AALST CORUM ALOSTUM IMPERIALE «CESAR» BINNENKORT AAN HET WERK TE STEVEN WIEZE JEUGDRAAD ORGANISEERT «MAAND VAN DE KLEINKUNST» i16 - 23-3-74 - De V oorpost Corum Alostum Imperiale, de feestklok van Aalst. Vo rige week schetsten we al waarin hun aktiviteiten be staan. We willen niet over drijven, geen haar op ons hoofd denkt eraan. Toch kunnen we het niet laten dat Aalsters fenomeen in één adem te vernoemen met bepaalde «groten die hun volk leerden zingen». De namen mag u zelf invul len. Het gaat naar ons ge voel minder om het over weldigend toondichten of denderend uitvoeren dan wel om het doortrekken van een lijn. Hebben voornoem de groten een groot deel van Vlaanderen bekeerd tot het echt Vlaamse lied, de zingende Aalsterse feest nummers doen hetzelfde voor de Keizerlijke stede. Ongeweten misschien en onwillekeurig zijn we alle maal wel ergens gebonden aan ons zingend verleden. Die liefde voor de eigen volkskunst en het volkswe zen zet Corum Alostum Im periale verder, zij het dan op een satirische, schalk se, prikkelende wijze. En mocht wat voorafgaat te hoogdravend klinken, dan volstaat het misschien te zeggen dat we absoluut het liedjesboeket van vorige week willen vervolledigen. Op algemene aanvraag als dat iets goedmaakt. Hoe ven we er nog de aandacht op te vestigen dat mits het gebruik van schaar en lijm pot deze liedjes naar het «archief» kunnen verhuizen bij wat vorige week ver scheen... (AH) GLORIE, GLORIE VER D'AJOINENSTAD REFREIN: Glorie, glorie ver d'Ajoinenstad Weir hemmen hier in Oilsjt het leste nog ni veiren gat Glorie, glorie, Allelulia Ver ons Ajoinenstad. 1 Lek ied're berremiester die zen zélven respecteirt Heit Bisschop zen portret op schilleroi gekommandeird Den artist in kwésjte is in't dierenschilleren steirk Dus werd da'n miesterwerk. EIREKEN VAN DE TOERISTISCHE PLOOSTERS REFRANJTN woor den denjer stinkt er ieren in het rond woor den tettentoeren stoot neivest de kont woor d'azjenten schrieven: «HIEREN HET ESTOID» woor de boozen schroiven soms me dobbel kroit woor ge kentj verdrinken in en stadspissoin door ben ik geboeren, wil ik altoid zoin 1ste KOMPLET Nen oilsjteneer dat es e vies pateiken, vried kolleriek en sevvest vlam en vier a kaan ni tegen valsche loensche streiken mo wel teigen ne groite pot me bier TWIEDE KOMPLET De mensjen zoeken noor onzen teooter, e vried groeit spel, aal jooren lank verwacht moor in de Meilestroot onder het wooter, stoot dennen baa, Allei wat e gedacht. DERDE KOMPLET Aal die goot traan, zal in het kert verschieten op t' stadhois zitten ze me zekken spoit ge zetj de lemmes nimier hoeiren blieten en d'amplajeis zen eere wekker kwoit VIRDE KOMPLET Den berremiester heit neweir iet veiren; a zitj me schrik aal wel nen dag of tien de vitreneir wiltj hem na vizenteiren, a zo zu geeren zen bisjtjen nikierzien. GE MEIGT «BIS» ROEPEN ZEE Het «Dirk Martensjoor» leit Jan de Neif zwoor op zen moug Ge moeitj die ménsj begroeipen want die kreig de volle loug d'inrichtink van 't fiest, ter iere van de zwerte maan Doe Gaston den bliekenblaan. En onze vriendj Vernimmen, die kwamp op ver ons braaroin «Op onze Handelsfooir moet oilsjters bier te drinken zoin» Weirk in oigen streik zoei zoi de Willy noig séreis Me ne Coca vei zennen neis. De hooisvooilspecialisten die stoon teigenien gekant Moyersoeinsj wilt molen, Bisschop zeit «steiket in brand» Mor woorom ni stérten op ons steidelijk méstploin Geer op ons stadsmagasoin De kabelteleviesje is iet woor meziek in stekt Want 't veir Amerika werd ver den twieden kier ontdekt Een Oilsjters'expeditie gaf het dauv'rend resultoot led'rien speldj nog zonder drood. De stadskoleiren die zen wit en socialisten roeid Da sloot de lesten toid de berremiester ooit zen loeid Want dor ontbrekt nog 'n koleir zooi zeit de scha kadei D'as 't geel van de cei-vei-pei. Er komt 'n groeit fabriek in 't stad zooi werd er toch gezeid 't zen de Chineizen die in Oilsjt contact hemmen geleid Want 't woter van den denjer is het strafste wa ge vindj Ver 't moken van Chineise inktj. 8 Het Botanieken hofken is versierd me'n postier Een soert moderne kapstok peist den braven hovenier En zooi heit soms Sintj Anneken op heren hoil'ge kop 'n vooile klepmoeisj op. Het stadsbestier die liept de leste toid ni noig kontent En in 't college zoi ze teigenien 't is de moment Die manen van het fietsbestier kroigen te veel toepee Weir stichten nen Ve-Zét-Wé. STROIDLIED VAN DE PLEKKERS Zoei gommen weir op stap mé béstel en mé pap Nen iemer en een lier papier, mén kaan ni mier Wei loeipen 's nachts in 't stad Deir kaa, deir windj en nat Proces-verbaal van nen azjent de vraa tois ni kontent Toch zèmmen derzu geeren boi. wei doen't ver de partoi PARTOI PARTOI PARTOI De kiezink stoo weir veir de deir wie hooi da na teiven veirspéllen den 10de meert zitten me weir tot 't halven in de nacht te tellen de polletiekers drooin rond aa ze weiten a tèn weir insj woeinen ze zeggen weir teigen a vraa Wèr zéll'n hem looter insj beloeinen As milletant es dat een ier van 's nachts neweir insj tegoon plèkken en het gebeirt soms wel ne kier van d'ander affisj'n af te trékken en krepte tèn in ennen nest mé twie oiskaa vervroezen voeten tèn zeid a vraa, lotj mé gerést g'hedj bier in anne pap gegoeten De polletiekers loeipen kood na kenne ze gien stekskes geiven vroeger tèn smeite ze z'op stroot van deis rois pakke ze dor neiven mor dat en komt ni on eer èrt ze zéll'n der wel aal iet op vinnen zegoon ons kikskesen fazanten stoeven zoei kommen zeer ons toch beloeven Kiest na ve zjef of pie of pol da kaan ons ammol ni verdommen weir hémmen onzen booik aal vol weir zén der van verrom gekommen 't zé roeid of blaat of geel of zwèrt, ze goon eir aal in d'n heimei hooien mor 't es geloik wa da da wérd weir moeten toch attoid betooien Ezels zijn er genoeg, iedereen kan al eens met deze titel vereerd worden bij het schieten van een of andere kemel. Maar de enige ware, de echte, de onvervalste ezel cfr. BB) is Cesarhet huisdier van Willy Jansegers in de Herbergs traat 24 te Moorsel. Wij achtten het de moeite waard om dit toch uniek geworden dier eens van naderbij te bekijken en er een artikeltje aan te wijden, want iedereen beschikt toch niet meer over derge lijk huisdier. WILLY MOORSELAAR Toen een tiental jaren geleden het grote gezin Jansegers vertrok om zijn nieuwe woning te betrekken, die werd gebouwd te Groot- Bijgaarden, wou de nu 34-jarige Willy niet mee verhuizen. Hij bleef alleenachter in de ouderlijke woning waar hij geboren is, in de landelijke streek waar hij zijn jeugd heeft doorgebracht, de streek waarmee hij vergroeid is, de Moorselse wijk Steven waar hij iedereen kent. Langs een in aanleg zijnde brede baan bereiken wij onze bestem ming. Bij het dichtklappen van het portier van onze wagen wordt ons bezoek reeds luidruchtig aan gekondigd door de trouwe waakhond. Wij staan even in be raad of wij het erop zouden wagen de ijzeren poort te openen waa rachter de waker nog steeds druk doende staat te blaffen. Plotseling denken wij aan de joemalisten die filmbeelden moeten vastleggen in het heetst van de strijd in Vietnam en op andere fronten. Vastberaden duwen wij de poort open en het luidruchtige dier schijnt geen kwade bedoelingen te hebben. Achter het raam zien wij Willy reeds wenken zodat wij onmiddellijk binnenstappen. Willy is juist aan tafel gegaan met voor zich een echte boerenbo- terham bedolven onder een lap echte boerenhesp, dit wordt naar binnen gewerkt met een stevig glas botermelk. Echt gezonde voeding merken wij op en het spijt ons dat wij juist van tafel komen en het verzoek om mee aan te zit ten moeten afwijzen. LAND- EN TUINBOUW «Toen mijn familie vertrok naar Groot-Bijgaarden was ik een ge woon arbeider, doch na enkele maanden tijd besloot ik thuis te blijven en mij enkel bezig té hou den met land- en tuinbouw,» ver telt Willy. Hij houdt voor het ogenblik wat vee en wij mogen mee naar de stallingen. Twee melkkoeien lopen vrij rond in de stal en denk nu niet dat Willy die dieren dagelijks dient te melken, helemaal met. Drie melkers lopen eveneens vrij rond tussen hun voedselbronnen en dat zijn dan drie stoere kalveren. Dat derge lijke dieren er flink op vooruit gaan hoeft u maar eens te vragen aan een echte kenner. Verder kweekt Willy jaarlijks een flinke portie prei en in de snijbloe menteelt is hij ook thuis. Genoeg variëteiten dus op het bedrijf Jan segers. Toch hoorden wij dat Willy zich liever zou specialise ren in een bepaalde tak, zodat zijn werk meer renderend zou worden. Daarnaast heeft Willy nog een be langrijke hobby, en dat heeft hij ons niet verteld, maar wie hiervan niet overtuigd is, vraagt het maar eens bij de buren. Zijn hobby bes taat er in iedereen te helpen die in nood is of niet tijdig door zijn werk geraakt. Aan ontspanning heeft hij ook geen tekort als lid van de Vrijwil lige Brandweerdiensten. ER KOMT EEN EZELReeds geruime tijd hadden Willy en zijn gehuwde jongere broer Frans uit Herdersem, beslist dat zij eens een ezel zouden kopen. Dit had Willy eens vernoemd tussen pot en pint en een bepaalde heer uit Wieze had hem een ezel beloofd. Maar hiervan bleek niets in huis of i in stal te komen en tenslotte reed Willy met een vriend naar Liedekerke waar de ezel «Cesar» werd aangekocht. Toen Willy de volgende zondag bij zijn ouders was en verslag uitbracht over de nieuwe aanwinst zou ook zijn jongste broer Kamiel meedoen, zodat Cesar uiteindelijk de eigen dom werd van de gebroeders Willy, Frans en Kamiel Jan- seghers. Een familiestuk zouden wij zeggen. Toen hoorden wij het verhaal hoe Cesar zijn baas, reeds de eerste nacht van zijn verblijf te Moorsel, uit zijn bed haalde. Wie onder u heeft ooit het gebalk van een ezel gehoord U niet Wel, Willy Janseghers was tot dan toe ook een leek op dat ter rein. Toen het gebalk die eerste nacht begon en Willy dat aan hoorde leek hem dat nogal eige naardig en toen het bleef aanhou den werd hij ongerust. Uit schrik dat Cesar in gevaar verkeerde, stond Willy op en ging zich van de toestand vergewissen. Dat Willy sedertdien met het ge balk van een ezel vertrouwd is, hoef ik u niet te vertellen. CESAR VIER OUDEJAARSAVOND! Met Oudejaarsavond trok Wil er op uit om met enkele vriend I de jaarlijkse gebeurtenis te vier in een plaatselijke herberg. EL er met enkele vrijgezellen men pintje naar binnengewerkt wer l hoeft iet gezegd. Er werd tuurlijk ook gepraat over de nie we aankoop van vriend Will Toen kwamen zij op de lumineu idee om Cesar er bij te halen dit om de ongelovigen ervan overtuigen dat er op Stevi werkelijk een echte ezel zi intrek had genomen. En zo ging men over tot het doo| y feest van Cesar. Menig herbei werd aangedaan door Cesar zijn gevovv en dat dit gepaa ging met enige «malheurtjes» zi ,f u best begrijpen. Cesar ze scheen het in den beginne niet te best te begrijpen en vroeg zit waarschijnlijk af welke ezel hz in zijn hoofd had gekregen o rl hem mee te nemen op deze u l stap. Doch na een tijdje begon zich toch thuis te voelen in eét£ bepaalde herberg, waar hij er nie h beter op vond dan aan zijn nta tuurlijie behoeften te voldoe a midden in de dansvloer. Dat ook enkele pintjes aan scherveit vlogen is niet te verwondere Doch alles liep goed af en hierm ii was Cesar ook goed ingeburge ft op de wijk Steven. WAT NU Willy vertelde ons dat hij nu zi nens is om Cesar te leren werkei Of dit hem zal gelukken blijft n tuurlijk een open vraag. Willy zo het echter fijn vinden te kunne beschikken over een werkend ezel, niet alleen omdat het ie uniek zou zijn, maar tevens omdi hij hiermee gemakkelijk zo werken tussen zijn rozenplanlci^ Een ezel heeft namelijk fijne poo jes. Hier kan men met een paar niets verrichten. De vraag blij nu in hoeverre Cesar de ker merkende eigenschap van h< ezel-zijn, namelijk de kof pigheid, in zich heeft. Op de vraag of Willy er eventue nog een ezelin zou bijkopen o'£ verder te kweken, antwoordde 1 droogweg: «Jaja, ik weet wat h is alleente zitten». Moest de gel genheid zich voordoen om een g Ir zellin voor Cesar te kopen, dJn zou dit misschien wel kunnen g U' beuren, maar voorlopig denl'a Willy hier toch niet aan. n< Wij hebben Willy beloofd terujn te komen wanneer Cesar h<3' werken heeft geleerd, wij wacl e ten af... Willy vertrouwde het niet en onze verslaggever moest dan maar mee op de foto. Alle goet dingen bestaan immers uit drie. (jm) De nog niet zo lang geïnstalleerde jeugdraad te Wieze een overkoepelend orgaan van de jeugdverenigingen Chiro tip-top, Chiro sablid en jeugdklub 71 Volt bereidt zich voor op een grandiose «Maand van de Kleinkunst». Voor hun eerste organisatie spaarden deze jongeren tijd noch moeite; een maand van de kleinkunst op touw zet ten is immers geen klein bier. Het volstond hen bovendien niet enkele kleinkunstavonden in te richten, waarin de meeste kleinkunstgenres aan bod komen vertegenwoor digd door prominente artiesten, ze vonden ook nog de mogelijkheid aan deze manifestatie een talentenjacht te koppelen. Deze wedstrijd, bestemd voor kleinkunstenaars, kabaretiers, en folk-singers, belooft trouwens haar ge westelijk karakter voorbij te streven, want nu reeds ontvin gen de organisatoren inschrijvingen uit Nederland en uit het Gentse. Het feit dat aan deze talentenjacht zowat 5.000 fr. prijzen verbonden zijn, zal hieraan zeker niet vreemd zijn. De volledige organisatie, aldus sekretaris Gommaar De Wit, vergt trouwens een aanzienlijke finan ciële inspanning: 30.000 fr. aan kontrakten, 5.000 fr. prij zen, 15.000 fr. algemene onkosten, enz. VIER AVONDEN IN REEKSVERBAND Deze maand van de klein kunst is een periode waarin de jeugdraad iedereen de mogelijkheid biedt in kon- takt te komen met de diver se genres van de kk. Meer dan de artiesten nog, bena drukte sekretaris De Wit, wensten wij de nadruk te leggen op de genres die ze vertegenwoordigen. Even belangrijk echter is de mensen die er zich toe aan getrokken voelen, de kans te bieden zelf aan klein- kunst te doen en de beste resultaten te bekronen. De maand van de kk omvat vier avonden in reeksver- band. Eerst komen «De Ka- dullen» aan de beurt, wiens repertoire hoofdzakelijk be staat uit volksliederen. Hierna kan men kennis ma ken met Jan De Wilde, de kleinkunstenaar die het luisterlied als eksperimen- teel ekspressiemiddel aan wendt. De groep «Tamboerijn» komt de derde avond aan de beurt, een groep die met een klassiek repertoire kommerciële schlagers weet op te bouwen. De slotavond gaat door met Zjef Vanuytsel, voor het eerst met een «backing group» op de planken, wel één der meest bekende kleinkunstenaars in het poëtische genre. Wat onmiddellijk opvalt is het feit dat de organisato ren geen beroep hebben gedaan op Noordneder landse artiesten, waarmee ze in de eerste plaats willen bewijzen dat er in eigen land meer dan voldoende talent voorhanden is. KLEINKUNST POPULARISEREN De jeugdraad wenst door deze maand en niet bvb. vier manifestaties gespreid over langere termijn het kk-genre te benadrukken en populariseren. Een reeks avonden bezit immers een grotere publi citaire kracht dan vier af zonderlijke manifestaties. Deze spreiding over één maand werd bovendien voorgestaan omdat het praktisch onmogelijk is een talentenjacht te organise ren over een lange of mid dellange tijdspanne. Deze koncentratie binnen een maand biedt de liefhebber trouwens het financiële voordeel zich een abonne ment te kunnen aanschaf fen. Toegangskaarten voor elke avond afzonderlijk of abon nementen voor de ganse maand zijn op voorhand verkrijgbaar op het sekreta- riaat. Voor de Kadullen (30 maart - 20 u.) bedraagt de prijs 50 fr. Wie Jan de Wil de op 6 april aan het werk wil zien, moet 40 fr. neer tellen; hij kan dan ook eerste schiftingsreeks va de talentenjacht meem ken. De tweede schiftin gaat door op zaterdag april en wordt opgericl door «Tamboerijn». De toi gangsprijs bedraagt dan 4 r; fr. De finalisten van de on dek - de kleinkunststerwet strijd en Zjef Vanuytsel tr< 0 den op op zaterdag 27 api fr te 20 u. Al deze avonden gaan dot I in de zaal «Madelom k Schroverstraat 46 te Wiezt Wie nog meer inlichtinge P wenst, abonnementen (1£ v fr.) enz. kan telefonisch t< recht op het nummi I 053/265.02. PIERRE VAN ROSSEl1

De Voorpost | 1974 | | pagina 16