.KULIUURKALENDER KUNSTSCHILDER HERWIG VAN HOLSBgECK JULIEN VERMAERE GEZIEN DOOR JOHN BULTINCK 'ft OPENDOEK VOOR EEN BOEK^ «DE BENDE VAN JAN DE LICHTE» NU ALS TV-SERIE AALS GALERIJ ELIAS WIEZE THE BALLAD OF CABLE HOGUE, IN K.F.L.-REEKS 32-1-3-74 - De Voorpost VRIJDAG 1 MAART AALST Tot 11 maart in galerij Valerius De Saedeleer, Keizerlijk Plein, 53, tentoonstelling van Jules de Sutter. Toegankelijk alle dagen van 10 tot 12 uur, en van 14 tot 19 uur. Op zondag van 10 tot 13 uur. Maandag gesloten. DENDERMONDE 20 uur Gelegenheidsoptreden van het muziekkorps "Boemerang" naar aanleiding van 20 jaar Chiro. Zaal Gildenhuis, Otterstraat. ZATERDAG 2 MAART AFFLIGEM 20 uur in het Kultureel Centrum, Affligem optreden van Tucker Zimmerman en Anneke De Wilde. Ingericht door de Werkgroep Jeugdaktiviteiten Kultureel Centrum. DENDERMONDE 9 uur Studiedag: Syndikale informatie in "Heidebloem" Waas munster. Bijeenkomst te 8.30 uur burelen A.B.V.V. op de Oude Vest, 4. 14 uur Numismatiek klubdag en veiling in hotel Gulden Hoofd, Grote Markt. Numismatische Kring Dendermonde. 18i15uur: Kwistornooi voor A.T.B.-afdelingen te Waasmunster. Vertrek lokaal "Bij Potterken". 20uur: 6de Sportbal van F.C. Moerstraat zaal Gildenhuis, Otterstraat 20 uur Lustrumbal Vakantiegenoegens Dendermonde. Zaal Ko ningshof, Dijkstraat 21.30 uur: Gemaskerd bal: Kon. Fanfare "Vreugd in Vrijheid", zaal Flora, Appels. 21 uur Honky Tonk Louis Nelson en The Cotton City Jazzband ZONDAG 3 MAART AALST 14.30 uur in lokaal Stedelijk Poppenteater, Kattestraat, vertoning van "Kwik verliest". DENDERMONDE 14 uur Karnaval Grote Reklaam- en Kavalkadestoet Apotheose op de Grote Markt 14 uur Schaken 't Ros Dendermonde - Mariakerke Gent, Zaal Windsor, St.-Gillislaan, 14. MAANDAG 4 MAART AFFLIGEM 20 uur in kultureel Centrum, Affligem godsdienstige voordracht "Jezus, de levende" door prof. Dr. J. Van Bavel o.s.a. AALST 20 uur in Stadsschouwburg, Vredeplein Aalst vertoning door rederijkerskamer St.-Barbara van het blijspel "Huwelijksreis zonder man". DINSDAG 5 MAART DENDERMONDE 20 uur Klubavond K.A.V. Jonge Vrouwen St.-Gillis Centrum. "Gelaatsverzorging" door Juff. De Bruyne. 20.30 uur Spreekbeurt "De huidige stand en toekomstperspektief in de menselijke erfelijkheid", door Prof. Van den Berghe, hoogleraar, in de Aula van het stadhuis. Ingericht door Jan Palfijn kring. WOENSDAG 6 MAART DENDERMONDE 14 uur Uitstap door C.M.B.V. afd. St.-Gillis geleid bezoek aan het Plantijnmuseum en de drukkerij "Gazet van Antwerpen". 20 uur: Judo-karate: Klubkam pioenschap van "Y awara-Kwaiin de "Kazerne", Kazernestraat. 20uur: Fotografie: Voordracht: "Hoe mijn foto's retoucheren" door de Fotografische Kring in de Stadslagere Jongensschool, Begijnhoflaan. 20 uur Voordracht"De moderne gastvrouw" in zaal Mariakrïng door Jong K.A.V. DONDERDAG 7 MAART AALST 19 uur In Stadsschouwburg, Vredeplein, Aalst vertoning voor de derde leeftijd van het blijspel "Huwelijksreis zonder man", door de rederijkerskamer St.-Barbara. 20 uur Filmvertoning in de reeks van het K.F.L.-forum. "Ballade of cable Hogue" in de filmzaal van het St.-Jozefskollege, Pontstraat, Aalst. DENDERMONDE 19.30 uur Gespreksavond voor ouders van 12-jarigengeleid door dhr. Baert in het St.-Lutgartcentrum, Spoorwegstraat, K.A.V. Lutterzele VRIJDAG 8MAART AALST 20 uur Stadsschouwburg, Vredeplein, Aalst, vertoning door de rederijkerskamer St.-Barbara van het blijspel "Huwelijksreis zonder man". DENDERMONDE 20uur: Toneelopvoering "De Voetbalkoning" Belle Epoque blijspel in drie bedrijven van Reimann en Schwartz door Rederijkerskamer "Rosiers" in zaal Casino, St-Jorisgilde. WIEZE 20 uur In het Brouwershuis, voordracht met kleurendia's door de H. Joris de Smet over de grote VTB-rondreis door Marokko de keizersteden, de weg der Kasba's, het toverachtige Zuiden, op de drempel van de woestijn. AALST 20 uur vooropening van de tentoonstelling met werken van Frank Verbist in galerij 't Apostelken, Mijlbeek. Tot 20 maart, open alle dagen van 10 tot 20 uur. Nog maar enkele weken geleden werd een aanvang gemaakt met de opnamen o.m. te Aalst en met medewerking van diverse Aalslcrse tnneelmaalsehappijen voor het radioluistcrspcl «Pieter Daens» naar het bock van Louis-Paul Boon, dit voor BRT II - Oost-Vlaanderen, of daar kondigt /.ich reeds een nieuwe bewerking van I..P. Boons welgekende werk «De bende van Jan de Lichte», dat eveneens zeer recentelijk door het Mechels Miniatuurtcatcr met sukses als toneel verwerkt werd. Vermoedelijk in het najaar zal de BRT-telcvisic beginnen met de opnamen van dezeTV-scric. De geplande produktie van Timmermans, «De familie Ernal» die dc/c zomer zou opgenomen worden, gaat niet door, zodat nu eerder aan «De bende van Jan de Lichte» gedacht kan worden. Het sluipt dient evenwel nog de goedkeuring voor uitzending weg Ie dragen, terwijl afhangend van de stijl waarin hel wordt opgesteld, een regisseur zal worden aangeduid. JV Aan de Gustaaf Paepestraat te Aalst treft men de zeer smaakvol ingerichte flat van binnenhuisarchitekt kunstschilder Herwig Van Holsbeeck aan. Reeds onmiddellijk bij het binnentreden wordt men gekonfron- teerd met deze kunstenaar en dit door zijn werk enerzijds en door het interieur anderzijds. Een artistiek geheel met een atelier in een hoek van de leefkamer. De veelzijdigheid van Herwig Van Holsbeeck imponeert, mede door het feit dat ondanks de uiteenlopende disciplines zijn werk genietbaar is. Herwig, zo signeert hij tevens zijn werk, is geboren te Aalst op 7 augustus 1945. Reeds van op de lagere school blonk hij uit. Hij schilderde toen al kleurrijke folkloristische stoe ten en vooral reuzen fasci neerden hem. Op 10 a 12 jarige leeftijd waren het klowns die zijn aandacht trokken, interesse die vooral voortsproot uit de talrijke bezoeken aan cirkustenten. Ziet hij het nu met een ander oog, toch is zijn belangstelling voor deze vorm van amuse ment nog zeer groot en de ietwat mysterieuze klown blijft nog af en toe zijn werken bei'nvloeden. Rond 14 jaar schakelde hij over naar de olieverftechniek en schilderde benevens die klown ook zeer sterk per soonlijke landschappen niet naar de natuur. Hoe ouder hij werd, hoe meer belang hij hechtte aan tekenen. Akwa- rellen, gouaches en tekenin gen vormden toen hij 18 was een terrein van eksperimen- teren. Van Holsbeeck studeerde drie jaar aan de universiteit, art- senijbereidkunde, maar de in teresse in die richting was zo gering in vergelijking met wat zijn hobby voor hem beteken de dat hij overschakelde naar de studie binnenhuisarchitek- tuur en de leergangen volgde aan het Sint Lukas instituut te Gent. In het ouderlijk huis had hij de gezelligheid ge kend. Het versieren van feest tafels, het dekoreren van kamers had hem steeds ge boeid. Hij voelde zich op deze kunstschool thuis. Achteraf hekelt hij nu toch de toestan den die zich in zo'n instituut voordoen. Studenten moeten daar uiteraard kreatief zijn. Lof viel echter steeds diege nen te beurt die onuitvoer bare ontwerpen brachten. Anderen die vooral als doel hadden gezellige interieurs te kreëren werden in mindere mate geapprecieerd. Alhoewel toch vooral die laatsten van sukses in hun beroep verze kerd zijn. Als kunstschilder is Herwig volledig autodidakt. Zijn kennis bouwde hij stuk voor stuk op door de ontel bare tentoonstellingen die hij bezocht, door de kennisma king met diverse stromingen en stijlen in de musea in binnen- en buiteland. De kunst van Van Holsbeeck is zeker niet geëngageerd, hij schudt de mens niet wakker. Hij zegt "De mens wordt dagelijks via de kommunika- tiemedia volgepropt met miserie, komt zo dikwijls in kontakt met wantoestanden, dat ik dit niet wens te schilderen." Herwig moet zich kunnen uitleven op een plezierige, spontane manier zonder voor af piekeren welke boodschap of welke voorstelling het moet worden. Hij heeft veel kleine werkjes, op papier, mooi van kleur en fijn afge werkt. De "Pastoor en de twee weeskinderen" is donker blauw met groene achter grond. "Les clochards" over blijfsel van zijn reis naar Parijs heeft een donkere achter grond met heldere vlakken. Zijn sommige doeken ab- strakt figuratief, anderen zijn weer zuiver objectief, strak van lijn, evenwichtig, opge- Onze medewerker R. Van de Plas in gesprek met Herwig Van Holsbeek, rechts op de foto. (r bouwd met konstruktieve elementen, uiteraard sterk bei'nvloed door zijn beroep. In alle doeken zit kleur. De ene zijn kleur en beweeglijk heid, een direkte uiting van hevige emoties op de wijze zoals dat veelal in kinderteke ningen gebeurt. Men kan op deze tableaus als het ware het etiket Cobra plakken, ze vertonen gelijkenis met het werk van die naoorlogse avantgardistische beweging van Appel, Corneille, Jorn, ea. Zijn oeuvre ontstaat na een tekening, die achteraf uitge werkt wordt in olieverf met penseel of paletmes, in een boetseren met de materie. Harde kleuren zet hij tegen over elkaar met een uitgespro ken voorkeur voor rood, zwart, wit, oranjerood, bruin en ijsblauw. Vooral in de konstruktieve tableaus van Van Holsbeeck is duidelijk een evolutie merk baar. Het werk "Mantel" daterend van 1972 is een samenstelling van vlakken zonder nuancering, die wer den dan met verf uit de tube geduwd, omlijnd en afge boord. Balansen, cirkelelementen, de periskoop, onderwerpen in verband met fysika zijn inspi ratiebronnen ontleend aan de vroegere universitaire studies. Zijn recentste werk "De Fa milie" is een konstruktie, de vlakken zijn hier niet meer egaal en afboording heeft hij ook niet meer nodig. Met de vrije hand weet hij de vlakken af te werken, zonder hulp van technische middelen. Herwig Van Holsbeeck is een sterke persoonlijkheid, is geen modeschilder, weigert mee te lopen met een bepaald -isme. Hij blijft zichzelf en zijn werk is af. Als voorkeurschilders komen op zijn lijstje o.a. Kadinsky, Pol Klee, Jorn, de richting van Bauhaus en Frits Van den Berg. Van de bin: huisarchitekt wilden we gr£ weten hoe hij het schildt ziet in funktie van het ii^ rieur. Een schilderij m« A gezelligheid uitstralen, erg^ esthetisch zijn, zonder all esthetiek te doen, aldus H^ wig. Opvallend is de muurschili rij die hij maakte op terras, die geeft de plezier! Loon even buiten de flaÉ Van Holsbeeck behaalde f_ eerste prijs bij "Studenten] de Plastische Kunsten" Antwerpen. Hij stelde werken tentoon in 1969 I 1970 in de galerij Pief Coecke te Aalst. Verder zoekend naar lijkheden in een drang kleurrijke schoonheid, zal d Van Holsbeeck hopelijk vB met zijn recent werk buiten komen. Het loont moeite Roel Van de Iemand heeft ooit gezegd dat men geen boeken zou mo gen schrijven vóór of na zijn veertig jaar, alnaargelang het soort mens dat men is, of het talent dat men bezit. Velen brengen deze moed niet op, ook onder hen die boeken schrijven met penseel en verf, hetzij dat zij aan het praten gaan lang vóór zij iets te vertellen hebben, hetzij dat zij blijven voortpraten lang nadat zij al uitverteld zijn. Het lijkt wel dat de mees ten gegrepen zijn door een zwijgangst, alsof de stilte nóodzakelijk het voorspel is van de dood. Deze overweging alleen reeds maakt dat het iets bijzonders is, iets onalle daags, kennis te maken met het werk van iemand die de gemelde leeftijds kaap in bijna volkomen windstilte is omzeild. Het is alsof men de geboorte van een volwassene mee maakt. Onmiskenbaar staan de sporen van de zelftucht op dit werk gedrukt. Onvermij delijk stempelt de innerlijke afzondering het met een ze ker hermetisme, ondanks de schijnbare voorzichtig heid van zijn thematiek. Men raadt bij de eerste oogopslag grote aspiraties achter de spontane, opval lende bescheidenheid, die opperste deugd. En dit is meteen de voornaamste trek van dit werk: het wil een soort balans geven van wat in de eigen kijk op de wereld wezenlijk onver vreemdbaar is en van wat slechts waarde krijgt wan neer het mededeelbaar ge maakt wordt. Dit is geen interpretatie achteraf van een welwillend inleider, dit was het bewus te opzet van de schilder wanneer hij besloot zijn werk als een eenheid uit te bouwen en er tenslotte zijn eigen leven naar in te rich ten, «Bucolica» heeft men het als titel meegegeven. En het is een goede titel, die de polen waartussen het beweegt duidelijk vat: de doelbewust aangeboren eenvoud van de inspiratie, maar ook de aanspraak op klassieke trots in de vorm geving. Bucolisch zijn de parende runderen, het varken, stra lend van roze luminositeit, het pasgeboren veulen, de springstier, het knielende kalf tot en met de wolfs honden en de vluchtende vos. Bucolisch zijn ook de mensen, de bukkende en dansende vrouw, de schil der in academische lente vreugde en nog een Adem die, als het ware pootje ba dend in de hemel, er zijn bolhoed bij vergeet. Poëzie, poëtisch realisme, is wat na al die jaren stilte, de schilder overhoudt als batig saldo op de winst- en verliesrekening van zijn le venservaringen. Deze poë zie verdraagt moeizaam woorden. Zij is de resultan te van een dagelijkse anek dotiek, maar is onmogelijk anekdotisch weer te geven. «Dit varken», zei de schil der, «heb ik persoonlijk goed gekend.» En hij kan uitweiden over de persoon lijkheid, het karakter, de eigenaardigheden van de beesten. Maar net zo min als de toevallige eigen schappen van de mensen zijn het de wisselvallighe den in de natuur die hem er uiteindelijk toe bewegen, precies dit varken «dat hij zo goed heeft gekend» in zijn bucolica onder te bren gen. De poëzie die aldus opbor relt is in haar spontaneïteit te vlug om op doek te be schrijven. Om werkelijk mededeelbaar te worden moet zij andere vormen aannemen, dat soort klas sieke vormen die de diver siteit der poëtische beleve nissen als een gewone de ler schragen. Vandaar de uitzonderlijke aandacht be steed aan de struktuur van het schilderij, het volume der gestalten, het even wicht tussen vlakken en dieptewerking. De eerder komposiete op lossing die de schilder voor zijn problemen heeft ge zocht is zeker niet het minst aantrekkelijke van dit werk. Soms doen de die- renfiguren in hun zwaar aangebrachte omtreklijnen waarbinnen, zorgvuldig op gewerkt, licht en materie een eigen volume en een soortelijk gewicht suggere ren, denken aan grote schilderingen; soms, wan neer de tonaliteiten van bruin en oker en alle scha keringen van steenrood tot purper, een hiëratische strengheid vastleggen die op de innerlijke speelsheid primeert, doen ze denken aan byzantijnse mozaie- ken; soms, als humor en naïviteit in de tekening af steken op een strak lineaire vlakverdeling, doen ze den ken aan de volkskunst van oude uithangborden, aan een landelijke engelse her berg «In het varken en de koe», daarbij niet vergetend dat zijn volkskunst met haar nooit aflatende grim lach er steeds in slaagde aan mens en dier de trek ken van hun primitiefste erfenis mee te geven. Maar in elk geval ligt de synthe se ervan in het streven naar mei h d rtij< erd de vijl. een habiel, zij het labf^" evenwicht tussen geo# trie en poëzie, monum,- liteit en fluwelige zacljno heid, in één woord, nlen een soort heraldiek van 1*8' bucolische. Zelfs Virgilii^ zou hier de vrede vinden JOHN BULTINI «The Ballad ui' Cable Hoguc», die volgende donderdag om 20 uur vertoond wordt in de lïlmlorum-rceks van de Katolieke Filmliga Aalst, in de /aal van het Sint-Jo/ëfskollege, Pontstraat te Aalst, is een western die zieh in dezelfde periode afspeelt als The Wild Bunch. In de herfsttij van het Wilde Westen. Maar, zoals de kineast Sam Peckinpah het zelf zei, is The Ballad of Cable llogue het omgekeerde van The Wild Bunch een komedie en een liefdesgeschiedenis. The Ballad of Cable llogue is de ballade van een zonderlinge ziel, doordrongen van sterke natuurlijke religiositeit en ongekomple.seerde gczond-crue erotiek een brok Amerikaanse filmpoëzic. Niet na Ie maken. Made in U.S.A. iev wijl 'je DE LOTELING Twaalf jaar nadat hij zijn beroemde De Leeuw van Vlaanderen liet verschijnen, schrijft Conscience zjjn De loteling, het boek dat vandaag onverwacht de top van de belangstelling haalt, omdat het als basis diende voor de gelijknamige film die vanuit Amsterdam, Brussel, Gent en Antwerpen de ronde van de bioskoopzalen heeft ingezet. Het schrijven van De loteling heeft een eigen geschiedenis. Hendrik Conscience was in de helft van vorige eeuw tegelijk een bekende en betwiste persoonlijkheid geworden. De grootse en populaire histori sche romans als De Leeuw van Vlaanderen en Jakob Van Arte velde waren daarvan niet het minst de oorzaak, want als franstalige-door-afkomst sloeg hij manifest een bres in het taaiimperia lisme van het pas opgerichte en fransdolle België. Maar ook als mens had hij zich geëngageerd in de Vlaamse Beweging hij fun geerde bij verkiezingen te Antwerpen eens op een Vlaamse lijst—, In 1849 had hij zich ontgoocheld en ver moeid voor een herstelkuur teruggetrokken op de heide. Heb ik niet, voor de eerste maal mijns levens, in deze onbegrijpelijke tijden alle baatzuchtige driften in wer king gezien Naakt, schaam teloos Het grootste kwaad, de laster, gewettigd door de worsteling, gelijk de moord gewettigd wordt door de oorlog En dan, de heiligste zaak, de zaak van Vlaande- rens verheffing De zucht mijner jeugd, de arbeid mijner mannelijke jaren Maar zwijgen wij daarover Ik heb een wonde in het hart; zij mocht weder aan het bloeden gaan. Spreken wij liever van zoete herinneringen. Op de heide heeft de herstel lende Conscience onder de iti< dorpelingen geleefd. Avonds in de herbergen, he. hij hun verhalen beluisterd opgetekend. De loteling is et van die verhalen. Conscien brengt het aan zijn vriende aan de achtbare lezers lezeressen, gij mijn goei vrienden die de verteller tot1,1,1 getrouw gebleven zijt 3en loteling wordt meteen h*®l eerste van een reeks sociaitte gerichte en eenvoudig-volk mi verhalen van Vlaandere eerste grote romanschrijvejam De intrige is even eenvoud at als het opzet het drama vi j, het schamele boerderijtje qna de schrale heide, de machtf^ loosheid tegen het noodl. de diepe vreugde om hj tenslotte toch herwonn. geluk. Op een der boerde) tjes is een jonge en sterl zoon de enige hoop op e. wat rooskleuriger besta: Maar bij de loting trekt jonge man een slecht nut mer, maakt een ellendige ti door in de kazerne, won j zelfs blind. Tenslotte zal h buurmeisje Trien hem uit d sombere kazerne kunnen we f halen en hem na een eind loze tocht vier dagreizer met een blinde aan de hand terugbrengen op de heid waar hij sprankeitje voer sprankeitje zijn zicht teru wint, met Trien een gelukk huwelijk ingaat en tenslot de lemen hutten tot ee 1 welwarende pachthoeve we. I® te herscheppen. W Het scenario van de film heel m dit eenvoudige verhaal grot Ie dig gewijzigd, het gebruskeei 2 met sterke taferelen h« v soldaten-plezier en de ve krachting van Trien. Ligt heL. niet besloten in de zwakk moraal van onze tijd eerde dan in het zwakke toepassei 'l van het medium film data' die extra's nodig zijn om no te kunnen boeien FRANS-JOS VERDOOD' i

De Voorpost | 1974 | | pagina 32