n v.u. VRIJE TRIBUNE ARR. AALST P.V.V. K.P. C.V.P. B.S.P. HERMAN VAN DEN HOOFF EEN VAN VLAANDERENS LAATSTE ONAFHANKELIJKE BURGEMEESTERS omr mms Boot) MOTIE van de KOMMUNISTISCHE PARTIJ-afdeling Aélst 2 - 11/4/74 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten Op het ogenblik is het bijna zeker dat wij opnieuw naar een Rooms-Rode koalitie gaan met aan het hoofd Tindemans. Hiermee zal dan duidelijk bewezen wor den dat de beloften van de C.V.P. en van Tindemans «met deze man wordt het anders!» ijdele woorden waren waarmee opnieuw duizenden kiezers werden misleidt. Wij gaan opnieuw naar een op de rand af marxistisch beleid zoals onder Lefèvre en Eyskens. De ganse komedie van C.V.P. en B.S.P. die gedu rende de voorbije weken werd opgevoerd zal daar mee voor het land geen happy-end brengen. Inderdaad het land zal de rekening van het gesjachter tussen CVP en socialisten andermaal duur betalen. De onderhandelingen van de voorbije weken zijn immers niet sanders geweest dan een koehandel waarbij bei de partijen getracht hebben het laken naar hun zijde toe te halen, zonder aan de belangen van de bevolking te denken. Het vele water dat beider partijen in hun wijn hebben moeten doen door hun principes te laten varen zal duur worden be taald. De C.V.P. zal tegen zijn principes en beloften in de socialistische staats bedrijven aanvaarden en het risico van de miljarden investering lopen. De so cialisten zullen als tegen prestatie een rijkelijke bruidsschat meebrengen voor het vrij onderwijs en het idee van de pluralistis sche school in schijn be houden. Verder zullen de beide par tijen andermaal veel spre ken over de gewestvorming en het abortusprobleem, maar in gemeenschappelijk akkoord beide dringende problemen voor het land, in de diepvries stoppen en hopen dat zij niet worden bovengehaald in een hete zomer. VOor andere problemen als tewerkstelling, levensduur te...zal men vlug tot een akkoord komen, want de kandidaat-ministers staan te trappelen van ongeduld en Pasen nadert. Alleen verwachten dat de klokken van de Rooms-rode koalitie hun de ministerssjerpen zullen brengen. Daarbij hopen beide partij en dat de kiezers het be drog dat zij andermaal heb ben gepleegd, vlug zullen vergeten bij de naderende vakantie. Tindemans en de socialisten zullen hun hart sussen met de gedachten dat er geen andere oplos sing voor een meerderheid mogelijk is. Maar de kiezer zal andermaal het bedrog en verraad van C.V.P. en B.S.P. niet dragen. Zeer argwanend ziet men deze koalitie tot stand komen, omdat men uit de lessen van het verleden bij voor baat weet dat de toekomst met CVP en socialisten sa men weinig gunstig is. De kiezer weet ook dat Tinde mans een regering zal heb ben van ministers-mario netten die elkaar beloerend aan tafel zullen zitten, en zullen dansen op de wijze waarop andere bonzen bui ten de regering aan de touwtjes zullen trekken. Diane D'haeseleer Op verschillende plaatsen te Aalst werden door de R.A.L. op openbare gebou wen en zelfs op de Werf- kapel, met rode verg leuzen tegen Vanden Boeynants en hamers en sikkels aan gebracht. We houden er aan hier dik te onderstre pen, dat de KP met dit vandalisme absoluut niets te maken heeft. Voor wie de R.A.L. niet kent, dit is een gauchisti- sche splintergroep die zich de Revolutionaire Arbeiders Liga noemt, in hoofdzaak uit studenten en kleinbur gerlijke intelektuelen be staat, en druk op zoek is naar arbeiders... De R.A.L. is in feite een TGrotskystische groep met vertakkingen in verschillen de landen en die men vroe ger vooral aantrof in de havens en in sterk geïndu strialiseerde centra, maar die zich de jongste jaren in ons land vooral op studen ten geörienteerd heeft. Zich valselijk op de historisch georganiseerde arbeiders beweging beroepend, neemt zij haar toevlucht tot allerlei metodes die met de verantwoordelijke strijd van de werkers niets te zien hebben. Waar ze optreedt verdeelt ze. zonder ooit ver antwoordelijkheid op te ne men. Periodes van verwar ring genieten haar voorkeur Het laat geen twijfel dat de dwaze aktie te Aalst op het getouw werd gezet vanuit Antwerpen of Brussel. Schrijven dat de R.A.L. te Aalst niet bestaat, is echter ze onderschatten of ze spa ren. De plak- en verfaktie werd gevoerd rond de voor dracht van Ernest Mandel, zowat een der bisschoppen van het Trotskysme in West-Europa en die te Aalst op 3 april in het «Fabriksken» in de Welle- kensstraat kwam spreken, dit in het raam van een zogezegde «eerste marxi stische vormingscyclus.» En wanneer Mandel zo er gens komt, dan is er iets of dan tracht men iets uit de grond te stampen. Vanzelfsprekend laten we ieder de vrijheid van zijn overtuiging, zoals wij de vrijheid opeisen die te be strijden wanneer zij ons als gevaarlijk voorkomt voor de arbeidersbeweging. Ty pisch voor de Trotskysten - zoals voor Amade trou wens - is echter, dat deze groepen zich in allerlei or ganisaties nestelen en voor de openbare opinie poli- tiek-onbekenden als stro mannen aanwenden. In hoeverre dit voor «'t Fa- brieksken» geldt moet de leiding ervan zelf uitmaken. Wij stellen echter vast, dat in het plooibriefje waarin begin-januari het «C.V.S. 't Fabriksken» werd voorge steld, de R.A.L. werd aan gekondigd als een arbei dersvereniging. Bewust of onbewust? Aldus hebben we eveneens kunnen onder vinden, dat in de twee gro te vakbonden ook mensen voorkomen die op zijn minst sterke R.A.L.- of A- mada-sypathieên hebben. Nogmaals, er een overtui ging op nahouden is een recht, maar wanneer men vaststelt hoe deze organi saties op politiek onervaren jongeren jacht maken, dan lijkt het ons ook maar juist dat bepaalde van deze voor trekkers of propagandisten de moed zouden moeten opbrengen het dan ook met open vizier te doen. Deze organisaties hebben echter NIETS met de arbeidersbe weging te zien, integendeel zij streven er de vernieti ging van na. En waar we weten, dat er op de voor dracht van Mandel heel wat jongsocialisten, studenten van katolieke scholen en - kijk eens - jonge volks unie waren, dan achten wij het onze plicht hen te waarschuwen: belangstel ling voor de grote sociale en politieke problemen van deze tijd juichen we toe, maar wee u voor politiek avonturisme! Ray DE SMET Of protest van het vrij on derwijs. In het schoolpakt wordt voorzien, dat de Staat de werkingskosten van het vrij onderwijs betaalt. Met dat geld vereffenen de school- direkties de wedden van het administratief- en het arbeiderspersoneel en wor den de verwarming, de boe ken en het didaktisch ma teriaal betaald. De Staat is verplicht die werkingstoela gen te vereffenen vóór 31 januari van elk nieuw schooljaar. Voor het schooljaar 1973-74 is dit nog niet gebeurd! Voor wie verantwoordelijk is voor de noodsituatie, waarin het vrij onderwijs in Vlaanderen zich bevindt, is eenvoudigweg geen eks- kuus! Waarom treft de B.S.P.-minister van Natio nale Opvoeding niet de ra- dikale maatregelen omdat regelmatig en tijdig alle wedden, toelagen en ver goedingen stipt en juist vereffend worden? Het parlement heeft de wet van 11 juli 1973 goedge keurd. Waarom en door wie wordt de volledige uitvoe ring ervan geblokkeerd? Waarom weigert men het geld, dat noodzakelijk is voor de uitbreiding van het katoliek onderwijsnet? worden de direkties, het personeel en de ouders «gepest» om nadien ge makkelijker te bewijzen, dat de pluralistische school het enig alternatief blijkt te zijn? Het regeringsakkoord, dat door de nieuwe koalitie wordt voorbereid, moet on dubbelzinnig het bewijs le veren, dat nu definitief alle nog bestaande diskrimina- ties zullen opgedoekt wor den. Er zijn top-verant- woordelijken, die op het standpunt staan, dat het gebeurlijk wegwerken van de diskriminaties ongrond wettelijk zou zijn. In in vloedrijke anti-vrij-onder- wijs-milieus wordt dit standpunt hard verdedigd. Daarom ben ik ervan over tuigd, dat het geen zin heeft over het onderwijsbe leid en over het Schoolpakt te onderhandelen, indien niet a-priori en ondubbel zinnig door de koalitie-par-^ tner wordt aanvaard, dat de schoolpakteisen vanwege het vrij onderwijs zullen ingewilligd worden. Manu Ruys schrijft dat for mateur Tindemans de toe stand beheerst, «dank zij de kwaliteiten, die hem de jongste tijd populair heb ben gemaakt: eerlijkheid, zakelijkheid, openheid... Zijn voorstellen getuigen van diplomatieke bereid heid om de standpunten te overbruggen...» Zal de koa- litie-partner het bewijs le veren, dat ook bij hem de echte bereidheid aanwezig is om te streven naar een grotere verstandhouding en meer eerbied voor inzichten van de verantwoordelijken voor het vrij onderwijsnet? De nieuwe regering moet op basis van gelijkheid het bestaansrecht van twee on- derwijsnetten waarborgen! Roger Otte Volksvertegenwoordiger gaven zelfs de indruk een anti-socialistische koalitie na te streven. Heel wat B.S.P.- militanten houden het er bij dat men het maar eens zonder de socialisten moet proberen, te meer daar de B.S.P. elektoraal steeds slecht werd beloond voor haar regeringsdeelna men. Een ander element is dat de B.S.P. een kontrakt aanging met het A.B.V.V. nopens de gewestvorming. Deze over eenkomst is vooruitstrevend en wil zowel rechtstreekse ver kiezingen voor de gewestra den als hun uitrusting met een onafhandelijk uitvoerend or gaan, een soort gewestelijke regering dus. Dit gaat inzake regionalisering of federalisme heel wat verder dan het C.V.P.-B.S.P. standpunt dat nog steeds naar provincialisme zweemt. Welnu de hechte sa menhang van de socialistische beweging is ons duurbaarder dan een regeringsdeelname. Wij beklemtonen dit om aan te tonen dat, indien wij een re geerakkoord met de C .V .P zouden aanvaarden, de zaken klaar en duidelijk dienen te zijn op de meest essentiële gebie den als daar zijn de ekonomi- sche en sociale problemen, hel openbaar industrieel initiatief, de strijd tegen de inflatie, de gewestvorming, de kwestie van de pluralistische gemeen schapsschool en andere nog. Daarom hoeft het niemand te verwonderen dat de B.S.P. hard onderhandelt en het lan ger duurt dan formateur Tin demans had gehoopt en voor speld. Als «het anders moet worden dan voorheen», dan kan dit voor de B.S.P. slechts gebeuren in progressieve zin en dan mogen de afspraken geen aanleiding geven tot rechtse interpretaties. Als men, zoals de C.V.P heeft voorge houden, liever geen dan een slechte gewestvorming heeft, dan moet men niet komen aandraven met interprovincia- listische oplossingen, maar een konsekwente houding aannemen en de partijen van de eventuele oppositie voor hun verantwoordelijkheid stel len. Gezien de beperkte plaats ruimte voor deze bijdrage kun nen wij hier niet alle knelpunten belichten. Jammer, want eens te meer is het onthutsend te moeten vaststellen hoe in pers en massa-media de socialisten als de bozen worden afge schilderd. BERT VAN HOORICK We hebben reeds vroeger de gelegenheid gehad er op te wijzen dat «Het Volk» een merkwaardige en soms zelfs wat eigenaardige krant was. Men zal zich bv. de periode vóór 10 maart herinneren toen de Volksu nie en het Rassemblement Wallon van de ene dag op de andere van ekstremisten tot regionale partijen pro moveerden. Om enkele da gen later, toen de CVP terug een andere richting uitkeek, opnieuw verketterd te worden als gewone ek stremisten waarmee wel geen land te bezeilen zou zijn. «Het VOlk» is nu opnieuw aan een soortgelijke toon aard-verandering toe, zij het nu een beetje op een ander vlak. Wat is er ge beurd? Alle lezers van «Het Volk» zullen weten hoe de politieke kommentatoren van de tweede bladzijde zich reeds weken lang aan het inspannen zijn om aan te tonen dat de BSP in feite de enige volwaardige en zelfs de enige mogelijke regerings-partner is van de CVP. Dat liedje werd on middellijk na 10 maart aan geheven en het heeft ver schillende weken bovenaan de hit-lijst van «Het Volk» gestaan. Tot dinsdag 9 april jl. In «Het Volk» van die dag lezen we van de hand van Jef Claes: «Het socialistisch getreuzel be gint niet alleen de forma teur (Tindemans, nota van ons) maar ook zijn aanhan gers en zijn kiezers danig op de zenuwen te werken. Als vandaag het licht niet op groen wordt gezet, moet formateur Tindemans er mee gedaan maken en zo nodig naar andere partners uitzien. Hij mag niet langer met zich laten sollen.» Zo staat het er, letterlijk! En het staat er niet in het enkelvoud, het staat er in het meervoud. Als de woor den not iets te betekenen hebben en als Jef Claes weet wat hij schrijft - we hebben geen reden om daaraan te twijfelen - dan betekent zulks dat de CVP/PSC niet alleen moet zoeken in de richting van de ekstr. pardon!, van de regionale partijen. Tenzij de woorden i daad géén betekenis hebben en de redakti «Het Volk» zich gewot het niveau van de BSF gezet heeft. Met ma woordenvandaag morgen zwart, overm terug wit, enzoverdt naar gelang het verloo de gebeurtenissen naar gelang men den tegenstrever te kunnei neuvreren. zat tmoi nde ferv dhu Hoe dan ook, zelfs al[. de woorden van Jef met veel kilo's zout mi nemen, we noteren ii en 9dir i Du Tec iagd tere geval dat de kristen-d jest kraten van «Het VOII and reionale partijen onjheb hebben als mogelijke ners van de CVP, dan ook maar om BSP mee af te dreigen Dat is nog niet veel het is toch al iets. Dfq'er komt nog wel dat de - - nsaar haar kiezers zal teren en niet langer natówi persoonlijke en ander ddy langen van haar bo zpic die het mordikus b BSP houden, men hei»v< het raden naar waarom Ondertussen bereidt Volksunie een Vlaams-nationale opp< voor, waarmee iederee kening zal moeten hou Zottegem, 9/4/74 Dr. R. Van Leemp volksvertegenwoor «Politiekers, hou jullie handen thuis!» «PLATTELANDSBEWONERS WILLEN NIET OPGESLORPT WORDEN DOOR GEZICHTLOZE STADSMASTODONTEN» Burgemeester Van Den Hooff, uit Mespelare, mag dan aan het hoofd staan van een van Vlaanderens kleinste gemeenten, toch is h(j verre van de kleinste burgemeester uit de streek tussen Dender en Schelde. Hy deinst er niet voor terug iedereen zyn waarheid te zeggen, zelfs nit als hij het aan de stok heeft met ministeries. Onlangs nog b.v. verkondigde hy aan elkeen die het horen wilde, dat hij aan het ministerie van Nationale Opvoeding geen frank van de 19.000 fr. zou terugbetalen, die, volgens dit ministerie, door de gemeente Mespelare niet zouden opgebruikt geweest zyn. Met Volksgezondheid heeft hy trouwens ook al ambras gehad. Thans heeft hij tegenover de konsultatieve kommissie onder voorzitter schap van bestendig afgevaardigde De Wilde onomwonden zijn mening te kennen gegeven in verband met de geplande fusies van gemeenten. Hoe het formatieberaad zal aflopen kunnen wij, op het ogenblik dat wij dit artikel ple gen, niet voorspellen. Alles blijft mogelijk. En tenslotte zul len het de algemene ledenver gaderingen van de B.S.P.- afdelingen, de arrondissemen- tele kongressen en het natio naal kongres zijn die zich over een eventueel akkoord tussen de onderhandelaars van C.V.P en B.S.P. ZULLEN UITSPRE KEN. Een opiniepeiling heeft uit gewezen dat de voorkeur van de bevolking in grote mate naar een C.V.P.-B.S.P.-regering gaat. Dat kunnen wij best be grijpen. Er is mist op komst en dan rijdt men liefst met be proefde stuurlui. Met mist be doelen wij een verder galoppe rende inflatie, stijgende leven sduurte en voorspelde stijging van de werkloosheid. Dan heeft men liefst de socialisten in de regering. Niet iedereen in de B.S.P. is op regeringsdeelname ge brand. Daar is vooreerst het feit dat vooral in Vlaanderen zowel de Cvp als de P.V.V. en de V.U. de verkiezingskampanje tegen de B.S.P. hebben gevoerd. Zij BUFFERGEMEENTE Zoals men weet is er sprake van de landelijke gemeenten Oude- gem. Mespelare en Schoonaar- de bij Dendermonde te voegen. Voor de konsultatieve kommis sie kwamen de burgemeesters van deze gemeenten met een alternatief plan voor de dag dat erin bestaat over te gaan tot de fusie van hun onderscheiden gemeenten samen met Gijze- gem dat evenwel tot het arron dissement Aalst behoort. De bedoeling van dit alternatief plan is een landelijke bufferge meente tot stand te brengen tussen de twee groten Aalst en Dendermonde ten einde de bevolking haar eigen aard niet te ontnemen. Uit een aantal steekproeven is ondertussen ge bleken dat de meeste inwoners van Mespelare. Oudegem, Schoonaarde en Gijzegem ge kant zijn tegen een opslorping door Dendermonde en Aalst. Volgens burgemeester Van Den Hooff uit Mespelare vergeten de fusiemakers al te vaak rekening te houden met de man in de straat die er lak aan heeft opgenomen te worden in een anonieme administratie voor dewelke hij nog louter een nummer zou beteken. De inwoners van Mespelare. zegt Van Den Hooff. zullen zich nooit kunnen aanpassen aan de stadsmentaliteit van de Dendermondenaars. Ander zijds wensen wij ook niet door de Dendermondenaars als boerkens behandeld te worden. In Mespelare wordt een burge meester beschouwd als een vertrouwensman tot wie elk van de 467 inwoners zich kan wenden met problemen van uiteenlopende aard. In een grote stad daarentegen is hij in de meeste gevallen alleen maar het hoofd van een ingewikkelde administratie. DURE FUSIES Of gefusioneerde steden en gemeenten niet voordeliger uit vallen wat de personeelsbezet ting betreft? Neem nu b.v. Dendermon de, aldus Van Den Hooff, dat een paar jaren geleden fusio neerde met het toenmalige St.- Gillis en Appels. Men beweerde destijds dat deze fusie een inkrimping van het adminis tratief- en 'politiepersoneel met zich zou brengen. Achteraf moeten we echter vaststellen dat ht tegendeel uitgevallen is. In het huidig Groot-Dender- monde zijn er b.v. nu om en bij de 40 politieagenten in dienst, d.w.z. een politieagent per 500 inwoners. In Mespelare doen we het met 1 veldwachter die amper 2 uur per dag dienst doet. Onze part-time secretaris presteert wekelijks slechts 18 uur. Het gemeentehuis is in Mespe lare voor het publiek toeganke lijk voor inlichtingen en dienst verlening op dinsdag- en don derdagavond van 18 tot 20 uur, alsmede de zaterdagvoormid dag van 9 tot 12 uur. Wie als arbeider of bediende een inlich ting op het stadhuis wenst dient een dag vakantie te nemen. Het gemeentehuis van Mespelare is daarentegen toe gankelijk tijdens de uren waar op praktisch eenieders dagtaak ten einde is. Welke grote gemeente of stad kan zich op dergelijke dienst verlening beroemen? Met deze en andere argumen ten wil Van Den Hooff bewij zen dat een lilliput gemeente als Mespelare goedkoper te besturen is als ze zelfstandig blijft. Over die zelfstandigheid maakt Mespelare's burgemeester zich evenwel geen begoochelingen. Laat ze in godsnaam in Brussel dan toch de H. Geest over hun illustere hoofden laten neerdalen en besluiten tot de samenvoeging van Mespelare, Oudegem, Schoonaarde en Gij zegem. Zij zouden er een dienst mee bewijzen aan de belasting betaler in het algemeen en aan de inwoners van de vier ge meenten in het bijzonder. &ds I stei ït.V dol lijn' t t sscl inig rsor rd )N1 POLITIEK Als eerste verkozene op politieke gemeentelijst d e|n Van den Hooff, bediende Spoorwegen, de politi geen goed hart toe. Een van de redenen, Van Den Hooff, waarop meeste politiekers zo gel liggen op de doorvoertnj fusies is, dat de partijen lede ogen aanzien dat e een aantal onafhankelijk» partijgebonden burgemt zijn die ze van de kaart w geveegd te zien. Met de gt de fusies zullen bijgevo laatste onafhankelijke I meesters verdwijnen. Vo bevolking zal zulks met gen dat zij voortaan tot c de kleur zal moeten be als burgemeester en sche om nog een gunst te verkr Dergelijke toestand noem Den Hooff een ramp vc plattelandsbevolking. Burgemeester zoals Ht Van Den Hooff zijn m naar ons hart. Geen blad de mond. Steeds bereid t< vraaggesprek voor de per sen. Een pint voor de na de gemeenteraad. Een sigaar figuurlijk dan ni lijk voor de schrijvelaa een of ander punt va dagorde verkeerd interprt den in hun artikel. Wij ku jge ervan meespreken: van pn pinten en... van de sigaren Robert Pt n ht JAT KOMT Hmito U'iET MEER Oj> pie srimMM scHem t Wil men?... HET muciMC] iïj/FER CjAAT AcHTERuiT IN Baasrope! ïnd Ddij Op donderdag 28 maart 1974 werd op de gemeer n raadszitting van de stad Aalst een nieuw tarief voor gebruik van de «dienst 900» goedgekeurd, meerderhsefi min twee onthoudingen tegen oppositie. Door d ien beslissing zou het tarief van de «900» als volgt wort gewijzigd: per rit 400 F vast recht (vroeger 150 F ht< en 10 F per kilometer (vroeger 20 F.) De Kommunistische Partij van Aalst, in algemt vergadering bijeen op zaterdag 30 april, verzet zich r 1 klem tegen deze uiterst onsociale tariefverhoging. Zi van mening dat dergelijke dienst zo laag mogelijk mC™ worden gehouden en in feite zelfs gratis zoi moei zijn. Zij zal dan ook tegen deze beslissing wettelijk bezwaar indienen bij het Aalsters schepenk lege en roept de bevolking en de onderscheide sociale organisaties vande stad op dit protest steunen. Spijts deze tariefverhoging uitgaat van een richtlijn v het ministerie van Volksgezondheid en van het Gez dat alzo een nieuwe belasting afschuift op de vera woordelijkheid van de gemeentebesturen, blijft het de gemeenteraad deze te aanvaarden of te verwerpt Wij dringen dan ook bij alle Aalsterse gemeenteraat leden aan hun verantwoordelijkheid tenvolle op nemen en deze nieuwe last te verwerpen wanneer c opnieuw voor de gemeenteraad wordt gebracht. Aalst: 30 maart 1974. K.P.B.-afdeling Aalst

De Voorpost | 1974 | | pagina 2