JENDRIK CONSCIENCE EN ZUN DENDERMONDS AVONTUUR 'a De Voorpost - 22-3-74 - 7 Termonde. Le Canal dc la Dendre. blijft enkele jaren weduwnaar om in 1826 te hertrouwen met een frisse boerenmeid, dienster in een Borgerhoutse staminee «Den Zoeten Inval». Zijn nieuwe bruid is 22 jaar jonger dan hij. De huwelijksakte vermeldt als beroep voor de bruidegom pachter van het veer bij het hooge palingshuis. Zoon Henri wordt een flink student en Jan De Laet, zijn allerbeste vriend, zal. later getuigen dal Conscience op 15-jarige leeftijd de taal van zijn vader, het Frans, deze van zijn moeder, het Vlaams en daarbij het Engels machtig was. Die bewering bleek niet helemaal juist te wezen wat het Vlaams aangaat. Conscience heeft dat immers zelf toegegeven wij zullen dat later zien en zijn eerste werken wijzen trouwens op een zeer gebrekkige kennis van het Nederlands. Op zijn zestiende jaar geeft Henri reeds les als onderwijzer, eerst bij een zekere meester Shaw en later in de school van Monsieur Delin op de Meir te Antwerpen, een instelling alleen toegankelijk voor rijkemans- kinderen. Maar de gespannen verhouding thuis met de stiefmoeder ontaarden in heftige ruzies. Zijn broer Jean geeft die tweede vrouw van zijn vader zelfs eens een ferme rammeling, zodat hij ergens in de Vlaanders uitbe steed wordt bij een blokmaker. DE OMWENTELING VAN 1830 Antwerpen, met eijn sterke vesting, zal een hécl bijzondere rol spelen in het nieuwbakken bufferstaatje België; de Hollan ders geven zich zo maar niet Louis-Philippe. De eerste ko ning der Belgen zal in onbewaakte ogenblikken wel eens het wespennest vervloekt hebben waarin hij terecht was gekomen. Inderdaad. Frankrijk van zijn kant had te Waterloo in 1815 de smadelijkste nederlaag geleden uit zijn geschiedenis; de Fransen zijn er in feite nooit van bekomen. Vandaar hun heilige schrik dat België een toe vluchtsoord zou worden voor Bonapartisten. De Hollanders meesmuilden van affronten voor die in 1830 verloren match, zaten opgescheept met een massa Vlaamse Orangisten (Hollandsgezinden), en de Bel gen zelf konden maar niet wennen aan hun nieuwe status van baas in eigen huis. Inzonderheid op kultureel ge bied heerste hier een wanorde waarvan geen zinnig mens het einde zag. Om maar een klein voorbeeldje te geven. Uit zijn boek «Léopold Ier. Roi des Beiges - Sa Vie en Son Oeuvre, door Gustave Monteuuis. verta len wij het volgende «De Belgen spraken in hoofd zaak Frans, en de Hollanders waren vóór alles Vlamingen». De gebroeders Conscience, Jean en Henri, die het bij hun stiefmoeder hartsgrondig beu geworden zijn. grijpen met beide pollen de revolte van 1830 aan om er van onder te muizen; ze worden beiden vrijwilliger in het nieuwe Belgisch Leger. Henri verblijft ergens ten velde in de Antwerpse Kempen; hij wordt ziek. wordt bij een geitenboerke verpleegd en ge neest er mede door de goede zorgen van de lieftallige doch ter. Hij is achttien en zij Toen was het nog heerlijk wandelen naast de Dender die met romantische bomenrijen was afgezoomd. betekent de hele historie een welgekomen afwisseling. In maart 1836 schrijft hij o.m. aan zijn goeie vriend Jan de Laet (in 't Frans, wij vertalen) «Mijn huidige situatie is er één van de beste. Slechts vier uur bureel per. dag - géén appèls - geen oefeningen - mijn vader zendt me genoeg geld om te kunnen voorzien in onvoorziene uitgaven...». En het lijkt inderdaad voor een dichterlijke, romantische ziel als Hendrik Conscience nog zo slecht niet te verlopen in dat kleine Dendermonde. zoals wij later zullen zien. Pater De Smet w as er geboren in 1801Prudens Van Duyse in 1804 en Emmanuel Hiel lag er sedert 1834. ook het geboortejaar van Peter Benoit. te spartelen in zijn wieg. evenals de genre-schilder Jan-Frans Verhas. Een hele resem kunstenaars en geleer den. elders geboren en getogen, leefde toen te Dendermonde. Het onderwijs vond er zijn weg in een kosteloze gemeente school. in een lyceum onder toezicht van «Universitas Galli- ca*. een Lagere School der Maricolen en last but not least het H. Maagdcollege, gesticht weer in dat jaar 1834. Vergeten wij niet dat ook sedert 1800 er een Tekenakademie bestond. De lokalen van de Akademie van Dendermonde waren in de 363. Termonde place du palais de 3ustice. Denderrrtonde. jushluplein. Het justitieplein met links hét vroegere paleis van justitie, in het midden het stadhuis en óp de plaats waar nu herberg "Sint-Joris" is, het vroegere Estaminet "Het Visschers-Huis" (Jaja, neem maar een sterk vergrootglas). zeventien. Maar de jolige krijg gaat zijn gang en het eerste Belgisch Leger lijdt rond Leuven zijn eerste nederlaag. Een Hollandse dragonder sabelt onze jonge held een hospitaal in te Mechelen. Na zijn genezing wil men van sergeant Con science een sergeant-majoor maken maar zijn kolonel kan zoiets niet over zijn hart krijgen omdat hij hein te veel «snot neus" vindt Met verlof in 1834 vindt Henri te Antwerpen zijn oude makker Jan De Laet terug, samen met een hele schaar ridders van pen en penseel. Deze zorgen er voor dat hij zich langzaam maar zeker Hendrik in de plaats van Henri gaat heten. Tegen heug en meug moet hij weer de troep vervoegen. in Dendermonde vaak een mini uitgave van zijn geliefde baker mat hebben ontdekt (Sehelde- havcn-sehippers-militairen- cal'cetjes). Hij zal er ook niet ontsnappen aan hel loven en bieden op de huwelijksmarkt dei begoede klasse. Prudens an I hiyse. acht jaar ouder dan hij. wil kennis met hem maken. Pater De Smet is juist terug uit Amerika voor een lange vakan tie en een héél stel vrienden zorgt ervoor dat deze Antwerpse Fransman, die vloeiend Frans en Engels spreekt en zowat een hutsepot van een Antwerp dialekt. zich onder de sleirt van ons Peird niet verveelt en er de plezantste staminees leert ken- I e Dendermonde schrijft Con science zijn allereerste Neder lands gedicht; hij stuurt het vol trots aan zijn vriend Theodoor van Rijswijck. «Den Door» te Antwerpen en één der promo tors van de Vlaamse Beweging. Termonde. 30 9ber 1835 «Beati pauperes spiritu Waerde Vriend. Daer ik reeds eenige dagen van u verwydert was. wilde ik onze belofte nakomen, ik zou u graag v eerzen loegestuerd heb ben. doch naer lang myn hoofd 'gckrabl te hebben, na twecmael myiie zwakke pen be/wooren te hebben, na tweemael met kragt uil geroepen le hebben styg op. bleef dezelve koud en roerloos, liggen. In dezen dnornuchtigcn toestand, vatte ik den bas myner inbeelding en zweepte dezelve met zulk een sterken wind. dal alle deszelfs snaren le gelyk sprongen. niet tegenstaende werd ik zwanger van dichtkunst. Het hoofd draeide my. de oogen kwamen my schier op de kaken liggen; en ik was beroerd als of ik van honderd duyvels vvaer bezeten geweest - Ik rymde spoedig, wal ik rynicn kon en verwonderde my over niynen genie en deszelfs verhevene vruchten. Daer het diep in de nacht was. legde ik mij afgemat le bedden. 'S anderendaegs kon ik Als ons de wereld scliynt een doren zandig strand. Als alles ons misnoegt, als niets ons kan behagen; Blvvcn wv in hel hart steeds ongeschonden dragen Dc liefde tol hel vaderland. Gy. die uw zoute nat voorby Antwerpen jacgt. O. w vdvermaerde Scheld, hoe dikwvls op uw boorden. Heb ik geluk gedroomt terwijl de golven stoorden. Hel blyde liedje eencr maegd Hoe menigmacl heb ik met zuchten en weemoed. Op 's zeemans bruyne wang een kille traen zien blinken. Wanneer hij vacrwcl roept en de scheepsklok hoort klinken En vrouw en kind verlaten moet Dat alles is vergacn gelyk een rook verdvvynl; Men kan in uwen schoot geen schatten meer opdelven. Nu zyl gy drocl en bleek, de schaduw van u zeiven. Gelyk een maegd die treurt en kw Vilt. cel van die g'hebt verrykt. zyn ver van u gcvluchl. zy hadden in uw schoot, het daglicht niet ontvangen. Zy hadden niet als vvy. aeil uw borsten gehangen: Voorn was niet hun levenszueht Wacrom betreurt gy dan dei vreemde woekeraar Wy zijn liet jeugdig kroost, 't welk u zal doen herleven. Door ons zult gy opnieuw vol luvsler zyn verheven. Zonder d'uythcemsche wande- laer». (Geraadpleegde werken Fug. Dc Bock-Hcndrik Con science en de opkomst van de, Vlaamse Romantiek. Leo Bruy- nincx-Dendermonde. Geschie denis en Folklore. Oosthoeks E. eycl. G. Monteuuis-Lcopold Ier Roi des Beiges) (wordt voortgezet) SJEEKSP1ER goedschiks gewonnen en het z.al tot 1839 duren eer er wat klaarheid komt in het hele geval. Vlamingen en Walen hebben ondertussen een splin ternieuwe vorst gekregen in de persoon van Leopold I. Deze toffe prins van Duitsen bloede, ervaren militair, weduwnaar van een Britse kroonprinses, die de kroon van Griekenland geweigerd had, 1832 met een Fr dochter van d< Termonde Caserne d Infanterie L'Escrime. hertrouwt in mse prinses, de Franse vorst VERBANNEN NAAR DENDERMONDE Wij schrijven 1835; Hendrik C onscience is 23 jaar. Van zijn achttiende speelt hij reeds soldaat; hij haalt fratsen uit. men zou thans zeggen dat luj konlestcerl. Met zijn militaire verplichtingen neemt hij het zo nauw niet meer Op een keer draagt hij een «Jeune France-, het embleem der Franse repu blikeinen. dat in het Belgisch Leger ten strengste verboden was. Hij krijgt acht dagen cachot, wordt gedegradeerd en als militair onderwijzer overge plaatst naar dc schoolkom- pagtiie ie Dendermonde. Het leek een verba lining en was wellicht als dusdanig bedoeld, maar voor deze jonge stunner Oefening in schermen op het binnenplein van de kazerne (om geen verwarring te stichten willen we toch vermelden dat al deze opnamen een goeie 60 jaar jonger zijn dan de tijd van Conscience te Dendermonde.) verste jaren na de stichting inde nivn eigen werk niet verstacn; bovenzaal van dc herberg «De myn neergezet ten geest kon er Alcazar-(thans Ommegang) op de hooge figuren niet van de Grote Markt gevestigd, later begrepen, met gramschap nunc in de bovenzaal van een pyp vattend, deed ik dit zo gebouw, afhangend van het silione gedicht tot zwavelstok II. Maagdcollcgc in de Ridder- dienen... Lenige dagen dacrna. straat. heb ik zonder de hulp der Godin, gedicht en, zend u met een bede van toegevendheid WAT EEN JONKMAN mui weikje. hetzelve is een LIJDEN KAN aeiispnick acn onze stad. zoo Conscience, lussen touwen en .K/ij zich korts na de Revolutie teei te Antwerpen geboren, zal bevond. c roode morgenzon blonk twyfelachtig in het oosten, en was nog t een kleed van nachtwolken omgeven, terwyl haer zevenkleurig (ld zich glinsterend in eiken dauwdruppel herhaelde; de blauwe s inpen der aerde hingen als een onvatbaar weefsel acn de toppen r hoornen, en de kelken der ontwclkcnde bloemen openden zich G t liefde om de jonge strael van het daglicht te ontvangen. De :er ditegael had zyn zoete liederen reeds meermalen gedurende de d lemering hcrhacld, maer nu verdoofde het verwarde geschater n mindere zangers zync verleidende toonen.» cc vangt Conscience's «Leeuw a Vlaenderen» aan. een .torisehe heldenroman die in 38 zijn eerste uitgave beleef- Geen enkel ander werk van ;n bodem, hetzij vóór. hetzij de «Leeuw» geschreven, mocht deze woestijnkoning pootje te lichten. Deze .V. barst van taal-, stijl- en Jfouten, de historische waar- el wordt er niet alleen in 'kracht, maar lijn gemalen, •e derden van de tekst zijn •eelschrijverij en totaal rbodig. samengevat een dh H)|u van een smartlap. Maar n «De Witte» van Claes en n allieter» van Timmermans. er uilen wij van Conscience's Meskind als van een heilig jrift. of een beduimelde huis bel die geen vreemden mogen ijk, m aken, een adelbrief hele- hj lal van ons, die eens de negers ej ren uit de Lage Landen, ikele jaren vergeten en rguisd. doet Conscience het «iienteel verre van slecht, li. TV en Toneel serveren niet alleen als hoofdscho- maar tevens ook als vóór- en gerecht. Wat was hij eigenlijk nr een man. die als Henri boren, als Hendrik stierf e zich in d'onsterfelijkheid :f met de fratsen van eydel en de streken van Dc ninek. de Smachtende lief- sblikken van een Machteld en stoere strijd van Robrecht Bethune Tientallen ken over zijn doen en laten rden na zijn dood met kw istig gebaar over Vlaanderen rond gestrooid. In alle kleuren van de regenboog hebben specialisten deze vader van de Vlaamse Romantiek doorgelicht en de loftrompetten hebben zijn ver diensten in alle toonaarden uitgesehetterd. Uit dat alles blijkt overduidelijk dat Con science noch engeltje, noch duivel, maar een mens was. daarom niet van goede wil, doch van vlees en bloed, met een binnen- en een buitenkant, een begaafde volksjongen met goe de en slechte dagen en lagen. Maar men heeft ons op school nooit geleerd dat Conscience tijdens zijn bewogen leven een hele tijd te Dendermonde verbleef, er werkte en schreef... en zijn eerste serieus lief vond. En dat leek ons meer dan het vertellen waard. ZIJN OUDERS, ZIJN JEUGD Op 3 december 1812 wordt in de Pompstraat te Antwerpen, in het gezin van een Franse immigrant, behanger van stiel, en een Vlaamse blondine, dienstmeid bij een Waals koppel, een jongetje geboren dat als Henri Conscience gedoopt wordt. Hij blijft een zorgenkindje tot zijn achtste jaar. knapt dan plots op tot eenieders verwondering, zodat hij de straat op kan met vriendjes en rakkers en de school mag bezoeken. Maar op dat ogenblik sterft zijn moe der... Vader Pierre Conscience verdient royaal zijn boterham. ermonde. Tir communal Stadts schiet Baan

De Voorpost | 1974 | | pagina 7