GALERIJ PALET DENDERMONDE AKWARELLEN EN TEKENINGEN VAN. MARCEL VERHOFSTADT JAN DE WILDE OP «MAAND VAN DE KLEINKUNST» Dendermonde GROEIENDE KONCERTFAAM HOOGGEHOUDEN MET MATTEUSPASSIE HOGER OP MET «ZEG HET NIET TEGEN MATHILDE» O.L. VROUWEKERK IN EEN SFEERSCHEPPEND DEKORUM AALST Grandioos kader in de prachtige Lieve Vrouwkerk voor de uitv< van de Mattheuspassie. (r) st gemo en sukst aanzien Schreven we vroeger al eens dat de galerij Palet voorname lijk het werk van traditionele Vlaamse landschapsschilders tentoonstelt, dan is er met deze ekspositie van het werk van Marcel Verhofstadt een weljome uitzondering gemaakt. Toen we zijn oeuvre zagen werden we getroffen door het wilde, het brute van zijn hoofdzakelijk wit-zwart pentekenin gen, die een diepe gevoeligheid uitstralen, en door de zuid erse zon en kleuren, de uitbundigheid en melancholie, vier kenmerken die men in zijn akwarellen terugvindt. Le midi (Frankrijk). Tekening in Oostindische inkt. Marcel Verhofstadt werd ge boren te Vorst Brussel op 23 mei 1931 en is sedert 1960 professor aan het schilders- en tekenatelier van de Aka- demie voor Schone Kunsten te Sint Joost-ten-Noode. Hij behaalde de medaille van de Staat voor schilder en te kenkunst, geselekteerd op het salon van de Provincie Brabant. Zijn werk werd ge selekteerd voor de Rik Wou- tersprijs, voor de «Anto Car te» prijs voor de «Campo» prijs, voor de «Hélène Ja- quet» prijs. Hij kreeg een vermelding «Prijs van Rome» in 1964 en werd in ditzelfde jaar ook laureaat van de «Louis Schmidt» prijs. Zijn werk is twee jaar te be zichtigen in de Albert I galerij te Brussel en bevindt zich in verzameling van de Staat en bij heel wat partikulieren. Hij onderging de charme van het Spaanse landschap, en geeft de sfeer van het Middel lands zeegebied weer in een kleurenspel van blauw, groen, geel (Costa Del Sol). Het is vooral in de zomer dat zijn Spaanse landschappen, ter plaatse tot stand komen, de ene met pen en Oostin dische inkt, de andere met penseel onmiddellijk op pa pier. Zijn doel is zo vlug mo gelijk een beeld vast te leg gen gezien de hoge Spaanse temperaturen en het daaruit- voortvloeiende vlug drogen het risiko van «geslaagd» of «herbeginnen» met zich meebrengt. Zijn figuren zijn vooral ka rakterportretten. Hij waagt zich ook wel aan zeefdruk- eksperimenten, waar we weer zijn geliefdkoosd Spaanse landschap in te rugvinden en olieverfdoe ken, op groot formaat, geven meer een realiteitsuitbeel ding van landschap en fi guur. Het werk van deze Brusselse kunstenaar is te bezichtigen tot 18 april 1974, alle dagen van 9 tot 20 u. in galerij Palet, Franz Courtensstraat 33 te Dendermonde. ROEL VAN DE PLAS Niettegenstaande de organisatoren voor de tweede maal vaststelden dat de kulturele organisaties van Wieze weinig belangstelling aan de dag leggen voor de «Maand van de Kleinkunst», kon het initiatief van de jeugdraad tijdens de tweede avond, op ruime belangstelling rekenen. Ruim honderd toeschouwers waren immers opgekomen voor een optreden van streekgenoot Jan De Wilde. Jan De wilde, een heel einde geëvolueerd in de goede richting, bracht op een gevatte manier zijn re pertoire en wist de toe schouwers vooral te boeien met zeer gevoelige num mers als «Walter» en «Bal lade van een goudvis» Op dezelfde avond ging de eerste schifting door van de talentenjacht naar de kleinkunstster. Van de drie opgeroepen kandidaten stuurden de jongens uit Okegem hun kat. de heren waren waarschijnlijk (laat tijdig) tot de vaststelling gekomen, dat de hele zaak ernst was en ze misschien beter thuis bleven. De twee andere kandidaten waren er wel. Jeroen Lecompte, ge plaagd me zenuwen en als eerste kandidaat beslist nie bevoordeeld, haalde toch nog 62 punten met een prachtig nummer «Geld maakt niet gelukkig». Het duo «Adams Druivenblad» werd voor zijn protestzong «Je kan het allemaal gerust vergeten» door de jury met 67,5 punten bedeeld. Beide kandidaten waren van een vrij behoorlijk peil. Sekretaris Gommaar De Wit ziet de tweede schifting —tweede paasdag- dan ook met veel belangstelling te gemoet. Met een optreden van een gastgroep «Tamboerijn» - «Waar is vader» - «Liedje voor massa» - en met niet mi der dan zeven kandidat< voor de finale van de tale tenjacht, wordt dit besl het avondje. Komen maa dag e.k. voor het voetlid een groep uit Lede en uit Wanzele, Dirk en Veer Buyst uit Dendermonde,Ji Van dam uit Brussel, gebroeders Van Biesen, h trio Dannie, Dirk en Lee uit Lebbeke en t. Du Lori uit Eindhoven. Al deze kar didaten worde beoordeel door een jury bestaande u voorzitter Marcel Vermei Frangois Putteman, Will Pieters. Guido Heuvinck Godelieve Duquet. Wie de ze kleinkunstavond meemaken kan, maanda tweede paasdag terecht t Wieze in de zaal Madeion te 20 uur. P. Van Rossen De uitvoerders van de Mattheuspassie onder de leiding van dirigent Janus Jakus. (r) Een gelukkige, vroeg-kristelijke traditie wil dat het lijdensverhaal van Christus volgens de woorden van de vier evangelisten tijdens de eucharistivieringen in de Goede Week worden voorgelzen. De week vór pasen is dan ook de periode bij uitstek om de monumentale en toch sobere passiemuziek van de meesterlijk achtiende- eeuwe komponist Johan Sebastian Bach te verklanken. En zo wordt ook in Dendermonde, die haar prille faan als koncertstad steeds weer weet te bevestigen, Bachs' Matteuspassie uitgevoerd. Het was het ministerie van nederlandse kuituur, dat het initiatief nam om de koncerten reeks met het Koor van de Europese Ge meenschappen, met het Knapenkoor Cantate Domi no en met het Philharmo- nia-orkest van Jean Jakus te organiseren. De dienst Volksontwikkeling van het ministerie nam kontakt op met de h. G. Korte, organi sator van het eerste koncert in de O.-L.-Vrouwekerk, en- samen met het Slnt-Grego- riuskoor, de Vrienden van de Onze-Lieve-Vrouwekerk en de VVV zorgde hij ervoor om van wat reeds een hoogtepunt voor het oor was ook een pareltje voor het oog te maken. En daar in slaagde hij ook volko men. De hoofdkerk schit terde: de bloemen waren feëriek als een betoverend licht en lichtstralen leken inniger en verrassender dan de zachtste en mooiste bloemen. In dit sfeerschep- pehde dekor luisterden bij na achthonderd musicofie- len naar dat meesterwerk, waarin de Luthere liturgie ban Goede Vrijdag tot een bijna feestelijk niveau wordt getild waar het ver rijzenisgeloof doorheen straalt. In 1729, zes jaar na zijn JOhannespassie, kom- poneerde Bach deze Mat teuspassie op tekst van Pi- cander (C.F. Henrici). Het Evangelieverhaal wordt door een tenorstem in reci- catief vorm gezongen, ter wijl de woorden va Christus door een bariton worden gezongen. Een kwasi-vol- maakte Christuspartij werd vertolkt door de Luxembur ger Fernand Koenig en een meesterlijke Willy Van He se uit eigen land hoorden we in de rol van de evan gelist, ingetogen, duidelijk en vertellend. De partij van de evangelist werd door enkele orgelakkoorden van orgelist Marcel Defleur on dersteund. Marcel Defleur speelde stijlvol en door dringend. De muzikale ach tergrond tijdens de gezon gen weergave van Christus' woorden werdeninstrumen- taal rijker uitgewerkt, het zogenoaamde recitativo ac- compagnato. Als andere fi guren uit het evangeliever haal sprekend werden inge voerd, ondermeer Judas, Petrus en een dienst maagd, gebruikte Bach hiervoor andere stemmen De heer Defleur Van Dender monde zat tijdens de Mattheus passie aan het orgel, (r) en de volkskoren werden in meerstemmige vorm zeer dramatisch uitgewerkt. Naast de evagel ietekst kwamen in het werk velerlei lyrische beschouwingen voor, meditaties naar aan leiding van hetgeen in het evangelie wordt verhaald. Dit zijn de aria's: drie voor sopraan - in deze uitvoering door de weelderige, stili stisch heel bevoegde Rina Cornelissen uit Nederland-, vijf voor alt -de serene Lu- cienne Van Deyck uit eigen land-, drie voor tenor - de evangelist Van Hese-, en vier voor de revelerende basstem van John Noble uit Engeland. Aan deze ari- Hoger Op bracht voor de tweede produktie dit seizoen de kome die in dire bedrijven naar Otto Harting, in een geaktualiseerde bewerking van Hans De Rijck, «Zeg het niet tegen Mathilde». Het stuk speelt zich af ten huize van de zeer respektabele Sche pen van de Stad Karei Hofwegen (Louis Pauwels); verder wonen daar nog de ietwat achterdochtige vrouw Mathilde (Mariene Vinck-De Swaef), dochters Bea (An De Baets-Pauwels) en Tilly (Karine Van Biesen) en het dienstmeisje Emmy (Brigitte De Buck). Op een avond ruilt Hofwegen de gemeenteraadszitting voor een bezoek samen met de vriend Albert De Zwaan (Fons Janssens) aan de nieuwe strip tease bar in de stad. Uitje dat best voor Mathilde en Frieda De Zwaan (Myriam Buys) een geheim blijft. Zaak die ge doemd is om aan het licht te komen daar in bewuste bar ru zie uitbreekt en Hofwegen er zijn ring bij verliest. Tevens ge eft het voor deze gelegenheid gekreeërde «Voorpost» dag blad in zijn recente uitgave melding van de opgeschorte gemeenteraadszitting ten ge volge van het neerstorten van een kroonluchter op de stoel van de als bij wonder afwezige Schepen Hofwegen. Frits Verbeeck (Frans Pau wels) journalist bij de Voorpost komt de hand vragen van doch ter Bea, wat prompt geweigerd wordt. De poppetjes gaan voor goed aan 't dansen als Luc De Cock (Mark Poppe) de ekonomist, ten tonele verschint, door zijn liefde op het eerste gezicht voor Tilly zich laat doorgaan voor «de nieuw kok» die ver wacht werd, en die de gezwo ren vrienden herkent als de personen uit de bar die in de vechtpartij betrokken waren. Door leugens, woordspelin gen, misverstanden, verstop pertje spelen en chantage en wat een man nogal meer doet als hij in het nauw gedreven wordt, komt Mathilde toch niet precies te weten wat er de be wuste avond gebeurde. Als happy end krijgt Frits zijn Bea en Luc zijn Tilly, de echte kok is terecht en Mathilde is weeral eens gesust. Louis Pauwels als Karei Hof wegen stak met kop en schou ders boven de vele andere medespelers uit. Aan zijn vaart ging steeds een innerlijke spanning gepaard, zodat hij de motor wer die het hele spel op trok. Fons Janssens, hoe ge knipt hij ook is voor een komi sche rol, kon zich niet helemaal aanvaardbaar maken. Zijn spel was net iets te nadrukkelijk, een te hoge klowneske type ring van wat alleen een bange in paniek geraakte leraar moet voorstellen Mariene Vinck-De Swaef bracht een goede typering, doch spijtig genoeg soms on verstaanbaar. An De Baets- Pauwels was in haar korte rol zeer overtuigend. Frans pauwels en Frans Ma- thieu waren goed. Wat de de butanten betreft kunnen we met niets dan lof spreken over Mare Poppe als Luc De Cock, ook al begon hij nogal aarze lend, hij overtuigde naar het einde toe. Wat Karine Van Bie sen betreft, in de rol van Tilly mocht ze spelen zoals ze was, een meisje dat nog zonder al te zware problemen het leven doorgaat, dat deed ze dan ook, maar op een vreselijk onna tuurlijke wijze, met een stem veel te hoog en te zangerig en met bewegingen die voor een spiegel slecht ingestudeerd waren. Brigitte De Buck zal nog nooit een echt dierHaa meisje van dichtbij gezien h( ben»Lm Myriam Buys gaf een goede typering, heeft heel vjVOoi in haar mars en kan haar buut met een gerust als het begin van een rijke toneelaktiviteit Óok dit blijspel eindigt op «eind goed, alles goed» heel wat komische situatie die aan de regisseur toch sp ciale eisen stellen. Hij zal er v voor gezorgd hebben dat tempo en de aktie op het tone steeds het gewenste peil b j:a; reiktewat slechts gedeelt r:c lijk slaagde, niet te verwond ren als je die afmetingen vi de scène eens goed gaat b kijken, zelfs een volledige bi zetting geeft nog het gevoel d alles leeg staat. Doi Door hun vlotte rolkennis ver hun zij het dan wat trage ak hebben de akteurs van de v< schillende situaties toch e genietbaar geheel weten maken, getuige hiervan h denderend applaus dat hun de voorstelling te beurt viel ROEL VAN DE PlA ke a's gingen ook dikwijls in strumentale solopartijen gepaard. Tenslotte waren er de koralen, de gemeen teliederen, waarvoor Bach de bestaande melodie ge bruikte. Hij harmoniseerde deze kerkelijke melodieën echter opnieuw en wel in nauw verband met inhoud en uitdrukking van de tekst. Voor de verklanking van de plechtige, soms te nadrukkelijke en voor leken vaak monotone Matteus passie werden het koor van de Europese Gemeen schappen, het Knapenkoor Cantate Domino en het Philharmoniaorkest Jean Ja kus gsteund door het krea- tieve en fijn gestoffeerde solospel van Chr. Wuyts (clavecimbel), J. Luyten (viool eerste orkest), Fr. Vos (viool tweede orkest), A. Bauwens (cello-conti- nou), Y-. Gazelle (fluit), P. Dombrecht (hobo). Dirigent Jean Jakus had enkele ver standige korrekties aan het romantische klankbeeld aangebracht. Zonder ergens een afgesakkerde indruk te laten werden alle tempi wat scherper en meteen wat vlotter gesteld en waar de tekst het aanwees werd een meer innige toon aangesla gen, zonder ooit in gevoe- lerige extremen te verval len. Heel mooi, zonder o- verdaad aan expressief be doelde franjes, met groot stijlbesef. Hier werd op alle niveaus prachtige muziek gemaakt. Na het koncert vonden koncertisten en in richters elkaar terug op een kwasi-nachtelijke receptie op het stadhuis, waar she- pen van kuituur Luc Wie- meersch en e.h. deken Ro ger Van Ruyskensvelde res- pektievelijk de neig-muzi- kale en organisatorische kanten van het koncert en de diep-menselijke en reli gieuze aspekten van Bach's Passie beklemtoonden. VOor het volgende Dender- mondse koncert verplaatst men zich naar de basiliek van de Benidiktijnerabdij, waar steeds in het najaar zal gekoncerteerd worden, terwijl een koncert in de Onze-Lieve- Vrouwekerk een voorjaarse traditie wordt. Paul vanden Eede

De Voorpost | 1974 | | pagina 10