lendermonds karnaval jewoon fantastisch DE TOLEDOPRINS WERD TOCH GEKROOND MOORSEL NOGMAALS FUSIES Donckstraat met de oliekrisis. Erg origineel was de stunt die de Donkstraatse sjeiks voor de eretribune uitvoerden uit een plastic benzinebus goten de Donckstratenaars een geelach tig vocht en vulden er likeur glaasjes mee. die gezwind aan de prinsen aangeboden werden en even gezwind door de prinsen binnengekapt werden, wat tot gevolg had dat de oud-prins uit deze story nog vuriger om ferme mokkes be gon te roepen (wie zou die prins toch zijn?). Een sterke komi sche groep waren de Dender- mondse Boeboelekens. die een kanjer van een baby met bijpassend geschrei meevoer den. Hof ten Rode had, zoals ook andere groepen, zijn inspi ratie gezocht bij de Arabieren. Niet minder dan zeventig men sen en mensjes speelde Ara biertje met Hof Ten Rode. Op een wagen voerden de Baasro- denaars een boortoren mee. terwijl lieve meisjes speelse dansjes uitvoerden. Even speels misschien wel een tikje te speels, was de grap die Hof ten Rode voor de overdekte tribune uithaalden. Een verklede ka meel greep daar naar zijn spriet (in het ABN heet dat gulp de dikke Van Dale geeft blz. 727 als verklaring een gulp is de split in een mansbroek). Uit die zogenaam de split in de mansbroek werd iets vlezigs en raars gehaald en de verklede kameel begon tot de ongelooflijke verbazing en verstoken pret van de omstaan- ders heel duchtig te urineren. Een Arabier ving het lauwe vocht in een kommetje op en begon er fijntjes van te drin ken. Lang zou dit echter niet duren, want een andere Ara bier pakte hem het pispotje af en slurpte lekkerbekkend de rest van het sappige goedje op. Frisse kerels zitten in Baasro de. De alomgekende Poef A Ta Paffers hadden dit jaar op Zichem gewed en hadden op hun wagen een Zichems tafe reel uitgebeeld het huis van de smid. een non en pastoor, sjofele meiden, en hoe kan het anders een toog. Uit Kastel kwamen de Pallieters met hun Kozakkenkavalkade, volks kunstgroep Reynout bezem- steelde als heksen en tovenaars, de beste schoenen komen van Riddershoe en van Pien-De Vos en rugby club Alfa toonde een De Voorpost - 8-3-74 - 5 De Dendermondse guitige spuiters hekelden ook ons blad. Zij hadden zich de moeite getroost om zowaar de fameuze schouwbrand aan het Keur te rekonstrueren. (v) kolossaal Ros Beiaard. Uit Bergen op Zoom kwamen stijl volle praalwagens als cle Beet- wagen met blote madammen, als de Cinderella Showwagen met zwierige paarden en difo koets en als de Flinstones. Tenslotte waren er Boutique 72. Triple Six Ranch. Turn- en Sportvereniging Venus, de Jongsocialisten (bedankt voor de konfetti en steeds tot weder dienst bereid), Petn-Rito, de Jonge Natuurvrienden, de zeer gesjaagde Dendermondse ijsbe ren. de Welkomvrienden. Apol lo. de Brandweer en de scouts en gidsen met hun aktie tegen de wegwerpverpakking. Wij vragen voor volgend jaar twee dingen. Voor de oud-prins uil deze belangwekkende re portage vragen we dringend een koppel ferme mokkes. Voor onszelf vragen we in de toekomst meer kakpotjes in de stoet. Dat is nu het niveauver schil tussen de oud-prins en ons. Al bij al. was het een knappe karnavalstoet met goeie groepen en sympatieke, olijke karnavalisten. PAUL VAN DEN EEDE wat volk voor *"t paleis", (v) Er is de jongste tijd reeds zoveel gesproken en geschreven over fusies dat vele mensen het hele gedoe beu zijn geworden. Er werden reeds ontelbare plannen uitgewerkt, voorgesteld en gepubliceerd, doch over het waarom der fusies tasten vele mensen nog in het duister. Hieromtrent gaf burgemeester Uyttersprot een zeer interessante uiteenzetting tijdens een voordracht ingericht door de A.C.V.-afdeling Moorsel. Wij wensen hiervan een korte samenvatting te geven waardoor het U misschien zal duidelijk worden waarom men naar een samenvoeging van gemeenten wil overgaan. WAAROM FUSIONEREN Eerst en vooral zit men. zeker in Oost-Vlaanderen, met een te hoog aantal gemeenten. De talrijke kleine gemeenten kun nen heel wat grote problemen niet aan. als daar zijn plaatselijke politie, slachthui zen. ziekenhuiswezen, brand weer. milieubeheer, kuituur- en sporteentrawatcz u ivcring. huisvuilverwerking. enzovoort... Het gaat tevens niet op dat alle kleine gemeenten gaan doen aan stedebouw en ruimtelijke ordening. Het tewerkgestelde personeel heeft geen mogelijk heid om karrière te maken. Het kader is zo beperkt dat geen bevorderingsexamens kunnen worden ingericht. Al deze problemen kunnen slechts worden opgelost door het vormen van grotere kernen. In hel huidige systeem zitten de grote centra (bv. Aalst) met financiële problemen die zou den opgelost worden door elke inwoner, ook van de omliggen de buitengemeenten zijn steen tje te laten bijdragen. GROTE FUSIES Gaan wij nu naar grote of beperkte fusies Hoe groter de kernen, hoe gemakkelijker de aangehaalde problemen kun nen worden aangepakt. Doch dan gaan de menselijke relaties verloren, dan gaat men naar loketdiensten waar men als nummer zoveel in de rij zijn beurt dient af te wachten. Zo zien wij dat de inwoners van Lceuwergem (gefusioneerd met Zoltegem) 7 a 8 km. ver moeten om te Zot legem hun stem te gaan uitbrengen. Staat ons hetzelfde te wachten De landelijke gemeenten zou den volledig verdwijnen. Wij kenden twintig jaar geleden te Brussel de uitzwerming naar de randgemeenten waar het bevol kingscijfer als een pijl de hoogte inging. Hetzelfde staat onze gemeenten te wachten in geval van grote fusies. Politiek gezien mag men bij middelgrote fusies verwachten dal voor de gemeenten Moor sel. Melden en Baardegem een drietal raadsleden zouden zete len in de Aalsterse raad. Wat zal men alzo nog kunnen bereiken ANDERE MIDDELEN U zult zich misschien afvragen ol er geen andere middelen beslaan om de verzorgende eentra financieel tegemoet te komen. In die richting heeft men reeds heel wat geprobeerd, doch gewoonlijk vindt men niet de gepaste oplossing. Zo werd een voorstel uitgepraat om de Aalsterse randgemeen ten een bepaalde som per inwoner te laten storten als tussenkomst in de onkosten van de opnamen van hun inwoners in het stedelijk zie kenhuis. maar dan moet U weten dal de meeste patiënten van de gemeenten ten oosten van Aalst zich laten verzorgen in de O.L. Vrouw kliniek en niet in het stedelijk ziekenhuis, en hiermee werden de onderhan delingen stopgezet. Anderzijds heeft men een op lossing gezocht in het oprichten van agglomeraties en federaties van gemeenten. Doch deze werking werd geblokkeerd door de Deputaties. Er mag slechts cén schakel bestaan tussen gemeenten en staal, aldus zou den de Provinciale diensten moeten verdwijnen. Dat gaat natuurlijk niet op als wij weten dat de historisch gegroeide provincies reeds voor 1830 be stonden en dus ouder zijn dan de staal zelf. Bijgevolg kan men niet verder met agglomeraties en federa ties. Als bewijs De Federatie Asse heeft in haar 3 jaar lange loopbaan ejikel de ophaling van liet huisvuil kunnen rege len en daarmee is de kous af. EEN TOEMAATJE Als wij moeten fusioneren met Aalst, dan zoeken wij ons heil in een extra-grote fusie van 135.000 inwoners en niet in een Groot Aalst van 85.000 inwo ners. In liet eerste geval kun nen de buitengemeenten.' in dien zij blok willen vormen, nog iets bereiken in de gevorm de grootstad. Wij blijven echter boven alles nog steeds opteren voor een niel-samenvoeging met Aalst. FVB groepen en bracht een eresa luut aan de Toledoprins. over wie hij zei «Misschien willen de Toledoprins en zijn gevolg onze faktuur voor het lenen van de kostuums bij hun rekening voegen. We hebben vernomen dat zij een schone korting hebben bij de kledingsleveran- cier». VICTORES SALUTANT Dan volgde eindelijk de pro- klamatie. Namens de jury. die overigens bestond uit Frans Van Belle. Emiel Vermeir en Paul Van den Eede. maakte Frankie Hervent de uitslag bekend. In de kategorie buiten landse muziekkorpsen werd Jachthoorn en Trompet EMM de eerste, de Flushing Girls werden tweede en de Laurent- drummers derde. Deze drie muziekkorpsen komen uit Ber gen op Zoom. The Gold Stars kregen buiten wedstrijd een speciale vermelding van de jury. Harmonie «De Eendracht» uit Brasschaat won de reeks binnenlandse muziekkorpsen. In deze reeks werden de fanfare Sint-Cecilia uit Dender- monde en de harmonie Sint- Cecilia uit Erondegem tweede ex aequp. De harmonie «De Kinderen van de Schelde» uit Dendermonde en de harmonie Sint-Cecilia uit Zeveneken wer den ex aequo derde. Toen de mannen van Rijbaan Piet ver namen dat ze vóór de Zandrui ters de reeks ruiterverenigingen wonnen, hieven ze entoesiast een «Rijbaan Piet is Boven» aan en zouden ze al springend en zingend het stadhuis verlaten. Hof ten Rode uit Baasrode schikte zich voor de Pallieters uit Kastel in de kategorie niet- Dendermondse groepen. De reeks showwagens werd een onderonsje tussen de mensen uit Bergen op Zoom. 1. De Flinstones. 2. Cinderella en 3. Beetwagen. Prins Karnaval uit Oss. die op uitnodiging van FC Donckstraat aan de kavalkade deelnam, kreeg een speciale vermelding van de jury. Na mens de Ossepaars. die toen al op weg waren naar het ■verre Nederland, nodigde Maurits De Paepe het Dendermondse prinselijk gevolg uit voor een tegenbezoek aan Oss. In de belangrijkste en meest uitge breide reeks van de Dender mondse groepen won de Toledo prins. De sportieve manier waarop de Toledoprins zijn ver kiezingsnederlaag opgevat had, had de sympatie van de jury gewekt. In deze reeks werd FC Donckstraat tweede, de Den dermondse Ijsberen derde, de Boeboelekens vierde, de Poef A Ta Paffers vijfde, de Welkom- vrienden zesde, de Brandweer zevende, de dameshandbalklub Ros Beiaard achtste. VVKB Reynout negende en gelijk als tiende rugbyclub Alfa. Apollo. Jeugd Donckstraat. Jongsocia listen. de Jonge Natuurvrien den. Boetiek 72. PETN-RITO. turnvereniging Venus. Scouts en Gidsen en Triple Six Ranch. Tot slot van de proklamatie- plechtigheid mocht Karei Lut- tens als w innaar van de Gulden Ros Beiaardworp het Ros Bei aardbeeldje in goudblad en op een gouden voet in ontvangst nemen. En zachtjesaan kwam de dolle nacht met zilveren schreden en in de verte klonk de holle lach en het piepende gekrijs van de vuiljeannetten en een eenzame zatterik mompel de «de steirt van ons peirt is miljoenen weirt». PAUL VAN DEN EEDE De Toledoprins en Prins Willy III bleken wonderwel met mekaar te kunnen opschieten. Deze wagen was in elk geval een sportieve revanche (v) DANK U. ROGER Dit applaus was ovenerdiend, want het is inderdaad Roger Dierickx die tientallen uren gespendeerd heeft om de Den dermondse karnaval tot een fantastisch volksfeest te laten uitgroeien. Terecht werd hij tijdens het jongste prinsenbal in de Orde van het Ros Beiaard verheven. Om dit te kunnen doen. hebben de leden van het karnavalkomitee nog hele toe ren moeten uithalen, omdat Roger Dierickx. die de Ros Beiaard-eretekens thuis be waarde. niet op voorhand mocht weten dat hij tot de roemrijke Orde zou verheven worden. Tijdens de prokla- matieplechtigheid hield ook John Claessens. oud-prins en public relations-man van het karnavalkomitee. een lijn ge kruide speech. Het werd een speech vol steken onder water, al klinkt het nogal gek. aldus prins John. in de karnaval- periode een prins over water te horen spreken. Zelfs buiten de karnavalpcriodc zien die man nen niet bijster veel water. «Onze hartelijke dank.» zei prins John. «gaat naar het stadsbestuur, dat ondermeer voor de centen moet zorgen. Al moeten we toch zeggen dat de index sneller stijgt dan de index-aanpassingen. Dc pom piers en hun bevelhebbers zijn niet alleen snel bij de pakken als het brandt, maar even snel bij het pinten pakken als het gaat om karnaval te vieren. We hebben ook een grote dank voor hen die ons tegengewerkt hebben, we willen echter geen namen noemen, want het zou ons spijten, moesten we er één vergeten. U moet ons niet ver wonderd bekijken, ja. we heb ben dank voor onze tegenwer- kers. want hun aanvallen heb ben het front der prinsen ver stevigd. We zijn dichter gaan aansluiten en als het komitee ooit aan het indommelen was. zijn we nu klaarwakker. En als we onze dank ten laatste richten aan de deelnemende groepen, is het vooral omdat we de attentie op hen willen richten. Zonder hen geen ka valkade. zonder hen geen kar naval. Alle hulp en alle geld vindt geen baat. als we niet konden rekenen op die hon derden mensen die koude en ontij willen trotseren om wat zon te brengen in onze ver kleumde winterbotten». Prins John dankte de plaatselijke een opgezwollen en toch frivole rups kronkelde de jaarlijkse talstoet zich zondagnamiddag door de smalle straten van de rrmondsc binnenstad. De zwoele, zotte en zatte dagen van de iputerprins waren hun hoogtepunt nabij. Een guitig en mild letje priemde door enkele doffe regenwolkjes, die even tevoren ijze van grap het is per slot van rekening ook voor Prinses •n maar eens karnaval enkele paniekerige regenwolkjes de stad stortte. Tijdens de stoet zelf bleven de karnavalisten aard van het hemelse vocht en bespoelden ze zich in Igevallen zelf met dat schuimende, goudgele gerstenat. Het tegen drieën toen de langgerekte reklame- en karnavalstoet op de Oude Vest in beweging zette. inli(h telo w EIGEN BODEM de harmonie «De Kinderen ciq de Schelde» voorop slinger- ceifen bonte autokaravaan van ig reklamcwagens zich door mtoesiaste massa. De klik kende, snuivende paarden boj Rijbaan Piet. Jean Steeman z'n «Pakkers» en de idruiters vormden de eerste pen van de karnavalstoet. [t minder dan veertig groe- met samen duizendvijf- iderd karnavalisten stapten •heljaar op in de kavalkade. Dit erlj ongeveer evenveel groepen ïtm verleden jaar. maar ruim iderd karnavalisten meer in 1973. Opvallend was het iet^tal autentiek-Dendermond- jroepen. Twee derden van groepen werden gevormd é>r Dendermondenaren. wat ich) Dendermondse groepen is dan in het prinsenjaar Ludo de Eerste. Dat er plaatselijke groepen op en. brengt mee dat de minder kolossale, schit- de praalwagens had. Op eerste gezicht zou men dan icigd zijn te denken dat de •navalstoet 1974 minder rdevol was dan die van ig jaar. Het tegendeel is Iter waar. De Dendermondse iepen zijn misschien wel hder spektakulair, ze vallen .„fider op door hun grootsheid n"j praal. Maar de deelname r p plaatselijke groepen heeft dj voordeel dat Dendermonde eJj' uitbundig karnaval viert. I dc stad zelf in een unieke jfJnavaleske sfeer gedompeld fdt en dat de Dendermon- lar echt meeleeft met het ■elsgekke gedoe van de nJa|le dagen. Ook financieel pen betekent het voor het alkomitee een zwaardere panning om plaatselijke on epen te subsidiëren, dit in enstelling tot wat buiten anders zouden kunnen ver- n eden. De plaatselijke groe- vormen een pluspunt en de et was grandioos. Het is in 5 erlei opzichten een ietwat genaardige stoet geworden, tfeemd was bijvoorbeeld het dat een hele reeks prinsen verschillende linten, ere- :ns en fluwelen capes op beerde re praalwagens plaats- i nen. Eerst was er natuurlijk keizerlijke landauer met fljizer Aimé de Eerste en ,1 bellekc en Thierry, het prin- jcen prinsje 1974. Er was de lcf ige kerel die dit jaar met zijn pter over de stad zwierde ns Willy de Derde. De oud- Ensen waren van de partij. Ze ren trouwens hele dagen •aat om van herberg tot berg. van balzaal tot balzaal het «Ons peirt mag giën ajoi- nen» te gaan zingen en daar kleine pintjes in de holte onder de neus te doen verdwijnen. In de karnavalstoet stapten ook de prinsen van Oss uit Neder land op. Deze prinsen verbroe derden met onzë Prins Willy en zijn gevolg en schonken hem een herdenkingsplaat. De prin sen uit Oss waren vergezeld door de karnavalvereniging «De Deursmeerders» eveneens uit Oss. een groep met muzikanten en majorettcn. Toen de Neder landse prinsen onze prins Willy en onze keizer Aimé met een kleinood bedachten, mompelde zelfs een oud-prins, terwijl hij vervaarlijk met varkensoogjes gluurde naar de pittige majo- retten «Ah. ze zouden hem beter één van die ferme mokkes geven». Er waren nog meer prinsen en ditmaal uit eigen stad. namelijk Frangois De Clippeleire en zijn Toledo- vrienden. die met roodwitte linten op een sierlijke praal wagen hadden plaatsgenomen. Prins Toledo nodigde dc échte prinsen uit tot een bezoek aan het koninkrijk Toledo. Een uitnodiging, die met armen en benen aangegrepen werd. MET DE MUZIEK MEE Tussen de verrassende en kleurrijke groepen in hoorde men de sprankelende en brui sende muziek van niet minder dan negen trommel- en trom- petterskorpsen, waarvan som migen rijkelijk voorzien waren van de ferme mokkes. die de oud-prins van daarnet (zeg. wie zou dat toch zijn?) zo vurig en koortsachtig begeerde. Uit ei gen stad kwamen de harmonie «De kinderen van de Schelde» en de harmonie Sint-Cecilia uit Bergen op Zoom de Jachthoorn en Trompet EMM. De Flus hing Girls en ons aller The Goldstars. terwijl Brasschaat. Erondegem en Zeveneken ieder hun harmonie Sint-Cecilia stuurden. Zondagsmiddags had in de Donkstraat een mini-karnaval- stoet plaats, toen de Donkstra- tenaars hun eigen groepen aan de wijkbewoners presenteerden. De Donkstraat had drie groe pen in mekaar gebokst. De kleine mannen van RK Donk straat stapten met hun reus en Ros Beiaardje op. de Donk straatse dameshandballers «Ros Beiaard» beeldden met hun blinkend-zwarte snoetjes de Hut van Oom Tom uit en FC Donckstraat toonde z'n miss Peggy Mangelschots en eerste eredame Linda Cornelis. Verkleed als sjeiks met Schelde Oil en Dender Oil spotte FC Het anders zo serene stadhuis was in een rasechte cirkustent omgetoverd, toen op zondagavond om half acht een afvaardiging van de bonte karnavalgroepen zich op het stadhuis genesteld hadden om te horen wie dc karnavalprijzen zou mogen in ontvangst nemen. Burgemeester Cool dankte daar de mensen die zich ingezet hebben om van Dendermonde Karnaval te maken wat het nu geworden is. De burgemeester prees de verdiensten van het karnavalkomitee en wees vooral op de twee spilfiguren voorzitter Luc Tecqmcnnc, die echter al cnite tijd ziek is, en sekretaris Roger Dierickx. Toen de burgemeester Roger Dierickx noemde, begon de verklede massa oorverdovend en aanhoudend te applausisseren.

De Voorpost | 1974 | | pagina 5