DE PROBLEMATIEK VAN DE DENDERSTREEK Ak ONZE OUDE STADSKERNEN ENEN GEHERWAARDEERD TE WORDEN De Voorpost - 8-3-74 - 7 4 SNAPPEN AAN KOLLEKTIEVE WAARDEN gesteld, nog andere zijn drin gend aan restauratie toe ten einde ze voor het nageslacht te bewaren. De techniek en de moderne urbanisatie mogen in geen geval oprukken ten koste van het schone en het humane waarover onze stad beschikt. Aalst bezit immers een eigen gelaat, dat voor het grootste gedeelte bepaald wordt door de historische gebouwen. Dit gelaat kan vrij gemakkelijk geschonden worden. De toe risten die Aalst op hun agenda plaatsen, komen in de eerste plaats omwille van het gelaat, komen m.a.w. kijken naar datgene wat historisch en niet naar onze hoogbouw. Het is dus van immens belang dat Aalst zijn eigen karakter niet verliest door ondoor dacht optreden of door nala tigheid Aalst dient speciale aandacht te besteden aan het valorise ren van het landhuis, het Belfort, de borse van Amster dam, het oud-hospitaal, de Sint-Martinuskerk, de begijn hofkerk, de heilige-geest- kapel, het hotel Van Langen- hove, alsook de and are nog bestaande "historische" wo ningen en gevels. Het homogeen karakter van zekere stadswijken dient ge vrijwaard te worden, gezien het historisch belang (b.v. de Keizerlijke Plaats). Bij dit alles mag niet uit het oog verloren worden dat het historisch centrum van de stad ook een funktie heeft als levenskader. De historische wijken dienen niet alleen beschermd te worden maar ook gebruikt en dit dank zij een herwaarderingsproces dat er op gericht dient te zijn degelijke huisvestingsfacilitei ten tot stand te brengen. M.a.w. het volstaat niet histo rische gebouwen en monu menten te beschermen; ze moeten ook in het leven van de stad geïntegreerd worden en daartoe desnoods nieuwe funkties te krijgen. De onmiddellijke omgeving van deze gebouwen is van zeer groot behing voor het "klimaat". Men zal naar gel dige architektonische oplos singen streven teneinde oud en nieuw op harmonische wijze met mekaar te verzoe nen. Nieuwbouw of verbou wing dient qua schaal, ritme en kleur in de totaliteit van het stadsbeeld te passen, teneinde aan de eigenheid van de stad niet te schaden. Binnen een af te bakenen waardevolle "site" verwerpen wij alle vormen van bouw, en in het bijzonder de hoog bouw, welke zouden kunnen leiden tot schaalbreuk. Het specifieke stadsprofiel van Aalst mag in geen geval geschonden worden. Een maximale bouwhoogte zou dienen opgelegd te worden met het oog op een efficiënte silhouetkontrole Alle onderdelen van het ste delijk archtitektonisch en kunsthistorisch patrimonium zouden kunnen opgenomen worden in een kunstalbum, uitgegeven door de stad. De samenwerking met geïnte resseerde verenigingen zoals de vereniging voor Aalsters Kultuurschoon, zou dienen geïnstitutionaliseerd te wor den. Vervolgt. ruimtelijke ordening in het Aalsterse", socioloog Martin Hutsebaut. De Voorpost stelde graag zijn kolommen open van deze Aalstenaar werkzaam aan de Gentse Rijksuniversiteit. Waarop de diverse aspekten van de ruim telijke ordening, voor onze eigen Denderstreek, zoals daar zijn stadscentrum, ar- chitektonisch en kunsthisto risch patrimonium, vervoer en verkeer, huisvestingsbeleid, grondbeleid, vrijetijdsbeste ding, rekreatie, landbouw en landschapszorg, milieuproble matiek en inspraak van de bevolking, grondig wordt in gegaan. gstukken met betrekking tot de stedebouwkundige planning staan momenteel zowat overal e geïndustrialiseerde landen op het voorplan. De belangstelling voor dit soort problemen is icent, doch valt te verklaren door een voortdurende en belangrijke toename van de stedelijke Iking, met de daarmee gepaard gaande problematiek. De begeleidende problemen zijn overal (veer gelijksoortig ze hebben te maken met een dreigend verval van het natuurlijk en iek patrimonium, de lokalisatie van de industrie, een verkeerschaos, een wilde uitbouw van 'oonarsenaal, een gebrek aan groen en speelruimte voor de kinderen, een behoefte aan ings en open ruimten, een dalende attraktiviteit van het stadscentrum, een dreigende ifikatie, een groeiende kriminaliteit en een vervreemding van de burger t.o.v. de iinistratie. Het stedelijk milieu omvat dus blijkbaar meer dan datgene wat op vandaag onder !U wordt verstaan. Het is absoluut nodig de problematiek in zijn totaliteit te benaderen niet èl het probleem van het overleven, maar ook dat van het (kwalitatief) beter leven interesseert Zowel de fysische als de socio-kulturele aspekten van het leefmilieu dienen de aandacht Hde te houden. Alle voornoemde problemen zijn dringend aan een oplossing, sanering of ping toe. iwel men niet geneigd is niddellijk een verband te tussen de voornaamste piemen waarmede de ste ng dagelijks wordt gekon- ïteerd (in het bijzonder de gche problemen) en de iogische situatie, is dit jjand daarom niet minder jl. De ekologische relatie ïs-natuur gaat immers js dier en plant om. De diaier waarop momenteel en de natuur en het grond- l (ied wordt omgesprongen )n feite een uitputtings- die niet ten eeuwigen ongestraft kan voort- egget worden. Het ekologisch nwicht laat zich niet onge- :t verstoren De beslui- rlilvan van R°me *»n ons hier een klare rschuwing De verant- 'delijkheid waarvoor wij een kollektieve ver- S^woordelijkheid ee belangrijke groepen pen dringend gesensibili- fd en gemotiveerd te wor- l, met name de bevolking ""Tizijds en de publieke over- iwd anderzijds. Het beleid W»t meer welzijnsgericht te Iden en de burgers dienen 'hun verantwoordelijkheid fezen te worden. De mo- ;gCne mens wil ongehinderd vJn, werken, zich ontspan- tu<* alles en nog veel l(j^r staat op het spel zo we dringend onze kollektie- verantwoordelijkheid in- 'aale het milieu opnemen. V speciale aandacht ver- nt het stadscentrum. De jen zijn immers niet ho eeen in hun samenstelling ^*>epaalde gedeelten van de li ontwikkelen een specifie- lialoog. j daar deze algemene pro- pmstelling door schrijver ide komende artikelen- over "Stedebouw en v4 va. volge van de geparkeerde wagens nog smallere) straten en straatjes. Het groen wordt met de dag schaarser of is reeds onbestaandee; plekjes van vredige rust zijn er al evenmin te vinden. Het hoeft dan ook geen betoog dat, zoals de toestand momenteel evolueert in de meeste steden, er een onmogelijke situatie dreigt te ontstaan. Het feit dat de burgers meer en meer hun heil gaan zoeken buiten de stad is hier een teken aan de wand. DE UITDAGING Het kan echter allemaal anders warden; voorbeelden in het buitenland tonen het aan. De binnenstad kan haar aantrekkelijkheid behouden en zelfs opvoeren op voor waarde dat er snel en door dacht gehandeld wordt. Te veel nodige hervormingen blij ven in onze Vlaamse steden achterwege tengevolge van de versteende organisatiepatro nen die iedere evolutie onmo gelijk maken. Het konservatis- me in onze steden, zo poli tiek, administratief, organisa torisch als socio-kultureel is vaak zo sterk dat men slechts aan menselijk "revisionisme" doet en nooit de problemen grondig kan en durft aanpak ken. Te veel wcardt gezocht binnen de traditionele pa tronen. DE AANPAK VAN HET PROBLEEM Wat vereist is, is een grondige en totale aanpak van het probleem. Dit houdt verband zowel met het verkeer, met de stad als distributiecen trum, met de stad als koop centrum; ook het openbaar vervoer, de leefbaarheid van het centrum en het kulturele en" sociale leven hebben er mee te maken. Bij stadskern vernieuwing komt inderdaad nog heel wat meer kijken dan het als koopcentrum te be hoeden. Ontspanning, kui tuur, sfeer en gezelligheid moeten van de stad meer en meer een woonstad maken, zoniet bloedt de stad dood. De funktie van het centrum dient ten voordele van de gehele gemeenschap bepaald te worden en dus polyvalent te zijn een funktie van vrijetijdsbesteding, van uitwis seling en ontmoeting, van kuituur, van toerisme en volksontwikkeling, van dienstverlening en last but not least, een officiële funk tie. Gelukkig gaan er de laatste tijd, ook bij ons, stemmen op en worden er revolutionaire plannen ontworpen om de binnenstad te her-denken, om er weer ruimte te scheppen waar men kan ademen, wan delen en wonen. Deze oazen kunnen er echter alleen komen zo wij bereid zijn, in mindere of meerdere mate, onze auto af te zweren, althans zo wij er mee buiten de stadskern blijven. Zo snel mogelijk dienen binnen de stad zones voorzien te worden waarin het verkeer praktisch verboden wordt. De bevolking dient er in vrede te kunnen wandelen, kuieren en winkelen. Dergelijke maatregelen, waar door de burgers a.h.w. hun "vat" op het centrum herwin nen, werden reeds met sukses toegepast in talrijke Buiten landse steden. Zij bevorderen het toerisme en het kollektief gebruik vade stad als centrum voor allen. Het hoeft geen betoog dat wij met het zoeken naar oplossingen voor onze binnensteden, nog niet zo ver staan als bepaalde van onze buurlanden. Het Neder landse voorbeeld met steden als Maastricht, Breda, Eind hoven, Bergen-oprZoom en Tilburg biedt ons verschil lende mogelijkheden om de binnenstad verkeersvrij te maken. Om een suksesvolle operatie "verkeersvrij centrum" door te voeren is het absoluut noodzakelijk voorafgaandelijk de nodige parkeergelegenheid te voorzien in de onmiddellij ke omgeving van het centrum (parkeerring rond het cen trum). Het is bewezen dat verafgelegen parkings het niet doen. Parkeren-zonder-pro- bleraen is trouwens een van de grote aantrekkelijkheden van super- en hypermarkten, alsook van de shopping- centers die in de periferie gelegen zijn. In de toekomst zullen wij alleszins meer par king-minded moeten worden. Het gaat niet op de auto's chaotisch in het centrum achter te laten Voor de onmiddellijke omge ving van het stadscentrum zijn ondergrondse parkings ideaal geschikt. Ze bieden o.a. het voordeel dat de boven grond kan gebruikt worden voor de inrichting van een parkje. Groen is immers abso luut noodzakelijk wil men de stad zijn natuurlijke aantrek kingskracht teruggeven. Ook in het stadscentrum dient het groen opnieuw geïntrodu ceerd te- worden; het ekolo- giseh evenwicht is er immers het sterkst verstoord Een stedebouwkundig projekt dat met groen geen rekening zou houden is onaanvaardbaar. Let wel, het gaat hier immers niet alleen om "kijk-groen", maar tevens om "gebruik- groen", d.w.z. lokale parken en parkjes, evenals plantsoe nen waar de mensen kunnen zitten en wandelen en de kinderen zonder gevaar kun nen spelen. In het kader van de stadsher- nieuwing willen wij er hier terloops reeds op wijzen dat tevens dient gedacht aan de sanering van bepaalde wijken. Bepaalde wijken zullen wel licht dienen gesloopt; andere zullen grondig gemoderni seerd dienen te worden. Bovendien is het belangrijk dat de tertiaire sektor met zijn gamma van dienstverle nende bedrijven (voor zover deze voor de stad werken) in het hart van de stad blijft. ARCHITECTONISCH EN KUNSTHISTORISCH PA TRIMONIUM BESCHER MEN Aalst beschikt over een onge meen rijk architektonisch en kunsthistorisch patrimonium, dat dringend dient omschre ven, maximaal gevaloriseerd en voor de toekomst veilig gesteld te worden. Bepaalde onderdelen van dit patrimonium zijn inderdaad nog niet in het reeds omschre ven patrimonium opgenomen, andere bevinden er zich reeds nominatief in, doch werden nog niet maximaal gevalori seerd of in het daglicht Wat specifiek de problematiek van de Denderstreek betreft, dient er op gewezen dat het hier in essentie gaat om een verzoening van heden, verleden en toekomst hoe kan het Denderland, rekening houdende met zijn huidige situatie en mogelijkheden, zijn toekomst veilig stellen, zonder daarbij de rijke nalatenschap uit zijn verleden op te geven Hoewel niemand de noodzakelijkheid van een dergelijke verzoening zal ontkennen, wordt hieraan nogal eens gewerkt op basis van partiële objektieven. Een globale en gekoördineerde aanpak is de sleutel voor een suksesvolle aktie. Volgens de Sodegec-studie is er in de ganse Denderstreek, hoofdzakelijk een nijpend gebrek aan gekoördineerde programmatie van aanleg van het grondgebied, infrastruktuurindustrialisatie, bouwpolitiek, verzorging, vorming van bedrijfsleiders, "adult-education" en gemeenschapsont wikkeling. Met het oog op een gekoördineerde en globale aanpak van de problematiek is een ruime fusie van gemeenten, alsook een samenwerking met diverse organismen die zich in het verleden aktief voor het streekwelzijn hebben ingezet, absoluut noodzakelijk. Bovendien dient meer dan in het verleden samengewerkt te worden met de steden uit de streek, alsook met de steden van soortgelijke importantie uit het ganse land, teneinde gemeenschappelijk bepaalde problemen te bestuderen en t.o.v. de hogere overheid ook samen op te treden, dit alles over de partijgrenzen heen Inspraak van de bevolking is daarenboven onontbeerlijk De problematiek dient aangepakt op het niveau waarop hij zich in werkelijkheid stelt de meeste problemen gaan momenteel de bestaande gemeentegrenzen ver te buiten. De planning van de Denderstreek en van Aalst kan ruimtelijk niet losgedacht worden van het probleem dat zich in België op nationaal vlak stelt, nl. de overkoncentratie te Brussel. Uit studies en berekeningen van het streekplan voor de Denderstreek is duidelijk gebleken dat de welvaart van de bevolking alleen door een polyvalente struktuur kan worden bevorderd. Aalst inzonderheid dient dus haar karakter van "volwaardige stad" gezien in een ruimere kontekst, voor de toekomst veilig te stellen. We verwerpen radikaal de idee van Aalst als satellietstad van Brussel, met een eksklusieve residentiële funktie, wat zou impliceren dat wij de eigen industriële en handelsfunktie van Aalst zouden opgeven en ons goedschiks, kwaadschiks overleveren aan het wel en wee van Brussel. In de artikelenreeks zullen de voorwaarden behandeld worden, onder dewelke Aalst en de Denderstreek het karakter van levend centrum zal kunnen bewaren, centrum waarin de verschillende funkties zoals wonen, arbeiden, zich bevoorraden, zich ontspannen, zich vormen, zich verplaatsen, naast elkaar bestaan, zodat het leven er aangenaam en verrijkend blijft en aldus een basis voor sociaal, kultureel en ekonomisch dynamisme verzekerd is. WAARHEEN MET ONZE OUDE STADSKERN Binnen het geheel van de stedebouwkundige problema tiek verdient het stadscen trum een speciale aandacht. De steden zijn immers niet homogeen in hun samenstel lende delen en bepaalde ge deelten van de stad ontwikke len een specifieke dialoog. Zo wordt het gezag gesymbo liseerd door het stadhuis en het politie-kommissariaat; de scholen, de bibüoteek, teater en museum simboliseren het kulturele leven enz. Be langrijk is tevens dat het symbolisme in het centrum niet enkel verbonden is aan gebouwen en monumenten, maar ook aan de open ruim ten. Een stadscentrum is de gepri- viligieerde plaats van de "ste delijke toeschouwer". Ter ka rakterisering van ons heden daagse milieu kan geen beter parallellisme gevonden worden dan datgene dat be staat tussen het symbolisme van het uitstalraam in onze konsumptiemaatschappij en het korresponderend symbo lisme van de katedraal in de katolieke middeleeuwen. Niets typeert treffender deze twee onderscheiden perioden in de menselijke geschiede nis Alles samen genomen zouden wij het zo kunnen stellen dat het centrum een levendig hart is, waar alles kulmineert en waar steeds iets gebeqrt. In derdaad, er zijn de café's, de restaurants, de bioskopen, de teaters, enz. en zelfs wanneer de winkels en maga zijnen dicht zijn is het er nog gezellig. DAT IN ZIJN BESTAAN EN FUNKTIES BEDREIGD WORDT Dat unieke stadscentrum wordt momenteel van ver schillende zijden bedreigd. Verkeer, luchtvervuiling en lawaai dreigen inderdaad de steden onleefbaar te maken. Het centrum lijdt onder een chaotische verkeersdrukte in de vaak te smalle (en tenge-

De Voorpost | 1974 | | pagina 7