Hernieuw de kennismaking met Juliaan Van Aeker Sportinfrastruktuur RMS-Zele movE ZEflITH DIDO LEEUWERIK .es.. KAN DE ZEELSE MIDDENSTAND EEN VOLWAARDIG HANDELSCENTRUM UITBOUWEN TERLinOEfl 'I 1 >eJn 30- 15-3-74- De Voorpost Zaterdag 16 maart SOUL EVENING. Soul-music op zijn best en dit alles bijeen gebracht en gepresen teerd door onze dj's. Zondag 17 maart FILM AVOND te 20 uur. "THE STRAWBERRY STATE MENT" (bloedige aard beien) van STUART HAGMANN met BRUCE DAVISON en KIM DARBY. Deze film behaalde de "prijs van de jury" op het "Festi val van Cannes". Niet-leder. betalen 20 Fr. Zaterdag 23 maart VOET BAL JOVANDA - ZENITH. Verzamelen aan de klub te 14 uur. 's Avonds vrije instuif. Zondag 24 maart SINT- GILLISSE KARNA VAL- HAPPENING vanaf 15 uur tot Deelnemers aan de halfvastenkavalkade van St.-Gillis verzamelen in de klub te 13.30 uur. Wij maken van de St.-Gillisse karnaval een plezierfestijn zoals nooit te voren SPORT TIJDENS DE PAASVAKANTIE Nu de krokusjes weer schuchter hun kopjes boven de grond gestoken hebben, kan je stilaan van de Paas vakantie beginnen dromen. Voor diegenen onder jullie die deze vakantie op een erg sportieve wijze wensen door te brengen, richt het vakan tiecentrum "Chateau de Hogne" ook dit jaar weer vakantiesportkampen in. Je kan kiezen tussen zeven verschillende sporttakken en de kampen worden georga niseerd in het Chateau de Hogne gelegen langs de Nationale baan Namen Marche (op 3 km van Marche). Kasteel midden een natuurschoon van 9 ha Welke sportkampen gaan door Tennis Basketbal Voet bal Atletiek Zwem men initiatie en volmaking Paardrijden Volleybal. Deze kampen zijn "inter naat". Dit wil zeggen dat je in een kamp verblijft voor de vastgestelde periode (die varieert van 1 tot 2 weken) en er het voorgeschreven programma volgt. Naast de specifieke sporttak staan er dikwijls ook nog andere N ~A sporten en spelen op het programma. Hoe oud moet je nu zijn om toegelaten te worden Wel, dit is vastgesteld voor elk kamp tot 17 jaar en vanaf 18 jaar. In het centrum gebeurt een groepering per leeftijd en in elke sporttak volgens de bekwaamheid of keuze. Alle jongens en meis jes vanaf 7 jaar worden uitgenodigd. De sporttakken worden be oefend in de moderne sport- komplexen van het Francis- canenkollege en Instituut Notre Dame te Marche. Inschrijvingen en verdere informatie Dienst vakanties te Hogne, Keizerlijk plein 9 te 9300 Aalst; tel. 053/223.25 - Betalingen op P.R. 924.898 van de Nationale Dienst voor Jeugdbegeleiding in Vrijetijdsbesteding en Open- luchtwerken te Aalst. Pas na de betaling wordt de in schrijving definitief. U ont vangt alle verdere inlichtin gen na inschrijving en beta ling. Voor nadere informatie kunt U ook terecht bij Dhr. Michel Dubois, Bleien 31 te 9320 Oudegem. Tel 052/211.65. f Vrijdag 15 maart Instuif open van 19.30 tot 23.30 uur, om 20 uur is er bijeenkomst van de DJ's. Zaterdag 16 maart Instuif open van 14.30 tot 23.30 uur, van 15 tot 16 uur is er Baskettraining en van 16 tot 17 uur volley. Op het avondsprogramma staat om 18 uur de danskur- sus en om 20 uur de film Sacco en Vanzetti. Zondag 17 maart Instuif open van 14.30 tot 24 uur. 's Morgens om 9 uur ver trekt de fietsklub voor een tocht naar Wetteren, van 9.45 tot 12 uur is de turn- klub aktief. Om 19 uur vergadering van de gitaar- klub en 's avonds dans- instuif. Maandag 18 maart is de instuif niet open maar komt de muzikale ekspressiegroep om 20 uur bijeen. Dinsdag, woensdag en don derdag is de instuif telkens vanaf 19.30 uur open. Deze maand zijn er verder volgende eenmalige aktivi- teiten Vrijdag 22 maart VTB-dia- avond over de Kaukasus om 20 uur. Zaterdag 23 en zondag 31 maart Vissen op de Noord zee (vertrek 6.45 uur) Op 23 maart is er tevens kaarting en op 30 maart zijn Jan de WUde en John Lundström te gast. (lm) De drukte van karnaval is weer voorbij en stilaan wordt alles weer rustig in Jeugdhuis LEEUWERIK MAART brengt nochtans een goed gevuld maandpro- gramma. Nu vrijdag 15 maart is er een INFORMATIEAVOND door Jef Vermassen. Jef ging een tweetal maanden geleden naar het sahel-land Nigeria, om daar ter plaatse zich te vergewissen van de verschrikkelijke droogte. Hij komt ons zijn ontstellende ervaringen vertellen en tonen door middel van een reeks dia's. Zaterdag 16 maart komt een popgroep aan de beurt. MONTE MORO noemen ze zich, ze brachten reeds drie singels uit, die heel knap werk zijn. Zondag 17 maart komt Jeugdhuis Alleman uit Oudergem voetballen tegen onze voetbalploeg B. Nadien komt het wellicht tot een verbroedering lussen pot en pint. Op deze dag gaat ook een studiedag door van de Vlaamse Federatie van Jeugdhuizen over sexualiteit irvhet Jeugdhuis. (Gent) We spraken ook af op de Jongerenraad om te begin nen aan de grote kuis, om dan nadien te komen tot de herinrichting van het jeugd huis. De grote kuis begint op 20 maart en zou moeten gedaan zijn op 24 maart. We verwachten heel wat mede werkers. Vrijdag 22 maart is het redaktieraad en zaterdag 23 maart de vierde bijeenkomst voor kreatieve expressie. Hiervoor zijn we met een groepje van ongeveer 15 man Om 20 uur is er ook bijeenkomst voor de mensen van de aktiegroepen derde wereld. Iedereen kan daar bij aansluiten. Zondag 24 maart starten we gedurende een ganse dag met een ping-pong-tornooi voor onze tieners 16-jari- gen. Reeds enkelen schreven in Woensdag 27 maart is er bijeenkomst werkgroep jeugdhuizen uit het Aalster- se en vrijdag 28 animatie- ploeg-vergadering en vrijdag 29 maart vergadering bar- ploeg. Heel wat vergaderingen deze maand. Vergeten we dan ook niet de 14-daagse bij eenkomsten van het dage lijks bestuur die in feite het jeugdbeleid in handen heb ben. Deze vergadering gaat door op zondag 24 maart te 15 uur. Verder tijdens de week Woensdag te 19 uur bas ketbal meisjes-training; 20 uur vollêybal jongens training en te 19.30 uur basket jongens-training. Donderdag ping-pong kompetitie Vrijdag 20 uur bijeen komst fotoklub en te 20 uur ping-pong. Zaterdag 14 uur training meisjes-volley en tevens te 14 uur: wedstrijden voet bal basket volleybal. Te 20 uur aktiegroep derde wereld. Nog even de openingsuren van het jeugdhuis woensdag 14 tot 24 uur donderdag: 19 tot 23 uur vrijdag 18 tot 23 uur zaterdag 14 tot 24 uur zondag 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 24 uur. "Marcole Juliaan Van Acker is voor vele kunstliefhebbers beslist geen onbekende. Goede waar behoeft geen krans. De schil der die zich vóór drie jaar terugtrok, nam afscheid van het publiek in "Galerij Feniks". Zelf noemt hij deze afwezigheid een welgeslaagde periode van bezinning, inner lijke verrijking, schaving aan het koloriet en kompositie. Voor eigen publiek verschijnt hij nu terug, met een heel ander soort werk, warmer, inniger en gerijpt. Met Lente- kernmis worden wij vergast op een zeer merkwaardige expositie, in totaal een zestig tal werken. Voor deze gelegenheid krijgt J. Van Acker de beschikking over de raadszaal van het Zeelse Gemeentehuis, waar hij zijn met zorg opgebouwd oeuvre aan de kunstminners zal tonen van 30 maart tot 7 april a.s. Deze jongeman ge boren in 1937, is in de kracht van zijn doen. Hij leeft zijn niet aflatende scheppings drang uit, staande voor de schildersdriepikkel, het doek strelend met kleuren, aldus stoomaflatend aan zijn opge kropte werklust. Juliaan zal voor eigen volk verschijnen met streng ge- selekteerde werken. Deze ten toonstelling wordt uitermate belangrijk door het feit, dat een aantal doeken uit eigen bezit zullen geëxposeerd wor den, om hun artistieke waar de zelf en aldus niet te koop gesteld worden. Het is dan ook een enige gelegenheid om deze schilde rijen te bewonderen. Wij vermelden hieronder een kopij van "Het laatste avond maal" naar Philippe de Cham- paigne, een imposant werk waar de portretschilderkunst van J. Van Acker duidelijk tot uiting komt. Een kopij van het "Zelfpor tret" van Rembrandt Van Rijn, waar de kunstenaar de grote meester niet picturaal nabootst, maar in een uitzon derlijke getrouwheid aan het personage en met veel gevoel de waardering voor Rem brandt aan de kijker door geeft. In de dierenreeks, kan men bijna van close-ups spre ken. De niet fotografische maar toch exacte weergave van de "Bidsprinkhaan," het timbre en de kleurspeling die uit de "Kniptor" spreken, het bijna menselijke gelaat van de Orang-Oetang, alles getuigt van een degelijk doorzicht in de kleurentechniek. In overvloeing bijna komt de schilder tot de mens. "De schone en het beest", een doek van respectabele afmetingen, toont ons nog maals duidelijk de zin voor détail van de artiest. De gouden ketting en de koorden van goudbrokaat op de kle ding van het beest liggen als voor het grijpen. In ragfijn getinte lijntjes wordt als het ware een kostbaar juweel saamgekunsteld. De donkere figuur van het beest kontras- teert net op de gepaste manier met het teerblauwe van de meisjesfiguur. Een piekfijne beheersing van het métier. De schilder toont ons ook in een gans ander genre zijn welbewuste sociale gericht heid. Het zijn niet de vluch tige impressies van eenjachtig mens die in dit soort werken naar buiten stralen, maar de rustige zelfzekerheid van een man die in de schilderkunst zijn richting vondt. Hij toont ons het mooie, het poëtische, maar onthoudt ons evenmin de vaak minder fraaie kant van het leven en hier vermeld ik vooral de voorstudie van zijn doek "De wanhopigen". De mens in zijn dagelijkse doen, het harde labeur van diegenen die vaak aan de zelfkant der maatschappij voorthobbelen, spreekt klaar uit "Op weg naar de spullen- markt". Het flauwe schijnsel van de dageraad, nog meer geaccentueerd door het dif fuse licht der straatlantaarnen en de grondmist, doen samen hun best om de dompelaars, de godvergetenen aan het oog te ontrekken. "Vissers" werd pas beëindigd. Een "Ecce homo" waar het lijden op het Kristusgezicht U stil maakt, behoort tot de werken, waaraan niemand on verschillig kan voorbijgaan. Sommigen zullen van oordeel zijn dat Juliaan Van Acker in een bepaalde richting te ver gaat, anderen zullen het te gendeel beweren. Eén ding staat vast, het werk is eerlijk, geen enkele moeilijkheid werd geschuwd. Dit is de sterkte van de schilder. Men kan zijn werk met dat van niemand anders vergelijken, het is en het blijft een aktueel realist, die weet wat hij wil bereiken en er ook hard voor werkt. Op zijn vroegere tentoonstel ling in Vloesberg, Lebbeke, Vlassenbroek, en ook in onze eigen gemeente, was Juliaan steeds een trekpleister. Toon aan deze begaafde Zeelse kunstenaar Uw waardering voor zijn werk door een bezoek. U kan er al vast zeer mooie dingen zien. G.D.Z. ■-Til Brieven waarvan de afzender niet aan de redactie bekend is komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redactie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. De Zeelse middenstandsorganisatie voelt de noden aan, dat er iets moet gebeuren om te trachten de gewone mid denstander het hoofd boven water te laten houden. De laatste jaren is de oprichting van de grote distributiebe drijven één der grootste oorzaken om het omzetcijfer van de gewone winkelier gevoelig te doen dalen om niet te spreken van het verdwijnen van vele middenstanders. Dit laagtepunt werd nog in de hand gewerkt door het feit dat de verbruiker, in deze hoogkonjunktuurperiode over ge makkelijke verplaatsingsmogelijkheden om zich naar de konsumptiepolen in minder drukke agglomeraties te bege ven. MIDDENSTANDS MOGELIJKHEDEN ONDERZOEKEN Door de kultuurdienst van het N.C.M.V. wordt nu naar middelen gezocht om het gewone vroegere midden standsleven te herwaarde ren, en een grote mogelijk heid ligt in de sociale en Wij hebben het genoegen u kennis te geven van de brief van de Minister van Nationale Opvoeding, de heer W. Cale- waert, Brussel, 5 februari 1974. Mijnheer de Directeur, Betreft ZELE R.M.S. - Aankoop van terrein voor de bouw van een sporthall en de aanleg van sportvelden. In verband met de in rubriek vermelde aangelegenheid kan ik U met genoegen mededelen dat ik inmiddels beslist heb dat het vroegere terrein van S.K. Zele dient aangekocht ten behoeve van de R.M.S. dit voor de oprichting van een sporthall en de aanleg van sportterreinen. Met hoogachting W. CALEWAERT Pas aangevraagd in de loop van november 1973 hebben wij op enkele maanden tijd dit prachtig resultaat mogen verkrijgen. Binnenkort zullen dus ook leerlingen van onze school kunnen beschikken over een degelijke sportinfrastruktuur. Dit was op het huidige schoolterrein onmogelijk te verwezenlijken. Deze sport infrastruktuur zal echter niet alleen op onderwijsgebied een grote rol te vervullen krijgen. Voor de R.M.S. Zele zal in de toekomst een belangrijke SOCIALE ROL weggelegd zijn. Inderdaad, alle school lokalen, dus ook de sportter reinen en de nieuwe sporthal, staan GRATIS ter beschik king van ALLE verenigingen die culturele, socio-culturele of sportmanifestaties inrich ten, op voorwaarde dat de toegang kosteloos is. De uit rusting en het bestaande ma teriaal mogen eveneens gratis ter plaatse gebruikt worden. Zo wel een deelnemingsprijs wordt gevraagd dient slechts een forfaitair bedrag van 500 fr. betaald aan het Ministerie; voor bals, feesten is dit bedrag op 1000 fr. vastge steld. Het opzet van het Ministerie is eigenlijk fantastisch gans Zele, jong en oud, zal kunnen meegenieten van de uitbouw van de R.M.S. Niet alleen De werken aan het nieuwe klublokaal schieten goed op, de leden zelf en enkel bereidwillige ouderen zorg den hiervoor. De open haard is klaar, elektrische leidin gen zijn gelegd, tafeltjes en stoeltjes gelast. Nu is het nog even doorzetten om de w.eek na Pasen alles feeste lijk te kunnen openen. Sinds korte tijd is de jeugd- klub Terlinden ook een VZW geworden, dus met eigen beheersorganen en dergelijke. Dat heeft zeker reeds zijn vruchten afgewor pen want nu reeds zijn er enkele aktiviteiten te ver melden vrijdag 15 maart opening van WERELD WINKEL te Aalst door I.A.K. Informatie Aktie Kern. Zaterdag 16 maart ver kleed HALFVASTENBAL waarop ook jij verwacht wordt Zondag 17 maart (en dat na zo'n bal zeg) Studiedag voor de animatieploeg. Er wordt ook hard gewerkt voor het klaar krijgen van een FIT-O-METER in het Terlindenpark. Als alles voor elkaar is kunnen de Aalstenaars dan eindelijk ook over deze fitmakende akomodatie beschikken, (lm) onze leerlingen maar ALLE inwoners gaan gratis kunnen gebruik maken van de volledi ge schoolinfrastructuur. Op die manier wordt het geld van de gemeenschap opnieuw ten dienste gesteld van die ge meenschap Naar aanleiding van een CVP-manifest ons antwoord De R.M.S. ZELE wil moge lijkheden voor een gezonde ontspanning voor ieder een (en niet voor enkele begenadigden) Wij stellen vast dat nu aan honderden, neen, aan duizen den jonge en ook oudere mensen een schone kans gaat geboden worden om GRATIS hun geliefde sporttak (dus niet alleen voetbal) te beoefe nen. Van een geschenk gesproken voor de ganse Zeelse gemeen schap SOCIALE VOORDELEN Door het huidige gemeente bestuur worden belangrijke sociale voordelen verleend aan de Zeelse Kleuter en lagere scholen. De Vrije scholen alsmede de Rijksschool genieten eveneens van dqze maatregel. Alleen de CVP-gemeente raadsleden menen zich ieder jaar bij de goedkeuring van de gemeentebegroting tegen deze steunverlening aan de Rijks middelbare school te moeten verzetten. Wij betreuren deze onverdraagzaamheid t.o.v. de Rijksschool ten zeerste, om dat wij menen dat de kinde ren van onze school ook 'volwaardige Zeienaars zijn. Nochtans maakt een C.V.P.-gemeenteraadslid deel uit van de Schoolraad van de R.M.S.. Deze schoolraad heeft als doelstelling aan de Minister alle suggesties voor te leggen waardoor de bloei en de uitbreiding van de school kunnen bevorderd worden. Begrijpe, wie dit begrijpen kan F. DE CONINCK ekonomische rol, die de middenstand kan vervullen, wanneer het gaat om een gezond leefmilieu te verde digen. Om tot dit doel te komen is het noodzakelijk dat de middenstander zijn eigen noden kent en samen konkludeert welke maatre gelen er eventueel passend zijn. In die optiek organi seert de Zeelse midden standsafdeling, in samen werking met de kuituur- dienst van N.C.M.V. een reeks studiedagen, waarop zal getracht worden een antwoord te zoeken op een aantal vragen in verband met de heropbloei van het plaatselijk handelsleven: Wat heeft Zele als handels centrum te bieden? Distri butieplanning ook voor Ze le? Hoe bouwen wij Zele uit tot een volwaardig handels centrum? Op deze vragen zal onder leiding van de h. G. Leerschool, direkteur van de kultuurdienst van het N.C.M.V. en van de h. W. Kennis, socioloog-pla noloog, getracht worden een afdoend antwoord te vinden, KONCENTRATIE VAN HANDEL In zijn inleiding, benadruk te de h. Leerschool dat de hoofdbekommernis van de middenstand niet zozeer moet zijn trachten te kon- kurreren met de grote dis tributiebedrijven. De aan dacht moet voornamelijk toegespitst worden om een gemeentelijk centrum uit te bouwen, dat voor de mens interessant en aantrekkelijk moet zijn. De ruimte voor handel moet zo zijn dat men het kan kombineren met de ruimte voor de wan del. De vroegere bestem ming van pleinen en straten is teloorgegaan in funktie van het alles opslorpend verkeer. Wil de midden stand hun centrum op nieuw bezienswaardig ma ken, dan moeten ze vol gens de h. Leerschool, er in de eerste plaats voor zorgen, dat de winkelstraat of -straten opnieuw inge richt wordt in een gezellige ruimte, waar de mensen zich thuisvoelen en waar men niet met een koopvei plichting boven het hoofj hangt. De voetganger mo> opnieuw op de eerst plaats komen en kunne wandelen, kijken, rusten e eventueel kopen en hier voor moeten de neringdoe ners voor de nodige variat zorgen. Indien de midden standers de noodzaak zien om het winkelcentrur in te richten in een leefm lieu waar het aangenaam t vertoeven is, doen ze eerste stap in de goed richting. Daarnaast moet volgens dl specialisten van de studiq dienst, de menselijke fal A/ iel M 'M 01 i tor een rol spelen. De mie denstand moet het vertroi wen van het kliënteel trach ten te winnen, door ee rechtstreeks kontakt klan winkelier en door een dr gelijk vakmanschap m< een goede service als resu taat. Indien, aldus de h. W. Ker nis, de middenstand er i gelukt het kommercier centrum, zodanig te organ seren, dat het een eige echt karakter krijgt, een zo groot mogelijlC koncentratie van de hand en indien er daarbij voor c nodige animatie gezorg wordt, komt de heropblo van de plaatselijke handi er zeker. HOE IN ZELE? Tijdens de eerste studieda kwam het er voor de talrijl aanwezigen, waaronder ee groot aantal jonge middel standers, op aan de plaa selijke winkelsituatie de vooropgestelde optiek j toetsen. Uit de dialoog tussen verschillende middenstaiT ders is gebleken, dat er r fV/ de studiedagen nog ee ruim kontakt zal moete ontwikkeld worden om ell een op hetzelfde denkspo< te brengen. Het zal niet z eenvoudig zijn om tot ee gemeenschappelijk initi. tief te komen, want dan z de belangenweg dezelfc richting moeten opgaan. Na een eerste inlichting onderzoek schijnt het w zo te zijn, dat Zele a p kantonhoofdplaats, mo p bekwaam zijn het natuurlSj ke hinterland te bewerkt en te sensibiliseren om h(A) langs een kommercieel u ban isme tot een volwaardi handelscentrum uit te boi wen. Of dit doel een kans t( slagen of de mogelijkhei het te verwezenlijken zal i de komende studiedagen tot uiting komen. BEN< s

De Voorpost | 1974 | | pagina 30