I 1 VERTRAGING Autoverkoop herpakt zich KRONIEK VAN DE VROUW AANBESTEDING DER TOEGANGSWEGEN VAN DE BRUG OVER DE DENDER GESLAAGDE VERTEL- EN DEKLAMATIEWEDSTRIJD TE MALDEREN LENTE - TUINIEREN WERK VAN DE AKKER Provinciale schiUlerswedstrijd te Lokeren HET PARAFONENKOOR MALDEREN EN OPDORP VIERT 135-JARIG BESTAA Reeds bij het opgaan van het perron was het duidelijk dat er iets mis was. De wachtende reizi gers waren talrijker als naar ge woonte. De belangstelling voor de signalen, en de gespannen blikken in de richting waaruit de trein moest komen, wezen er op dat de verwachtingen hoog gespannen waren. De spoorreizigers stonden in trosjes bijeen. Enkelen stonden op hueentje de trein af te wachten terwijl ze verveeld met de punt van hun schoen kringetjes maak ten in het zand. 'Een paar minuten later was het voor allen klaar dat het treinver keer in de knoei zat, hoewel en misschien was het wel juist déér- om er geen enkele trein op het druk bereden trajekt te zien was. "Het Lot" nu dreef deze mensen bij elkaar en stilaan werden de kontakten gelegd. Een oude Hol lands sprekende dame kwam vra gen of de trein van 16 uur 37, "die blauwe, mijnheer, je weet wel", al vertrokken was en of de stoptrein die er op volgt het sta tionnetje soms al had aangedaan. Ik kon geen antwooord geven. Ik stond nl. op dezelfde trein te wachten en had alleen vastgesteld dat hij nog niet was komen op dagen. Duidelijk ontgoocheld keek ze de spoorstaven langs en vroeg dan plots of het nog lang zou kunnen duren. Ik wist er geen bal van. 't Is hier altijd iets met die lijn", zie ineens een kleine dikke man naast mij. "Is't niet met de post of met de RTT, dan is het iets anders? Nu komt de trein weer niet. Pffftt publiciteit maken, dat wel, maar zie ons hier nu maar staan. Misschien staan we hier binnen een uur nog wel. Als ik geen kaartje gekocht had dan was ik al lang weggeweest. A mm aai de mensen die van de spoorwegen afhangen, vindt U niet Mijnheer Het bleek overduidelijk dat deze man zich door de NMBS bedrogen voelde. Men had hem wel een spoorkaartje verkocht, maar nu kwam de beloofde trein niet. Van oplichterij gesproken. Hij had nu een klankbord gevonden en lucht te zijn gemoed. Meteen begroef hij de hele santeboetiek onder zijn scherpe opmerkingen. Mijn vriend was intussen terug gekomen van het loket. Aan hem had men geen kaartje willen ver kopen. Misschien had de bediende wel aangevoeld dat het niet klopte kaartjes te verkopen voor treinen die maar niet komen. Eén geval van oplichterij was blijkbaar ge noeg geweest. De kleine dikke keek vol verwachting naar mijn vriend alsof hij nu een middel zag om van z'n kaartje af te geraken maar de transaktie ging niet door. De onrust op het perron groeide aan. Niemand kon nog stil blijven staan en iedereen had een ge sprekspartner gevonden. Hoewel eigenlijk niemand kon vertellen wat de oorzaak van de vertraging zou kunnen zijn, had toch ieder de mond vol. Plots gaat de deur van het stationnetje open en de stationsbediende roept 't Zal nog laank kunnen duren, we zitten zonder elletriek". "Den elletriek is kapot" voegt hij er ter verduidelijking aan toe. Voor mijn vriend is het eensklaps duidelijk waarom hij geen trein kaartje heeft kunnen kopen en de kleine dikke mijnheer verkleint blijkbaar nog enige centimeter. Pas zijn de woorden van de NMBS-man goed doorgedrongen of daar gaat de bel. De slagbomen aan de overweg gaan dicht. Er is nog geen trein te zien. De span ning stijgt. In de verte duikt van achter de bocht in het spoor, het beeld van een trein op. Het moét een diesel zijn want z'n snelheid is eerder laag. Trouwens de stoom- traktie werd reeds jaren terug uitgerangeerd en nu hier zopas van officiële zijde werd mede gedeeld dat de stroom is uitgeval len, blijft slechts die mogelijkheid over. De trein nadert tergend lang zaam en stilaan wordt boven op de lokomotief de stroomafnemer zichtbaar. De ontgoocheling is groot en het vertrouwen in de bèdiende krijgt een lelijke deuk. De goederentrein met elektrische traktie rijdt triomfantelijk, het lijkt wel in paradepas, voorbij. Als om de reizigers te tergen voert hij langzaam zijn snelheid op zodat de laatste wagon de sporen zin gend achterlaat. Het effekt is be reikt. De spoorreizigers zijn murw en worden door de bediende in de wachtzaal geloodst. Wantrouwend komen de mensen binnen. De geloofwaardigheid van de man ligt aan diggelen. De goederentrein spoed er zich mee in de richting Antwerpen. In de wachtzaal is herdruk. Alle zitplaatsen zijn bezet en enkele mensen staan recht. Er is geen verwarming en het is erg kil. Na verloop van tijd wordt één van de twee buislampen ontstoken zodat het lokaal wel erg ongelijkmatig verlicht wordt De gesprekken gaan natuurlijk over de redenen van de vertraging, hoelang het nog wel zou kunnen duren en wat "men" er aan zou moeten doen. De kleine dikke is van mening dat men voor zo'n geval steeds extra autobussen zou moeten klaar staan hebben. "Maar ja, hoe gaat het hé Bij de post en de RTT kunnen ze ook zo'n zaken niet opvangen. Waar om zouden ze het bij de spoorweg wel kunnen. PPffft,;;;, 'k was beter met de wagen gegaan, nou ja, 'k heb nu een kaartje." Twee al wat bejaarde dames kun nen niet langer stil blijven zitten. Zij lopen verschillende keren de wachtzaal in en uit. Ze zijn er niet erg gerust in. De trein zou toch eens moeten komen. Een beter bewijs dat het vertrou wen gebroken is kan niet geleverd worden. De loketist moet het zo ook aanvoelen want nadat ze hem verschillende keren hebben uitge vraagd is hij plots verdwenen. Blijkbaar kan de man het niet meer aanzien. De dames drentelen wat in het rond en lopen maar weer het perron op om onmiddel lijk daarna weer binnen te vallen. Een tiental minuten later is er geen beweging meer in de wacht zaal. ledereen heeft zich in zich zelf teruggetrokken en een plaats je veroverd op de zitbank. De wachtzaalstilte vult het lokaal. Wanneer iemand de moed heeft iets te fluisteren naar zijn buur dan lijkt het wel of er geroepen wordt. Allen zwijgen dan maar. Een moeder is pas teruggekomen van een bakkerij in de buurt. Vermoedelijk wil ze voorkomen dat er zal moeten gehongerd wor den. De overwintering op Nova- Zembla heeft hier zijn sporen nagelaten. Haar zoontje brengt heel beieefd een koffiekoek naar zijn mond, maar juist op het ogenblik dat hij er in wil bijten, gulpt de crème met een plets op de grond. Een lichte trilling be roert de wachtende spoorreizigers. De jongen bekomt vlug van de katastrofe en schraapt het glibbe rig goedje met een gebogen wijs vinger van de grond en gooit het nonchalant in de papierbak. Zijn bewegingen worden met spanning gevolgd, ledereen leeft met hem mee om misschien zijn er wel die het betreuren dat de crème niet in hun mond is terecht gekomen. Nooit hebben koffie koeken zo'n magische aantrek kingskracht uitgeoefend. Stilaan raakt het ritselen van papieren zakken gedaan. De stilte krijgt weerom de plaats waarop ze in een wachtzaal van de Nationale Maatschappij recht heeft. Toch wordt deze geheiligde sfeer ruw verbroken. Een kersverse re kruut komt, fluitend nog wel de wachtzaal binnen en laat de deur achter zich dichtklappen. Opgewekt vraagt hij aan de loket bediende wanneer hij de trein moet nemen om vóór 12 uur in de kazerne van Diest te zijn. De man weet het niet. Hierop wordt de vraag nog krachtiger herhaald. De jongen wil het leger gaan vervoe gen, daar is geen speld tussen te krijgen, maar hij is nog totaal onwetend van de "stroomonder- breking". Niemand kan hem met absolute zekerheid een vertrekuur aangeven. Hij gaat onverrichter- zake weer terug. De mensen lachen hem bemoedigend toe, ze hebbep allen het drama meebe leefd. Er komen nog mensen om inlichtingen en het wordt ongedu rig in de zaal. Hier en daar komen zitplaatsen vrij. De mensen vei dwijnen met stille trom. Na een vijftigtal minuten wachten zijn reeds heel wat reizigers verdwe nen. Toch is de trein niet langs geweest. De telefooncel aan de overkant van de straat wordt druk gebruikt en auto's rijden aan en af. Wanneer na ruim een uur wachten de vervangingsautobus de reizigers komt ophalen zijn er nog slechts een paar overgebleven. Waar de autoverkoop in december 1973 merkelijk lager lag, namelijk 32,9 procent dan in december 1972, blijkt de automarkt zich ge durende de twee eerste maanden van 1974, ligt de automarkt slechts 4,4 procent lager dan de gelijkaar dige periode van 1973 tijdens de welke dus 61.523 wagens werden ingeschreven. Ford, die nu al dertien achtereen volgende jaren leider is op de Luxemburgse markt, is ook in 1974 als eerste van start gegaan en staat aan top van de lijst der meest verkochte merken met 6.854 wa gens of 11.7 procent van de markt. Als tweede merk, na Ford, staat General Moters met 6.381 inge schreven wagens of 10.9 procent en op de derde plaats staat Re nault met 6.119 of 10.4 procent. Het feit dat Ford eens te meer de leidersplaats op de Belgische- Luxemburgse markt wegkaapt is voornamelijk te wijten aan het uit gebreid gamma van populaire mo dellen dat deze firma aan de klant kan aanbieden. Voornemelijk de Ford Taunus, het meest verkochte model in België in 1972 en 1973, is hier uiteraard het sprekend voor beeld van. DE OPWDKSE GEZINSRAAD VRAAGT MONITOREN EN MONITRICEN. De Opwijkse gezinsraad orga- nizeert tijdens.het groot verlof voor de vierde maal een vakan tiewerking voor kinderen. Veertien monitoren en monitri- cen worden gevraagd om deze speelpleinwerking te helpen lei den. Een bepaalde vergoeding wordt gegeven. De voorkeur gaat naar perso nen die enige ervaring hebben over het omgaan met kinderen. De kandidaturen dienen vóór 15 april 1974 gestuurd te worden naar de sekretaris van de gezinsraad. Adolf Robbe- rechts. Esp.. 55. 1890 Opwijk. De kandidatuur dient te bevat ten naam en adres, leeftijd, gedane studies, houder van een brevet jeugdbeweging. De voor keur gaat naar personen die een volledige maand beschik baar kunnen zijn. DE GROOTSTE BLOEMEN EN PLANTENMARKT VAN WEST- BRABANT TE OPWIJK Op de zaterdag 6 april en 4 mei, telkens vanaf 9 uur. wordt Opwijk terug HET West-Bra bants centrum voor de aankoop van bloemen, planten en alles wat verband houdt met de tuin en de natuur. De vele duizende planten- en bloemenliefhebbers die vorig jaar op de markt aanwezig waren herinneren zich zeker nog het groots sukses van deze markt die aan een echte noodzaak bleek te beantwoor den. Dit jaar wordt deze markt, de enige gespecializeerde markt in West-Brabant, nog verder uitgebouwd. Nog méér produk- ten worden aangevoerd en het assortiment wordt gevoelig uit gebreid. Ook wordt de mede werking verkregen van de Tuinbouwschool van Dender- monde en de Opwijkse Zonnige Tuin. aangesloten bij het Ver bond der Volkstuinen. Deze zorgen vooral voor begeleiding en informatie van de kopers. De natuur is een stuk van ons leven, en wat voor een stuk! Bloemen en planten brengen vreugde in ons alledaags leven. Ze zeggen ons telkens opnieuw dat het lente, zomer, herfst en winter wordt. De Opwijkse bloemen- en plantenmarkt wordt daarom een manifastatie van kuituur in de echte zin van het woord. De Opwijkse markt is een gespecializeerde markt waarop een uitgebreid assortiment vindt van planten, struiken, koniferen. sierheesters en alle mogelijke plantenniateriaai. Daarbuiten zorgen verschillen de handelaars voor een uitge breide keuze van tuinbenodigd- heden. Een echte liefhebber wordt tweemaal verwacht. Op zater dag 6 april ligt de klemtoon op planten, struiken, koniferen die nog kunnen gepland worden. Op zaterdag 4 mei wordt een weelde van bloemen aangebo den. De inrichters, het natuurbe- schermingskomitee van Opwijk in samenwerking met het ge meentebestuur. heten alle be langstellenden hartelijk wel kom op h april en 4 mei. WAT ETEN WE DEZE WEEK Zondag kaascroquetjes - To matensoep - Coq au Vin - Sla Gekookte Aardappelen Fruitslade. Maandag Biefstuk Spina zie Gekookte Aardappelen Appelen in de Oven. Dinsdag Gebakken lever Gebakken Uien Gekookte Aardappelen - Rabarber Yougourt. Woensdag Prei'met ham en kaassaus in Schotel - Aardap pelpuree Gebakken Ba naan. Donderdag Varkenskarbona den - Spruitjes - Gekookte Aardappelen - Vanillepud ding. Vrijdag Mosselen Frites Citroenrijst. Zaterdag Spaghettischotel Gehakt Tomatensaus en geraspte Kaas - Fruit. Aanleggen van de opritten en toegangswegen naar de vaste wegbrug in de rijksweg nr 60 te Dendermonde (Appels) Raming: 60.483.310F De openbare aanbesteding had plaats op 28 maart jl. Er waren 8 deelnemers. UITSLAG: 1 N.V. Van der Cruyssen - Zottegem 46.949.213F 2 Ver. Gem. Naam Batteuw en Mesdagh NV. —Oudenaarde 47.188.237F 3 Beton-Wegenbouw NV Gent 48.430.734F 4 Alg. Aan Van Laere-Burcht 48.779.321 F 5 Rouan NV. St.-Lievens-Houtem 50.431.732F 6 P.V.B.A. Lievens en Zoon St.-Lievens-Houtem 55.301.660F 7 Wegebo N.V. - Brussel 66.220.326F 8 N.V. Socinco - Asse 68.714.721F Afd. Voorbije zondag hield het Werk van den Akker St.-Gillis haar 2de algemene vergadering. De ruim honderd aanwezigen werden vergast op een welgevuld en goed afwisselend programma. Na een hartelijk welkomwoord en een paar inlichtingen van de voorzitster mevr. De Wolf-Stangé Godelieve, las de sekretaris Wim Van Ranst in zijn inleidend woord een open brief van oud-senator en huidig nationaal voorzitter van de Volkstuinen voor. De heer J. Basin bekloeg zich over de echt ontmoedi gende handelswijze van de aftredende regering, die zo maar de jaarlijkse povere toelage van 250.000F vermin dert naar 150.000F zonder enige reden daartoe te verstrekken. Indien men het rekensommetje afmaakt, dan geeft het Ministerie van Landbouw aan circa 50.000 gezinnen-leden, 150.000F of... 3 F per jaar per gezin, terwijl miljoenen verkwanseld worden aan sommige zogezegde kulturele verenigingen. Gelukkig nog wei dat heel wat gemeenten- en provinciebesturen, deze lompe ministeriële fout verbeteren. Maar - zo vervolgde de sekretaris - wij blijven optimist, wel wetend dat in ons tuintje veel goedkope gezond heid en genot te vinden is en met wat geluk en kennis zal die hof een tegenhanger worden van het immer duurder wordend leven. Na de gezellige koffie, werden er een paar leerrijke films afgedraaid. Inspekteur Michiels bracht toen een hele reeks nuttige raadgevingen, nu bij het begin van het kweekseizoend, goed om weten. Groenten: Zaai en plant dun en laat veel ruimte tussen de rijen. Zodoende kan de lucht en het licht er vrij aan, zodoende krijgt de plant dan ook ruim voldoende voedsel en water, whet zullen forse groenten worden, goed bestand tegen insekten en zwammen, wat dan ook het vele spuiten met insecticiden en vergif veelal overbodig maakt. Bloemen: ook hier telt de matigheid; plaats ze soort bij soort, de grootsten naar de Noordkant. Bessenstruiken: snoei nog vlug enkele oude takken weg; zodat de zon er vrolijk in kan spelen en warmte geven. Er zullen wel minder bessen te oogsten zijn, maar veel grotere.Allerlei bessenstruiken mogen nu niet meer in het tuintje ontbreken. Fruit: vervang stilaan uw grootstammige fruitbomen door enkele laagstammen, struiken of snoeren. De opbrengst wordt minder doch de vruchten zullen schoner en groter worden en smakelijker. Het fruit dat u nu koopt in winkel of magazijn of bij de venter is te fel met vergif bespoten. Aardappelen: indien u bemerkt dat uw aardappelen niet mee willen en de bladeren krullen, dan spreekt men van aardappelmoeheid. De aardappeltjes zijn daar de grote schuldigen en de enige remedie hier tege is: tenminste 8 jaar in die hof geen aardappelen of tomaten planten. Echt een erge plaag. Na deze zeer deskundige uiteenzetting van Inspekteur Michiels Fr. sloot het fel gesmaakt ontspanningsge deelte een welgevulde, leerzame zondag. Wapen u tegen het duur leven, laat daarom geen enkel hoekje in uw tuin ongemoeid. En... wordt lid van Het Werk van den Akker. De jaarlijkse Davidsfonds Vertel en Dek! am a tie wedstrijd m het ka der van een beter taalgebruik in het Gildenhuis kende groot suk ses. Op woensdag hadden 60 jongens en meisjes tussen 5 en 15 jaar hun kans gewaagd in de schiftingen - 41 mochten nu op zondag een prijsboek *i ont vangst nemen, waarvan er 11 eerst nog voor een nokvolle zaal moesten optreden. Onverschrok ken hebben deze 3 jongens en 8 meisjes hun best gedaan. De presentatie van dit optreden werd verzorgd door Wally Van Doren en de plechtige prijsuit reiking in het Gildenhuis door pastoor Joris Mees. de Davids- fondsbestuursleden Arnold Bel Ion. Leon Mentens en Marcel Van Doren. Hierna werd de kleuren film Robin-Hood vertoond. Ziehier de volledige uitslag 1-2. Maria Meskens en Lieve Buelens, 3. Hilde Bessems, 4. 'e BI Katleen Verheirstraeten, 5. Juchtmans, 6 Leentje De Pi| Jos Van den Bossche. 8. I sen. 9. Hilde Buelens, Florquin. 11. An Coen. 12| pois Vermeiren. 13. Ivj Ridder. 14. Vera Jacobs, rie Verheirstraeten. 16. Karj meir, 17. An Hulsbosch 18.. De Bleser. 19. HHde De P Leentje Van Aken. 21. Kcx heirstraeten. 22. Bernade Maeyer, 23. Wim Coorema^ Rose-Marie Juchtmans. 25 Hel son, 26. Berna Van de< sche. 27. Anita Coorema Rudy Piessens. 29 Peter fi n 30. Rita Van den Bosscti Lieve Van Aken. 32. Nele mans, 33. Luc Breichelaer Geert Van der Plas. Cooreman, 39. Geert Mee Jan Van Doren. 41. Oir Aken. wfs INSCHRIJVEN TOT 7 JULI 1974: Na het uitzonderlijk sukses van vorig jaar, toen 52 schilders inschreven waaronder meerdere werken op een uitzonderlijk hoog peil stonden, heeft de Stedelijke Feestcommissie van Lokeren beslist om opnieuw een schilderwedstrijd op pro vinciaal vlak uit te schrijven. Voor deze tweede uitgave kun nen de kandidaten hun in schrijvingen sturen naar het sekretariaat p.a. Werner De Nul, H. Hartlaan 19, 9100 Lokeren en dit voor 7 juli 1974. De deelnemers, die in de provincie Oost-Vlaanderen moeten wonen, worden ver zocht naast hun naam en adres ook het aantal werken op te geven dat ze wensen in te sturen. Om aanvaard te worden moeten de schilderijen even eens aan de volgende voorwaar den voldoen ze moeten voor de eerste maal in het openbaar tentoongesteld worden en er mogen maximum slechts 2 werken ingeleverd worden. De afmetingen, onderwerp en tech niek zijn volledig vrij maar uiteraard wordt alle kopijwerk uitgesloten. EF De proklaniatie van dj, kroonde werken en de j. uitreiking heeft plaats tejiil genheid van de opening tentoonstelling maar hi rc zullen de deelnemers sc lijk verwittigd worden. 0 datum en de plaats wa werken moeten binnenge^ worden zal later medeg worden. Om iedere vorm van fa\ me uit te sluiten zal de leden niet op voorhand b gemaakt worden terwi n beslissing van de jury onh pelijk zullen zijn. Eva mogen de schilderwerkei m ondertekend worden maa s' nen aan de achterzijde vo 'r te zijn van een erkenni ken. Dit teken moet ev« aangebracht zijn op eei Jj" gaande gesloten omslag v ,a de volledige identiteit also di titel van de schilderij Dit moet o.m, de pronln toelaten om, na de toewB-r van de prijzen, een samen te stellen die kos zal overhandigd worden a bezoekers van de tentoo lin8- Tenslotte werden volgend^j zen voorzien le prijs 12.500 fr schi blijft eigendom van de sta* ['r' 2e prijs 3.000 fr schi »r: blijft eigendom van de sch 3e prijs- 2.000 fr en schim blijft eigendom van de sch Er zullen ook drie ee vermeldingen uitg4n worden. ge eli lij In de zaal Eldorado vierde het Parafonenkoor zijn 135- jarig bestaan. De bindteksten werden ge schreven door Marcel Van Doren en werden gelezen door A. Vervoet. Heel wat bewonderaars en kijklusti- gen hadden eraan gehou den aanwezig te zijn zodat we van een rekordopkomst mogen spreken. Geen plaatsje bleef onbezet Het geheel bracht een bonte af wisseling van het optreden van de Gemeentelijke mu ziekschool dat naast werk van klassieken als Bach ook verschillende uitvoerin gen bracht van werk van le raars en leraressen van de school. Het optreden van het Parafonenkoor stond onder leiding van Dirigent Paul De Ridder. We noteren een fijne vertolking van Ma ry Had a baby», een Negro- Spiritual met als solist Wally Van Doren Na de pauze kwam eerst de mu ziekschool aan de beurt, Het voltallige «Parafonenkoor» tijdens hun optreden bij de viering van hun 135-jarig be staan. gevolgd door Parafen koor. Volgde dan een viering van enkele door schepen De R met de uitreiking varte'n schenken door schepea: Boeck en burgemeesti^ Landsheer. Opvallend ook het optreden van iR( Jozef Van den Eede tij zijn uitvoering van «D( )r Donna» in bewerking v$oi Schollaert. We verm«sz de namen van de gev leden Gaston Borms. nis Buggenhout, Philefjc Buggenhout, Edmond reys, Frans Mann Frans Nuyts, Eugeen den Bossche, Désiré der Plas en Wouters H We wensen koorleider De Ridder nog veel su toe bij verdere optre met het Parafonenkoor. Korte historiek van het rafonenkoor: In het 1839, vermoedelijk i kermisweek, wordt Zangmaatschappij «De raphonezonen» opger v Dat is 135 jaar gele Wat dit mannenkoor g 01 rende al die jaren ge seerd heeft, zal wel n,£ achterhaald worden. Parafonenkoor ontstond 1971 uit een fusie meta( «Gemengd Malders Ko Het is gerangschikt in n< provinciale divisie. Ze ire den reeds op te: Bever' Willebroek. Vissena ®r, Brussel, Lebbeke, Mei» len, Malderen, Dendern n de, Buggenhout, enz. Parafonenkoor bestaat menteel uit 19 sopraneij alten, 11 tenoren en 121 sen. Koorleider is Paulf0 Ridder. Volhouden maar ten van de goede muziek. ses I vv ILLF

De Voorpost | 1974 | | pagina 10