WEER AUTORALLY TE MELDERT TIJL Kunstschilder Juliaan van Acker uit Zele AUTODIDAKT IN HET SPOOR VAN DE OUDE MEESTERS AALST NIET ZONDER BODY-BUILDERS DE WOLF MEUBELEN DENDERHAL, MOLENDRIES 3 AALST TEL.: 053/263.91 18 - 5-4-74 - De Voorpost Van mijn dorpsgenoot, de schilder Juliaan van Ackerhad ik zoveel goeds gehoord, dat ik er niet meer onderuit kon en 's ging kijken. Ik heb hem deze zomer géinten/iews, in z'n atelier o/y de Scheldedijk. Sommige dingen blijven je bij, heel lang. Die warme zomerdag, buiten de stilte en de Schelde, het koele atelier met de vele, vele werken —gestrompel van een autodidakt, evoluerend naar de technische beheersing van een kunstenaar. En op de deur van dat oude huis aan de Schelde stond op een kier, een streepje zonlicht in een smalle gang. Binnen zat ik teoenover hem, een stevige man met veel haar en als hij lachte een brede spleet in die woeste apostelbaard. En hij vertelde zacht van vele dingen en dat paste bij die stilte buiten. Ik ga hier nochtans dat interview niet overdoen, maar ik wil u alleen vertellen over Tijl, die ik toen voor het eerst zag. Tijlis een van de weinige beeldjes die Juliaan heeft gemaakt. Tussen die bonte reeks schilderijen stond hij daar trots en hoog op een rank pieddestalleke. En hij sprak me onmiddellijk aan, ik weet niet direkt waarom. Ik vond het het allermooiste wat daar stond, en ik durfde het niet zeggen, omdat ik geko men was voor de schilder. Toen ik een paar foto's nam, maneuvreerde ik zo, dat Tijl ook mocht poseren. Juliaan hield hem in z'n hartige vuist, buiten, heel hoog tegen de blauwe lucht; z'n fiere, slanke Tijl. En terug binnen vertelde hij, hoe hij hem had gemaakt. Een paar jaren terug was hij in Vloesberg geweest, in het Romanhouse, in de tijd toen daar een Gallische haan wat hysterisch ging doen om faciliteiten. Het greep Juliaan toen zo aan dat een stuk droge notelaar en een mes volstonden om dit beeld te maken van de «geboeide Tijl». Het staat hier nu voor mij, terwijl ik dit schrijf. Een lange, kaarsrechte, tengere figuur. De handen op de rug, als een boef die wordt opgebracht. Maar een gezicht! Niet extatisch, niet vals-verheven, maar gewoon eerlijk-fier, de kin was om hoog. En ze hebben hem dan wel gebonden, maar juist daardoor komt z'n borst vooruit; dat beeld is van een grim migheid en een zekerheid, die me kou doet krijgen. Niet omdat het Tijl is. Het is niet zo éng. Het is meer dan dat. Het is een mens, gebonden, zoals wij allemaal gebonden zijn. En tegelijkertijd ook is het het voor beeld van al wat niet kan gebonden worden: waardigheid, eerlijke overtuiging, het léven Toen kik bij Juliaan op bezoek was, deze week, zei hij: «Ik heb hier nog iets voor u Hij heeft me Tijl gegeven, zijn eigen Tijl, waarvan ik nog veel kan leren HENRI VAN DAELE Tot 7 april eksposeert Juliaan van Acker, ter ge legenheid van de Zee/se Lentekermis, zijn schil derijen in de Raadszaal van het Gemeentehuis. Een zeldzame eer, want individueel is hij de eer ste schilder wie het gegund werd in dit Zeelse heilige van de vroede vaderen» tentoon te mo gen stellen. En al is het een hélé trap naar om hoog, het is, in vergelijking met die tochtige hall, een gevoelige verbetering. En Juliaan is over igens ook de moeite waard. AUTODIDAKT In dit vak, dat is onvermijdelijk, word je op de duur toch wat blasé. Een krant, een week blad, het zijn koncentraties van uitzonderingen die in het nieuws staan, en wie daar da gelijks mee leeft, staat nog zel den versteld. Juliaan Van Acker hééft me een beetje versteld doen staan. Het heeft lang geduurd voor ik ertoe kwam om hem te gaan opzoeken. Hij zat daar wel ergens, in mijn geheugen, en achter de school van de Broeders Maristen. Maar ik kwam er niet toe. Ik had zoveel aan m'n hoofd, er waren zoveel dingen te doen. Op een verloren avond ben ik er dan toch naartoe gegaan, met Gilbert de Geest dan nog wel. En toen ik die avond laat ben weggegaan heb ik tegen Juliaan gezegd: «Ik had veel eerder moeten komen». Juliaan van Acker is een op het eerste gezicht nogal verwar rende persoonlijkheid. Hij is een forsgebouwde kerel, wilde baard, wilde haren, expres sieve ogen; soms breekt z'n baard open voor een glimlach, die onweerstaanbaar is. Hij praat met gloed over z'n werk. Zijn werk is niet zijn dagtaak, maar dat wat hij na zijn dag taak, of voor zijn dagtaak, of in de weekends doet: schilderen. Wie een tijdje met hem praat ervaart te doen te hebben met een eerlijke vent, met een zeldzame volhardingsvermo gen; iemand die streng is voor zichzelf, die hard is voor zich zelf en tegelijkertijd erg zelfze ker weet wat hij wil. Hij heeft alle gebreken en alle verrukkelijke deugden van een autodidakt (u voelt aan welke kant ik sta, maar ik ben er ge deeltelijk ook een). Juliaan van Acker heeft èlles zelf moeten leren, zelf moeten zien. Willy Van den Eynde, de sympatieke schilder en galerij houder van Feniks, vriend en raadgever van Julien (Hij leerde me door de verf kijken, zegt Juliaan altijd), zal me ze ker niet kwalijk nemen dat ik dit zeg. Juliaan van Acker heeft wat hij kan, gestolen met z'n ogen en gebouwd op een over tuiging. Voor hij kon schilderen, klod derde hij, helemaal op z'n In 1968 gestart als een schuchtere poging is deze lenterally stilaan uitgegroeid tot een ware gebeurtenis, tot een «klassieker van het voorseizoen». Reeds voor de zevende maal wordt de elite van de Vlaamse Rallyrijder in het kleine Meldert verwacht op Paasmaandag. Zowel uit het verre Limburg als uit de kuststreek, ja zelfs uit Wallonië, komen de vele deelnemers. Qua deelnemers mocht Meldert zich verheugen in een zeer groot aantal. Waar het gemiddelde van dergelijke toerischtische zoektocht schommelt rond de honderd mocht Meldert zich verheugen in een opkomst van rond de driehonderd deelnemers. GEEN RISIKO'S WEL TOERISME Met snelheid, hardrijden, risi- ko's nemen of andere gevaar lijke halsbrekende toeren heeft een toerischtische autospeur tocht niets te maken. Als U even denkt dat gedurende een volle namiddag slechts onge veer 40 km dienen gereden te worden moet U er wel van over tuigd zijn dat andere faktoren een rol moeten spelen. Het gaat er in de eerste plaats meer om de streek toerisch- tisch te leren kennen en daar door waarderen, U te leiden naar minder gekende mooie plaatsjes, uw aandacht te ves tigen op toerischtische eige naardigheden en schilderach tige hoekjes van de Falluintjes- streek. Reeds veel deelnemers vertelden me, alhoewel sinds kindsbeen af wonend in onze streek, nooit vermoed te heb ben dat er zoveel moois te zien was. Steeds blijven de mensen im mers op stereotiepe verkeers- raders en vermoeden zelfs niet wat kleine binnenwegen hun kunnen bieden aan mooie pa norama's, aan interessante gebouwen, aan liefelijke hoek- '6S ENKELE VRAGEN Vermits een rally de elementen spel en konkurrentie verwer ven zitten en prijzen, (uiteraard mooie en te Meldert voor een werkelijke waarde van meer dan vijfduizend fr), gegeven worden, moet er natuurlijk ge schift worden. Dit gebeurt dan o.a. door het stellen van enkele toeristische en een paar eerder venijnige vraagjes. Groot voordeel van deze rally's is dat voor het be antwoorden van die vragen geen hoge studiën nodig zijn en dat men evenmin zijn auto moet vullen met allerhande naslagwerken als woorden boeken, encyclopedieën, at lassen, flora's, allerlei gidsen enz. daar alle vragen ter plaatse oplosbaar zijn. Ook aan belleketrek bij de bewo ners dient niet gedaag. Twee klare kijkers en wat gezond verstand volstaan ruimschoots om die vragen op te lossen. Tuurlijk steekt er hier en daar wel wat gift, wat venijn in een vraagje, wordt er iets gesugge reerd dat achteraf blijkt foutief of zelfs helemaal geen vraag te zijn. Aan de deelnemer de vreugde om dat alles te ont dekken door zeer kritisch te le zen, niet wat hij denkt dat er gedrukt staat doch wel wat er in werkelijkheid staat. De bedoeling van de inrichter snappen, inzien waarvoor hij een bepaalde vraag op een bepaalde plaats stelde, uitvis sen welke addertjes er schuil gaan in de voorgeschotelde tekst, dat alles is een werkelijke belevenis en een reël genot voor de en enkele valletje op de werMet vragen alleen komen we er niet. Ook op het volgen van een bepaalde weg zijn enkele moeilijkheden ver bonden die de rally juist zo inte ressant maken. Op de ideale weg zijn immers varianten voorzien zodanig dat de deelnemer meent alles te vinden doch in werkelijkheid op een gans andere weg zit. Ge- lukkiglijk wordt de deelnemer die verkeerd reed, en dat doen we allen dikwijls, steeds weer automatisch naar de juiste weg geleid maar dat kost hem dan wel enkele strafpunten. Zeer aan te bevelen is alle woorden die voorkomen op uw wegbeschrijving te controleren in het kleine Prisma zakwoordenboekje want een gewoon lijkend voord kan soms een zeer onverwachte betekenis hebben en daarop kan een inrichter wel eens spe culeren Principe van het volgen van de weg is zeer eenvoudig: volg steeds, ongeacht de aard van het wegdek of de belangrijk heid van de weg, de weg die meest rechtdoor loopt, tenzij uw routeblad u andere aandui dingen verschaft KOM OP PAASMAANDAG Zo u slechts vaag leest wat men u voorschotelt, zo u niet opmerkt wat in uw streek ge beurt als er uw aandacht wordt op gevestigd, zo u niet een klein beetje zoeker zijt, dan zal de rally u uiteraard niet beval len. Zaterc vergat ploeg Zonde dagpr Woen progr; Dondi progr: judo. Vrijdé progr: zoek Bokk< Vertn Zaten instui van st Zond: Is u echter wel een belangstel lend mens, iemand die wel iets wil zoeken en vreugde schept in het vinden, zo u graag mooie plekjes uit uw omgeving ont dekt, kom dan om paasmaan dag NAAR MELDERT! Een spannende, ongevaarlijke, in teressante namiddag wordt u gegarandeerd. Wie reeds deelnam aan toe rischtische zoektochten weet wat hij kan verwachten. Wie het nog niet deed late zich niet afschrikken. Rallyrijden is een vrijetijdsgebruik bij uit stek Waag het experiment eens, u zal het zich niet bekla gen. Kom naar Meldert, lees juist, kijk nauwkeurig, word niet zenuwachtig, geniet van het mooie dat u geboden wordt en u wordt een echte raliyfan, ie mand wiens gesprekken altijd georienteerd zijn naar de rally, een lid van de grote rally familie, beste vrienden onder elkaar, vóór en na de rally doch tijdens de rally geduchte kon- kurenten. JM Juliaan van Acker. eentje. Hij rotzooide maar aan, en ik kan me dat goed voorstel len, die grote, zwoegende man, één gezicht van rimpels en haar. Hij moest het hele maal zelf leren, want als jongen ging hij al vroeg van school af, en akademie, dat vaak ver guisde minimum, zelfs daar was geen denken aan. WILLY VAN DEN EYNDE Juliaan werkt bij de NMBS, bij de seininrichtingen in het sta tion van Dendermonde. Onze spoorwegen nu, kent zoge naamde Vrijetijdswerken voor haar personeel, en in het kader daarvan mocht hij, zowat vijf tien jaar geleden, zijn smeed werk tentoonstellen in het Centraal Station te Brussel. Het was voor Van Acker een aardig suksesje, toen een jury uit 3000 ingezonden werken er twéé van hem koos om deze tentoon te stellen in de galerie Balzac te Parijs. Schilderen is Juliaan van Acker begonnen in 1958. Hij maakte eerst tekeningen en pastels, akwarellen en ook wel houten beeldjes. «Maar ik ben pas laat met mijn werk naar buiten ge komen. Wat wil je? Ik had geen kontakten. En natuurlijk was er ook een zekere schroom. Toen ben ik gaan exposeren had ik weinig sukses. Ik verkocht niets. Wat alleen een extra aansporing was om op zoek te gaan naar eigen fouten, gebre ken in mijn werk, en daaraan te verhelpen». Een drietal jaren geleden is het pas goed be gonnen. Toen verzeilde Juli aan van Acker bij Willy Van den Eynde, een verdienstelijk por tretschilder en, naar Juliaan zegt, iemand die al te beschei den een merkwaardig oeuvre op zolder gestouwd houdt dat weinigen hebben gezien, nam Juliaan mee naar de musea en leerde hem kijken. «Wat die man voor mij gedaan heeft is gewoon fantastisch. Het was een kentering in m'n werk. Ik vond mezelf. Hij leerde me door de verf heen kijken. Hij leerde me technische kneep jes Hij stond me bij, toe ik al leen kon staan, tot ik alleen moest staan. Niet, let wel, dat Willy Van den Eynde m'n handje heeft vastgehouden. Zo is hij niet. Hij liet me doen, hij liet me sukkelen en wroeten en foeteren, maar als de nood hoog werd, was hij daar, ie mand om op terug te vallen, iemand om mee te diskussië- ren. DE DRIE MEESTERS Als je zo het oeuvre van Juliaan van Acker bekijkt, dan is het eigenlijk net of je teruggaat in de tijd, achteruit, tot waar de eerste mens in schroom en huiver voor het eerst met een penseel en verf begon. Indivi dueel heeft hij zelf, helemaal alleen, de schilderkunst terug overgedaan. Hij houdt mordicus vol dat hij maar drie meesters kent: Van Eyck, Rubens en Rembrandt. Maar intussen hangt er toch maar een prachtig Laatste Avondmaal in z'n salon. Dat heeft hij «even gedaan» om achter de kneepjes van Phi lippe de Champagne te komen. Van Eyck gaf hem de zin voor het detail en dat gepolitoerde schilderen. En van Rembrandt zit er nog meest in z'n werk. Het licht en het donker, de focus. «Rembrandt,» zegt Juliaan, «dat is zo modern als wat. Ik kan je van Rembrandt dingen laten zien, die zijn hun tijd drie honderd jaar vooruit!». Maar ondertussen is hij met z' jer< laatste werk Rembrandt na tuurlijk allang voorbijgeschcj™ees ten. De Drugkommune, d»„. Damslapers, de Schone en h< - Beest, zijn Don Quichote el? zijn Kristus: het is duidelijk, d< en i zich hier iemand aan het vri Daaf| vechten is, die zo langzame b - hand wel de stiel heeft geleer afJë en nu eindelijk ook 's kunst (d ^nd is: overdracht van persoonlij! VoHe heid) gaat leveren. en m TENTOONSTELLING T°re' De tentoonstelling in het Gé meentehuis van Zele biedt eei aardig overzicht van het kurlj nen van Juliaan van Acker. Hel is een konfrontatie tussen c en nieuw, tussen ambacht kunst. Er zijn o.a., naast de bc/ vengenoemde werken, eeij hele verzameling merkwaar-^ dige dierenkoppen en daan naast ook stillevens en eeij paar landschappen. Er zijn ko|Z°nt pieën naar Rembrandt en di 20 31 prachtige kopie van de Cham ^et 1 paignes Laatste Avondma. Pein hangt er ook. venv Naar ik zo hoor, kent de ter»zo^r toonstelling een voor Zele or> gehoord sukses. Dat heeft Ju liaan van Acker zeker ver diend. Hij heeft er zeer hard ei eerlijk voor gewerkt zn ziel daardoor een naam gemaak om te onthouden en een repu tatie waarmee voortaan reke ning moet worden gehouden. HENRI VAN DAELE van Dor «De drugkommune» Body-building is nu niet zo direkt een sport die iedereen zomaar beoefent, netzoals ieder broekventje wel eens op een bal trapte en zich een Van Himst waande of op zijn eerste fietsje zich Eddy Merckx-allures aanmat. Body building lokt geen massa's, haalt geen krantekoppen. En toch kent het zijn beoefenaars, ook te Aalst, al zijn het er slechts een handvol, die met wisselende kansen en zon der al te veel ruggesteun, zich meten met andere beoefe naars tijdens diverse kompetities. Boven zijn café aan de Noord straat te Aalst, hoopt en vooral traint Etienne Van Hauwe voor een plaatsje onder 's lands be ste body-builders. Als éénent wintigjarige begon hij als ge- wichtsheffer middengewicht om in een minimum van tijd met de Aalsterse klub «De Verenigde Krachtmeters» die nu wel een erg kwijnend bestaan leidt behoorlijke re sultaten zoals 90 kg. trekken en 112,5 kg. werpen, te beko men. Interne moeilijkheden zorgden ervoor dat de klub voor meer dan een half jaar inaktief bleef, zodat de leden zonder lei ding en stimulans prestatiever- lies leden. Gevolg van dit alles was dat Etienne Van Hauwe zich we liswaar niet volledig afkeerde van het gewichtheffen, doch zijn latente belangstelling voor body-building heropnam en nu na één jaar door dagelijkse training, boven op zolder, met haalters, baren en oefeningen op de biceps een 42 cm. van arm tot arm en 1,20 m. van borst haalt. Als je het ons vraagt een bepaald forse knaap. AANBOUWKEUKENS Vraag vrijblijvend: plan en prijsopgave een oordeelkundige en keukentechnisch verantwoorde opstelling een electrisch en sanitair plan De kans zit erin dat body building aangenomen wordt op de olympische spelen, terwijl het tevens meer en meer als beroepssport furore maakt. De doorgevoerde power- training leverde onze Aalsterse body-builder reeds resultaten op, zoals vorig jaar zijn zesde plaats in het kampioenschap van Vlaanderen. Het zwakke punt, en dat bekent hij ootmoe dig, zit bij hem in het evenveel macht hebben in de armen en benen, terwijl om goed te zijn de benen zowat veertig kilo gram meer kracht moeten kun nen ontwikkelen dan de armen. Al de Aalsterse body-builders, en dat geldt niet alleen voor Etienne Van Hauwe, doch ook voor Paul Meert, Eddy De Bock, Hugo Keppens, kampen met trainingsmoeilijkheden, terwijl hun sport hen ook wel enige financiële offers vraagt, o.m. trainingsuitrusting als na- tuurvoeding, dit alles meer ge wicht bij te kweken en dit om te zetten in spieren, terwijl men bovenal moet kunnen afzien. Wanneer je opmerkt dat body-builders steeds niet door iedereen voor fraaie jongens versleten worden, dan wordt dit argument door deze flink uit d kluiten gewassen jongens va de hand gewezen als blijkt van jaloezie en wordt de steed stijgende belangstelling voo de kompetities zoals de Miste België, mister Adonis en miste Apdlo-wedstrijden. VELGHE Je spieren op zijn voordeligs r doen uitkomen, daar gaat lie c om bij de body builders, zo ook|v bij I'iicnne Van Hauwe.

De Voorpost | 1974 | | pagina 18