Peird op folkloretentoonstellingr 't voorspel op Ros Beiaardommegang in '75 i DENDERMONDE ZEELSE SPORTRAAD ONDERGAAT GRONDIGE VERNIEUWING AALST PAUL BOY EN ZEGT HET MET KARTOONS 16 - 5-4-74 - De Voorpost Vijf maanden zijn reeds verlo pen, sedert het Dendermondse stadsbestuur in november van vorig jaar de gelukkige beslis sing nam om de internationaal vermaarde Ros Beiaardom megang in negentienvijfenze ventig door de straten van de Denderstad te laten trekken. Tijdens een geanimeerde perskonferentie legde de schepen van toerisme en fees telijkheden Luc Wiemeersch uit welke eerste vage ommegang-plannen en welke onderhandelingen met ver schillende instanties reeds in konkrete beslissingen omge zet werden. Tevens maakte de schepen officieel bekend wat wij in onze vorige editie reeds schreven, namelijk dat het Ros Beiaard gedurende het ko mende toeristisch seizoen reeds op een grandioze ten toonstelling zal opgesteld wor den. IN EEN PAVILJOEN Het kommissariaat-generaal voor toerisme riep dit jaar uit tot het nationaal folklorejaar, na dat het kommissariaat van haar vroegere plannen om ne gentienvierenzeventig in het teken van de belforten te stel len, afgezien had. Voor Den- dermonde had deze beslissing goeie en minder goeie kanten. Dat 1974 geen belfortenjaar werd, was positief, omdat de stadsbeiaard in het belfort nog steeds niet gerestaureerd is. Langs de andere kant was het ietwat spijtig dat niet 1975 tot nationaal folklorejaar uitgeroe pen werd, omdat het stadsbes tuur reeds eerder besliste in dat jaar het origineelste van wat folkloristisch Dender- monde heeft, namelijk het Ros Beiaard, te laten uitgaan. Heel erg was dit echter allemaal niet en de plaatselijke VW begon met veel dynamisme haar toe ristisch projekt voor '74 uit te werken. Er kwam een folklore- tentoonstelling uit de bus en daarop zouden geëxposeerd worden: de werktuigen en alle materiaal van de vroegere gil den en ambachten, schilderij en, kaarten en geschriften die betrekking hebben op de stadsfolklore en voornamelijk de wagens en folklorestukken van de Ros Beiaardomme gang. Deze folklorewagens stonden nu te verstoffen en te vervuilen in de stadsmagazij- nen en konden ter gelegenheid van de tentoonstelling reeds een eerste maal aan het pu bliek voorgesteld worden. De tentoonstelling zou belangrijk zijn als promotie- en sensibili- satiemiddel voor de komende Ommegang. De reuzen Mars, Goliath en Indiaan zouden ten toongesteld worden, de Hot- tentotten zouden erbij zijn, de Knaptanden, de Hellewagen, 't Schipken, 't Rad van Avontuur, de Walvis, 't Klein Peirt zonder Steirt, de Kemel en nog andere vieze beesten. En de attraktie- pool van dit alles zou het Ros Beiaard zelf zijn. Dat het Ros Beiaard worden, den en tradities van Dender- monde, volgens dewelke het Peirt alleen tijdens de Omme gang mocht door de straten trekken. Binnen het bestuur van de VW begon die opposi tie tegen het eksposeren van 't Ros Beiaard reeds, al werd die tegenkanting slechts door één persoon, maar dan ook zeer hevig verwoord. Toen schepen Wiemeersch zijn projekt aan zijn mede schepenen voorstelde, begon nen er opnieuw enkelen te pa- nikeren. De schepenen van Sint-Gillis vonden het al dan niet tentoonstellen van 't Peirt een typisch Dendermondse zaak en moeiden zich niet in deze kwestie. De harde wind woei echter uit Appelse en klein-Dendermondse richting. Schepen Wiemeersch mocht dan wel zeggen dat het Ros Beiaard niet «uitging», als het tentoongesteld werd. De WV-voorzitter mocht wel ver klaren dat het enige verschil hierin zit dat het o zo edele Ros een gans jaar in een vuile, smerige stal staat en dat de VW het paard nu eens in een propere stal ging zetten, al deze verklaringenklaringen brachten weinig aarde aan de dijk. Een eerbare schepen deed zelfs met een ijselijk ern stig gezicht het voorstel om bij de Dendermondse bevolking een enquête te verrichten met zou tentoongesteld de vraag: vindt U dat het Peirt konden sommigen mag tentoongesteld worden of toch niet direkt aanvaarden.Zij vonden het een heiligschennis, een inbreuk op de oeroude ze- Het is zowat vier jaar geleden dat te Zele de Sportraad opge richt werd met de struktuur van adviesorgaan om zich uitslui tend in te laten met aangelegenheden betreffende de sport en lichaamskuituur. De Sportraad kan zowel op eigen initiatief als op verzoek van de gemeenteraad adviseren over alle problemen welke de lokale sportbeoefening aanbelangen. NIEUWE VOORZITTER De laatste algemene vergadering was uiterst belangrijk. Voor de derde maal diende er een be stuursraad samengesteld te wor den en hieruit meest dan de voor zitter en ondervoorzitter komen. Gezien Etienne Quintyn, geen af gevaardigde meer was voor zijn klub Eendracht Zele, zou er alles zins een nieuwe voorzitter komen. Als uittredende voorzitter heette de heer Quintyn de aanwezige afge- vaarcfigden van de kiubs welkom en bedankte hen voor het vertrou wen dat ze in zijn persoon hadden gesteld gedurende de voorbije vier jaren. Hij hoopte dat de Sportraad op de ingeslagen weg zou verder gaan ten bate van de sport in het algemeen. Hij dankte in het bijzon der sekretaris Joost Arens voor zijn stipte en perfekte administratieve taak. Door de algemene vergadering werd dan de heer Marcel Jacobs. afgevaar<*gde van Eendracht Zele als nieuwe voorzitter verkozen. De tweede voorzitter van de gemeen telijke sportraad hoopte dat hij mits de hulp van iedereen het werk van zijn voorganger in dezelfde om standigheden zal kunnen voortzet ten. SAMENSTELLING De sportraad is samengesteld uit vier verschillende kat eg on een waaronder de kompetitiesporten, de aanklevende of regionale klubs, de vrije tijdssporten en de Zeelse sportverbonden. En ten einde tot een zeker evenwicht te komen werden de groeperingen ingedeeld in 10 sporttakken. Per sporttak ze telt er één vertegenwoordiger in de bestuursraad, samen met een af gevaardigde van Sporta. Voor de komende twee zullen de sportdis ciplines door volgende personen vertegenwoordigd worden:turnen De Waele Frederik. Voetbal en ne vensporten Marcel Jacobs. Bas ketbal Benoit Van Winckel. Vol leybal Certijn Piet. Kaatsen Leo De Saedelaere. Tennis Jan Strynckx. Weerbaarheidssporten Van Driessche Jozef. Ruitersport De Brabander Urbain. Wielertoe- risme Bogaert Paul. Atletiek De Kimpe Eugeen. Sporta Certijn Marcel. Voor de komende werd Marcel Jacobs tot voorzitter en Van Winckel Benoit tot ondervoorzitter gekozen. RUIME SUBSIDIEVERDELING De laatste jaren is de toelage aan de sportverenigingen fel toegeno men. De rechtstreekse subsidie die in 1970 72.000 fr. bedroeg is ondertussen vermeerderd tot 250.000 fr. Bij de verdeling van dit bedrag wordt er rekening gehou den met de kategorie van de klub. De verenigingen ondergebracht in categorie of de kompetitiesporten en verenigingen aangesloten bij een nationale bond worden gesub sidieerd volgens bepaalde nor men. die lopen over een forfaitaire som, ledenaantal, kompetitiever plaatsingen, infrastruktuuruitbrei- ding, het inrichten van officiële tor nooien en de nieuwe klubs ontvan gen die eerste twee jaar 1000 fr. meer Voor 1974 ziet de verdeling er als volgt uitFC Eendracht 32.870 fr. Ruiterijvereniging The Blue Birds van het schepenkollege terug en bleven de VW- bestuursleden in het onzekere en konden zij nog niet over gaan tot de organisatie van hun nochtans erg knappe tentoon stelling. OP GROTE MARKT Als dan uiteindelijk toch het ja-woord van de stadsbestuur ders kwam, werd het een zoe ken naar een plaats om de uit gebreide tentoonstelling in on der te brengen. De zalen van het stadhuis en van de tekena- kademie waren uiteraard te klein voor kolossale stukken als 't Ros Beiaard. De stads- magazijnen bleken onbruik baar te zijn. Een lichtpunt kwam er, toen VW-sekretaris Frankie Hen/ent samen met andere WV-bestuursleden naar Oudenaarde trok, waar een perfekt houten paviljoen niet Zo keerde de Ros- Beiaard-kwestie enkele weken aan een stuk op het agenda stond opgesteld. Dit paviljoen met houten muren en zeilen dak bleek met zijn vijftien meter breedte en veertig meter lengte vrijwel ideaal te zijn. Maar waar plaats je zoiets? De Vlasmarkt en het Justitieplein zijn veel te klein, de braakgronden aan de Oude Vest zijn te afgelegen en zouden niet alleen een trek pleister voor toeristen, maar ook van dieven kunnen zijn. TOERISTISCHE RALLY Het is mogelijk dat op de ten toonstelling één of meerdere koncerten met autentiek- Dendermondse folkloristische muziek uitgevoerd worden. Slechts één plaats was qua grootte en veiligheid geschikt en dat is de Grote Markt. Daar wordt met Pinksteren op 1 juni de tentoonstelling geopend en zal ze tot O.-L.-Vrouw Hemel vaart op 15 augustus geopend blijven. De tweeënveertig gid sen die momenteel door de VVV opgeleid worden zullen hier hun opgedane kennis in praktijk kunnen omzetten. Voor de begeleiding wordt ook mo menteel gewerkt aan een bro chure. De naam brochure is ei genlijk heel zwakjes voor het lijvig en goed gedokumenteerd werd dat de Dendermondse historicus Leo Pee aan het schrijven is. In zijn werk zullen de legenden en folkloristische aspekten van Dendermonde behandeld worden. Dit werk zal gedeeltelijk kunnen ge bruikt worden voor de Ros Be iaardommegang '75. De kon- servator van het stedelijk ou- deheidkundig museum zal ook aktief meewerken aan het welslagen van het folklorejaar. Deze inzet van Emiel Verstre pen brengt mee dat museum Dpi e tij dit seizoen zal gesloten Erg is dit niet, omdat heel interessant materiaal uit museum op de folklorejiake toonstelling zal ondergebr^eval worden. ieid, erin De drie reuzen zullen da|st zomer wel even de tentoon; ling moeten verlaten, om jaarlijkse Reuzenommeg^'i te maken. De reuzenomi gang wordt andermaal nieuwd en uitgebreid. Metd reus wordt het anders. Vr( tstr op het seizoen, op zondageur. mei eerstkomend, organis att< de Dendermondse VVV in menwerking met de Rallyl van het Waasland een toer sche autozoektocht op grondgebied van Dendermonde. We komen hier later op te en paul van den 21.650 fr. Trnsters St. Lutgardis 17.690 fr. Judoklub Asahi Kwai 16.952 fr. Turners St Xaverius 15.157 fr. Basketballklub Cabrita 13.920 fr FC Heikant 12.653 fr. Boxing Club 11.100 fr. Volleybal- klub Juvenes Heren 10.734 fr. Kaatsklub Van Hassel 10.210 fr. Atletiekklub 9.370 fr. Volleybalklub Springbokken 9.127 fr. Dames- basketbalklub Aurora 9.050 fr. Basketbalklub Blauwwit 8.010 fr. Ruitervereniging St. Lutgerus 7.650 fr. Volleybalklub Juvenes Dames 7.453 fr. Sportakern 6000 fr. De andere verenigingen worden met een vast bedrag bedachthet Zeels Kaatshandelsverbond ont vangt om 15.000 fr. kaatsballen. De Zeelse Minivoetbalkompetitie 4500. Tennisvereniging Pavinom 2000. Volgende klubs ontvangen elk 1500 fr.: De Wietertoerisme- klubs Onder Ons, Centrum Hei kant, Durmevrienden, Jong en Fit en Blijf Jong en de amateursploe- gen voetbal Telelec, RVZ Supra, Straaljagers, Callaert, FC Remia, Thor Anglo, Thor Vde, FC Wils kracht Bakkers, FC Kouter. Naast het bedrag van 250.000 fr recht streekse subsidieverdeling be schikt de Sportraad nog over een bedrag van 127.000 fr. dat voor de volgende posten wordt aange wend Zeelse zeskamp 40.000 fr. Kampioenenhulde en laureaten sportverdienste 25.000. Onvoor ziene gevallen: 15.000 Sekretari- aat 12.000. Olympisch minimum 5000 en materiële steun 15.000. De bestuursraad stelde voor om voor het jaar 1974 de 15.000 fr. materiële steun te verdelen onder kaatsklub Van Hassel en Boxing Klub Zele, maar de algemene ver gadering vroeg hierover een stemming en verkoos Atletiekklub Zele boven Boxing Club Zele. SLOTWOORD Tot slot van deze belangrijke al gemene vergadering drukte sche pen Francois de wens uit dat de Sportraad zich zou blijven inspan nen voor de Zeelse jeugd en hij dankte ook de uittredende voorzit ter Etienne Quintyn voor zijn vrrdienstelijk werk. BENO Aalst, Leo de Béthunelaan, drie hoog woont Paul Boyen. Juridische studies achter de rug bleek hij de geschikte man om de sociale en juridische aspekten van het perso neelsbeleid te verzorgen voor een grote bank. Niet direkt iemand van wie men zou verwachten dat hij de weinige vrije tijd die hem rest met het tekenen van kartoons door brengt. «Toch wel,» replikeert Paul Boyen, «ik hou van humor en ook in mijn dagelijkse beslommeringen treedt dat scherpe, pikante of gewoon prettige geesteskind op de voorgrond. Als je daarbij dan graag tekent is er ge woon geen verwonderlijk vuiltje aan de lucht. Neem verder ook maar aan dat het niet meer belang heeft dan het aange name en de herinneringen die eraan verbonden zijn...». ag v estu tarr IRK logt Gnijnd si unt Paul Boyen heeft geen enkele tekenopleiding genoten. Zijn stijl ontwikkelde hij dan ook al stiftend. «Het is iets dat groeit voor een deel doe je het uit lou ter gewoonte. Voor mij is het niet zo erg, er zit immers geen enkele kommercièle bedoeling in. in». Zijn stijl- en technie kontwikkeling kwam tot stand via de gebruikelijke paden van gepassioneerde tekenama teurs kinderpoespas over wildebrasavonturen van stu denten op bierviltjes tot he den. De zwart-wit kartoons er meer op te volgen. Mogelijk blijft er wel een herinnering in fotokopie maar het belangrijk ste is het tekenen zelf. Alleen dat schenkt me voldoening en wat er eventueel voor publica tie wordt gebruikt, ja, dat mag wel...». Voor Paul Boyen hoort filosoferen bij het maken van kartoons. Het vertrekpunt, de idee is een belangrijk deel van de hobby. We mogen eigenlijk zelfs zeg gen dat hij twee hobbys heeft, tekenen en filosoferen. En dat die twee netjes ineenvloeien. Met een nadenkend pijptrekje komt toevallig wel eens een kleurenwerkje of karikatuur tussendoor zijn op dit ogen blik het voornaamste eindpro- dukt. Je merkt aan het eenvou dige lijnenspel dat de ventjes enorm vlot moeten geboren zijn. zijn. Het start met een idee dat ik hier of daar meescharrel, soms heb ik er zelf ook wel eentje. Om niet teveel papier te verknoeien teken ik dan eerst in potlood uit, later volgt het stif ten. Het is inderdaad zo dat het allemaal vlug op het vel ver schijnt. NAAR BUITEN Ook al laten de beroepsbezig heden weinig speling aan kar- toonist Boyen toch moet het gezegd dat zijn werk met de regelmaat van een klok door diverse bladen wordt opgeno men. Zo was er de aanbieding van een Vlaamse krant «Na mijn verlof zou ik er opnieuw voor naar de redaktie zijn ge trokken maar ik had er plots niet zoveel zin meer in. Mis schien wordt het wat klaarder als ik dit stel op het ogenblik dat een tekening afgewerkt is, hoeft er voor mijn part niets CAftUA CWTïqOR NOMGUOJ -Wié. k. >40 t>e ï*K MWItofe is £»T RtrwTie T*W»Ö_ voegt hij eraan toehet doel en de sterkte vn mijn kartoons is de scherpte die ik voel en die anderen, geviseerden, niet zo graag uitgebazuind zien. Ge woonlijk ervaart ge dan dat met de spulletjes die ik maak uiterst moeilijk kommunikatie wordt gevonden. PUBLIKATIES Het hele gesprek door draagt Paul Boyen er zorg voor de hoofd- en ondertoon «het heeft weinig belang, wat valt er ei genlijk over te zeggen» te be waren. Wanneer we achteraf onze konversatieflarden aan eenkleefden, dienden we daar rekening mee te houden. Eer lijk gezegd niet zo gemakkelijk want de vlotte ventjes van Bo yen hadden direkt ons hart ge stolen. De hoofdbrok van zijn verza meling een warboel, het heeft immers geen belang heeft betrekking op zijn werkk ring. De onmiddellijke omge ving en de bankwereld in het algemeen door een scherpe bril bekeken. Soms ook ge woon verluchting van kursus- sen die door de bankinstelling werden gegeven. Dat het hier om een kartoonist gaat die het enkel plezant vindt te tekenen omdat hij van humor en schet sen houdt blijkt uit de nieuw jaarskaarten, uitgetekende minnebrieven, studententijd herinneringen (Wilfried Maer- tens en Mik Babylon die eens gezind de studentenknots zwaaien). Alles in wirwar van ordeloosheid. «ledereen neemt mee wat hij graag ziet, ik houd het rommelig gedoe». We onthouden dat Paul Boyen om het einde van zijn diensttijd 472 volgeschetste bierviltjes mee liet afzwaaien; dat hij ooit een kalender samentekënde en dat de stenen bierpot die destijds in Leuven de bierronde deed, versierd was met ventjes uit hoofd en hand van Paul In die dagen gebruikte hij zijn ta lent wel eens om, ja, wat drin ken studenten zoal. KRITISCH Terwijl we samen een paar prentjes uitzoeken komt de houding van de tekenaar te genover zijn eigen werk nog wat duidelijker uit de verf. «Er moet toch wel iets goeds tus senzitten,» zegt hij, terwijl we een paar honderden velletjes laten passeren. Het ene blijkt te flets of flauw, het andere geen eigen idee. Bij het bekijken komt duidelijk het tweede (of eerste) facet van de hobby naar boven «Wie zichzelf al te au sérieux neemt haal ik wel even door mijn stift. Het is echt niet kwaad bedoeld. Wat dat kritische betreft, het is eerder eerlijkheid en het heeft ook wel wat te maken met de voldoe- etih' ning die ik in dit soort wei vinden». PLANNEN cE Uitgestippelde plannen h|Ni Paul Boyen niet. Zijn beroe daar voor wat tussen, hij v niet altijd de tijd om zich aan tekenen en denken te zet Zijn medewerking aan het}9 meuze stadsplan van Fr 'ir Wauters viel precies daarc in het water. Meerdere kort heeft hij willen meedingei een wedstrijd voor spotprjR/ ten. «Ik begrijp het organ tiemoeilijkheden wel van d< richters, maar voor iemand niet teveel tijd is het gew onmogelijk alle verplichting— van zo'n wedstrijden na te ven». Paul Boyen wil in de bije toekomst wel een v< raadreeks aanleggen voor humorfestival. «Als er dan teveel kennissen passeren meenemen wat ze grappig mooi vinden, zit een deelna^n erin». Een ander idee wanr komt het plan, wij hopen... dat van het uitgeven van tijdschrift. Samen met een anderen nee, geen narf3' zou hij er een aanfluitingfQ de Aaalsterse mentaliteit in tekenen. Een blad voor terse intellectuelen. Voorlr blijft Boyen echter op ogenblik dat tijd, zin en idee len samengaan rustig scl sen voor het plezier. Voor ons niet gelaten, zoui we zo zeggen. Paul Boj merkt waarschijnlijk nooit we zijn originele velletjes terugbrachten. Bij ons krijg ze alvast een ereplaats. ANDRE HEYVAERT tel tvcNw/twr lóssen RcTTeF en ftissicF.

De Voorpost | 1974 | | pagina 16