H€R€K: ZWEMVERENIGING OLYMPOS MEER DAN VIERHONDERD LEDEN J h'j Een beslissend jaar voor Herman Vrijders TAPIJTEN 2 MECANICIENS-LASSERS VVVIfVVVVVVVVVVWVVVVVW VVVVV' De grootste speciaalzaak van tapijten en tapis-plain 1000 m2 toonzalen ft IA I ft A A A AIA A A h A A A A A A A A A i KWALITEIT S EG HERS bouw estetisch bouw kwaliteit bouw b estetic 20 - 15-3-74 - De Voorpost Dat het zwembad Olympos te Dendermonde aan een reële behoefte voldoet bewijst de fantastische uitbreiding die de daar gevestigde zwemclub nam en nog neemt. Op dit ogen blik telt voorzitter Bleyaert in zijn club die nog lang niet aan saturatie toe is, meer dan 400 leden. Dat het grootste deel van dit enorm ledenaantal bestaat uit de jeugd staaft alleen maar de bewering dat de zwemsport een enorme aantrekkings kracht uitoefent op de jongeren. Maar niet alleen de jeugd komt aan bod bij zwemclub Olympos. Naast de senioren telt men ook nog een groot aantal veteranen die in entousiasme niet moeten onderdoen voor hun nakomelingen. Hiermede zijn de activiteiten van zwemclub Olympos nog niet rond. Met hun ijsberen-afdeling er bestaan slechts 9 clubs in België kennen zij een fantastisch succes. Als vierde en laatste afdeling kan men nog waterpolo beoefenen in de schoot van deze welvarende club. U zult begrijpen dat het bestuur het niet ondér de markt heeft om al deze aktiviteiten synchroon te laten verlopen. Zijn er al eens misverstanden geweest, op dit ogenblik mag zwemclub Olympos prat gaan op zijn dynamisch bestuur. Met volgende samenstelling: voorzitterR. Bleyaert, on der-voorzitter L. Schollïers, secretaris A. De Brabander, schatbewaarderR. Schol- liers en de leden J. Van Damme, P. Beeckman, R. Beeckman, R. Waumans, De Clippel en A. De Bock hoeft dit geen verbazing te wek ken. HOE HET BEGON Aan wie konden wij deze vraag beter stellen dan aan badmeester M. Gillis die als initiatiefnemer alles vanaf het eerste ogenblik mee maakte. M. Gillis die vanaf zijn 9e levensjaar aan kom petitie zwemmen deed en op 18-jarige leeftijd deel uitmaakte van het waterpolo team Ghent Swimming club (eerste afdeling) en dus 20 jaar in of nabij het water leefde was, vooraieer het zwembad Olympos zijn deu ren openae redder in het kleine doch gezellige zwem bad van hot H. Maagd Col lege. De tijd die hij daar doorbracnt liet hem toe een bloeiende en druk bezochte zwemclu? te stichten. He- maco-Atiantïs telde dra een groot aantal leden, zowel jeugd als een 20-tal vete ranen. Hemaco-Atlantis nam al vlug deel aan kompetitie jeugdzwemmen. De resulta ten waren hoopgevend. Toen M. Gillis dan verhuisde naar het zwembad Olympos was het logisch dat de club hem volgde. De mogelijkheden in dit ruimere en voor kompe titie beter geschikte zwem bad waren inderdaad veel groter. Eens de naamveran dering een feit, telde de K. B.Z.R.B. een nieuwe grote en bloeiende club. Dat de bedoeling van de Dender- mondse zwemclub Olympos in de eerste plaats er op ge richt is jongeren (en ook ouderen) te leren zwemmen spreekt voor zichzelf. Deze zwemschool is tevens een verkenning van talent, een betere selectie. Het is inder daad een feit dat bij D.Z.O. aandacht geschonken wordt aan recreatief zwemmen. Maar onder leiding van hoofdtrainer R. Waumans ge assisteerd door P. Beeck man, R. Beeckman en A. Delplanche, wordt er norma liter geschaafd en gevijld aan de stijl van zwemmers (of zwemsters) met talent die dan aan kompetitie gaan doen in de schoot van D.ZO. Kompetitie zwemmers vor men is anders geen sine cure. Men moet jeugdige zwemmers aantrekken, ze vertrouwd maken met metho de en stijl en ook bij de ou ders trachten de belangstel ling te stimuleren. De mén- taliteit van de zwembeoefe- naar is de hoofdzaak. Kom petitie zwemmen is geen recreatief spel, men moet de moed opbrengen tegen de tijd, tegen zichzelf te vech ten. Ten slotte weet men niet of de jeugdige zwem mers het volhouden, hoe hun karakter zal evolueren, of ze diezelfde ambitie blij ven opbrengen. Het trainers- quartet hierin bijgestaan door het voltallige bestuur, ziet niettemin de toekomst van D.Z.O. rooskleurig in. Reeds nu tellen zij twee kampioenen lange afstand in hun rangen. A. Boon en De Róp (beiden afkomstig van het vroegere St.-Gillis) be haalden inderdaad deze vleiende titel. Kampioen lan ge afstand wordt men, al dus onze gesprekspartner, als men na afloop van het «Doortochten» seizoen het hoogste aantal punten be haald heeft. Als men het succes bekijkt dat D.Z.O. kent met haar «Doortocht van Dendermonde», ver baast het ons niet dat er twee kampioenen van Bel gië in deze specialiteit in de schoot van de Dender- mondse zwemvereniging hui zen Men kan op alle leef tijden aan kompetitie zwem men doen, de eendjes (van af 8 jaar) worden gevolgd door de benjamins, de mi niemen en de kadetten. Wordt men nu eenmaal vol wassen dan kan men zijn krachten meten bij de ju niores of de seniores. Is men deze gezegende leeftij den reeds voorbij, bestaat toch nog steeds de kans om zich met zichzelf te confron teren als veteraan Op een open zwemmeting kan men zich steeds eens gaan tes ten tegenover de anderen. Uw lichamelijke konditie zal er best mee varen BPRIJSBEREN Toen een goed jaar gele den, het was toen 20 januari 1973, en paar mensen er aan dachten ook eens de, in onze ogen kouwelijke ijs- berensport te gaan beoefe nen kon niemand vermoe den dat deze afdeling van D.Z.O. zulk een succes te wachten stond. M. Gillis, sa men met Aalstenaar Staf Verschueren, hadden toen vlug een paar mensen die zich tot deze tak van de zwemsport aangetrokken voelden. Samen met De Clippel, Fr. Colman, T. Cop- pens, H. Spanoghe en als enige dame M. Scholliers, waagden zij een eerste duik in het koude water van de forten naast het zwembad. Amper veertien dagen later betwistten zij hun eerste wedstrijd als ijsberen te Er- pe bij Aalst! Dat deze tak 'van de zwemsport onmiddel lijk insloeg bewijst de uit breiding die de club in één jaar tijd gekend heeft. Van dan af was er elke dag gele genheid tot trainen om 19 uur en wie gedacht had dat de Dendermondse ijsberen zich zouden beperken tot het deelnemen aan wedstrij den buiten Dendermonde had het mis voor. Onder im puls van de vriendenkring der ijsberen en het voltallig bestuur werd besloten zelf een baan aan te leggen in de waters gelegen rond het zwembad Olympos. De vrien denkring heeft min of meer voor de vrij hoge kosten in gestaan en onder impuls van duivel-doet-al Terry Cop- pens, hebben de ijsberen nu een pracht van een baan ge ïnstalleerd. Op 20 januari het afwerken van de stijgers werd een strijd tegen het uurwerk richtte D.Z.O. dan het eerste Dendermcfrid- se ijsberenfestival in. leder een weet nog welk enorm succes deze inrichting te beurt viel. De beoefenaars van deze «koude» sport hou den er aan iedereen duide lijk te maken dat de ijsbe ren geen sensatiemakers zijn maar wel personen die zich inspannen orrr hun gezond heid te bevorderen en hun karakter te staven. Het is vooral bij zwemmen in koud water dat via de bloedcircu latie alle inwendige organen sterk worden gestimuleerd. WATERPOLO Dat midden 1973 er een nei ging ontstond om ook een waterpolo-ploeg in de schoot van D.Z.O. te stichten wekt geen verbazing. M. Gillis, jarenlang een fervent aan hanger van deze, bij het groot publiek, nog vrij on bekende sport, was samen met D. Van Damme de ini tiatiefnemers. Waren de meningen in het bestuur vooreerst nogal ver deeld gaan kompetitie zwemmen en waterpolo sa men het was een feit dat een waterpolo ploeg bo ven de Olympos doopvont gehouden werd. Waterpolo is een spel voor gezonde sterke jongelui, die zich al lereerst in hun element voe len in het water. Dat het een uitstekende fysische training is voor een zwem mer bewijzen de basis vaar digheden die een waterpolo speler moet bezitten. Een flitsende start, snel wenden en keren, een perfecte be heersing van het «watertrap pen, hoog opspringen in het water, zijn van die algemene vaardigheden, welke een ge routineerde waterpolospeler goed onder de knie moet: hebben. In kombinatie hier mee is een perfecte balbe- heersing en balbehendigheid onontbeerlijk Een alge meen verkondigde opvatting bij vele trainers is dat het spelen van waterpolo door; wedstrijdzwemmers van na delige invloed zou zijn, op de techniek van de uit te voeren wedstrijdcrawl. Uit een uitgebreid onderzoek, dat gebeurde te Wagenin-^ gen (Nederland) lijken be sluiten in deze zin niettemin voorbarig. Wij gaan ons nu niet verdiepen in verdere technische beschouwingen maar het staat vast dat de If Dendermondse waterpolo- ploeg op 3 maart in kom petitie start. Na meer dan een half jaar oefenen en vriendenwedstrijden betwis ten, voelen de waterpolospe- lers zich paraat om de strijd in derde afdeling op te ne men. Wij menen te mogen zeggenj dat zwemvereniging Olym-| pos een schitterende toe komst heeft. De zwemsport, is de eerste en belangrijkste factor van dit succes. Het is] een feit dat zwemmen de meest complete sport is, omdat zij vele organen van het lichaam stimuleert. Een tweede belangrijke factor van dit succes is ongetwij feld het dynamisch bestuur en grote schare sympatisan- ten die D.Z.O. telt. Een ver-1 geet het niet, in feite kan een mens langer zwemmen dan «stappen» EVA Vlak voor ae spooroverweg aan de Kerkstraat te Buggenhout woont Herman Vrijders in een goed beklante kruidenierszaak, die wel vooral het domein is van zijn vrouwtje Mia. Herman zit in zijn knusse woonkamer naast de warme kachel televisie te kij ken wanneer wij met hem willen komen praten over het komen de wielerseïzoen. Aan de muur prijkt de prachtige schaal die Herman ontving na zijn overwinning in het kampioenschap van de beide Vlaanders te Koolskamp vorig jaar. Het was tot nog toe zowat zijn grootste overwinning als beroepsrenner. Vrijders begint dit jaar aan zijn zesde seizoen als beroepsren ner. In een jaar waarin menig beroepsrenner het echt moei lijk had om nog aan een con tract met een firma te komen, kreeg Herman een erg mooi voorstel van de ploeg waarvan Van Vaerenbergh de leiding heeft en waarin mannen als 'n Leman, een Van Springel en een Pintens wellicht als kop mannen zullen fungeren. Er waren voor Herman ook nog andere aanbiedingen maar dit was veruit de interessantste, TOONZAAL TAPIJTEN, 1e VERDIEP Alle afmetingenOosterse, Chinese, Indische Mechanische geweven tapijten MOLENSTRAAT 28 A AALST TEL.: 719.03 vertelt hij ons. «Mie - De Gri- baldy - Ludo is reeds de vijfde werkgever in zes jaar tijd voor Herman Vrijders. Hoe komt dat? Van de Buggenhoutenaar wordt inderdaad beweerd dat hij geen Herts+raat 7 - 9350 BAASRODE een dynamische veevoederfabriek in volle uitbreiding, zoekt aan te werven Indien U - enige ervaring hebt met onderhoudswerk - kunt lassen en snijbranden - kunt samenwerken in dagploegverband - vrij bent van legerdienst - een goed loon wenst stel U dan vandaag nog met ons in verbinding op het nr. 052-336.84 of meldt U aan, alle werkdagen, bij N.V. Kwaliteit Seghers, Hertstraat 7, 9350 Baasrode en vraag naar de H. Hoppenbrouwers. gemakkelijke zou zijn in koers. Herman kennende kunnen we dat moeilijk geloven en toch vijf maal van merk veranderen ie- veel. «Och, je moet dat allemaal an ders bekijken. Mijn eerste jaar als beroepsrenner reed ik in de ploeg Merckx, ik mocht mee met Eddy naar de ronde van Levant, helemaal in het begin van het seizoen, dan marcheer ik nooit erg goed. Ik werd dan nog ziek, kortom het was een tegenvaller. Als het seizoen en kele maanden aan de gang was reed ik terug erg goed maar ja dan was mijn kans verkeken. Bij Frans Verbeeck heb ik twee jaar gereden. Frans is nu ook niet direct de gemakkelijkste, dat weet iedereen en bovendien moet ik wel toegeven dat ik in die tijd eigenlijk niet erg veel voelde om knecht te spelen. Dat ging mij niet af, hoewel ik toch mag zeggen dat ik mij vaak enorm heb ingespannen voor de ploeg, maar ik kan mij niet opdringen ziet ge en dat heeft al vaak tegen mij ge keerd. Vorig seizoen reed Herman Vrijders in de ploeg van Rik Van Looy. Hij maakte een erg goed seizoen. Vijf overwinnin gen waaronder het kampioen schap van Vlaanderen in Kools kamp waren zijn deel. In de klassering die men had opge maakt met de mannen van zijn ploeg, rekening houdend met de behaalde resultaten stond Herman erg hoog. Nadat zijn overwinningen er immers ook nog een tiental tweede en der de prijzen uit de bus gekomen. Toch werd zijn contract met de firma niet vernieuwd. Herman was er trouwens niet erg geluk kig mee. Het waren vooral de mannen uit de Kempen die in >de ploeg aan bod kwamen Zelfs als hij echt goed reed werd hij niet geselecteerd voor de klassiekers dat gaat op de duur op het moreel werken. «De enige oorzaak voor die scheiding met de ploeg Van Looy ligt wellicht in een inci dentje dat we hadden in het oefenkamp. Er was daar een woordenwisseling tussen Louis De formule^, inzake woningbouw estetic- Bouwmaatschappij voor estetische woningbouw Kantoren Maria Van Hongarijelaan 107 1080 Brussel tel. 02-65,96.22 Inlichtingen in eigen streek. Tel, 053-255.42 053-277.33 b bouwt naar uw per soonlijk inzicht en uw in dividuele wensen, b 4- biedt u kontakt met de architekt en licht u te vens in over de kosten- konsekwenties. Verreydt, de poulain van ploeg leider Van Looy en Fonske Scheys. Ik koos daar de partij voor Fonske en dat heeft Ver reydt en Van Looy mij blijk baar nooit vergevenAls u het ons vraagt een weinig pro fessionele mentaliteit van de ploegleiding. Herman tilt er ech ter allemaal niet zwaar meer aan. 'n de ploeg waar ik thans ben is de geest uitstekend. Florent Van Vaerenbergh lijkt me een poede baas en voor jongens als een Van Springel wil je wel al eens iets doen Herman is in al die jaren zelf ook wel wat veranderd. «Ja ik geloof dat ik nu wel in dienst van iemand kan rijden wat ik vroeger niet kon. Voor de grote klassiekers schiet ik toch iets te kort, dat weet ik nu ook wel Als men mij nu zegt dat ik ge durende de eerste twee hon derd kilometer van de koers een welomschreven taak heb en dat ik voor de rest mijn goes ting mag doen. wel wees dan maar gerust dat het zal gebeu ren ZELFVERTROUWEN iets wat wij Herman Vrijders al tijd een beetje kwalijk geno men hebben is dat hij steeds praat over de dingen die hij niet kan. Bescheidenheid is 'n mooie deugd, maar een be roepsrenner mag er toch niet al teveel van hebben, want dat schaadt aan de ambitie. Herman glimlacht als wij hem die opmerking maken. «Ik weet echt wel wat ik kan en wat ik niet kan. Kijk in het begin van het seizoen gaat het me nooit erg schitterend. Maar in die pe riode vallen juist de klassie kers, Bovendien moet je toch rekening houden met de manier van rijden in die grote koer sen. De eerste twee honderd kilometer controleren de knech ten het hele wedstrijdgebeuren, dan is hun werk gedaan en zij stappen af. De laatste vijftig kilometer moe ten de bazen dan rijden. Bijna in geen enkele klassieker ko men er meer dan twintig ren ners aan de eindmeet. Als je geen ploeg achter je staan hebt is het schier onmo gelijk om daar bij te zijn, dat is toch begrijpelijk. Herman kent zijn beste periode meestal vanaf de maanden mei en juni. «Ik heb graag warm weer, dat komt waarschijnlijk omdat ik steeds makkelijk ver kouden ben». Dat heeft ook tot gevolg dat hij vooral in de ker- miskoersen aan zijn trekken komt. Over dergelijke wedstrij den wordt vaak smalend ge sproken dat het allemaal een afgesproken spel zou zijn en dat er geen sport meer zou te zien zijn. Herman is het daar helemaal niet mee eens. «Ker- miskoersen zijn een specialiteit zoals een andere. Heel wat gro te couréurs kunnen zich daar niet in weren, Hoe komt dat Wel Maertens zegde het enkele weken geleden nog op het te levisiescherm. In de kermis- koers wordt er vooral op het einde gevlamd en je weet nooit uit welke hoek precies het ge vaar komt. Toegegeven, er wor den akkoordjes gemaakt, slag zoals men dat noemt onze termen, maar dat gebe in de klassiekers evenveel bovendien zijn er in de kerrrr' koersen altijd twee drie vai schillende clans die onderli r wel een overeenkomst hebb maar als die clans dan ted mekaar beginnen te rijden cFe verzeker ik u dat er vaak spe van de bovenste plank ge verd wordt <5n

De Voorpost | 1974 | | pagina 20