RAARnprïFMCF RIRI IDTHFFk SCHEERT HOOGSTE TOPPEN WIE WORDT NIEUWE POLITIEKOMMISSARIS Berlar LEBBEKE SPORTRAAD DRINGT AAN OP ERKENNING NELE LAAT DE PAASKLOKKEN LUIDEN IN DE DENDERMONDSE GEVANGENIS 16 - 12/4/74 - De Voorposi »rw. JEUGD KRIJGT EIGEN LOKAAL In 1966 werd door het toenmalige gemeentebestuur, op vraag van de heer De Bie, een gemeentelijke openbare bibliotheek in het leven geroepen. Dat dergelijke instelling te Baardegem hoogstnodig was blijkt uit het bijzonder hoge uitleencijfer dat wordt bereikt. Wanneer wij vergelijken met de andere bibliothe ken uit het arrondissement Aalst - Ninove - Geraardsbergen dan komt Baardegem op de tweede plaats na Aalst en dat met 6,49 uitleningen per inwoner. Na een zevental jaren is de Baarde- gemse bibliotheek uitgegroeid tot één der bloeiendste van het Vlaamse land. Ontstaan Op 8 oktober 1922 werd in de meisjesschool de «Vrije Boe kerij Sint-Vincentius» gesticht. Deze boekerij moest het stel len zonder toelagen of vergoe dingen. In de vijftiger jaren werd deze bibliotheek gesloten. In 1964 schreef de heer Mare De Bie in voor de avondleer gangen aan de Provinciale Bi bliotheekschool van Brabant tot het bekomen van het gra duaat in bibliografische weten schappen. Dit wegens zijn inte resse voor de letterkunde en natuurlijk ook omdat het toe komstmogelijkheden biedt met het oog op een full-time be trekking als bibliograaf of bi- bliothekaris. Een der lesgevers aan de Pro vinciale Bibliotheekschool, de heer Torfs, directeur van de stadsbibliotheken te Meche- len, drong er bij Mare De Bie op aan om te Baardegem ook een openbare bibliotheek op te richten. Mare De Bie had in november 1965 een gesprek met de toe nmalige burgemeester Raem- donck. Deze was volledig ak koord en beloofde de nodige subsidies en lokaal. In de gemeenteraadszitting van 14 januari 1966 werd de oprichting van een gemeente lijke bibliotheek goedgekeurd en het lokaal boven het toe nmalige gemeentesekretariaat (het huidige bibliotheeklokaal) werd hiervoor ter beschikking De emaand daarop hadden Mare De Bie, burgemeester Raemdonck en sekretaris Joostens een onderhoud met de heer Torfs die ook zijn me dewerking toezegde en me teen kon het project definitief van start gaan. Dankzij de steun van de Me- chelse bibliotheken en een paar boekhandelaars kon op 1 januari 1967 de bibliotheek te Baardegem van start gaan met 778 boeken en met Mare De Bie als bibliothekaris Samenwerking met Aalst Bij de job van bibliothekaris komt heel wat werk kijken ach ter de schermen. Er dient een keuze gedaan voor de aan koop van nieuwe boeken, deze boeken dienen ingeschreven, genummerd, hoekjes inplak ken, afstempelen, boekkaarten schrijven, boeken plastificeren, katalogi aanleggen en bijhou den, uitleningen registreren, statistieken opstellen, boeken herstellen, kasboek bijhouden, ez Het is natuurlijk onmogelijk voor een kleine gemeente om daarvoor personeel aan te werven. Tevens kan zij slechts een beperkt budget ter be schikking stellen voor de biblio theek, alhoewel de gemeente Baardegem op dit gebied een mooie financiële inspanning doet Ojn deze moeilijkheden te voorkomen, of alleszins te be perken, stelde de heer Torfs voor aan de heer De Bie om kontakt op te nemen met Aalst en om de mogelijkheden te overwegen om samen te wer ken of te werken als filiaal van Aalst. In juli 1968 stuurde het gemeentebestuur een schrij ven aan de toenmalige sche pen van onderwijs, kuituur en sport der stad Aalst, de heer Van Hoorick. Deze was princi pieel akkoord voor een sa menwerking en stelde een on- .derrhoud voor met de beide bi- bliothekarissen en schepencol leges. Dit onderhoud kwam er in maart 1969 op het Aalsterse stadhuis. Alles bleek in kannen en kruiken en de gemeente Baardegem zou jaarlijks een bedrag moeten storten aan de stad Aalst als tussenkomst in de uitbatingskosten van filiaal Baardegem. Doch toen enkel nog de goed keuring van de hogere over heid nodig was, deden de juris ten de zaak stranden en dit op zuiver juridische gronden. Groeiperiode Men bleef dus op zichzelf aan gewezen en bibliothekaris De Bie deeds zijn best om er iets van te maken. 'Ondertussen kon men een beter en ruimer lokaal betrekken dat heden nog dienst doet als bibliotheek- lokaal. Dat de gemeentelijke biblio theek steeds meer succes kende blijkt uit volgende cijfers. De bibliotheek was na een voorbereiding van een jaar voor het publiek opengesteld op 1 januari 1867. Op het einde van dat jaar beschikte men reeds over 1274 boeken en men bereikte het uitleencijfer 5829 voor het eerste jaar, wat een groot succes betekende. Voor de jaren '68 '69 en '70 ging het boekenbezit van 1413 over 1678 naar 2129 boeken. Het uitleencijfer ging eveneens de hoogt in van 4433 over 5044 naar 7677 uitleningen. BVooral de jeugd voelde zich aange trokken tot de bibliotheek: bijna 3/4 van de uitleningen waren jeugdboeken. U herinnert zich waarschijnlijk nog dat de jongste gemeenteraadsver kiezingen gehouden werden op 11 oktober 1970. Toen werd de heer De Bie verkozen als gemeenteraadslid en dit man daat is niet verenigbaar met het ambt van bibliothekaris aan een gemeentelijke bibliotheek. Zodoende bood Mare De Bie zijn ontslag aan als bibliotheka ris. Er kwamen geen kandida turen binnen van inwoners van Baardegem. Tenslotte werd de heer Fred Van Biesen door het schepencollege aangesteld tot bibliothekaris in zitting van 23 januari 1971. Deze volgde toen de leergangen tot het bekomen van de bekwaamheidsakte te Dendermonde.Voor wat de praktijk betreft, werd hij vol doende ingelicht en ingewerkt door zijn voorganger. Als nieuweling vond hij er veel boeken, die hij zelf voor de eer ste keer in zijn leven zag, en begon daarvan met een cata logus in boekvorm: opschrijven van titel, auteur en inschrij vingsnummer van elk aanwe zig boek, vergelijken met regis ter, alfabetisch rangschikken volgens auteur, typen,en door draaien, zodat rond nieuwjaar 1972 ieder huisgezin in Baar degem een catalogus van de volwassenenlektuur (32 bl) in de bus kreeg. In de loop van 1972 verscheen een gelijkaar dig werd voor de jeugdboeken. Hij ondervond dat heel wat boeken hadden afgedaan, ver sleten waren, dat kaften los kwamen, enzMet de hulp van enkele vrijwilligers, werden alle boeken die het nog waard waren voorzien van een plas- tiekkaft. Elk werk zit nu in een keurid kleedje wat de boeken heel wat duurzamer maakt. Rekord Al dit werk resulteerde dan ook in een flinke stijging van het uit leencijfer. In 1971 waren dat er 8662 en in 1972 werd het re kord gehaald met 12.843 uile- ningen. In 1973 viel het terug op 9.795. Op 69 gemeenten zijn er slechts 46 die beschikken over één of meerdere erkende bi bliotheken die voorkomen in het provinciaal kultureel jaar boek. In 1972 noteerde men voor Baardegem 6,49 uitlenin gen per inwoner. Met dit cijfer komt Baardegem kort achter Aalst (6,60) dat natuurlijk de eerste plaats bekleedt en waar veel boeken worden uitge leend aan inwoners van omlig gende gemeenten. Op de derde plaats komt het kleine Impe met 4,80 en vervolgens Sint-Lievens-Houtem met Daarom zal in de loop var ebei De stichter van de bibliotheek Mare De Bie samen met de huidige bibliothekaris Fred Van Biesen. (|eme scheert dus wel hoge toppen. Het uitleencijfer is in 1973 wel gedaald tot iets minder dan 10.000 wat toch nog een ge middeld cijfer van 4,99 bete kent aangezien Baardegem slechts 1977 inwoners telt. Vooruitzichten De catalogus in boekvorm ver ouderde vlug door het afvoeren van versleten boeken en door de aankoop van nieuwe. 4,12, Smetlede 4,07, Dender- houtem 3,84 en Herdersem 3,77. Ter illustratie geven wij nog de cijfers voor de andere gemeenten van het Voorpost- gebied in het arrondissement Aalst: Gijzegem 2,53; Moorsel 2,04; Erembodegem (2 bibliotheken) 1,73; Lede 0,77 en Hofstade en Meldert: geen. De Baardegemsë bibliotheek jaar overgegaan worden to ]een samenstellen van catalogi irSi steekkaarten die slechts n ozè/ ten bijgevoegd of weggi men worden indien nodig. Er zal tevens zo vlug mog overgegaan worden tot h< öe/o gebruik nemen van tweede lokaal, zodat jeug< volwassenen afzonderlijk lektuur kunnen uitkiezen. 1MB Om op die vraag een antwoord te krijgen, zullen wij nog wel een paar maanden moeten wachten. Maar een feit is zeker. Het ontslag van de heer Pieter De Winter werd door de minister aanvaard - hij wordt tevens gemachtigd de eretitel van zijn ambt te dragen, en de raadsleden hebben de voorwaarden vastgelegd waaraan de kandidaten voor het ambt van politiekommissaris zullen moeten voldoen. Kandidaturen moeten per aangetekende brief vóór 30 april worden gericht aan het adres van de heer burgemeester te Berlare. Pas daarna zal de raad een titularis kunnen aanduiden, en pas daarna zullen wij weten wie de man wordt die over het handhaven van orde en wet te Berlare zal moeten waken. Een man die vrij vlug een ondergeschikte zal zien verdwijnen. Inderdaad veldwachter Raymond De Grauwe heeft, wegens het bereiken van de leeftijds grens ontslag gevraagd met ingang van 1.1.1975,4 ontslag dat door de raad werd aanvaard. Tevens besloot men een aanvraag te doen om de funktie van veldwachter tot één titultaris te mogen beperken en de vrijgekomen plaats te vervangen door een politeagent. Dit valt blijkbaar voordeliger uit voor de gemeente. Wanneer die toelating wordt bekomen zullen de voorwaarden worden opgesteld waaraan de kandidaten moeten voldoen. Voor de rest kreeg de raad hoofdzakelijk punten van administratieve aard te behandelen. Het kasnazicht der gemeente voor het de kwartaal 1973 werd eenparig goedgekeurd met een batig saldo, kasgeldfonds inbegrepen, van 9.703.160 F. Het kasnazicht van de COO voor dezelfde periode kreeg eenparig gunstig advies met een batig saldo van 354.652 F. leve lete v'ich odic em< >est£ ien Wich kingï ugg De plannen voor de uit te voeren wegen- een riolerings^, werken in de verkaveling Galgenbergstraat-St.-Job|e 0j straat, eigendom van de n.v. Euleurimob te Antwerpe werden eenparig goedgekeurd. Dit moet de gemeent w< oen Dat de Lebbeekse sportraad vertegenwoordigend or ganisme van de Lebbeekse sportverenigingen van dichtbij de evolutie volgt die de oprichting en uitbating van het sportcomplex aan de Albert l-straat aanneemt, is van zelfsprekend. In hun aktie voelen ze zich daarbij gehandi capt, omdat ze totnogtoe, niettegenstaande sterk aan dringen, nog altijd geen gemeentelijke erkenning kregen. Tijdens de perskonferentie die ze vorige maandag beleg den en waarop ook de voltallige gemeenteraad was uit genodigd waren aanwezig Mevr. Biesemans en de heren Moyersoen, Van den Broeck en Quintelierzetten ze hun standpunten in verband met bovenstaande ver zuchtingen uiteen. VLOERBEDEKKING SPORTHAL Allereerste probleem dat tijdens deze perskonferentie werd be handeld, was de vloerbekleding van de sporthal. Tijdens de jongste gemeenteraadszitting werd immers een voorstel tot wijzi ging van de bekleding afgewezen. Voorgesteld werd toen de latex-falt te vervangen door tarkett. Van diverse kanten werd toen echter de hoge kostprijs van het sportcomplex aangehaald en zag men er tegenop de meeruitgave van 1 miljoen voor een andere vloerbekleding goed te keuren. Naar de mening van sportraadvoorzitter M. Van Damme werd het bedrag van 40 miljoen ongepast vernoemd om de massa te sen sibiliseren. «Gezien het complex reeds 40 miljoen kost,» verdui delijkte hij, «begrijp ik niet waarom zoveel herrie gemaakt wordt over dit miljoen surplus, vooral omdat deze meeruitgave een onbetwistbare verbetering betekent». Hij benadrukte bovendien dat een vloerbedekking van een sporthal het belangrijkste is van het geheel, hierop moeten immers de sportbeoefenaars evolue ren. Aan de bekleding met latex-falt zag de voorzitter diverse gevaren verbonden. Deze bekleding is immers keihard, best te vergelijken met beton, en het gevaar voor ernstige kwetsuren is dan ook niet denkbeeldig. Tweede facet is het feit dat de sporthal ook gebruikt zal worden door mensen die niet zo regelmatig aan sport doen (o.a. heel wat minivoetballers) en vooral deze mensen te kampen zullen hebben met pijn in de benen. Derde ongunstige faktor is het makkelijk optreden van condensatie gezien het absorptievermo gen niet heel hoog ligt. Bewijzen hiervan liggen voor de hand en het zou niet denkbeeldig zijn dat bij kompetitie, wanneer een bepaald aantal mensen de zaal bevolken, met de nodige dweilen kan aangerukt worden. Sportkomitee-lid Eva Moonen drukte er zijn verwondering over uit dat tijdens de vorige raadszitting over het voorstel tot wijziging van de vloerbekleding geen toelichting werd gegeven en over andere voorstellen (o.a. het aanwenden van aardgas i.p.v. stookolie en een automatische kassa) wel informatie mocht gegeven worden en deze voorstellen zelfs principieel werden goedgekeurd. Spre ker drukte bovendien de vrees uit dat met een tarkettvloer reke ning zal moeten gehouden worden met spoedige herstellings werken. Voorzitter Van Damme voegde er tenslotte nog aan toe dat mocht het sportcomplex niet met eigen middelen gefinancierd worden, organismen als Bloso geenszins hun goedkeuring aan deze vloerbedekking zouden gegeven hebben, vermits Bloso derge lijke bekleding niet eens beschouwt als «sportvloer». Schepen Moyersoen van zijn kant' beklemtoonde dat er bij de stemming tijdens de gemeenteraadszitting vooral naar gestreefd werd de kosten zoveel mogelijk te drukken en drukte er bovendien zijn verwondering over uit dat de provinciale diensten, die toch ook op de hoogte van hun zaak zijn, geen bezwaar gemaakt hebben tegen de uitvoering in tarkett. Mevr. Biesemans ant woordde hierop dat deze diensten hier aanvankelijk wel op gewe zen hadden doch achteraf, werd om een of andere reden hierop niet meer teruggekomen. Uit deze bespreking kwam uiteindelijk de beslissing te pogen twee derden van de gemeenteraadsleden te overtuigen de wijzi ging van de vloerbekleding bij hoogdringendheid op de agenda van de komende raadszitting te plaatsen. GEMEENTELIJK ERKENNEN VAN DE SPORTRAAD Reeds een heel tijdje poogt de sportraad de gemeentelijke erken ning te bekomen een schriftelijke aanvraag, een bezoek aan het schepenkollege, schriftelijk aandringen, persoonlijke aanvragen van scholen en klubs brachten totnogtoe echter geen aarde aan de dijk. Voorzitter Maurice Van Damme vroeg zich af wat deze erkenning in de weg staat, «we zijn een organisatie die alle sportklubs en scholen vertegenwoordigt. Waarop wordt er dan nog gewacht?» vroeg hij zich af. Er wordt enkel naar gestreefd dat de raad advies zou mogen uitbrengen en dit advies zou in acht genomen worden door de gemeenteraad. Met het doel alle politiekers te sensibiliseren en de noodzaak te beklemtonen van de gemeentelijke erkenning, werd aan alle partijvoorzitters een open brief gericht. De tekst van deze brief luidt als volgt «Gezien ieder lid van de sportraad begaan is met het aan gang zijnde sportcomplex, heeft zij in de schoot van de raad het ver trouwen geschonken aan een beperkt komitee (n.b. bestaande uitE. Buytaert, F. Cooreman, mevr. Buelens, Stallaert, G Ra- vijts, M. Van Damme) dat de sportieve belangen bij voornoemd complex moet verdedigen Gezien we vooropstellen dat ir^het vervolg alles zo snel en dege lijk mogelijk zou afgehandeld worden, vragen wij zeer dringend een bijeenkomst aan met uw partijraad voor de bespreking van volgende punten 1 het gemeentelijk erkennen van de sportraad. 2. vertegenwoordiging in beheerraad van het sportcomplex (advi serend)». Afgewacht moet nu worden wat de reaktie zal zijn van deze partijbesturen en welke houding de gemeenteraadsleden in de toekomst zullen aannemen. Feit is dat de sportraad, hoewel a-politiek, toch is samengesteld uit mensen van diverse politieke strekkingen. Misschien ligt daar een kans. in staat stellen mét halve kosten dezelfde werken iuoor hogergenoemde straten te laten uitvoeren. loef Door de raad werd een waorborg ten belope vaip 9.734.000 F gegeven aan de intercommunale DDlf Dendermonde voor de aankoop van 97 HA bos- weiland ten zuiden van HET Donkmeer, waardoor dd eigendom van DDS nu zal uitbreiden toto circa 170 Har Deze waarborg is een louter administratieve formaliteiT die tenslotte aan de gemeentekas geen frank kost. A Diverse kleine percelen gemeentegrond werden defini tief toegewezen mits wettelijke schattinsprijzen aar^ achtereenvolgens de Wwe Fruythof-Schockaert, Frans u Sichin, André De Grauwe, Jules Van Malderen en d<iag| p.v.b.a. Droeshout. De volledige dossiers moeten niso voor goedkeuring worden overgemaakt agn de bevoeg de provinciale diensten. Een lening ten bedrage varKar< 491.000 F voor het betalen van het gemeentelijWeb aandeel in de onteigeningen voor de wwaterbeheer-|2 j singswerken werd eenparig goedgekeurd. O die manie(e zullen nu alle onteigeningsdossiers gelijktijdig kunnen|92 worden afgewerkt, en zijn wij weer een stap verder iHien de toch wel zeer belangrijke werken die reeds maanderfijk! aan de gang zijn te Berlare en die allen tot doel hebberjver langs het pompstation in de Konkel het water in defleb Schelde te laten afvloeien. pen Alleen reeds het gemeentelijk aandeel in het platsenHij van de centrale verwarming in de nieuwe pastoriepfer beloopt zo maar eventjes 251.000 F een niet telra onderschatten hoog bedrag. Hiervoor wordt een leningiun voor hetzelfde bedrag goedgekeurd. Tenslotte moeten wij nog de goedkeuring vermelden van een lening ten belope van 350.000 F voor het financieren van het deel der gemeente Berlare voor het maken van het ontwerp voor riolerinswerken omheen hét Donkmeer. Hiermee komt dan ook dit belangrijk projekt voor de gezondmaking van Donkmeer, een stap dichter bij de uivoering. In geheime zitting werden een vijftal administratieve punten behandeld en werd het ontslag van de heer Hector Vanhouwe als lid van de COO tevens zijn opvolging door de heer Guy Rosseel AB oil liei zeer lij het ne Ao Het licht van de verrijzenis breekt ook op die dag door binnen de muren van hun cel. Zij die de vreugde van de vrijheid missen, zij die de blijheid en het hoopvolle van het ontluikende leven moeten ontberen, worden nu door een 80-tal jonge en lieftallige meisjes verblijd. Zij gaan op Paaszondag de boodschap van de verrijzenis dit is de hoop in 't leven, verkondigen aan deze mensen. Pasen '74 wordt voor hen een «Zalig Paasfeest»

De Voorpost | 1974 | | pagina 16