HUIS LINDA .Karnaval dinsdag verbrand i VANDAAG BEGINNEN WE WEER» Karnavalgroep «De Foesjeleers» niet zo gelukkig WERKGROEP KULTUREEL CENTRUM AFFLIGEM OP DE EXPERIMENTELE TOER e PERDE SLACHTOFFER ll;ERDRINKINGSDRAMA Geborgen Nieuw station voor EREMBODEGEM Kommuniekleding jongens - meisjes Zegels Valois MET JUMBO NAAR OSSENSPAN f De Voorpost - 8-3*74 - 9 laval zoals wij het ook eens ien anderen kan bezorgen. >eli|ag jl. beslist in. (Ib) t bj Irijke en zeer prachtig men initiatieven van jl. gaven de Prin- ;aemere een gestalte, ch, het moet ons van hart, met wat in de iere aanwezig is aan intiële karnavalgefJach- n akties, kan deze ve ling van oud-prinsen 'gjlAalst, nog een zinvoller teikenis krijgen, dan wei tot op heden zich toe- It. Inspiratie, gekoördi- de aktie en een hechte ieenschap waar men alle festiviteiten laval kan bij aankloppen jin liggen de toekomst iggelijkheden van onze !C)^p Aalsterse oud-prin- EN WERDEN UKKIG GEMAAKT morgen bezocht de rhfmere de rustoorden ':-Job en Sint-Lieven, en hoeft geen betoog dat graag zien denken aan de pret Daar slaagde de Prinsencaemere het niet louter het zakje snoep of het sigaartje was dat heel wat van onze stadsgenoten die in een van deze rusthuizen verblij ven, gelukkig heeft ge maakt. En net zoals het Corum Alostum Imperiale reeds jaar na jaar, de opbrengst, dit jaar meer dan 7.500 fr. van de tour de chant tij dens de karnavaldagen in de herbergen van het cen trum, aan een gehandicap tenwet overgemaakt, zo ook dacht de prinsencae mere aan de gehandicapten toen in de namiddag met meer dan tweehonderdvijf tig kinderen van alle Aal sterse instituten die zich met gehandicaptenzorg be zighouden, een rondgang op de foorpleinen gemaakt werd. Aan de arm van Jean- Paul of van Jacky, of van Katsjoeken beleefden zij de prettigste uren. Ook de fcics twintig dagen na de dramatische nacht na de Insenverkie/.ing te Aalst, waar vier jonge stadsgenoten aan de int-Annabrug in de Dender terecht kwamen, werd een derde achtoffer geborgen. I inforige vrijdag, omstreeks het middaguur bemerkten arbeiders vlan het bedrijf Modcrnite te Gijzegem een lijk in de Dender, n N opgeroepen Aalsterse brandweer bracht het stoffelijk |e| verschot aan wal en men kon er zich van vergewissen dat het Ier om een der vermisten van het Aalsters ongeluk ging, meer daar nog een karnavalmedaillc om de hals hing. tamilieleden konden het vrij intakt gebleven stoffelijk u' terschot identificeren als Patrick Roelandt, Raffelgemstraat n" 4 te Aalst. Nog een slachtoffer, Rudy Wasteels, werd tot op /ei eden niet teruggevonden. tbfie begrafenis van Patrick Roelandt ging gisteren, donderdag, D nor in de Sint-Annakerk. Op maandag 11 maart om 20 uur kan de teaterliefhebber in het Kultureel Centrum te Affligem de wereldpremière beleven van het toneelwerk «Opkomst en ondergang van de door TRUK 46 (bis) behandelde geheime delen waardoor de betonnen zeepbel uit haar lood werd geslagen». Eerder ongewone titel voor een toneelwerk dat evenmin bij het alledaagse kan geklasseerd. Hieronder'geven we een samenvatting van het gesprek dat we met één van de spelers hadden. Mogelijk brengt het hier en daar een lichtpuntje. Zonder enige twijfel komen er bij de al katastrofale titel nog een paar vraagtekens meer. Op onze zeer eenvoudige vraag waarom de werkgroep jeugdak- tiviteiten van het Kultureel Centrum Affligem deze groep bestaat uit een tiental jonge mensen uit het Aalsterse dit «toneelstuk» brengt, volgt een heel simpel en toch veelze'ggend antwoord We vinden het plezant. Een verdere uitwijding leert wel een ietsje meer. «Dit soort teater kunnen we hier in de omgeving zelf nergens gaan zien, dus willen wij anderen de gelegenheid geven dat wel te doen». Het werk met de onmogelijke titel werd als volgt ineenge- schroefd oktober vorig jaar kwamen de werkgroepleden bijeen met elk een aantal zelfgeschreven teksten. Een boel koördinatie en een onein dig aanpassingsvermogen van elk afzonderlijk legden in die krissekrasjes een lijm En dan maar zinnig aaneen improvise ren. Intussen had men al een beroep gedaan op de drummer en organist van Irish Coffee en deze mensen omlijsten de tek sten met aangepaste muziek. Aan Jo Corthals werd gevraagd even wat te regisseren. Even wat en improviseren hebben in onze oren helemaal geen pejo ratieve betekenis. Om kort te zijn. dit toneelwerken kreeg als resultaat een jachtig spul waar in de spelers zich volledig uitleven. Erg spontaan moet het wel worden en elitair kan het gewoon niet zijn. Met mensen die voor het eerst op de planken staan we vonden geen betere uitdrukking riskeren we eindelijk eens tea ter te krijgen waar wat kan mislopen. Even nader kennismaken met inhoud en personages. De hele tijd wordt er strijd gevoerd om het bezit van het grote wapen (truk 46 bis of de betonnen zeepbel). Dat trukzeepwapen is in het bezit van een magiër. Dit tot groot ongenoegen van een planktonetcnd nijlpaard, een cirkusdirekteur die later door gekoncentreerd hielenkijken een verbolgen huisvader wordt, een pas gestichte heks vindt het al evenmin fijn en twee ko- de loop nog van dit jaar zal de in aanbouw zijnde brug over Ie spoorlijn Brusscl-Aalst, net aan het station, ter hoogte van Ie Keppcstraat te Erembodegem in gebruik worden genomen. Moeilijkheden rijzen wel met de aansluiting van de oprit van de irug met de nieuwe weg die eveneens in aanleg is langs de poorlijn. lij de besprekingen van de plannen voor de nieuwe brug werd tok voorgehouden het huidige tot op de draad toe versleten itationsgebouw dat al lang niet meer beantwoordt aan de itcldc eisen en huidige noden, te slopen en een nieuw station Abp te trekken. n de huidige werken is dit evenwel niet voorzien. Ofwel lorden deze plannen weer op de lange baan geschoven en rijgt de stationsomgeving een prachtige verkcersinfrastruk- tur maar met het oude stationsgebouw als enorme hoonhcidsvlck of de NMBS schrijft binnen afzienbare, tijd :n aanbesteding uit. kievit hysterisch wordt. De dorpsidioot pulkt met zijn teennagels het cement van tussen de stenen van het pas geklasseerde schoolgebouw». Het mag dan al onsamenhan gend en gek aandoen, het is een tekst die lichtjes werpt op wat een half uur eerder werd «Misschien vinden we Niemand die straks onze «aan bevolen» waarmaakt en naar het kultureel centrum te Affli gem trekt om «Opkomst en ondergang van de door TRUK 46 bis behandelde geheime delen waardoor de betonnen zeepbel uit haar lood werd geslagen» te gaan kijken, kan beweren dat hij niet vooraf ningskinderen gaan er aanhou dend de mist van in en uit. Een koor dat 1 pas de 2 kan brengen, de dichtende klown met zwemvliezen cn Delphi, het glitterende medium, voeren verwoed de strijd mee. Het totaalspektakel het komt immers vrij dicht in dit buurt want naast de reeds genoemde gesproken en gezon gen teksten wordt er ook lichamelijk uitgebeeld kan. voor wie enkel op titel en personages zijn oordeel vormt, tamelijk absurd lijken. Goed. maar dan kreatieve absurd lijken. Goed, maar dan krea tieve absurditeit. Als we onze zegsman mogen aanhalen. «Al les samen leven wij ons ander half uur uit. De toeschouwers hebben achteraf zeker nog een half uurtje nodig om te verte ren. Het kan absurd-afreageren lijken, het is meer». Als dat geen gemeenplaats was zouden we schrijven dat er een diepere zin inzit. Om een voorbeeld te geven «Hun gelooide lichamen liggen nu te drogen op het ranke riet waarin een laatste er wel nog wat op om het publiek na de voorstelling al dan niet figuurlijk op de zitplaatsen vast te binden. Het is werkelijk noodzakelijk dat men even halt houdt als het allemaal gepasseerd is». werd verwittigd dit is geen blijspel. Mogen we liefhebbers nog aanbevelen een stevig touw mee te nemen. Het wordt zelfmoord of zich laten vast snoeren. ANDRE HEYVAERT AALST Hovenierstraat 66 Tél. 053-219.58 E. Troch, de grootste deskundige die de Vlaamse journalistiek op het gebied van de buitenlandse politiek telt, schreef dezer dagen na een verblijf van twee weken in India «Men landt met een Jumbo Jet van Air India maar pas buiten de vlieghavcn op weg naar Bombay ontmoet men een ossenspan. De twee India's dat van het jet-tijdperk en dat van de onderontwikkeling op landbouwgebied waar de sociaal- ckonomischc struktuur op grote schaal even achterlijk blijft als de gebruikte werktuigen cn de bebouwingsmetodes». Precies dezelfde indruk hadden de talrijke leden van de Belgian Printer Trotters die terug zijn van een lange tocht die hen niet alleen door India maar ook door Thailand bracht. Wie zich zowel per vliegtuig als per trein of te voet op pad begeeft door deze eindeloze landen van het oosten, wordt voortdurend gekonfrontccrd met een eeuwenoude kuituur cn een eeuwenou de armoe eensdeels, cn de meest sprookjesachtige rijkdom cn de modernste techniek anderdeels. Volgende week zal DE VOORPOST de eerste indrukken brengen van de Printer Trotters die ook gezorgd hebben voor talloze persoonlijke foto's die het geheel van hun verhaal zullen illustreren. Het wordt via ons weekblad ook voor de lezers een boeiende trip. LIGA GANZENBORDSPEL Op 20 februari jl. werd onder voorzitterschap van Marcel Boon, sekretaris Julien Wey- erbergh en penningmeester Jeroen Brouwers een liga ter instandhouding van de beoe fening van het ganzenbord spel in de Nederlanden opge richt. Je kan er voor terecht op volgend adres René Comhairelaan 107, 1080 Brussel. WERELD IN TEKSTEN De zesdelige bloemlezing «Wereld in teksten», dé nieu we bloemlezing voor het VSO, werd zowel in onderwijskrin gen als door de pers zeer gunstig onthaald. Maar een nieuw onderwijsprojekt in een zo snel veranderende wereld als de onze, eist een dialoog tussen «producent» en «kon- sument». De samenstellers van «Wereld in teksten», Paul de Wis- pelaere en Hugo Raes, nodi gen U daarom uit tot een gesprek over de reeds ver schenen en nog te verschijnen delen van hun bloemlezing. Zulks ter gelegenheid van de Onderwijstentoonstelling VLOT op zaterdag 9 maart a.s. in de voordrachtzaal van het Floraliepaleis in Gent om lOuur. AALST IN DE 19e EEUW Zeven stadszichten van CJ. Hoolans cn twee foliobladen met tekst van Jos Ghijssens en Karei Baert, bedoeld als wetenschappelijke toelichting bij de zeven litografieën, moeten een treffend beeld weergeven van de stad Aalst in de tweede helft van de 19de eeuw. Bij deze herdruk, die op 15 maart in een beperkte oplage van 300 exemplaren verschijnt, werd er naar ge streefd het originele werk zo nauwkeurig mogelijk te be naderen. Zes van de zeven lito's zijn in vierkleurendruk en kleur en druk stemmen overeen met de oorspronke lijke editie uit 1867-1868. HA Nadat wij in onze vorige editie reeds melding maakten van de ongelukkige val van Luc Callebaut, Ten Berg, Aalst, op karnavalzondag te Aalst, is zijn toestand wel kritieker geworden. Het slachtoffer, lid van "De Foesjeleers" zat zondagavond omstreeks 19.30 uur op de motorkap van de defekte wagen van de karnavalgroep, die op zijn beurt voortgesleept werd, toen hij bij zijn sprong van de auto onder de eigenlijke karnavalwagen terecht kwam. Dit alles gebeurde in de Nieuwstraat te Aalst. Na een eerste observatie, onderging het slachtoffer een chirurgische ingreep waarbij de milt weggenomen werd. Verder zijn e,ietsels aan de lever en de ruggegraat, terwijl tevens een stuk van de alvleesklier diende weggenomen te worden. Het Stedelijk Feestkomitee bezocht de ongelukkige jongeman reeds in het Stedelijk Hospitaal, terwijl ook Armand Pien, die een rondje meereed op deze bewuste karnavalwagen, zijn bezorgdheid reeds herhaaldelijk liet blijken. Het slachtoffer, momenteel milicien te Kleine Brogel, werd nog niet voldoende hersteld geacht om naar het Militair Hospitaal overgebracht te worden. Alle tegenslag kenden de Foesjeleers op karnavalzondag wel, eerst was hun automikro reeds defekt zodat Armand Pien zijn weerbericht niet voorlezen kon op de Grote Markt, naderhand viel de hele geluidsinstallatie uit, kreeg de wagen dan nog een defekt en ter hoogte van het Keizerlijk Plein in de Nieuwstraat viel de stelling die boven op de wagen gemonteerd was om en dit op Ronny Van der Vinken, lid van de groep, die twee uur lang bewusteloos bleef, 's Avonds gebeurde echter het ergste (jv) lijn negenen hebben ze er iets fijns van gemaakt, inderdaad, we hadden de Aalsterse karnaval dins- icht bij de verbranding afgeschreven en nu ja, we op onze eerder skeptische mening terug die we toen de dag van de Prinselycke Carnavalcaemere der Keyserlycke Stede tot Aelst koesterden, nl. dat tn eerder geforceerd gewilde bedoening zou worden, r Calopertje van karnaval. We kloppen deemoedig mea L [en willen dit zelfs doen tot driemaal toe, want deze ^^or de derde maal ingerichte dag van de Prinsencae- mag er wezen. foorreizigers zelf deden een duit in het zakje en menig kind zwierde een toertje ekstra mee. WAT EEN RAADSZITTING! Wie beroepshalve de ge meenteraadszittingen bij woont, heeft reeds heel wat saaiere ogenblikken dan zondagavond tijdens de ontvangst in de raadszaal van het stadhuis van de Prinsencaemere door het stadsbestuur en het feest komitee. Een burgemeester arm aan arm zwierend met schepen Ringoir en schepen Van den Eede, op hun beurt Fons Singelijn en Keizer Kamiel, bloemenfee Moni que en prins Antoine onder de arm nemend, alles op de hoempapa-tonen van de Oordegemse Fanfare St.-Cecilia, die ook dit jaar de eerste prijs voor de mu ziekkorpsen in de wacht sleepte. Van «Drei daugen hoempapa» aiover «In Oilsjt es 't schoein» tot «Viva Espana» toe, alles in een troep met de lieve Kamil- lekens en mooie majoret- ten. Daar middenin stads- nar Katsjoeken. In deze he le gezellige troep werden heen en weer geschenken uitgereikt, de oud-prinsen kregen een keramieken badge, diverse leden van het feestkomitee waar om niet allen die aanwezig waren? de h. Barrez en Vianen, de bloemenfee, prins Antoine, het stadsbe stuur en Raymond De Smet kregen de prinsenscepter. Na een receptie in een politiek lokaal, danste ie dereen de karnaval uit, ter wijl in de smeulende as van de verbrande ajuinboom, de gloed van karnaval '75 reeds opstak. J. VELGHE

De Voorpost | 1974 | | pagina 9