Toe pastorie bewoonbaar maken ZWARTE VLAGGEN OP DEN BRIEL HET RODE KRUIS STAAT KLAAR BBEKE JSTERS BLIJVEN EVOORRECHTE POSITIE EHOUDEN '^ARDEGEM Buggenhout LEBBEKE De Voorpost - 1-3-74 - 3 pigv i blz. 1 kader is volledig bezet personeel, nog niet Iter wat het aantal uren (statie betreft. Dit bete- fit o.a. dat de verpleeg- slechts half-time hst is. Naargelang de dwendigheden kunnen prestaties uitgebreid den. de benoemingsvoor den werden vastge- pe praktijk betekende dit de zeven zusters hst bleven, dat de vier £n die reeds jaren in het ardentehuis werkzaam eveneens in dienst en en om het kader te olledigen vier leken den aangeworven. Alle vervingen gebeurden jiter in samenspraak met ^kommissie en de zus- al hebben vier zusters de pensioengerech- le leeftijd overschreden, verklaarde voorzitter Mol zich gelukkig op religieuzen te kunnen men: «Zij presteren im- dubbel werk, aktief ze zijn, zowel op zater- m, zondagen en tijdens ieiacht.» hf ITERS VERZOCHTEN MISSIE IOEMINGEN TE DOEN iteraf zagen de zusters vaststellend dat binnen de COO een itekende geest manifes- |de, dat het niet meer intwoord was met dit teem te blijven verder (ken. Hiervoor bestaan jchillende redenen, fcht de communauteit r 10 jaar plots zeggen: (trekken de zusters te- Wat dan? De provincie it bovendien slechts toe •enoemen tot 40 jaar vast personeel en tot tar voor de tijdelijken. :ou meteen betekenen ;en deel van het huidig personeel zich plots itraat zou bevinden, djrom stelden de zusters mij voor, bepaalde artikels iet kontrakt te wijzigen, it de kommissie in het d»o|g zelf de aanstellin- mag uitvoeren. Deze fs werd tijdens de ver- Kring van 15 februari 1 eensgezindheid door. COO-leden aanvaard, illes brengt met zich dat acht betrekkingen oj0 opengeschreven wor- Kandidaten hebben or hts weinig kans, gezien e 'olledige COO de wens rukte, het huidig perso- neel in zijn betrekking te bestendigen. Ze voldoen immers allen aan de gestel de voorwaarden. KADER WERD NOODZAKELIJK «Het kader vastleggen werd een noodzaak», verklaarde ons voorzitter A. De Mol. Het was een zaak die reeds aansleepte van 1969, toen de zusters verzochten het kontrakt te herzien. Met meer personeel in dienst hebben de zusters het nu heel wat beter. Nu krijgen ze gelijk loon voor gelijk werk en kunnen ze ook al eens aan een verlofdag denken. Deze personeelsaanpassing was bovendien noodzake lijk omdat momenteel de tendens bestaat de minder- validen uit de klinieken naar de bejaardentehuizen over te brengen, omdat de hospitalen te kampen heb ben met plaatsgebrek. De bejaardentehuizen krijgen dus meer kostgangers en hebben daarom ook meer personeel nodig. «Ons ka der ligt nog aan de lage kant, vergeleken met ande re COO's», benadrukte de voorzitter. Ondervraagd over de stand van zaken in verband met de bouw van het nieuwe te huis, verklaarde hij dat de inspektie het huidig tehuis bezocht om de erkenning te bekomen. De erkenning zou slechts toegestaan kunnen worden met afwij kingen. ook al zijn de meeste uitrustingen we denken o.a. aan de kraak nette moderne keuken, de luchtige kamertjes, de lift enz. in perfekte staat, toch kan er bvb. niet over gegaan worden tot het uit breken van de houten be vloeringen om hem te ver vangen door beton, zoals dit in de erkenningsvoor- waarden voorzien wordt. Alles wordt trouwens in het werk gesteld om de erken- ningsvoorwaarden zo dicht mogelijk te benaderen. Overal is er centrale ver warming, er wordt gezorgd voor de luchtverversing enz. Na een rondgang doorheen het gebouw staat men trouwens versteld van de kraaknetheid waarin het tehuis zich bevindt. Mocht het nieuwe er komen, dan zou het huidige bejaarden tehuis makkelijk kunnen gebruikt worden o.a. voor de huisvesting der minder- validen. PIERRE VAN ROSSEM Vervolg van .blz. 1 pe beto ging werd toen echter afge last enerzijds omdat er van wege de fabrieksdirektie bepaalde beloften gedaan waren om een einde te ma ken aan de pollutie en an derzijds omdat de direktie had gedreigd de fabriek te zullen sluiten indien de be toging plaats had. Sluiting van het bedrijf zou voor een aantal werknemers werk loosheid betekenen, zodat men op 3 november beslis te af te wachten wat er van de beloften van de bedrijfs- direktie in huis zou komen. In een perscommuniqué dat ter gelegenheid van de betoging werd uitgegeven zegt het aktiekomitee dat de manifestatie slechts werd ingericht als een ul tieme daad teneinde aan de steeds erger wordende toe stand te verhelpen. Van de beloften die ons enkele maanden geleden werden gedaan is tot nog toe bitter weinig in huis gekomen. Daarom blijven de eisen van het aktiekomitee dat er iets wordt gedaan aan de hinderlijke uitwasemingen van de verbrandingsinstal laties. Er moet een kontrole komen op de stockage van de vaten, die soms zeer giftige restanten bevatten. Groenbeplanting moet het terrein een meer estetisch uitzicht geven. Het privaat stort van de fir ma dat meermaals hinder lijke geuren verspreidt, moet verdwijnen. Wij zullen de toestand blijven volgen en' desgevallend de aktie verscherpen, aldus het communiqué. DIREKTIE De direktie van het bedrijf meent dat de betoging on verantwoord is. Er was im mers een overeenkomst dat de nieuwe oven met hoge schoorsteen pas in maart diende geïnstalleerd. De di rektie is dan ook van me ning dat er voor bepaalde mensen uit het aktiekomi tee elektorale belangen aan verbonden zijn. Er werd im mers een nieuwe verbran dingsoven aangekocht met een schoorsteen van 30 meter hoog. Deze komt van een Amerikaans-Engelse firma, die gespecialiseerd is in dergelijke schouwen. De bedrijfsleiding ontkent dat er giftige produkten be handeld worden. Wel wordt toegegeven dat bepaalde firma's soms vaten afleve ren waarin gevaarlijke scheikundige produkten werden bewaard. De stank is volgens het bedrijf vooral te wijten aan de stockage van lege insekticidevaten. Het wijst verder de verant woordelijkheid af voor va ten die door de verkopende firma slecht geledigd zou den zijn. De direktie van Toutfuts zegt verder dat zij in ieder geval haar beloften tegenover het aktiekomitee zal respekteren. Tegen ein de maart zal de nieuwe ver brandingsinstallatie klaar zijn. BESLUIT De betoging die zaterdag II. op Den Briel startte kende een vlot en waardig ver loop. De opkomst was meer dan bevredigend, zo dat het wel duidelijk is dat de bewoners van de 170 huizen tellende wijk eens gezind achter de manifesta tie stonden. Uit de talrijke spandoeken leerden we ook dat de bevolking wel wenst dat het bedrijf op Den Briel blijft, maar dat er een einde moet komen aan de soms onuitstaanbare luchtbezoe- deling. Ettelijke klachten bij politie en rijkswacht zijn nog steeds in onderzoek. De gerechtelijke molen maalt langzaam Wij ge loven ook niet dat het de bedoeling is van de bevol king van Den Briel, noch van het aktiekomitee de hele zaak te politizeren, dat zou trouwens hun zaak een slechte dienst bewijzen, le dereen heeft echter recht op een menswaardig be staan. Vorig weekend stond Lebbeke in het teken van het-Rode Kruis. Het begon reeds zaterdagmorgen toen in de zaal Pedro de voorverkoop van twee speciale Rode Kruiszegels werd georganiseerd. Na een welkomswoord van J. Hey- vaert, voorzitter van de Lebbeekse postzegelkring en een toespraak van burgemeester G. Bosman, nam direkteur- generaal van het Vlaamse Rode Kruis, de h. Van de Kerk- hover het woord. In zijn toespraak benadrukte hij de rol van wijlen Jerome Seghers, die de Lebbeekse Rode Kruis- afdeling deed groeien tot een van de meest toonaangeven de van het land. Eventjes werd de figuur van Henri Dunant stichter van het Internationale Rode Kruis in herinnering gebracht en spreker besloot met de taak te omschrijven van het huidige Rode Kruis. Hierna was het de beurt aan de h. Schollaert, om zijn postzegelverzameling Te Lebbeke in de zaal Pedro organiseerde de postzegelclub in samenwerking met het Rode Krui; een prachtige tentoonstelling, (v) >lg van blz. 1 KEERSSIGNALISATIE Statiebium en Veldeken het eenrichtingsverkeer crd. Raadslid Monsieur of het niet mogelijk is erplichting op te heffen de fietsers. De burgeniees- niw oordde dat deze beslis- hoofdzakelijk de veiligheid ij, de fietsers beoogt en de lt] ping zou een nog groter betekenen voor de ts w iclerbestuurders. ch RKOOP VAN LAND- UWGRONDEN VAN DE i.O. verkoop van land bouw den zou geschieden op bek van de minister van nlandse Zaken die de uien niet meer renderend De bevoegde ontvanger Registratie en Domeinen de prijs reeds vastgesteld. lanpalcndc eigenaar zou lerst de mogelijkheid tot oop hebben Indien deze aanvaardt, dient men over •aan lot een openbare [oop. De raad gaf hierop .tig advies. GEMEENTELIJKE BEGRAAFPLAATS In de loop van dit jaar zal het kerkhof worden verruimd langs de noordwest-zijde en men zal pogen de onregelmatige vorm te veranderen in een rechthoek. Hiertoe /ijn de eigenaars van de aanpalende percelen principieel akkoord, zodat een reeks onteigeningen zullen worden doorgevoerd. Een nieuwe afslui ting zal samen met de nodige groenbeplanting worden aange bracht. Voorde aanleg van een parking aan de begraafplaats dient eveneens onteigend. Door de burgemeester werden pogingen gedaan om in minnelijke schikking de gronden te ontei genen. Doch de eigenaars, of hun raadsman, schenen eerst akkoord en dan weer niet Raadslid De Bic stelde zich, op vraag van de burgemeester, kandidaat om nogmaals inlich tingen in te winnen bij de eigenaars. WEGENISWERKEN Raadslid Monsieur interpel leerde de meerderheidsgroep omtrent de stand van zaken van de vernieuwing van het Hoog- straatwegdek De bundel hier omtrent schijnt zoek te zijn. het is te Baardegem verstuurd en bij de hogere overheid niet aangekomen. Een nieuw bundel wordt door de ontwerpers samengesteld. Betreffende de herstelling van de landbouwwegen ontving men bericht dal de herstellings werken aan de vooropgestelde wegen allen betoelaagbaar zijn. HERSTELLINGSWERKEN AAN DE PASTORIE Zoals U weet is E.H. Callant bevorderd tot pastoor te Moor- sel. E.H. De Rouck. voorheen medepastoor te Aalst-Mijlbeek. .werd aangeduid als pastoor te Baardegem. Het blijkt thans dat de pastorie in haar huidige vorm niet langer bewoonbaar is. Het schepencollege, eigenaar der gebouwen, was derhalve verplicht belangrijke herstel lingswerken te laten uitvoeren. Een bevoegd architekt heeft de noodzakelijke ontwerpen en berekeningen opgesteld. On dertussen zou E.H. De Rouck overeengekomen zijn met de bisschop om op 24 maart zijn nieuw ambt te beginnen. Zodoende moeten de herstel lingswerken in hoog tempo geschieden. Reeds geruime tijd is het gemecntepersoneel werk zaam in de pastorie om allerlei herstellingen te verrichten. Met de provinciale diensten werd overeengekomen de bedragen voor clcktricitcits- en sanitaire werken op de gewone diensten van de begroting uit te trekken zodat deze onmiddellijk zouden kunnen doorgaan. De werken voor centrale verwarming zullen achteraf uitgevoerd worden, nadat de nieuwe pastoor zijn woning zal betrekken, en hiervoor zal een lening worden aangegaan. Voor de vernieu wing van het dak wacht men op de officiële restauratie van hét gebouw waardoor men dan voor 80% toelagen zou verkrijgen. Ondertussen werd bij de Provinciale diensten toestem ming verkregen om onderhand se aanbestedingen te houden waarbij de gemeentelijke am bachtslieden de gelegenheid kregen om een prijsoffertc te doen voor de voorgenomen herstellingswerken. rekening houdend met de voorschriften van de architekt en de hogere overheid. Voor de sanitaire werken, door de architekt geschat op 60.600 li'., kwamen prijsoffertcs binnen van de plaatselijke firma's waarbij de lirma Blindeman het laagste bod deed (58.000 t'r. - BTW) en aldus de uitvoering krijgt toegewezen. Voor de elektrici teitswerken kwam nog steeds geen enkele offerte binnen en nu blijkt dat een plaatselijke firma hiertoe niet werd uitge nodigd. De procedure zal worden hernomen. Ten slotte werd nog even het grote financieel- probleem der restauratiewerken aan de H. M a rgare t a kcr k a a ngeraa k t Hiervoor zou de kerkfabriek eerst de eigen middelen moeten gebruiken, vooraleer de kosten ten laste te leggen van de gemeente. Hierop verzocht de lieer De Bic een vraag te richten omtrent de rijkdom van de kerkfabriek. Burgemeester De Pauw zal een schriftelijke vraag richten aan de kerkfabriek om te weten wat liet aandeel van de gemeente nog zal bedragen voor de reeds uitgevoerde restaura tiewerken. FVB rond het Internationale Ro de Kruis toe te lichten. De ze tentoonstelling lokte heel wat filatelisten en ook de voorverkoop van de twee Rode Kruiszegels verliep vlot. Zondagmorgen dan werden op het dorpsplein twee de monstraties gegeven hoe Rode Kruis-diensten optre den bij ongevallen. Het tal rijk opgekomen publiek was er getuige van de accu rate en snelle tussenkom sten van de ambulanciers bij open beenbreuken, hoofdblessures enz. De aanwezigen kregen ook de kans kennis te maken met een hulppost, zoals die opgezet wordt in geval van ramp. Deze hulppost, aldus koördinator de h. De Sae- deleir uit Baasrode, kwam tot stand dank zij de sa menwerking van de afdelin gen Lebbeke, Zele, Ham- me. Buggenhout, Baasrode en Dendermonde. Al deze gemeenten, samen met Berlare, Kalken, Lokeren, Moerzeke en Moerbeke, vormen gewest IV Oost- Vlaanderen. Uiteindelijk doel van deze mensen is in geval van ramp een nood hospitaal te kunnen opbou wen. Te Lebbeke bevond zich één tent met de nodige attributen; in de toekomst zal men over acht dergelij ke tenten, die dan in U- vorm worden opgesteld, beschikken. Iedere afdeling neemt een specifieke taak op zich. Zo bezorgde de afdeling Den dermonde het nodige mate riaal om een sekretariaat te installeren. Zij publiceren in geval van ramp, o.a. re gelmatig bulletins over het aantal geredden enz. Ham- me zorgt voor de voeding. Ze beschikken over vol doende materieel om per dag aan 200 mensen, drie maaltijden te bedelen. Bug genhout bezit een stroom- agregaat en moet dus voor de nodige stroomvoorzie ning zorgen. Zele beschikt over een ambulancewagen, waarmee vijf slachtoffers kunnen afgevoerd worden. Baasrode bezit een boot en kan o.a. bij overstromings rampen nuttig werk preste ren. Hamme en Lebbeke verzorgen de technische kant van de zaak. Om in geval van ramp zo spoedig mogelijk te kunnen optreden, werd een alarm keten opgebouwd. In een minimum van tijd kunnen telefonisch, alle afdelingen gewaarschuwd worden. Vo rig jaar werd de degelijk heid van dit systeem getest en bevonden zich na de eerste alarmoproep, binnen het uur, reeds 59 personen op de plaats van het onheil. Dat gewest IV bezig is zich flink aan het uitbouwen be wijst het aantal manschap pen dat vorig jaar her en der betrokken werd bij di verse manifestaties: 175 aktieve vrijwilligers, 59 re- servevrijwilligers, 3 kandi- daat-instrukteurs, 2 sekte leiders, 15 ploegleiders, 1 groepsleider en twee ad- junkten. «Het noodhospi taal is er nog niet volledig», aldus de h. De Saedeleir, «maar we zijn op goede weg en heel veel tijd zal het niet meer in beslag ne men.» We zijn er vast van overtuigd, vooral wanneer we de inzet en overgave za gen waarmee al deze vrij willigers die al het werk toch gratis presteren vo rige zondag te Lebbeke aan het werk waren. PIERRE VAN ROSSEM

De Voorpost | 1974 | | pagina 3