i BEELDHOUWER, KUNSTSCHILDER, GRAFIKUS VIC DE NEVE: LOVE FOR PEOPLE ANPASSINGSWERKEN N JUSTITIEPALEIS TE DENDERMONDE tO ZIE JE DAN MAAR /EER ™)P DE VESTEN STAAN WEER BOMEN... HERSTELLINGSWERKEN IN DRIES— EN ELSTSTRAAT GOEDGEKEURD KATHOLIEKE TURNFEDERATIE VERGADERDE TE ZELE De Voorpost - 5-4-74 - 9 Brieven waarvan de afzender niet aan de redactie bekend iskomen niet voor plaatsing in aanmerking. De redactie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. nj enkele dagbladen ver- ien onlangs een artikel werken uitgevoerd door Jministerie van Openbare ;en in het justitiepaleis te ionde. De Regie der Gebouwen betreurt het ten zeerste dat hiervoor geen kontakt werd ge nomen met bevoegde perso nen van het departement van Openbare Werken zodat een wordt wel eens verteld dat er van alle soorten moeten zijn 11 het mensdom zo'n heel klein beetje in evenwicht te houden. Ij goed maar van één soort zijn er dan toch heelwat teveel de tters. Wandelen wij vrijdagavond over de Kastonjevesten. Op at moment stonden er zevenenveertig stuks acer pseudoplan- inus. De laatste zou met de luister die zo'n Aalsterse reuze- inplanting verdient door magistratuur en bereidwillige ensen van groene wil worden rechtgehesen. Wandelen wij lar fier als een gieter alsof wij het waren geweest, die jaren i idden gezwoegd om te weten te komen dat de esdoorn de knipte boom was voor die Keizerlijke omgeving. Horen we lar plots een verdacht individu van om en bij de veertig ,e uisteren dat er toch nooit meer koekoekzang in die ronkstukken zal verwijlen. Misschien was hij enkel maar een innemer die niet voldoende waarborgen kon voorleggen om :t grootste projekt toegewezen te krijgen. Dan zou het niet zo rg zijn. Maar die mogelijkheid sluiten we uit. Wij willen in de tt^aats daarvan een rekensommetje voorleggen dat het aadaardig opzet van dit soort bedenkingen zal .erklaren n te beginnen houdt die vent er geen rekening mee dat er jmaar vijftig wagens uit het stadscentrum worden wegge- odst. Secundo welk een eer zou het voor deze stad zijn mocht okrijk over een paar jaar vragen en dat zullen ze dan op un blote knieën doen een eksemplaar te willen afstaan, en slotte zet men in een museum geen telefoonpalen, die gaan ch niet kapot. Ten derde willen we er op wijzen dat het hier n een modelaktie gaat. Als die vitterman navolging mocht nden met zijn romantisch gezwam van koekoeken en honing- jen dan heeft deze boomerangaktie geen zin gehad. Op die ijze komen we nog in geen vijftig jaar klaar met het clean aken van de Dender; de vooruitzichten voor rekreatiezones h p het Osbrockgebied en dergelijke Schelfhouten meer worden i/a ewoon gekortwiekt door zo'n zottekespraat; het verkeersvrij l/7j int rum kan niet van de grond komen en ons leefmilieu gaat er 776 olledig onderuit. Nee. we mochten het niet zomaar laten gi ttorbijgaan. Na die domme opmerkingen beschouwen we de :h ten veertig esdoorns van het Keizerlijk plein meer dan ooit Is de steunpilaren van het gezonde Aalsterse leefmilieu. Ze n jn zelfs meer een aanplanting waaraan de beleidsmensen ch kunnen optrekken. Met bomen die nu al meer dan acht leter de lucht inschieten kan dat wel. •ie nieuwe lesten van de Vesten zullen we nooit vergeten. Het een boom als alle anderen zullen niet-ingewijden zeggen bar dat klopt toch niet helemaal. Hij werd laatst van de 'q :htenveertig geplant en hoe... Dat de werkmannen de boom )or negen tienden hadden ingeworteld zullen we lekker n sr/.wijgen, dat verhoogt de prestatie van aanwezige wroeters. dat de raadsleden gewoon zijn van veel over schoppen te laten maar er net zo handig mee omspringen als olifanten at een kei van een vergelijking) verklappen we al evenmin, raag echter vertellen we uitgebreid hoe de put werd gevuld ihepen Bogaert nam met frisse tegenzin een loodzware schop ■jJkróc en zuchtte dat iedereen werd verwacht voor het j, Ibruikclijke glaasje. Zijn kollega De Neve nam met het mbolische geen vrede en demonstreerde even hoe het wel m. Als zijn stadswerklui het zo snel deden... De arm van adssekretaris Willems was duidelijk nog een heel klein beetje tder verkiezingsinvloed maar de muzikale zwier had toch de nventoon. Onder de talrijke putvullers merkten we verder ook ftg een man die na een paar steken opgewekt ijlde «ot er soms og zand moest zijn» en een perskorrespondent die we in geen ren nog hadden ontmoet (het moet dus wel heel belangrijk jn geweest). Achteraf genoot de delegatie dan val al dat xien-in een hoekje van waaruit je het net niet kon zien. Maar ifin. er was de belofte van de overheid die voor zitbanken en •niantischc lantaarns zou zorgen op datzelfde Keizerlijk plein logen we om te besluiten het Corum Alostum Imperiale Drrigercn Ie kastonjevesten da es nen allei la es de quarticr principal zijtj do talven in 'tstad op den booiten kroigt dor een goed koleir g'hoeirt dor de voegelkes tlooiten immen ons boeimen wcir lp de Vesten staan weer bomen... André Heyvaert. eenzijdige en meestal verkeerde berichtgeving tot stand gekomen is. De Regie der Gebouwen wenst alle misverstanden te ver mijden en houdt er aan enkele rechtzettingen te publiceren opdat alle belangstellenden degelijk zouden ingelicht zijn. Alle werken in openbare ge bouwen worden slechts uitge voerd na aanvraag door de be zettende diensten en niet naai willekeur door het ministerie van Openbare Werken. In het geval van het justitiepa leis te Dendermonde werden de werken die tot nu tot uitge voerd werden, aangevraagd door justitie zelf. De kosten voor deze werken bedragen 12,3 miljoen frank. Zij omvatten: vernieuwen van bedakin- gen: aanbesteed in april 1973 voor 4,5 miljoen frank. De werken werden aangevangen in augustus 1973; de voltooiing is voorzien voor einde mei 1974. vernieuwen van schrijnwerk: werd aanbesteed in april 1973 voor 3,4 miljoen frank. De werken begonnen in oktober 1973 en moeten voltooid zijn eveneens einde mei 1974. inrichten van burelen, cellen en archief. Deze werken wer den heraanbesteed in juli 1973 voor 4 miljoen fr. Een eerste aanbesteding in april 1973 was immers niet goedgekeurd. Deze werken werden aange vangen in november 1973 en zullen voltooid zijn in de loop van de maand april 1974. In totaal werden 11 burelen ingericht en voor de Rijkswacht een gehoorzaal, nieuwe cellen en een wachtlokaal. Al het nodige werd gedaan om alle lokalen die als bureel kon den ingericht worden, daarvoor te voorzien. De benedenlokalen die uitge ven op de binnenkoeren en die nu als archief gebruikt worden, konden daarvoor echter niet in aanmerking komen door het weinig natuurlijk licht dat in deze lokalen zou invallen; daarvoor werden de ramen waar nodig aangepast. Na beëindiging van alle boven genoemde werken zullen de kabinetten van de on derzoeksrechters en griffiers (reeds aanbesteed voor 88.929 fr.) en van de heer pro- kureur des konings en van de substituten (reeds aanbesteed voor 171.334 fr.) geschilderd en behangen worden. Dat men bij de uitvoering der werken onplanmatig zou te werk gegaan zijn is onjuist. Hett reinigen der parketvloeren werd aangevraagd door de voorzitter van de Rechtbank in maart '64. Op dat ogenblik waren geen kredieten ter bes chikking, zodat deze werken slechts konden aanbesteed worden in september 1967 voor 353.294 fr. Zij werden uit gevoerd tussen december 1967 en maart 1968 Daar sedert lang geen on derhoudswerken waren uitge voerd, waren deze werken hoogst noodzakelijk Het vernieuwen der elektrici teitsinstallatie, die dateert van 1927, werd door het ministerie van Justitie aangevraagd in december 1966. De werken werden aanbes teed voor 1,8 miljoen fr. en uit gevoerd tussen september 1968 en augustus 1969. Op aanvraag, in maart 1971 van de voorzitter van de Recht bank, worden in datzelfde jaar de schilderwerken uitgevoerd, nodig omwille van de werken voor de electriciteitsinstallatie. Het is dus zeker verkeerd te beweren dat eerst schil derwerken en daarna electrici- teitswerken werden uitge voerd. Wel is het zo dat na de schildewerken nog enkel bijko mende stopkontakten en elec- trische leidingen door de be zettende diensten werden ge vraagd. Het voorstel om een nieuwe gerechtszaal bij te bouwen door de bestaande vertikaal te halveren en een verdieping bij te maken, is voor ieder archi- tekt of bouwkundige wellicht onbegrijpelijk en onaanvaar dbaar. Bij een eerste kennismaking met het verfijnde werk van deze kunstenaar is het moeilijk een globale indruk van deze veelzijdigheid in enkele zinnen te vatten. Het valt ons op dat hij enerzijds op zoek is getogen naar de wonderbaarlijke, verfijnde, en toch zo vanzelfsprekende elementaire weelde van aarde en natuur en dat hij met lijnen, kleuren en motieven vooral de situaties van een moment weet te komponeren anderzijds. Vic De Neve werd geboren te Aalst op 16 december 1924. Hij kreeg een opleiding aan de Akademie voor Schone Kunsten in zijn geboortestad, waar hij gedurende een vijftal jaren, aan de afdeling keramiek en beeldhouwen, les kreeg van Vindevogel en Mare De Bruyn. grafiek. Last ones (de overle venden) is een in zeer zachte kleuren secuur afgewogen, aan klacht tegen de pollutie. Alle figuren dragen zuurstofmas kers. Wat opmerkelijk is, is de pijlvorm die steeds terugkeert in het werk. De Neve ziet dit als het symbool van het nood lot, de weg die de mensheid marmer of graniet gekapt en geslepen werd, steeds gaat er een bezieling en een warmte van uit die duiden op een gevoelig en een oprecht kunste naar. Het is werk dat door zijn eenvoud grootheid uitstraalt. Hier vinden we ook opnieuw de uitbeelding van de situatie, voorbeeld «Gezin» en «De zeven blinden». Keramiek maakt hij even vlug. Hij bronzeert het achteraf. Vooral in het buiten land ligt toekomst voor De Neve. Diverse werken (diverse technieken) werden naar Ame rika opgestuurd om er tentoon- Voor tekenen heeft hij een aangeboren talent dat zich reeds van kindsbeen uitte. Toen schilderde hij op tienjari ge leeftijd stillevens en land schappen. De Neve heeft een enorme liefde voor de natuur. Door zijn kunst vindt hij een middel om zijn grote bewonde ring tegenover de natuur, de bloemen, de vogels uit te druk ken. Als beroep is hij tekenaar. Als kunstenaar zag hij in zijn beginperiode veel «zwarte sneeuw». In het begin van zijn carrière werkte hij zeer hard, schilderen en tekenen. Maar geen naam betekent zo dikwijls geenverkoop. Officiële erkenning kwam pas rqnd 1965-66. Hij hield een eerste tentoonstelling in de Bank van Brussel te Aalst en de stad kocht dan «Pas de deux» een skulptuur in rood koper. In de horoskoop staat hij onder het teken van de boogschutter die vooral gelijk is aan een geboren reiziger. En Vic reisde heel wat. Hij zag zowat gans Europa en een deel van Azië. In de toekomst staat Hong Kong en Thailand op de lijst. Tijdens één van die reizen bracht leraar keramiek Karl Obleitner, een ereburger uit Innsbrück, vierde generatie van een beroemde familie, hem in kontakt met de beroemde Ti- roolse beeldhouwer Lettner. Het was deze persoon, die na kennismaking met het oeuvre van De Neve, zijn kandidatuur voordroeg om in het Tiroler Landes Museum te Innsbrück te eksposeren in Kuituur Aus Haus. En zijn werken kwamen er. Nu nog gaat De Neve regelmatig bij Obleitner te Innsbrück werken. Twee jaar geleden kwam deze persoon hem ook opzoeken. Hij be schouwt «der Flamische Meis ter» als een kameraad die in zijn eigen atelier, zijn eigen huis heeft. DE KUNSTSCHILDER De Neve werd in de geheimen van het palet ingewijd door Franz Grimmert. een heimat- schilder, (een soort Schelde- landschapschilder.) Zijn kolo riet is getemperd. Zijn techniek is een geheim, wel werkt hij met glaci. Als tenia's raakt hij verzeild in situaties, moment opnamen. De tekening erin is zeer verscheiden, nu eens kloek, dan weer speels, zelfs frivool, gevoelig, zachtzinnig of trillend en levendig. Deze kunst helt naar het impressionisme... «Ik voel er veel voor. het is veel rijker», zegt Vic. Toch is hij een eigentijdse kunstenaar. Mo menteel maakt hij veel mini- schilderijtjes op tekenpapier met Oostindische inkt geschetst en met plakkaatverf en een onbekend middel gekleurd. De ze kleine werkjes worden ge maakt met het geduld, de aandacht der miniaturisten, maar tegelijk met het geloof der ikonen-schilders. Bij hem weken de heiligen voor alle daagse dingen. Enkele titels Poseren, Ridder. Mechanische vis. Voor het venster, e.a. zelfs stillevens Aren lezen. Reden van de kleine omvang «'t ls geestig, de prijs is laag. alles hangt toch niet af van het formaat» aldus De Neve. Een ander belangrijk motief is on getwijfeld de kosmos, de ruim te. «Het mysterie heeft steeds de mens aangetrokken. Wie zich daaraan niet interesseert is geen denker. Zoeken in hun universum is deel uitmaken van de schepping, aldus De Neve. «Doodse kosmos» is een tableau verwezenlijkt met speciale tech nische hulpmiddelen, zilver, lijm en bindmiddel. Een aange paste belichting geeft aan dit werk een aparte flitsende char me. Abstrakt figuratief zijn een reeks werken met vetstift. DE kleuren zijn zeer zacht. (De wachter) Naaktstudies ronden de veelzijdige tematiek af. Steeds signeert hij met zijn naam en een hartje beduidend love for people. Als voorkeur schilders heeft hij de Latemse school met Permeke en heelt veel interesse voor de Byzan- Beeld in gebakken aarde «Gezin» formaat 19 op 28 cm. tijnse en de Koptische kunst. Is er een verschil van techniek, toch doet het schilderwerk van De Neve wel eens denken aan Minnaert en Masereel. GRAFIKUS Veelal op formaat 60/80 en 1,5 m/lm vinden we vooral als tenia's eigentijdse situaties. In dit oeuvre zijn veel personages verwerkt, het perspektief is zeer sterk opgedreven. Het is mo dern figuratief werk. Vic De Neve heeft eveneens kleuren- moet volgen, anders gezegd alles wat de mens moet doen of wat voor hem voorbestemd is. Zonnen met stukken uit heb ben ook symbolische bedoeling. Aan «de Kruisweg» werkte hij twee jaar. Het oeuvre bestaat uit twaalf prenten en een Piéta. Een voorschets styleerde hij en zette ze daarna in kleur. BEELDHOUWER Of het nu geboetseerd en in koper vereeuwigd is of in Franse of Balegemse steen. gesteld te worden in de «Art- Min Club». Voorzitter van deze klub kwam bij De Neve de werken persoonlijk bekijken. Gans het werk van deze veelzij dige kunstenaar getuigt van een aangeboren talent, een zeer rake observatiegeest, een stevi ge techniek, een enorme be heersing van de kleuren en een diepgaand aanvoelen. Van hem krijgen we hopelijk vlug werk te zien in één van de galerijen van de Denderstreek. Roel VAN DE PLAS De toestand in de Dries- en Elststraat had reeds heel wat kwaad bloed gezet met als hoogtepunt een protestaktie tijdens de voorgaande gemeenteraadszitting. Uiteindelijk werd besloten voor 1.200.000 Fr voorlopige herstellingen aan voormelde straten uit te voeren. De levensduur van de asfaltlaag van 5 cm dikte varieert tussen 2 en 4 jaar. De gemeenteoverheid had de hulp ingeroepen van de Provinciale Technische Diensten om deze moeilijke situatie op te lossen. Deze stelde voor de asfaltlaag aan te brengen tot aan de afvoergreppels die in hun huidige toestand moeten behouden blijven, daar de nivellering van de greppels en de boordstenen te veel zou kosten. De voorzitter deelde mede dat het wegdek door deze methode van uitvoering zal versmallen en de lager liggende greppels voor de fietsers een gevaar betekenen. Ook was hij niet tevreden over het persartikel waarin raadslid Poppe had gemeld, dat voor voorgaande vergadering de politie door de burgemeester was opgetrom meld. wat ten stelligste door deze laatste werd ontkend. Het reglement op de wekelijkse markt werd herzien ingevolge de door de politie opgestelde p.v. Het laatste deel van artikel 15 werd geschrapt, waarin vermeld wordt, dat de kramers tijdens de dinsdagmarkt ver plicht zijn hun voertuigen te plaatsen op het Zandbergplein en het verboden is deze te laten staan op de pleinen en straten die toegang geven tot de markt. SOCIAAL GRONDBELEID Ingevolge de onlangs gevelde vonnissen van de Vrederechter ten overstaan van drie eige naars die moeten vergoed wor den in de wijk van sociaal grondbeleid moesten de prijzen herzien worden. De voorzitter deelde mede. dat hij aan de betrokken kommissie de vol gende prijzen zal voorleggen 192.(X)0 F voor een perceel open bebouwing 118.800 F voor half open en 67.200 F voor gesloten bebouwing. De betrokken kommissie moet zo spoedig mogelijk vergaderen en daarna kan haar oordeel door een gemeenteraadsbesluit vastgelegd worden. De raad zal hiervoor op 11 april a.s. spe ciaal vergaderen, waarna de nodige formaliteiten kunnen vervuld worden om eindelijk tot de toe-wijziging van de eerste percelen te kunnen overgaan. VERSCHILLENDE PUNTEN Voortaan zal het verboden zijn in de Book molenstraat langs de rechter kant komende van de Lokerenbaan te stationeren. Dezelfde maatregel wordt in de Elststraat. gedeelte van Raven straat tot Spoorweg genomen, maar langs de zijde van de spoorbaan. Er werd een lening aangegaan van 550.000 F voor de aankoop van de nodige materialen voor het herleggen van de Cederlaan, 't Eindeken en het overwelven van een beek. Met de Firma Beton-Wegen- bouw werd een transaktie aan gegaan voor de aankoop van een zandput door tussenkomst van de gemeente, alwaar de N.M. van Waterleiding het ijzerslib kan storten. Hiermede zijn de aangelanden zeker voor een 5-tal jaren bevrijd van dit euvel. Er moet nog het pro bleem opgelost worden van het leggen van een onderaardse afvoerbuis. De eigenaars ver zetten zich ertegen dat ze in hun landerijen wordt aange- legd. In geheime zitting had een bespreking plaats voor wat de exploitatie van het slachthuis betreft. Een der voornaamste slachters had een voorstel ge daan voor de aankoop van het slachthuis, doch de gemeente raad schijnt dit niet te willen bijtreden. Ook is men van oordeel dat het slachthuis niet rationeel wordt uitgebaat, daar er geen verstandhouding is tussen de ploegen van zelfstan digen. Mits gemeenzaam over leg zouden de slachtingen kun nen opgedreven worden. (B) De Belgische katholieke turn en sportfederatie van het ge west Dendermonde hield op donderdag 21 maart haar alge mene vergadering te Zele. Wa ren aanwezig de afgevaardig den van de kringen Zele. Dendermonde. Aaltert. Bug- genhout en Kalken. Voorzitter Jozef Arens sprak het wtlkomwoord en dankte de aanwezigen voor hun talrijke opkomst. Als eerste punt op de dagorde werd de uitbreiding van het gewestelijk bestuur besproken. Voorzitter is Jozef Arens, Min. E. Rubbenslaan 27. Zele. Se cretaris Leon Verhelst. Kon. Astridiaan 10. Dendermonde (tel. 052/23633). Bureauleden Pierre De,Ridder. Bosdreef 18. Buggenhout: Mare Bouwens. STationsstraat 106. Aaltert en Firmin Van Damme. Bosstraat 10. Kalken. De nieuwe bureauleden werden tevens aangeduid als afgevaar digden van hel feestkomitee der gouw voor de viering van liet 75-jarig bestaan. Deze leden werden verzocht de alge mene Gouwvergadering van 6 april bij te wonen welke gehou den wordt in Gent. Buggenhout stelt zich kandi daat voor het organiseren van het gewestelijk turnfeest. waar van de datum naderhand zal vastgelegd worden. Alle aange sloten turnkringen zullen een gevarieerd programma bren gen. Karei D'Herdt. leider van de Dcndermondse veteranen, acht het wenselij kdat er een toning zou gehouden worden van de nieuwe bondsoefening voor ve teranen." De secretaris zal trachten een toning te bekomen tijdens de eerstvolgende gouw- vergadering. Volgende vergadering zal ge houden worden nadat Buggen hout zijn datum voor het gewestelijk feest aan de secre taris /.al kenbaar gemaakt hebben. Gewestelijke aktivitei- ten turndemonstratie te Zele op 6 april om 19 uur in het college; turndemonstratie te Aaltert op 20 april in de Dreef. R Peelers

De Voorpost | 1974 | | pagina 9