MODESHOW tim/ê v.u. ARR. AALST B.S.P. ARR. DENDERM K.P. DONDERDAG 21 MAART 1974 ZAAL "VADERLAND" DENDERMONDE C.V.P. r*J VRIJE TRIBUNE EL V 2 - 15-3-74 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten DE MOTIEVEN Ik wil niet verbergen dat de verkiezingen voor ons, Vlaam se Socialisten, de verwachte resultaten niet hebben opgele verd. Onze Waalse partijgenoten hebben daarentegen redenen om tevreden te zijn. Zij hebben hun posities versterkt. Voor deze verschillende uit slagen al naar gelang ten noorden of ten zuiden van de taalgrens is mijn inziens wel een verklaring te geven. In het Waals landsgedeelte geeft men er zich rekenschap van dat het overheidsinitiatief een noodzaak is wil men in de werkverschaffing kunnen voorzien. Men mag niet uit het oog verliezen dat men in sommige Waalse streken de gevolgen van de industriële ontmante ling nog steeds niet is te boven gekomen. De werkoos- heid heerst er nog steeds in een belangrijke mate. Niet alleen de arbeiders zijn daar aan gevoelig, de middenstand wiens zaken erdoor worden bei'nvloed denkt er op dezelf de wijze over. De etische problemen worden in het Waals landsgedeelte ook anders benaderd dan bij ons in Vlaanderen. Zonder zwangerschapsonder breking of contraceptiva heeft men ten zuiden van de taalgrens reeds lang begrepen dat een gezinsplanning nood zakelijk was en is wil men van uit een ekonomisch zwakke positie de beste kansen op een culturele ontwikkeling aan zijn kinderen geven. In dat opzicht heeft men in het Walenland de aanbeveling ingegeven door oude Socialis tische opvattingen als reaktie tegenover de sociale situatie van de arbiedende mens ge volgd. Bij ons in Vlaanderen ligt de toestand enigszing anders. Niemand zal betwisten dat ons landsgedeelte aanlokkelij ker leek voor de nieuwe industriële vestigingen. De be staande werkloosheid werd er gedeeltelijk ondervangen. Op het eerste gezicht zou men dus kunnen beweren dat overheidsinitiatief niet strikt noodzakelijk is om de indus triële bedrijvigheid op gang te houden. Men mag evenwel niet vergeten dat ook in Vlaanderen de gemeenschap is tussenbeidegekomen en gul haar steun heeft verleend bij ieder privé-industrieel initia tief. De opstelling van het Vlaamse kiezerskorps ten aanzien van gemeenschapsbedrijven is wel anders. Inzake de beoordeling van de te etische problema tiek kan men zich in Vlaan deren, en dan voornamelijk in kleine gemeenten nog steeds niet ontdoen van een zekere vooringenomenheid die zich meestal stoelt op de godsdien stige overtuiging, zulks is niet te miskennen. Dient daaruit het besluit te worden getrokken dat om wille van die verschillende reakties ten aanzien van het B.ST.-program ma de partij haar eenheid nog moeilijk kan bewaren Ik denk het niet. Ons programma was duide lijk. De kiezer heeft zich in alle klaarheid kunnen uitspre ken. Was het geen meevaller voor de Vlaamse Socialisten dan hebben wij ons kunnen laten tellen. Het betekent voor ons dat aan de bewustmaking van de mensen ten aanzien van hun eigen levensproblematiek nog heel wat dient geschaafd willen zij de middelen aangrij pen die hen de beste verzeke ring van hun welvaart kunnen bieden. Ik hoop werkelijk dat ze inmiddels zullen worden ge spaard van hetgeen een ge zegde wil beduiden "Wie niet horen wil moet voelen". Gustaaf BOEYKENS Volksvertegenwoordiger EERSTE BILAN De KP houdt bij deze verkie zingen, waarvan het kiezers korps blijkbaar de inzet en de betekenis niet heeft begrepen, stand. In Wallonië zijn de uitslagen nogal wisselvallig. Dit heeft direkt verband met de wijze waarop de BSP haar kieskampagne heeft kunnen voeren. In Brussel is de vooruitgang van onze Partij algemeen. In Vlaanderen eveneens, met uitzondering van die arrondissementen waar Amada lijsten heeft neergelegd. Wat Amada daarmee aan de arbeidersbeweging heeft ge bracht zal zij zelf moeten bewijzen. Het is ons goed recht er niet in te geloven. Wat Amada in het raam van de arbeidersbeweging wil is niet erg duidelijk. Zoals "de ware kommunist" uithangen in periodes waarin rechts bij verwarring alles te winnen heeft, niet erg moeilijk is. Wat dit alles te zien heeft met verantwoordelijkheid in om standigheden die wij histo risch noemen, is een andere kwestie. Wij, Kommunistische Partij van België, hebben die verant woordelijkheid wél genomen. Wat ook de fouten mogen geweest zijn van de BSP-top- leiding, wij hebben duidelijk ingezien dat het niet onze rol was deze fouten en tekort komingen dik in de verf te zetten. Het is inderdaad het kapitalistisch systeem dat korrupteert, en zo sommige BSP-verantwoordelijken dit nog niet hebben ingezien en doorheen hun kollaboratie met de klassevijand van de ene nederlaag naar de andere wensen verder door te gaan, zonder met de gezonde reak tie van. hun basis rekening te houden, dan zijn wij, Kom- munisten, er ons meer dan ooit van bewust dat onze rol er op dat ogenblik juist in bestaat te informeren en te trachten de gezonde elemen ten in de arbeiders- en demo- kratische beweging op hun hoede te stellen tegen ontgoo cheling en verlies van vertrou wen. De nederlaag van de BSP die onbetwistbaar is in Vlaande ren, hebben wij zeker niet gewenst. Maar zij kan wellicht heilzaam zijn wanneer de militanten er de lessen weten uit te trekken. De mogelijk heid van een algemene voor uitgang van links zat er wel in, maar dan hadden de BSP-topleiders sedert lang een andere politiek moeten voe ren. De vraag is, of zij in België willen nadoen wat in Frankrijk onder de derde republiek is gebeurd de grote massa, die niet steeds begrijpt wat zich achter de schermen afspeelt de "vuile" politiek doen veroordelen, zodat zij zich uiteindelijk gaat indenken dat veel snuggere denkers het voor haar moeten opknappen. Het is niet van gisteren dat wij waarschuwen voor toppolitiek waarbij de basismilitant en de man in de straat van de dag op morgen voor feiten wordt geplaatst waarvan zij weinig of niets begrijpen, omdat zij er nooit bij betrokken zijn geweest en er alleen maar op hun ver trouwen wordt gerekend. Het laat geen twijfel, dat de kleine man nu de gebroken potten zal betalen. Men zou kunnen zeggen dat een volk Brusselsestraat 31 M-PLU5 Franz Courtensstraat 30 DENDERMONDE de regeerders en de politiek heeft die het verdient. Goed maar wanneer men dat gezegd heeft, staat men nog geen stap verder, en dan zeker niet als arbeidersmilitant of marxist. Voor ons, kommu- nisten, is het duidelijk na 10 maart gaat de strijd verder. Maar wat met de BSP Zullen de topleiders het nog eens proberen met de recht- sen in een regeringsdeelname die hun partij aftakelt Wij wachten met spanning op het antwoord van hun basis. RAY DE SMET Voorzitter KP-Dendermonde. NA DE SLAG Het heeft geen zin in het kader van deze "Vrije Tri bune" lang te blijven stilstaan bij de uitslagen van de verkie zingen van 10 maart. De belangstellenden hebben de cijfers kunnen lezen in hun krant. Er zijn partijen die stemmen winst geboekt hebben, er zijn partijen die stemmenverlies te verwerken kregen. Alles bij elkaar zijn de verschuivingen echter niet zeer groot geweest en we mogen wel zeggen dat deze verkiezingen niets opge lost hebben. De politieke kaart van België heeft weinig wijzigingen ondergaan. Groot misbaar wordt gemaakt over het feit dat de federalis tische partijen stemmenverlies hebben geleden. Dat misbaar staat in wanverhouding tot het uiteindelijk verlies. En het is in elk geval niet waar dat de kiezer het federalisme op 10 maart afgekeurd heeft. Het Volksunie-programma werd op 10 maart niet afge keurd door de kiezer. Daar over moet elke objektieve waarnemer het eens zijn. Het federalisme en het nationali teiten-vraagstuk in België werd op 10 maart niet ter diskussie gelegd. Op dit stuk moet niemand zich dan ook begoochelingen maken Wan neer de ruzie tussen de CVP en de BSP zal voorbij zijn en dat zal sneller zijn dan iemand kan denken en wanneer de belangstelling van de burgers naar de grote politieke vraagstukken zal te rugkeren, kan de Volksunie opnieuw over haar kiezers van 1971 beschikken en zelfs over nog een flink aantal meer Dat alles wil niet zeggen dat de verkiezingsuitslag van 10 maart door de Vlaams-natio nale partij als zonder beteke nis naar de geschiedenisboe ken wordt verwezen. Integen deel De uitslagen van 10 maart zullen grondig bestu deerd worden en de besluiten die zich opdringen, zullen genomen worden. Onze te genstrevers moeten zich ook op dit stuk geen begoochelin gen maken Wij zijn niet als overwinnaars uit de stem bussen gekomen, maar nog veel minder als geslagenen Ons geloof in de basiswaarden van het nationalisme is aller minst geschokt. En onze hoop op vooruitgang in de toekomst blijft onaangetast Wie met de VU-kaderleden spreekt, zal trouwens zeer snel merken dat de geestdrift voor de Vlaams-nationale par tij ongeschonden gebleven is. Om een bekende uitspraak te parafrazeren Wij hebben deze veldslag niet gewonnen, maar de oorlog om het federalisme winnen we in elk geval Wie de uitslag in het arrondis sement Aalst bekijkt, zal merken dat de Volksunie daar eervol uit de strijd komt. Vooral als men rekening houdt met het feit dat wij daar gekonfronteerd werden met een scheurlijst die hoofd zakelijk aan de VU stemmen gekost heeft. Zonder deze door geen enkel ideologisch motief te rechtvaardigen scheurlijst, was het zelfs niet uitgesloten geweest dat wij winst hadden kunnen boeken. Hoe dan ook, wij blijven geloven in de woorden van Wies Moens, gedicht in bal lingschap "Niet het aantal der zwaarden telt mee, slechts de kracht van het staal waaruit zij werden gesmeed". Deze zwaarden, dat zijn onze kaderleden, onze propagan disten en onze simpatizanten. Zij komen ongebroken uit de strijd. Onze toekomst is vei lig. Het federalisme komt er Dr. VAN LEEMPUTTEN Volksvertegenwoordiger. AAN DE ZEGEMAST 16 jaar heeft het geduurd, alvorens de CVP in haar geheel opnieuw heeft kunnen aanknopen met de overwin ning. Vier opeenvolgende ver kiezingen mocht zij langs de lijn staan en zien hoe de anderen, de B.S.P. uitgezon derd, de vlag aan de zegemast mochten hijsen. In 1971 zag het er reeds naar uit dat een einde van de nederlagen in het verschiet lag. De bevesti ging kregen we zondag. De overwinning van 10 maart heeft vooral een morele bete kenis, omdat de winstcijfers niet steeds werden vertaald in konkrete zetelwinst, Wanneer éen relatief jonge partij als de C.V.P. zoveel jaren na elkaar regerinsverant- woordelijkheid draagt, is het normaal dat zij te kampen krijgt met een zeker slijtage. Bovendien heeft zij haar na oorlogse leiders één na één moeten vervangen, maar de aflossing is niet altijd zonder hiaten gebeurd, omdat soms te lang werd gewacht. Van de oude garde blijft niet zo veel meer over Renaat Van Els- lande, Dries Dequae, Fred Bertrand, Placide De Paepe. Tussen deze ouderen en de generatie die nu de politieke macht in handen krijgt torent eenzaam maar öp welke hoogte - Leo Tindemans die sinds zovele jaren de inkarnatie zelf van de kristen- demokratie is. Hij is de geestelijke leidsman voor de jongere partijleiders als Wil- fried Martens, Frank Swaelen, Luc Dhoore, Jos Chabert, e.a. .Het is die nieuwe generatie die nu het vertrouwen heeft gekregen van de kiezer. Maar er is meer. Onder de stuwkracht van voorzitter Martens heeft de C.V.P. tij dens de laatste twee jaar vooral gewerkt aan haar pro fiel. Tegen al het geroep van progressieve frontvormiï en centrumvernieuwing hen de C.V.P. bewezen dat fl kristen-demokratie nog steeB een eigen politieke boodschi heeft die in al haar onde I delen klaar en duidelijk afg lijnd is en bovendien fris e aantrekkelijk genoeg honderdduizenden landgen ten. Het is goed dat er in oi land een partij is die een eig< weg bewandelt tussen h 1 bureau kratisch staatskapitali el me dat de socialisten willen voorschotelen en ongebreideld ekonomisch beralisme dat de P.V.V. aa ar prijsthet is goed dat er e«rk partij is die konsequent is het stuk van de ethiscl nr!p»rnn 1 problemen en het onderwi vraagstuk; het is goed dat een partij is die doelbewu zegt dat haar primaire zo gaat naar de achtergeblevene in de maatschappij. De C.V.P. in de arrondisibr menten Aalst en Dendermo nd de heeft reden tot juichen, alle kantons werden mooier resultaten bereikt en hiervo danken wij de onvermoeiba ,e| militanten voor hun groot y inzet en de duizenden kiezej,t voor hun trouw of hun gelo in de partij. Voor de verkoz nen noch voor de part 'f instanties is het werk nu af Samen zetten wij ons in o V de partij opnieuw te breng waar zij eenmaal was 1958 de weg is voorzek' lang, maar lang niet onbereiijt- baar. Hubert VAN WAMBEK Arrond. Voorzittfjidi BOND VAN GROTE EN VAN JONGE GEZINNEN v.z.w. Gewest DENDERMONDE »i 'l i? dl ziji GEKWIS TE WICHELEN Zaterdag 16 maart houdt de afdeling Wichelen hi voorjaarsvergadering voor alle leden. Deze grijpt plaats zaal "Capri", Elsbrug. Aanvangsuur is vastgesteld op 20 uur Vooreerst houdt de h. Beke een uiteenzetting over "D< t Band tussen school en gezin". Hoofdbrok van de avonc wordt echter de "gezinskwis" waarbij iedere aanwezige d<r kans krijgt om mee te spelen en aldus ook de gelegenheu krijgt met een of andere prachtige prijs naar huis terug keren. Dit vrij-jonge bondsinitiatief zal ongetwijfeld verhoopte sfeer brengen. Het geheel besluit dan met eej gezellig samenzijn. NAAR K.V.S. Woensdag 20 maart e.k. vertrekt er andermaal een autoca. uit het gewest naar de Koninklijke Vlaamse Schouwburg t j Brussel. Ditmaal voor de opvoering van "Leonard", eei comedie van Ayckbourn, dezelfde auteur die "Slippers" en "De mensen van hiernaast" schreef. Het wordt dus ongetwijfeld weer een flinke lachtpartij. Al 6 acteurs begroten we uiteraard de bekende namen van he't i K.V.S.-gezelschap. Zoals gewoonlijk bedragen de toegangsprijzen 140, 120 100 of 80 fr. Hierin is het vervoer per autocar inbegrepen)»- h De bus vertrekt te 19 uur stipt op de Grote Markt 11 dc Dendermonde. Inschrijvingen dienen vooraf te gebeuren hi de verantwoordelijken, nl. Mevr. Hoogewijs te Dendei monde (tel. 24742), de h. Van Baveghem te Lebbek (tel. 22216) en mej. Coppens te Wichelen (tel. 43046) i«j' lien WONINGFONDS Dinsdag 19 maart houdt de h. Verstraeten zitdag woningfonds van 14 tot 16 uur. op het stadhuis t Dendermonde. Alle inlichtingen betreffende leningen voo nieuwbouw of aankoop van bestaande huizen zullen graa verstrekt worden. De dinsdag daaropvolgend is het de h Verstreaten te spreken op het gemeentehuis te Zele. laai Ier cs! KINDEROPPASDIENST Wie eens een avondje uit wil of indien om een of ander reden man en vrouw samen weg moeten, kan een beroe gedaan worden op de kinderoppasdienst van de Bonc er. Hiervoor kan men terecht op volgende adressen Mevi D'Hollander, Biezestraat te Hamme; Mevr. Vercauteren-Vei havert, Martelarenlaan, 1 te St.-Gillis-Dendermonde; Mevi!,N Hoogewijs-De Leenheer, Dendermondse stw. 88 te Dendei monde; Mevr. Callaert, Albert I-straat, 126 Lebbeke; de li Den Willy Van Sande, Hoge Weg, 9 te Berlare; Mevi Moortgat-Van Waelvelde, Leugestraat, 27 te Grembergei |e r Mej. Christiane Coppens, Stationsstraat te Wichelen; Mevi "zitt Van den Abeele, Losweg 11 te Schoonaarde, Mevr. Van d> Haegen, Raakstraat nr. 5 te Zele, Mevr. Van de^rt Jeugt-Vermeir te Wieze en mevr. De Backer, Lindedreef Buggenhout. Ook de kandidaat-kinderoppassers worden verzocht me|(n, deze mensen kontakt op te nemen, indien ze hiervoc| interesse mochten hebben. Sommige afdelingen hebbe inderdaad geen tekort aan vraag, maar wel een tekort aa oppassers. De minimum-leeftijd bedraagt 16 jaar. LEDENBEWEGING Alhoewel de afdelingen nog steeds leden kunnen aansluite tol augustus zijn er nu reeds verschillende afdelingen die h* een ledenaantal van eind 1973 overtreffen. We vernoemen in di a| verband Hamme, Buggenhout-Opdorp, Overmere, Schoor )en aarde en Zele. Bovendien zijn er nog verschillend afdelingen die slechts een paar leden moeten aansluiten on tot hun getal van verleden jaar te komen. De piek van 7000 leden in ons gewest kan dan ook dit jaa 1 gemakkelijk overschreden worden. JONGE GEZINNEN De kerngroep Jonge-Gezinnen kwam andermaal samen Dendermonde. Er werd alvast besloten een "Ontmoetingitnnt dag voor Jonge Gezinnen" te organiseren, waarschijnlijk i '8® de Meimaand. 8 Ie h op

De Voorpost | 1974 | | pagina 2