nieuws Sport in de bond «SCAPIN» HAALDE ZDN SCHELMENSTREKEN UIT Toneel te Dendermonde GEWEST VIER VAN 00STVLAAMSE RODE KRUIS MAAKT BALANS OP DENDERBELLE BGJG KULTUREEL CENTRUM AFFLIGEM VIERDE SLACHTOFFER KARNA VALDRAMA ZATERDAG BEGRAVEN SLUITING ST.-ANNABRUG BEZORG1 AALST VERKEERS OPSTOPPINGEN AALSTERS KORT NIEUWS HALFVASTEN IN HOFSTADE K.F.L. MET "DE 41STE" De Rederijkerskamer «De Iverlingen» uit Denderbelle bracht vorige zondag voor het eerst «De Schelmenstreken van Scapin», een blijspel van J.B.P. Molière in de vertaling van Jan Engelman, op het toneel. Geen gemakkelijke opgave, deze Commedia dell'Arte, waarvoor niet alleen een uitgebreide bezetting nodig is, maar die bovendien van bepaalde akteurs enorme fysische inspanningen vergt. Elke toneelliefhebber uit de streek weet echter reeds lang, dat elk stuk dat «De Iverlingen» opzetten, kwaliteit betekent en tot het beste behoort wat er aan amateurstoneel in ons gewest kan gezien worden. Ook deze keer leverden de Denderbellenaren hoogstaand toneel en wie zin heeft in een tweetal uurtjes ontspanning, kan nog altijd één van de komende opvoeringen bijwonen. HET STUK «De Schelmenstreken van Sca pin» neemt in het oeuvre van Molière een vrij eigenaardige positie in. Kennen we van deze auteur meestal «echte» toneel werken met een sterk gebouw de intrige en volwaardige dia logen. dan is dit stuk een echte Commedia dell'Arte, waarbij improvisatie en akro- batie het halen op een sterke intrige. Het stuk situeert zich ergens in Zuid-Frankrijk of Italië. Een troep rondreizende akteurs komt op het dorpsplein een stuk opvoeren. Het gezel schap stelt zich voor, het spel begint... VERTOLKING Verrassend knap was Maurice Bogman in de rol van Scapin, de uitgeslapen steeds intrige rende dienaar van Octave. Als een niet te vatten plaaggeest loopt, spring en danst hij over het toneel, smeekt, bidt of dreigt hij en niettegenstaande de zware fysische inspanningen wist Maurice Bogman het hoge tempo aan te houden tot de laatste sekonden van het stuk. Een knappe prestatie. Walter De Rop in de rol van Argante, vader van Octave en Zerbinette, typeerde uitstekend de vader die het huwelijk van zijn zoon wil doen verbreken maar door Scapin op andere ideeën wordt gebracht. Deze speler beschikt over een uitste- Reeds meerdere malen werd er in middens van de BGJG een lans gebroken om ook met onze gezinnen aan sport te gaan doen. Op de kaderdag van verleden jaar kwam o.m. deze wens nogmaals duidelijk naar voor. Gewestelijk werd dan ook momenteel reeds één konkreet voorstel uitgewerkt vanaf 29 mei e.k. kan er in het kader van de Bond aan zwemmen gedaan worden hetzij vrij zwemmen voor deze die reeds kunnen zwemmen, hetzij door zwemlessen te Volgen. Deze zwemkursus (naar we hopen de eerste in een lange rij) gaat door in het intercommunale zwembad Olympos te Dendermonde, telkens de woensdagavond tussen 20 en 21 Aangezien koken nog altijd geld kost wordt er ook van de deelnemers een inschrijvingsgeld gevraagd, dat echter goedkoper uitvalt, naarmate het gezin meer leden telt. Volgende regeling werd dienaangaande getroffen een basisprijs van 600 fr. per gezin. Dit bedrag dient vermeerderd met 45 fr. verzekeringskosten voor de eerste drie leden van het gezin. Voor de andere personen wordt dit bedrag teruggebracht tot 25 fr per persoon. Voor een gezin met drie kinderen beduidt dit bvb. dat er vijftien zwemlessen of zwembeurten zijn voor 10 fr per beurt en per persoon. Voor grotere gezinnen is het uiteraard nog minder. Gezien echter de beperkte ruimte van het zwembad (max. 110 zwemmers om iedereen de gelegenheid te kunnen geven nog wat rustig te kunnen zwemmen) worden de inschrijvingen afgesloten eens de veertig gezinnen bereikt. Inschrijvingsformulieren zijn te bekomen bij de plaatselijke secretarissen. START Deze zwemkursus in bondsverband zal echter slechts een begin zijn van meerdere sportaktiviteiten, hetzij gewestelijk, hetzij plaatselijk. In de 45 fr. verzekering waarvan hierboven sprake, is tevens een verzekering begrepen voor elke sportaktiviteit welke plaatsgrijpt in het kader van de Bond. Naar we in verschillende afdelingen konden vernemen worden inderdaad her en der plannen gesmeed om een of andere sportmanifestatie op touw te zetten. In SCHOONAARDE bvb. is men druk bezig met de voorbereidingen van een sportnamiddag, terwijl LEBBEKE reeds een enquete voerde in verband met het gebruik door de leden van de Bond van het plaatselijk zwembad dat in september klaar moet komen. Terwijl Grembergen het eerder in de rustige sportwandeling ziet onderzoekt men in BUGGENHOUT reeds de mogelijkheid van een plaatselijke zwemcursus in te richten. Deze zou uiteraard plaatsvinden in het gemeentelijke instruktiebad Uit een en ander blijkt dat op gebied van sportbeoefening er ook in de Bond iets aan het groeien is. De zwemcursus te Dendermonde is dan ook niet meer dan een start. AFDELINGSNIEUWS De gezinskwis te Wichelen kende het verhoopte sukses. Na een voordracht door de h. Beke werden de aanwezigen in vijf groepen gesplitst en moesten er achtereenvolgens een reeks vragen beantwoord worden over de gemeente, over de sport, en tenslotte over de Bond. Een handigheidsproef rondde het geheel af. Het geheel genoot heel wat bijval zodat het gezellig samenzijn dat de avond besloot, ook duurde tot in de kleine uurtjes. Werkelijk een gezinsfeestdag voor Wichelen. Te GREMBERGEN mocht voorzitter Dierickx ruim 100 aanwezigen begroeten op de plaatselijke Algemene Vergade ring. Nadat Mevr. Moortgat een overzicht had uitgebracht over de gewestelijke Jong-Gezinnenwerking, behandelde voorzitter Roosens de bondsproblematiek en het gezins beleid. Ook hier besloot een gezellig samenzijn deze algemene vergadering. De afdeling OPDORP organiseert op zondag 24 maart te 15 uur in zaal Eldorado een koffietafel. Als spreker werd een beroep gedaan op de h. Van Rossem. 's Avonds is er bovendien een kaartavond voorzien voor de mannen. schikt over een aangenaam timbre en artikuleert voortref felijk. Lena Mertens tenslotte, als Nerine, min van Hyacinthe, bracht de haar opgelegde taak tot een goed einde. De KLJ- dansgroep zorgde voor de ver dere figuratie. KOMPLETE VOORSTELLING Waren de vertolkingen stuk voor stuk te kwoteren als kende mimiek en' hij weet met de passende variatie zijn tekst te debiteren. De tweede vaderrol, Geronte. vertolkt door Frans De Bruyn bood meer gelegenheid tot «spelen», was heel wat spek- takulairder dan de figuur van Argante en Frans De Bruyn maakte hier dankbaar gebruik van. Hij had meteen het publiek op zijn hand. Ward Uyttersprot als Octave, minnaar van Hyacinte, bracht het er, zoals steeds, puik vanaf. Ook al kon hij zich deze keer niet «en vedette» spelen, toch bezit deze speler enorme pre sence op het toneel. Dit was trouwens ook het geval voor Jan Philips die de rol van Leandre, minnaar van Zerbi nette voor zijn rekening nam. Karei Uyttersprot, veel op het toneel, maar niet zo vaak aan het woord, bewees op de ogenblikken dat hij hiertoe de kans kreeg o.a. als vervaar lijke ridder met veaudeville- allures dat hij kan akteren. Frans De Ridder en Dirk Van der Poten namen de stilzwij gende rollen -voor hun reke ning. Wat de dames betreft er zit verdomd schoon volk in Belle vertolken zowel Machteld De Rauw (Zerbinette) als Gaby Van Langenhove (Hyacinthe) hun rollen van verliefde jonge- dametjes met enorme overtui ging. Vooral eerstgenoemde be- hoogstaand, dan leverden zowel het kleurrijke dekor als de fraaie kostumes ontwerp Nolle Versyp, uitvoering tech nisch personeel van de kamer hun bijdrage tot het enorme sukses van het geheel. De geluidsinstallatie van Alfred De Smedt zorgde voor een gepast gedoseerde muzikale achter grond. Regisseur Walter Boni, de huisregisseur van «De Iverlin gen», bewees ook met een talrijk en gevarieerd gezelschap puike resultaten te kunnen behalen. Voor het talrijke pu bliek was deze opvoering het zoveelste bewijs dat «De Iver lingen» tot het kruim behoren van onze amateursgezelschap pen. Wie wil kennismaken met de schelmstreken van Scapin kan nog altijd terecht op 23 maart te 20 uur, op 24 maart te 18 uur en op maandag 25 maart te 20 uur Het gewest 4 van het Oostvlaams Rode Kruis omvat volgende gemeentelijke afdelingen Baasrode, Dendermonde, Buggen- hout, Hamme, Zele, Lebbeke, Berlare, Kalken, Lokeren, Moerzeke en Moerbeke. Uit het jaarverslag van 1973 blijkt dat er in dit gewest aardig wat werk verzet geweest is tijdens bovenvermelde periode. Het uiteindelijk doel van al deze vrijwilligers is een noodhospitaal te bouwen om in geval van ramp doeltreffende hulp aan de slachtoffers te kunnen verlenen. OEFENINGEN Op plaatselijk vlak werden 119 trainingen ingericht. Op gewestelijk vlak 3 op 7 april te Hamme met 113 deel nemers van 11 afdelingen; op 1 september te Kalken met 119 deelnemers van 10 afde lingen; op 10 november alarmoefening te Dendermon de 11 afdelingen en 49 vrijwilligers waren binnen het uur ter plaatse. Op provin ciaal vlak werd een oefening gehouden met 110 deel nemers van 10 afdelingen. Op nationaal vlak bleef de be- langstellingering slechts 3 deelnemers voor de week ends te Leopoldsburg. Het totaal aantal uren training voor 1973 bedroeg 5.224, wat een stijging betekent in vergelijking met het vorig jaar. HULPPOSTEN Het aantal preventieve hulp posten steeg tot 331 verdeeld als volgt 317 bij sportmani festaties, 6 bij de preventieve hulpposten langs de weg, 7 bij dienst langs de autowegen en 1 (met 127 uur prestatie) bij overstroming op 14 en 15 december. Het aantal gepres teerde uren voor deze hulp diensten steeg met 70 t.h. tegenover 1972, namelijk 8.030 uren. Training en hulpposten samen brengen het aantal uren op 13.254. Honderden uren ge presteerd bij ledenwerving, vignettenaktie, optochten of deelname aan manifestaties door gemeentebesturen geor ganiseerd, zijn in deze cijfers niet begrepen. Het aantal verzorgingen steeg tot 1.254. MATERIAAL De stand van het materiaal einde 1973 ziet eruit als volgt 4 noodambulances, 36 Richt op zaterdag 20 april zijn tweede Free Podium in met als affichenaam Just Bom. Het is echter vooral interessant voor minder-bekenden omdat zij hier een podiumkam krijgen waarbij organiza toren aanwezig zijn op zoek naar nieuw talent om hun voorprogramma's te stofferen of om toch goe de avonden in te richten met niet al te dure arties ten. Meer inlichtingen kan men inwinnen via tel 052/377.77 of p/a Luk De|>] Block, Kokerij 5 Meldert. De begrafenis van Rudy Wasteels, het vierde slachtoffer vai het tragisch ongeval na de prinsenverkiezing op 9 februari te Aalst, waarbij vier jonge Aalstenaars in de Dender d< verdrinkingsdood vonden, vindt plaats zaterdag a.s. om 1( uur in de dekanale St.-Martinuskerk. Vrijdag jl. rond 16 uur ontdekten sasmeesters Denderbelle het drijvend lijk. Rijkswacht en politiedienster zorgden ervoor dat het slachtoffer opgehaald werd. Een drietal weken terug werd het lichaam van Patricl Roelandt opgehaald, terwijl de overige twee slachtoffers d< maandag na het ongeluk met de wagen bovengehaah werden. Maandag jl. werd de St.-Annabrug te Aalst voor alle verkeerffif gesloten. Tot 6 april zullen dringende herstellingswerkei aan de losliggende wegdek uitgevoerd worden door Bruggei en Wegen, dienst Waterwegen. Inmiddels is Aalst aangewe-K zen op de Zeebergbrug en de roemruchte Zwarte Hoekbrug; of voor wie het beu wordt de nieuwe Denderbrug teL. Erembodegem IK Inzonderheid tijdens de morgen en avondpiekuren zit het®] verkeer in de binnenstad duchtig in het slop. KnelpuntenjL blijven natuurlijk de toegangswegen tot de Zwarte F Hoekbrug, terwijl anderzijds het opstoppingen van jewelste iedere morgen en avond worden aan het kruispunt Pontstraat-Brusselsesteenweg en inzonderheid ter hoogte van de Albrechtlaan en de Brusselbaan. De uitschakeling van een brug stelt de Aalsterse weggebruiker zwaar op de proef, wat de noodzaak van een spoedige opbouw van een Zwarte Hoekbrug duidelijk laat blijken, (jv) Prins Karnaval Antoine I, bloemenfee Monique en schepen van kuituur G. Van den Eede vertegenwoordigen dinsdag jl. Aalst op de dag van het Oost-Vlaams toerisme op de ie Lentebeurs te Gent. Aalst richtte zijn aanvraag tot de V.Z.W. "Historische steden van België" om toe te treden. Diverse steden zoals Brugge,Gent, Doornik, Luik, Dinant, Leuven... zijn bij deze vereniging, die als bijzonderste doelstelling heeft op de ministeriële diensten drukking uit te oefenen voor toekenning van subsidies en snellere afhandeling van de dossiers, aangesloten. De afgelopen verkiezing van 10 maart bracht voor Aalst alvast dit resultaat op, dat er een begin gemaakt werd met de samenstelling van een "politiek archief". Alle dokumen- tatie die de partijen aan de man brachten tijdens d< verkiezingskampagne zal bijgehouden worden. Een goede vertolking, een mooi dekor en een sterk "Glazen Speelgoed" van Tenessee Williams ingrediënten voor toneel met klasse. "Willen is kunnen" deed het goed in de zaal Antiekens, (jo) standaard en 16 niet-stan- daard brancards, 5 standaard en 6 niet-standaardtenten plus verschillende verzorgings koffers en tassen voor hel pers. Verder beschikt gewest 4 over een keukenuitrusting voor 120 personen, 5 zend en ontvangsttoestellen, een secretariaatskoffer en een stroomaggregaat. MANSCHAPPEN Gewest 4 van het Oostvlaam- se Rode Kruis beschikte einde 1973 over 284 vrijwilligers onderverdeeld als volgt 175 aktieve vrijwilligers, 59 reser- vevrijwilligers, 3 kandidaat instructeurs, 2 sectieleiders, 15 ploegleiders, 1 groepslei der met 2 adjuncten, 4 verplegers en 1 dokter, 1 almoezenier alsmede 23 hoof den en adjuncten. Rekening houdend met het feit dat al die mensen voor hun gepresteerde diensten niet de minste bezoldiging ontvangen, kan men uit bo venstaande cijfers slechts één conclusie trekken, nl. dat gewest 4 van het Oostvlaams Rode Kruis alle lof verdient voor hun werk dat getuigt van echte naastenliefde. Volhou den jongens De Vlaamse gemeenschap is jullie dank baar Robert Peeters Hofstade heeft zeker niet de pretentie zich tussen d< karnavalreuzen van de streek te gaan opstellen, daarvoor lig het wel wat te dicht bij Aalst, doch daarom hoeft karnava in Hofstade dan toch ook niet verbannen te worden. Da zullen de Hofstadenaars zaterdag a.s. wel degelijk bewijzei met de halfvastenviering die doorgaat vanaf 21 uur in zaa Ons Huis. Hofstade krijft trouwens een steuntje van Keizer Kam iel er prins Antoine van Aalst, Keizer Walter van Lede en d< inheemse bloemenfee Monique die ook deel zullei uitmaken van de jury die omstreeks middernacht het defile< der gemaskerden zullen beoordelen. Het orkest Louis Lint zorgt er voor dat de vrolijki dideuntjes niet uit de lucht van dit halfvastenbal Hofstade zullen zijn. (jv) Maandag a.s. 24 maart om 20 uur wordt in de reek Hoogtepunten van het filmforum K.F.L., in de filmzaal vai het St.-Jozefskollege, Pontstraat 11, Aalst de Russische filrr "De 41ste" vertoond. Tijdens de oorlog tussen de "roden" en de "witten" int1 1920 heeft Marioutka reeds veertig witten vermoord. Zj krijgt als opdracht een jonge "witte" officier door ee« woestijn te brengen. Door een schipbreuk samen gei'soleerJ op een eiland, groeit tussen hen een oprechte liefdej Wanneer echter een schip met "witten" voorbij vaart en hW naar het strand loopt, schiet ze hem in een impulsief geba neer. Met deze debuutfilm bracht Tschoukhrai' een nieuw gelu in de Sovjetfilm. Het is geen strijdend propagandawer maar een poëtische film waarin de mens primeert. De n natuurbeelden en de uitstekende kleuren vormen dan oo slechts een neutrale achtergrond, waardoor de personag op hot voorplan komen. 8 - 22-3-74 - De Voorpost

De Voorpost | 1974 | | pagina 8