DENDERMONDE KRIJGT WEEK VAN HET LEEFMILIEU Rijksmiddelbare school RENDERENDE BIJVERDIENSTE rENTOONSTELLING IN jSROTE ZANGWEDSTRIJD NIEUWE AVONDSNELTREIN OP LIJN BRUSSEL - DENDERMONDE GEWONE BE GROTING SLUITEND TE DENDERMONDE OLYMPISCHE GEEST OP MASSA-CROSS MINDER-VALIDEN EBBEKE TWEEDE INTERNATIONALE MARS TE LEBBEKE AALSTERS JEUGDHUIS OP STRAAT De Voorpost - 15-3-74 - 17 jen ATB 'De Natuurvrienden' op het einde van vorig jaar het te lanceerde om een week van het leefmilieu te organiseren, aren omzeggens alle plaatselijke verenigingen, die zich iet of at met milieuproblemen bezighouden, onmiddellijk gewonnen »r dit plan. De werkgroep die momenteel de week van het efmilieu voorbereidt, bestaat uit afvaardigingen van ATB De ituurvrienden, de koninklijke Touringklub van België, de gionale aktiegroep leefmilieu Dender en Schelde, De ielewaal, de Fotografische Kring van Dendermonde, het tuurbeschermingskomitee, de aktiegroep leefmilieu Baasrode, t ACW en de stedelijke jeugdraad van Dendermonde. De week n het leefmilieu loopt van 20 tot 27 april. e week van het leefmilieu aktie, die door de stedelijke ordt op zaterdag 20 april jeugdraad gekoördineerd n 9 uur geopend met een wordt. De jeugdverenigingen door aanwerven van abonnementen voor DE VOORPOST Zich wenden Oude Vest 34 - 9330 Dendermonde of telefoneren naar 052-240.60. van Dendermonde zullen over de ganse stad zevenduizend pamfletten verspreiden, waar op het programma van de week van leefmilieu en slo gans voor milieubescherming staan afgedrukt. Dezelfde zaterdag wordt ook een boomplantingsaktie gevoerd. Om 10 uur worden op de Dendermondse prote Markt boompjes, heesters en strui ken geleverd. Om 15 uur worden die boompjes en struiken langs de straten en pleinen geplant. Hiervoor kan de bevolking rekenen op de hulp van de technische dienst van de stad. Welke straten in aanmerking komen voor aan plantingen moet nog uitge maakt worden, maar alleszins zal het arboretum op de Hoge Weg aangelegd worden. Om 18 uur wordt een eerste tentoonstelling over leefmi lieuproblemen geopend in het vroegere gemeentehuis van Sint-Gillis. De fotografische kring van Dendermonde en de koninklijke Touring Klub van België zijn voor deze tentoon stelling verantwoordelijk. ATB De Natuurvrienden en de aktiegroep leefmilieu Baas rode namen de organisatie van de tweede tentoonstelling op zich. Deze ekspositie heeft plaats in de koninklijke aka demie voor schone kunsten aan de Dijkstraat en wordt op zondag 21 april om 11 uur geopend. Eveneens op zondag om 14 uur wordt verzameld óp de Grote Markt voor een wandeling langs de Dender en de Schelde onder leiding van de bioloog Harry Smet en een ornitoloog. Op maandag 22 april modereert Harry Smet, voorzitter Van RALDES, een paneelgesprek over de wet op het natuurbehoud. Paneel leden zijn de heren Van Goethem, Saey, Van den Broeck en Stalmans. Dit debat heeft plaats om 20 uur in het oud-gemeentehuis van Sint-Gillis. Op woensdag 24 april om 20 uur houdt advo- kaat John Bultinck, kok van het onlangs verdwenen TV-programma Kijk en Kook, een voordracht op het stad huis onder het tema "Eet U gezond". Zaterdag £7 april wordt de week van het leefmilieu beslo ten. Die dag is er om 15 uur in het gemeentehuis van Sint- Gillis de prijsuitreiking aan de deelnemers aan de tekenwed strijd voor kinderen en aan de wedstrijd voor het vinden het origineelste voorwerp in ver band met de milieuproblema tiek. Tot 4 april kan men de kindertekingen binnen bren gen bij mevrouw Cool, Blauwe Steenstraat 10 te Dendermonde. Tenslotte hoüdt Hubert Maes, schepen van de welzijnszorg van deze stad, een spreekbeurt over de plaatselijke milieuproblema tiek. Deze uiteenzetting gaat door om 20 uur op het stadhuis en handelt over de vooruitzichten in verband met de Dender, het huisvuil de verwerking ervan, de in dustrievestiging en dies meer. Het betreft in ieder geval een zeer waardevol initiatief. PVDE dens het weekend van 16 en 17 maart e.k. worden er in de calen van de Rijksmiddelbareschool te Lebbeke twee eressante tentoonstellingen georganiseerd. eerste omvat werk van scholieren uit deze instelling eftijdsgroep van 12 tot 15 jaar), met goede, normale of mormale aanleg. Onder de titel "Beeldende vorming" toont de bezoeker een aantal facetten van het gedifferentieerd naderen door deze kinderen van materiaal en onderwerp. Het ultaat hiervan vormt dan ook een ongekunsteld spel met m en kleur, inkt en verf, krijt en stift, vlekken en krassen, ïseel en vinger, met spons en kwast. Werk met geëngageerde lag zien we groeien uit thema's als eenzaamheid, agressie, rbevolking, leefmilieu, angst, arm en rijk, haat en liefde. ie wil zien hoe verloren ateriaal als inspiratiebron dienen voor plezierig igebouwde werkstukjes, wie onbeperkte variaties op t landschap, het stadsbeeld de mens uit de direkte ngeving wil evenaren, zal het werk van deze nderen zeker enorm ge leid worden. ij willen deze tentoonstel- ig dan ook warm aanbeve len aan al wie belangstelling kan opbrengen voor een ken nismaking met de brede waaier van kreatieve mogelijk heden en aktiviteiten van de leerlingen van de R.M.S. te Lebbeke. Tegelijkertijd gaat er in de lokalen van deze school een tweede ekspositie door, inge richt door de Direktie der Bijschoolse Aktiviteiten van het Ministerie van Nationale Opvoeding en Kuituur. Het tema van deze tentoonstelling is "De schoolbibliotheek in het lager onderwijs". De re cente pedagogische stromin gen hebben de funktie van de schoolbibliotheek grondig ge wijzigd en deze tentoonstel ling "zou het type van een schoolbibliotheek kunnen zijn, zonder daarom de stem pel van prototype te dragen. Zij geeft een idee van de schoolbibliotheek, de wijze van aanlegging van een ver zameling, het aankopen, re gistreren, opmaken van kata- logi, plaatsen en rubriceren van de werken. Tevens omvat deze tentoonstelling een uit gebreide keuze van audiovi suele middelen. De geïnteres seerde bezoekers wordt gratis een kleine katalogus aangebo den. Deze beide tentoonstel lingen zijn gratis toegankelijk op zaterdag, 16 maart van 16 tot 20 uur en zondag 17 maart van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur. Pierre Van Rossem 81 m de eerste schifting op ijdag 15 maart tot de fina- op 31 mei loopt er in lancing Roosdal» te Dosdael (Pamel) een groot jngfestival, waaraan niet inder dan 150.000 frank ijzen verbonden zijn, met rj H ffjs hoofdprijs een gloed- tiwe personenwagen, it. De schiftingen gaan door op 15, 22 en 29 maart, 5 en 15 april. Kwartfinales op 26 april, 3 en 10 mei. Halve finales op 17 en 24 mei. De finale op 31 mei wordt opgeluisterd door Paul Roelandt en zijn orkest, presentator is Luc Apper- mont. De Vriendenkring der Beroepsmilitairen uit Lebbeke richt binnen een paar weken precies op zaterdag 4 mei haar tweede Internationale Mars in. De 42 km (vertrek 10 uur) zal dit jaar lopen over Lebbeke, Wieze, Baardegem, Moorsel, Herdersem, Denderbelle en Groot-Dendermonde; een groot deel van de Denderstreek zal dus aangedaan worden. De geïnteresseerden zijn trouwens gewaarschuwd, want de omloop blijkt naar de mening van de organisatoren zwaarder te zijn dan dit van vorig jaar het geval was. Men heeft er echter naar gestreefd een marsweg uit te stippelen langs wegen vol gezonde, zuivere lucht. Wie de 42 km niet meent aan te kunnen, kan deelnemen aan de mars over de halve-marathonafstand (vertrek 12 uur). Deze omloop bestrijkt de gemeenten Lebbeke, Dendermonde, Denderbelle en Wieze. Ook voor de beginners is er wat voorzien met omlopen over 12 (vertrek Wf 13 uur) en 6 km (vertrek ta 14 uur). Groepen met meer dan 15 deelnemers, liefst dan in eenvormige kledij, komen in aanmerking voor groepsprijzen en herinneringswimpels. Wie de moed opbrengt deel te nemen aan één van deze marsen kan nu reeds inschrijven (tot en met 21 april) op PCR 000-0684714-88 van de ASLK. Het inschrijvingsgeld bedraagt voor de langste afstand 100 F; slaagt men erin de mars uit te wandelen, dan ontvangt men een lukse-ereteken. Voor de 21 km moet men 60 F betalen (gouden ereteken), voor de 12 km 40 F (zilveren ereteken) en voor de 6 km 15 F (brevet). Speciale stortingsbulletins zijn te verkrijgen in het lokaal "Café Vissershof" Klein Antwerpenstraat 56 te Lebbeke (Station Heizijde). Wie op het laatste nippertje besluit de stoute schoenen aan te trekken, kan nog altijd nschrijven op 4 mei zelf en dit vanaf 8 uur. VRP Het genre van het lied is vrij, evenals de ouderdom van de deelnemende kan didaten. Ensembles mogen maximum uit drie personen bestaan, terwijl een eigen begeleiding eveneens tot drie muzikanten beperkt blijft. De kandidaten zingen één lied, in de finale dienen het er echter twee te zijn. Een bevoegde jury, waar o.m. zal zetelen: Gerd Frank, de vaste begeleider van Marva, en andere Vlaamse topvedetten staan in voor een vlot en fair ver loop. De inschrijvingen moeten vóór 10 april binnen zijn. Verdere inlichtingen even tueel ook inschrijvingsfor mulieren, kunnen verkre gen worden in: Dancing Roosdal, Ninoofsesteen- weg 359B Roosdael- Pamel. Tel.: 054/362.35. Volgende firma's steunen deze wedstrijd Garage Fiat - Meerbeke. Meubelen Fieremans Roosdael (Pamel). Huis Roger De Grauwe - Hofstade Nieuwstraat 41 Aalst. Kinderwagens Smekens, Kattestraat 45 Aalst. Meubelgalerij St.-Jozef - Statie Haaltert. Pelzen Colette - Dender mondse steenweg 55 - Hof- stade. Zakenkantoor Jozef Eeck- haut - Langehaag 6A - Im- pe. Troubadour - Hoogstraat 13 Haaltert, e.a. In een brief aan de NMBS heeft senator F. De Bondt, als voorzitter van de C.V.P.-werkgroep "Verkeer" onlangs ernstig aangedrongen op een verbetering van het avondver- keer op de zware spitsuren Brussel-Dendermonde. Tot op heden wordt het steeds maar groeiend aantal pendelaars immers gekonfronteerd met een uurregeling die op sommige tijdstippen ofwel niet gevolgd wordt, ofwel niet meer voldoet aan de nieuwe behoeften. Het is immers onbetwistbaar dat het avondverkeer een verschuiving kent naar een vroeger uur. De huidige dienstregeling was louter gebaseerd op de bediening van de tussenstations op lijn 60, waarop ook een bestendig groeiend aantal pendelaars voor Dendermonde en verder bleef aangewezen. In juni 1973 werd in zekere mate tegemoetgekomen aan de nieuwe evolutie met de toevoeging van een sneltrein Brussel-Dendermonde die om 16.36 vertrekt. Op slag waren vier a vijfhonderd pendelaars vaste klant van deze snelle verbindingsmogelijkheid. Vanaf 26 mei 1974 zal de NMBS een nieuwe sneltrein inleggen met volgende uurregeling Brussel (Zuid) 16.16 - Brussel C.S. 16.22 - Brussel Noord 16.28 - Jette 16.35 - Opwijk 16.53 - Dendermonde 17.01. In Dendermonde zullen aansluitingen in verschillende richtingen verwezenlijkt zijn. Ongetwijfeld wordt met deze nieuwe rit tegemoet gekomen aan de wensen van meerdere honderden reizigers, die nu nog van trage omnibustreinen moeten gebruik maken. De netelige kwestie van de zeer beruchte "eerste sneltrein" van 17.09 uur zal echter slechts een halve oplossing krijgen op het ogenblik dat het spoorboekje vernieuwd wordt. De juist voorgaande stoptrein zal wel een zwaardere lokomotief voorgespannen krijgen (het nu gebruikte type behoort tot de zwakste soort van het N.M.B.S. park en is in feite ongeschikt voor het slepen van zware treinen op een wisselvallig tracé als dat van lijn 60). Van het weglaten van enige halten is volgens de NMBS echter geen sprake. Alhoewel in Zellik en Droeshout slechs een twintigtal reizigers de trein verlaten moeten de stilstanden van rit 8368 behouden blijven, zoniet verstrijkt een vol uur tussen de twee verbindingen, aldus de NMBS. De maatschappij ziet echter verkeerd. Regelmatig wordt in Jette overgestapt van treinen Brussel-Denderleeuw op treinen naar Dendermonde. In dit "lege" uur zijn zo twee bijkomende verbindingen mogelijk. Het weglaten van die halten zou het treinverkeer Brussel-Dendermonde op het drukste avonduur volledig regelmatig maken, en beletten dat een sneltrein met 700 reizigers tot 52 minuten onderweg is voor een afstand van hooguit 36 km. Dinsdag jl. mocht het Aalsters jeugdhuis Kreja, aangetekend schrijven van de huiseigenaar ontvangen w; him medegedeeld werd zo spoedig mogelijk naar ander onderdak uit te kijken. Reeds sedert de aanvang van hun werkzaamheden midden in de H. Hart- en Mijlbeekbuurt, nu drie jaar geleden, betrekt de jeugdklub het huis aan de Dr. De Moorstraat 79. Na anderhalf jaar werking bekwamen zij een erkenning, terwijl zij met hun vierhonderd leden een uitstekende waardering meekregen van het Ministerie. Reeds eerder wezen de verantwoordelijken van deze jeugdklub het stadsbestuur op het onhoudbare van de situatie van het huis dat zij betrekken; een konkreet werkihgsplan om een eigen gebouw op te trekken met stadshulp, werd enkele maanden geleden aan het bestuurs- kollege overgemaakt. De miserabele huisvesting van Kreja kwam ook reeds herhaaldelijk ter sprake in interpellaties in de gemeenteraad. Het wordt voor Kreja-jeugdklubleden een drukke tijd, om hopelijk met stadshulp, zo spoedig mogelijk onderdak te vinden, (jv) Het stadsbestuur presenteerde te Dendermonde de begro ting voor 1974. In ontvangsten wordt geboekt 127.906.335 F. en in uitgaven 127.285.746 F. wat een boni van 620.589 F. daarstelt. In ontvangstee werden alle bestaande belastingen behouden en werd geen enkele belastingsverho ging of nieuwe belasting voorzien. De stijging van het totaal der ontvangsten bedraagt ongeveer 8 procent t.o.v. 1973. UITGAVEN IN GEWONE DIENST Het is wel interessant in de sektor van de uitgaven even de schijnwerper te plaatsen op de diverse posten. Voor de algemene administratie (25.391.988 F.) wordt een verhoging vastgesteld ingevolge de personeelslasten en sociale lasten door de uitbreiding van het kader. Een nieuwe voorzieinig is tevens het uitgeven van een brochure over de stadsdiensten ten behoeve van de bevolking. Een andere post die nogal zwaar doordrukt op het debet is de sektor justitie-politie met een totaal van 20.986.216 F. Hier dient een stijging van lonen en sociale lasten genoteerd te worden ingevolge de uitbreiding van het kader, bevorderingen, sociale programmatie, verhoging werkingskosten enz. De stedelijke brandweer gaat met 1.907.954 F. lopen voor aanpassing van de werkingskosten en vergoedingen. Voor de post "verkeer- wegen- en waterlopen werd 29.218.218 F voorzien. Ook hier dient ingevolge de aanwerving van zes personeelsleden, de bevorderingen, de vermeerdering van onderhoud, de kredieten voor onderhoud van de wegenis en het materiaal, rekening te worden gehouden. Voor de werkingskosten van de middenstandsraad, de toeristische werkingskosten, de toelage aan de V.V.V., de toelagen aan braderijen en middenstandsmanifestaties, liet het stadsbestuur op de begroting 1974 de som van 2.945.077 F. inschrijven. In dit totaal is ook een som van 500.000 F begrepen die bestemd is voor het Ros Beiaardfonds. Hiermee bedraagt de totaliteit van dit fonds 1.500.000 F. De ommegang van het beroemde Ros is voorzien in 1975. HET ONDERWIJS We laten 6.059.302 F. hier buiten bespreking het zijn de personeelskosten en werkingskosten van de vier lagere scholen, maar die 100 procent worden terugbetaald door de staat. Langs de andere kant werden nochtans zware posten ingeschreven voor het technisch onderwijs (4.583.019 F) en het kunstonderwijs (5.721.571 F.). Voor volksontwikkeling en kunst heeft het stadsbestuur ruim 8.656.903 F over. In deze post zijn begrepen de lonen en werkingskosten voor de boekerij, parken, muzeum, beiaardier, feestmateriaal, de toelagen aan jeugdraad en jeugdverenigingen, de toelage aan de kulturele raad (verhoogd met 15 procent), de toelagen voor feesten en plechtigheden, de toelagen aan de sportverenigingen (verhoogd in 1974 met circa 20 procent) en dergelijke. Voor de sektor "Eredienst" werd 2.810.916 F. ingeschre ven. Hier dient rekening te worden gehouden met de leningslasten voor buitengewone herstellingen. In de sektor Sociale Voorzorg en onderstand (8.231.223 F.) is een toelage van meer dan 8 miljoen F. voorzien aan de K.O.O., terwijl hygiëne, voeding en water voor 1.571.718 F. wordt gedebetteerd. Voor de personeels kosten en werkingskosten voor de huisvuildienst liet het stadsbestuur 2.129.535 F. "afdrukken". Andere mindere belangrijke posten slorpen op Sociale hulp en gezinsvoor zieningen (497.223 F.) gezondheidszorg (82.500 F.) afvalwater (805.000 F.) begraafplaatsen en milieu bescherming (537.462 F.) huisvesting en stedebouw (1.019.207 F.) - landbouw (599.104 F.). Alles bij mekaar wist het stadsbestuur een begroting te presenteren die klopte. Ten overstaan van andere steden in Oost-Vlaanderen, we denken hierbij b.v. aan Aalst, werden alle overdreven risico's vermeden, zelfs al wordt dan regelmatig het liedje gezongen "als gemeentebestuurder moet je schulden maken, de staat betaalt ze uiteindelijk toch." Of dat echter een gezonde financieringspolitiek is voor een stad van circa 24 duizend inwoners, geloven we ook weer niet. A. BLOCK Dendermonde Ouders en opvoeders van de tientallen minder-valide kinderen die zaterdag jl. op de terreinen van Levensvreugde Aalst, een massa-cross liepen, zullen met genoegen aan deze sportieve namiddag terugdenken. In diverse reeksen, waar een olympische geest van deelnemen is belangrijker dan winnen steeds triomfeerde, doch waar bijwijlen een overwinning ook hard bevochten werd, kwamen de jongens en meisjes van diverse Oost- en Westvlaamse Rijks- en vrije Instituten voor minder-validen tegenover elkaar te staan. Het was burgemeester De Bisschop die de start gaf voor de eerste reeks van deze sportmanifestatie met toch een ietwat bijzonder karakter, die ingericht was door Slobo, de organisatie van het welbe kende ministeriële Bloso, die zich met de sportieve en lichamelijke opvoeding van de leerlingen bijzonder onderwijs bezig houdt. De organisatie van de cross op Levensvreug de, door de Oost-Vlaamse afdeling van Slobo, Nasso- Miva was dan ook af. Prins karnaval Antoine I gaf voor een aantal reeksen het startschot, terwijl Keizer Kam iel aan de laureaten een herin neringsmedaille bood. In aanwezigheid van de kabi netschef van minister Cha- bert, inspekteur Bloso, de h. Flamez, voorzitter Slobo de h. Struemens, konsulent Bloso de h. O. Van Malderen, reikte schepen van Sport en Kuituur de h. Van den Eede aan het Gistelse instituut Rietzang het ereplakket van de stad Aalst uit, dat zich in de rangschikking plaatste voor het BLO Geraardsbergen en Levensvreugde-Aalst. Voor de uitreiking van de bekers en fanions aan de overwinnende instituten in de diverse reek sen schetste de h. Struemens de historiek van Slobo en richtte een oproep tot alle B.O. instituten om aan te sluiten. Hij dankte de initia tiefnemers om hun entoesias- me en wees er op dat slechts het eigen initiatief de over heid kan stimuleren, (jv) Meisjes en jongens, van alle leeftijden namen aan de massa-cross deel (jm)

De Voorpost | 1974 | | pagina 17