MOLENSTRAAT ZEE VAN LICHT ITALIAANSE KUNST TE AALST TELEURGESTELD LEBBEEKS GROENKOMITEE AALST MOORSEL: ER KOMT SCHOT IN DE WEGENISWERKEN WIEZE MAAND VAN DE KLEINKUNST GESTART 4 - 5-4-74 - De Voorpost Dinsdag, 2 april, het was een prachtige lenteavond had de inhuldiging plats van de nieuwe verlichting in de Molenstraat. Schepen Bogaert, die de zieke burgemeester De Bisschop verving, knipte het traditionele lint door. Onder grote belangstelling gingen personaliteiten onder wie Schepen Van der Veken, Ringoir en De Neve en volksvertegenwoordigers B. Van Hoorick en G. Willems, stoetsgewijze de Molenstraat af tot aan de Werf en terug om dan te verzamelen in de galerij Pieter Coecke, waar eerste spreker Arijs, deken van de Molenstraat het heel sappig had over de diverse verlichtingsbronnen die bestudeerd werden, over de reizen om (verlichting) te Ieren (zelfs tot in Ninove) en over het licht dat tussen moderne en klassieke vormen bleef hangen. Het was de bedoeling de moderne palen van drie mat witte bollen te voorzien, maar twee viel goedkoper uit. Over de financiële kant van de verlichtingszaak werd in alle talen gezwegen. Uit goed inge lichte bron konden we verne men dat zowat een bedrag van een klein miljoen uit de deke- nijkas getrokken werd, voor deze 74 grote bollen gelijk aan 37 palen, wat het verbruik tot een vijfde van het vroeger totaal terugbrengt. Bloemen werden overhandigd aan de dames Leyssens en Van Holsbeeck, wiens echtgenoten een steen bijdroegen tot het verwezenlijken en welslagen van deze onderneming. Vervolgens kwam erevoorzitter De Paepe aan het woord, die, tevreden over de solidariteit tussen de leden van de dekenij, zijn verlangen uitdrukte zo spoedig mogelijk een oplossing voor het kultureel centrum te zien, daar de toestand waarin het zich nu bevindt voor bepaalde handelaars nadelige gevolgen met zich meebrengt. Hij hekelde hierbij het feit dat de miljoenen in de grond, tot nu toe, alleen water opleveren. Verder wenste hij een oplossing voor de parking achter het station en zag die graag tijdens het week-end en 's avonds beschikbaar, twee wensen die ten goede komen aan de twee k's kuituur en kommercie. Schepen Bogaert feliciteerde de dekenij met het genomen ini tiatief en bestempelde de Mo lenstraat als lichtstraat, verge leek hierbij met Parijs, zeker door de sfeer die er die avond heerstte. wijn en akkordeon- wijsjes. Hij beloofde zo spoedig mogelijk de hypoteek op het kultureel centrum af te lossen en verklaarde dat in volgende gemeenteraadszitting de pro blemen over de parking op de agenda komen. Spreker be toogde eveneens dat de bevoeg de diensten momenteel een projekt uitwerken ter ver- fraaing van de stadskern. Ondertussen konden voorbij gangers, wijnliefhebbers en an dere levenslustigen zich tegoed doen aan de wijn die aan de standjes gratis uitgedeeld werd. Iedereen kreeg een glazen be kertje rond de hals en kon zich naar hartelust in deze Italiaan se koningsdrank verdrinken. Sfeer werd er gebracht door hier en daar een paar akkorde- onspelers die met hun populai re wijsjes de Molenstraat in een zee van amusement lieten baden. Roel Van de Plas. De Aalsterse Molenstraat kreeg een originele en afdoende verlichting (lb) De talrijke leden van het Lebbeekse Groenkomitee, die vorige week de Lebbeekse raadszitting bijwoonden, kon den achteraf hun teleurstelling niet onder stoelen of ban ken steken. Ze Hadden immers gehoopt dat hun voorstel tot aanleg van een groene zone in de dorpskern, met o.a. de integratie van het «Hofken van Zeven Weeën» en het monument voor de oorlogsslachtoffers, met een positieve princiepsbeslissing zou bedacht worden. Hun voorstel werd echter niet aanvaard. Reeds lang liepen de mensen van het Groenkomitee met de idee rond de dorpskern - net trouwens als het volledige uitzicht van de gemeente - te verfraaien. Hun beplantings- en bebloemingsakties waren hier trouwens het bewijs van. Het bovenvermelde voorstel was een verdere stap naar een fraaier Lebbeke. Tijdens de bespreking van het voorstel gaf allereerst sekreta- Zaterdag 30 maart had in aanwezigheid van Schepen van Kuituur Van Den Eede en talrijke vooraanstaan den, maar weinig belang stellenden, de opening Op maandag 1 april hield de Moorselse gemeenteraad zitting. Niemand had de oproeping als een aprilgrap beschouwd en enkel raadslid P. Pieters was afwezig wegens ziekte. Na voorlezing van het verslag van vorige zitting door de sekretaris werd als eerste punt behandeld De wijziging van de aanbestedingsprijzen van de wegen Herberg-, Tinnenhoek-, Lievevrouw-, Terhagen-, Spruit- hoek- en Eikenstraat. Bij de aanleg van de riolering is gebleken dat onder de vroegere wegbedekking op bepaalde plaatsen nog een laag zware schorrestenen zit bedolven van 25 cm. Deze laag dient weggenomen en een bijkomende zandaanvulling van 20 cm moet geschieden. Dit zal een meerprijs tot gevolg hebben. De heer De Jonghe vraagt voor Herberg- en Tinnenhoekstraat 30 fr per m2 supplementair en de heer Schockaert, die gelast is met de aanleg van de andere genoemde wegen; vraagt 45 F per m2. Deze laatste prijs werd door de ontwerper niet aanvaard en eveneens op 30 fr/m2 gebracht. Dat betekent voor De Jonghe 3582 m2 aan 30 fr plus bijkomende zandaanvulling: 222.000 F en voor Schockaert 4761 m2 plus aanvulling 243.000 F. Deze prijswijziging werd door de meerderheid goedgekeurd met- 8 stemmen voorbij 4 onthoudingen (oppositie). Hierop stelde raadslid Redant de vraag hoe het kwam dat de werken in Tinnenhoek zolang hebben stilgelegen. De burgemeester antwoordde dat de aannemer een bepaalde termijn heeft vanaf de aanvang der werken. Niemand kan een aannemer verplichten voort te werken, enkel indien de werken niet zijn beëindigd na de vooropgestelde termijn kan een boete worden opgelegd. De voornaamste oorzaak van het stopzetten der werken was dat de heer De Jonghe eveneens gelast was met onderhoudswerken te Aalst, die hij wenste te beëindigen vóór de karnavalfeesten. Daarna werd eenparig besloten enkele kleine sommen voor huisvuilbelasting (van overledenen) op de oninbare posten te plaatsen. De uitbreiding van het waterbedelingsnet in de oude Kokstraat op aanvraag van de heer Elskens. die aldaar een nieuwe woning liet optrekken, werd eveneens eenparig aanvaard. De aanpassing van het weddestatuut met de bepalingen betreffende de toekenning van een diplomabijslag werd ook eenparig goedgekeurd, alhoewel voor het ogenblik hiervan niemand kan genieten te Moorsel. Als laatste agendapunt werden de weddeschalen, opgenomen in het weddestatuut voor het kaderpersoneel de veldwachters, gemeenteontvanger efi -sekretaris aangepast. Hierna stelde de burgemeester voor nóg 3 supplementaire punten te behandelen wat door iedereen werd aanvaard. Het vaststellen van de wedde van het per uur bezoldigd personeel, nl. de drie schoonmaaksters. Op voorstel van de gouverneur wordt het uurloon 65.612 fr vanaf 1 januari 1974 en 66,07 fr vanaf 1 januari 1975. Tijdens de vorige gemeenteraadszitting werd een administratief statuut voor het personeel vastgelegd. Een examen zal worden ingericht voor het in aanmerking komende personeel. Deze vastseiling werd door de hogere overheid goedgekeurd, doch de- gemeenteraad moest nu een plaats vacant verklaren en in het kader voorzien, vooraleer het examen kon doorgaan. Het gaat hier wel te verstaan niet om een nieuwe benoeming! Met gesloten deuren werd de heer Hugo Uvin aangesteld als waarnemend onderwijzer in de gemeentelijke jongensschool van Tinnenhoek, ter vervanging van de heer Lion die 3 dagen afwezig was wegens ziekte. Na de raadszitting werd schepen Moens Jozef vereremerkt voor zijn 25 jaar lange loopbaan als gemeenteraadslid. Dit ging natuurlijk gepaard met de nodige schuimwijn. F.V.B. plaats van het werk van een 25 tal hedendaagse Itali aanse kunstenaar. Een zeer verzorgde mappe met foto en afbeelding van een werk der kunstenaars is in één- talig Italiaans voorhanden, taal die voor velen onder ons wat het kennen betreft beperkt blijft tot een serie vakantiewoorden. Uiteraard voor ondergete kende een nogal moeilijke taak om informatie te bren gen, te meer daar geen bevoegd kunstkriticus of lid van het Instituut voor Italiaanse Kulturele Aange legenheden onder wiens auspiciën deze tentoonstel ling doorgaat aanwezig was om een passend voorwoord met toelichting te brengen. De kulturele attaché van de Italiaanse ambassade die aanwezig zou zijn, was on- verwahets naar zijn land teruggeroepen. Deze grafici en kunstschil ders zijn in hun land be kenden, stelden er zowat overal tentoon, hun leeftijd schommelt tussen 25 en 40 jaar, ze behoren allen tot de groep Struktura. Wat de tentoongestelde werken betreft, ze verschil len qua onderwerp, aard en formaat totaal van elkaar, ze vertegenwoordigen di verse strekkingen in de he dendaagse kunst. Steeds overweegt de koele, nette wat neutrale uitbeel ding van een op het eerste gezicht emotieloze kunst. Mevr. Nilde Carabba, grafi- kus, was aanwezig. Opvallend was het werk van Francesco Soriano, Marco Bergamaschi, Vanni Viviani In de nieuw ingerichtte bar werden de aanwezigen ver rast op een demokratische Aalsterse pint en tussen pot en pint verklaarde schepen Van Den Eede ons dat het zijn bedoeling is regelmatig buitenlandse jonge kunstenaars te laten eksposeren, in de nabije toekomst mag een groep Nederlanders verwacht worden. De heer Van Den Eede no digde ons ook uit het Oud heidkundig museum, deels ingericht door konservator De VOs te bezoeken. ris De Wolf lezing van een schrijven van de kerkraad, waarin deze zich o.a. bereid verklaart het projekt verder te bespreken na goedkeuring van de hogere overheid. Wie tus sen de regels meeluisterde, ving ongetwijfeld de weinig en thousiaste houding op die de kerkraad t.o.v. het projekt in neemt. CVP- fraktiewoordvoerder A. Tirez verklaarde dat zijn groep het voorstel negatief zou onthalen, omdat naar hun mening het «Hofken van Zeven Weeën» behoort tot het kerkelijk patri monium en het een oord van devotie moet blijven. O.Van Den Broeck (PW) meende dat een meer «open» hofken ge enszins een hinder zou bete kenen voor de gelovigen en schepen J.Tas voegde er nog aan toe dat het toch bijna altijd A.Abbeloos van zijn kant kon zich hiermee niet akkoord ver klaren, vond het opzet van het Groenkomitee wel positief en herinnerde aan vroeger be sproken plannen, die o.a. voorzagen in het sluiten van de rijweg langs de kant van het gemeentehuis en het verbre den ervan langs de overzijde. Zo zou, naar mijn mening eveneens plaats vrijkomen voor groenaanplantingen. Uitendelijk werd over het voor stel gestemd, met volgend re sultaat. Stemden tegen het voorstel: de schepenen Moyersoen en Van Humbeeck en de raadsleden Tirez, Abbeloos, Quintelier en R. Meert. Stemden pro: de schepenen Tas en Biesemans en de raadsleden De Backer, F.Tas, O.Van den Broeck en L.Van L.Van Weyenberg. Ont hielden zich bij de stemming; A. De Mol, F. De Ridder en burgemeester G. Gosman.Het voorstel werd dus verworpen. Dat de leden van het Groente- komitee teleurgesteld waren over de uitslag van deze stemming bleek uit de persno ta, die ons achteraf bereikte: «Het groenkomitee welke zich reeds verschillende jaren be langloos heeft ingezet tot ver betering van het leefmilieu op de gemeente, had de idee op gevat de dorpskern aantrekke lijker te maken. Een unieke ge legenheid hiertoe was de be planting van het bestaande hofken van zeven weeën, meest al ontoegankelijk, uit te breiden tot een groene zone waarin ook het standbeeld der oorlogsslachtoffers in opge nomen zou worden. Na kontaktname met de heer Deken, en op zijn verzoek, werd door een technisch be voegd lid van het groenkomitee een plan uitgewerkt, welke ter inzage gegeven werd aan elk lid van de kerkraad en de voor zitters van de politieke partijen. Om tot de realisering van dit plan te kunnen overgaan diende de gemeentelijke over heid zijn goedkeuring hieraan te geven. Dit punt kwam voor tijdens de gemeenteraadszit ting van donderdag 28 maart. De uitslag van de stemming was zes leden voor, zes tegen en drie onthoudingen. Gevolg hiervan is dat het voorstel van het groenkomitee werd afge wezen. Niettegenstaande het voorop gezet plan geen afbreuk doet aan de huidige betekenis van de hokens van zeven weeën, maar de gelegenheid geeft in het centrum van de gemeente even te kunnen verpozen in een oaze van groen. Het groenkomitee betreurt ten zeerst deze beslissing en hoopt in de toekomst meer steun te krijgen van alle ge meenteraadsleden.» PIERRE VAN ROSSEM Vorige zaterdag waren de «kadullen» de «spitsafbijters van de maand van de kleinkunst, een kulturele manifestatie ingericht door de jeugdraad van Wieze. Jammer genoeg waren er slechts een tachtigtal toeschouwers, feit dat door de organisatoren wordt toegeschreven aan het optreden van de «Kadullen» één week tevoren te Lebbeke. Gewanhoopt wordt er echter niet en de jeugdraad kijkt reeds hoopvol uit naar morgen zaterdag, wanneer Jan De Wilde te gast is en ook de eerste schifting van de «Ontdek de Kleinkunstster doorgaat». Voor deze eerste schiftingsdag werden drie kandida ten opgeroepen; de overige zeven komen op de tweede paasdag aan de beurt, omdat dan een gepaste geluidsinstallatie voor groepen voorhanden zal zijn. Voor volgende zaterdag zijn de kandidaten Jeroen Lecompte uit Gent, Adams druivenblad, een duo uit St.-Gillis en Hans en de mannen van de Savooistraat uit Okegem. Op tweede paasdag treden aan: Annie, Dirk en Leen en de gebroeders Van Biesen uit Lebbeke, Jan Van Dam uit Etterbeek, een groep uit Lede, een kwartet uit Wanzele, T. de long uit Eind hoven (Nederland) en Wim en Beerle Buys uit Dendermonde. Die dag kan men ook genieten van een optreden van «Tamboerijn», de hitmakers op kleinkunstgebied met suksessen als «Waar is de vader en «Een liedje voor de massa». De apotheose komt dan op 27 april met zjef Van Uytsel en zijn combo (voor het eerst in Oost-Vlaanderen op de planken) en grijpt ook de finale plaats van de talentenjacht. VRP

De Voorpost | 1974 | | pagina 4