In onze dorpsherbergen wordt voor geld gespeeld ANKER EN ZON BANKEN EENENTWINTIGEN DE KANSSPELEN ZIJN NOG NIET VERDWENEN De Voorpost - 1-3-74 - 9 klok loopt naar elven toe. In de gezellige gelagkamer hangen de klanten aan de toonbank. Ze ómmentariëren de jongste prestaties van hun favoriete voetbalelftal. Een paar jonge snaken, die oortdurend de hangklok in het oog houden, bekampen mekaar op het groene laken van de biljarttafel, gezelligheid is troef. •lots draait de deur open. Ze zijn er. Eén na één, drie in totaal, stappen ze naar binnen, wensen ederecn een goeie avond en laten zich neerzakken naast de kachel, achter hun vertrouwde tafeltje, edereen kent ze: Jules, Jef en Cesar. Twee van hen genieten reeds van hun pensioen; de derde lijkt wat mger en niemand weet precies hoe hij aan de kost komt. Ze bewonen verschllende gemeenten, slechts ïw én ding hebben ze gemeen: de passie voor het spel. Niet het kaartspel, waar tussen twee paar vloeken oor en enorm veel kabaal, voor een pint als inzet wordt gespeeld. Neen, zij zijn de mannen van het eiharde kansspel «Anker en Zon», waar winst en verlies tot in de duizenden, zelfs tienduizenden d unnen lopen! r «horen de kansspelen tot de folklore of komen ze nog vrij frekwent voor? Vormt het werkelijk een ilaag, zoals sommigen beweren, of loopt het helemaal niet zo'n vaart? We gingen praten met mensen ie er het fijne kunnen van weten en hoewel ze eerst na lang aandringen reageerden de wet verbiedt Jl nmers de kansspelen toch konden we een vrij algemeen beeld opsteken van de huidige situatie. 3 IHET SPEELZIEKE IS nnfYPISCH VOOR DE MENS rd et spel zit de mens in 'het iSt loed. Als kind reeds verkwan- >lden we onze meest kostbare hatten chromo's en blin- :nde knikkers bij het nentwintigen. Van de Oude eigen onthielden we naast het it dat ze de dapperste der alliërs waren, ook de bijzon- ■rheid dat ze stevig dronken '"'i er niet voor terugdeinsden nSjun vrouw in te zetten bij het C ibbelspel. De Romeinen van hun kant hadden het over de «homo ludens», de spelende mens, en bekend is hun drang naar «brood en spelen». Hoe talrijk niet zijn diegenen die hun fortuin zagen smelten als sneeuw onder de zon op een of andere roulettetafel van een mondain casino? Wat een sukses kennen de kramen op onze jaarmarkten en kermissen Altijd prijs bij Jefken van Parijs! waar bankjes van twintig de kans geven op een vaak kitsjerig prijsje. Dit alles is echter klein bier vergeleken bij de inzet van duizenden die o.a. bij het anker- en zonspel op tafel worden gegooid. ANKER EN ZON Waar het anker- en zonspel vandaan komt. konden we niet te weten komen. We deden een beroep op de bekende volks- kundigen, dhrn. Renaat Van der Linden uit Zottegem en Gustaaf De Bondt uit Hamme, doch geen van beiden kon ons de oorsprong van het spel uit de doeken doen, «misschien wel van Oosterse origine», verklaar de ons laatstgenoemde. De naam is in elk geval afkomstig van het anket en de zon, die beide voorkomen op de dobbelstenen waarmee het ge speeld wordt. Het anker is een kristelijk symbool dat men vaak afgebeeld ziet óp oud kristel ijke begrafenismonumenten. Het symboliseert de kristelijke hoop. De zon daarentegen is het zinnebeeld van de roem en van de vréugde. Dit soort dobbelstenen wordt momenteel echter niet meer gebruikt. Nu houdt men zich aan de doordeweekse dobbel steen. door iedereen van ons goed gekend. Hoe verloopt nu het spel? Op de speeltafel bevindt zich een lapje (of zes biervieltjes), waarop de getallen van één tot zes voorkomen. Het spel wordt gespeeld door twee partijen: langs de ene kant de bank in het vakjargon «de slager» en langs de andere kant één of meer spelers. De slager werpt de drie dobbelstenen in een potje De noodzakelijke attributen voor "Anker en Zon" dobbelstenen, hoedje, matje verdeeld in vakken en natuurlijk geld. (v) srste fase de inzet op de vakjes moet niet alleen «slagen», maar ook uitbetalen en vooral inkasseren. Bovendien moet hij zijn potje goed in het oog hou den, want bepaalde anciens zouden er niet voor terugdein zen. dergelijke manoeuvers uit te halen, dat men erin slaagt het potje even op te lichten en zo doende de samenstelling van dc worp te weten te komen. Daarom ook werken de «ech ten», zij die er een lonende bij verdienste van maken, in ploeg- verband. liefst met een trio. Dit drietal krijgt dan ieder een wel omschreven opdracht. Nummer één, de slager, houdt zich enkel bezig met zijn potje en zijn dob belstenen. Hij wordt geflan keerd door de kassier, die er zorg voor draagt dat liefst niet te veel terugbetaald moet wor den. Naast zich op een stoel of bank verzamelt hij de samen- gefrommelde bankbriefjes. Nummer drie tenslotte, bezit een bewakingsopdracht. Hij be vindt zich meestal buiten en speurt de omgeving af. Men loopt immers niet het minste risiko. Elke onbekende cafébe zoeker wordt gesignaleerd en vooral voor een rood-witte rijks wachtwagen toont hij zich bij zonder allergisch. WIPSCHIETINGEN Een variante op anker en zon wordt veel gespeeld tijdens en na de wipschietingen. Tussen twee scheuten in, kunnen de aanwezigen terecht aan de speeltafel. Hier echter blijft de inzet vaak beperkt tot twintig, soms zelfs vijf frank. Wie dan geluk heeft kan voor twintig frank een kip, konijn, een pond worst en wat weet ik veel. mee naar huis nemen. De winst die de slager overhoudt gaat dan naar de klubkas en komt on rechtstreeks de spelers-schut ters opnieuw ten goede, omdat het bedrag van de gratis-prijzen op de schieting, ermee opgedre ven kan worden. BANKEN Een tweede vorm van kansspel dat momenteel nog vrij vaak in onze streek beoefend wordt is het «banken». Het vergt als enig attribuut een spel speelkaarten. Het is vrij eenvoudig en kan, gezien het minimum aan attri buten. zowat overal gespeeld worden. Hij die het initiatief neemt, haalt gewoon een boek speel kaarten te voorschijn, verdeelt ze in al dan niet gelijkwaardige hoopjes, die hij netjes op een rijtje schikt.de rugzijde natuur lijk naar boven gericht. Dan kan het spel beginnen. Ook hier kan een willekeurig bedrag, met instemming van de initiatief nemer. ingezet worden. Op één of meerdere hoopjes wordt ge woon een bedrag gelegd. Blijft één hoopje onbezet, dan is de initiatiefnemer verplicht dit hoopje kaarten om te keren. Bij meerdere onbezette stapeltjes, heeft hij de keuze. Werden alle hoopjes van een inzet voorzien, dan moet hij «pellen». Dan moet hij gewoon \an een der bezette stapeltjes een kleiner hoopje af nemen. DOOR DE WET VERBODEN Alle kansspelen en wedden schappen waarbij de persoon lijke behendigheid of bekwaam heid niet overwegend is, worden verboden bij de wet van 24 okto ber 1902. Toen we bij de rijkswacht infor meerden of er wordt opgetreden tegen de kansspelen, antwoord de men ons. dat dit zeker het geval is. Vooral in het Waas land, wist men ons te vertellen, schijnt het anker- en zonspel nog welig te tieren. Daartegen over staat echter het feit dat de jongste jaren in onze rechtban ken weinig gevallen van overtre ding dezer wet werden behan deld. Gebeurde dit toch, dan ging het meestal om zaken die verband hielden met die moder ne elektrische bakken, waarop onze jeugd zich zo duchtig kan afjakkeren. Feit is dat de kansspelen als anker en zon. banken en zelfs eenentwintigen, nog vrij veel voorkomen. En dan hebben we het in dit artikel nog niet gehad over baccara, het roulettespel, het pokeren, de «69» enz. Wellicht is het een onbegonnen zaak al deze kleine haarden van het hazardspel te willen oprui men. Wordt er hier een van de kaart geveegd, dan schiet er morgen een paar honderd meters verder, een nieuwe op. Het spel zit immers in de mens. En net als in de mondaine casino's de croupiers hun be zoekers aanporren met «Mon- sieurs. 'faites vos jeux» en hen afremmen met «Rien ne va plus», zullen bij ons de «slagers» blijven aandringen «Allez, man nen! Zetten!» en er bovendien iets aan toevoegen dat ons nog beter in de oren klinkt: «Kom baas. geeft ons nog iets!» PIERRE VAN ROSSEM aj dal plaatst dit omgekeerd op de t 3 el. zodat niemand ook lia zelf niet de cijfers kent die uil ar boven liggen. En dan n gint het zetten: de ene speelt fr op vier. de andere 100 fr ngi één. een derde 500 fr op zes. t n k dereen gezet?», vraagt de |ia ger en met een handige Peg "eging haalt hij het potje de drie dobbelstenen „niJndaan. Daarna volgt de dat ekening: elke inzet op één drie te voorschijn gekomen arden van de dobbelstenen. 0 fi rdt door de bank dubbel csjt betaald. Wie bvb. 100 fr zette de vier en één der <ci/j bbelstenen vertoont vier roept de slager op tot een volgend spel Vaak wordt bij het begin van de avond de inzet beperkt tot een bepaald bedrag. Merkt de slager echter dat zijn financies er vrij goed voorstaan, kan hij het sein geven om de inzet te verhogen. Hij bezit echter altijd het recht een maksimum-inzet te bepalen. Dat hierdoR vrij vlug belangrijke sommen op het spel staan, is vanzelfsprekend. Uiteraard bezit de bank 90 der kansen om winst te maken. Niettegenstaande de meeste zet ters dit beseffen, wordt toch maar steeds doorgegaan, in de hoop dat dame fortuna hen op een bepaald ogenblik zal gun stig gezind zijn. Het behoort tot dc gewoonten en tradities van het spel. da! de slager op geregelde tijdstippen de deelnemers en ook de andere klanten in het café op een glas bier trakteert. Vooral de mannen die reeds een paar keer aan het kortste eind trokken, dringen hierop aan. Bovendien meent men. dat ook de baas wel wat mag bijverdienen. Bepaalde bronnen deelden ons mee. dat het zelfs voorkomt dat er stil zwijgende afspraken bestaan tussen cafébaas en slager, waar bij eerstgenoemde vooraf een zeker bedrag in handen gestopt krijgt om de slager toe te laten anker en zon in zijn etablisse ment te beoefenen. PLOEGWERK Het gaat er tijdens het spel vrij geanimeerd aan toe. De kansen worden luidruchtig afgewogen en de slager heeft het op be paalde momenten vrij druk. Hij Slaagt de initiatiefnemer erin een hogere kaart te «blikken», dan de zetters, dan gaat de vol ledige inzet naar hem toe. Wordt door één of meerdere zetters een hogere kaart geblikt, dan de zijne, dan moet hij dub bel uitbetalen. Toont zowel ini tiatiefnemer als zetter dezelfde kaart, dan wint de initiatiefne mer, want zegt men «de bank wint altijd bij gelijk spel». STERKE VERHALEN Dat beide voornoemde kansspe len aanleiding geven tot sterke verhalen is vanzelfsprekend. Ontelbaar zijn de histories van op heterdaad betrapte slagers en zetters, die het op een lopen moeten zetten voor rijkswacht of politie. Dat men hierbij zelfs van geen kleintje vervaard is, bewijst de getuigenis van een slager die tijdens de Tweede Wereldoorlog te Dendermonde, verplicht werd zich door een eng dakvenster te wringen om aan de lange grijparmen van de pakkemannen te ontsnappen. Te Moorsel was men de rijks wacht op een andere manier te snel af. Er werd die avond weer duchtig op los geslagen, vertelt ons de betrokkene, en de aan dacht moet wat afgezwakt zijn. want plotseling zagen we ons omringd door een tweetal rijks wachters. Gelukkig viel ik nogal vlug op mijn poten, probeerde hen te overhalen, het voor die ene keer zo te laten, doch alles was boter aan de galg. We moesten mee. Alles was echter nog niet verlo ren. Om de uitgang te bereiken, moesten we immers een zaal door, waar een omvangrijke groep mensen duchtig aan het dansen en vieren was. Dat gaat ge me toch niet aandoen, smeekte ik mijn bewaker, me als een echte gevangenisboef door die zaal vol vrienden en kennissen leiden! Na enig aar zelen gaf de brave man toe me langs de achterzijde naar buiten te laten. Dat was natuurlijk mijn kans! Zogauw de achter deur op een kier stond, sprong ik erdoor en rende als een beze tene de straat op. Die rijks wachter heeft ine nooit te pakken gekregen, maar zo hard gelopen als toen. heb ik in mijn verdere leven nooit meer ge daan! En toch slaagt rijkswacht en politie erin, bepaalde slagers en zetters in handen te krijgen. Meestal gebeurt dit dan na één of andere tip, vaak van ontstem de eega's, die de spelaktiviteiten van hun echtgenoten niet erg op prijs stellen. Te Wieze bvb. werd een groep anker- en zon-entoesiasten aan gehouden, nadat de echtgenote van één der zetters de rijks wacht verwittigde. Haar man keerde immers op een goeie avond naar huis terug en vroeg om de eigendomsakte van een stuk weiland. Hij had gewoon het stuk weiland ingezet, na tuurlijk verloren en moest nu zijn speelschuld maar vereffe nen. Worden de inzetten belangrijk, dan komt ook het bedrog om het hoekje kijken. Oneerlijk spel wordt dan voor sommigen een noodzaak. In. hetzelfde Wieze werd op die wijze van een boer een koe ontfutseld, omdat de zetters, na onderlinge kom- bine. het zover gebracht hadden dat ze door middel van een naald het potje konden oplich ten en aldus de samenstelling van de worp konden vaststellen. De slager, die van geen hout meer pijlen wist te maken, le verde 's anderendaags als veref fening van zijn speelschuld, zijn koe af. Banken zuiverder kansspel bestaat niet. (v) het hoedje wordt gelicht en dan kan men inkasseren of betalen, (v)

De Voorpost | 1974 | | pagina 9