JO BOONRuimte voor het ludieke in de fotografie Een hoogtepunt BERGMAN VERLEGGING DENDERMONDING 32 - 8-3-74 - De Voorpost Jo Boon is niet bepaald een maniak van het tentoonstellen. Al zijn de reeks manifestaties waar hij met werk aanwezig was en de eigen eksposities ook niet zo gering, in aantal, dan toch is het opvallend dat een nieuwe tentoonstelling als het ware "node" op touw gezet wordt. Haar geboorte is een vreemd proces; het onderwerp staat gewoonlijk reeds lang vast, of beter, het is ergens uit gegroeid, en dan verloopt het wordingsproces met VRIJDAG 8 MAART WIEZE 20 uur in het Brouwershuis, Dorp 3, voordracht met kleurendia's door de h. Joris de Smet over zijn rondreis door Marokko. Ingericht door de VTB. AALST 20 uur in de Stadsschouwburg, Vredeplein, opvoering van "Huwelijksreis zonder man" door de Koninklijke Rederij kerskamer Sinte Barbara, "Arbeid en Kunst" Tot 11 maart in de Galerij Valerius De Saedeleer, Keizelijk Plein 53, tentoonstelling met werken van Jules De Sutter en juwelen van Luciaan Merlier. Open dagelijks van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur. Zondag van 10 tot 13 uur. Op maandag gesloten. 20 uur vooropening van de tentoonstelling met werken van Frank Verbist in galerij 't Apostelken, Mijlbeek. Tot 20 maart, open alle dagen van 10 tot 20 uur. Vooropening van de tentoonstelling van kunstschilder De Bois, in galerij Pieter Coecke, Molenstraat, Aalst. De tentoonstelling die loopt tot 31 maart, is dagelijks toegankelijk van 10 tot 12 en van 15 tot 19 uur op zondag ,van 10 tot 13 uur. DENDERMONDE Van 8 tot 21 maart stelt kunstschilder Leonard Moens tentoon in kunstgalerij Palet, Franz Courtensstraat 33, Dendermonde. De tentoonstelling is vrij toegankelijk alle dagen ook de zondagen van 9 tot 21 uur. LEBBEKE Van 2 tot 30 maart in het agentschap van de ASLK, Stationstraat 17, schilderijen en keramiek van Staf Vinck en schilderijen van Eddy De Nul ZATERDAG 9 MAART AALST 14 uur opening van de boeken en platenbeurs met filmvertoning in het St.-Jozefsinstituut, St.-Gudulastraat, Aalst. Tot 19 uur. MELDERT 20 uur Optreden in Jeugdhuis Heerenhuys van "Is Kuma Liom" en Anneke De Wilde DENDERMONDE 19.30 uur Lentefeest van de retorica Kon, Atheneum, Galerij Area, Grembergen. 20 uur Toneelopvoering "De Voetbalkoning" zie vrijdag 8 maart. 20 uur Sportbal van A.C. Denderland met viering van kampioenen in de Stadsschool Boonwijk. 21 uur Groot Neuzenbal in parochiezaal Keur. K.W.B. Keur. Orkest "The Blue Lines" ZONDAG 10 MAART AALST 14 uur in het Kapucijnenklooster, filmvertoning voor de jeugd van "Het vijfde kommando" ingericht door de Marcelinoklub. 14.30 uur in het Stadspoppenteater, Kattestraat 33, Aalst, poppenkastvertoning van "Kwik vermist". DENDERMONDE 10 uur Conferentie met dia's "Persluchtdroging, een noodzaak". V.T.I., E.V. Winckellaan, 6. MAANDAG 11 MAART AALST 20 uur Filmvertoning in de reeks van het K.F.L.-forum. "Wilde Aardbeien", in de filmzaal van het St.-Jozefskollege, Pontstraat, Aalst. DENDERMONDE 20 uur Gespreksavond door Z.E.H. Rombaut in zaal 't Klokske, Keur. K.W.B. Keur. AFFLIGEM 20 uur Wereldpremière door de Werkgroep Jeugdaktivitei- ten van het Kultureel Centrum Affligem van het teaterwerk "Opkomst en ondergang van de door Truk 46 (bis) behandelde geheime delen waardoor de betonnen zeepbel uit haar lood werd geslagen". AALST 14 uur in het Kapucijnenklooster, kursus Japanse bloemschikkunst. DINSDAG 12 MAART AALST 20 uur in het Koninklijk Atheneum, Graanmarkt, Aalst, informatieavond over "Hoe studeren wij op de Universi teit", door de h. Oscar Steenhaut, docent aan de V.U.B. Ingericht door de vrienden van de V.U.B.-Denderstreek. GIJZEGEM 20 uur in het gemeentepark, ingang Schoorstraat, gespreksavond door advokaat D. Borre over "Gezin en Recht" WOENSDAG 13 MAART DENDERMONDE 20 uur Fotografie voordracht met debat over de foto's van eigen leden. Fotografisch kring. In Sted. Jongensschool, Begijnhoflaan. DONDERDAG 14 MAART DENDERMONDE 20 uur Filmforum "Een meisje op een bezem" (V. Vorlicek) door de stedelijke Jeugdraad in cinema Belgica, Kerkstraat. VRUDAG 15 MAART DENDERMONDE 20 uur Nationale Opera Fidelio (L. van Beethoven). Vertrek Grote Markt te 18.30 uur. Kaarten secretariaat, Stadhuis. 20 uur Voordracht "Hellas, het land der goden" door Dirk Stappaerts in de Aula van het stadhuis. Ingericht door V.T.B.-V.A.B. 20 uur Toneelopvoering "Spring door het raam, schat, wij gaan trouwen." (D.F. Frank) door het Fakkelteater, in het Koninklijk Atheneum, Zuidlaan. Ingericht door Jongsocialisten. horten en stoten, tot finaal als in een rush, gejaagd omwille van een zelf opgelegde verplichting, de vernissagedatum als een tijdsklok voor ogen, de reeksen foto's samen met een uiterst verzorgde presentatie, afgewerkt worden. Even de adempauze van de tentoonstelling zelf, om dan weer verder te werken aan de veelvuldige plannen. Zo ook nu bij de tentoonstelling "Nieuwe fotografieën" die vanaf zaterdag 16 maart tot woensdag 27 maart loopt in galerij Drieghe te Wetteren. Vraag je een fotograaf als Jo Bodn naar de bedoeling van zijn tentoonstelling, dan krijg je geen kommerciële bespiege lingen want voor een foto graaf, en dan zeker niet met de eksperimentele werken die hij nu brengt, zit dat aspekt er niet in maar een optiek te horen die louter praktisch is nl. de 53 werken die samen een geheel vormen kan men nooit thuis in optimale om standigheden zien, gewoon omdat daarvoor de nodige en bestendige ruimte ontbreekt, zeker wanneer men die wei eens aan vrienden wil laten zien. Een galerij is hiervoor een uitkomst. Trouwens om dit probleem te ondervangen denkt hij eraan de studio van zijn funktioneel ingerichte woning aan de Ninoofsesteen- weg te Erembodegem, met een buizenstel te voorzien zodat een fotoreeks toch voor ogen kan blijven. AMATEUR, MAAR GEEN DILETTANT Een uitgebreide biografie valt buiten dit bestek, maar toch lijkt het ons wel belangrijk en noodzakelijk enkele gegevens vooruit te schuiven, om de huidige tentoonstelling van deze "amateur, maar geen dilettant", zoals Jo Boon zichzelf betitelt, in een rui mer perspektief te stellen. Nog als student aan het NaRaFi te Brussel werd in 1958 een tentoonstelling "Reportage rond de Dender in Aalst" in het Dender- mondse Celbeton op touw gezet, waarna pas in 1963 voor de Kunstkamer "Naakt en Dingen" zou volgen. In hetzelfde jaar nog in de Aalsterse Belfortkelder "De vrouw van kind tot bijna dood", om dan een week later opnieuw in het Celbeton "Naakt tussen abstrakt" te eksposeren. Galerij Drieghe te Wetteren is niet nieuw voor Jo Boon want reeds in '64 kwam hij er tweemaal o.m. met "Boon, vader en zoon". Daarna Frankfurt, groepsten toonstelling te Erembodegem, om in '67 opnieuw het Celbeton aan te doen met een "Maanreisreeks". In hetzelfde '67 ging het nog naar de Papadoc te Berlare met "Naakt gekleurd". Begin '73 werden "Portretten" tentoon gesteld in D'Hoeve te Nieu- werkerken. Onvolledig tot en met, stippen we kriskras nog aan poësiemarkt Wetteren, diverse muziekreportages, fo toboeken "Boon, vader en zoon", "Gilbert De Smet", recentelijk "Blauwbaardje in de ruimte", een gevarieerde reeks artikelen over fotografie in dagblad Vooruit, Partner, gepubliceerde foto's in de meest verscheidene uitgaven en tijdschriften. Naast dit alles, Jo Boons beroep assistent fotografie aan het Rites te Brussel, wat voor hem de cirkel helemaal sluit; fotografie als vak, werk en hobby. En toch, dit blijkt herhaaldelijk uit de loop van het gesprek blijft fotografie voor Jo Boon niets anders dan amusement.. FOTOGRAFIE EEN SPEL Enkele jaren terug werden reeds een viertal werken van de nu in een groter geheel naar voor gebrachte bewerkte foto's tentoongesteld in het Erembodegemse First Photo graphic Barn, waar Jo Boon aan de basis van lag. Hetzelf de onderwerp "Blauwbaardje in de ruimte" werd ook reeds geuit in boekvorm. Met ge deeltelijk in het boek gepubli ceerde foto's en anderzijds materiaal dat niet direkt voor de publikatie gebruikt werd, werd in enkele maanden van ludieke uiting barens weeën liggen hem niet geëxperimenteerd met als re sultaat enerzijds een serie van 35 werken met een gewone fotografie, uitgesneden, opge plakt en verwerkt met een kleur, waarbij met tonen gespeeld wordt, één geheel uitmakend met de passe-par- tout, weer in dezelfde kleur, doch met een toon-verschil. Dit experiment valt bezwaar lijk scherp te definiëren technisch gezien, kollage, fotografisch bekeken, geen fotomontage. Naast deze reeks waar met de Munzel- kleuren gewerkt wordt, is er een serie van 18 werken in houten lijsten gebracht, waar bij de foto's in sterke mate gerasterd werden en de nieuwe presentatievorm van uitermate groot belang is. Beeld, afwerking en presenta tie dienen ieder één derde van het geheel te vormen, meent Jo Boon, vandaar dat hij dan ook zelf, zowel de reeks achter glas als de serie in houten kaders gevat, van het eerste tot het laatste werk eigenhandig inkadert, we mogen zelfs gewagen van vertroetelen. In alles wil hij zelf voor de beslissing staan, het moet naar zijn goesting zijn, en dat kan het niet voor De h. Etienne Cooreman Senator Oudburgstraat 21 9140 Zele Waarde Kollega. Ik ontving goed uw brief van 21 februari jl. betreffende het onderzoek van de voorontwer pen van de ruilverkaveling te Hamme en te Zele. Bij besluit van 13 juli 1973 heb ik een onderzoek laten instellen naar het nut van de ruilver kaveling van het geheel van de goederen gelegen op het grond gebied van Zele. Hamme en andere omliggende gemeenten. Dit voorafgaand onderzoek zal ons in staat stellen over te gaan tot het opmaken van een voorontwerp van kavelplan. vergezeld van een lijst vermel dende de betrokken eigenaars en gebruikers, alsmede een raming van de ten laste van de eigenaars vallende uitvoerings kosten. Eens zover, worden deze stuk ken gedurende 30 dagen ter inzage ten gemeentehuize neer gelegd. Hiervan worden alle op bovengenoemde lijst voorko mende personen per aangete kend schrijven in kennis ge steld. waarop zij hun bezwaren en opmerkingen kunnen indie nen. Het is pas na een grondig onderzoek van deze opmerkin gen dat. voor wat aangaat de uitvoering van de ruilverkave ling en van haar begrenzing, een beslissing door de Minister wordt genomen. Op dit ogenblik is het dus onmogelijk het bedrag van de kosten te bepalen vermits de grenzen van het ruilverkave- lingsblok nog niet zijn gekend. Senator COOREMAN ontving volgend schrijven van de heer minister van Openbare Werken Mijnheer de Senator Naar aanleiding van uw veel vuldige tussenkomsten is het mij een genoegen U ter kennis te brengen dat andermaal een belangrijke stap wordt gezet voor het voltooien der verleg ging van de Dendermonding. Inderdaad, op 28 maart e.k. zal hier niet alles zo snel kan gaan is vanzelfsprekend, want Jo Boon zet maar al te graag zelf de' feestneus op. Waar hij de karnaval tot déze van dit jaar toe, als toeschouwer beleefde, maakt hij plannen om dit Aalsters volks spek takel bij uitstek, van binnenin te bekijken, door het hele wel en wee van een karnavalgroep mee te maken. De plannen zijn hiermee nog niet rond want een reeks vrienden huisbezoekers worden met polaroid genomen, zodat h uit weer een reeks zal o staan. Naast eksperiment zoals komende tentoonstelling, c de utilitair gerichte fo grafie het onderwerp d niets ter zake, het blijft essentie voor Jo Boon, spe met fotografische material Johan Velg K.F.L.-AALST wat mijn werk betreft, zo ik het niet tot het laatste toe zelf gedaan heb. Daarin ben ik wel eigenzinnig, aldus Jo Boon. Zoals hier boven reeds aan gehaald vallen deze grafisch bewerkte foto's en de niet- grafisch gebrachte werken moeilijk te definiëren fotografie of kollage Expe riment is het zeker, en dat wordt in België in de regel niet gedaan. Van manipulaties met bad, vergroter en mate riaal is hier geen sprake en anderzijds staan wij hier ver van knippen, ontwikkelen en vergroten tout court. Waar in fotografie niet zo direkt een welbepaalde stijl, zoals in de plastische kunsten, waar de kunstenaar heel dikwijls omwille van prestige of de verlangens van het kliënteel, ontwikkeld wordt, zullen insiders dit experiment verbinden met de zeer grote interesse van Jo Boon voor de fotografiegeschiedenis, ver leden en heden, waar aan de hand van zijn rijke dokumen- tatie, een beïnvloeding die hij niet verbergt of afwijst door de jongste Amerikaanse fotografie, meer dan waar schijnlijk is. NAAST EXPERIMENT OOK REALISTISCHE FOTO GRAFIE, Niet alle ideeën werden reeds in de tentoongestelde werken naar voor gebracht. Zo zijn de schetsen om driedimensionaal te werken niet uitgewerkt. Volgende tentoonstellingen, waarvan het koncept reeds aanwezig is en waaraan soms sistematisch, soms okkasio- neel gewerkt wordt liggen niet helemaal of allemaal in het eksperimentele genre. Zo bestaan plannen om een drie tal reeksen van een tiental foto's het tema van "de dood van een fotograaf" uit te beelden, waarbij een te foto graferen objekt in opstand komt en de fotograaf vernie tigt. Naast dit absurde tema, een reportagereeks met op formaat gebrachte gewone vakantiekiekjes met als tema "Met de familie op reis". Waar sporadisch de jongste jaren, tijdens de karnaval- periode aan gewerkt werd, is de reportage voor een ten toonstelling of een boek over de Aalsterse karnaval. Dat Nochtans wens ik hieraan toe te voegen dat de kosten van de ruilverkavelingswerken voor 70 a 80% door de Staat en het E.O.G.F.L. worden gedragen. Van de andere kant neemt de Provincie Oost-Vlaanderen het gedeelte van de kosten op zich die slaan op de waterlopen van tweede katcgorie en die niet door de Staat of het EOGFL worden betoelaagd. Ook de genieenten kunnen gedeeltelijk in de kosten tussenkomen. Met genegen gevoelens, get. A. LAVENS de Uitvoeringsdienst overgaan tot de aanbesteding voor het aanleggen van de opritten en toegangswegen tot de vaste wegbrug in de rijksweg 60 op het grondgebied van de voor malige gemeente Appels. Het is mij aangenaam U dit gunstig nieuws te kunnen me dedelen. Met bijzondere hoogachting, get. Ir. J. DEMOEN Adj.-Kabinetschef Op maandag, 11 maart komt er een heel bijzonder hoogte] in onze reeks "Hoogtepunten" nl. een film van Bergman kozen daarvoor de meest volmaakte meest gave prent Bergman ook maakte "Wilde aardbeien". Dit in de filmzj het St.-Jozefskollege, Pontstraat 11 en Hoogstraat. De centrale figuur in deze sterk symbolisch geladen filr professor Isak Borg, een ietwat eenzelvig, ogenschiji ,i i goedhartig, doch onbewust egoïstisch man. Aan de voorav 'V van de grote dag, waarop hem te Lund de titel doctor hon causa zal worden toegekend, heeft hij een beklemmende drc die hem doet nadenken over zijn voorbije leven. De volge n,e morgen vertrekt hij met zijn schoondochter naar Lund. ew verwijt hem zijn harteloosheid en egoisme, die volgens haai 1 zi oorzaak zijn van haar mislukt huwelijk. In een fantastisgar mengeling van droom, verbeelding en werkelijkheid bezint |sj zich over zichzelf en zijn leven zonder liefde en geluk. Bij bezoek aan zijn oude moeder herinnert een bosje aardbeien h aan zijn verspeelde idyllische jeugdliefde, en aan zijn ongelul huwelijksleven. Onderweg pikt hij drie lifters op, waaron töj Sara, die hem intuïtief begrijpt en hem de enige juiste weg to ine tot het verwezenlijken van echt menselijk kontakt zijn ivo Vi toren doorbreken, zich openstellen voor en beantwoorden pj de liefde. Het is één der volmaakste en meest diepmenselijke werken de kineast, waarin hij een zelden geëvenaarde psychologisch»®'1 metafysische diepgang bereikt. Een subtiele, aangrijpendePSr vaak poëtisch geladen filmstijl. |rd! DE REIZIGERS VOOR GISTEREN Jos Ghysen is "een grote naam" in het literaire genre dat vooral in de zestiger jaren opgang heeft gemaakt het kursiefje. Thans daalt de belangstelling ervoor wel enigszins, omdat mettertijd heel wat kaf tussen het koren is geraakt, waardoor de ge loofwaardigheid van dit jonge genre geschaad wordt. Jos" Ghysen is de tweede belangrijkste vertegenwoordi ger van het goede kursiefje in ons taalgebied. Hij komt in de rangorde van waardering na Simon Carmiggelt, de Noord nederlander, die als niet één de franjes van het leven van alledag heeft uitgebeeld. Over de verhouding Carmiggelt— Ghysen zegt men wel eens de eerste is de meester, de tweede is zijn beste leerling. Die Jos Ghysen heeft echter ook werk "van langere adem" geschreven zijn romans Re quiem voor Krist ine en De reizigers voor'gisteren. Vooral het laatstgenoemde boek heeft Ghysen een plaats onder onze goede romanciers bezorgd. De uitgever Heide landHasselt) duidt het ver haal als een thriller, doch waarin geen misdaad gebeurt. Toch is het verhaal méér de uitdieping van de personages verheft het tot een volwaardi ge roman. De reizigers voor gisteren zijn mensen die elkaar ontmoeten tijdens een vliegtuigreis naar Afrika. De meesten onder hen dit is allen, behalve een paar kurkdroge types dutten gedurende de afmat tende reis in, herbeleven tus sen droom en wake hun verleden. Enkelen moeten in nerlijk strijden om met dat verleden in het reine te kunnen komen, voor anderen is dat verleden rimpeloos en zonder spanning. Gedurende het daarop volgende verblijf in Afrika gaan sommigen onder hen beseffen dat zij eigenlijk niet zo vreemd zijn voor elkaar. Zij was vrouw die al jaren in leven aanwezig moest geweii" zijn. Waar wist hij niet, do\ zij was er al die tijd ge weel Bij het vliegtuigraampje het niet begonnen, het alleen maar de bevestigiii Daar op die plaats hal profiel in de Bréguet had haar herkend. Hij toen al naar haar toe gegaan en gezegd hebbeiL "Dag Diane, hoe is het B zij zou haar mantel op z« knieën gelegd hebben en »s\ hadden samen naar om Mei even welk land kunnen i>/cs[ gen zonder nog ooit terug tre komen. En zonder elkaar o(Mt één keer te vragen hoe /iLe gekomen was. Het was mij gekomen, het was er o"4ni geweest. Zó ontmoet Schnï. der Diane Lebrun, de dara van wie noch de medereia gers, noch de lezers kunnfS vermoeden welk beroep uitoefent, erger nog wellP' ervaringen en welke omstajsi digheden haar gevoelslevi zozeer hebben ontredder Haar tragiek beheerst eige V lijk het hele verhaal. Onbi wust, als een tragische tritag z niste of derde speler in h klassieke drama, zal Schneider en nog een andei Duitser Sommer oog oog met eikaars verledi e brengen. De intrige worq tenslotte nog sterker bij vaststelling dat de konfront tie tussen beide Duitsers nii i. eindigt bij het slot van Afrika-reis. Jos Ghysen heeft in d verhaal weemoed, isolemen J bitterheid en humor op ee ontroerende wijze met elkai vermengd. Hij heeft hier mens getekend, die hij in zij beste kursiefjes even haa geschetst Ghysen zelf, b e wie humor misschien eefj wapen tegen eenzaamheid i bij wie mildheid de wonde n van het leven geneest FRANS-JOS VERDOODt

De Voorpost | 1974 | | pagina 32