EUGDKLUB ÜW WOORD INFO-JEUGD movE JOKO ZEflITH DE ZEP Heerenhui/ TUF-TUF PUB VR/TLOn 'T FABRIEK/KEF! Amnesty - International LEO VAN STAPPEN, EEN WITTE RAAF De Voorpost - 5-4-74 - 19 Zaterdag 6 april te 15 uur DJ. vergadering, 14 uur Werk ploeg en te 19.30 uur instuif. Zondag 7 april: gewoon zon dagprogramma. Woensdag 10 april: gewoon programma taalkursus. Donderdag 11 april: gewoon programma taalkursus Judo. Vrijdag 12 april: gewoon programma sportinstuif. Be zoek aan KVS Brussel «De Bokken» van Johan Boonen. Vertrek om 18.30 uur stipt. Zaterdag 13 april: Dans- instuif in SECA met optreden van studio Elected. Zondag 14 april: Buitenge wone aktiviteit. «Open deur» onder het tema ZO ZIJN WIJ. Programma: 11 uur akademische zit ting. 14 uur fïetsenrally door heen Berlare. 15 uur Volleybalwed strijd en ping-pongwedstrijd. Vanaf 10 uur tot 19 uur informatieve tentoonstelling in de parochiezaal over de werking van jeugdklub JOKO. Vanaf 19 uur open-deur instuif met het optreden van skiffle band in het lokaal. Zaterdag 6 april: Spaghetti Bolognaise avond. Onze meester-zenith-koks bereiden ^en bestellen U lekkere spaghetti bolognaise in een gezellige, aangename, muzi- :ale sfeer. U zult er duimen v ,.n vingers van aflikken. Daarna dansen we er de bijgekomen kilotjes weerom :f »f. >!rZondag 7 april: te 14.30 uur Volleybalwedstrijd (jongens en meisjes) jk. Zenith jk. Toreken Lebbeke. Terrein: H. Maagdcollege, Otterstraat, '"erzamelen aan de klub te 14 Te 20 uur Gezellige ^u,r Grandiose kaartavond. Wie- Hef Oli I e bo Gey, ELB zen met enkele en dubbele boek, belotten, pandoeren, wippen, harten jagen,... in een tot kaartlokaal omgeto verd Zenith. Waar zitten al die verwoede kaarters? Vrijdag 12 april: Ping-Pong Herleving Zenith. Te 20 uur in zaal Casino (Roxy) Dendermonde. Verzamelen aan de klub te 19.30 uur. Zaterdag 13 april: Paasklok- kenthedansant. Wij wachten de blijde komst van «de klokken van Rome» af met veel muziek en dans. Zondag 14 april: Vrije Paas- instuif. Zondagavond 7 april om dj 20.30 uur treedt in de ZEP het marionettentheater «Pom- U pelfloerke» op. Dit theater verwierf bekendheid door sei- ten zoenoptredens in de Beurs schouwburg te Brussel en in het Kamertoneel 't Rest te Vilvoorde. Steeds kunnen zij zich bogen over een talrijk publiek. Nu zijn zij bij ons: drie stoere knapen uit het Pajottenland. vergezeld van een massa dekors. Zij spelen van hun stukken- Het eerste is een Volks Marionet tenspel in een sappig Pajot- tenlands dialect: «Een Jongen van den buiten» L. Van Dorselaere, de auteur, zegt ('t goet oever de liefde». Een itweede stuk is enigszins maat schappij-kritisch gericht, na melijk het objektenspel: «De Blanco-stembeurt». Wim Nimmegeers schreef dit spel waarin mirakelen gebeuren temidden van frituuruit- baters. Gans de avond verloopt in een natuurlijke, volkse sfeer. Schrijf kuituur met de kleine «k» of «c» van spontaneïteit. Het marionettentheater is een ontspanningsvorm die voor jong en oud toegankelijk is. Daarvan zal men zich ter plaatse kunnen overtuigen. Het bestuur van de Zep nodigt dus iedereen uit om zondagavond met dit mario nettentheater kennis te ma ken. En dit slechts tegen de volkse prijs van 20 franken. itd iste terdagavond 6 april te 20 T-Dansant in het Pa- rhiehuis. Waarom??? Om geld binnen te halen? Ja. Hierdoor missen we wel ons oorspronkelijk doel. Maar wat doe je als de meerderheid eist, zo graag wil. uit-gebuit worden door reklame en door de konsumptie-maatschappii. (Kwakzalver) VOO WEEK VAN DE JEUGD iste Zondag 7 april: Optreden van Volksdansgroep op de speel plaats van de Jongensschool. Iedere aanwezige wordt na de 'Hl show ook uitgenodigd mee te jdansen. Idereen, jong en oud, f elkom. Te 17.30 uur: Eucharistieviering in de kerk. [We durven U dringend uitno digen met ons te komen mee- "ddden en -zingen. We willen ~>od loven en danken. We illen God ook de kracht ragen ons te helpen bij onze [dagelijkse arbeid. Want. Zijn iteun is een kracht voor ons :ven. Te 20 uur: Optreden an het zangkoor «'t Snoer tje». Het wordt iets énigs. avond mag je niet [missen. Het wordt iets om uimen en vingers van af te likken. Je zal er nog lang over raten. [Maandag 8 april: Verras- iingsnamiddag voor onze ge- nsioneerden (koffietafel), iegin te louur zoals gewoon lijk in het Parochiecentrum. Sloeberkens» zijn aktief ligs met ve'e verrassingen. Er is c ook een mysterieuze tombola i| voorzien. Je moet er wel 20 fr voor betalen als inkom. Dinsdag 9 april: Om 15 uur in de turnzaal der jongens school iets zeer eigenaardig. We houden het voorlopig geheim. Iedereen mag komen, hoor! Woensdag 10 april: te 17 uur Voordrachtwedstrijd. Iede reen mag meedoen. Inschrij ving bij de sekretaris Patrick Dooms. Molenkouterstraat 10 vóór 7 april. Wie niet kan voordragen kan komen luiste ren. Er zijn prijzen voorzien. Na de voordrachtwedstrijd Muziekkampioen! Donderdag 11 april: te 15 uur Knutselnamiddag. Je mag me brengen al wat je denkt nodig te hebben. Niets mag echter op voorhand worden ge maakt. Alles moet gebeuren in het Heerenhuys. Vrijdag 12 april: te 20 uur Debat-avond «de waarde van het protest tegenover gezag en gezeten burgerzin». Dit is ons thema. Misschien hoorde je wel een Wim De Craene of een andere protestzanger. Hebben zij waarde of stuiten ze veel te hard tegen onze goede inborst? Kunnen ze goed praten omdat ze zelf niets hebben? Waarom doen ze aan protest? We willen er eventjes over doorpraten. Zaterdag 13 april: vanaf 14 uur sportnamiddag. Wie jong en fris wil zijn moet aan sport doen. niet alleen naar sport kijken doch wel zelf aktief op training gaan en iets doen om lenig te blijven of te worden. Talrijke prijzen. Vrijdag 5 april: Vrije instuif en recuperatie van de beko men resultaten. De leden met schoolhuizen kunnen zich wenden naar de werf «Move» Nederstraat, voor de aanleg van een centrale af- koelingsinstallatie. Zaterdag 6 april: Zaterdag,- wandeltocht met verrassingen en hindernissen. Leiding Mare Baten, Samenkomst:' 18.45 uur. Korte afstand met bezoek aan historische kerken en kappellekens. Zondag 7 april: Volleybal Keur A Oudegem. Samen komst om 9.15 uur aan de jongensschool, 's Namiddags grote wandeltocht te Wieze. Afstand ongeveer 6 km. PAASVERLOF: 8,9,10,11.12, 13: Voortzetting van onze Papierslag. Alle dagen vanaf 2 uur in de namiddag aan de klub. Dinsdag en donderdag: zwemmen in Dendermonde o.l.v. Lieve. Samenkomst in de klub te 18 uur (met de fiets) Vrijdag 12 april: Papierrust- avond in de klub met grote pinten vol schuimend bier. Zaterdag 13 april: PAAS TDANSANT met aange paste Paasmuziek. Zondag 14 april: Rapen van grote, kleine en echte choco lade en dergelijke eieren. Startsein om 15 uur in het lokaal. Dit voor leden en kinderen (lees. ouders) in de hovingen van de klub, zeggen en spreken Wipplein. Onze (uiteindelijke) nipte eer ste basketballoverwinning be haalden wij vorige zondag in een spannende namiddagwed strijd tegen «De Nachtwacht». Eindstand 54-51, opmerkelij ke spelers: Mac Jacob 24 pt, Guy Van Neck 14 pt en Leo Van der Borght 10 pt. Onze volleyballers verloren tegen J.K. Nydrop (Opwijk) 3 tegen 2 sets. Volgende zondag 7 april opnieuw basket, voetbal en volleybalwedstrijden. Bas ket tegen de ploeg van de Bank van Brussel, terrein Tuf-Tuf. Volley om 10 uur wedstrijd tegen J.K. Kreja, terrein Park de Blieck. Voet bal om 15.30 uur tegen J.K. Jumbo (Haaltert), terrein Im- merzeeldreef. Verder op za terdag- en zondagavond de traditionele instuif vanaf 19 uur. Iedereen steeds welkom. Waarschijnlij is het wel een hele-tijd geleden dat je nog enig nieuws van de jeugdge- meente Ypselon hebt verno men. Hoe komt dat nu? Wel dat is juist het opzet van dit mini-Ypselonneke, je eens te vertellen wat er gaan de is in onze klub. Drie weken geleden werd er in Ypselon een vijfling van een nieuwe beheerraad gebo ren. Arthur Claessens, Wil- fried Lissens en Frans Van Volsem, de vroegere beheer ders namen ontslag. We dan ken hen oprecht voor hun pio- pionierswerk in de klub. De algemene vergadering be noemde de nieuwe beheer raad, dit zijn: Guido De Cock, Harry Sterck, EH Be- kaert Michel. Mevr. Haentjes en Mevr. Jacob. Ons eerste aktiepunt was natuurlijk er voor te zorgen dat de klub open is. Dat kunnen we niet alleen. Geluk kig zijn er veel bereidwillige klubleden die nu regelmatig elk week-end de instuif zullen open houden, 's Zaterdags van 19 tot 23.30 uur en 's Zondags van 19 tot 23 uur. En ja, wat is dan ook een klub zonder aktiviteiten? Daarom hadden we op 16 maart een info-vergadering. Alle mensen die daadwerke lijk hun steentje wilden bij dragen aan de uitbouw van onze jeugdgemeente waren uitgenodigd, (bericht prik bord) Het resultaat van deze info was een 4-Wekenpro- gramma, waarvan nu nog volgt: zaterdag 6 april: Lente T-Dansant. Zondag 7 april: om 9 uur: men vraagt kuisers. 's Avonds vanaf 19 uur instuif. Zaterdag 13 april: instuif. Zondag 14 april: instuif Info-vergadering om 20 uur in de kreavraag «Wat met de volgende vier weken?» Beden kingen over de voorbije 4 weken! Zaterdag 6 april om 20 uur in het C.S.V.. Wellekensstraat 45 te Aalst «Let's the Good- times Roll», in de panstuif: een onvervalste rockavond. Het jeugdatelier, ook ouders welkom om mee te helpen, steeds open op zaterdag van 14.30 uur tot 16.30 uur. Zondag 7 april om 20 uur: Walter De buck en Co, met Martiko-band en vrienden, jam session met leden van piottos, gentse liekes, new- orleans-jazz en country. Vrijdag 12 april, yoga-forum om 20.30 uur. Binnenkort: avond van vlaams-angolokomitee, één mei diskussie en voordrachten met ondermeer: pater Toon van Bijnen (portugese kolo nies). Pater Santhiago Thijsen (Chili), de vrienden van Kuba, toneel. Luc Tegenbosch en Smartlappenensemble. Loui- sette. Johan Verminnen, Fata Morgana, kursus Spaans voor spaanse gastarbeiders. C.S.V. is elke donderdag om 21 uur open voor een open vergadering, iedere zaterdag vanaf 14 uur: denk en doe- namiddag. Zonder zich van de inrichtende gastgroepen te distanciëren, wenst het C.S.V. niet vereenzelvigd te worden met plak- en spuitbusakties die vorig weekeinde onderno men worden als propaganda voor de voordrachtavond met prof. E. Mandel, vorige woensdag. Over de gehele wereld verspreid zitten er mensen opgesloten in gevangenissen en kampen, om dat zij zich hebben uitgespro ken tegen bepaalde toestanden in hun land. Of alleen maar omdat ze iets hebben gezegd dat de machthebbers niet zinde. Zij zijn het slachtoffer van politieke onverdraagzaam heid, religieus fanatisme, ras- sendiskriminatie, bruut machtsmisbruik. Het zijn ge wone mensen: studenten, art sen, boeren, arbeiders, pries ters, politici. Zij worden ontsla gen, verbannen, gemarteld, doodgetrapt. Vaak in eenzaam heid, zonder dat iemand van hen weet. Sinds 1961 bestaat Amnesty International die voor deze mensen werkt. Het startsein werd gegeven door een Londens jurist. Peter Benenson. Dit ini tiatief onder de naam «Amnes ty, an international movement for freedom of opinion» vond onmiddellijk weerklank in de wereld. De basis van Amnesty International is de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, in 1948 door de Algemen Vergadering der Ver enigde Naties aanvaard en geproklameerd en door 48 landen ondertekend. Haar doelstellingen zijn: een ieder het recht te verzekeren op een eigen overtuiging en het vrijelijk uiten daarvan; een ieder te verplichten anderen diezelfde vrijheid toe te staan. Zonder rekening te houden met politieke of religieuze overwe gingen te werken voor de invrij heidstelling van politieke of religieuze gevangenen, te ijve ren voor hun lot en steun te verlenen aan hun verwanten. Amnesty International werkt met drie groepen: adoptiegroe- pen, kaartenaktie en werkgroe pen. Een adoptiegroep is een groepe mensen die zich het lot aan trekt van drie politieke gevan genen en hun familieleden. Om de neutraliteit te bewaren kiest de groep een politieke gevan gene uit een westers land, een uit een kommunistisch land en Brieven waarvan de afzender niet aan de redactie bekend is komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redactie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. GROENKOMITEE LEBBE KE TELEURGESTELD Het Lebbeeks Greoenkomi- tee is teleurgesteld naar aanleiding van de beslis sing van de jongste ge meenteraadszitting waar een gevangene uit een ontwik kelingsland. Wanneer een aan tal mensen tot oprichting van een adoptiegroep heeft besloten krijgt de groep informatie toe gestuurd van het hoofdkantoor in Londen. Met deze beschik bare informatie gaat de groep aan het werk. Zij schrijven brieven naar de autoriteiten van het desbetreffende land en naar individuen en organisaties die eventueel meer informatie kunnen geven of hulp kunnen verlenen. Zij benaderen de publiciteits media om zodoende de poltieke gevangenen in de openbaarheid te brengen. De adoptiegroep streeft naar de vrijlating van de gevangenen en een betere be handeling voor die gevangenen die gemarteld worden. Als er nog geen proces heeft plaatsge vonden, tracht de groep een eerlijk proces te bekomen. Een andere taak van de adop tiegroep is steun verlenen aan de familieleden en de gevan genen door het sturen van geld en kleren, en het sturen van brieven zodat deze mensen weten dat zij niet vergeten worden. Hetis gebleken dat de regerin gen van landen waar politieke gevangenen zitten, gevoelig zijn voor kritiek hierop uit andere landen. De leden van de kaartenaktie schrijven brieven naar de gevangene, de rege ringsautoriteiten, de gevange- nisdirekteuren, of ambassades in eigen land. Meestal krijgen deze mensen geen antwoord, maar door het grote aantal brieven wordt er druk uitge oefend en kan de behandeling van de gevangene verbeteren. De werkgroepen ten slotte proberen het probleem van de politieke gevangenen meer be kendheid te geven, en zamelen geld in voor Amnesty Interna tional. Er zijn nu ongeveer 1000 Amnesty groepen, verenigd in nationale afdelingen. Deze zijn evenredig vertegenwoordigd in de Internationale Raad van Bestuur welke ieder jaar bijeen komst om het algemeen beleid te bepalen. Deze Raad kiest ook een Internationaal Uitvoe rend Komité. De huidige voor zitter is Mr. Sean Mc. Bride, oud-minister van Buitenlandse Zaken van Ierland. Amnesty International is een strikt onpartijdige organisatie die de gevangenen helpt, wat ook de inhoud van hun overtui ging is en in welk land ze ook worden vastgehouden. Er geldt slechts één beperking: de ge vangene mag geen geweld ge bruikt of gepropageerd hebben. Dit heeft praktische redenen: het werk voor gevangenen die géén geweld hebben gebruikt zou worden belemmerd. De regeringen zijn minder gevoelig voor de uitgeoefende druk, en gegevens zijn moeilijk te verza melen. Bovendien kan men in deze gevallen vaak niet op de steun van de publieke opinie rekenen. Er zijn wel twee uitzonderingen: in alle gevallen waarin gemarteld wordt en waarin de doodstraf wordt uitgesproken kan Amnesty op treden. Tijdens het bestaan van Am nesty International werden ruim 6000 gevangenen geadop teerd, waarvan er ruim 3000 vrijkwamen. Vele anderen kre gen verlichting van straf en een verbeterde behandeling. Men schat het aantal het huidige aantal poltieke gevangenen op ongeveer 500.000. Elke gevan gene die vrijkomt is een aan- sporing te meer om door te gaan met het werk van Amnes ty International. De leden van Amnesty hebben gemeend dat zij zelf geen gevangenen zijn en gebruiken hun eigen vrijheid om de vrijheid van anderen dichterbij te brengen. Immers, vele gevangenen wachten in hun cel en hopen op de vrijheid, waarin wij het voor recht hebben te leven. Voor meer inlichtingen: Amnesty International Guldenvlieslaan 1 1060 Brussel. Momenteel loopt in de A.S.L.K. te Dendermonde een tentoonstelling van Leo Van Stappen. Deze 45 jaar jonge Lebbe- kenaar is slechts sedert enkele jaren productief schilder. Logischerwijze zou men veronderstellen hier te doen te hebben met een der vele typische vrije- tijdsschilders. Eerlijkheidshalve dient ge zegd dat VAN STAPPEN tussen deze mensen een uitzondering, een witte raaf, is. Men voelt zo dat hij niet schildert om schilder te zijn, maar met zijn werk be antwoord aan een innerlijke scheppingsdrang, werk dat tegelijkertijd een aanwezig talent manifesteert. VAN STAPPEN zoekt geen effect te maken of goed koop succes, maar houdt het bij een klassieke figura tieve vormgeving. Zijn doeken en aquarellen die getuigen van zin voor compositie en construktie verrassen door een echte homogeniteit wat kleur en tonaliteit aangaat. In tere blauwe, groene en grijze tinten oneindig gevarieerd met af en toe een kleurige vlek weet hij een verdroom de voorstelling te geven aan de realiteit rondom ons. De eenvoudige dingen ron dom hem legt hij vast 'niet alleen met vaardigheid doch ook met gevoel en liefde. Uit dit oprecht werk spreekt geen ambitie, maar het zoeken naar innerlijke ver rijking en schoonheid. Een opzet waar hij zeker in slaagt en bij de toeschou wers momenten van innig heid en melancholie op wekken. Dit werk kan bezichtigd worden alle weekdagen on der de bureeluren, of ande re dagen en uren maar dan graag afspraak met de kun stenaar die woont Rosse- vaalstraat 61 Lebbeke. het voorstel om het Hofken van zeven weeën aantrekke lijker te maken, werd ver worpen. Men hoopt noch tans in de toekomst meer steun te krijgen van de gemeenteraadsleden Het groenkomitee dat zich reeds verschillende jaren belangloos heeft ingezet tot verbetering van het leef milieu op de gemeente, had de idee opgevat de dorpskern aantrekkelijker te maken. Een unieke gelegenheid hiertoe was de beplanting van het bestaande hofken van zeven weeën, meestal ontoegankelijk, uit te brei den tot een groene zone waarin ook het standbeeld der oorlogslachtoffers in openomen zou worden. Na contactname met de heer Deken, en op zijn verzoek, wer door een tech nisch bevoegd lid van het groenkomitee een plan uit gewerkt, dat ter inzage werd gegeven aan elke lid van de kerkraad en de voor zitters van alle politieke partijen. Om tot de realisering van dit plan te kunnen overgaan diende de gemeentelijke o- verheid zijn goedkeuring hieraan te geven. Dit punt kwam voor tijdens de jongste gemeenteraads zitting. De uitslag van de stemming was zes leden voor, zes tegen en drie ont houdingen. Gevolg hiervan is dat het voorstel van het groenkomitee werd afgewe zen. Niettegenstaande het voor opgestelde plan geen af breuk doet aan de huidige betekenis mvan het hofken van zeven weeën maar de gelegenheid geeft in dit centrum van de gemeente even te kunnen verpozen in een oase van groen. Het groenkomitee betreurd ten zeerste deze beslissing en hoopt in de toekomst meer steun te krijgen van alle gemeenteraadsleden. Te noteren valt nog de beslissing: stemden voor: de BSP-fraktie, schepenen mevr. Bosteels en Tas, Van den Broeck en Van Weyen- berg, laatsten PVV. Stem den tegen: de CVP fraktie en de heer Meert VU, ter wijl er onthoudingen kwa men van de burgemeester, De Mol en de Ridder, (vsl)

De Voorpost | 1974 | | pagina 19