HEROPLEVING VAN HALFVASTENVIERING TE SINT-GILLIS UITBREIDING REKREATIIOORD VERDERE WONDERDOKTER OP ZIJN BERLAARS DONKGEMEENTEN AKKOORD MET "PELS: AAT- NAME KROONT F JAAR IRKING De Voorpost - 22-3-74 - 3 °I van blz.1 emeester Cool opende :eks speechen om de bJensten van JEKO als ware te bezingen en de lei sitter van de werkgroep ie JEKO voegde hier zijn :e| (wensen aan toe. Dat Albert Vercammen, die 0 sterk bijgedragen heeft iet opmerkelijk sukses JEKO. Oud-superior het H.-Maagdkollege, Hove, hield een sterk aa uide feestrede. «Als ik b«iddags in mijn auto zit, egon hij, dan luister ik naar de beursberich- ian Brussel. Niet dat ik so gaarne hoor, maar ik het zodanig gewoon o|k er al een zekere mu- iteit in terug vind. eigenlijk hoor ik wel 1,1 r jeugdkoren. Vroeger len jeugdkoren namen Het Lijsternest, Het ccdborstje, ja zelfs De rende Ekster. Maar de ,n zijn veranderd. Men ili l nu de mond vol van nco, van Hemaco en van Jeko. Het lijken 1,efer namen van financië- ndernemingen te zijn, t ik 's middags tijdens eursberichten luister of l( aco en Jeko nu ge- i!t 1 of gestegen zijn. In 1 dkoren vind je al bij al teken van waarachtig- terug en die waarach- lN iid zie je in de eenvoud ly< e belangeloosheid van koor. Jonge mensen len opgetild, worden ren schoonmenselijker aakt, niet door de t van de kennis of de ht van het weten, maar de kracht van de ver- ïg. De kracht van het J dkoor is gelegen in het dat ze niet professio- zijn, dat ze amateur en liefhebber, dat ze zingen. .En als ind me morgen zou vra- of ik ooit al jaloers ge- t ben, dan zou ik daar iddellijk op antwoor- ja! Want ik ben ja- op mensen, die mu- kennen en die kunnen en Nu weet ge het.» E.H. Van Hove. Marc ne kwam ook nog na- het koor zelf aan het om ouders en lei- te danken. In de vier hen stond echter de en dank centraal aan zieler en stichter van Wilfried Roels, die jn in ontvangst it nemen. De meest ende manier om diri- Wilfried Roels, om de n van de werkgroep, de ers en allen die zich vijf of vijftig jaar in- It hadden om van JEKO mJnaken wat het nu is, het zingen van enkele hun meerstemmige liederen. JEKO zong zilveren stemmetjes de nt van haar pas opge- en plaat en liet de nt afdraaien. De koor- ^Jn zorgden zelf voor al- wat nodig is bij een topname. De tekst voor eide nummertjes «Wel- k's Morgens» werd ns geleverd door Rik immen, die ook de die schreef. Wilfried s zorgde voor het aan- van de stemmen, ter- Freddy D'Hondt de in- nentale begeleiding zijn rekening nam. :ijn drieën tekenden zij laat met de eerste Iet- van hun voornaam, zo men op de plaat de Frewiri terugvindt, zeshonderd zwarte fjes werden besteld en erkgroep heeft de ver- I van de platen op genomen. Ongetwij- zullen zij vlug van de gaan en door andere opnamen gevolgd wor- PAUL VAN DEN EEDE Een dege lijke verlichting wordt er eveneens geplaatst en er zal ook gezorgd worden voor een verharde piste rond dat tennisveld. De gemeenteschool zal over afzienbare tijd «mo dern» verwarmd worden. Een ingenieur heeft een plan opgesteld en een ra ming gemaakt. Goedkoop wordt het niet want men veronderstelt dat de kosten zowat 1.108.000 frank zul len bedragen. Het wordt nu natuurlijk wachten wat bij de aanbesteding uit de om slagen komt. Zoals een beetje overal is het huisvuilprobleem een dure zaak. Schepen De Vos stelde dat in 1973 het ver branden van de afval aan de gemeente 181.000 frank kostte. Als men daar dan nog eens 220.000 frank aan vervoerkosten bijrekent, moet men geen rekenwon der zijn om te konkluderen dat de door de inwoners betaalde belasting op het huisvuil niet volstaat om de put te vullen. In princiep zal vanaf 1 april alles in plastieken zakken opge haald worden: die recipiën ten kosten 500 frank per se rie van 52. Wie een «aanvul lend rantsoen wil, betaalt nog eens 100 frank voor 20 zakken». Die innovatie in het opha len van de huishoudresten vergde een aanpassing van het reglement terzake. Het voornaamste punt is wel dat geen andere dan door het gemeentebestuur ter beschikking gestelde zak ken mogen gebruikt wor den. Grof huisvuil zal drie keer per jaar opgehaald worden. Tot oude bromfietsen toe kunnen dan de deur uit. Een autowrak blijft staan, daarvoor blijft men aange wezen op een gespeciali seerd bedrijf. De ophalin gen zullen geschieden in april, augustus en decem ber. De preciese data worden door het schepenkollege ten gepasten tijde aan de bevolking medegedeeld. ALLERLEI Op de agenda van die voor bije Overmeerse raadszit ting stonden dertien ver schillende punten. Een he le boterham is het dus ge worden. Men boog zich ook over een politieverordening op het uitvliegen van dui ven. De melkers die niet aan een of andere prijs kamp deelnemen zullen hun beestjes moeten op stoppen tijdens de duur van de «koersen». Het sei zoen loopt van de eerste zondag van april tot de laatste zondag van oktober. Eerst stond in dat regle ment ook een clausule over het laten wapperen van vlaggetjes en het plaatsen van draaiende molentjes, maar die werd geschrapt. Men was het er ook over eens het aandeel van 174.000 frank in het kapi taal van de interkommunale voor huisvuilverbranding te Lokeren te betalen. Om dat te financieren wordt een over tien jaar lopende reke ning aangegaan bij het Ge meentekrediet. Het taksreglement op de woningen die kunnen aan gesloten worden op het wa terbeden ngsnet wordt aan gepast: huizen die gedu rende de volle duur van het jaar niet bewoond zijn, worden vrijgesteld. In een omzendbrief van ja nuari werd meegedeeld dat de leden van het schepen kollege tijdens het uitoefe nen van hun ambt mogen verzekerd worden. Overme- re zal inhaken op dat voor stel. Tevens wordt een ver zekering afgesloten met het oog op het terugvorderen van de eventueel door de gemeente of het personeel geleden schade. Het projekt voor de verbou wing van de pastorie wordt licht gewijzigd. Het gaat vooral over de plaats waar het sanitair moet geïnstal leerd worden. Hiermee is een bedrag van 85.000 fr. gemoeid. Er liep een brief binnen waarmee de bevoegde over heid meedeelt dat het werk liedenkader met één man mag uitgebreid worden. De voorwaarden werden vast gesteld. Het nazicht van de KOO- kas voor het derde kwartaal van 1973 is gunstig gead viseerd. Er was een verant woord vermogen van 1.404.471 frank. De KOO- leden zullen nu vanaf de eerste zitting hun presen tiegeld ontvangen. Vroeger had men slechts, vanaf de zevende bijeenkomst recht op zitpenningen. In geheime zitting heeft men ten slotte M. Van Mossevelde tot grafmaker werkman benoemd. MVH MET MEDEWERKING VAN HANDELSCENTRUM ST.-GILLIS Toen de h. Louis Ost, vorig jaar tot karnavalprins van Groot Dendermonde werd verkozen beloofde hij alvast de halfvasten- viering op het grondgebied van het vroegere Sint Gillis Dendermonde in ere te herstellen. Hetis namelijk zo, dat vóór de tweede Wereldoorlog, de halfvastenviering te St.-Gillis Dender- onde intens werd gevierd, er een grote stoet door de straten trok die een ruime belangstelling genoot. Na de tweede wereldoorlog werden wel enkele pogingen ondernomen om de halfvastenviering opnieuw op gang te brengen, maar een meevaller kon men het niet bepaald noemen. Uiteindelijk bleef enkel nog de halfvastenfoor over. Ludo I zou hieraan nu gaan verhelpen. Pas tot karnaval prins 1973 aangesteld tim merde hij een halfvasten- komitee i elkaar, dat het zou klaarspelen in amper een drietal weken opnieuw een karnavalstoet ite richten. Waren de weersomstandig heden op 1 april 1973 vast niet om over te boffen dan werd de stoet alvast een sukses. Ludo I had woord gehouden, en met hem ook het komitee, dat met zeer beperkte middelen een zo knap resultaat wist te halen worden gelukgewenst. Wel rees de vraag of de aanstelling van een St.-Gillis- senaar tot karnavalprins van Groot-Dendermonde de defi nitieve heropleving van de halfvastenviering zou met zich brengen. Op deze vraag kan nu wel possitief worden gantwoord. Op zondag 24 maart 1974 te 14 uur zal de tweede naoorlogse halfvasten- stoet zich in beweging zetten in de Otterstraat. Meteen zal het bewijs worden geleverd dat de halfvastenvie ring opnieuw èen hoogtepunt in het ontspanningsleven van het vroegere St.-Gillis-Dender- monde zal worden. Het is immers duidelijk gebleken dat de inwoners van St.-Gillis- Dendermonde niet afkerig staan tegenover deze viering. De organisators mochten op hun milde steun rekenen en dit liet hen dan ook toe de stoet alvast verder uit te bouwen. Mag het komitee zich verheugen in een ruime medewerking van plaatselijke verenigingen, dan is er toch ook het feit dat dit jaar reeds kan worden beroep gedaan op meerdere gekende karnaval- groepen van buiten het Den- dermondse. Zo krijgen we o.a. het Kon. Trompetterskrops "Ambio- rix" uit Tongeren, de Kon. Harmonie De Eendracht uit Baasrode, de kon. harmonie Concordia et Docilitas uit Herdersem en de Kon. Har monie St.-Cecilia uit Lede in de stoet, samen met de drumband van K.S.A. en de tamboer en trompetterskorps "Boemerang". Zal de lokale karnavalssfeer worden ge bracht door de Dendermond- se Prinsen en groepen dan is de deelname van groepen uit Aalst, Moerzeke en Dender belle eveneens verzekerd. Zondag 24 maart zal opnieuw de draak worden gestoken met heel wat lokale toestan den en zal de echte half- vastensfeer hoogtij vieren. Dit danken de inwoners alvast aan de onbaatzuchtige inzet van het halfvastenkomitee met aan het hoofd de karna valprins 1973 de h. Louis Ost (Ludo I). Verder de h. T. Van Boterdael, ondervoorzitter; R. Van Hove, sekretaris-schat- bewaarder; en de hh. J. De Wolf, E. De Cock, W. De Cock, P. De Wit, G. De Wit, P. Delmartino, R. De Brandt, en R. Van Langenhovc als leden. De weg die zal worden gevolgd de vorming van de halfvastenstoet vindt plaats in de Otterstraat; dan gaat het langs de St.-Gillislaan, Potiau- laan, P. Claeysstraat, K. Albertstraat, Heirbaan, Nieu we Wijk, Breestraat, St.-Gillis laan, F. Van Schoorstraqt, Van Langenhovestraat, Em. Hielstraat en de St.-Gillislaan naar het vroegere gemeente huis waar de apotheose zal plaatsvinden. VC vervolg van blz.1 Een koddige scene waarin vrouw Lotte door de wonderdoktoor van haar oorkwaal wordt genezen.(gb) rest zullen trachten te houden aan de volgorde van optreden. Nicole Van Malderen als dochter Thea, en Eric Van- houwe als dokter Steven brachten al dadelijk door hun gemoedelijk, natuurlijk spel het gebeuren op gang. In verband met Dr. Steven zijn wij van oordeel dat men van mening kan verschilleover het feit dat hij in het eerste bedrijf ABN spreekt en in de volgende bedrijven overscha kelt naar het Berlaars dialekt van zijn medespelers. Per soonlijk meenden wij aanvan kelijk dat hij beter de hele tijd ABN had gesproken maar na hierover de heren Merckx, regisseur, en de h. Vanhouwe regie-assistent, van gedachte te hebben gewisseld, hennen wij ons standpunt gewijzigd en vinden wij het inderdaad beter dat hij, na enkele maanden tussen zijn familie leden te hebben doorge bracht, hun taaltje spreekt, waardoor ij dan ook beter zijn rol van kwakzalver voor de simpele mensen van te lande, die zijn patiënten zijn, aanvaardbaar kan maken. Ter wijl hij dalater tegenover de onderzoeksrechter toch weer ABN spreekt. Dit maakt de zaak echter voor hem niet gemakkelijker en het vergt zeker een voortdurende aan dacht om dit alles nie door mekaar te halen. Albert Wouters als Sander Bekaert, en Mevr. Liliane Verstrepen-Clinck als zijn vrouw Lotte, brengen het er, zoals wij dit van hen nu reeds gewoon zijn, weer schitterend af. Chris Blancquaert, Eric Leys, Alfons Bauwens, Alfons De Grauwe en Danny Vanhouwe brachten rake typeringen van goedgelovige zieken. Een speciale vermelding ook voor Mevr. Rita Vergauwen- De Bruyne en Walter de Graeve als de beide doven die een aardig steentje hebben bijgedragen tot het algehele succes. Burgemeester Leys, als Mantjen Boone een "kwie- ben" van een koster noemt, H. Vanhouwe als een boere- burgemeester van vóór 50 jaar, en Mevr. Chr. Sacré- D'Hooge als diens dochter mogen wij zeker niet vergeten want ook zij hebben in grote mate bijgedragen tot het welsalgen van de opvoering. André Sacré als "de heer" en Hector Blancquaert als de kwakzalver, kweten zich op behoorlijk wijze van hun taak, terwijl Ivan de Bock als onderzoeksrechter en de twee politiemannen G. Keppens en A. Hertecant, het geheel pas send aanvulden. Hiermee hebben wij eventjes de mensen die op de scène evolueerden onder de schijn werper geplaatst. Maar dit wil niet beduiden dat de teak van de dekorbouwers, van de electrieker, van de toneel meester minder belangrijk is. Hun prestatie mag wel eens bijzonder worden belicht ge zien de toch wel zeer moei lijke omstandigheden waarin zij in een dancing moet werken. Onder de leiding van H. Vanhouwe hebben Alfons Bauwens, Frans Burm die tevens op eeonberispelijke manier zijn taak van toneel meester vervult G. Kep- pels, A. Hertecant, Eric Leys, en Jean Vergauwen een ju weeltje van eefunktioneel decor opgebouwd. Dy grime werd op treffende wijze ver zorgd door H. Vanhouwe hierin bijgestaan door M. C. D'Hooge, terwijl naar ons oordeel de souffleur Toni Blanquaert het deze keer wel moeilijker had dan in het Gezin Van Paemel om de touwtjes in handen te hou den. Over touwtjes in handen houden gesproken moetenwij toch de nadruk leggen op de zeer zware taak die op de schouders van de hh. A. Merckx en H. Vanhouwe rustte om als regisseur en regie-assistent een zo talrijke schare medespelers tot één homogene groep om te bui gen, alles in functie van het uiteindelijk resultaat, een bij zonder geslaagde opvoering van een aartsgevaarlijk werk. BRAVO AB Het was niet zonder enig skeptisisme dat wij vrijdagavond de zaal Pigalle binnentraden. Hand in Hand durft tegenwoordig zowat alles aan, en na het sukses dat zij boekten met Het Gezin van Paemel, moesten zij ook dit wel aankunnen. Maar toch, men kan nooit weten. Had men met dit stuk niet te ver gesprongen Zouden de regisseurs wel alles in de hand kunnen houden Al vragen die men zich stelt terwijl men wacht op het trekken van het doek. Maar dit is dan weer wel één van de voordelen die toneel heef t op televisie of film de spanning, de vraag wat zal het worden. En het is wat geworden. Een stukje. Berlaarse folklore. koherent geheel met aan het Inderdaad, en dit is wel één van de grote verdiensten van het duo Merkx-Van Houwe, zij hebben de wonderdoktoor een Berlaars tintje gegeven, zij hebben een stukje Berlaarse folklore van een vijftig jaar geleden laten herleven wat niet belet heeft dat ook niet-Berlaarse kijkers, ten volle van het spektakel hebben genoten, want de hele ploeg van Hand in Hand heeft in het sappigste Berlaars dialekt een toch enigszins verouderd stuk, nieuw leven ingeblazen. De hele troep vormde een hoofd de heer Merckx, die op een grandioze manier het hele stuk naar zich toetrok, en het ganse gebeuren beheerste. Wij zijn geneigd'te zeggen dat met hem de wonderdoktoor valt of staat, maar dan zouden wij zijn medespelers onrecht aan doen. Het is immers één van de grote verdiensten van Hand in Hand dat telkens evenveel zorg wordt besteed aade kleinere rollen als aan de grotre en hierdoor verhindert dat door kleine nalatigheden, hiaten zouden ontstaan die een schaduw werpen op het geheel. Niets daarvan. In een vlot tempo volgde de ene humoristische situatie de andere op in zoverre dat het publiek weinig tijd en gele genheid kreeg om op adem te komen, temeer daar door het inwerken van bepaalde eigen situaties, waarop het publiek zeer goed reageerde, de hilari teit vaak de spelers tot remmen verplichtte. Kortom niets dan lof, al hadden wij persoonlijk de rijkswachters liever gezien hetzij in uniform, hetzij in een iets meer verouderde klederdracht, en hadden wij de schoeisels van sommige dames eveneens iets meer "antiek" gezien. Maar dit zijn slechts detailpunten, die ten slotte bewijzen dat wij al ver moeten zoeken om iels aan te merken. Laten wij liever de hele ploeg in één adem geluk wensen, waarbij wij de heer Merckx wegens de omvang van zijn rol en zijn uitgesproken ak teertalent wel voorop willen Dlaatsen, maar ons voor de Akteurs en aktrices die een jolige "Wonderdoktoor" deden herleven in zaal Pigalle te Berlare. (jo)

De Voorpost | 1974 | | pagina 3