KULTUURKAIINDIR I A.T.B. «DE NATUURVRIENDEN» -IN KONGRES TE DENDERMONDE JULIEN DE SAEGER OPEN DOEK VOOR EEN BOEK^- TONEEL BUITEN DE DENDERSTREEK FILM BIJ ONS ERNEST STAES, ADVOKAAT 32 - 5-4-74 - De Voorpost Arbeiderstoeristenbond -De Natuurvrienden» afd. Dendermonde, die deze maand aan haar tiende jaar is, viel zaterdag 11. de eer te beurt de 123 afgevaardigden uit de 25 voornaamste afdelingen van het Vlaamse land in eigen midden te verwelkomen. De plaatselijke voorzitster, Monique Cool, gaf bij haar begroe tingsrede een korte schets van de geschiedenis der stad en haar arbeidersbeweging en wees de vergadering op de vele toerischtische mogelijkheden die Dendermonde en omgeving de natuurvriend te bieden heeft. Zij nodigde alvast de afgevaardigden uit tot het bij wonen van de Rosbeiaardfeesten die volgend jaar plaats grijpen. VRIJDAG 5 APRIL AALST 20 uur in de Akademie voor Schone Kunsten. Aalst gaat de statutaire vergadering door van Bolaska. gevolgd door een eetmaal. Tot 15 april in het. stedelijk museum. Oud Hospitaal, Oude Vismarkt, tentoonstelling werken van Moderne Italiaanse Schilderkunst. Open alle dagen van 14 tot 17 uur. zondag en feestdagen van 10.30 uur tot 12.30 uur en van 14 tot 18 uur. Tot 7 april in de kelder van het Belfort. Grote Markt, tentoonstelling Wilhelm Mechnig. Open alle dagen van 16 tot 20 uur. zaterdag van 15 tot 20 uur en op zondag van 10 tot 13 uur en van 15 tot 20 uur. 20 uur in de Belfortzaal. Markt, Aalst vooropening tentoonstelling Freddy Baeten, inleider Toon Van Overstrae- ten. Open tot 15 april alle dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 20 uur. 20uur in Belfortzaal, Grote Markt, Aalst, referaat over ontstaan en werking van de kleuterschool «De Weide» te Aalst door Luc De Valkeneer. AFFLIGEM 20 uur opening tentoonstelling «Zwart-Wit», resultaten van een fotografisch weekeinde in het Kultureel Centrum tot 21 april. DENDERMONDE 19.30 uur Paneelgesprek «Werking van het V.P.», in Maria- kring. Kerkplein. 20 uur Filmvoorstelling. «De rivier van de uil» (Robert Enrico); «Taking Off» (Milos Forman), Kon. Akademie, Dijkstraat, inrichters Celbeton. 20.30 uur: Aquarium-aanleg, lessenreeks door De Glasbaars, in het klubhuis Oude Vest. Vervolg op 12, 19 en 26 april. ZATERDAG 6 APRIL AALST 20 uur: in de Mikisklub, Nieuwbeekstraat 35, Aalst voordracht en debat met als onderwerp «De multinationale ondernemin gen». 20 uur in de feestzaal St.-Augustinus, Groenstraat, opvoering van het blijspel «Zeg het niet tegen Mathilde» in een reige van Fons Vinck. door Hoger Op. WIEZE 20 uur in zaal Madeion, Schroverstraat 46, optreden van Jan De Wilde, ingericht door de gemeentelijke jeugdraad. AALST 20 uur in café Park, hoek Eugeen Bosteelstraat en Burge meesterplein. spreekt prof. Paul Ghijsbrecht over «Socialis tische Vernieuwing» 14 uur open deurdag in kleuterschool «De Weide», Brusselse steenweg 159, Aalst. DENDERMONDE Gezinsweekend ingericht door de V.T.B.V.A.B. te Retie. 14 uur paasfeest gepensioneerdenbond «Welkom», in lokaal St. Gillislaan 58 14 uur Numismatiek klubdag in hotel Gulden Hoofd, Grote Markt. Numismatische Kring. 19.30 uur klubavond: jongsocialisten, in Kazerne. Kazernestr. 21 uur: S.V.V. en Samenwerksters Dendermonde brengen een bezoek aan het klublokaal der Jongsocialisten, in de Kazerne. Kazernestraat. 21 uur Jazzavond, in Honky Tonk Jazzclub, Leopold II laan met Piotio's (zigeuner-orkest) ZONDAG 7 APRIL AALST 15 uur in de Sint-Martinuskerk. uitvoering van de Johannes Passion van Johann Sebastian Bach door het Schola Cantorum Cantate Domino Uitvoerders Paul Schotmans. tenor-Evange list; Ludovic De San. Christuspartij; Erika Pauwels, sopraan; Lucienne Van Deyck. alt; Herman Slagmulder, bas; Kristiaan Van Ingelgem. clavecimbel en orgel; De koren van de schola cantorum Cantate; Domino o.l.v. Michael Ghijs; Het kamerorkest «Bach-Collegium Antwerpen». Algemene leiding Michaël SCHECK. 20 uur in lokalen C.S.V.. 't Fabriksken, Wellekensstraat 45 Aalst, optreden van Walter De Buck met «Martico-band» en vrienden. «Jamrn Session» met o.a. leden van Piottos. Gentse liekes. New-Orleans. Jazz, flamenco gitaar en countrie. DENDERMONDE 15 uur- Koffietafel met dans en tentoonstelling van kunstwerken, door de Samenwerksters in het Volkshuis. 15 uur Algemene vergadering van K.A.V.-Appels in Gilden huis. Hoofdstraat 1. 19.30 uur Uitvoering Mattheus-Passie van J.S. Bach, in O.L.-Vrouwkerk. MAANDAG 8 APRIL AALST 20 uur in zaal St.-Augustinus. Groenstraat. Aalst opvoering van «Zeg het niet tegen mathilde» een blijspel in regie van Fons Vinck. door Hoger Op DINSDAG 9 APRIL AALST 20 uur voor de fotoklub Aalst, diaprojektie over «Roemenië» door de heer en mevr. Steppe, in het lokkal Kattestraat 31. Aalst om 20.30 uur WOENSDAG 10 APRIL DENDERMONDE 20 uur fotografie Voordracht met proefneming «Zoeken van juiste belichting op vast model». Fotografische kring, in Sted. Jongensschool, Begijnhoflaan. 20 uur Naar de K.V.S. Opvoering van «De bokken» van Joh. Boonen. Inlichtingen en inschrijvingen B.G.J.G.. Gentsesteen weg 88 DONDERDAG 11 APRIL DENDERMONDE 20 uur Witte donderdag Opluisteren door het St.-Gregorius- koor. in de O.L.-Vrouwkerk. van de Liturgieviering. VRUDAG 12 APRIL DENDERMONDE 20 uur Goede vrijdag Liturgieviering opgeluisterd door het St.-Gregoriuskoor. in de O.-L.-Vrouwkerk. Federaal voorzitter De Weert drukte er zijn voldoening over uit dat voor de eerste maal van het bijna 50 jarig bestaan van de be weging een Kongres door een vrouw wordt geopend en zag hierin een teken van de zich meer en meer ontplooiende emancipa tie van wat eenmaal het zwakke geslacht werd genoemd. In zijn moreel verslag had alge meen sekretaris Hector Stalmans het voornamelijk over het interna tionaal toerisme, een sektor waar tegen vandaag miljarden worden aangegooid, een sektor ook waar nog klaarder en scherper dan op andere gebieden de rol en de bete kenis van de multinationale grootmachten wordt aangetoond en waartegen de aktie van partijen en vakbonden praktisch onbes taande is. De onverschilligheid van de openbare machten tegenover dit probleem is zo groot dat de op brengst van het internationaal toe risme niet eens wordt opgenomen bij de berekening van het bruto nationaal produkt. In België werd in 1972 slechts 180 miljoen geïnvesteerd in het soci aal toerisme, waarvan de staat 100 miljoen betoelaagde, terwijl de nijverheid (hotels en restaurants) alleen al in 1972 bedacht werd met een staatstussenkomst van 266.695.000 fr. Bijgevolg, geen enkele poging om het sociaal toerisme te bevor deren in een land waar ieder jaar 40 miljard aan vakantiegelden wordt uitbetaald. De heer A .Haulot, kommissaris van toerisme in België, heeft nog onlangs gewezen op de noodzaak de toeristen op volwaardige wijze te vormen. «Hebben wij niet het recht, aldus de heer Haulot - te beschikken, wanneer we zien hoe het vluchtig een zo kostbaar kapitaal van de vrije tijd, waarover onze tijdgeno ten beschikken, zo vaak op zulke ellendige, beuzelachtige, ijdele wijze verkwist wordt, vervluch tigd in zogenaamde toeristische reizen en vakanties, die naar alle hoeken van de aarde voeren Algemeen sekretaris Stalmans be sloot dit gedeelte van zijn verslag met het besluit dat de konsump- tiemaatschappij bijzonder hoge toppen blijft scheren in het toe risme. Dat de strijd tegen een va kantie «in blikjes» en voor een kulturele inhoud en de vormings kansen die er inzitten, noodzake lijk wordt. Na een overzicht, o.a. van de le denbeweging, de internationale betrekkingen met de overige Na- tuurvrieridenbe wegingen, het tijdschrift der federatie, begon een vruchtbaar debat, dat voortij dig werd onderbroken om achter Zonder afbreuk te willen doen aan de waarde van het amateurstoneel in onze streek, vinden we het interessant voor de vele toneelliefhebbers, die de Gentse en Brusselse teaters bezoeken, regelmatig een korte rubriek te wijden aan deze aktiviteiten. K.V.S. Brussel (tel. 02/18.39.40) Vrijdag 5 en zaterdag 6 april 1974 telkens te 20 uur, en zondag 7 april te 15 en 20 uur (tevens van 16 tot 21 april): Leonard van Ayck-bourn Alan. Het basismisverstand van het stuk is hoogst elementair: Leonard, een teruggetrokken jongeman, die het uiterst lastig heeft om iets aan anderen diets te maken, probeert om zijn vriend Peter aan het verstand te brengen, dat hij eigenlijk met diens verloofde te doen heeft. Maar iedere poging leidt Peter onherroepelijk tot het besluit dat niet Leonard, maar wel diens schoonbroer Graham schuldig is... Woensdag 10 tot vrijdag 12, en van dinsdag 23 tot zondag 28 april, telkens te 20 uur De Bokken van Johan Boonen. Generaal Menago is van het front terug naar huis geroepen. Hij weet niet waarom, maar verneemt spoedig dat hem een proces wacht hij wordt beschuldigd van moord op de pacifiste Gifi. Voorzitter van de rechtbank is Teire, de generaal die destijds het beval had gegeven Gifi te likwideren. Teire, die zelf derhalve erg gekompromiteerd is, moet. om zijn image zo veel mogelijk te redden, een getuige vinden om Menage vrij te kunnen spreken, desnoods op grond van redenen die als zodanig niets met het voorval aan het front te maken hebben. Hij koopt Astigo de persoonlijke vijand van Menago om. De prijs die hij Astigo moet betalen is... de vrouw van Menago, Tamete. N.T.G. gent (09/25.32.08) Zaterdag 6 en zondag 7 april: Arme moordenaar door KNS Antwerpen. Van Pavel Kohout. Arme moordenaar speelt zich af in de Russische stad St. Petersburg in het jaar 1900. Hoofdpersonage is een zekere Anton Ignatevitsj Kersentsjev. die een aantal akteurs en aktrices een zonderling stuk laat opvoeren, waarin hijzelf de hoofdrol speelt. Het blijkt dat hij een gevierde, haast op de handen gedragen toneelspeler was, die elke vrouw met een vingerknip voor hem op de knieën kreeg. In boeiende, fascinerende flash-backs wordt de hele voorge schiedenis ten tonele gevoerd, tot de toeschouwer er zich van bewust wordt dat dit helemaal geen spel is maar wellicht de rekonstruktie van een ingenieuze en gruwelijke moord. Vanaf 13 tot en met 29 april en van 2 tot 12 mei Het recht van de sterkste, naar de gelijknamige roman van Cyriel Buysse, door Jan Christiaens. Op een kermisbal in een Leiedorpje maakt de forse en brutale Balduk kennis met Maria, een gevoelig meisje dat niet thuis schijnt te horen in deze ruwe wereld van oervitaliteit. Op de weg naar huis wordt Maria door Balduk in het koren gesleurd en verkracht. De daarop volgende weken zijn een nachtmerrie voor de door elkeen verlaten'Maria, vooral wanneer ze weet dat ze zwanger is. In een scène zien we de vrouwen van het dorp. die op het veld aan het wieden zijn. Eén na één vertellen de vrouwen hun eerste ervaring met hun man; allen hebben ze hetzelfde moeten ondergaan als Maria het recht van de sterkste, een wet waaraan Maria ten slotte zal ten onder gaan. Roel Van de Plas de Bondsvlag in stoet naar het oud-gemeentehuis van St-Gillis te trekken, waar de afgevaardigden werden opgewacht door burge meester Cool en schepenen Hoor- naert en Hubert Maes. Burgemeester Cool, in zijn be groetingsrede, bracht hulde aan de grote aktiviteit die de A.T.B. Dendermonde sinds tien jaar ont plooit en hoopte dat de goede sa menwerking tussen^Stadsbestuur en A.T.B. zou blijven voortdu- Voorzitter De Weert dankte voor het onthaalwaarna het glas werd geheven op de gezondheid der beweging. De namiddagzitting werd gewijd aan de verdere bespreking van het moreel verslag en enkele admini stratieve rapporten. Op het einde werden een aantal moties goedgekeurd in verband met het leefmilieu. Op de voor grond werd gesteld de aan gang zijnde kampanje tegen de verdere uitbreiding van de have van Ant werpen ten koste van het natuur schoon in het Waasland, de aktie tegen het aanleggen van het duw- vaartkanaal Oelegem-Zandvliet, vooral eer de wetenschappelijke resultaten afgewogen worden te gen de ekonomische argumenten. Een andere motie drukte de eisen uit in verband met het sociaal toe- Een motie «dienst voor jeugd- vorming» stelt vast dat de admini stratie van de Dienst voor Jeugd- vorming, afhangend van het Mi nisterie van Kuituur, zich bijzon der partijdig en technokratisch opstelt tegenover de socialistisch georiënteerde jeugddiensten. Er was nog een laatste motie, de uit breiding eisend van het personeel van de Dienst Volksopleiding, die in zijn huidige vorm niet tegen zijn taak op kan. 's Avonds zorgde de Tripple Six Ranch Band voor een knalavond, waarop het plezier ongekende hoogten bereikte. F.D.M. MEDELEVEN Op 70-jarige leeftijd over leed te Dendermonde de h. Julien De Saeger, op rustgesteld onderbureel- hoofd van het Dender- mondse stadsbestuur. Hij was een zeer bekend en graaggezien figuur die ja renlang het wel en wee van de stad van nabij heeft meegemaakt. We gens die grondige kennis van het stadsleven was hij ook vanaf de stichting verbonden aan ons week blad, een funktie die hij met hart en ziel vervulde tot hij met pensioen ging. De Voorpost biedt aan de familie haar blijken van deelneming aan. r a». In deze rubriek vindt U voortaan elke week wat meer inform; tie over de films die lopen in de Aalsterse bioskopei "e Binnenkort komen ook de andere gemeenten aan de beurt. v Wel beperken we ons tot de goede kommerciële produkten elioi laten we het genre dat gewoonlijk in de kleine zalen loop '.OH buiten beschouwing. De films die door de jeugdklubs dezp©) klubs hebben doorgaans toch een eigen rubriek worde yq vertoond komen er voorlopig ook niet in. De filmklubs moete ,e<; helaas tot het volgende filmseizoen wachten. Interessant initiatieven, kritiek, opmerkingen e.d. zijn altijd welkom. Deze week (vrijdag 5, donderdag 11 april) kan men twe'"5 boeiende films zien te Aalst «Sneeuwwitje» in cinema Palac en «de Dag van de Jakhals» in cinema Feestpaleis. we< Over «Sneeuwwitje» hoeven we echt niet veel te vertellen e Iedereen kent het verhaal en zo w e er dan nog bijvertellen da sta de prachtige tekeningen van de hand van Walt Disney zijn dsi weet men wel genoeg. De slogan «Voor Jong en Oud» is hie dut meer dan ooit terecht vari toepassing. dl De tweede prent, «De dag van de Jakhals», is waarschijnlijh v niet zo bekend. Het is een knappe thriller naar he kor gelijknamige boek van Frederick Forsyth, een gewezei r journalist. Regisseur van de film is Fred Zinneniann, die ooljel «A Man for All Seasons» heeft gemaakt, en de voornaamst! Ed akteurs zijn Edward Fox (de Jakhals), Michel Lonsdale ei acl Delphine Seyrig. oni Het ganse boek tot in alle details verfilmen zou eei g f onmogelijke zaak geweest zijn. Daarom krijgen we enkel d< hoofdzaken te zien van de meest ingenieuze aanslag op d( ■- persoon van niemand minder dan Charles De Gaulle. Wat ii I het boek en in de film wordt verteld is nooit gebeurd. Het is louter fiktie, die echter wel op echte toestanden en personen is geïnspireerd. U krijgt dus de poging te zien die eendoor d< OAS gehuurde beroepsdoder in 1963 onderneemt om D< Gaulle te doden. Die beroepsdoder is de Jakhals en zijr voornaamste eigenschappen zijn koelbloedigheid, zelfkontrolel zelfzekerheid, veeleisendheid, enzovoort. Of de Jakhals zijl opdracht tot een goed einde brengt komt U pas te weten indiei U naar deze knappe thriller gaat kijken. Guy DE LOMBAER Ed I In het Stedelijk Museum te Aalst ging op vrijdag 29 maart de vernissage door van een tentoonstelling waarop 25 jonge Italiaanse kunstenaars hun werken exposeren. De tentoonstelling is alle dagen toegankelijk van I4u tot 17u. Op zon- en feestdagen van I0.30u tot I2.30u en van 14 tot I8u. Vrijdag gesloten. Honderd jaar geleden op 21 januari 1874 overleed te Lier de advokaat en schrijver Anton Bergmann. Anton Bergmann was nauwelijks achtendertig jaar oud, had schitterende studiën in de rechtswetenschap achter de rug en was bezig een bijzondere faam te verwerven als advokaat-van-armen-en rij ken wat in vorige eeuw uitzonderlijk mocht genoemd worden Als schrijver zou hij zijn grote erkenning niet meer kunnen beleven hij overleed slechts een paar weken na het verschijnen van Ernest Staes, advokaat. m.i. het belangrijkste romantisch-realistisch werk in onze Nederklandse Letterkun de naast het overbekende Ca mera Obscura van Nicolaas Beets. Het zou trouwens Nico laas Beets zijn die de brief schreef die de dag na het overlijden van Anton Berg mann werd besteld en waarin de schrijver van Ernest Staes, advokaat dus posthuum werd geëerd indien «Ernest STaes» in België en Holland geen grote opgang maakt, beklaag ik de smaak mijner tijdgenoten. Het is waarheid en leven, geest en gevoel, fijnheid van tekening met losheid van trek, juistheid van opvatting en schilderach tigheid van uitdrukking. In Ernest STaes, advokaat beschrijft Bergmann zijn met schamele opwindende gebeur tenissen gevulde jeugd als bur gerjongen. zijn studentenleven te Gent eigenlijk had hij ook te Brussel universiteit gelopen zijn kleine vreugden en diepe ontgoochelingen ais be ginnend advokaat te Brussel. Onder de kruimels van dit ge deeltelijk auto-biografisch ver haal mengt Anton Bergmann schetsen van types uit een klcin-burgerlijk milieu. Precies die types hebben hem naar de studie van de rechtsgeleerdheid gedreven. De merkwaardigste onder hen is alleszins Mijnheer Van Bottel, een op rust gestef de ontvanger die een uiterl gelukkige oude dag slijt, de regelmaat van de klef visites aflegt en zijn geluk het ware spelenderwijze van boom des levens plukt, docfi op een dag door de argelo»! jongeling Ernest Staes gecoèi fronteerd wordt met wat zijptr© geluk definitief zal overschadJett wen een betwisting omtrent ig> grootte van zijn eigendommc Ch te Erembodegem. ergens rm Vlaanderen. De nietsvermo ipi dende Mijnheer Van Bott Bt gaat als een triomfantelijl 1)0 eigenaar zijn gronden te Eren \rs bodgem bekijken, doch stek/i déér vast dat hij het slachtoff»h is van gronddiefslal of van ecbei ambtelijke vergissing. VoorVajz/ Bottel is dat een zware sla| >n Sedert zijn reis naar Eremb<rw degem is zijn leven verbitter» zijn geluk vergald. De man os dood voor het genoegen, doO)Q/ van de samenleving, dood vo» de vriendschap, dood voor i le zijn gezelschappen. Zijn de bladzijden over «h» |S( geval» van mijnheer Van Bott» waardevolle romantiek, de a lerbeste brok romantische lit» )e ratuur wijdt Bergmann aan zij moeilijkheden als beginnend advokaat. Want wie in Ernes 1(, STaes, advokaat een klein-bui gerlijk verhaal vermoedt, da scherp contrasteert tegen d sociale ellende van de neger tiende eeuw. komt gelukki bedrogen uit. Want Anto )z Bergmann weet zijn persoon lijke tegenslagen af te zwakke tot fait-divers in vergelijkin - met het sociale onrecht dat h overal ontmoet. De kunst or®L de arme werkman tot op d ,r} huid te ontkleden was tot d hoogste volmaakhcid gedreven n Waaruit nog maar eens blijk dat onze romantiekers vaal sociaal-bewuster waren dan ve 'n len die zich vandaag «geënga geerden» noemen! FRANS-JOS VERDOODT

De Voorpost | 1974 | | pagina 32