1 1 m ESPERANTO NE ESTAS UTOPIO rf movE VOOR DE DERDE MAAL ONS EIGEN VOLKSZANGFESTIVAL TE DENDERMONDE f RAYMONDA HOFMAN TE RONSE v DODELIJKE AANRIJDING TE BAARDEGEM AALSTERSE KARNAVAL TE BOEK GESTELD 'T TOREKEf /LOEFKEfl 30 - 8-3-74 - De Voorpost De volkszangfestivals anz-df-vvkb groeiden tijdens de vo rige seizoenen 72/73 uit tot een onverwacht groot sukses. Zowat alle Vlaamse provincies werden «aangedaan». Ook te Dendermonde herinneren we ons dit massale zangfeest met 't Kliekske. Dit jaar zal men weerom de gelegenheid hebben om bij dit «volkse koor van serafijnen» aan te sluiten en wordt er voor de DERDE keer zulke zangavond in de feestzaal van het H.-Maagdkollege georganiseerd. De geestdriftige zangertjes van de denderkantorij, H.-Maagdkollege, zijn daarbij zoals steeds de «promo tors». Uiteraard, en dat vermelden we graag, hebben ze daarbij gewoonlijk de daadwerkelijke steun en medewer king van talrijke volwassenenorganisaties uit onze streek; zodat dit zangfeest letterlijk en figuurlijk uitgroeit tot een echte «co-produktie». We vermelden hier wel met dank eens deze «zanglustige vriendengroepen» DF Oudegem, Denderbelle, VVKB Reynout, St.-Lutgardiskring Grember- gen, KAV-Berlare e.a.... Ook dit jaar wil het zang feest '74, in de eerste plaats een schone MUZIEK- avond zijn, voor alle aanwe zigen, waarbij ze de kans krijgen, als groep, als fami lie, aktief mee te doen in talrijke bekende en minder bekende volksdeuntjes. We kondigen dit zangfeest dan ook aan als een echte «sing-in» of als een avond «zing-je-maar-eens-uit». Al le zangvaardige en belang stellende organisaties wor den ook nu reeds vriende lijk uitgenodigd als groep dit zangfeest te komen bij wonen, op VRIJDAG 22 MAART te 20 u., in de zaal van het H.-Maagdkollege. ^Ook deze keer zijn er spe ciale voorwaarden voorzien, voor de medewerkende groepen, aangezien het ook nu niet de bedoeling is, aan financieel winstbejag te doen, maar wel degelijk mee te bouwen aan een nieuwe eigentijdse liedbe weging. Met de woorden van de promotors van de «Dagen van het Vlaamse Lied» zouden we zeggen «Als klein, zingend volk, met op vele plaatsen een vaak primair zang- en mu- ziekonderricht, zijn we bij na tot «rampgebied» uitge roepen. Met onze tekorten aan nationale fierheid en aan zelfvertrouwen konden we vrij moeilijk weerstaan aan de «muzikale» druk van het buitenland. De oude leuze: Geen rijker kroon dan eigen schoon, heeft voor de meerderheid van de Vlaamse jeugd en voor een deel van de volksmassa haar glans verloren. En het is in naam van deze elite van jongeren en ouderen, dat we U oproepen tot een aktie om met eendrachtige wil dit glorievolle verleden herop te bouwen op een eigentijdse manier.» Beslist wordt het ook dit jaar een uitgebreid pro gramma ter popularisering van het volks- en luisterlied om alzo aan die muzische noden tegemoet te komen. Daarom geen eenzijdig «luisteren» maar aktief meezingen. Ook na deze zangavond moet U nog ku nen «na-zingen» en zal U weerom tekst en muziek bij het programma aangebo den worden. WAARUIT BESTAAT HET PROGRAMMA Enerzijds is er een «her nieuwd» optreden van de Antwerpse kleinkunstgroep DE VAGANTEN. Het zal ve le muziekliefhebbers ple zier doen, deze fijnzinnige kleinkunstenaars nogmaals te kunnen horen in eigen streek. We moeten trou wens zeggen dat ze er nog heel flink op vooruit zijn gegaan. Hun derde LP werd zopas opgenomen en zal eerstdaags op de markt ver schijnen. Anderzijds is er de OPEN ZANGSTONDE onder de auspiciën van het Min. van Ned. Kuituur, met de anz- zangleider R. Deruwe en het zeer befaamde VERE- MANSKOOR uit Brugge. Ook over hen zullen we eerstdaags meer horen ter gelegenheid van hun 50- jarig jubileum op 7 maart e.k. Uiteraard zullen onze plaat selijke mensen aktief in het koorleven ook op dit zang feest hun «gading» krijgen, aangezien ook prachtige in ternationale populaire koor werken onder de zeer kun dige leiding van de heer Deruwe zullen gebracht worden. Als «aanzingkoor» zullen ze ook beslist hun stemme laten horen, daar bij gesteund door de jon gens van de denderkantorij en het St.-Franciscuskoor o.l.v. de heer Maes W. Om het samenzingen nog meer te aktiveren staat er boven dien nog een anz-instru- mentaal ensemble ter be schikking. Het is dus verheugend naast deze volkszang ook nu weerom een waardige plaats te kunnen geven aan de kleinkunst. Niet te ver wonderen trouwens. «Folk song» is weer «in» de jong ste tijd. Dat betekent dat volksliedjes van alle slag weer meer dan graag wor den gehoord en meegezon gen. Het Vlaamse publiek schijnt met graagte de kleinkunst aanvaard te heb ben. En dan vooral die «kleinkunstgroepen» die bewust doorgaan in de volksverbonden (volkslied verbonden) richting. Te recht wordt er dan gewag gemaakt van een plaatselij ke volksverbondenheid van een Wannes Van de Velde of van Willem Vermandere. Ook anderen hebben de zelfde weg bewandeld of doen het nog. Ook onze gasten op dit komend zangfeest De Vaganten, ho ren in dit kader thuis. Ook zij evolueerden naar dit meerbepalend «volkslied» hierbij denkend aan de his torische werkelijkheid van het lied... het traditionele volkslied... van oud nieuw maken... in een aangepaste stijl, moderne arrangemen ten. Zo ook evolueerden de Elegasten (de vroegere Campground-Singers) van uit dit genre, naar een nu meer sociale volksverbon denheid, Ook De Vaganten bewandelden dezelfde weg. Ook zij brengen het volks lied in sociaal gerichte zin: met dezelfde funktie als het moderne luisterlied: so ciaal, scherp, kritisch, ta lentvol. Momenteel bestaat de groep uit 5 leden. Ook zij «evolueerden» in genre, veranderden destijds van naam. De «Dockx Brothers» werd vervangen door de Va ganten. Een naam die het deed. Maar vaak ook de verwarring teweeg bracht met de Elegasten. Wie nu Vaganten zegt, denkt bijna automatisch aan de Elegas ten. Alhoewel de Vaganten tonaal gezien wel het vrou welijk element der Elegas ten missen, brengen ze muzikaal hoogstaande nummers. Denken we maar aan hun liedjes «Het Meis je», «Ons gezegend land», «Goed en slecht» of aan hun nummertjes voor het komend nationaal zang feest van 26 mei e.k. met «Brussel» en «Tien gebo den van de Belgische pa triot». Het sympatieke Antwerpse stel Paul, Jef, Jozef, Leo en Herwig komponeren en bewerken zelf hun liedjes en ook bij hen viert de sa tire vaak hoogtij. Wat bij hen vroeger «folksong» bleek te heten, worden nu" knappe liedjes, niet alleen meer op gedichten «Galge lied», «Dinska Bronska», maar met hele knappe tek sten van o.a. Marie-France Daenen, Jaak Dreesen en Bert Broes. Ook van Miel Cools hebben ze blijkbaar veel geleerd. Voornamelijk dat men niet voor zichzelf maar voor de mensen moet zingen. Dat men moet trachten met het lied iets over te brengen. Tot slot zouden we ons de vraag kunnen stellen: «Wat wil en zal dit derde volks zangfestival ons brengen?» Waarop we dan zouden ant woorden: we willen zowel de «must's» uit het traditio nele Vlaams romantische erfgoed brengen, naast een belangrijk deel oude liede- ren-uit-het-volk, alsook heel wat nummers uit de hedendaagse kleinkunst, zodat naast het traditionele artistiek hoogstaand koor, ook de dirigent en de mo derne chansonnier-met-de- gitaar op het zangfeestpo dium zal verschijnen. Bo vendien zouden we zeggen zal in dit programma zowel de kleinkunststijl als de ho mogene koorklanken als de open-zangstondetechniek. waarbij nieuwe liederen zullen worden aangeleerd, samen er voor willen zor gen dat dit derde volks zangfestival niét alleen «vreugdescheppend» ken zijn, maar ook «muzikaal hoogstaand» zal blijken te zijn. Ook nu verleent het Noord- starfonds, Gent, zijn finan ciële bijdrage. Alvast wordt dit zangfeest op 22 maart e.k. in de zaal van het H.-Maagdkollege een fijne eigentijdse zang avond waarbij het «mu zische» dichter aan het hart wordt gebracht. Deelne ming in de onkosten: 40 fr. Aangezien de massale be langstelling tijdens de vori ge jaren, raden we alle be langstellende groepen aan tijdig kaarten aan te schaf fen. Voor hen die zeker wil len zijn van een goede plaats, voorzien we ook 'voorbehouden plaatsen' (50 fr.) Kaarten zijn te be komen bij het bestuur van de medewerkende organi saties of bij de heer Maes W H.-Maagdkollege. Al het nodige kan men ook schriftelijk aanvragen op hetkooradresde dender kantorij, Kerkplein 5, 9330 Dendermonde. DVC Wat doet een Vlaamse student die een Japanse tekst onder de neus geschoven krijgt om die in zijn thesis te verwerken Zo'n probleem kreeg onlangs te Dendermonde een gemakkelij ke oplossing een Japanse dame vertaalde de tekst in het Esperanto en een Vlaming zette die over in het Neder lands. Esperanto wordt wel eens meer als «brugtaal» ge bruikt. Vorig jaar publiceerde het Deens ministerie voor Handels betrekkingen een brochure over de wijzigingen in het Deens .monetair stelsel. Daar het Deens nu ook geen wereldtaal is moest de brochure vertaald worden en liefst in 22 talen. Via het Esperanto werd dat verwezenlijkt. Het Esperanto is de taal die in 1887 werd gelanceerd door de Poolse oogarts Dr. Zamenhof. die ze had opgebouwd in hoofdzaak met Latijnse ele menten en aangevuld met Ger maanse en Slavische. Zijn be doeling was aan «het mens dom» een gemeenschappelijke tweede taal ter hand te stellen die goed leerbaar was en tevens zeer duidelijk. Tot aan zijn dood in 1917 heeft hij. samen met duizenden entoesiaste me dewerkers, zijn jeugddroom uitgedragen. De Esperantisten werden vaak als utopisten bestempeld. Toch is het een feit dat. bijna zestig jaar na de dood van zijn auteur, het Esperanto niet in de vergeethoek is terechtge komen. maar integendeel een steeds groeiende belangstelling krijgt. Het aantal Esperantis ten, over de wereld verspreid, wordt thans op zeventien mil joen geraamd. Het centrale kontaktpunt is te Rotterdam gevestigd. «Verstandige lui» waren steeds van mening dat eens een algemene instemming zou ont staan om een of andere natio nale taal tot overal-aanvaarde tweede taal te promoveren. Die lui blijken thans in grotere mate utopist te zijn geweest dan de Esperantisten. Zelfs in de Europese Gemeenschap van slechts 9 staten met 7 verschil lende talen is een eensgezinde voorkeur voor een of andere taal niet te bereiken. Niet eens in ons eigen land is dat mogelijk. Het steeds toenemend aantal onafhankelijke landen, het aanzwellen van het volume internationale betrekkingen op ekonomisch. wetenschappelijk, kultureel en toeristisch gebied, en de onmogelijke promotie van één nationale taal tot wereldtaal, zijn faktoren die de belangstelling voor het Espe ranto in de hand werken. Geen enkel Esperantist zal loochenen dat het Frans, het Engels, het Russisch en noem maar op. rijke kultuurtalen zijn met een waardevolle literatuur. Maar daar gaat het niet om. Het komt erop aan een interna tionaal kommunikatiemiddel te vinden dat voor de grote massa toegankelijk is en bruikbaar. Aan deze beide eisen beant woordt het Esperanto. Geleidelijk wordt de vicieuze cirkel dan ook doorbroken die hierin bestaat «dat Esperanto niet geleerd wordt omdat het niet gebruikt wordt, en niet kan gebruikt worden omdat het niet geleerd wordt». Dit blijkt uit de vele feiten die worden aangehaald in elk nummer van «Esperanto-Panorama». een be scheiden tweemaandelijks blaadje, dat te Antwerpen wordt uitgegeven. In het bekende Duitse week blad «Der Spiegel» stond on langs te lezen Er zijn maar twee internationale talen De Liefde en het Esperanto. ADV In nummer vier van deze j'aargang belichtten we Raymonda Hofman, kunstenares uit Nieuwerkerke. Vanaf 8 maart tot en met 19 maart stelt zij' haar werken tentoon in de hall van het stadhuis te Ronse. Weekdagen van 16 tot 18 uur, zater- en zondag van 10 tot 12en van 14 tot 19uur. Germain De Rouck, lid van de hoge raad voor volksopleiding zal op de vooropening het inleidend woord voeren, terwijl de schepen van kuituur, dr. Vanden Hende de expositie zal openen. Dat R. Hofman aktief is, mag wel gezegd worden. Vanaf 5 april zuilen haar werken in galerij Spaarcentrale te Brussel te bezichtigen zijn tot eind april. Woensdagavond omstreeks 21.45 uur werd de voetgangster Louise Verbeemen (57 jaar). Molenstraat 3 te Baardegem, op vijftig meter van haar woning aangereden door de personenwa gen bestuurd door Willy Van Damme, Pollepelstraat, Lebbeke. Het slachtoffer werd door de slag weggeslingerd, terwijl de wagen eerst in de gracht terechtkwam, om vervolgens enkele tientallen meter verder te slippen en terug in de richting van waaruit hij gekomen was te belanden. Het zeer ernstig gekwetste slachtoffer werd door de hulpdiensten 900 overgebracht naar het Aalsters ziekenhuis, waar zij omstreeks middernacht aan de gevolgen van haar verwondingen overleed. De aanrijder liet zijn wagen achter, zonder nog naar iets om te zien. De rijkswacht van Aalst deed beroep op haar kollega's van Dendermonde die de dader thuis aantroffen en opleidden. Het parket van Dendermonde, o.l.v. substituut J. Bonte, vergezeld van autodeskundige H. Kempkens stapten nog diezelfde nacht ter plaatse af. HDW Het jaarlijkse Aalsterse hoogfeest karnaval brengt telkenmale een reeks enige feiten en feitjes met zich mee. Sommige van dit pittige anekdoten of plezierige voorvalletjes werden door een eenzaat wel eens in een paar woordjes uiteengezet. Zo'n echt groot karnavalbock met een gedetailleerde beschrijving van boemel en wat die achter zich aansleept hebben we nog niet. In 1975 komt het er. Het wordt een werk waarvoor Karei Baert, Jos Ghyssens en Frans Wauters hun beste pen te voorschijn halen. Stadsarchivaris Karei Baert zal het karnavalgebeuren rond de middeleeuwen beschrijven, Jos Ghyssens neemt het gedeelte tot de tweede wereldoorlog yoor zijn rekening en Frans Wauters zal wat aktueler karnaval-pennen. Alles samen een reuzewerk en wc durven er geen ogenblik aan twijfelen dat de Aalstenaar-feestnummer dit zal verslinden. Ook Fons Singclijn, voorzitter van het Feestkomitee, heeft een boek in voorberei ding. Uiteraard een karnavalwerk. Fons meent het helemaal in zijn eentje te kunnen klaarspelen en als het wat meezit zou hij ook volgend jaar paraat zijn. HA Uitslagen van zondag 3 maart. Tuf Tuf Satellietje Kuklos Terlinden Studentico Timarcha Ocarina Mei '65 St. Joris Kreja De stand 1. Mei '65 15 12 1 2 51 18 26 2. Kuklos 13 8 3 2 31 19 18 3. Tuf Tuf 15 7 4 4 41 28 18 4. Satellietje 15 8 6 1 37 28 17 5. Studentico 12 7 4 1 54 23 15 6. St.-Joris 14 6 6 2 45 45 14 7. Ocarina 13 4 6 3 21 45 11 8. Kreja 15 4 9 2 37 55 10 9.-Timarcha 14 3 10 1 23 41 7 10. Terlinden 14 2 12 1 15 52 5 In de maand maart is d aandacht vooral gevestig op de sport. De degelijk voetbalploeg van 't Toreke neemt het op tegen jeug< klub Iffigineia van Merci tem op 9 maart, en tegen dj K.L.J. op zondag 24 maart Tevens grijpt er een ping pongwedstrijd plaats tegel Jeugdklub Zenith op zonda 10 maart. Vooraf werden ij Toreken reeds eliminate wedstrijden ingericht zeker geen slecht figuur slaan in Zenith. Op zaterdag 16 maart wt er een bingoavond georgai seerd, temeer dat bingo foto, of kiemspel) gemakk< lijk bijdraagd tot eei vermakelijke avond. Op zondag 17 maart mij ziekavond met groep ZOl) en LAPSCHEUREBUTTEH KOEKWORKSHOP. Zoj speelt semi-pop, fijnzinnig! muziek en de andere groei is een kabaretgroep ui Lede. Sukses verzekerd I Omdat het weer lent! wordt, wordt er een lenteQi fuif gegeven op 23 maarf zaterdags te 20 uur. Natuui^ lijk zal deze dansavond il het teken staan van dl flower-power, bloemetje!! lief zijn enz. Weer een va» die grandioze dansavondepA van jeugdklub 't Toreken. j En eindelijk kunnen wij aaj al onze oudjes van Lebbekj verklaren dat het lang ver wachte oude vandagenfees doorgaat op zondag 2j maart. Eerstdaags zullen dj uitnodigingen geschreveij worden, iedereen die mag een aanvraag doen bi de jeugdklub zelf, iedereei wordt gratis thuis afgehaalc (wij zorgen er natuurlijki ook voor dat iedereen teruf thuis geraakt.) Vrijdag 29 maart komt public relations dienst val het leger informatie strekken over het leger in i zijn facetten. Natuurlij A wordt de kans gegeven ee hartig woordje te wisselei en eens straf te debatterer Iedereen wordt gratis toege laten om 20 uur. En zondag 31 maart kom er in filmforum de vermaal de film voor jonge mensen EASY RIDER. Een ongele felijke aanrader tevens ee waardig slot voor het (bijn ten einde) filmseizoen (AVFS) "IN 1-1 5-0 FF uitg. 2-2 2-1 Programma 16 maart T-Dansant var het Belgische Rode Kruis Aangeraden voor al diege nen die van bloederige aan gelegenheden houden. 17 maart Sloef-kleinkuns ofte Vrij Podium. Inschrij vingen zijn nog altijd moge lijk. 23 maart T-Dansant KAJL VKAJ in Zaal Eldorado o/G den Dries van Opdorp. 30 maart T-Dansant vai het St.-Michielskollege Buggenhout. We hopen v hen dat het zo goed word als dat van hun vrouwelijk! kollega's. 31 maart Verbroederini KAJ-VKAJ van Opdorp vai Opdorp en de Sloef van dei Opstal. VSI Vrijdag 8 maart SPECIAL- SUP ER-EARTH-AND- STRAPING ONTSPAN NINGSAVOND met Disko Doezeken. Alles kun je er meemaken. Wij verwachten een bom volk in ons daar voor voorzeker te kleine Movelokaal. Zaterdag 9 maart even pauseren RELAX in de klub, om onze aanloop te verbeteren voor de start van KARNAVAL in OUDE GEM. Zondag 10 maart Dag van de verkiezing. Wij maken het bolletje zwart naast de naam van de heer M. Ove. van lijst klaverke dertien. Na de roes van de verkiezing, blazen we stemloos in de klub tussen schaken, ping pong, kaarten, bakschieten en muziek beluistering. Om 15 uur volleybal-training in de jongensschool voor meisjes en jongens. Vrijdag 15 maart Vrije instuif Zaterdag 16 maart kun je P i n g - Po ngkampjoen" worden door deel te nemen aan ons groot ping-pong- wedstrijd in ons lokaal met begin om 20 uur stipt. Tal van prijzen voorzien. Zondag 17 maart Om 9.30 uur samenkomst voor de volleyliefhebbers. We maken de verplaatsing mee naar Denderbelle voor een volleytreffer in kader van de ingangzijnde kompetitie. Om 15 uur volleybaloefen- stonden voor meisjes en jongens in de jongensschool. Vrijdag 22 maart Opening karnavalfeesten. Karnaval overal ook in Move Begin om 20 uur. Zaterdag 23 maart Rond gang in de gemeente door onze karnavalgroep. Ver kleed Amusement verze kerd. Zondag 24 maart KARNA VAL OUDEGEM. Wat gaat het worden We vertrek ken stipt om 13.30 uur aan de klub. 's Avonds grootse kar na valviering. Volley- oefenstond wordt uitge steld. Vrijdag 29 maart Vrije klub. In nagedachtenis "Afzwaai Super-ancien John Adam" Move hebbe zijn ziel Zaterdag 30 maart "WEIN UND GESANG" in Move. We toveren ons lokaal om in een gezellige Weinstube en genieten er van dit heerlijk vocht, de versnaperingen, de stemmige muziek en alles wat zeker bij zo een wijnavond past. Zondag 31 maart (indien we nuchter zijn; anders ook) thuiswedstrijd volleybal tegen Schellebelle. Begin 10 uur Jongensschool. Sup- porteresses op post Te 15 uur volley training voor meisjes en jongens. 's Avonds uitblazen in Move. Je lid kaart vernieuw je in de klub voor 55 Fr. voor het hele jaar. Een gastenkaart kost je tien frank. INFO - VOLLEYBAL- KLUB Op 17 maart start ons volleybalklub in het gewes telijke kompetitie "Gewest Dendermonde" onder de benaming VOLLEYBAL KLUB OUDEGEM. Volley balklub Oudegem bestaat uit Jong K.W.B. Oudegem en Jeugdklub Move Oude gem. Reeks indeling en wedstrijd programma le Afdeling Denderbelle A Dendermonde Center Dendermonde Keur A Oudegem Overmere Schellebelle Hamme H. Hart Grembergen 2e Afdeling Baasrode Hamme H. Familie St. Gillis Boon wijk Denderbelle B Dendermonde Keur B 17 maart Denderbelle A-Oudegem 9 juni TRAININGEN Om de zaken goed handen te hebben en het streven naar positieve resul taten werden door de sport- verantwoordelijke (J.K.W.B. en Move) trainin- Ri gen voorzien op zondagen. IEDERE ZONDAGNAMID- DAG vanaf 15 uur geleid! door ons jeugdklub-trainerl Michel. Zowel meisjes als jongens mogen hieraan deel- nemen. Door Jong K.W.I wordt zelf voorzien in een BABYSIT-dienst, om jonge moeders de kans te geven deze gezonde sport te kunnen beoefenen. WEDSTRIJDEN Deze gaan door 's Zondags morgens om 20 uur ter rein Gemeentelijke sportsta- dium Ouburg te Oudegem. ofwel in de jongensschool. Tot dan

De Voorpost | 1974 | | pagina 30