MARMEREN LIEFDESGEDICHT - TAJ MAHAL - INDRUKWEKKENDER DAN DOOD EN ARMOE BELGIAN PRINTER TROTTERS PER JUMBOJET NAAR OSSESPAN reizen De Voorpost - 29-3-74 - 9 I ATA jdia sterven mensen van ontbering op straat, in India worden doden met de vuilniskar de brandstapel gevoerd, in India worden babies te vinden gelegd in stinkende nisbakken, in India lopen mooie vrouwen als koninginnen in de sierlijkste gewaden iggen kreupelen te verrotten in het stof, in India springen de blinden en de zotten harlijk in 't midden van de weg naar de aanstormende autos, in India wateren elen en heilige koeien in de asse van een eeuwenoude kuituur, in India landt super-jumbojet naast de ossewagen, in India prijken de schoonste paleizen van j/ereld, in India liggen de vuilste krochten en armste hutten, in India heeft men brootste republiek van het heelal gemaakt maar nergens is de gelijkheid en de fjderlijkheid onder de mensen minder merkbaar, in India leven schoonheid en rijkdom Isf armoe, dood en lelijkheid. Maar wie dat alles tijdens een reis heeft gezien en iïen zal toch getuigen dat het meest onvergetelijke moment van zijn reis door 9 hem werd gebracht door het bezoek aan de Taj Mahal, het melkwitte marmeren Iisoleum van Arjumand Banu Begum, als kantwerk in het teerblauw van de hemel \ieden, een betoverende hemel boven de tuinen die opstijgt uit de nevels en uit \brede rivier waarop enkele povere vissersschuiten spelen. Taj Mahal in Agra is wereldwonder. Dat getuigen nu ook alle Belgian Printer Trotters die met trots Jerstrepen dat zij in het wondere feërieke land tijdens hun veertiendaagse reis naar I verre oosten nergens iets mooier en indrukwekkender bracht dan de stonden bij Taj Mahal. prachtige voortuinen van Taj Mahal wereldwonder van architektuur, lieten de ■sche bezoekers in hun kleurrijke klederdracht zich graag fotograferen van de Europa- loekers. eesterlijk bouwwerk dat dag vijfduizend toeristen ille hoeken van de wereld dat door de Indiërs met eid in alle boeken en lures wordt opgehemeld, leer is gefilmd en gefoto- 'd (in kleuren zowel als it) dan Liz Taylor, Bri- Bardot en Rita Hayworth in, werd in 22 jaar tijd op- ;ken door 20.000 arbei- op bevel van de grootste igoolvorst die daarmee wilde brengen aan de ergankelijke liefde die hem i zijn overleden vrouw bleef jen. Zij heette Arjumand ïu Begum, ze kwam uit If zië, ze was donker als een tf f Jesnacht, ze was mooi als H zuiverste juweel, lief als de 3b£htste bloem die men tussen 3e lippen draagt. Ze was ne- A itien toen ze huwde met BtSjah Jahan, die regeerde h< 11627 tot 1665. Zoals zijn 30 Isdienst hem toeliet was je h Jahan reeds gehuwd n(j ar Arjumand Baru ontroerde 'et n zo intens door haar trou- ar liefde, haar schoonheid en ir intellekt dat zij zijn lieve- isvrouwe werd. iwenlang zijn de Mongolen I noorden van India binnen vallen om alles kort en klein slaan, mensen te vermoor- n, veestapels op te eisen, jnjssten in brand te steken en anfeel mogelijk prachtige uitin- 1 vvan kuituur te vernielen. >lij| ar met de jaren werden ze rkjl zwerven, het moorden, v inden en plunderen moe en v vestigden zich ten slotte in or ra aan de Yamunarivier. tvngzamerhand werden de jh este kerels opgenomen vi or de fijnere, beschaafder ici ische gemeenschap en uit huwelijk van de lokale be- ;t king en van de verschrikke- oj 8 maar zoet geworden Mon- •hi en groeide een kuituur die e eeuwen lang en ook nu mi 3 de wereld door haar su- d rieure schoonheid zou ver- jrt ren. Eerst bouwden zij tui- n, nadien tempels en palei- i maar alles wat zij produ- irden werd overtroffen door I werk van keizer Sjah n lan. 1 ssen hem en Arjamund nu Begum groeide een ge- ht van liefde, genegenheid 1° gehechtheid. Ook als keizer i tijdlang werd verbannen toen nogal in de mode was tot de risico's van de stiel loorde volgde zij hem ar andere oorden. Naast all n kwam ze weer op de troon ak ze schonk hem veertien kin- jo 'en. In die tijd was er in India 9 geen sprake van geboor- leperking. Nu wel. Met al- bassin. In het mausoleum zelf blijft alles in het duister gehuld. De keizer ligt er nu begraven naast zijn lievelingsvrouw. De graven zijn in wit marmer en met bloemen en groene slin gers in edelstenen versierd. Op de wanden prijken heilige ko ranteksten. Meer dan drie eeuwen hebben dichters van overal de schoon heid, de praal en de pracht be zongen van het monument waarvan men heeft gezegd dat het een stenen dichtwerk is, gemaakt van hemelse melk en wolken van geluk, gesneden en gehouwen in het kantwerk van de hemel. Met zijn witte koepel en zijn ongeëvenaarde sierlijkheid is het zo mooi dat geen woorden bestaan om de poëzie van de steen weer te geven. Zelfs de Printer Trotters die gewoonlijk uit waren op geschenken en bazars vielen nu een poosje stil bij die pracht. Eer bepaalde Printers hun koopkracht in de bazars verlie zen is er méér nodig dan gewo ne emotie: dat gebeurde in Agra dank zij de Taj Mahal. Toch werd het liefdesmonu ment enkele jaren geleden ook door de tand des tijds aange vreten. India heeft in 1970 mil jarden uitgegeven om het mau soleum dat hier en daar bar sten en tekorten vertoonde te Te New Delhi werden de Belgian Printer Trotters als hoge persgasten ontvangen in de I.E.N.S.-Building van de Indian and Eastern Newspaper Society, waar ze verwelkomd werden door de o/Voorzitter A.G. SHEOREY en de nationale sekretaris P.C. SANDHI en Ch. K. REDDY, Voorzitter van de Papierkommissie. Door Lie. H. DE KIMPE werd namens de Belgische delegatie een zilveren vriendschapsplakkette aangeboden. Een rijke recep tie bracht de nodige stemming. Ook de Belgische ambassade was aanwezig lerlei propagandamiddelen wordt de Indiërs aan het ver stand gebracht dat het in het belang van hun land, van hen zelf en van de wereld is dat zij minder kinderen verwekken, dat zij maximum twee kinderen zouden hebben. Enorme af fiches in felle kleuren vertellen zelfs de Indiërs die niet kunnen lezen op vrij bevattelijke wijze dat een gezin van twee kinde ren het ideaal is. Reeds heb ben een 10 miljoen Indiërs in het kader van die politiek aan vaard als steriele mannen door het leven te gaan maar alles samen heeft de politiek weinig sukses. In de grond redeneren de heren van nu in India niet veel anders dan keizer Sjah Jahan en zijn lotgenoten: een man is slechts een man en zijn leven heeft slechts zin als hij een eerbiedwaardig aantal zonen heeft die het geslacht kunnen doorzetten. In India is men altijd geplaagd geworden door de kindersterfte: bijgevolg moest een vooruitziend en wijs man ettelijke mannelijke kinde ren verwekken om zeker te zijn van het voortbestaan van zijn geslacht. Die diep ingewor telde mening is de scherpste rem op de regeringspolitiek ten voordele van de geboortebe perking en het zijn niet dege nen die in Europa de baas wil len zijn in eigen buik die dat probleem voor India zullen Arjumand Bany Begum overleed toen ze 39 was. Ze verwachtte toen haar vijftiende kind. Koning Sjah Jahan was zo geschokt door het heen gaan van die lieve vrouw dat hij om harentwil, zo vertelt de legende, het Indische woord voor «smart» uitvond. Maar het bleef niet bij dat ene woord. Vooraleer te sterven had de koningin gevraagd dat de ko ning haar zou begraven in een mausoleum dat hun sterke liefde zou evenaren. Sjah Jahan zette 20.000 on derdanen aan het werk, liet tonnen witte marmer uit de ver ste streken komen en bouwde het mausoleum dat Taj Mahal werd genoemd, dit betekent «kroon van het paleis» Het is inderdaad een kroon: de ver schillende sierstenen kwamen uit Egypte, Arabië en Perzië, blauwe saffieren uit Tibet, maanstenen en topazen uit Bagdad. De tombe van de ko ningin is het centrum van het mausoleum. Ernaast ligt een moskee die in zes jaar tijd werd gebouwd. Het geheel ontroert eenieder door zijn perfektie, zijn eenvoud en de harmonie der lijnen. Vier minaretten om ringen het mausoleum en het ganse komplex spiegelt zich in een laag rechthoekig water- restaureren. De centrale pa relwitte marmeren koepel ver toonde enkele scheuren die nu hersteld zijn. De archeologen moesten ook een oplossing vinden door de sporen die hon derden jaren van moessonre gens, brandende hete zon en fijne stofafzetting achterlieten op het marmer en de mozaiek van het monument. Met katoe nen zwabbers, gedoopt in een ben. Misschien ligt daar de reden dat miljoenen ondanks de miserie, de ontbering, de armoe en de honger toch nog gelukkig zijn... Als de tijd van geen belang is kan weinig het mensenhart nog deren. De Taj Mahal, door de wil van een liefderijke troosteloze ko ning opgegroeid uit de arbeid skrachtvan honderden kunste naars en duizenden en duizen den arbeiders, is het perfekte huwelijk van Indische en Perzische kunst, het bewijs dat de woeste Mongolen van eer tijds tot rust gekomen waren in de roes van liefde en kunst. Maar Sjah Jahan, de koning die zo lief had gehad, werd door zijn kinderen zwaar mishandeld. Zonder begrip voor zijn kunstzin en zijn grote liefde stootten zij hem van de troon en zetten zij hem gevan gen: vanuit zijn kerker had hij een troost: hij kon neerkijken op het graf van zijn geliefde... Taj Mahal is indrukwekkender dan het andere Mongools mo nument dat in New Delhi staat en ook aan Sjah Jahan wordt toegeschreven: het Lal Qi'l of Rode Fort, een enorm komplex van talloze hovingen, een klei ne moskee, een muziekpavil- joen, roodstenen leef- en ont vangstzalen destijds bekleed met goud en zilver. Er is ook Fathepur Sikri, de verlaten hoofdstad van de grote mon- golenkeizer Akbar (wat aan een van de Printers liet zeggen dat de Indiërs de Akbar hebben en wij de snackbar)... Ook deze stad is zoals Taj Mahal een ar- chitektonisch gedicht, een en al evenwicht, grandioos in de ruwe pracht van roodbruine steen en graniet. Fathepur Sikri betekent stad der Victorie. Zij is toegewijd aan de heilige Salim Christhi die door zijn ge beden 's keizers vurigste wens door Allah liet verhoren, nl. de geboorte van een zoon... Ove ral liggen de bewijzen dat het voortleven van het geslacht de grootste zorg was en is van de Indiërs. Vandaar dat het zo moeilijk is, ook vandaag, in dat milieu, te gaan spreken van ge boorteregeling. De enorme problemen van India hebben de mensen al daar nooit kunnen beletten vriendelijk en gastvrij te zijn. Dat hebben de Belgian Printer Trotters met plezier ondervon den toen zij na een vluchtig be zoek aan Bombay de eerste avond van hun verblijf in het prachtige Oberoï- Maidenshotel te New Delhi grandioos ontvangen werden Kerkstraat 70 9330 DENDERMONDE Tel. 052-216,32 248.93 Telex 26795 oplossing van ammonia, heeft men de grauwe aangekoekte stoflaag verwijderd, waarna het geheel met water werd afgespoeld en met doeken drooggemaakt. Al die werken gebeurden met de hand. In India heeft men zoveel mensen die altijd een zee van tijd heb- In New Dehli hadden de Belgian Printers niet alleen een first class hotel... maar waarschijnlijk ook de meest gede- koreerde portier van heel Azië... door een der belangrijkste ve renigingen van persvertegen woordigers, de «Indian and Eastern Newspaper society». De pers speelt in India waar nochtans miljoenen ongelet- terdenzijn een zeer belan grijke rol. In totaal verschijnen daar ongeveer 15.000 verschil lende titels en publikaties voor een bevolking van circa 550 miljoen inwoners. Minstens vier maal per week verschijnen 821 dagbladen in 60 verschil lende talen, met een dagopla ge van 9 miljoen. Reeds 18 dagbladen bestaan meer dan 100 jaar en het jaarverbruik aan dagbladpapier bedraagt 250.000 ton. Helaas moeten 200.000 ton hiervan van de in voer komen wat het land en de persvrijheid vandaag voor enorme problemen stelt gezien de indrukwekkende stijging van de prijs van het dagbladpa pier op de wereldmarkt. Heel wat weekbladen hebben al hun publikaties noodgedwongen moeten stopzetten, terwijl sommige dagbladen een «pa pier» gebruiken dat bij ons ten hoogste als inpakpapier zou dienst doen. Al deze proble men beletten niet dat de sfeer op de ontvangst buitengewoon prettig was, dat er aardig ver broederd en verzusterd werd, dat meer dan veertig vertegen woordigers van de biezorider- ste Indiase dagbladuitgevers het bezoek van de Belgian Printer Trotters zeer op prijs stelden. Er werden geschen ken uitgewisseld. De h. De Kimpe overhandigde de Indis che kollega's een «friendship- plaquette» namens de Belgis che weekbladuitgevers en - drukkers. Aan mevrouw Ghandi werd een typisch Belgisch regens cherm cadeau gedaan met de titels van kranten en weekbla den. De paraplu: het simbool van het Belgisch politieke, ad ministratieve, sociale, journa listieke... en meteorologische leven. Een groepsfoto van de India-reizigers voor een landschap dat op de achtergrond wordt afgebroken dooreen moderne stad.

De Voorpost | 1974 | | pagina 9