Werking gemeentebestuur Baardegem NT-JORISGILDE WIEZE AKTEERDE ÏN HUIZE VAN «DE ERFGENAME» ÜGGENHOUT KRIJGT PROMOTIE «LEVENSVREUGDE»» PAKT UIT MET EEN MASSA-CROSS VOOR MINDER-VALIDEN Bn iLST AKEN DE VEERTIEN VAN 5 NIEUWE JEUGDRAAD ÊT WAAR SCHAKEN De Voorpost - 8-3-74 - 29 1 een hele prestatie om bij het jachtige levensritme van onze g de moed op te brengen om de mensen, via het toneel, een iur gezonde en verheffende ontspanning te bieden. Van de i ziet men doorgaans enkel hun spel op de planken, en i beseffen hoeveel uren er, meestal na een vermoeiende dienen opgeofferd te worden aan repetities en andere reidingen... Irijke toneelliefhebbers die zaterdag en zondag in het de opvoering van «De Erfgename» bijwoonden, waren Juige van dat de Sint-Jorisgilde steeds beter en met meer Ve akteert. En nochtans had regisseur Nand Macharis zijn jetjes deze keer niet verwènd met een of ander meespelertje... ngsk fers STUK taferelen uit «De Erfgena- een twee-akter van Ruth iUgustus Goetz, spelen een goede eeuw geleden, stijlvolle living van dokter t_UQ ;r aan de Washington re, af. Deze arts, die zijn verloor bij de geboorte en enig kind. heeft buiten beslommeringen van zijn lijks beroep, nog andere ;orgen. Zijn «Cathy» is :rs een bedeesd meisje met ik f g zelfvertrouwen, wat haar Ojomst wel eens tot een kking zou kunnen maken, op de dag dat Morris end, een man met een g schitterend verleden, in leven komt en haar luldig hartje in lichtelaaie /ader Sloper is met deze van zaken verre van Sotickig. en wil ten allen een huwelijk voorkomen, reest vooral (en terecht) jonge man meer op zijn lieve centen dan op zijn dochter is gebrand. Zijn zuster, Livinia, geeft meer dan haar zegen aan de verzuchtingen van haar nichtje, en Morris zuster, me vrouw Gomery, verdedigt met overtuiging het verleden van haar broer. Een paar nichtjes en neven, en zelfs de trouwe dienstmeid, Maria, doen te goeder of te kwader trouw hun zegje. Om Cathy tot andere gevoelens te brengen neemt papa Sloper zijn dochter mee op een maandenlange Italië- reis. Zijn opzet slaagt geenszins en het gouden liefdessprookje gaat verder. Als de dokter overlijdt, nemen de zaken een heel andere wending. Cathy ervaart dat Morris bedoelingen op zijn minst een financieel reukje hebben en vanaf dat ogenblik ontpopt het schuchtere meisje van weleer zich tot een kenne lijke Slopers-natuur. Op het einde van het stuk zien we hoe ze haar al te opdringerige aanbidder, die een ultieme ver zoeningspoging doet. voor de deur laat hameren... Hiemede valt meteen het doek over deze grillige liefdesaffaire... en over «De Erfgename». DE VERTOLKERS In zijn zware doktersrol heeft Roger Cami andermaal bewe zen uit het goede akteurshout te zijn gesneden met vlotte bewegingen en een keurige artikulatie bracht hij een na tuurlijk spel. Godelieve De Wit, als Cathy. vertolkte met overtuiging en zelfzekerheid haar lastige karakterrol. Ook Greta Van Steen, van wie we ons uit een vroeger spel nog goed de fijne rol van de jeugdige «Mirandolina» herin neren, bracht een prachtige uitbeelding van een oudere dame. Voorzeker een vaste en veelbelovende waarde voor St.- Joris. Hilda Van den Eede (Cathy's tante) vervulde haar rol naar behoren. De nieuwe linge Ann Macharis, als het speelse nichtje Marian, deed een overtuigend debuut. We zien haar graag terug op het podium. In de kleine rol van Arthur (Marians verloofde) speelde Jozef Vermoesen even kundig als in zijn vorige glansnummers. Paul Moens (Morris) akteert op een steeds hoger peil. De wijze waarop hij Cathy trachtte te overreden was schier perfekt. Een voortreffe lijke aktie kregen we eveneens van Julienne Van Hove. Met passende gebaren en afgewerk te bewegingen rondde ze haar speltechniek af bij haar moei lijke opgave. Het goede optre den van Paula De Ridder (Morris zuster) mag wel onder streept. Frans Bosman was er deze keer niet zichtbaar bij; toch vervulde hij zijn rol van bezoeker (achter de schermen) op knappe wijze. We zeggen daarom tot volgende keer Frans. Het zou onvolledig zijn moes ten we niet de kundige regie van Nand Macharis en het feil loos voorzeggen van Erik Pau wels in het licht stellen. Ten slotte nog een woordje van lof voor hel prachtige dekor (Philemon Pieters), de zuivere belichting (Leon Van de Win- ckel uit Denderbelle), de fijne meubilering (Huis Alfons Ma- charis-Perdaens). de passende kostumering (Huis Maes, Tielt) en het fraai werk van toneel meester Guido Heuvinck. De Sint-Jorisgilde van Wieze mag er fier op gaan dergelijk moeilijk stuk met eigen mensen voor het voetlicht te kunnen brengen. Menigeen ziet al be nieuwd uit naar een volgende uitgave door deze bloeiende toneelvereniging. Proficiat LW Met de opvoering van "De Erfgename" schoot de toneelkring Sint-Jorisgilde uit Wieze opnieuw een hoofdvogel af. (v) Men kan bezwaarlijk beweren dat Levensvreugde, het Aal- sters centrum voor matig en ernstig mentaal gehandicap ten, aan zijn proefstuk toe is voor wat het inrichten van aktiviteiten en manifestaties voor minder-validen betreft, in de tien jaar van het bestaan van dit centrum aan de Bo- termelkstraat. En toch, elke organisatie, elke manifestatie blijft een gok, hoewel nu ook weer met de inrichting van een massa-cross voor minder-validen op hun domein, zaterdag a.s. 9 maart, niets aan het toeval overgelaten wordt. Maurice De Wit, opvoerder en zowat duivel-doet-het-al bij Levensvreugde maakt ons even wegwijs in de organisatie die een dergelijke, toch ietwat ongewone, cross vergt. erboven staande titel heeft echt helemaal niets te maken met uggenhoutse voetbalploeg die om één of andere reden een jelf orie hoger zou mogen gaan spelen. Neen, de gemeente zelf itek het goede voorbeeld. Samen met enkele anderen werd Br cnhout bij Koninklijk Besluit geklasseerd in de reeks van veg enten wier inwonersaantal tussen de 15 en 20.000 ligt. pel enhout heeft nochtans de kaap van de vijftienduizend nog b bereikt. Voor deze promotie komen echter een heleboel 'en in aanmerking, aldus burgemeester De Landtshcer. Het totale aktivitcit van de gemeente die beschouwd wordt. Het ™an'^us 'n necr °P 6611 erkenning van de werking ;velfe gemeente, zegde de burgemeester op de laatste 3n entcraadszitting. Die herklassering van de gemeente brengt 3|A«n gevoelige weddeverging mee voor de wettelijke graden die lurgcmccster en schepenen, sekretaris, ontvanger, politiekom- ris en zijn adjunkt. pui foLAGE n I 'hristelijke mutualiteit !n (>st in Nood» viert dit jaar 75-jarig bestaan. Hiervoor 'rhet schepenkollege een jrZ!ge voor van 15.000 fr. De 'p :itie verklaarde zich hier- n ïclcmaal niet akkoord, zo t t»er een vrij vinnige diskus- enjntstond. Bij de stemming lofiet enkel oppositielid Ra- Mi nacker die tegenstemde. 5P Ide begroting van de COO N{?e aan de raad te worden Vi|r spi am U jk! lie ;elegd. Het punt werd r uitgesteld. Er is immers een moeilijkheid, aangezien de begroting een gemeentelijke tussenkomst van vijf miljoen voorziet, daar waar in de reeds goedgekeurde gemeentelijke begroting slechts sprake is van een gemeentelijke tussenkomst van 3,5 miljoen. Oppositielid Van Den Heule meende dat hierin het gevaar schuilde dat de Buggenhoutse verenigingen hun toelage met de helft zouden verminderd zien. Bur gemeester De Landtsheer meende dat het allemaal wel zo een vaart niet zou lopen en dat in de eerstkomende dagen voor een probleem een passende oplossing zou gevonden wor den. POLITIEAGENT De gemeenteraad wijzigde ook de statuten voor de aanwerving van politiepersoneel. Inderdaad in de volgende aannemings- voorwaarden zal gestipuleerd staan dat de kandidaat de hoger middelbare studies moet voltooid hebben. Ook de statu ten van de gemeentelijke kultu- rele raad werden gewijzigd. De sekretaris moet iemand zijn die behoort tot de algemene verga dering. Er dient aangestipt dat de huidige sekretaris inderdaad tot die algemene vergadering behoort. De gemeenteraad hechtte ook zijn goedkeuring aan de sa menstelling van een jury voor kandidaat brandweerofficieren. Maken deel uit van die jury schepen Stallaert. commandant Van Gerwen en twee Buggen houtse licenciaten lichamelijke opvoeding de h. Willockx en Van Dingenen. In geheime zitting werd dan Veerle Vincke aangesteld tot lerares zedenleer aan de gemeentelijke lagere school. Dokter Vercruyssen werd aangesteld als luitenant geneesheer bij de brandweer. In de avondleergangen zal mevr. Schellemans vervangen worden door mevr. De Coster en de heer Van Steen door mej. Ceulemans en de heren Van- nuffel en Leroy. MH EEN LANGE WEG Tien jaar geleden beston den er voor de matig en ernstig mentaal gehandi capten geen voorzieningen buiten de overvolle me disch pedagogische insti tuten en de kollokatie ten huize of in psychiatrische inrichtingen. Wie deze kin deren in gezinsverband wenste op te voeden kon maar geen dagschool vin den. Toen in 1963 Levens vreugde ontstond uit het elkaar vinden van ouders die deze zorgen kenden, werd dan ook vooropge steld dat deze gehandicap ten zoveel mogelijk in het dagelijkse leven dat iedere mens in onze maatschappij beleeft, dienden geïnte greerd te worden. Levens vreugde groeide in die tien jaar krachtig uit en mag er prat op gaan steeds dit vooropgezet doel voor ogen te hebben blijven behou den. Momenteel staan zo wat 23 opvoedende perso neelsleden in voor een 130 kinderen, in kleuter, lager BLO en Bijzonder beroeps onderwijs. SPORT NIET LANGER STIEFMOEDERLIJK BEHANDELD In onze alledaagse scholen wordt hetzij op woensdag namiddag of hetzij in het lessenrooster voldoende ruimte gelaten voor sport, ontspanning of naschoolse aktiviteiten. Het lessen rooster voor mentaal ge handicapten is echter zoda nig volgestouwd dat hier- een beest een andere naam krijgt hoeft het niet zakelijk een ander beest te worden. Vorige vrijdag werd in nging van de vroegere stedelijke jeugdraad een koördinatie- ba Jviesraad voor de jeugd geïnstalleerd. Dat orgaan met de mc naam zal het nu waar moeten maken Aalst heeft Ri [end een degelijk jeugdbeleid nodig, zo zegt men. Even an hoe die adviesraad er kwam en wat van hem wordt v rroegere jeugdraad ging na doodstrijd die zowat twee aansleepte begin '73 defi le f de laan uit. Verregaande olitizering en de vertegen- "rdigers die de raad al te 50 el i jk voor de eigen vereni- inzettcn, waren daar de aak van. iedereen kon dat i maar beamen. Schepen jeugdbeleid Bogacrt wist Is cn wat hij alleszins diende Ie schakelen toen hij met plan voor een nieuw eslichaam op de proppen m. Zijn pogingen hadden het wegwerken van ge- ,J nde euvels als voornaamste nerken dat er druk en cf izaam werd gezocht naar ruim. deskundig en funk- :el afvaardigingspaneel. 1ENSTELLING uitgangspunt werd een okratische aanwijzing ge- Voor de jeugdbewegingen :n Gery De Munter en J.P. goir vertegenwoordigen; de jeugdklubs Thérèse en J.P. Roeland; voor de o4dateliers Jozef Lclièvre en Van den Berghe; de ndicaptcn zijn aanwezig Maria Keppens en de :rs door Paul Keymeulcn en André Helin. Herman Dc Schrijver en Paul Buys zullen het steentje van het onderwijs bijdragen en voor het jeugdbe- schermingskomitee zal Anita De Brueekcr dat doen. De vereniging voor sociale jeugd bescherming stuurt Nestor De Cock in de vuurlijn en de studerende jeugd kan op An- toon Van Nuffel rekenen. Een van deze mensen wordt straks voorzitter. Dat ze allemaal boordevol goede intenties zitten hoeft geen betoog. Wie het wantrouwen dat dc vroegere raad schiep op de schouders wil nemen moet geloven dat er wat inzit. Goede bedoelingen van mensen die in hetzelfde schuit je varen, kunnen wel wat gevaren opleveren. VRAAGTEKENS We zullen hier niet alle op drachten beschrijven die de raad eventueel kan krijgen. Iedereen weet wel dat het niet zo moeilijk is op het terrein van de jeugdbelangen en -proble men een zeer ruime aktivitcit aan de dag te leggen. Een dy namische aanpak zou dan ook niemand verwonderen. Mis schien er toch even op wijzen dat een boel krachten kunnen Traditiegetrouw gaf het Baardegemse gemeentebestuur een overzicht van de werking gedurende het voorbije jaar en de vooruitzichten voor 1974. Hieromtrent hebben wij reeds verscheidene rubrieken als gemeentelijke begraafplaats, kabel televisie en herstellingswerken aan de pastorie besproken in het verslag van de jongste gemeenteraadszitting. Het fusieprobleem betreffende de gemeenten Baardegem, Meldert en Moorsel deden wij volledig uit de doeken in ons nummer van 4 januari. En aan de Gemeentelijke Biblioteek en de restauratie van de H. Margaretakerk wensen wij een afzonderlijk artikel te besteden. OPENBAAR WATERBEDE- lingsnet In 1967 heeft de toenmalige gemeenteraad, tegelijkertijd met Moorsel en Meldert, plannen laten opmaken voor de uitvoering van het open baar waterbedelingsnet. Toen de huidige bestuursploeg, begin 1971, het bestuur van de gemeente overnam, stelden wij vast dat deze plannen in de schuif van het gemeente- sekretariaat waren opgebor gen en nooit ter goedkeuring aan de voogdijoverheid wer den voorgelegd. Het spreekt vanzelf dat in vier jaar tijd het uitzicht van een gemeente grondig kan veranderen. Bij gevolg liet men de bestaande plannen herwerken en aanpas sen aan de toestand. Dit heeft geruime tijd in beslag geno men. Na het definitief akkoord van de gemeenteraad heeft de Minister van Volksgezondheid zijn principiële belofte van betoelaging ondertekend. Weldra zal met de uitvoering van dit belangrijk projekt een aanvang worden gemaakt. Op 20 december jl. ging in het gemeentehuis de openbare aanbesteding door en de Mi nister van Volksgezondheid ondertekende reeds acht dagen later zijn definitieve belofte van toelagen. Een tiental grote onderne mers van land- en waterwer ken hebben aan de openbare aanbesteding deelgenomen. De uitvoering van het werk werd toevertrouwd aan de laagstbiedende, namelijk de firma De Ridder uit Dender- monde. De totale kosten verspild worden; wat gaat men aanvangen op het ogenblik dat de raad ziet dat haar koör- dinatie- en advieswerk zomaar opzij wordt geschoven Een gedepolitizeerde jeugdraad wat heeft een naam hier te betekenen hoeft niet direkt enkel aan windmolcnpolitiek tc doen. Wat dan meteen de vraag oproept of zo'n ding zonder enig beslissingsrecht se rieus werk kan leveren. Wij zijn duidelijk het pad van de ver onderstellingen aan het bewan delen. Even nog wat verder zelfs. Zal men het demokra- tisch spel waar kunnen maken? Tenslotte is het de vertegen woordigers toch te doen om de jonge mensen. Elke poging om het inhoudelijke en de te volgen weg voor het jeugdbeleid te helpen uitbouwen zal bijgevolg aan een ernstig onderzoek moeten onderworpen worden. Zonder twijfel zijn wc met onze twijfels wat voorbarig.' het is zo, het nieuwe advieslichaam moet krediet krijgen. Met de andere naam kan een beest ook anders worden. Nu men dc geleerde les blijkbaar volledig wil wegcijfe ren kan het. Met mensen die tenslotte toch niet met een raad meespelen die van bij het begin tot wegkwijnen cn verwateren voorbestemd is. zit het er helemaal in. Een gedepoliti zeerde raad die niet meer wordt gebruikt voor de eigen belange tjes. Samen met alle jonge mensen van Aalst hopen wij... zullen 12.288.606 Fr bedra gen, waarin het aandeel van de gemeente 3.768.507 Fr zal zijn. OPENBARE WERKEN Het "wegenpakket" voor de herstelling van sekundaire wegen (kostprijs 4,2 miljoen) werd door de hogere overheid goedgekeurd. Het Ministerie van Landbouw meldde dat alle bedoelde wegen betoe- laagbaar zijn. Aan de bewoners van de bedoelde wegen vraagt men nog een weinig geduld en begrip. Het is immers logisch dat vooreerst de grondwerken voor het openbaar waterbede lingsnet worden uitgevoerd en pas daarna een definitieve wegbedekking wordt aange bracht. Het openbaar riole ringsplan voor gans het grond gebied van Baardegem is op gesteld. Met de provinciale diensten worden thans de uitvoeringsmodaliteiten be sproken in samenwerking mei de aangrenzende gemeenten. Het afvalwater moet immers worden afgevoerd naar een waterzuiveringsstation, dat in de buurt van Aalst zal worden opgericht. OPENBARE VERLICHTING De tweede fase van het openbaar verlichtingsnet is in uitvoering. Over enkele weken zal Baardegem een van de meest moderne netten hebben van de ganse provin cie. De beloofde nieuwe kabi- nes zijn in aanbouw. Daaren boven heeft Intercom een volledige versterking van het laagspanningsnet in de Hoog straat opgenomen in zijn programma van 1974. De inwoners die bestendige moeilijkheden ondervinden inzake stroombedeling, kun nen zich steeds wenden tot het gemeentebestuur. VE R K EERSSIGNALISATIE In de Statiebaan en het Veldeken werd het eenrich tingsverkeer ingevoerdDit brengt misschien bepaalde on gemakken mee voor de fiet sers, doch hun eigen veilig heid staat op het spel en de politiemaatregelen .moeten zich uitsluitend houden aan het algemeen belang van de bevolking. Een eventuele op heffing van deze maatregel voor de fietsers zou deze wegen voor de fietsers nog gevaarlijker maken. In de Europastraat werd het beurte lings parkeren ingevoerd, met afwisseling om de halve maand In een gedeelte van de Kerk straat is het voortaan verbo den te stationeren. Door aangepaste verkeersborden wordt de aandacht gevestigd op de veiligheid van de schoolbevolking. Op verschil lende plaatsen werden rich ting sa an wijzers geplaatst. Door het bestuur van Bruggen en Wegen werd een aange paste signalisatie aangebracht op de rijksweg. Aan de kerk worden parkeerplaatsen voor behouden voor de minder- validen en de ceremonie wagens. Er zal worden voor zien in een degelijke fietsen stalling aan de kerk. In sommige gevaarlijke boch ten werden doorlopende witte strepen aangebracht met aangepaste reflektoren. Aan sommige gevaarlijke kruispunten zullen verkeers- spiegels worden geplaatst. SPORT EN KULTUUR Het gemeentebestuur zal wel dra onderhandelingen aan knopen tot het verwerven van een gemeentelijke eigendom. Deze zal eventueel ter be schikking worden gesteld van de jeugd- en sportverenigin gen en van de schoolbevol king. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur een groot terrein aan te kopen en er in de mate van het mogeüjke verschillende sport- akkomodaties op aan te bren gen. Indien zij in hun opzet slagen, zal het huisvestings probleem voor onze jeugdver enigingen meteen opgelost zijn. van geen sprake kan zijn, bovendien kan men niet re kenen op zelf-initiatief, wordt ook van thuis uit de sportbeoefening veelal niet aangewakkerd, daar er nog al eens aan overbescher- ming gedaan wordt. De school heeft als stimulator hierbij een belangrijke taak te vervullen. Interscholen- kompetities en.-aktiviteiten zijn hierbij dus niet van be lang ontbloot. WERKGROEP NASSO-MIVA Waar de inter-skolaire kon- frontaties in een eerste sta dium beperkt bleven tot plaatselijke verwezenlijkin gen, groeide vorig jaar rond een ruimer opgezet «Spel zonder Grenzen» een werk groep inter-provinciaal Oost- en West-Vlaanderen Nasso-Miva (naschoolse aktiviteiten voor minder-va liden), die zich aansloot bij het Slobo, onderafdeling van het Bloso, maar dan gericht op sport en licha melijke opvoeding voor het buitengewoon onderwijs. Deze laatste organisatie staat trouwens in voor heel wat materiële noden tijdens de cross van zaterdag a.s. EEN ECHTE MASSA-CROSS Zestien Oost- en West- Vlaamse scholen, met slechts een rijkschool als deelnemer, schreven zich in voor de massa-cross in het domein van Levens vreugde. Voor Aalst: Don Bosco uit de St.-Kamiel- straat en Levensvreugde zelf. Momenteel wordt er tijdens de middag en de vrije ogen blikken druk getraind en opvallend is dat wie in het begin last had met de hon derden af te leggen meters, nu reeds op dezelfde af stand overschot vertoont. Wanneer zaterdag a.s. om 14.30 u. in Levensvreugde aan de Botermelkstraat de meer dan vierhonderdvijftig deelnemers en deelneem sters in diverse reeksen naar leeftijd en jongens en meisjes zullen starten dan zal dit in een echte olym pische geest gebeuren, want deelnemen is belang rijker dan winnen. JOHAN VELGHE De h. Paul Van Damme werd klubkampioen bij de schaak- klub 't Ros, waar zaterdag de traditionele feestviering plaats vindt.

De Voorpost | 1974 | | pagina 29