v.u. WAAR IS KERELSBURCHT GEBLEVEN VRIJE TRIBUNE ARR. DENDERMONDE C.V.P. B.S.P. AALST WIJNGAERDVELD ENIG KNELPUNT IN SLOME GEMEENTERAAD K.P. GDZEGEM Hofstade VIERDE HANDELSBEURS WORDT GROOTS 2 - 5-4-74 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten WAAROM ONDERHANDE LEN MET DE B.S.P Wie bij verkiezingen zijn stem uitbrengt, verhoopt dat deze keuze, samen met de keuze van duizenden andere, een bepaalde regering ofwel be vestigt, ofwel zal doen veran deren. Verkiezingen interpreteren is aldus ook niet steeds een ge makkelijke opgave. Bij de laatste verkiezingen ver loren de extremistische en na tionalistische partijen stem men, verloren de Socialisten in Vlaanderen, maar wonnen in Wallonië, won de PW in Vlaanderen, maar verloor de PLP in Wallonië, en ging de CVP-PSC vooruit in gans het land. Zo gezien, zou de CVP - PSC een regering moeten vormen met de Waalse Socialisten en de Vlaamse p.v.v. Het is duidelijk dat een derge lijke regering onmogelijk is. Toen de Koning de heer Leo Tindemans aanstelde als for mateur, was het normaal dat deze een eerste kontakt legde met de BSP en de PW, op ba sis van een eerste werkdoku- ment. Van de PVV kwam begrijpelij kerwijze - alhoewel zij uit 3 of 4 of 5 frakties bestaan, een posi tief antwoord. Vanwege de BSP kwam echter een snel en onverbiddelijk ver zet om met de PW en één zelfde regering verantwoorde lijkheid op te nemen. Gezien er met de CVP - PSC en PW - PLP in de Kamer geen meerderheid is, was het uitgesloten om met deze partij zo maar dadelijk een regering te vormen. Indien het land een regering wenst voor 4 jaar, bleef voorlo pig alleen maar over met de Socialisten te onderhandelen. In het vooruitzicht van de eco nomische en sociale, finan ciële en etische problemen is een sterke regering zeker no dig voor ons land. Een regering vormen is dus zeker een compromis. De vraag is echter of er met de Socialisten kan onderhandeld op een basis die de kiezers aan bod laat komen, dit is een pro gramma dat fundamenteel de programma's van beide par tijen eerbiedigt- Te onder zoeken of dit tot de mogelijk heid behoort, is natuurlijk hét probleem van de formateur en de onderhandelaars. ET.COOREMAN Senator IN DE HANDEN VAN DE KAPITALISTISCHE MONOPOLIES ledereen begint stilaan aan te voelen dat het probleem van de prijzen der petro- leumprodukten nog niet is geregeld. Er wordt geen druppel ruwe olie meer ingevoerd. De raffinaderijen werken niet meer. Gaat een auto mobilist naar een benzine pomp dan is de voorraad uitgeput of er wordt hem slechts een beperkte hoe veelheid toebedeeld. De stookolie wordt niet meer geleverd, niettegen staande de vorderingen die door het departement van Ekonomische zaken werden afgeleverd. Hospitalen, scholen en fabrieken lopen ernstig gevaar niet meer te worden bevoorraad. De staalnijverheid zou kor telings zijn aktiviteiten moeten staken. Wij staan dus voor een dreigende werkloosheid, dit niette genstaande sommige ge ruststellende verklaringen. Het is duidelijk, ons lot ligt in handen van de petro- leummaatschappijen. Het zijn die maatschappijen die niet tot redelijkheid zijn te bewegen. Voor hen geldt het parool, ofwel de ge vraagde prijsverhoging toe gewezen krijgen ofwel de ekonomische bedrijvigheid op stelten zetten. Het sta dium van de door hen ge pleegde chantage is inm middels reeds voorbij. Wij rekenen reeds af met de gevolgen van hun sabo tage, het maken van winst gaat voor alles. Aan de werkverschaffing en bescherming van de koop kracht denkt men zelfs niet. Langs verschillende zijden wil men thans doen gelo ven dat het socialistische standpunt oorzaak zou zijn van de huidige moeilijkhe den. Niets is minder waar. Ons standpunt is steeds geweest dat een eerlijke verrechtvaardiging voor de verhoging der prijzen moest worden aangevoerd, m.a.w. dat de samenstel ling der prijzen moest wor den bekend gemaakt en dat een overleg en controleco- mitee moest worden opge- Ook al was het twee maanden geleden dat de gemeente raad nog eens rond de tafel had gezeten, een denderend of stormachtig verloop kende de jongste Aalsterse raadszitting niet. De meer dan zestig agendapunten werden met trosjes van tien afgehaald. Als voornaamste tussenkomsten van de oppositie noteerden we: nadere uitleg over het BPA Wijngaardveld, uitspreken van be zorgdheid omtrent historische straatjes, vraag naar vast legging van prioriteiten voor de openbare verlichting, stemmen van stedelijke belastingen. Aan het einde van de openbare zitting werd nog even over het kultureel centrum gepraat. De oppositie ondervroeg schepen van openbare wer ken De Neve over het BPA Voor het gedeelte dat reeds als nijverheidszone is be stemd en voor de uitbrei ding van dat gebied in het gewestplan voorziene gronden tussen de huidige industriezone en de grens met Herdersem werd, na advies van de streekkom- missie, voorlopige aanne ming van het bestem mingsplan gevraagd? Raadslid De Winter repli keerde hierop dat het vol gens hem niet verantwoord was woningbouw toe te laten midden een nijver heidszone en de grens met Herdersem - werd, na ad vies van de streekkom- De verkeerde toestand er staan op dit moment al huizen aldus het raads lid, zou men nu willen ver zesvoudigen. In zijn ant woord wees schepen De Neve erop dat het voor wat de nijverheid aangaat om inplanting van niet-hinder- lijke bedrijven gaat, voor wat de woningen betreft maakte hij er attent op dat onteigeningen van reeds eerder als bouwgrond ver klaarde stroken erg duur zou uitvallen. Na tussen komsten van raadslid Van der Veken die de vraag stelde wat niet-hinderlijke bedrijven zijn en of men zal blijven doorgaan met het versnipperen van de indu strieterreinen, en van raadslid Baert die verder onderzoek in een kommis sie vroeg, werd de voor lopige aanneming met het oog op de verdere pro cedure voor een KB - ver- Een agendapunt dat de ver werving van een eigendom in de Ridderstraat aankon digde was voor B. Van Hoorick de aanleiding om een pleidooi te houden voor het vrijwaren van hi storische straatjes. Wij ris keren het laatste wat pit toresk is te verliezen, aldus het raadslid, en dat alleen omdat het nodig is voor het verkeer. Schepen de Neve antwoordde hierop dat het niet uitsluitend uit ver- keersoogpunt was bekeken maar dat de overheid op die wijze gemakkelijker tot sa neren en revaloriseren kon overgaan. NIETS DAN LOF Een prettig en eerder onge woon toneeltje kreeg men dan met het jaarverslag '73 van het waterbedelingsbe- drijf. De oppositie wenste bij monde van B. Van Hoo rick allen die tot de zeer gunstige uitslag hadden bijgedragen geluk. Het ba tig saldo van vier miljoen dat men mocht noteren werd toegeschreven aan de sterk drukking van het wa- terverlies en het puike be heer. Schepen Van Den Eede verklaarde daarop dat wanneer deze tendens zich blijft handhaven, de vorig jaar verhoogde waterprijs opnieuw zal kunnen ge drukt worden. VERLICHTING EN BELA STING Een nieuwe lening voor de aankoop van materiaal voor de openbare verlichting deed raadslid De Winter teruggrijpen naar de vraag waar de lijst bleef met de volgorde der straten. Sche pen De Neve verwees hier bij naar een speciale kom missie die de zaak eerst daags zal aanpakken. Uit een reeks stedleijke be lastingen lichtte de opposi tie deze op de gemakstoe len en beerputten in verbin ding met de stadsriolering. Het Njet werd toegelicht met de verwijzing naar een logischer en eerlijker verde ling. Van de belasting op weddenschappen maakte B. Van Hoorick gebruik om te vragen hoever het staat met de politieverordening op de jackpots. Waarne mend burgemeester Bo- gaert vroeg herneming bij terugkeer van de burge meester. De retributie op het vervoer van zieken met de ambulantiewagen waar van het eenheidstarief en de kilometervergoeding stijgen werd door de oppo sitie verworpen, raadsleden Van Hoorich, dufour en Daeleman onthielden zich. OPNIEUW KULTUREEL CENTUM Raadslid De Winter behan delde aan het einde van de openbare zitting nog maar eens het Kultureel cen trum. Tot mijn grote ver- Wondering ontbrak er een punt op de agenda aldus het raadslid, misschienm was hettoch wel nuttig ge weest. Schepen Van Den Eede replikeerde dat het helemaal geen punt op de agenda hoefde te zijn. De schepen verwees naar een vroeger genomen beslis sing van verdergaan. Alleen is het nu wachten op het schrijven van het ministerie van kuituur. Pas wanneer die beslissing in Aalst is kunnen wij weer echt maan de slag. Met een reeks afscheids- speeches aan het adres van raadslid Vernimmen die zich te Geraardsbergen gaat vestigen sloot de zit ting. A.HEYVAERT richt. De CVP van haar kant was bereid een verhoging van ong. 700 F de ton toe te staan, doch vond dat een ontslagnemende regering haar opvolgster niet kon binden. De formateur Tindemans, die zich eerst op de vlakte heeft gehouden, is dan op de proppen gekomen met een voorstel van een prijs verhoging die ligt tkussen de 1.100 en de 1.300 F De PVV was van oordeel dat de verhoging 1.335 frs. mocht belopen. Tot daar de elementen die hebben gespeeld in de besluitvor ming van de Regering. Zal de petroleumfederatie dit voorstel aanvaarden? Indien niet, ze sprak toch van een minimumprijsver hoging van 1.750 frs de ton, zijn alle gesprekken een maat voor niets ge weest. Gustaaf BOEYKENS Volksvertegenwoordiger (N.V.D.R. Deze tekst was bedoeld voor het blad van vorige week, daardoor is hij af en toe door de feiten achterhaald. De basislijn blijft echter dezelfde). Verleden donderdag, 28/3, vergaderden voor de eerste maal, de parlementsleden verkozen op 10 maart. Dhr. René Lefèbvre, oudste in jaren, afwezig zijnde we gens ziekte, viel de eer van het voorzitterschap te beurt aan de kommunist André Delrue, herkozen volksver tegenwoordiger voor Ath- Doorn ik-Moeskroen Als gewoonlijk volgde, na het onderzoek van de ge loofsbrieven der nieuwver- kozenen de eedaflegging. Het was hierna dat kamer lid Delrue eraan herinnerde dat de nieuwe kamer nor maal diende over te gaan tot de verkiezing van de kamervoorzitter en de an dere leden van het bureau, daar het alleen na deze plichtpleging is dat de ka mer werkelijk is samenge steld en in staat haar wet telijke en beraadslagende funktie te vervullen. Louis Van Geyt, voorzitter van de K.P. en volksver tegenwoordiger van Brus sel achtte eveneens dat dat er voldoende redenen aan wezig waren opdat het par lement onmiddellijk zijn rol zou aanvatten, al ware het in de eerste plaats omdat de ontslagnemende rege ring reeds geweken is voor de druk van de petroleum- trusts, aldus het nieuwe parlement voor het voldon gen feit plaatsend. He tis klaar dat hierdoor de gang van een demokratisch be heer van het land wordt ondermijnd en de voor waarden die ten grondslag liggen aan de vorming van een nieuwe regering, op ernstige wijze wordt bezwaard. De druk, uitgeoefend door de rechtse krachten, om de politiek van het groot kapi taal te doen toepassen zal nog verergeren. Er dient bijgevolg alles in het werk gesteld om deze dreiging af te wenden door het verkie zen van een bureau om de direkte bespreking van dit grondvraagstuk dadelijk te kunnen aanvatten. Het bleek echter al dadelijk op welke wijze deze hun taak wel opvatten, toen het voorstel uiteindelijk met 147 stemmen tegen 48 (uit tredende meerderheid te gen oppositie) werd gekel derd. Het was klaar genoeg dat de drie regeringspartijen de benoeming van het nieuwe bureau met alle macht wil den verhinderen, er om be zorgd om een debat over de grond van de zaak te ont gaan, debat dat zou kunnen wegen hebben op het spel van loven en bieden waar mee de samenstelling van de nieuwe regering gepaard gaat. Eens te meer werd de kans verkeken om het parlement, het bij uitstek demokra tisch en door het volk ver kozen orgaan, zijn ware rol te doen spelen in het be lang van het algemeen. FRANS DE MOL Reeds vóór de verkiezingen hebben wij gesignaleerd dat er jn diverse Vlaamse provincies dis- krete kontakten waren tussen CVP-ers en socialisten om de oude CVP-BSP-koalities in de bestendige deputaties te her nieuwen. Wij schreven erbij dat het er inderdaad ook naar uit zag dat dit zou gebeuren. Onze vermoedens werden nu beves tigd: in de bestendige deputa ties van de Vlaamse provincies heeft de CVP de BSP opnieuw aan de macht gebracht. Heel wat CVP-kiezers en de overlopers die de sirenenzan gen van de CVP-leiders heb ben geloofd, zullen daar wel aardig van opgekeken hebben. Tijdens haar verkiezingskam panje stelde de CVP zich im mers scherp anti-BSP op en zij liet het zelfs voorkomen alsof zij niet meer met deze arro gante machtsmisbruikers aan de bestuurstafel wenste te gaan zitten. Sommige naëve zielen hebben dat geloofd, en meenden dat de CVP als «gro te» partij beter gewapend was om de BSP-ambities de voet dwars te zetten dan bijvoorbe eld de Volksunie. Voor wat de bestendige deputaties betreft kwamen hun verwachtingen alvast bedrogen uit. Waarom dan dit geschenk Om de BSP-ers misschien te verzoenen met de kandidatuur van de h. Tindemans, op wie zij nogal gebeten zijn. En om de PSC te doen afzien van de kandidatuur van Vanden l eynants voor het eelt ministerschap, kandidatui ook de BSP nogal welge is Of is de koalitie ijl Vlaamse bestendige de te ties reeds een voorafbet mi van de toekomstige regei koalitie, en dienen de hi atl palavers slechts als een s gordijn De komende w :de zullen een antwoord gev em deze vragen. Indien de CVP-BSP-k e ook op regeringsvlak doorgetrokken, dan kaïT recht de vraag worden g( «v wat de cvp bezielt om haa h zers zo voor schut te zett( w heeft een goed deel van!e sukses precies te dankei f het feit dat zij zich scher]v' tancieerde van de BSP.^ het feit ook dat zij op vers dene gebieden standpiis, innam die volkomen tegt ie steld waren aan de BSP-( l Denken wij maar aan d£fr sche problemen, waan !eij abortus, en aan de voc rend koude oorlog op onei; wijsgebied. Om de genf" schapsproblemen staatshervorming niet te v ten. Op al die terreiner CVP en BSP zowat wat<;ii vuur, tenminste als je hür vai kiezingsliteratuur mag èn ven. En hoe zouden zo'n partijen dan de stabiele i, ring voor vier jaar kunnert^ men die Wilfried Martens de kiezers beloofde? Het dige wederzijdse getr evenals de recente ervari met de regering-Leburtoilicri nen toch genoeg aan tot w leidt: immobilisme en uitsté" litiek. In de bestendige deputatk er alvast niets veranderen^1 danks de CVP-kiesbeloft er op regeringsvlak ietM veranderen blijft vooral een open vraag. Het an daarop zal aantonen in mate de CVP de kiezer sérieux» heeft genomen R- 23-3-74 Gij vik V Hl': Kerelsburcht is een naam die reeds enkele jaren het symbool is van een gezonde jongerenva- kantiéwerking. Kerelsburcht organiseerde toen jaarlijks sportkampen voor alle leeftij den en dit op verschillende plaatsen in het Vlaamse land. Zij bezat één van de bloeiend- ste kaderscholen van het Vlaamse land, waar honderden jonge mensen opgeleid werden om hun jongere kameraden een gezonde en aangename vakan tie te verschaffen. Denken wij ook aan de verschillende va kantiepatronaten (op een be paald moment 15) die door Kerelsburcht werden onder steund, zowel op gebied van uitrusting en organisatie, als door levering van het noodza kelijke kaderpersoneel. In Gijzegem waar twee jaar lang het nationaal sekretariaat was gevestigd werd bv. jeugd- klub de Kievit gesticht, kortom in alle plaatsen waar een organisatie van Kerelsburcht bestond, profiteerde gans de gemeente van haar werking. Het domein van de paters Oblaten werd toen verlaten, waarvoor zich steeds uitbrei dende organisatie een grotere vakantiecentrum dringend noodzakelijk bleek. Kerels burcht werd, door haar grote werking bekend geraakt, een Nationale Dienst voor Jeugdbe- geleiding in Vrijetijdsbesteding en Openluchtwerken, vzw De naam Kerelsburcht verdween dus. doch haar werking begon zich hoe langer hoe meer uit te breiden! Er werd toen uitgeke ken naar een terrein van onge veer tien hektaren om op zo'n oppervlakte het hoofdkwartier van het vernieuwde Kerels burcht te bouwen. Na enig zoeken werd het «Chateau de Hogne» als enig stukje natuurgebied door de heer Lanckman uitgekozen om er de vakantiewerking in voort te zetten. Dit kasteel, dat omringd was door weilanden en vijvers, glooiingen en bossen, had een enig mooi natuurge- zicht, wat voor alle toeristen als een positieve waardemaat wordt beoordeeld. Dit vakan- tieccntrum is gelegen langs de Nationale Baan naar Namen en dit op drie kilometer van Marche. Het kasteel dat mid den een natuurschoon van 10 ha ligt, heeft zulke strategische ligging dat men op minder dan een half uurtje zowel Han, Rochefort en Hooten (grotten), Remouchamps, Dinant (cita del), Spontin (kasteel), Laroche, Durbuy, Bomal (wijnkelders) en ook Maredsous, Barvaux en Erezee kan bereiken. In de onmiddellijke omgeving van het centrum kan men paardrij den, zwemmen en vissen. FAMILIEVAKANTIE Mensen van de derde leeftijd en families kunnen nu vanaf 6-7 april onafgebroken hun vakantie in het centrum door brengen. De jeugdkampen (die voor de Paasvakantie reeds volgeboekt zijn) en de kader- school belichten wij bij gelegen heid. Toen Kerelsburcht in Hogne arriveerde werd het kasteel omgebouwd tot een landelijk hotelletje geschikt voor familievakanties en voor mensen van de derde leeftijd. Een speciale- dienst werd toen opgericht met de naam Dienst voor Familie- en Derdeleeftijd- vakantie, vakantiedorp Cha teau De Hogne». Voor deze mensen werd een vakantiedorp gebouwd, waar steeds meer mensen komen uitblazen in een oergezonde omgeving met zijn vele ont spanningsmogelijkheden. Men krijgty daar volledig verblijf, mooie en gerieflijke logies, geleide uitstappen en ontspan ningsmogelijkheden te over. Er heerst steeds een hartelijke sfeer van vrienden ondereen, de grootste pessimist wordt gega randeerd door het natuur schoon overmand een optimist, die het leven weer de waard vindt. De honderden gezinnen, jongeren als ouderen, di meegemaakt hebben ka steeds terug. Alle inlichtingen over vakanties kunt u steeds men op het Nationaal S tariaat. Keizerlijk Plein Aalst. Op eenvoudige vraag w< ac alle mogelijke gegevens doG: stuurd. Zelfs iedere familitalt nog inschrijven voor de Ge vakantie of de overige zdhel maanden, tot 16 septembGa het centrum open. Kerelsburcht leeft, dat is|Ge duidelijk. DAELEMANS Efeiji Ga Reeds drie opeenvolgende jaren wordt door het Mid- denstandsbestuur van Hof- stade een inspanning ge daan om klant en verkoper de gelegenheid te geven mekaar in een gezellige omgeving te ontmoeten. Daarom stelde het bestuur een reuzetent aan de geïn teresseerde exposant ter beschiking om in een ge zellige ruimte, met hun klanten kennis te maken zonder enige koopver plichting hun verkoopswa ren tentoon te stellen. Dit initiatief kende reeds van bij het begin keen groot sukses zodat reeds van bij het eerste jaar een grote belangstelling kon geno teerd worden. Dit alles ge schiedde in een reuzetent die op de hovingen van Vleesfabriek De Ridder haar standplaats had. Het aantal exposanten groeide telken- jare aan zodat steeds naar een groter tent diende uit gekeken. Dit jaar echter ziet het er naar uit dat alles, wat men het voorbije jaar als niet te overtreffen topjaar be schouwde, ver zal worden overvleugeld. In het voor uitzicht van een groeiend aantal exposanten had men uitgekeken naar een tent waar minstens 35 exposan ten een onderkomen zou den in vinden. Men heeft dit aantal echter nog on derschat want reeds 38 ex posanten hebben hun kan didatuur ingestuurd. Men heeft dan tot een reuzetend met een oppervlakte van 1350 m2 zijn toevlucht moeten nemen. Deze reuzetent mwordt de volgende dagen op het St- Annaplein, dat hiervoor de nodige plaats biedt, opge trokken. In deze ruimte wordt naast de tentoonge stelde waren van de 38 ex posanten ook een restau rant, dat doorlopend warme schotels kan aanbieden, voor de bezoekers ter be schikking gesteld. De ope ning van deze vierde han delsfoor is in de verwarmde reuzetent voorzien op vrij dag 12 april en dit om 19 uur. Deze opening zal gep Go gaan met een receptie na al de hoogwaardigheid! kleders werden voor uiJ_ri nodigd. Na het nuttig van de traditionele d|eJt wordt de foor dan met doorknippen van het officieel geopend wajjra een rondleiding door organisatoren zal vol la Het publiek wordt zatei vanaf 16 uur, zondag vi 10 uur en maandag e eens vanaf 10 uur hart uitgenodigd. Het zal teifc kunnen deelnemen aar ja gratis tombola die ondeiez bezoekers zal georg let seerd worden. Als 1 werd een brommer, wa|"-M 8.000 frank voorzien en de tweede krijgt nog luxezetel ter waarde 3.000 frank cadeau. Ve n zijn nog verschillepVe troostprijzen voorradig, deze opsomming is duidelijk dat deze 4e I delsfloor zeker de drie t ge nog zal overtreffen, wel qua aantal exposat als qua bezoekers. ef f l i 1U

De Voorpost | 1974 | | pagina 2