)an mocht Je Beiaard s pelen Zoals de ouden zongen... piepten de jongen OPENBAAR DEBAT OVER FUSIES IN HET DENDERMONDSE EREMBODEGEM TIEN JAAR GELEDEN: TRAGISCHE DOOD VAN MISSIONARIS HERMAN RASSCHAERT De Voorpost - 29-3-74 - 17 er "leen instrument heeft ooit in volmaaktere 3 irmonie met de aard van het volk geklonken, »een instrument kan van zoveel gemeens- hapszin getuigen als de kostbare schat, er- j„oed uit vervlogen eeuwen, schat die neiaard heet. Een reeks geharmoniseerde "lokken, minstens 2 oktaven, waarop door Riddel van een klavier gemusiceerd wordt, snden over stad en dorp hun feestelijke, be gerende klanken klokkenspel, beiaards pel of beiaardrecital genoemd. Zl rsprong ze et zit voorloper van de beiaard hjzonder twijfel de uurklok, i cjrband met het torenuurwerk, sinds de 14de eeuw alhier gebruik kwam. De uurslag eÜsnapte meermaals aan het tie hoor èn het werd nuttig ntecht een waarschuwingssi- loejaal toe te voegen. Dit kwam stand door middel van een '®t pinnen bestoken trommel rephtereenvolgens in hout, jr, brons), die hefbomen in gelweging bracht. Deze ston- n in verbinding met evenveel mers als klokjes en troffen ogs buiten de slagring. Voor- ig en voorspel betekenden n nog volledige diens- Zl arheid aan het uurwerk. De ivoeging van het handkla- n r maakten klokkenspel en zorwerk onafhankelijk van m( aar. Dit stokkenklavier, met :n( itsen en pedalen, trekt langs adverbindingen de klepels i de onbeweeglijk hangen- zoop elkaar afgestemde klok- te'i tegen de klokwand, klok- 00i die doorgaans in een toren gehangen worden. eer h,rval ;op i Franse overheersing bete- [uepde voor veel torens: kerkto- i ofis en belforten, het einde en eHarmede ook de ondergang hP veel kostbare beiaarden. leren werden door bliksem offen en vernield. het einde van de 19de iw werden vele vervallen iarden grondig hersteld en ide deze edele kunstvorm heropstanding. Heden ten ie hebben veel bejaarten te in van luchtverontreiniging, ;e lagen vuil zetten zich op klokken vast waardoor ze zuivere klank verliezen, eren hebben te kampen de nefaste invloed van lersomstandigheden, het inisme komt onklaar, het kader van het beiaar- r dat in 1976 afgekondigd worden konden we konsta- en dat het bestuur van ste rn n wiens torens de beiaar- lanken reeds jaren stom slagen zijn dringend maatre ten namen om de nodige ïtauratiewerken aan te vat- W )MPONEREN: MOEILIJK 'èor beiaard komponeren is ponist moet zich met minder uitgebreide tonen tevreden stellen. Hij moet er rekening mee houden dat zware klokken lang nazingen, dat ze afkeer koesteren voor sterk module rende muziek en vooral dat de speeltechniek voor beiaard he lemaal anders is dan die voor orgel of piano. In ons land en ook daarbuiten zijn vooral Jef Van Hoof, zelf geen beiaardier, maar volledig vertrouwd met de mogelijkheden van het tore ninstrument en Staf Nees, de Mechelse beiaardier, bekend. Volgende bekende komponis- ten hebben ook okkasioneel voor beiaard geschreven: Renaat Veremans, Flor Pee- ters, Godfried De Vreese, Gas ton Feremans. Als komponis- ten zijn er nog de beiaardiers zelf, wel de aangewezen per sonen, gezien de grondige kennis van hun instrument. TECHNISCH VOLMAAKT In een gieterij kan heden ten dage nog het hele gebeuren gevolgd worden dat de inhuldi ging van een klok voorafgaat. De werkwijze, zeer indrukwek kend, leunt nog aan bij de Mid deleeuwen, hoewel de meest moderne hulpmiddelen er ook hun toepassing vinden. Met technische details die er bij te pas komen kan een blad ge vuld worden. Wij zullen ons hier beperken tot een beknopte werkwijze. Vooreerst komen er nauwkeu rige berekeningen aan te pas. De gemetselde kern wordt bestreken met gepaste lagen leemsoorten tot het vervaardi gen van een «valse» klok, en een mantel. DeDe lemen «valse» klok die de ruimte vult tussen kern en mantel wordt verbrijzeld en moet een holte laten die iden tiek is aan de echte, door de Meester-gieter tevoren bere kend. Het witgloeiend mengsel, een legering van koper en tin, moet de juiste sa menstelling en temperatuur bezitten. De oven kan ook problemen stellen. De taak van de gieter is nier altijd ten einde als de klok op gepoetst is. Soms is het noodzakelijk bij te stemmen wat door uitboring verkregen wordt. Het gieten van één en kele goede klok, waarvan de boventonen in volmaakte har monie met de grondtoon klin ken, kan een krachttoer ge noemd worden, het resultaat van een hele dosis kennis en beiaard van Mespelare... De nijverheid, het klokgieten, kende hier een grote bloei, een groot aantal klokkegieters voorzagen niet alleen in be hoeften van onze eigen ge westen, maar voerden ook uit. Men spreekt van gieter sgeslachten... deze nijverheid ging van vader op zoon. Enkele hoofdfiguren klokgie ters van de 15de tot begin 19de eeuw: de geslachten Waghe- vens en Van Den Gheyn, Mel- chior de Haze, Willem Witlockx, Joris Dumery, Van Aerschodt. Mechelen en Leu ven waren vroeger de voor naamste centra voor het pro duceren van klokken, nu komt deze eer onbetwistbaar Door nik toe waar Michiels een ver- bazingwekkende opgang maakte. Te Leuven is het bedrijf van Sergeys, recht streekse afstammeling van de Van den Gheyns ook in volle werking. Momenteel kreeg deze firma de opdracht om 15 nieuwe klokken bij te gieten voor de beiaard van Diest. DENDERMONDE: 16de EEUWSE RIJKDOM BEDREIGD Het uit de 14de eeuw daterend Belfort met de typische kraagtorentjes was voorzien van een uurwerk en twee klok ken, waarvan één het uur aan duidde en een andere de gil- debroeders ter vergadering riep en de lakenmarkt inluidde. I n 1529 kwam een voorspel van 6 klokken, in 1549 werden het er 15. De inrichting was zo uitstekend dat zij als voorbeeld genomen werd door de stad Oude naarde. Tijdens de 18de eeuw bereikte de ontwikkeling van de Den- dermondse beiaard een hoogtepunt met 37 klokken. Op 18 september 1914 werd Den- dermondes Halle en Belfort door de Duitsers beschoten en de beiaard werd sterk bescha digd. In 1925 kwam een nieuwe beiaard met 40 klokken. De on zuivere klinkende werden ver nieuwd in 1948. De beiaard telt thans 48 klokken waarvan de zwaarste de zege- of Mariaklok, 850 kg., een ges chenk is van de inwoners. In 1950 bij de officiële herinhuldi ging werd de beiaard bespeeld door Staf Nees, Georges Cle ment en Paul De Nil, beiaardier van Dendermonde. Door een mikrofoon en luidsprekkersins- tallatie kon de beiaardier tijdens zijn spel het geluid van de kleinste klokjes horen. SCHANDE Rond 1968-69 raakte het me- kanisme van de beiaard defekt, mekanisme dat tot nu toe steeds in dezelfde erbarmelijke toestand verkeert met als ge volg een stomme beiaard. Marktdag, feestdag, 's zon dags van 11 tot 12, de Dender- mondenaars en de landbou wers uit de omtrek worden van dit klokkenspel van uit de pas gerestaureerde Belforttoren, een geklasseerd monument, beroofd. Alle mekanische delen zijn vastgeroest en zitten klem. De klokken moeten gereinigd wor den en bijgestemd, ze klinken vals. Verbindingsdraden zijn losgeslagen en het geheel is akelig blootgesteld aan alle weersomstandigheden. Op de beiaardschool van Mechelen werd een beroep gedaan en de beiaard werd deskundig aan een onderzoek onderworpen, een lastenkohier werd samen gesteld en aan de provincie besturen overgemaakt. Deze, na heel wat tijd verloren te heb ben, stelden vast dat het dos sier niet volledig was. Met de nodige vertraging werd de Mechelse beiaardschool weer aan het werk gesteld en een nog lijviger dossier was het re sultaat. Op 28 december 1972 keurde de gemeenteraad het lastenboek goed. In januari 1973 kuierde het dossier terug naar de provinciale diensten waar het verzeild geraakte in een administratief doolhof, van schuif naar schuif verhuisde en tot slot wist niemand meer waar het zich ergens bevond. Onderzoeken werden inges teld en het blijkt nu vast te staar, dat dit allerbelangrijkste dossier zich te Brussel bevindt. Wil men te Dendermonde klaar komen met de nodige herstel lingswerken voor het beiaar djaar 1976 dan dient er in de eerste plaats te Brussel spoed achter de zaak gezet. Dender monde wacht en wacht onge duldig op de belofte van een toelage. Wanneer die aanzeg ging er komt is het opschieten geblazen! In minimum van tijd kan dan een aanbesteding voor het uitvoeren der werken op gang gebracht worden. Ondertussen wacht Paul De Nil, de Dendermondse beiaar dier, opvolger van het geslacht Loret, en gezien hij de pen sioengerechtigde leeftijd bijna bereikt heefthoopt hij vurig op een verlossende spoedzen- ding uit het Brusselse. AALST 6 KLOKKESPELEN In 1460 werd de Belforttoren voltooid en verrijkt met een nieuw uurwerk waaraan een uurklok werd toegevoegd. Er gaat een legende dat in 1481 een zekere Bartholomeus Coucke uit Aalst het beiaards pel zou uitgevonden hebben. In 1539 werden 7 klokjes gele verd en Aalstbezat zijn eerste bescheiden klokkenspel. Waarschijnlijk schonk het geen voldoening want vijf jaar later verving men het door 11 klok jes. Tot in 1947 hing één dezer klokken in de Sint- Martinuskerk. Nog een andere van 1545 hangt in de toren van de Begijnhofkerk. In 1591 werden aan het primi tief beiaardspel nog 5 klokjes en een klavier toegevoegd. In 1666 kwamen nog 4 klokjes bij. Toen ook dit tweede klokken spel niet meer voldeed en de belangstelling in Vlaanderen voor het beiaardspel toenam, wou Aalst voor de Belforttoren een uitgebreid ensemble. Er kwam in 1716 een beiaard van 35 klokken die samen 7000 pond wogen, gegoten door Jan Pauwels uit Gent. Slechts de uur en halfuurklok van het oude klokkenspel werden behou den. Bij het bespelen bleek het dat de laagste oktaaf onvolle dig was, de beiaard van 41 klokken en 3 oktaven werd be reikt. Zo'n waardevol instrument wou men voortaan slechts ter bespeling aan een bekwaam musicus toevertrouwen. Karei Peetere uit Herentals werd als stadsbeiaardier aangesteld. Hij werd opgevolgd door Bou- dewijn Schepens, tevens orge list van de Sint-Martinuskerk. Intussen liet de beiaard wat on zuivere klanken horen en werd vernieuwd rond 1750. Dit was de vierde beiaard, bespeeld door Cornelis Schepens, ver der Jozef Schepens en de ramp in r! beleefde beiaar dier Franciscus Van de Maele. Er ontstond brand gedurende de kermisnacht. Trommel, uurwerk en tal van klokke- balken werden vernield. Het historisch gebouw werd her steld en de vijfde Aalsterse beiaard ontstond op basis van de 17 ongeschonden gebleven klokken. Karei de Mette, flink instrumentist, werd Aalsterse beiaardier. Op de dag der in huldiging van de beiaard in het enge torentje van het Broodhuis op de Grote Markt te Brussel in 1895, was hij aan wezig, liet zich door vrienden overhalen, nam onvoorbereid deel aan de uitgeschreven wedstrijd en won de prijs met titel van beiaardier van de stad Brussel, Beiaardier des Konings. Nog driemaal werdd de beiaard uitgebreid. Karei de Mette goot zelf 4 klokjes. In 1936 volgde Robert De Mette zijn vader op De oud beiaardier van de stad Aalst woont thans te Blankenberot Op 6 februari 1959 kwam het zesde klokkespel klaar. De hui dige beiaard heeft een omvang van 4 oktaven met 52 klokken. Ruim de helft zijn opgehangen in de lantaarnopening. BEGAAFD BEIAARDIER «Onze beiaard is gezond, heeft een zeer goede klank, soms hapert wel iets aan het meka nisme. dat is echter onder in vloed van weer en wind,» zegt de Aalsterse beiaardier Kris- tiaan Van Ingelgem. Deze zeer begaafde jongeman werd geboren te Sint-Gillis Dendermonde in 1944. Bene vens beiaardier is hij ook orge list in de Sint-Martinuskerk. Hij studeerde aan het Lemmen- sinstituut te Mechelen en De h. Paul De Nil bekwam er in 1969 de speciale orgel Lemmens-Tinelprijs, dit is het hoogste diploma in België in dit genre. Zijn leer meester was de beroemde or gelist Kamiel D'Hooghe. Hij studeert nog steeds verder te Maastricht en kreeg er in 1972 het Solistendiploma voor orgel. In september 1974 zal Kris- tiaan Van Ingelgem het hoogste diploma i Nederland behalen: de «Prix d'excellen- ce». Hij is lesgever te Meche len, te Aalst en te Etterbeek. Van Ingelgem was de promotor en de organisator van tal van orgel- en beiaardkoncerten tijdens het afgelopen Dirk Mar- tensjaar. Hij bespeelt de beiaard elke eerste zondag van de maand van april tot september, elke marktdag en geeft koncerten bij speciale gelegenheden. Van Ingelghem schreef tal van komposities voor koor, orgel, piano en beiaard en werd fina list in 1972 te Antwerpen van de Jef Van Hoof-wedstrijd voor koorkomposities. Aalst mag terecht -fier zijn qp zijn beiaardier. I riformatie: Paul De "Nil en Kris- tiaan Van Ingelgem. Bibliografie: Jef Rottiers: Beiaarden inBelgië. RobertDe Mette: De zes klokkenspelen van Aalst Dit seizoen startte de Vlaamse Klub van Dendermonde met een informatieve reeks «Brandpunten», waarin men het publiek over aktuele problemen wil informe ren. In het kader van «Brandpunt» organiseert de Vlaamse Klub op vrijdagavond 29 maart e.k. om 20 uur een debat over fusies in het Dendermondse. Ward Buyst, oud-gemeenteraadslid van Dendermonde, mo dereert dit debat in De Schuur aan de Torrestraat. Een publiek debat over de fusies van gemeenten is interes sant omdat de bevolking die al te zelden over de fusies geraadpleegd wordt nu tenminste kan verne men wat de gemeentelijke fusies geraadpleegd wordt nu tenminste kan vernemen wat de gemeentelijke politici er toe aanzet een bepaald standpunt inzake fusies in te nemen. Inzake fusies werden alle burge meesters uit de streek, ongeacht hun politieke kleur, uitgenodigd om aan het debat deel te nemen. Vrijwel onmiddellijk stemden de meeste burgemeesters toe en zo wordt Denderbelle op het debat vertegenwoordigd door burge meester Saeys, Mespelare door burgemeester Van Hooft, Gram bergen door burgemeester Reyns, Lebbeke door burge meester Bosman en Baasrode door eerste schepen Veyt die de zieke burgemeester Van Gaever vervangt. Enkele burgemeesters meenden dat het beter was over de fusies te zwijgen. Burgemeester Cool van Dendermonde weigerde bij voorbeeld aan het debat deel te nemen, omdat hij de beslissin gen inzake fusies van het minis terie van Binnenlandse Zaken wenst af te wachten. Burge meester Cool verklaarde verder niet te kunnen deelnemen, omdat het een privé-initiatief betreft. Nochtans werd aan iede re spreker gevraagd dat hij ofwel het fusiestandpunt van zijn stad ofwel zijn persoonlijk fusies tandpunt zou verdedigen. Gust De Ridder, de organisator van de debatavond, nam na de weige ring van de Burgemeester kon- takt op met verschillende sche penen van Dendermonde. Prin cipieel zouden sommigen van deze schepenen er niets tegen hebben aan het debat deel te nemen, maar zij witten naar hun eigen zeggen«de.burge meester niet in de rug schieten». In het schepenkollege werd im mers de afspraak gemaakt dat niemand aan het debat zou deel nemen. Een andere CVP- burgemeester nl. burgemeester Lambrecht van Oudegem wei gerde eveneens aan het debat deel te nemen. Burgemeester De Landtsheer van Buggenhout had oorspronkelijk zijn mede werking toegezegd maar stuurde Gust De Ridder tater een schrijven, waarin hij op zijn beslissing terugkomt. Hij verwees naar het spreekverbod van zijn partij, de CVP en de verkiezingen. Telefonisch kon- takt van de organisator met -de Buggenhoutse burgemeester verwees dan weer naar de h. Cool. Het wordt dus een debat zonder de CVP. Nochtans zullen politici uit Dendermonde, Bug genhout en Oudegem op deze avond hun standpunten uiteen zetten en verduidelijken en dit zonder klein-politieke overwe gingen. Zondagnamiddag, 24 maart had in de zaal Madeion op de Grote Markt te Aalst een verkleed bal plaats voor kinderen van twee tot twaalf jaar, een feest ingericht door de PW-vrouwenbeweging. Alhoewel dit hier een uitloper van karnavalfestiviteiten betrof, kon den we nergens Prins Karnaval of de Bloemenfee bespeuren. Wel aanwezig waren Jean-Paul, die optrad met zijn struisvogel Josephine en de karnavalgroep De Galante Moilentrekkers Het feestkomitee was vertegen woordigd door vijf van haar leden. Als eregasten waren ondermeer aanwezig burgemeester De Bis schop en volksvertegenwoordiger L. D'Haeseleer. De kinderen verdeeld in drie kate- gorieën volgens leeftijd, werden al lemaal bedeeld met een ges chenkje. Elk kind defileerde met een nummer. Voor de bekendma king van de zes laureaten hadden we de gelegenheid met enkele verklede kleine mensjes een praatje te maken. Ze leken stuk voor stuk zo uit een sprookje weg- gestapt. Gelukkige mama's, mees tal de inspiratiebron van zoveel moois, zaten te glunderen... en in elk van hen ging hetzelfde om... mijn kind is de mooiste. Mariska, een gesluierde Oosterse danseres met diadeem op het hoofd was één en al goud. Ze moet zowat 8 jaar geweest zijn en zei: «Ik wenste dat ik de eerste prijs had, mijn mama heeft mijn kos tuum gemaakt» Kris, zoon van oud-prins Karnaval Michel I droeg de verkleinde uitgave van papa's kamavalkostuum, een klown. Een soott Madammeke de Pompadoer, in een wolk van kantjes kwam ook op ons af. «Van waar heb je dat kostuum vandaan,» was onze vraag, waarop zij heel kortaf, neusje in de lucht replikeerde «Lot me me rustel». Yvan liep er alle daags bij. Ik hou er niet van mij te verkleden, ik vind dat flauw, zei hij. Mia, twaalf jaar. was de muzi kale Bella. Broer had de pruik ver sierd met een solsleutel en twee muzieknoten, en op haar bloes stonden notebalken. Ann, de hofnar, volgens ons de mooiste, had haar inspiratie gevonden bij de joker van een doodgewoon spel kaarten. Mama stond in voor de technische kant. Bart was de zee rover, vooral zijn vilten hoed was een juweeltje. Michèle, dochter van Jean-Paul, was voor de gele genheid een hippie-vrouwtje. Waarom Michèle? «Mama wilde het zo!». Origineel was Kris. Hij was verkleed in een bakker, met witte papieren hoed, ovenplank en broodje kompleet. Vind je dat ple zant Kris? Ik weet het niet. was zijn antwoord, maar hij wist wel dat hij «mijnen eersten» zou zijn, wat elk kind ook verwacht. Laureaten waren: 1ste kategorie meisjes Holiday on Ice. Jongens klown. 2de kategorie meisjes Oosterse danseres. Jongens Black and White. 3de kategorie meisjes Muzikale Bella Jongens Piraat. Zo zagen we maar weer, willen of niet, van jongsaf worden deze mensjes voorbereid en getraind om in een volgende generatie hun karnavalmannetje te kunnen Zondag jl. werd door de Aalsterse Jezuietengemeens- chap in de parochiale kerk te Erembodegem een mis op gedragen ter nagedachtenis van Herman Rasschaert S. J. nu tien jaar geleden, 24 maart 1964, op zeer tragische wijze aan zijn einde gekomen nabij zijn missiepost van Kutungia in indië. In de vooroorlogse jaren was student Herman Ras schaert, eerst woonachtig te Aalst, naderhand te Erembo degem, een figuur van betekenis in de katolieke jeugdor ganisaties van de Denderstreek. Na het noviciaat en het Indisch juvenaat van de Jezuieten verbleef hij als missionaris sedert 1947 in Indië. Tijdens slachtpartijen tussen hindoe en moslims in 1964 ondernam hij een vermetele poging om een einde aan de moordpartij te maken. Hij betaalde zijn bemiddelings poging en zelfopoffering met de marteldood. Nu nog wordt deze «Man of Humanity», «A Man of God», zoals de Indische kranten beschreven, door zowel moslims, hindo als kristenen vereerd als een vredessym- bool.

De Voorpost | 1974 | | pagina 17