'I? '1 1 URENLANGE DEBATTEN OVER TOELAGEN NIET MEER VOOR DE ELITE DONKSE ZEILKLUB: BOOT KOST NIET MEER DAN GOEIE BROMFIETS ONTMOETINGSCENTRUM 'T APOSTELKE EEN ZAAK VOOR JONG EN OUD AAI f aJ 8 - 8-3-74 - De Voorpost Vijftien punten op de agenda van een gemeenteraadszitting is geen peulschilletje, vooral als sommige ellenlange debatten uitlokken zodat niet alleen de vroede vaderen doch ook het in de smalle gang samengeperste publiek tot een autentieke maraton gedwongen werden. Het begon allemaal zoetjesaan de nog onvolledige raad luisterde een beetje afwezig naar het verslag van een vroegere vergadering en interesseerde zich evenmin veel aan de kurkdroge cijfers en getallen van de kerkfabriek. Een brief van de goeverneur over de afvalstoffen die ergens in de wijk Bohemcn rondslingeren deed het ook niet. Wel werd gezegd dat het spijtig was dat de mensen van het provinciebestuur erg sekuur toekijken als links of rechts iemand onestetische stapeltjes in de buurt van een of andere straat exposeert, doch zelf niet nauw kijkt. Beloofd is dat zodra dit mogelijk blijkt, alles netjes zal gestapeld worden en later weggevoerd. DUIVEN De duivensjappers van «De Zuiderbond» nemen het niet dat verstrooide melkers tijdens de duur van de vluchten hun eigen vogeltjes zomaar laten rondvliegen. Daarom vragen ze een politiereglement. Dat is intussen goedgekeurd het zal tijdens het seizoen verbonden zijn duiven die niet aan een of andere prijskamp deelnemen gedurende de duur van de vlucht te laten rondvliegen. Wichelen stuurde een rooiplan voor de Nieuwstraat, de Pastorijdreef en het Dorp naar het provinciebestuur. In Gent zegt men dat de straten twaalf meter breed moeten zijn. Dat is twee meter mee dan op het plan staat. De burgemeester stelde echter voor zich niet bij die suggestie neer te leggen hij argumenteerde dat zowel de Nieuwstraat als de Pastorijstraat aansluiten op de wegen van de nieuwe wijk Nederkouter die ook slechts tien meter breed zijn. Hij meent dat de geformuleerde argumenten zullen volstaan om geen bakzeil te halen. Het goedkeuren van de eindafrekening voor de rioleringswerken de Margote ging er vlot door dat niet ongevaarlijke karweitje, waardoor het afvoerwater nu vlot langs het door de h. De Palmenaer bewoonde huis naar de Schelde kan afvloeien, kostte een slordige 230.000 frank. Eén raadslid uit een naburige gemeente heeft geantwoord op de brief in verband met de fusies waarin Wichelen het standpunt verdedigt van een samengaan met Wanzele, Serskamp, Schellebelle en Schoonaarde. De man die in de pen klom was de h. Van den Abbeele uit Schoonaarde die de suggestie niet wegwuift en ze evenwaardig noemt met wat zijn gemeente preconiseerl, nl. een fusie waarin Oudegem, Schoonaarde, Wichelen, Oudegem, Mespelare en Gijzegem betrokken zijn. TOELAGEN De klok bleef heel lang stilstaan toen de toelagen aan de verschillende verenigingen moesten toegekend worden. De hh. D'Haeseleer (BSP), De Maesschalck en Lammens (Wichelen 70) interpelleerden vooraf over het uitblijven van een kultuurraad, zodat de gemeenteraadsleden steeds maar met het probleem van die verdeling opgescheept zitten. De h. D'Haeseleer herinnerde aan een raadszitting uit 1971 waarin door de vroegere burgemeester het oprichten van inspraakorganen beloofd was en ook aan een latere belofte schepen Van de Wiele zou iemand van de Lodewijk De Raetstichting als gastspreker uitnodigen om de zaak uit de doeken te doen. Elke partij zou dan twee mensen aanwijzen die samen met de schepen de basis van de raad zou leggen. De burgemeester verklaarde dat hij steeds heeft gemeend dal de drie in de gemeenteraad vertegenwoordigde frakties eerst de namen van de kandidaten op papier zouden zetten en dat pas nadien die informatievergadering zou kunnen plaatsgrijpen. Omdat het uitkijken bleef naar die namen, meende hij dat er geen interesse voor was. De h. De Maesschalck vertelde dat uit de binnengelopen aktiviteitsverslagen heel wat te leren valt. Volgens hem zijn het vooral de jongeren en de kultureel gerichte verenigingen die een hele waslijst prestaties voorleggen. Hij meende dat voor een rechtvaardiger verdeling van de gelden moet gestreefd worden «De K.A.V. met meer dan 200 leden ontvangt slechts 2000 fr., terwijl een voor de gelegenheid van een wijkkermis uit de grond gestampt komitee 2500 fr. op zak steekt, terwijl ook nog andere aktiviteiten die in hetzelfde lokaal georganiseerd worden, een financiële por krijgen». Burgemeester Frans Derde zegde dat de aktiviteiten van de verschillende verenigingen uiteenlopen en dat men heeft astgesteld dat alle aanvragers een tussenkomst verdienen er wordt gewerkt en dat moet gewaardeerd worden, de gemeente kan wat meehelpen doch alles volledig financieren, gaat niet. Desgevraagd citeerde de h. De Maesschalck namen het Statiekermiskomitce centraliseert in dezelfde instelling alle aktiviteiten en daarenboven doet men nog een rondgang met steunkaarlen in de wijk. Dat lokte repliek uit van de h. Verbeke, die verklaarde dat men onmogelijk bepaalde gebeurtenissen zoals schietingen in een klein café kan laten plaats grijpen en dat voor de wielerwedstrijd de inschrijving en de prijsuitdeling elders geschiedden. Het komitee staat bovendien nog voor anderen open. Raadslid De Maesschalck bleef aandringen op een andere verdeling van de subsidies. Hij vergeleek de door de KAV ontvangen 2000 fr. met de 2500 fr. van de SVV en wilde ook van de h. D'Haeseleer het verschil tussen MJA en de ABVV-kadetten horen verklaren. Het antwoord was bondig «Nergens ben ik bestuurslid, zodat ik daar niet kan op antwoorden». De h. De Maesschalck zegde eveneens dat sommige toelagen aan de toonbanken worden toegekend. Schepen De Winnc antwoordde dat hij vroeger lokaalhouder was van drie verenigingen die nooit om één frank hebben verzocht. In zijn nieuwe instelling vonden reeds twee bonden een thuis, en ook die zullen niets vragen, aldus zijn repliek. Tenslotte werd overeengekomen volgend jaar alles op voorhand te bespreken en er zal werk gemaakt worden van een kultuurraad. Voor 1974 blijven de bedragen van vorig jaar behouden, op uitzondering van de verenigingen die hun vragenlijst niet terugstuurden. De hh. De Maesschalck, Leon Derde en Lammens kantten zich tegen deze beslissing. NIEUWE WUK Tussen de spoorweg, Krabbegem en Bohemen, in de verlengenis van de Doorweg, komt een nieuwe woonkern die door de interkommunale DDS zal gerealiseerd worden. DDS zou graag nog grond aankopen om een bouwperceel te realiseren en een toegzngswcg naar de meisjes- en gemeenteschool aan te leggen. Die weg komt naast de afsluiting van de kloostertuin, achter de kleedkamers van het voetbalterrein. Het terrein zelf komt niet in het gedrang. De h. Leon Derde meent dat het de hoogste tijd is dat DDS eens met een voorontwerp voor de dag komt, zodat de raadsleden weten hoe het er allemaal zal uitzien. De burgemeester antwoordde dat dit plan er komt nadat een beslissing getroffen is omtrent de gevraagde grondverkoop: «Niemand zal voor voldongen feiten staan, want we kunnen op dal moment nog steeds wijzigingen aanbrengen». Ten slotte erd dit punt eenparig goedgekeurd. Over de verbreding van de Brugstraat vertelde een technieker een en ander. Hij zegde dat van de bijna 80 eigenaars die betrokken zijn bij de grondafstand nog slechts enkelen het been tijf houden, zodat desnoods tot gerechtelijke onteigening zal moeten overgegaan worden. Die laatkomers krijgen nog enkele dagen de gelegenheid om over de brug te komen. Mevrouw Matlhijs betwistte de wettelijkheid van een op de afstandakte aangebrachte clausule en zegt dat daarom de bevoegde diensten ze niet zullen goedkeuren. De technieker verklaarde dat die tekst reeds eerder op andere gemeenten ingelast werd en dat daar nooit iemand over struikelde. De aankoop van parkeerruimten in diezelfde Brugstraat waardoor het mogelijk ordt dat bepaalde huizen niet in het rooiplan vallen, werd goedgekeurd. Dat was eveneens het geval met hel rioleringsplan. Die riolering zal om en bij de 3.300.000 frank kosten. MVH Echt waar: we hebben verrast opgekeken toen we in het stemmige klubhouse van de Donkse Zeilklub rondneus den. Aan de wanden hadden de discipelen van architekt Langaskens, ontwerpen over de inplanting van een... zeil klub in de nieuwe DDS-rekreatiezone gespijkerd. Zes van de zowat negentig projekten die de studenten van het Sint-Lucasinstituut te Gent als eindejaarswerk moesten uitknobbelen. Ludwig Dewulf hield aan zijn denk- en tekenarbeid geluk wensen en een symbolische prijs over. Hij werd door de talrijke aanwezigen en het bestuur van de organiserende vereniging hartelijk gefeliciteerd. Voorzitter Flor Boeyckens, ondervoorzitter Georges Hulle- broeck, sekretaris Jozef Van Cauter en Jean Caesens, Paul Janssens, Albert De Bie, Jerome De Grauwe en hos tess mevrouw Feraille, zijn er al meer dan tien jaar mee bezig: hun klub, eerst gewoon een «vriendenkring», ont stond in 1963. Zoals bij Knut Hamsun groeide het. En vandaag kan men terugblikken op een hele reeks realisa ties. Tijdens de tentoonstelling gehouden in verband met het watersportcentrum dat L uitwerken aan de Donk, had een informatieve voordracht plaats door de h. Langaskens, p aan het gekende St.-Lucasinstituut van Gent. (gb) PRINCIPIEEL PRO Voorzitter Boeyckens had het in zijn toespraak over het nieuwe DDS-rekreatie- oord«Wij zijn principieel pro, al zullen we de inter kommunale op de vingers kijken. Eigenlijk begrijpen we niet goed de reaktie van bepaalde planologen in de pers. We hebben erg veel respekt'voor milieubescher mers, doch men mag de lijn niet tot in het absurde doortrekken. Als ergens een boompje of een vogel tje verdwijnt, moet dat niet gedramatiseerd worden. Men moet het allemaal in het perspektief van het toe risme bekijken: het gedurf de initiatief van DDS is ver antwoord en het is jammer dat sommigen er onbe suisd tegenaan gaan. Kri tiek is en moet er zijn. Er moet echter ergens toch iets opbouwends gezegd en geschreven wordenaf breken is al te makkelijk.» Spreker legde de nadruk op het belang van het zeilen. Niet alleen op het sportieve vlak heeft de Donkse klub betekenis: ze stimuleert ook het toerisme: nationa le wedstrijden lokken men sen uit de verste uithoeken van dit landje naar het Donkmeer. De meesten lo pen warm voor het mooie dat de omgeving biedt, doch in de handen klappen voor het zeilwater doet nie mand. Daarom verwacht de h. Boeyckens heel veel van het nieuwe meer. Is zeilen duur? De h. Boeyckens ver klaart dat die sport niet lan ger een privilegie van de elite is: een boot kost niet meer dan een goeie brom fiets. En omdat het lidgeld niet boven de mogelijkhe den van demokratische beurzen uittorent, trekt zei len oun Jan Alleman aan. Vrijetijdsbesteding en re- kreatie moet dicht bij huis mogelijk zijn. Niet iedereen reist naar Spanje. Maar dat moet het toerisme zodanig uitgebouwd worden dat er wat attraktiefs insteekt. Een beetje patetisch be sloot de klubvoorzitter zijn toespraak: «Heren van DDS maak van het nieuwe do mein iets waarop wij als Vlamingen fier kunnen zijn.» HEKTAREN DDS-voorzitter Mare Veree- cken vertelde dat de nega tieve kritiek in de bladen hem niet hebben gestoord. «Gebrek aan degelijke in formatie lagen aan de ba sis.» Hij schetste nog eens het uitzicht van het aan te leggen rekreatieoord waar, dichtbij de Eendenkooi, waar het vooral visputten en weiland is, een meer komt van 25 ha dat in 1978 zal uitgegraven zijn. Een primeurtje voor de pers, zo zegde hij, was de medede ling dat de DDS-beheerraad beslist heeft nog 97 ha, meestal beboste grond, aan te kopen. Het DDS-pro- jekt, aldus spreker, heeft vooralsnog geen enkele staatssteun gekregen. Wel heeft men reduktie op de rente van de geleende gel den. Totnogtoe is met de zaak zowat 65 miljoen frank gemoeid. Hij noemde het een goed projektde inter kommunale heeft steeds nauw samengewerkt met de betrokken gemeentebe sturen, de interkommunale voor de exploitatie van het Donkmeer, Stedebouw en Mijnwezen. En in het be ginstadium was er een werkgroep waarin mensen van de Gentse universiteit zetelden. Men heeft zich dus niet op ijs van één nacht gewaagd. Er is reke ning gehouden met alle pro's en kontra's; ook met de toeristische attraktiviteit van het Donkgebied. Het meer zal natuurlijk nog te klein zijn voor officiële wedstrijden, doch het wordt groter dan dat van Hofstade-Bad. Tot slot be loofde de h. Vereecken een nauwe samenwerking tus sen DDS en de zeilklub. PLANNEN Leraar Langaskens kom- mentarieerde achteraf de verschillende ontwerpen van zijn leerlingen. Dat van Ludwig Dewulf noemde hij onder alle opzichten best geslaagd en de leden van de zeilklub waren het met die visie volledig eens. ledereen (en dat waren heel wat mensen die met de «Donk» heel wat te mj hebben, nietwaar heren Gabriël en Frans Per kon nadien rustig dezt slaagde tentoonstelling zoeken. En er werden plannen gesmeed: dej gende dag zou een w; ling gemaakt worden het domein dat over bare tijd meer armslai het toerisme van streek moet geven. M. VAN HAUWERMEI Elke pastoor heeft zo zijn droom. Die droom bestaat er in een kring te vormen, waar personen van in en rond de parochie elkaar kunnen ontmoeten, en waar kulturele ma nifestaties op touw gezet worden. Rond Pasen 1970 werd onder leiding van onderpastoor Jos De Roeck het initiatief genomen, een werkgroep werd gevormd en de uitwerking van een ontmoetingscentrum kwam er. De zes apostelhuizen, gebouwd rond 1905 voor oude en arme mensen werden gesloopt. Vijf ervan waren reeds ver laten en voor de laatste inwoner werd een ander onderko men gezocht. Dat men daar van aanpakken wist, bewijst wel het feit dat reeds in januari 1972 het ontmoetingscentrum werd ge opend. Een duizendtal belangstellenden waren aanwezig toen pastoor Goethals zonder veel tam tam het centrum opende. bleaus van kunstschilders worden er getoond. Er is jaarlijks een antiekbeurs waarvoor de nodige publici teit gemaakt wordt en be kend is tot ver buiten de stad. Er komt een prom- melmarkt tot stand waar al lerlei snuisterijen, oude of minder oude dingetjes te koop zijn. Verder een wan- delkoncert, vooral goed ge organiseerde wandeltoch ten, voetbalmatchen, zwemlessen voor vrouwen. Regelmatig komen bekende letterkundigen voordrach- Eén der apostelhuizen uit 1905. Zeer bescheiden zijn de stichters wel. Het doet sympatiek aan. Je vind er nergens één of ander plak kaat dat met gulden letters de namen van diegenen die aan dit initiatief deelna men. Geen personenkultus is het antwoord van de HH. Van Geert en De Rouck (on ze woordvoerders). Eerst en vooral is het Apos- telke geen parochiehuis, maar een pluralistische in stelling waarin alle mensen worden aanvaard, welke politieke of ideologische gedachte zij ook mogen hebben. Leeftijd speelt hier overigens ook geen rol. Jong en oud vindt er wat voor hem past. Het is dan ook zo dat men bij het bouwen er over ge waakt heeft in de eerste plaats een familiale sfeer te scheppen en zeker niet te luksueus te werk te gaan. Elk jaar is er een ledenver gadering die de beheerraad aanduidt volgens statutaire bepalingen. Daaruit wordt het dagelijks bestuur of het uitbatingskomitee opge richt. Hun taak bestaat erin de goede werking van het centrum te bevorderen en de materiële en financiële problemen op te lossen. De aktiviteiten die in het Apostelke plaats vinden zijn veelzijdig. Vooreerst is er de kulturele werkgroep met als anima tor Frans Van Geert. Ten toonstellingen van de ta- ten geven en nog veel meer aktiviteiten vullen jaarlijks hun programma. De sociale werkgroep die ook in het Apostelken zijn ontstaan kende, wil vooral geen liefdadig organisme zijn dat financiële hulpge- vende instellingen ver vangt. De werkgroep stelt zich tot doel menselijke noden, waar geen enkele officiële instelling kan bijspringen, te verlichten. Zij omschrij ven hun werk als volgt: Kent U iemand die vereen zaamd is? Bejaarden, zie ken, gehandicapten... die geen of weinig kontakt hebben met hun omgeving? Hebt u nooit vragen met kinderoppas, 's avonds of overdag? Of hebt u problemen waar u raad mee weet? In vol: te anonimiteit willen t kele mensen steeds sa werken om er een o sing voor te zoëken. waar een diep men initiatief. ,a, In de kring bestaat ool^e missie en ontwikkeli) hulp, die het kontakt ren tussen mensen hier en zij die verkozen! levenstaak in de verref3 den, in de missie wat maken. In de ruime zalen is oor zetel gevestigd door (T nismen als K.A.V.K.' C.M.B.V., B.B., K.V De Wielewaal, VI Kruis en E.H.B.O. EllA kan er vergaderen uitem* volledig gratis. Bij de eerste verjaardag!1, het centrum werd oolF groep der 12 apostelenr sticht, een muzikale gr die volkse ontspant.3 brengt met eigen lietF Met Pasen worden depe deren met eieren bedepf Elke jubilaris krijgt van}' een mooi beel Franse steen, die één de twaalf apostelen stelt. De kelderruimte is verhir aan Ocarina, een autonif" bestuurde jeugdklub. Aan de heer onderpas Jos De Rouck die eer het Apostelken met weemoed verlaat (hij pastoor te Baardegem noemd) vroegen we ind ken en beschouwingen dit veelzijdig centrum zijn er werkelijk in geslaj dit ontmoetingscentrunjn verwezenlijken, en dit djai zij de samenhorigheid irfoi parochie. Er is een vldan samenwerking tussen Pc geestelijken en de lel Wat vroeger achterlijk bied van de stad wasj dank zij dit initiatief uil groeid tot een bloeiend] vendig centrum. Ver mogen we ook de uitbèe Jules niet vergeten. Djw zijn vriendelijkheid en sL pelheid met de klanten] hij een geliefde persi schakel die onontbeerlijl voor de goede gang van ken in zo'n centrum ROEL VAN DE PI J>B BeLE\l£NIS?>ZN WAM C/R IEL.. 'maar... mute tocr.Rm is TAp HU .V Roe /S PAT A/U) MOit'tjjA HOE VA M£NS op N£N VA£j TOCH K/\V U£RAAJVEK£NtySTEfiBN ZA(q /K U A/O0 fN BLAKBNPB (j££oA/VH£ip Op 'r KA Ka/A ML MET PAT knap k/'nd uirPE Mini-bar Tr MjjN imom

De Voorpost | 1974 | | pagina 8