WA GROEIT ER IN MYNEN HOF (III) FOLKLORE-FLITSEN UIT DENDER- EN SCHELDELAND PARLEMENTS EN PROVINCIERAADSLEDEN AAN HET WERK ANNY DE MAEGHT IN DE PROVINCIERAAD ONS ENSIKLOPPEDIEKEN (Lettere E en F) - 22-3-74 - De Voorpost Veertien dagen geleden brachten de meercieijarige Belgen hun stem uit. De verkozenen voor provincie, kamer en senaat zijn reeds officieel gekend. De desbetreffende namen voor ons arrondissement werden U in de vorige editie van De Voorpost reeds medegedeeld. Hierbij stippen wij aan dat wij er nog een vrouwelijke provin ciale senator bijkrijgen name lijk mevr. P. D'Hondt-Van Opdenbosch (CVP). Naast hun nationale en provin ciale opdracht die wij zeker niet onderschatten hebben al deze gekozenen een speciale opdracht van ons, mensen van de Denderstreek, te vertegen woordigen en onze belangen te verdedigen. Deze streek-op- dracht is nogal weinig aan bod gekomen bij de programma punten van de plaatselijke partijen en kandidaten. Te veel kandidaten leggen de nadruk op hun persoonlijk dienstbetoon en hulpvaardig heid. Zeker is dit ook positief en individueel zeer belangrijk. Maar ook de kollektieve voor zieningen zouden meer moeten primeren. Wat" men voor zijn streek doet. heeft in feite voor alle inwoners van die streek gedaan. Op wat moeten onze parlemen tairen en provincieraadsleden gedurende hun hopelijk vier jaar durend mandaat letten voor wat het welzijn in de Denderstreek betreft. Enkele programmapunten die zeker nog kunnen aangevuld worden Verbeteren van onze wegen- infrastruktuur en dit zowel wat rijkswegen als provinciewegen betreft. Vervolledigen van de Ring rond Aalst. Vernieuwen van het stads centrum te Aalst. Modernisering en aanpassing van het openbaar vervoer in de streek aan de behoeften van het verkeer. Veiliger verkeer en betere bescherming van voetrgangers en fietsers door aangepaste fiets- en wandelpaden enz... Modernisering van ons wa terwegennet herkalibrering van de Dender met bijpassende kunstwerken. Oprichten van kinderbe waarplaatsen en peutertuinen en deze voorzien van degelijk opgeleid personeel. Streven naar een oplossing i.v.m. de fusies van gemeenten, zodanig dat ons gewest een dynamische opmars tegemoet gaat. Overleg tussen de instanties die industrieterreinen beheren opdat geen vestigingen van bedrijven zouden verloren gaan door gebrek aan koördinatie en verstandhouding. Stimuleren van de terbe schikkingstelling van goedkope bouwgrond; strijd tegen de plaatselijke grondspekulanten; promotie van lokale sociale woningbouw. Plaatselijke gemeentebestu ren helpen bij de aanvragen om subsidies om sportcentra en speelpleinen voor onze kinde ren aan te leggen. Streven naar nog meer werk in eigen streek door het stimu leren van de oprichting van arbeidsintensieve en niet- bevuilende bedrijven. —Snellere verbinding met Brussel en de Gentse Kanaal zone en een menswaardig ver voer. Streven tot nog verdere in krimping van de onsociale pendel. Electrificatie van de lijn Denderleeuw-Zottegem-Kort- rijk. Vergoeding van' alle verplaat- singsonkosten aan arbeiders en bedienden. Eventueel een bil lijk loon voor de duur van de pendel. —Bespoedigen van de bouw van de nieuwe stations te Aalst, Herzele en Ninove. Steun aan de plaatselijke bedrijven in moeilijkheden en bij uitbreiding. Verdubbeling van de sporen tussen Denderleeuw en Brussel- Zuid. De centralisatie van bepaal de overheidsdiensten naar ons arrondissement om zodoende de schrijnende werkloosheid onder onze afgestudeerden enigszins te helpen oplossen. Goedkeuring van het gewest plan en ook de wettelijke naleving ervan, zodanig dat ons leefmilieu en onze landschap pen beschermd worden. Streven naar een ekonomisch verantwoorde oplossing voor het nijpende huisvuilprobleem van de streek. Bescherming van onze land- bouwzones. boszones. bv. Nei- gembos. Oprichting van waterzuivering stations teneinde onze rivieren en beken terug leefbaar te maken. Steun aan de oprichting van kulturele centra. Bevorderen van het toerisme in onze streken. Bevordering van sport, ont spanning. sociale en kulturele aktiviteiten. IJveren voor de uitbouw van de rekreatiemogelijkheden de streek, het open en beschi baar stellen van groen voor bevolking. Ziedaar een reusachtige opg; voor onze verkozenen. Noc tans menen wij. indien F eendrachtig hier aan werkel dat ons arrondissement toonbeeld zal worden. Zij h< ben de plicht van het pret om leven te maken in streken. Veel moed ROGER VAN KEYMEULI In een riante bungalow aan de Miitsreelstraat te Meldert, vlak bij de dorpskom en toch weer in de vrije natuur, woont mevrouw Anny De Maeght-Aelbrecht, provincieraadslid voor het de PVV voor het kanton Aalst. Politiek jong zijnd geboren op 6 juni 1943 wordt zij één van de politieke vedetten van de Falluintjesstreek, want net zoals de Moorselse burgemeester Uyttersprot weet zij een respektabel pak voorkeurstemmen te Baardegem, Meldert, Moorsel en Herdersem te halen. Haar twee dochters Martine, acht jaar, en Petra, vijf jaar, dragen heel wat van haar zorgen weg. Haar echtgenoot de h. Alfons De Maeght is bediende en voetballer bij de genade Gods, eerst bij Een dracht Meldert waar hij jaren lang de steunpilaar was en nu bij Doggen Erembodegem. Ook het provinciale raadslid laat zich in dit eerder viriel spel niet onbetuigd. Ze traint immers regelmatig als speelster van de vrouwelijke voetbalklub «De Stinekes» die het weliswaar voorlopig nog houden bij vriendschappelijke wedstrijden doch bij wie het in de bedoeling ligt volgend seizoen in echt kompetitieverband te spelen. Samen met Eendracht Meldert, kampioen Thor Kokerij maken de Stinekes dan wel van Mel dert een bij uitstek voetbalspe- lende gemeente. POLITIEK IN HET BLOED Van de Klaarhaag te Meldert verhuisde het gezin Aelbrecht in 1948 naar Moorsel, waar door de lokale «Witte Partij» weldra op de populaire vader beroep gedaan werd om in ht gemeentelijk politiek arena te komen. Reeds bij zijn eerste kandidatuurstelling werd vader Aelbrecht verkozen en jaren lang was hij schepen van onderwijs te Moorsel. Zijn politiek was uiteraard op de lokale problematiek afgestemd, wat uiteraard niet wegnam dat volksvertegenwoord iger L. D'Haeseleer gevraagd werd in te springen om allernetelig- ste problemen te helpen oplos sen. Van dit alles zag Anny echter niet zo heel veel want geduren de meerdere jaren verbleef ze in het internaat te Laken, eerst in het Koninklijk Lyceum (Grieks Latijnse afd.) te Laken en daarna rijksmiddelbare nor maalschool waar zij het diplo ma regentes Wetenschappen- Aardrijkskunde behaalde. Mo menteel is mevrouw Demaeght lerares aan het Hoofdstedelijk Instituut Funck. Ook op de BRT is Anny De Maeght maandelijks te zien als vast paneellid van de jury van de interscholenkwis «Wie weet wint», telkens op woensdag in de v.ooravond. SOCIALE INGESTELDHEID Onder impuls van het Meldert- se provincieraadslid organi seerde de PVV zich flink te Meldert en houdt er een groot ledenaantal op na. Voor de provincieraad stelde Anny zich een eerste kandidaat-in 1971 en wist er op de vijfde plaats 1240 stemmen te behalen. Nader hand door het ontslag van Luc- Van den Neste kwam zij in de raad en zetelde er vanaf fe bruari 1973. Tijdens de jongste verkiezingen werden 1.727 voorkeurstemmen uitgebracht naast haar naam op de tweede plaats. Daar volksvertegenwoordiger D'Hae- ch !t 1 jel< seleer dadelijk zijn plaats stond werd het mevrouw Maeght die vorige week te G de eed aflegde als eei vrouwelijk PVV-raadslid Gent. Anny De Maeght-Aelbrec die in de politiek noch bela noch winstbejag zoekt, ziet eerder idealistisch en stelt 2 tot doel de mensen te hel waar het enigszins kan. 1 regelmarige zitdag te Baaiw gem, Meldert. Moorsel en f I dersem, het dagelijks kont B met alle lagen van bevolking I haar inzet in het Meidei I verenigingsleven dragen d toe bij. Op gemeentelijk vlak heeft geen mandaat, wat wel wa schijnlijk kan volgen wann de fusies gerealiseerd zijn. Voor de tweede maal gedi de het kort onderhoud hadden wordt er aangebeld bloemen afgegeven. Nu hoi zij het vertrouwen van mensen die haar dit schonl en haar feliciteren niet beschamen. yn. t, gedur W I dat Eendracht AalstAalsterse martelares - zie ook blavier Eirem mo prouper Troostend devies van hen die eigenlijk liever rijk en vuil zouden willen wezen. Elentriek Iets zoals de Liefde, ge ziet het niet maar ge kunt er blijven aanhangen. Elleboog Middel om zonder serieus examen of bijzondere kennissen ergens de slimme te kunnen uithangen. Ellendeling Aanspreektitel voor ongehuwde vaders - zie ook fiskus. Emmer Zie ierem Emancipatie Vrouwenbeweging die het er op aanstuurt evenveel te verdienen als de mannen maar voor véél minder werk. De aktieve leden van deze groep hebben doorgaans veel tijd maar weinig kinderen, roken een dubbel pakje sigaretten per dag, hebben een man die veel gaat vissen, de hond buiten laat. postzegels verzamelt en siervissen houdt. Steken hun neus in alles en hun ouders in 't gasthuis. En damme toffe jongens zijn lofzang van Hollanders op zichzelf wanneer ze zich op andermans kosten hebben bezopen. Engel noch vrouw, noch man, maar het kan vliegen. Ensikloppedie Diksjonneir mè billekes. EstaminetStamenee, café. herberg, taveerne, kroeg. pub. kantien. bordeel, drankhuis, lokaal, biertent, kot, bar, kaviet. kabberdoes, bistrot, slijterij. Komt van het Spaans en betekent in het Aalsters: «Door zitsj ien hei maan» of in het Dendermonds «Doer brandt de gaas». E-viva-Espana juichkreet der familie Cruyf als het pree geweest is. Ezel meest intelligente wezen op aarde, maar niet gesyndikeerd. Filou zie foefelaar. Franke ros zelfs in de kerk, tot bij de biechtstoel, zal ze trachten u vóór te zijn. Weet niets van «file doen» of «rijtje staan», kijkt over uw schouder heen naar uw check in het postkantoor, haalt gazetten, re- klaambladen en folders uit uw brievenbus, laat haar hond tegen uw gevel plassen, haar kiekens in uw tuin rondscharrelen. Gaat op de (niet voor haar) voorbehouden plaats in de schouwburg zitten en bij het eerste geweerschot ergens in een woestijn, hamstert zij suiker, kruidnoten en stek- skens. Fiskus zie ellendeling Fotomodel iemand die voor niks of tegen betaling zich laat trekken met allemaal zijn dingen uit. of bijkans. Fafoel zie elleboog Flessentrekkerij zie zakkenvulderij Fusie een manier als een ander om stedelingen aan het verstand te brengen hoe men witte bollekens moet zwart maken. Foef een blaas, leugen, iets om op de mouw te spelden, ook vodde. klodde. Vb. iemand een foef wijsmaken, met foefkes afkomen, een foef draaien, met foefkes bezig zijn. Foefelen iets in- of uit-, weg- of tussenfoefelen. Opzij, van achter, langs voor. van onder en van boven foefelen. Lopen, liggen, hangen of staan te foefelen. In of aan iets foefelen. Gefocfel met foefelen bezig zijn. foefeling. Foefelderij idem als gefoefel. Duidt op de rijkdom van onze taal. Foefelaar iemand die foefelt voor zijn plezier of om zijn brood te verdienen. Men kan ook foefelaar spelen om een ander plezier te doen. Dan moet men zich ergens tussenfoefelen zonder dat de anderen weten dat gij aan 't foefelen zijt. Maar als die anderen dan ook foefelen wordt het op den duur één gefoefel (of foefelderij - zie hoger). DE WERKZAAMHEDEN VAN MADAME ROZE Waaide bij ons binnen een «strooibriefje» van 3 januari 1806, getiteld «Spectacle des Exercices extraordinaires de la Troupe de Madame Roze». Nu waaien er soms bij ons en waarschijnlijk overal zo'n beetje drollige dingen binnen, in het bijzonder de laatste dagen voorafgaand aan de verkiezingen. Het briefje kondigt een vertoning aan door Franse en Italiaanse akrobaten. gepland op de Beestenmarkt te Dendermonde, in de Kamer der aloude Rederijkers Rosiers. Dit lokaal was sedert 1794 door de Fransen aangeslagen en verkocht en bevond zich op de Cauwenberg op het uiteinde der Savaenstraat (Stefaan), laat ons zeggen ongeveer daar waar nu de Sint-Christianakliniek is gelegen. Het eigenaardige, ja, het historisch waar devolle van het briefje zit hem echter in de datum. Inderdaad, op strzf van pif-poef- paf hadden de Franse bezetters met veel bonjour sedert 22 september 1792 de republikeinse kalender ingevoerd (Vendé- miaire. Brumaire enz.). Napoleone Buona parte, de franse consul die van 1804 keizer was gebombardeerd, schafte deze nieuw komer af en voerde de gewone kalender weer in. bij dekreet van 1 januari 1806. Als men weet dat de vurige Corsikaan op 2 december voordien zijn fameuze overwin ning te Austerlitz behaalde, en op 26 december daaropvolgend te Pressburg verbleef (Tsjechisch Bratislava), dan neemt men geren zijn muts af voor die vervloekte, maar efficiënte Franse administratie die het de drukker van het blaadje, reeds op 3 januari daaropvolgend te Dendermonde had diets gemaakt dat het geen Nivöse meer. maar januari moest wezen. Hier volgt de vertaling van dit. naar ons gevoelen, zéér waardevol dokument: MET TOELATING VAN HET STADSBESTUUR VOORSTELLING van uitzonderlijke oefeningen en Italiaanse pantomimen door het Gezelschap van Madame Roze. samen met de jonge Sedert zijn ontstaan ononderbroken toege- juigd. wenst dit Gezelschap zijn gevestigde faam voort te zetten. Wij hebben de eer. vandaag woensdag 3 januari 1806. écn der meest schitterende vertoningen te brengen grote sprongen op de wipplank, over de 48 flambouwen alsmede over de drie hoogten, en de reuzesprong over de tonnen op een hoogte van 18 voet. GEVOLGD DOOR oefeningen in wedijver en behendigheid. uitgevoerd door artiesten van eerste rang, die alle gevaarlijke sprongen zullen wagen zowel langs vóór als langs achter, op dubbele en driedubbele hoogte; gevolgd door de onvergelijkbare krachttoeren van Hercules, die uitsluitend door de kracht van zijn polsen, tien tot twaalf personen zal opheffen en met hen de meest pakkende taferelen ten tonele voert, voorafgegaan door Tartaarse Groepen en Pyramides, in vreemde kledij en houdingen. Madame Roze, de eerste postureuse (houding-wringster van Frankrijk zal op een verhoog een heel speciaal soort van nog nooit geziene standen ten beste geven zoals spreiding van de benen en evenwichts oefeningen die op een ongewone wijze het oog van de toeschouwer zullen strelen. De vertoning eindigt met ARLEQUIN PASTEIBAKKER Komische Pantomime, door het Nicoles- Theater van Parijs. Zoals naar gewoonte zal begonnen worden met de dans op de strakke koord als voorlaatste schouwspel. Tijdens de pauzen volgen nog goocheltoe ren en andere vermakelijkheden, te lang om te melden. De beschrijving ervan zou ons te ver voeren maar iedereen zal aan deze vertoning veel plezier beleven. AANVANG OM 6 UREN 'S AVONDS In de Kamer der Rosiers, ter Beestenmarkt Dendermonde. Prijzen der plaatsen eerste rang 3 plaketten. 2de rang één schelling (1) en 3de rang één plakket. (l)schelling, in 't Fr.: escalin zilveren muntstuk ter waarde van 6 stuivers of 96 penningen. 1 stuiver acht duiten; acht duiten 5 cent. HET VLIESKOLEER Seks-sketch voor aankomende jeugd en ouden van dagen (Hij, van Aalst, werkt te Dendermonde. Zij, van Dendermonde, werkt te Aalst. Zij wonen te Gijzegem. Het toneel stelt een slaapkamer voor in Dendermondse eik maar in Mylebeekse stijl. Het koppel heeft zich juist ter ruste begeven. Het is middernacht). Hy En sloapte goy nog nie Zij (een diepe zucht lozend) Nieje Hij 't Za meirge vroeg weiral moyn schildsj zoyn. Zij (bewonderend, als in een droom) Diejen Thys. in die TV-filletong. dat is toch ne ferme manskeirel. me-j-ammel zRn dingen oit Hij Vindsje goy da A wat heit den doynen na mier as woylen Zij (vernietigend) Sikkeleir Hij En ligde goy dóór naa va wakker (Stapt fluks, in zijn blote flikker het bed uit). Tènnen hedsje goy moy nog nie goe bezieng. zeikers Zij Allei toe. as die dochter van de kolonel, die tiekenès. a zu stillekesoen diejen beschomden Thys ammei zan dingen oitfoefelt. Ik kan ma goed in de plotsj van da mèske stelle zennc... Hij Wi-je-na ha toet hage mensj. da'k nog e wa kaan slopen Zij (tot zichzelf) Mor onzen teevee, doer zai me mè gekloetsj... Hij Onzen teevee Zij Menier Baziel, onzen boes, dieje zegt da g'oen 't bluut vlies allien kensj zien of dad aan teevee de sjuste kolere geift. En den onze dieje geift da nie, want da bluut vlies van Thys dat is ghielegans anders as dadde van aa. Hij A tei zejje sebiet nog goon zegge dasse vè die fieteg diesjend snokkers ons nog ne pritsj in ons poeite gefoefeld hem me Zij Mè gien foefkes afkommen, hei, menier den ajoin en ma sertoe gien wourden in manne mond legge, die doerte nuut nie-j-in gestouken hemme. Ik zeg allien dat onze nieve post gien sjust vlieskoleer weirgeift. compris Hij En 'k hem 't hem pertang gevroogd ver da vlieskoleir te verbroynen... Zy Wie verbroine, wa verbroine Hij Awel. asse diejen teevee brochten. tei worde goy hier nie-j-hein, en tein hemme 'k ik oon doyne maan gevroogd vè da vlieskoleir te verbroynen. omda ge goy da wit vlies va moy nie geiren en zag. Mor hoy en heit doo gieë verstand van, geloeëf ik, enne Zij (snikkend) Verbroine... verbroine Hij Moetsje goy doovei na beginne te schrieve Zij A 'k schrieve 'k ik nie. mor lèk of da ge doer naa stoet, zonder aan tabboerd, in a wit vliezeken, ge zai pessies ne gepelden ajoin, en doervan kommc de troenen in man uge beleven van alle hooglieden der liefde zijn een poezenparadijs Vóór een paar dagen zijn wij die Plac< N Pigalle voor muizenvangers eens gaat)1 inspekteren en inderdaad, een kater di<'u daar zijn gading niet vindt, die moet naai^ 't klooster ofnaar de veearts. Sedert een paar weken wringt zich bij ons cl een zwart katinneke binnen, een verkleind spiegelbeeld van Nico, maar helemaal11 .anders ingesteld. Niettegenstaande haai' Angelsaksische naam. Molly, laar ze zich op een zuiderse manier pakken overpampelen door iedereen, zou baksteen gaan aflikken om vriendschap tef' sluiten en vermurwt iedereen door haaiL'c ontwapenende charme. En het moest eillc van komen sedert verleden week tracht zt:r' Nico op te vrijen. Ge moest het zien, die enorm grote zwarte kater, met zijn glimmende pels. die in de warme noenzor11 van een te vroege lente zijn siësta neemt, erllc het kleine pittige ding dat, bang en behoedzaam, maar toch kordaat haai eerste kateridool het hof maakt. Als hel over zijn hout gaat en haar belachelijk! avances hem de keel uithangen, blaast hi Ul eens vervaarlijk, knijpt zijn ogen dicht et ",c schijnt haar te zeggen «Kindje-lief. gi kent het Land van den Akker nog niet PLAY BOY OP HET LAND VAN DEN AKKER Nico, dat is onze zwarte, ongesneden kater. Nico is geen Aalstenaar, en nog veel minder Dendermondenaar. Nico is een Zeienaar. ene van over «'t watter». Men bracht hem ons op een Sinte Maarten en omdat hij toch zo zwart was, hebben wij hem niet terugwerkende kracht Nicodemus gedoopt, vandaar dat zuiders klinkende Nico. Drie dagen lang kroop het schuwe dier onder een kast of een fornuis, maar toen reeds konden wij vaststellen dat Nico van goei familie was. want hij liet zich niet pakken en het bleek dat hij het verschil kende tussen een bloembak en een bakje met zand... Eens zijn kinderziekten voorbij, zorgden een paar ongelukjes er voor dat hij de lieverd-buiten-wedstrijd werd van de hele familie. Toen kwam de grote dag. of liever, de grote nacht... en daaraan heeft onze kater totnogtoe zijn leven te danken, want de weg bij ons oversteken betekent een gevaar voor de mensen, ge kunt denken voor een kater op minnctoer. In die grote nacht, ach mensen, toen ontdekte Nico het Land van den Akker, en om daar te komen hoeft hij slechts een weide en geen weg over te steken. En daar krioelt het van katinnen in alle kleuren en geuren, klassen en rassen. Het moet voor Nico daar een permanent DRIETALIG DENDERLIED TRADUCTION POUR LES ALOSTERMONDOIS (Voois Mijn Vlaanderen heb ik hartlijk lief) ABN O Dender, jij fiere flaamse fliet. O Dender, jouw cheur vercheet men niet, O Dender breed of smal, O Dender bofenal Dat is 't refrein, dat is onze elpee. Gans Oranje dweept er mee. R"s ABA Den Dejnner..da's moyne kamcrood. Den Dejnner. woor da moy wiegske stoot. Den Dejnner bried of snlaai. Den Dejnner boevenaal 1 Dat et 't refroyn, dat es ons lankspeelploot. )bjs 't Es den tophit oyt ons strooi ABD Den Dejnner. manne kameroed. Den Dejnner. is na vroeg of loet. Den Dejnner. wit of zwert. Den Dejnner van man hert Dat is het lieken. 't is da schuun refrain 't Is wa geweist en 't zal wa zain ABF O Dendre, fille de l'Escaut. O Dendre. tend re et comme il faut. O Dendre. mon amour, fout Ie monde vous fait la cour C'est la chanson. Ia douce mélodie. Pour toujours ah oui je dis SJEEKSPIERi

De Voorpost | 1974 | | pagina 6