EREMKODEtEMNAAR LEON ROELMENSELIJKE DIMENSIE IN WERI XULTUURKALENDER 'T LAND VAN RIEM MET «DE GEBROEDERS KALKOEN» OPEN vOOR BOEK 32 - 22-3-74 - De Voorpost Van 15 tot 30 maart loopt in Galerij «Kijk» te Wetteren, de tentoonstelling van de jonge schilder Leon Boel uit Erem- bodegem. Hoewel Wetteren nu in feite niet meer tot het gebied behoort dat normaal door de Voorpost bestreken wordt, zien we in deze interessante tentoonstelling toch een aan leiding om deze kunstenaar eens in het licht te stellen. Temeer daar Leon Boel reeds verscheidene tentoonstel lingen in de streek op zijn aktief heeft, o.a. te Aalst (Gale rij Capri), te Baardegem en te Herdersem. Ook in Oude naarde, Vloesberg en Ronse stelde hij reeds tentoon. Bovendien kan hij reeds bogen op een aantal prijzen en vermeldingen. Twee jaar na mekaar viel hem de Prijs van de Gemeente Erembodegem ten deel, evenals twee selek- ties, nl. voor de Prijs Bob Courtens te Wijnegem en de Prijs van de Stad Ronse. VRIJDAG 22 MAART AALST Tot" en met 31 maart in Galerij Pieter Coecke, Molenstraat, tentoonstelling met werken van kunstschilder De Bois. Open alle dagen van 10 tot 12 uur en van 15 tot 19 uur. Zondag van 10 tot 13 uur. 20 uur In de Mikisklub, Nieuwbeekstraat 35, Aalst, filmvertoning over "Kies een geweer". WIEZE Tot 31 maart in galerij Elias, Royenstraat 1, Wieze, tentoonstelling met schilderijen en tekeningen van Desy. Open alle dagen van 10 tot 19 uur. Maandag gesloten. ZATERDAG 23 MAART AALST 20 uur in zaal Zonnestraat 20, kleinkunstavond met Dimitri Van Toren en Stampen en dagen. 20 uur in de feestzaal Sint-Augustinus, O.L.Vrouwkliniek- Aalst, ingang Groenstraat toeristische avond met voor dracht, klank- en diamontage onder het motto "Lente zwerftocht door een vergëten paradijs" Korsika, door Hubert Yseboodt. Ingericht door het Davidsfonds-Mijlbeek. 20 uur In de Belfortkelder, Grote Markt, Aalst, vooropening tentoonstelling Wilhelm Mechnig, met een inleiding van Willem M. Roggeman. De tentoonstelling is open van 16 tot 20 uur in de week, zaterdag van 15 tot 20 uur en 's zondags van 10 tot 13 en van 15 tot 20 uur, en loopt tot 7 April. DENDERMONDE 21 uur Gemaskerd bal in zaal "Welkom" St.-Gillislaan 58. Ingericht door Kon. Blauwe Fanfare. Orkest "The Goebby's". 21 uur The Jeggpap N.O. Jazzband en Sammy Rimington in Honky Tonk Bastion V, Leopold II-laan. ZONDAG 24 MAART AALST 14 uur in de zaal van de paters Kapucijnen, filmvoorstel ling van "De Schachten op zwier", door de Marcelinoklub. 14.30 uur in het Stedelijk Poppenteater, Kattestraat 33, vertoning van "De Toverlantaarn" door het stedelijk poppen teater. 20 uur in zaal H.Hart, Dr. De Moorstraat, vertoning van "Een dozijn ploerten". DENDERMONDE 11 uur Dekanale O.L. Vrouwkerk Dendermonde. Zondag 24/3/1974. H. Misviering opgeluisterd met negro-spirituals in nederlandse versie. 14 uur Karnaval Halfvastenkavalkade St.-Gillis. Samen stelling Otterstraat; Apotheose aan vroeger Gemeentehuis. 15 uur Algemene vergadering K.A.V. Appels, Gildenhuis, Hoofdstraat 1. MAANDAG 25 MAART AALST 20 uur in de filmzaal van het St.-Jozefskollege, Pontstraat, Aalst, vertoning in de filmforumreeks van het K.F.L. van "De 41ste". 20 uur in de Feestzaal van het HRITO, Welvaartstraat, Aalst, voordracht over "Grenzen aan de ekonomische groei, een humanist bekijkt het rapport van Rome" door prof. Oscar Steenhaut, hoogleraar V.U.B. ingericht door het Humanistisch Verbond, de Vriendenkring van het HRITO, de Vrienden van de V.U.B. en de Humanistische Jongeren. DINSDAG 26 MAART AALST 20 uur in lokalen C.S.V. Wellekensstraat, Aalst marxistische vormingscyclus ingericht door de Stichting Leon Lesoil en de Revolutionaire Arbeidersliga, spreker prof. Ernest Mandel over "Het socialisme dat wij willen". DENDERMONDE 20 uur Recital door J.C1. Van Den Eynde (pianist) in de aula van het stadhuis, ingericht door jeugd en muziek. Toegang Abonnement gratis. Leden 20 fr. Niet-leden tot 30 jaar 30 F, boven 30 jaar 50 F. WOENSDAG 27 MAART DENDERMONDE 13.45 uur Filmvoorstelling "De trein naar station Hemel". Tsjechoslowaakse kleurenfilm van K. Kachyna in cinema Albert. Ingericht door Jefi-kinderfilmskiub. 19.30 uur Voordracht 1. "Wat is Telediensi 2. Dia's over het H. Land. Ingericht door K.A.V. Boonwijk, in zaal, Gasthuisstraat 137. 20 uur Fotografie Voordracht met debat Fotomap schaal Ponsaerts. Stadslagere Jongensschool, Begijnhoflaan. Fotografische Kring. DONDERDAG 28 MAART AALST 18 uur in de salons Carlton, Zonnestraat, Aalst, paneelgesprek over Petroleumkrisis, reden en gevolgen, door vertegenwoordigers van de industrie, petroleummaatschap- pijen en Test-Aankoop. 20 uur Belfortzaal, Grote Markt, Aalst vertoning van Senseed, een ontdekkingstocht door India, Nepal, Perzie en de USA van mensen op zoek naar zichzelf. Een film als eerste kennismaking met yoga, ingericht door Vedanta- Aalst. DENDERMONDE 20 uur Gespreksavond "Budget van het jonge gezin", in bovenzaal "Ons Huis" Gasthuisstraat 137, ingericht door K.A.V., Boonwijk (Jonge gezinnen-werking). Aan zijn proefstuk is Leon Boel dus geenszins, maar men mag hem gerust een jong veelbelovend element noemen. Hij werd geboren op 9 mei 1951 te Aalst en is dus om en bij de 23 jaar, studeerde scheikunde, maar daar naast ook vier jaar akade- mie te Aalst. Hier legde hij zich toe op diverse disciplines, zoals keramiek, glazuur op me taal en kopergravure. Op gebied van schilderen en tekenen is hij wel volledig autodidakt. Doch met een nimmer aflatende ijver heeft hij zich hier in diverse technieken ingewerkt. Bij de meeste tentoonstel lingen stelt hij dan ook werk voor dat tot drie ver schillende technieken be hoort: schilderijen, akwa- rellen en keramiek. Over Leons weik laten we nu Prof. Fr. Vyncke (be kend kunstkenner en -lief hebber) aan het woord «Boel heeft zich van het begin af aangediend als een kunstenaar die een menselijke inhoud ten grondslag legt aan zijn werk. Geen mooi maar on beredeneerd kleurenspel, geen buitenissig vormen spel, maar wel een over dacht kreëren, een aange paste vorm zoeken voor een bewuste, zinhebbende ont roering. De hoofdtema's die als een rode draad door Leons werk lopen, zijn: de een zaamheid en de ondrdruk- king. Vele schilderijen tonen een menselijk hoofd, omringd door een diepblauwe ruim te. Met starre blik staart het hoofd voor zich uit. Niet zelden vertoont het verwondingen, een diepe kerf bijvoorbeeld, of is het gedisproportioneerd, of de huid is half afgestroopt, zoals op anatomische pren ten... De betekenis van die tone len kan ons niet ontgaan. Hier staat de mens onder een zware druk. Een zaam en gemarteld, de starre blik vol angst, staat hij hulpeloos tegenover de oneindig blauwe ruimte. In al deze werken komt als het ware een kosmische en me tafysische angst tot uiting. De vormgeving maakt ge bruik van surrealistische procedé's, maar slechts in de zin dat de dingen scherp afgetekend zijn en door over intense kleuren weer gegeven worden, zoals diep blauw en vurig rood. Dit veroorzaakt een snijdende voorstelling der dingen, wat een hallucinante en angstaanjagende indruk na laat. Andere werken tonen op eengehoopte en samenkle vende sferen, die in een blauwe ruimte zweven. Ze doen denken aan orga nische molekulestrukturen. De idee van de nietigheid van de mens wordt in dit geval doorgetrokken tot de eenzaamheid van alle le vensvormen tegenover de oneindigheid. De laatste tijd gaat de idee van de metafysische een zaamheid zich maatschap pelijk konkretiseren. Leon Boel voegt hier echter da delijk aan toe dat hij met deze maatschappij-kri tische instelling geenszins een bepaald modische trend wil nastreven. Een belangrijk aandeel in deze laatste evolutie heb ben Leons akwarellen ge had. Deze geven nog meer de geest van onderdruk king, verscheurdheid en ondergang weer. Bizarre wezens in een halfdonkere sfeer, waar bruinrode en bruinpaarse tinten over heersen. Ze zijn geladen met een klemmende atmos feer en tevens pikturaal zeer rijk, dank zij een ge lukkige kombinatie van wa terverf en ecoline, viltstift en nog andere kleurmidde- len. Deze akwarellen sluiten nauw aan bij het laatste werk van Boel. Hier maken de overintense kleuren en «De Gebroeders Kalkoen», een (dol) blijspel in drie bedrij ven door Gerard Nielen is geen onbekend stuk. Het heeft allesbehalve de pretentie vernieuwing te willen brengen op toneelgebied. Ongetwijfeld zijn in het blijspelgenre een meerderheid van mogelijke toneelwerken voor amateurs- groepen stukken beter dan het ouderwetse «De Gebroe ders Kalkoen», voor de gelegenheid in een modern kleedje gestoken door regisseur Willy De Swaef. Noël De Smedt en Leo Huylebroeck, respektieve- lijk Hendrik en Jacob, kun nen spelen. Ze dienden bei den een scherpe karakter tekening te maken, waren precies op maat geknipt en brachten geregeld zeer goe de momenten. Martine Vereycken in de rol van Fientje speelde wel een moeilijke partij: een sterke persoonlijkheid, zeer be wust van haar kracht. Voor een debutante bracht zij het er goed vanaf. Ze was bijzonder vaardig wat be wegingen en mimiek be treft: snel evolueren over scène; bestudeerd spon taan reageren, dit alles ge tuigt van kwaliteit. Haar stem wordt echter ver keerd gebruikt. Ze spreekt hoog, wat geforceerd, wat op den duur vermoeiend werkt. Toch was haar to taalindruk aantrekkelijk en vlot. Annie Fronsaert als huis houdster bracht een goede portrettering zowel qua mi miek als zegging. Marie-Jeanne De Groodt in Wonder dat men voor der gelijke humor nog een ont vankelijk publiek vindt... het stuk bleef zo wat half slachtig tussen romantiek, sentimentaliteiten en bana liteiten hangen... en vervalt zelfs in langdradigheid. Wat de opbouw van het spel betreft vallen heel wat steken. Het uiteindelijke happy end, de klimaks wordt zo traag aangebracht dat er eigenlijk geen verras sing bijkomt. Rond het tema: «Als twee honden vechten voor een' been, loopt de derde er mee heen» is een verhaal geweven. De Gebroeders Kalkoen, verstokte vrijge zellen, leven reeds jaren met hun winkel in garen en band. Neef Leo Nieuwlandt die bij hen werkt, wenst te trouwen, wat op hevig ver zet van de vrouwenhatende Kalkoengebroeders stuit. In samenwerking met huis vriend Horstman komt ver loofde Fientje Van Eisen als winkeljuffrouw bij de gebroeders Kalkoen te recht... die stilaan allebei volledig onder de indruk ra ken van het frisse lieve meisje, en onder haar im puls de winkel modernise ren en hoger loon aan de winkelbedienden gaan be talen. De beide gebroeders raken echter verliefd op juf frouw Fientje, wringen zich in tal van bochten om haar dat diets te maken. Tot de ontknoping komt waarbij de verliefde broers het meisje als vrouw van hun neef voorgesteld zien. De gebroeders Kalkoen, haar typerol van een ietwat vereenzaamde zuster Kal koen gaf een al te duidelij ke interpretatie. Kleinere rollen werden goed verdedigd door Fred dy Lespire als neef, Jaak Pereboom, Danny Kinoo en Lieven Geldhof als onder geschikten, Piet Rombaut als voorzitter van de be- diendenbond. Wat Koen Luyckx betreft, we vonden er hem erg jong uitzien voor een huisvriend van de gebroeders, hij gaf een minder goede typering en was bij momenten on verstaanbaar. De spelers van het land van Riem maakten een vrij goe de indruk, wat van sommi ge personen onder het pu bliek zeker niet gezegd kan worden, personen die blijk baar naar toneel komen om er een gezellige ongeremde avond door te brengen, maar daarbij nog steeds niet weten dat luidop pra ten tijdens de voorstelling op geïnteresseerden erg storend werkt, en dat roken in een toneelzaal verboden is, waarschuwing die zij ferm aan hun hielen lapten. Misschien weten ze het nu en laten zij rookgerief best in de vestiaire om aan de bekoring gemakkelijker te kunnen weerstaan. ROEL VAN DE PLAS scherp afgetekende figu ren plaats voor een fijnzin nig spel van blauwen, brui nen en okers. Dit genuan ceerde kleurenspel is het gevolg van een totaal ande re wijze van schilderen. Bo ven een bewerkte onder grond legt Boel een reeks doorschijnende verflagen of glaci's. Hierdoor ontstaan boeien de strukturen en rijke kleur nuances. In galerij «Kijk» zijn er reeds een tweetal werken in deze stijl te zien. De schilder, die denkt in deze richting verder te gaan houdt dit soort schilderijen nog een poos achter de hand. De keramiek Boel is een leerling van Geo Vindevo- gel sluit onmiddellijk aan bij de maatschappelij ke problematiek van de ak warellen. Het menselijk De akteursploeg van het Land van Riem (jm) hoofd, dat door vervor en stilizatie op de duur kreet om hulp wordt, is da het meest geschikt orr^ri idee van onderdruk^r i weer te geven. j>ti Boel gaat er nogal pralri< dat hij voor zijn kerands haast geen in de ham t zijnde kleuren of glazuta gebruikt. Alleen door Tr< bruik te maken van meljui oxiden en de daarmee tal bereide verfaarden, bers hij een ontzettend rijk kkai rengamma. |>a Onthouden we vooral in over Leon Boels werkjp zit geest in en er zit hart er is verzet tegen het kv\# wat altijd de beste bro£ tot kreativiteit.» ®a Wie werk van deze jorf"1 maar beloftevolle artiesth€ zien, kan tot 30 maar#31 Galerij «Kijk», Kerkstraat te Wetteren terecht |9C leen op maandag is de lerij gesloten. .w' DIRK WALGR/fst V' -N KLIN KAART Van de generatic grote Vlaamse romanciers die sinds het begin van de tweede wereldoorlog aan het woord kwamen Boon, Daisne, Lampo en Van Aken heb ben wij alleen de laatstge noemde hier nog niet behan deld. Piet Van Aken is naast Louis-Paul Boon dé be schrijver van het proletariaat in het Vlaanderen van de negentiende eeuw. Beider per sonages zijn in wezen dezelf de arme lieden en loonslaven, maar zij worden helemaal verschillend getypeerd. Boon plaatst hen in een leefwereld van tegelijk afslotende en ontroerende arme-mensen- erotiek, waarin de laatste dromen van dit arm en vernederd volk verloren gaan. Van Aken daarentegen er vaart hen als ruwe, barse en tegelijk kinderlijk-naiëve knechten van rijke meesters. Dat soort erotiek is voor het Van Aken-personage geen vlucht uit de grauwheid van de arbeid en de ellende, doch zij wordt eerder ondergaan als een der vele elementen van de klassenstrijd. Piet Van Aken heeft die benadering gemeen met de door hem bewonderde Filip De Pillecijn. De Pille- cijns personages denken wij aan Mensen achter de dijk aanvaarden hun lol echter bitter-beredeneerd en vluch ten weg in weemoedigheid. Bij Piet Van Aken gebeurt de aanvaarding bijna inluitief- onvermijdbaar, ze wordt ach teraf met ruwheid en geweld gckompenseerd. En toch is het niet die Van Aken, die wij ontmoeten in het meesterwerkje Klirikaarl (Uitgave Ontwikkeling, Ant werpen). Want in die novelle maakt de ingehouden woede plaats voor een bijna egale deemoed van een jong meisje dat op een dag in hel voorjaar haar geborgen kinderleven als het ware moet gaan inleveren vij de volwassenen en er niets van waarde voor terugkrijgt. "Er is hier weinig vreugde te rapen", zei Mandus. "Er is nergens veel vreugde le rapen, maar als je hier een heel jaar je botten afgezeuld hebt, je de goeie dingen op vingers lellen. Je vaart et best mee dat je niet b( weet. Samen met vader, een oudl zus en diens vriendin, trj het meisje mee naar het wf°c in een van de Boomse st< bakkerijen. Zij voldoende oud geworden naar de fabriek te kuni gaan. Voldoende oud zeggen dat een jonger van het gezin voortaan instaan voor bewaking van kleine zusjes en broertjes. Vóór de eerste arbeids aanvangt, geeft vader zak< ke raadgevingen mee, die slavernij kunnen helpen g lichten. "Als je je maar laat bedonderen door meestergast. Als die achtei aan komt zitten om rappeA werken, moet je maar zeggen en verder doen zualLr bezig bent. Je wint er bij je in het begin niet te rap werken. Toch is de arbeidsdwang gédi ontnuchtering voor het m [g, je, zij kent die wereld uil tijd toen zij als kind ging bezoeken en mocht m101 helpen bij het vormen van klei. En daarenboven is verrukt omdat zij de wer van de volwassen mag binn treden. Ook het ruwe ini dingsrituecl der mede-arl 1 ders doorstaat zij krailt Maar op het einde vai eerste arbeidsdag eist meester zijn "recht" op, recht op het lichaam van 1 hij arbeid verschaft. Hierdi is het meisje wél gescho Want hiertegen hebben n< p de hulp van grote zus, n< n dc betrekkelijke vriendscl van dc lotgenoten haar kir> nen beschermen. In Klinkaarl wordt slee één dag uit het leven van meisje beschreven. Maar schema van die ene dag is t het schema van het leven de loonslaaf van de eeuw één ogenblik verr king, uren van hard labeur daarna de aanslag op allerlaatste recht dat eigenl het onbetwist voorrecht elk mens zou moeten zijn beschikking over het ei| lichaam. Frans-Jos VP^RDOOi lat oh

De Voorpost | 1974 | | pagina 32