BUIZEND JAAR EROS LEEFT IN DE TEMPELS VAN KHAJURAHO HET FEESTMAAL LANGS DE WEG VAN DE GIEREN boeykens- reizen SC De Voorpost - 5-4-74 - 5 e Indiërs vilden zeer handig de koe, terwijl de gieren al wat dichter komen. .zodra Toen de nacht gevallen was geraakten de bezoekers over de pracht van de tempels niet uitgepraat: en dan te bedenken dat die meesterwerken slechts veertig jaar geleden ge- rontdekt werden. Tevoren la gen zij begraven onder struik gewas en aarde, zij waren overwoekerd door de jungle. Jungle die sedertdien moest wijken voor het toerisme. Na een welverdience nachtrust trokken de Printers verder. Ditmaal per vliegtuig. Maar vooraleer ze aan boord moch ten gaan werden ze allen aan een lijfonderzoek onderwor pen. Misschien omdat de lo kale overheid vreesde dat Be lgen, die tot alles in staat zijn, ook een stuk van de tempels hadden meegenomen. (vervolgt) Kerkstraat 70 9330 DENDERMONDE Tel. 052 - 216.32 - 248.93 (Tt^) Telex 26795 Chandrama zei dat zij zich geen zorgen moest maken want dat iedereen haar zou eerbiedigen en bewonderen omdat zij door hem de stichte res zou worden van een bui tengewoon sterk en viriel ras. Zo gebeurde inderdaad Dat Chandellaras werd zo machtig dat het tachtig tempels bouwde gewijd aan de goden van de goedheid en de schoonheid en aan Vishnu ook, de godheid van de toorn, van de duisternis en van het onheil. Men weet thans nog al tijd niet wie meer dan duizend jaar geleden de bouwers wa ren van deze wonderbare tem pels, men weet ook niet waarom ze werden gebouwd. Men weet enkel, omdat men het ziet, dat zij als stijgende heuvelen monumentaal wer den gebouwd met ontelbare beelden van nimfen, dieren en duivels, mannen en vrouwen die weliswaar alle levensuitin gen uitbeelden maar vooral een beschrijving zijn van het minnespel en het liefdeleven. Vrouwenfiguren met monu mentale borsten, mannenfigu ren met enorme geslachtsde len vertellen ten slotte in steen van de geheimzinnige oeroude woeste krachten en wensen en dromen die onuitgesproken in het hart en het gemoed van mil joenen mensen (kunnen) le ven. Van alle is de Kandariya= tempel de mooiste en de groot ste: meer dan 30 m. lang en 31 m. hoog. Aan de ingang reeds wachten geheimzinnige figuren de toeristen op: er zijn stenen muzikanten met ver- Deze tempels tonen nog sporen van de pracht en praal van de vroegere hoofdstad van het Chandelle-rijk (9-13 eeuw) waar eertijds op enkele vierkante kilometers 80 tempels gebouwd werden en er nu nog een 20-tal overblijven waardoor Khajuraho nog steeds een hoogtepunt van het Indische toerisme uitmaakt. Foto Fr. Hcrreboudt Khajuraho Foto's doen het altijd men kan trouwens niet geloven dat deze erotische beelden die buitenwanden versieren van de tempels die reeds in de jaren 1000 het hoogtepunt van de middeleeuwse Hindoe-architectuur uitmaakten. Foto Fr. Hcrreboudt 28 gs de weg naar de Betwarivier lag een dode koe. Het was de eerste }r dat de Belgian Printer Trotters tijdens hun reis door het onmetelijke d van India een heilige koe zonder leven zagen. Vanaf de eerste inblikken in India kan men heilige koeien langs de wegen en in de iten zien, zelfs in de mooiste steden, kan men zien hoe de mensen 'biedig uit de weg gaan voor deze heilige dieren, hoe in sommige 'den de heilige uitgemergelde koeien voor verzorging en verpleging rden opgenomen in een soort monumentale rusthuizen, maar hoogst onderlijk heeft men de gelegenheid een dode koe te zien. De dieren ken de eenzaamheid en de verdokenheid als ze het einde voelen Zieren. Lang heeft het kreng van het dier daar niet gelegen. Want zonder eerbied voor het geloof van de Indiërs, en zelf niet zeer god- Z'chtig —zijn massa's gieren op het kreng gestort, ze hebben heelder \pen vlees weggerukt en in minder dan vijf minuten restte er van de lige koe alleen maar beenderen en botten. Geen enkele vuilnisdienst ii sneller en efficiënter kunnen werken. De Printers hebben van dit lAenmaal tientallen filmshots en foto's genomen, maar de gieren ont- imd omdat zij bij hun onverwachte picknick door de Europeanen wer- 9in verstoord —hebben enkele van de toeristen met drek en uitwerpse- „li bekogeld. Daardoor was reisleider Delrue op zeker ogenblik de meest genaardigj-gedekoreerde bezoeker van India Zelfs als ergens een staking is losgebroken kunnen invloed rijke mensen in India een vlieg tuig bemachtigen. De Belgian Printer Trotters zijn invloedrijke lui en dus konden zij, de strenge stakingen ten spijt, het grootste deel van hun reis per vliegtuig afleggen. Behalve op zondag. Dan weigerden ook de niet-stakers aan het werk te gaan. Dat is in dit geval een zegen geweest want het heeft de Trotters in de gelegenheid gesteld het Indiase binnenland niet alleen vanuit de lucht te zien maar ook in de werkelijk heid, op de grond, mee te ma ken. Vanuit de lucht gezien is India een prachtig onvergete lijk prentenboek. Wie het op de grond meemaakt krijgt echter veel meer: hij ziet een midde leeuws, tijdeloos betoverend leven zowel in kleine steden als in dorpen waar vrouwen en kinderen achter de koeien aan lopen om de koeiedrek te ver zamelen die zij als brandstof zullen gebruiken. Dank zij de zondagspauze hebben de Printer Trotters van Agra naar Khajuraho 500 km. gereden met autobussen die twaalf uur nodig hadden om de afstand te overbruggen en die natuur lijk in Manu Ranipur motor- pech hadden. Ik verdenk er de pientere men sen van de Indische toeristi sche diensten ernstig van dat zij terwille van de sensatie en het avontuur bij elke belang rijke busreis een motorpech- pauze voorzien. Het brengt on vergetelijke momenten van spanning en verbazing mee. Wanneer je langs de eindeloze zanderige wegen rijdt wordt je bestendig geboeid, niet alleen door het landschap en de men sen langs de weg, maar ook door een zwijgende eenzame man die in de bus meerijdt om de deuren open en dicht te slaan en die blijkbaar nie mand kent, niemand verstaat en misschien niets hoort. Maar pas ligt de bus «in panne» of de eenzame man begint te leven. Terwijl de vermoeide reizigers zich angstig de vraag stellen hoe zij in die verlaten, onherbergzame, wilde alhoe wel majestatische oorden zul len gered worden begint de man te werken. Zonder een woord neemt hij de ganse mo tor uiteen, hij speelt met rader tjes en wielen, gooit alles on derste boven en op het mo ment dat de meest verstandi- gen onder de Europeanen vre zen dat er niets anders zal op zitten dan een gloednieuwe au tobus in Belgiè te bestellen lukt het de eenzame het oude vehi kel weer rijvaardig te maken. Ten onrechte hebben de In diërs de naam dat ze niet kun nen werken. Ze kunnen het wél, en zeer goed maar ze doen het anders dan wij: ze nemen er al de tijd voor. Weer valt het daarbij op dat voor hen de tijd geen rol speelt, dat tijd geen geld is. Dat verklaart waarom ze misschien sterven aan allerlei ziekten van ontbe ring maar nooit aan overspan nen zenuwen en infarctus. Heelhuids kwamen de zon dagse Printer Trotters dus in Khajuraho, de prachtige hoofdstad van het vroegere Chandellarijk uit de tiende eeuw, dat nu nog slechts een klein dorp is buiten de grote verkeersaders maar dat van de 80 aloude tempels die de liefde en de eros bezingen, die met hun monumentale gestalten de werken van Jan Cremer en Jef Geeraerts tot patronagelitera tuur reduceren De legende vertelt dat het ras van Chandella geboren is uit Chandrama, de god van de maan. Zekere dag ging Amra- vathi, de dochter van priester Banaras, baden in het Rati- meer. Ontroerd door haar schoonheid daalde Chand rama uit de hemelen neer om haar te minnen. Toen hij haar verliet was Amravathi trooste loos: hoe moest zij aan haar volk uitleggen dat zij, die geen echtgenoot had, de sporen van het minnespel terugbracht. schillende instrumenten, ver vaarlijke krokodillen, goden al lerhande en minnende men senparen die geen enkele schroom, geen enkele schaamte kennen. De mensen van die tijd schenen de strea- kersperiode allang voorbijge streefd. Dood en leven, mode en liefde, strijd, overwinning en nederlaag, gebed en passie, het staat er allemaal sensatio neel en sensueel in steen ge houwen. Feitelijk zijn de tem pels een hulde aan de vrouw, de vrouw die het middelpunt is van alle leven, alle denken, alle wensen, alle passie, de vrouw die alles beheerst en beheert, de vrouw die de basis is van alles wat de mens kan doen en laten. De tempels bewijzen in hun praal, hun pracht en hun kunst dat ondanks alle moder nisme en vooruitgang er ten slotte wat het ziele- en het har- televen betreft niet veel veran derd is bij de mens. De dames van het Belgisch gezelschap werden er stil bij, ze konden moeilijk geloven dat al die dingen al duizend jaar geleden bloot gegeven wer den en zij ook namen hon derden kiekjes om later in het vaderland te kunnen vertellen van het grandioze dat zij had den gezien. Vooral was het hen opgevallen dat de monumen tale figuren qua volume en rondborstigheid zo indrukwek kend waren dat zij vermoe delijk voorlopers waren van onze Rubensiaanse school. Ergens ook wellicht zijn de Vlamingen erfgenamen van de Chandellaras, omdat de Chandellaras eeuwig en altijd onder de mensen zijn. Althans in gedachten. De Belgian Printer Trotters hebben ook ondervonden dat de Indische beeldhouwkunst van 1000 jaar geleden sterker ontwikkeld was dan de mo derne produktie van prent briefkaarten: want wat de win keltjes aan illustratie over de tempels en hun schoonheid te bieden hebben is niets biezon- der Ook die man-in-zijn-hemd schijnt een lankmoedig gelukkig maar armzalig leven te lijden. Foto Fran<;oise Herreboudt de mensen verdwenen waren stortten de gieren zich op het kadaver. Na vijf minuten enkel nog wat beenderen. Foto Geyscn ?onJger'g wachtten de gieren in een kale boom jdode koe. Even verder ligt Foto Geysen

De Voorpost | 1974 | | pagina 5