REMBODEGEMSE INDUSTRIEZONE ORDT INDRUKWEKKEND iROTE ONRUST E GIJZEGEM DE KRING WANKELT REALISATIES EN PERSPEKTIEVEN IN ARRONDISSEMENT AALST imt asfaltfabriek 'jidden villawijk Ki ALSTERS ORT NIEUWS •penbare verlichting fond Aalst (rijgt flinke beurt «PAN» VERRIJST MET BOBOK UIT ZIJN AS AALST PAUL VAN OPDENBOSCH PROVINCIAAL SENATOR VOOR ARR. AALST De Voorpost - 29-3-74 - 3 mer nog heel wat projekten aan een dringende reali- toe zijn, werd vrijdag jl. nog maar eens onder- ;pt tijdens een perskonferentie waarbij oud ster L. Moyersoen voor de Interkommunale «Land Aalst» en het «Aktiekomitee ter Bevordering van 5?konomische Expansie van het arr. Aalst» de gege- over de sociologische toestand in het arrondis- ent van de jongste volkstelling uitvoerig kommen- erde. veel tijd heeft het niet in beslag genomen voora- er een kentering waar te nemen viel in de na- ogse en aanslepende sombere ekonomische toes van het arrondissement. Dat zich hierin een evo- d in gunstige zin voordeed is voor een belangrijk l0 mede het werk van het hogergenoemde aktieko- er e en de Interkommunale. De uitbouw van de Erem- egemse industriezones kunnen hier wel als maat- te] dienen, t ITE «WERKSTELLING e; e één en twee van de m ïbodegemse industrieter- gfen zijn reeds volledig it, terwijl de bezetting van ■z erde van deze zones, die t an nationaal belang opge- i <hd zijn, in 1973 door de 3t van niet minder dan zes 3 ifcve bedrijven en de bes- bqiige uitbreiding van de segs ingeplante bedrijven, ds toeneemt. De globale rkstelling op de derde in- iezone bedraagt thans 950 personen. Binnen nbare tijd wordt het een -tal. het industrieterrein van Erpe-Mere-Ottergem kregen in 1973 reeds twee bedrijven, terwijl dit jaar eveneens twee firma's percelen betrokken. Het industrieterrein van Schendelbeke komt klaar tegen oktober, terwijl te Ninove midden november een galvani- seringsbedrijf startte en on derhandelingen met enkele kleinere bedrijven bezig zijn. PENDELDUUR TOT EEN DERDE GEREDUCEERD Uit het vele cijfermateriaal van de volkstelling '70 waarvan men nu pas eerst in het bezit van de gegevens is, kan men een aantal konklusies trekken voor wat de sociologische toestand is van het Aalsterse arrondissement. Steeds ten opzichte van de cijfers van de voorlaatste volkstelling (1961) blijkt dat er een sterke vertra ging van het groeiritme van de bevolking waar te nemen is, wat op zijn beurt een eerder onbeduidende aangroei van de werkende beroepsbevolking geeft. Er is evenwel een enorme wijziging in de struktuur van de beroepsbevolking waar te nemen. De enorme groei van het aantal weddetrekkenden, 12.500 meer, is vooral treffend. Alhoewel het aantal loontrek- kenden met circa zesduizend eenheden is verminderd, groeit het aantal personen in diens tverband (wedde- en loontrek- kenden) met 8500 eenheden, hetgeen inhoudt dat het aantal zelfstandigen, bedrijfshoofden in de landbouw inbegrepen, met bijna evenveel eenheden is verminderd (ong. 6000). Uit het cijfermateriaal blijkt dat de pendel in tien jaar tijd nog vermeerderd is (ong. 4280 per sonen). Evenwel is de pendel op lange tijdsafstand, an derhalf uur en meer van de woonplaats, die algemeen beschouwd wordt als sociaal- onverantwoord, verminderd en zelfs tot één derde geredu ceerd. Daarnaast is ook het aantal pendelaars die één tot anderhalf uur nogid hebben orn hun werkplaats te bereiken verminderd, wat wellicht zijn oorzaken heeft in een betere verkeersinfrastruktuur. Het Aktiekomitee konkludeert uit de bovenstaande gege vens. De stagnatie van de aktieve bevolking wijst op een verhoogde scolariteit en een veroudering van de bevolking. Voor wat de pendel betreft, het aantal personen die in overheidsdienst in de Brus selse agglomeratie gaan werken blijft stijgen, terwijl an derzijds een belangrijk ob- jektief bereikt werd daar de lange afstandspendel voor twee derden terugviel. Circa vijfentwintig bedrijven zijn op het Erembodegemse derde industrieterrein in wer king, of zijn in opbouw. Meerdere bedrijven zijn reeds in een fase van uitbreiding. Op een andere pagina wijdden wij reeds kommentaar aan de uitbreiding van de Erembodegemse indus trieplanting. Op dezelfde perskonferentie van het Aktiekomitee en de Interkommunale Land van Aalst werden gegevens verstrekt omtrent de realisaties van de wegeninfrastruktuur, het grondbeleid, waterzuiverings- en huisvuilverwerkingsprobleem en de uitbouw vqn de rekreatiezones. diverse verkeersongevallen die zich de jongste tijd bordeden op de rijksweg nr 10 (oude weg Brussel en Gent) de Ringlaan waren deels gevolg van de onvoldoende enbare verlichting op deze wegen. Schepen De Neve van penbare Werken drong aan bij het Ministerie van Open- ire Werken om de geplande werken zo snel mogelijk een nvang te laten nemen. week werd de stad ervan op de hoogte gesteld dat de ensten van het Ministerie de installatie van de zo •rlangde openbare verlichting langs de rijksweg nr 10 op fet grondgebied van Aalst en op de Ringlaan (vak Boude- jijnlaan) en de nieuwe viadukt over de spoorweg en de fendermondsesteenweg, zullen aanvatten. 'e aanvang is voor de Ringlaan en de viadukt voorzien op 1 "ril, de einddatum op 19 juni a.s. Voor de rijkswacht vanaf jfhuizen, Gentsesteenweg, Kapucijnenlaan, Leo de Bethu- tlaan, Parklaan, Brusselsesteenweg tot Erembodegem, is de nvangsdatum 6 mei, de einddatum 23 september. I Zeggen dat erin Gijzegem, in zonderheid bij de bewoners van de residentiële villawijk naast de nieuwe Denderbrug en de bewoners van de nog vrij recent opgetrokken huizen aan de Denderstraat, een on gerustheid heerst, zou al te zwak uitgedrukt zijn. Men is in Gijzegem regelrecht boos en verontwaardigd. Midden vorige week werd aan het Gijzegems gemeentehuis het gebruikelijke onderzoek de commodo et incommodo op gehangen voor de inplanting van een Dendermonds asfal- tbedrijf vlakbij de hogen/er- melde nieuwe villawijk. Deze mogelijke schending van het vooropgestelde karakter van de wijk zet niet alleen bij de bewoners kwaad bloed, doch doet de aktiekomitees ter vrijwaring van het leefmilieu hun stekels opzetten. Het Dendermonds asfal- tbedrijf De Meester vatte, nadat er te Dendermonde geen nieuwe exploitatiever gunning wegens milieuhygi ënische redenen meer inzat, het plan op zijn werkzaamhe den op terreinen vlakbij de re sidentiële villawijk in opbouw, in de nabijheid van de nieuwe Denderbrug uit te voeren. Niet alleen staat het gebied op het gewestplan omschreven als totaal natuurgebied, zelfs de aanleg van visvijvers werd er rechtmatig geweigerd, doch een verkaveling van tweehonderd percelen, waar van een gedeelte reeds be bouwd werd, is omschreven. Het Gijzegems schepenkolle ge nam reeds een afkeurende houding aan, terwijl het Gijze- gemse leefmilieu aktiekomitee samen met RALDES (Regio naal Aktiekomitee Leefmilieu Dender en Schelde) het verweer zullen organiseren. WEGENINFRASTRUKTUUR Werden reeds gerealiseerd de ver- beteringswerken en de verbin dingswegen met de E5, zoals de oprit Erpe-Mere evenals de even belangrijke Brussel-Ninove verbin ding. In het arrondissement zelf, werden de interne verbindingen aangepakt, zo is de laatste faze van de verbredingswerken aan de provinciale weg Erpe- Oudenaarde, deze van de Vijfhui zen tot Erpe, reeds goedgekeurd, terwijl de aanbesteding in juli a.s. gebeurt en de weg redelijkerwijze in de loop van '75 klaarkomt. De rijksweg 56 (Bergen-Gent) wordt op Zottegems grondgebied van het industrieterrein tot aan het Vosken doorgetrokken. Verder zijn er pro jekten om de ring rond Geraards- bergen ook ten westen door te trekken. Het Aktiekomitee dringt er ten stelligste op aan opdat men een aanvang zou maken met de werken aan de weg Aalst- Ninove-Geraardsbergen. Het tracé ligt sinds vele jaren vast en normaal wordt het begin van de werkzaamheden voorzien voor '76. Graag zou het Aktiekomitee de volgende fazen gerespekteerd zien: in 1975 uitvoering van de kunstwerken over de spoorlijnen te Welle, nadien de helft van het tra- jekt Aalst-Ninove, in een derde faze de tweede helft Aalst-Ninove en ten slotte Ninove- Geraardsbergen. Het Aktiekomi tee dringt er verder ten sterkste op aan dat het trajekt van de A8 (Brussel-Doornik), die normaal ten zuiden van het arrondissement loopt niet zuidelijker zou verlegd worden. GRONDBELEID Het land van Aalst verwerft gron den en rust deze tot bouwrijpe ter reinen uit, waarbij gestreefd wordt naar het aanleggen van moderne beantwoordend aan de behoeften, waarbij de integratie van zowel doorsnee gezinnen, bejaarden als grote gezinnen betracht wordt. Dergelijke projekten werden reeds uitgewerkt te Zottegem, Grimmin- ge en Burst. Voor de projekten van Erembode gem (achter de Hogeweg, woon wijk voor ambtenaren), Hofstade (Torenveld, 7 ha.) en Gijzegem (Damkouter, 5 ha) werden de bijzondere plannen van aanleg op gemaakt en heeft het openbaar on derzoek plaats gehad. Verder werd er reeds kontakt ge legd met diverse andere gemeen ten voor het opmaken van plannen. WATERZUIVERINGS STATIONS Op grond van de gegevens van een ekologische studie werd het arrondissement verdeeld in negen zones. Momenteel wordt een voor studie gemaakt om uit te maken welke de optimale ligging van sta tions en koliektoren zal zijn evenals om uit te maken de hoeveelheid en de kwantiteit te verwerken water. HUISVUIL VERWERKING Alle plannen voor de verwerking van het huisvuil werden voorlopig stopgezet, gezien de studie en de noodzaak van gegevens over het industrieel vuil. De Interkommuna le werkte een tussenoplossing uit: het gekontroleerd stort van Voorde (16 ha). Vanaf half april kunnen de gemeenten van het arr. daar te recht, zodat de huidige 42 STORTEN OVERAL VERSPREID NAAST DE TALRIJKE KLANDESTIENE STORTEN KUNNEN VERDWIJNEN. Deze tussenoplossing, dienstbaar enke le jaren, maakt van de nood een deugd en geeft respijt om uiteinde lijk met een definitieve en afdoende technische oplossing uit de bus te komen. REKREATIEZONE Het aktiekomitee en de Interkom munale betreuren de onvoldoende spreiding van de provinciale rekreatiezones - alles werd immers gekoncentreerd te Wachtebeke - waarbij Zuid-Oost-Vlaanderen in het geheel niet aan bod komt. Eerlang vat de Interkommunale op eigen risiko aan met de aanleg van een eerste 20 ha. in het gebied van de Gavers (110 ha.) te Onkerzele. insdag jl. werd voortijdig de St.-Annabrug, die vanaf 18 aart wegens dringende herstellingswerken aan het wegdek sloten was voor 'alle verkeer, terug opengesteld. De 'gantische verkeersopstoppingen langs weerszijden "van c it water" die de sluiting van de brug veroorzaakten tijdens piekuren zijn hiermee opnieuw gereduceerd tot de wone proporties die de verkeersstremmingen in de stad P nnemen. 1( e bouw van het gebouwtje op het sportterrein van de sbroek, waar kleedkamers en sanitair in onder gebracht zal arden, werd bij hoogdringendheid op het agenda van de meenteraad geplaatst. Door administratieve moeilijk- ïden met het dossier dreigt dit zo noodzakelijk onder- imen voor de sportverenigingen, andermaal in gevaar te imen. I 5< e toegang tot de Parkdreef is vrij, een laatste laag voor de egbedekking en banken zullen de wandelaars welgek amen e jn. In de Parklaan werden zitbanken geplaatst. De I eeltuigen in het stadspark, waar vorig jaar omtrent de U ichte staat wel enige deining rond ontstond, staan er nu J Haal opgeknapt en fris gemonteerd bij in het park. v et Keizerlijk Plein krijgt zijn bomen, geen kastanjelaars 1' aar tegen een stootje bestande esdoorns. Vrijdagnamiddag a ordt de laatste boom door de stadsmagistraat geplant. Op I april a.s. wordt een aanvang gemaakt met de verfraaii'ngs- erken aan het Vredeplein, waar grote bloembakken de lurige noot zullen brengen. Naderhand wordt het Esplana- 1 iplein aangepakt. II jdens de maanden juli en augustus zal een bestendig 1 leristisch bureau ingericht worden in het Belfort. Mede- erking van de Handelskamer zou beslist de attraktiviteit rhogen. e et Dirk Martenskomitee heeft reeds enkele projekten tgewerkt. Deze diverse ontwerpen worden eerstdaags isproken. Een Pieter Coeckejaar voor 1975 kan er in tten. Er zijn er reeds die denken aan een Rubensjaar voot c 7 .(jv) Reeds enkele maanden is de vrije teaterproduktie Pan v.z.w. op toernee met haar wereldkreatie Bobok. Oorspron kelijk lag het in de bedoeling te Aalst de première te geven, doch gezien de toneelruimte van het C.S.V. 't Fabriksken onafgewerkt was, bleek dit onmogelijk. Op maandag 1 en dinsdag 2 april, telkens om 20.30 uur is het dan toch zo ver, in de pas ingerichte zaal van het C.S.V., Wellekensstraat 45, Aalst gaat het eksperimenteel toneel met "Foto-roman" en "Bobok" zijn gang. Jo Corthals als regisseur aanduiden zou hem onrecht aandoen, want dit "eksperimenteel volksteater" zoals het Laatste Nieuws het bestempelde, wordt in zelfregie van al de spelers opgevoerd. Het is de eerste maal dat dit fragment uit "Dagboek van een schrijver F.M. Dostojevski" op de planken gebracht wordt, en anderzijds geven de auteurs hun mening te kennen dat aan de oorspronkelijke bedoeling niet getornd werd, nl. geen moeilijk spektakel, maar een stuk dat door iedereen begrepen wordt. Geen ekstra-moeilijk teater, niet absurd, geen hoogdravende teoriën, maar handelend over gewone mensen met hun hebbelijkheden, tot in het graf. (Lieven) Oud-minister L.Moyersoen stelde de verwezenlijkingen en de projekten van en door het Aktiekomitee voor regionale expansie en de Interkommunale «Het Land van Aalst» te nemen voor (Ib) Naast Wim Verleysen, rechtstreeks verkozen senator, krijgt de CVP van het Aalsterse arrondissement er nog een tweede, als provinciaal verkozen senator bij, nl. Mevrouw Paula D'Hondt-Van Opdenbosch. Haar verkiezing als provinciaal senator is een waardering voor de jarenlange inzet in de sociale bewegingen van de Kristelijke Volkspartij. Sinds 1964 werd zij als tweede schepen verkozen van Kerksken, terwijl zij thans het eerste schepenambt waarneemt. Haar inzet en haar grote belangstelling maakten dat zij bij de jongste verkiezingen op de eerste opvolgingsplaats 8.043 voorkeursstemmen behaalde. Zondag 31 maart in zaal De Kring wankelt de buurt weer, voor de derde keer zal het zijn, samen met Hobton, Creativity skiffle- group en enkele jonge ster ren uit de omgeving. Vroe ger al stelden wij Hobton voor. Wij pikten uit het vol- avondprogramma dit keer «De hervormer», een lach- sukses van Ringo Dumpie. Een praatje met de mensen die het volledige program ma- en de eenakter regis seerden... Paul Coppens, alias Ringo Dumpie schreef voor de derde wankelavond van jeugdhuis Kreja een een akter. De komische eenak ter moet volgens de auteur wel uitgroeien boven het prijsuitdelingsniveau. Zegt hij «Het is een eenvoudig onpretentieus werkje waar in de lange arm de hoofdrol speelt. Een vader die gaat stempe len komt in kontakt met een Algerijn, in het leven de verloofde van zijn bloed eigen dochter, voor de «dopper» een ambtenaar die hem zijn droomjob kan bezorgen, nl. suikerklon tjes tellen. Een warboel van intriges die dolkomisch aanrollen en toch dieper gaan dan wat lachen. Welbepaald kozen wij een vreemdeling als hoofdrol. Regisseur van de avond welbekend in de toneelmid dens is Roger De Cock. Vervolledigt hij: «Eerst zeggen dat het welbewust jonge mensen op de plan ken brengt, dat is trouwens van onze groep de bedoe ling. Verder erop wijzen dat alle sketches voor deze avond door Paul Coppens werden geschreven en dat we het principe blijven hul digen «een lach en een traan». Een soort variété wordt het op die wijze. Dat we erin geslaagd zijn de jonge mensen bij het to neel te betrekken, zal wel blijken. Waarmee ik be doel: misschien is het op zet en het gepresteerde niet zo enorm, maar hier krijgt jong talent de kans op de planken te staan». Voegen wij eraan toe: zon dag 31 maart om 20 uur in zaal De Kring, Dr. De Moor straat. Aalst. (HA)

De Voorpost | 1974 | | pagina 3