00 JAM WICHELEN DENDERMONDSE KWISTORNOOI '74 WORDT GRANDIOOS iransomes aardentram hotst door de straten van feestende gemeente iHERDERSEM WIL OLKLORIST DE COCK BELICHTEN ERKEND VERDELER IJZERWAREN CUVELIER f AALSTENAAR DR. HERMAN LE COMPTE BLIJFT ZICH WEREN AALSTERS SLACHTHUIS DRAAIT OP VOLLE TOEREN De Voorpost -12/4/74 - 17 chelen zet de klok een heel eind achteruitbinnenkort viert de heldegemeente haar achthonderdste verjaardag en dat ge urt via een aantal originele stunts die de mensen van de- emkring uitdachten. et Oud Dorp, zowat de bakermat van Wichelen, wordt terugge- aatst in de periode rond de eeuwwisseling. Tijdens dat wee nde van 18 en 19 mei kunnen de (hopelijk talrijke) bezoekers kijken hoe hun overgrootvaders en oma's het deden. Oude roepen herleven en de afgestofte paardentram hotst voor de tegenheid door de straten. Dat en nog veel meer vertelden mkringvoorzitter Gust De Maesschalck en sekretaris Robert ys aan de talrijke genodigden die een in het oud- n. gemeentehuis georganiseerde vergadering bijwoonden. )e belangstelling voor het evenement (want het wordt me een 'ar ebeurtenis van formaat) blijft niet tot de inwoners van de ge- t0 ieente beperktfolkloristen Renaat Van der Linden en Dr. Wau- ers, Boerenkrijgmuseum-konservator Frans Penne, historicus n ozef Dauwe (die het eerste nummer van het heemkundig tijd- I9< chrift voorstelde), schepen Van De Wiele, die die dag de zieke urgemeester verving, schepen De Winne en noem maar op, ^9 /aren er toen het programma van de tweedaagseuit de oeken werd gedaan. Ha: AMBACHTEN •en sinds 1174 bewaard ge leven oorkonde maakte voor et eerst melding van de naam Vichelen. Meer had men niet odig om te konkluderen dat de emeente minstens 800 jaar lestaat. Dus •en eigentijdse knalfuif maakt Wichelen van de «herden- dngsplechtigheden» niette uggaan naar het verleden, oen alles nog anders en vooral Rustiger was, is de intentie van organisatoren. Er is kontakt ipgenomen met mensen «van oen», overlevenden uit een roorgoed voorbije periode, loch die het destijds aange- 3te leerde ambacht nog kennen en er eerder in arren moede mee ophieldenhet zeeldraaien, het mandenvlechten, het kantwerken, het klompenma ken en weven op een handge touw waren «ekonomisch» niet meer verantwoord en voedden dus hun mannetje niet meer. Er moest overgeschakeld worden op een hogere snelheid Al die beroepen herleven in Wi chelen voor twee dagen. Er komt zelfs een straatzanger. Geen jonge, baardige troeba- doer met «nieuwe oude lied jes», doch een zeldzaam over geschoten exemplaar die de hits uit 1900 afdreunt en ons loor het Kommissariaat Generaal voor Toerisme werd 974 uitgeroepen tot het jaar van de folklore. Iemand die ianbrekend werk verrichte op het gebied van de folklore ongetwijfeld de te Herdersem geboren Alfons De Cock. d<bt ,r(arel Alfons De Cock werd jjHeboren te Herdersem op 2 januari 1850 en overleed iiie Antwerpen op 2 maart 921Hij behaalde het on- irjlerwijzersdiploma aan de errijksnormaalschool te Lier, er nerd onderwijzer in zijn deieboortedorp en hoofdon- erwijzer te Denderleeuw. inHij debuteerde met literair iererk, maar legde zich wel- telra uitsluitend op de volks- igiunde toe. Volksgeloof en olksgeneeskunde, sprook- snes, spreekwoorden en kin- itlerspelen zijn gebieden taarop hij zich uiterst ver- lienstelijk heeft gemaakt, er lij leverde studies in sa- nenwerking met Pol De Aont en Isidoor Teirlinck. n 1888 behoorde hij tot de itichters van het tijdschrift Volkskunde» Bn «Vlaanderen door de ieuwen heen», eerste uit- )ave, leverde Alfons De )ock een meesterlijke stu- Jlie over de Vlaamse volks- (ebruiken rond de voor- laamste gebeurtenissen uit ien mensenleven, van wieg ot graf en met de feesten 'an het kerkelijk jaar. Het Arafschrift op het kerkhof e Berchem luidt Hij werkte de Vlaamsche iage loekte de Vlaamsche ver- lel ling I zinnend en luisterend ipeurend en schrijvend •nverdroten 'erd hij de grote weldoener 'an zijn herlevens Vlaam- iche Volk» >e herdenkinssteen aange- iracht aan zijn geboorte huis, Grote Baan te Herser- sem, situeert hem precies: «Stichter van de weten schappelijke folklore in Vlaanderen.» Op zoek naar informatie Dat de Herdersemse bevol king ernaar streeft, vooral dan in dit jaar van de folklore, zich een duidelijk beeld te vormen van hun oud-dorpsgenoot, is van zelfsprekend. Daarom isTJe Gemeentelijke Kulturele Raad van plan een inventa ris op te maken van het geen zich te Herdersem nog bevindt betreffende, de ze letterkundige men volks kundige Werken, briefwis seling, foto's, voorwerpen die aan hem herinneren, dokumenten betreffendem reeds vroeger georganiseer de plechtigheden te zijner eer enz. worden graag inge wacht bij de voorzitter van de Gemeentelijke KUIturele Raad, de h. Je Verbestel, Grote Baan 175 te Herder sem. Na inventarisatie wor den alle dokumenten gepu bliceerd in één van de vol gende informaieblaadjes van de Kulturele raad. De h. Verbestel kon ons eveneens meedelendat de Davidsfondsafdeling van Herdersem werkt aan het uitstippelen van een «Al fons De Cock-wandelpad», wandelpad dat zou begin nen aan het einde van de Alfons De Cockstraat. Plannen bestaan eveneens om op deze plaats een borstbeeld van de folklorist op te richten. Pierren Van Rossem H. Hartlaan 54, Aalst Tel. 053-211.19 alles voor de liefhebber-tuinier! laat luisteren naar de geschie denis van het kind van Napo leon de Groooote. JUKE-BOX BUITEN De juke-box gaat de deur uit. In de vijf «herbergen» van het Oud-Dorp wordt die lawaaikist vervangen door autentieke or gels waar bovendien muziek uitkomt. In het straatbeeld ver schijnt ook de orgelman. Het aapje is dood, maar valse no ten komen er niet nog niet uit de rijdendende muziekdoos. En om te annonceren wat al lemaal gebeurt, verschijnt voor één enkel keertje nog de «Ga zet van Wichelen». Gevraagd wordt dat iedereen het spel speelt: als dat ganse Oud-Dorp met al wat erbij hoort weer de sfeer van vroeger ademt: als de slager het zwijn op straat keelt en brandt; als de voorvaderlijke fietsen (u weet wel: een groot voorwiel en een mini-achterrad) weer beklom men worden, zou het een vloek zijn iedereen te zien rondlopen in een plunje dat pas uit de win kel komt. Nee: ergens moet men nog een vilten broek en vest kunnen opdiepen of, als je een dame bent, een maxi-rok van oma. In een ander tenuutje kan je toch moeilijk ringsteken, mastklimmen, bakschieten of vogelpikken. Of naar de volks dansers kijken en naar de ta lentrijke artiesten die patacons schilderen voor het krenten brood. Patacons? Dat zijn schilderijtjes waarop het oud gemeentehuis is afgebeeld en waarop de data 1174-1974 zijn aangebracht. TAPIJT Een primitief tapijt kan de be zoeker eveneens bewonderen: het kunstwerk, 2,50 bij 3 meter, is door Dries De Bock ontwor pen en geeft een synthese van Wichelens heden en verledent. Een groep amateurs zal dit ta pijt realiseren. Maar eigenlijk is ons verhaaltje zeer kort. Veel te kort om te vertellen wat er allemaal gebeurt: in het oud gemeentehuis wordt op 12 mei - een gelegenheidspostkantoor ingericht. Filatelisten kunnen er terecht voor een speciale dagstempel. En het jongste reuzenkind, het zusje van Iral- do, komt op de proppen, stapt uit de «kindjesboot», wordt op getekend in de registers van de burgelijke stand en wordt ge doopt «Wichelen 800 jaar» is daar mee niet afgelopen: in sep tember is er een historische evokatie en daarop zullen 18 mensen die de naam de Cor- des (de naam van de vroegere heer van Wichelen) erfden, present zijn. Misschien wordt ook een speciale herdenkings postzegel uitgegeven Zoals schepen Van de Wiele in zijn dankwoord zegde: het wordt een kanjer van een or ganisatie, die van de heem kringmensen een massa voor bereidend werk vraagt. Een werk dat de naam Wichelen zal doen uitstralen, want da her denkingsplechtigheden krijgen een grote weerklank. M. Van Hauwermeiren De Sint-Gillisse Baleunisstraat is zo één van die straten, die je wel meer aantreft op de rand van de meer trillende en woelige stads kern. Het is één van die kronkelige, om betere wegbedekking smekende wegels, waar enkele weemoedige hoevetjes herrinneren aan iets dat alleen nog in zaterdagse televisiefeuilletons weerkeert en waar moderne woningen van glas en blinkende gevelsteentjes uit de nog niet zo lang verkavelde weilanden en velden als duiveltjes uit een doosje zijn opgedoken. In zo'n nieuwbouw, meer precies in het nummer 46, woont Gust De Ridder. Hjj is een erg minzaam en joviaal man, die ik een dertig jaar oud schat, al weet U hiermee op nog geen vjjftien jaar na zijn juiste leeftijd. In ieder geval is August De Ridder boekhouder voor den brode. En dat merk je ook vrij snel: hij heeft oog voor het détail, voor de kleine dingen, hij is nauwgezet en benadert de dingen met een boekhoud kundige finesse. Alle persknipsels en briefwisseling met krantekorrespondenten heeft hij byvoorbeeld heel verzorgd en overzichtelijk op bladen geplakt en in een ordentelijke map verzameld. Zulk gebaar doet Je ontegensprekelijk weer in De Joernalistieke Roeping geloven. DE ZESDE KWIS Wie Gust De Ridder zegt, zegt Vlaamse KLub en wie Vlaamse chiels. Ritomp-klub, schaak- klub 't Ros, Vlaamse klub, Volksunie jeugdklub Zele. Een breed-smllende Magda Weymans applaudisseert voor de winnaar van het vorige kwlstornooi. Klub zegt, zegt jaarlijks kwis- tornooi en wie jaarlijks kwis- tornooi zegt, zegt niets meer, want die man het mag zelfs een kapabele dame of juffrouw zijn weet dat hij of zij met een verbazingwekkend evene ment weer. Het kwistornooi is aan zijn zesde uitgave toe en ieder jaar wordt het indruk wekkender, treden meer entoe- siaste teams aan en kent het tornooi een verderreikende publieke weerklank. Sedert vo rig jaar is er aan het tornooi één en ander veranderd. Meer deelnemende ploegen deden naar grotere zalen uitzien en deze grotere ruimten zijn dit jaar weer te klein geworden om 27 (zegge en leze zevenentwin tig) teams in onder te brengen. Aangezien er acht ploegen meer zijn dan vorig jaar, zijn er uiteraard een pak nieuwko mers. De Dendermondse teams worden gevormd door ATB DE NATUURVRIENDEN, Ave rechts, Cantecleer, Elckerlyc, Eureka, jeugdgroep Climax, Jeugd zonder Dak, CVP-jonge- eren. Jonge Natuurvrienden, Jongsocialisten. KSA Jong- Vlaanderen, de familie Mi- De plaatselijke teams worden aangevuld door jeugdcentrum Juvenes uit Zele, de KWB uit Buggenhout, Locodam uit Ant werpen, Lovebird uit Wetteren, Opba uit Opwijk, S.A.F. uit Antwerpen, jeugdklub Toreken uit Lebbeke, VOK uit Moorsel, Voxland van de Landmacht en de Wijze Wuitens uit Hamme. Omzeggens alle politieke en ideologische strekkingen zijn in dit firvole gezelschap vertegen woordigd. «Eén van de formi dabele aspekten van de kwis», legt Gust De Ridder uit, «is dat je er zowel komniunisten als socialisten hebt, dat je er' gelovigen naast ongelovigen hebt, mensen van verschillende stand, van alle slag. Er groeit steeds een sociaal kontakt tussen de andersdenkenden, de mensen leren elkaar beter ken nen en waarderen. Want na de kwis wordt er uiteraard nog over wat anders dan de kwis zelf gepraat». Kwissen is vandaag de dag erg populair. Hoe zou datk komen? in november van vorig jaar hield de Aalsterse dokter en auteur Herman Le Compte een voordracht over zijn belevenissen van de laatste 20 jaar op gebied van gevangenis en van juridische, geriatrische en geronto- logische bevindingen. Zijn recente strubbelingen met de Orde van Geneesheren zullen hem alvast nieuwe gespreksstof hebben bezorgd. Deze roemruchtige geriater werd immers door de Westvlaamse raad van de Orde een schorsing van twee jaar opgelegd. Ditmaal verwijt men hem een interview in de «Haagse Post» waarin hij de Orde zou hebben beledigd. Hij noemde ze o.m. een maffia - en publicitaire verklaringen hebben afgelegd. Na het vonnis heeft dokter Le Compte in een open brief doorspekt met scheldwoorden - zijn verwijten aan het adres van de Orde van Geneesheren herhaalt. Over het publicitaire aspekt van zijn verklaringen zweeg hij echter wijselijk. De gespannen verhouding tussen dokter Le Compte en de provinciale raad van de Orde van Geneesheren dateert reeds van 1964, jaar waarin een artsenstaking doorging waaraan de geriater weigerde mee te doen. In 1970 leverde zijn verklaring «Misschien leef ik wel 1.000 jaar» hem een schorsing van zes weken op wegens verboden publiciteit. O 1972 werd hij nogmaals geschorst (omdat hij deze veroordeling tot zes weken had bekend gemaakt) en belandde tenslotte in de gevangenis door zijn weigering aan deze nieuwe schorsing gevolg te geven. In zijn jongste open brief schrijft Le Compte: «Reken er echter niet op, dat u die schorsing ook zult kunnen doen doorgaan». Het lijkt er dus op dat hij ook deze maal aan de tuchtmaatregel geen gevolg zal geven. Aan publiciteit rond heel deze zaak in ieder geval geen gebrek. GDR: Ik sta er zelf versteld van hoeveel opgang de kwissen, 'vooral de televisiekwissen, ma ken. Toch vind ik zulk tv- kwissen niet ideaal, omdat de nadruk veel te veel verschoven word! naar het show- en spektakelelement. Dat zijn geen geestverruimende kwissen. De harde kwis, het pure vraag- en-antwoord-spel vind je daar niet. Onze kwis is nog een échte. Sommige teams blokken werkelijk voor de wedstrijd. Het kwistornooi '74 heeft enkele innovaties. Het inzetten van de joker en de zaalkwis zijn nieuw, niet? Tijdens 1972 werden er in het slachthuis aan de Moorselbaan ongeveer 7.500 dieren geslacht. In het nieuwe slachthuis aan de Albrechtlaan steeg dat aantal in 1973 tot 25.601. Voor dit jaar, en dan slechts gerekend tot 21 maart, beloopt het totaal reeds 11.446 geslachte dieren: 1.948 runderen, 5 kalveren, 9.413 varkens, 26 schapen en geiten en 54 paarden. Naar alle waarschijnlijkheid zal het aantal slachtingen op het einde van dit jaar de 50.000 overschreden hebben. Met deze cijfers voor ogen begrijpt men wel dat het nieuwe slachthuis een uiterst dringende noodzaak was. Op twee jaar tijd zal het aantal slachtingen meer dan vervijfvoudigd zijn! Om de poen, hé. Nee, natuur lijk ook om het plezier en het amuzement dat ieder bal met zich meebrengt. WE streven ernaar om het kwistornooi in te richten, zonder dat we finan cieel al te veel van anderen afhankelijk zijn. een brengt gewoonlijk een flinke stuiver op. Nu kregen we vooral financiële steun van de ASLK en van het Noordstarfonds en in mindere mate van de Vlaam se Toeristenbond, de Hoge Raad voor Verkeersveiligheid (Via Secura) en de stedelijke kulturele raad. Het stadsbe stuur schenkt één van haar I glasraampjes. Een belangrijke steun krijgen we van John Claessens van Eldoradio, die voor de klankinstallatie instaat. De jury bestaat uit...? August en Julien De Ridder, Jan Fierens, Louis September. Erik Van Hese, Herman Van Wichelen, Magde Weymans, Luc Bosmans en John Claes sens. Deze jury kontroleert de teams, die in drie .reeksen van negen ploegen, in het strijdperk treden. Er vallen verschillende prachtige kunstboeken, een bandopnemer en zo meer te verdienen. De zaaluitbaters schenken bovendien een pittige bak bier aan de winnende ploeg en tevens wordt er een wisselbeker ingezet. Men neme tenslotte zijn notaboekje en notere volgende speelkalender: vrijdag 19 april in het Gilden huis. op 26 APRIL IN Casino, op 3 mei in het Gildenhuis, op 10 mei in het Koninklijk Ateneum, op 11 mei kwisbal in het Gildenhuis en op 18 mei de spetterende finale in het Gil denhuis. Paul Van den Eede. Ja, het principe van de joker, die bij ons Ros heet, bestaat in de meeste kwissen. Het princi pe is doodeenvoudig: elke ploeg krijgt tijdens haar reeks de beschikking over een «Ros», de ploeg kan dit Ros tijdens de reeks slechts éénmaal inzetten, vóór het stellen van een vraag. Bij korrekte beantwoording van deze vraag zal het Ros de behaalde kwotering verdubbe len. Bij foutieve beantwoor ding heeft het Ros de behaalde kwotering verdubbelen. Bij fou- -tieve beantwoording heeft het, Ros geen negatieve waarde. Een zaalkwis werd ingericht om het publiek ook wat meer bij de ganse zaak te betrekken. Dat zit zo: we stellen enkele vragen en wie de oplossingen weet of meent ze te weten, steekt een schriftelijk antwoord in een bus. AHA, EEN KWISBAL Dit jaar organiseert U voor het eerst een gRoot Kwisbal (zaterdag 11 mei, zaal Gilden huis. orkest The Bluelines, inkomstkaarten aan vijftig frank). Dat is op dezelfde dag als het Bloemenbal. Waarom richt je dit bal in? Mensen van het «Love Me» team heffen hier de juryvoorzitter, Gust De Ridder, de hoogte in.

De Voorpost | 1974 | | pagina 17