RINTERS IN DE HEILIGE STAD ARANAS ens- reizen WAAR OOK MET VERDRIET GELD WORDT VERDIEND er gelegenheid van het bezoek der Belgian rinter Trotters heeft India een mini-heruitgave gn de slag van 1302 beleefd die eindigde aan e boorden van de fantastische Ganges- 'room. Na hun tocht in Khajuraho door de ste- en sex-shop van duizend jaar geleden waar y 'ij het in een vorig nummer over hadden zou den onze reizende drukkers het vliegtuig nemen ear Varanas of Benares, de meest ontroerende n tegelijk afschrikwekkende, de heiligste stad ..ok van India, het Mekka van de Hindoes waar 'Slke dag duizenden pelgrims op bedevaart ko- len naar het vuilste water van de wereld, waar 'uizenden Indiërs komen om te sterven en waar )!je armste families geld verdienen door hun ver driet te laten filmen en fotograferen door nieuwsgierige toeristen. Maar eer ze dat beleef- 'en moesten de Printers in Khajuraho een plaats eroveren in een vliegtuig dat uit Agra kwam met '\an boord een onvermijdelijke groep Amerika- en en ook een ploeg Fransen die, om aan zich- etf wijs te maken dat zij nog iets betekenen, niet Heen al de plaatsen hadden bezet die de Bei en waren voorbehouden maar die daarenbo- v en de schaarse, nog lege stoelen, nog met hun iiszakken en bagage hadden bemeubeld. Dat 7. onden de Printers, hoofdzakelijk Vlamingen, iet nemen en onder de leiding van reisbaas "ieirue die zich voor de gelegenheid tot een '"'ieuwe Jan Breydel ontpopte, begon het ge- - echt tegen de Fransen. r P Js een Fransman gezeten is vp de plaats van iemand an- "ers en op de koop toe over- ligd is dat hij méér waarde leeft dan de vreemdelingen die hij tekort deed is er maar .één middel om hem te doen opstaan de Marseillaise spe len. Aangezien onze Trotters de middelen niet hadden en aid n het midden, lijk met witte doek over, rechts beneden hout voor de M l|kverbranding. .ook dèt Is leven Wachten op de dood Verbolgen wordt toe- |ekeken waarom die Europeanen niet méér eerbied hebben voor lun traditie lil Foto F. HERREBOUDT niet over de nodige uitrusting beschikten om dat lied ten ge hore te brengen, moesten zij zich op een andere manier be helpen. Zij begonnen een dis- kussie met de Fransen en trachtten dezen ervan te over tuigen dat zij ten onrechte plaatsen hadden ingenomen die hen niet toekwamen. De Fransen zijn in diskussies bui tengewoon sterk. Moest de Franse frank door de Franse diskussies worden gedragen, hij zou de duurste van Europa zijn. Nadat zij getracht hadden hun rechtmatige plaatsen te bemachtigen met hoofse dis kussies namen de Vlaamse reizigers hun toevlucht tot de klassieke scheld- en schimp woorden waarmee wij aardig een mondje vooruit kunnen. Maar de Fransen lieten niet begaan en bleken in het schimpen even sterk als de Vlamingen. Dies was er voor onze mensen maar één oplos sing het geweld. Moedig en krijgshaftig trokken zij het vlieg- tuig binnen en begonnen zij te wringen en te duwen voor hun gereserveerde plaatsen. Het mondgeweld was zo sterk dat de Indiërs die van de twee strijd getuige waren nog 's avonds aan mekaar vertellen van het heroïsch gevechtna tuurlijk hebben de Belgen het gehaald. De Fransen moesten ten slotte wijken, afdruipen en taxi's huren om verder te gera ken terwijl de Belgen in hun overwinningsroes naar de Ganges vlogen. Sedert die memorabele dag is de gene genheid voor la douce France bij de Trotters enigszins aan de lauwe kant. De Fransen van hun kant. die tijdens de auto tocht met zware pech hadden af te rekenen, zijn over de Belgen in het algemeen en over de Vlamingen in het bij zonder niet meer te spreken. Tegenover het fantastische van Benares was de strijd met de Fransen gauw vergeten. Want de stad slaat elk individu klein van verbazing, van be-., wondering, van angst en soms ook van walg. Eerst maakten de Belgen een rondrit door de stad zij zagen de Durgatem- pel, de universiteit, de Marble Shivatempel, de moskee van de Moghulkeizer Aurangzeb en de gouden torenspitsige tempel van Vishwanath Maar de sensatie zouden onze toe risten beleven toen ze de vol gende ochtend een tochtje gingen maken op de heilige Gangesrivier. Onvergetelijk, onbeschrijfelijk is dat. Het be gint 's morgens heel vroeg als de hete zon pas in de lucht hangt, als het nog niet al te warm is. Van overal zijn dui zenden en duizenden mensen gekomen om zich te wassen en te baden in dat vieze, vuile maar heilige water van de Ganges. Ik zie het nog voor mijn ogen alsof het gisteren was ik heb in de heilige wate ren van de Ganges krengen gezien van dode honden, kat ten en koeien. Ik heb er hopen drek, modder en vuiligheid zien drijven en op enkele meters daarvandaan heb ik honder den mensen van dat water zien drinken, zich met dat water zien wassen, dat water zien meenemen om het aan hun vrouw en hun kinderen te ge ven. Het Het water geeft kracht naar ziel en lichaam, zo gelo ven de mensen, het is een ver zekering tegen alle mogelijke kwalen, het is een ticket voor het eeuwig geluk op verre of korte afstand. Ik heb aan de boorden van de Ganges oude versleten zieke kapotte gebro ken mensen gezien die zich van honderden kilometer ver lieten voeren, dragen of bren gen, die zich dagen en nachten hadden voortgesleept om in dat water te kunnen afdalen en aan de boorden van dat water te kunnen sterven. Alle krach ten van alle mogelijke goden liggen in dat watermaar vermoedelijk doen de goden hun best om die krachten te verbergen want een mens moet zijn ogen en zijn neus dichtdoen wanneer anderen die krachten tot zich nemen of over zich heen laten glijden. We leren altijd dat het geloof bergen kan verzetten. In Bena res kan men zien dat het geloof nog véél meer kanhet kan duizenden doen drinken van het Gangeswater, en dat is veel sterker dan de hoogste berg. Benares of Varanasi, de vroegere en de huidige benaming van het mekka van het Hinduïsme. onder de zonneschermen zitten de vele Hindoe-priesters die de boetelingen helpen en bijstaan. Tevens zorgen zij voor de vestiaire van de Ganges-dopelingen Foto F. HERREBOUDT zijn eigen geloof en zeden wordt getroffen door de diepe ernst en het heilig geloof van deze meestal zeer arme en ongelukkige mensen die hier soelaas vinden voor de talloze problemen van hun hart en die weggaan met een grote hoop op een rozere toekomst. De tocht naar de boorden van de Ganges door smalle straat- De Yoga-beoefenaar, in zijn uiterste mlni-kledij besmeert zich, na zijn zoveelste «oefening-voor-aardse-onthechting» met olie Van dat alles blijft de Ganges de uiterste getuige en daarnaast gaat het leven voortleven en sterven vlak naast elkaar Foto F. HERREBOUDT Men kan de rivier bereiken langs monumentale trappen waarop heilige koeien etens resten zoeken, een bonte me nigte bedelaars om hulp smeekt en allerlei heiligen en priesters tegen betaling de ge lovigen zegenen en zieleheil beloven. Het heet dat het water van de Ganges de zielen pro per wast. Dat is best mogelijk. Om de lichamen proper te krij gen gebruikt men echter best ander water. Benares heet eigenlijk Vara nasi, wat betekent «in het bezit van het water». Zij is een van de oudste steden ter wereld. Zes eeuwen voor Kristus trok de Boedha hierdoor om zijn leer te preken en reeds in de zesde eeuw van onze tijdreke ning kwamen Chinese pel grims langdurig op bezoek. Voor de ongelovige Europeaan en voor de even skeptische Amerikaan die slechts zweren bij de hygiëne zijn de taferelen bij de Ganges onbegrijpelijk maar wie afstand kan doen van amilieplanning kan volgens de inlandse wetenschapsmensen de enige redding worden van India, het tweede meestbevolkte land van de ganse aarde Wie zal het nog uitmaken Foto F. HERREBOUDT Kerkstraat 70 9330 DENDERMONDE T' - 216.32 - 248.93 Telex 26795 jes is voor de Europeaan in de eerste plaats een tocht door de vuiligheid, de drek, het slijk, het stof. Het is of de smerigste vui ligheid van heel de wereld in de stegen en die krochten is sa- mengekoekthet dringt door kleren en bagage, het kruipt door uw huid, het geeft u een gevoelen van walg en misse lijkheid. Wie dèt eens heeft ge zien buigt het hoofd voor de geheime krachten die het dui zenden mensen mogelijk maakt in die vuiligheid te leven, of beter niet onmiddellijk dood te gaan van miserie en walg, in stegen die hoogstens ander halve meter breed zijn. En dan is er de onvermijdelijke hallucinante tocht naar Jalsa in Ghat, de plaats waar de lijken worden verbrand. Wie aan de boorden van de Ganges sterft, wie langs het water door de vlammen wordt verteerd en wiens asse over het water wordt uitgestrooid heeft méér kans om in de eeuwige geluk zaligheid te belanden dan an deren. Vandaar dat nabij de Ganges veel lijken op de brandstapel komen boven de welke blauwe rookwolken op- walmen. De doden zijn in witte of rode doeken gehuld en wor den vlak bij de rivier verbrand in bijzijn van vrienden of familie leden. Natuurlijk willen de toeristen dergelijke taferelen filmen en fotograferen. Maar de Indiërs nemen dat niet. Het heet dat zij in hun verdriet en hun treur zangen willen geëerbiedigd worden. In feite heb ik vastge steld hoe meer men naar het oosten van Indië trekt, hoe minder de mensen van fotogra fie houden. Vooral de jongeren hebben er een hekel aan dat de vreemdelingen hen op de ge voelige plaat brengen. Bij verschillende reizen heb ik bij de jongere en zeer fiere In diërs een steeds sterkere vijandigheid bemerkt tegen over al diegenen die fotografe ren. Zij nemen het niet, zij die de oneindige problemen van hun toch prachtige land ken nen, zij die houden van dat land, zij die beseffen dat zij in het stof en de armoe niettemin de dragers zijn van een eeu wenoude kuituur, dat vreemde lingen vooral fotografische en filmische belangstelling heb ben voor minder mooie dingen en voorvallen. Zij betogen dat wij in Europa het ook niet zou den aanvaardëh dat Indische toeristen bestendig de minder mooie kanten van onze samen leving zouden fotograferenzij vergeten daarbij dat wij in Eu ropa niet de armoe kennen die miljoenen van hen is bescho ren maar dat wij ook niet de fierheid en het nationaal be wustzijn hebben dat hen siert. Bijgevolg kan het soms gevaar lijk zijn bepaalde tafèrelen van het Indisch leven en sterven te filmen; ik heb het meer dan eens beleefd dat fototoestellen werden stuk geslagen, dat fo tografen ijlings moesten vluch ten voor woedende jonge ren maar met geld is alles mogelijk, ook in India. Sommi gen die niet dulden dat men het verbranden van de lijken komt filmen en dat men de rouwende familie fotografeert kapituleren en laten alle opnamen toe wanneer zij ervoor worden be taald. En alleen diegenen die nooit India hebben gezien, die vieren. Maar soms breken de koorden met alle gevolgen van dien. De volgende dag heoben de Printers een bezoek gebracht aan de begraven Boedhisti- sche stad Sarnath, waar Boedha voor het eerst predik te, waar de mooiste ruïnes en fresko's te zien zijn, waar naast het Mulugandhakuti-Vihara, een modern boedhistisch bouwwerk ook een Chinese tempel en een Thibetaans klooster is te zien. Voor het eerst hebben de toeristen daar Thibetaanse monikken kunnen zien die uit hun land werden gedreven en die hier in dee moed en met veel stoïcisme hun leer verder beleven en ge tuigen van eindeloos geduld en van een bewonderenswaar dige onthechting van alle mate riële beslommeringen. En onmiddellijk in de buurt van al dat hallucinante, in de buurt van het stof, het vuil en de drek, in de buurt van de tempels en van de sporen van eeuwen be schaving in kuituur, op enkele passen van onbeschrijfelijke armoe kan de Europese reizi ger de mooiste zijde ter wereld kopen, een zijde die met haar feeërieke kleuren een streling is voor het oog, een zijde die alle vrouwen van de wereld en alle vrouwen van elke leeftijd mooier maakt dan ze ooit wa ren of zullen zijn. Op deze plaatsen van het wondere India is de mooiste zijde een symbool van de mens de mens die ondanks ellende en armoe, ondanks een smeerboel en een mest hoop, ondanks dood, bijge loof, armoe, ziekte en vuil altijd opnieuw de hoop door het le ven draagt dat het eens alle maal veel beter en schoner zal worden. Ook in India-. Zonder die hoop en dat geloof zouden Ook hij geniet op zijn manier van dèt leven dat waarschijnlijk op een betere incarnatie hoopt IFoto F. HERREBOUDT nooit het stof en het vuil van de smalle steegjes hebben moe ten smaken, zullen zeggen dat zulks onbegrijpelijk is. Niet alle lijken worden hier echter ver brand. Dode kinderen en koeien worden verondersteld zo rein te zijn dat hun stoffelijk overschot niet door de vlam men moet worden gezuiverd. Daarom worden de lijken van kinderen en de krengen van heilige koeien met koorden en touwen aan zware stenen ge bonden en midden de stroom in het water neergelaten. Men veronderstelt dat zij op de bo dem één worden met de heilige wateren van de heiligste der ri- duizenden mensen zelfmoord plegen. India is niet alleen een beeld van oude kuituur, van veel rijkdom en van nog meer armoe, het is ter wereld het pakkendste beeld van einde loos diep vertrouwen in het le ven en in de mens. vervolgt Daar de artikelenreeks over India met enkele weken vertra ging verschijnt wegens de ziekte van onze medewerker, kunnen foto's en reisindruk ken nog steeds overgemaakt worden tot einde april aan De Voorpost, Oude Vest 32, 9330 Dendermonde. De Voorpost -• 12/4/74 - 5

De Voorpost | 1974 | | pagina 5