DW WOORD KRUISWEG DOOR AALSTERSE STRATEN OP GOEDE VRIJDAG PASTORIJ, ENIG WAARDEVOL GEBOUW TE EREMBODEGEM WORDT GERESTAUREERD at BEDRIJF DE MEESTER OOK TE AALST GEKONTESTEERD lsa MEDELEVEf AALST, HOOFDPLAATS VAN KEIZERLIJK VLAANDEREN 6 12/4/74 - De Voorpost Velen op de St.-Jozefparochie zullen met een beetje weemoed terugdenken aan de jaren 1950-52 toen vele mensen uit elke gebuurte ter gelegenheid van Goede Vrijdag een houten kruis versierden met veel bloemen en kaarsen, 's Avonds kwamen de geburen in groepjes bij het krius bidden. Een typisch voorbeeld van een volksdevotie uit die tijd. Bepaalde mensen werden er door getroffen... Er zat iets in... De bestuursleden van de toneelbond «LANGSOM BETER» van het patronaat vonden dat het kon uitgroeien tot iets prachtig. Alle bestuursleden o.a.: Robert schoon- jans, Frans De Koninck, Jozef Van Herreweghen, Emiel Backaert, E.H. Pastoor en vooral E.H. Weyn waren akkoord: die kruiswegmanifestatie kon iets groots wor den! De bezieler van dit alles was vooral E.H. Weyn, on derpastoor van St.-Jozef, nadien E.H. Mussche jaren de organisator geweest van deze prachtige uitgebeelde kruisweg in de straten van Aalst. De eerste maal dat dit zou plaats grijpen, werd het groots opgevat. De veertien staties werden allemaal uitgebeeld. Een massa volk deed de kruis weg mee... In 't klein parksken waar de statie «Jezus sterft aan het kruis» werd uitgebeeld brak plots een hevig onweer los, het donderde en bliksem de...Alle mensen en zelfs de spelers en figuranten vluchtten weg... Dit was het einde van de eerste kruiswegmanifesta tie. Een onvergetelijk ein de... maar met veel schade aan de klederen! Ditjaar zal voor de 24e maal de kruisweg door de straten van Aals trekken. Een oude gewoonte... maar dit jaar weer wat nieuws... een begin om volmgend jaar met grootse luister het jubileumjaar te vieren. Nu op Goede Vrijdag wordt de doodstrijd van Jezus in de Hof van Olijven uitge beeld met behulp van een klankmontage voor de buil ding «Ter Beken» aan het Esplanadeplein. Daar verza melt zich nu het volk zoda nig dat om 20 uur Kan begonnen worden. De kruisweg door de Aalsterse straten op Goede Vrijdag, een traditie geworden. We doen dit jaar beroep op ongeveer veertig spelers en figuranten, zij zullen de verschillende staties uit beelden. De te volgen weg Esplanadeplein met de uit beelding van de doodstrijd van Jezus in de Hof van Olijven. Stationstraat, Bauwens- plein met de uitbeelding van «De eerste val van Je zus onder het kruis». Terug Esplanade (vierde statie), Dendermondse steenweg met aan de Konkel de uit beelding van de vijfde sta tie («Simon van Cyrene helpt Jezus het kruis dra gen». We volgen dan de Varen laan, P. Benoitstraat (zesde Statie), val. De Sadeleer- straat en de Wellekens- De geschiedenis van de pastorij is te lezen in het tijdschrift «Het land van Aalst, Erembo- degemnummer», uitgegeven in 1950 door de heemkundige vereniging «Het land van Aalst» Dit is in het bezit van de heer Temmerman, direkteur van de gemeenteschool te Erembode- gem. Gegevens over de pastorij van voor de helft van de 16de eeuw werden niet gevonden. Op 23 april 1582 werd ze, samen met de kerk, door de geuzen in as gelegd. Kort daarop kocht de pastoor naast het afgebran de puin een stukje grond, waarop hij met het nog bruik bare materiaal een bescheiden woninkje oprichtte. Hij verbleef er zeiden; doorgaans verbleef hij te Aalst. Toen hij verplicht werd te Erembodegem te wo nen, liet hij er een pastorij bouwen. Om de financiering van de bouw ter hulp te komen, lieten de aartshertogen Al- brecht en Isabella toe een cijns te heffen van 15 stuivers op iedere ton bier te Erembode gem. Dit bracht een totaal op van 400 gulden. De pastoor en de parochianen brachten ook het hunne bij. De pastorij, voltrokken in 1613, was gedekt met stro. In de omringende hof lag een bron, en tijdens de bouw liet dt pastoor de put metsen. Deze put schijnt ver dwenen te zijn. In 1685 liet pastoor Adolf Droesbeke heel de pastorij in steen oprichten. Toen pastoor Mercier hier in 1732 aankwam, vond hij de pastorij in een erbarmelijke toestand. Er was geen sprake meer van vernieuwen, maar van herbouwen. Hij verzocht de abdis van de Groenenbriel een nieuwe pastorij te bouwen. Deze eiste in ruil daarvoor -de tienden van de pastoor op, wat hij weigerde. Vervolgens wende hij zich tot de abdij van Affligem. maar kreeg ook hier een negatief antwoord. Hij ging nu op eigen houtje geld zoeken en vroeg de aartsbisschop van Mechelen de toelating om te lenen. Dit werd hem toege staan. Langs de noorderkant werd de pastorij negen voet verbreed en het dak werd met pannen bedekt. Binnen en buitenmuren en al het inwendi ge was nieuw. Het ganse werk kostte 2390 gulden. Mercier overleed in 1762. Zijn opvolger moet maar weinig respekt gehad hebben voor zijn werk, want onderaan zijn laatste jaarschrift zette hij: «De onder- vindinge heeft geleert ten aen- sien van dit huys het volgend jaer schrift waer te wesen: In obitu aedificantis misere labe- scit.» Anders gezegd: Mercier liet na zijn dood een miserabele pastorij achter. In 1782 werd deze pastorij afgebroken en in hetzelfde jaar verving pastoor Sterkx ze door een nieuwe, die er nog staat. RESTAURATIE Het gebouw, veruit het enige met geschiedkundige waarde te Erembodegem, geraakte meer en meer vervallen en enige tijd geleden werd dan ook besloten tot restauratie, op initiatief van de «komissie voor landschap pen en monumenten». Het ganse projekt is in handen van de heer Bourlon, architekt te Erembodegem. Onder zijn des kundige leiding wordt de res tauratie uitgevoerd, volledig in de stijl van 1780. Het oude stuk wordt helemaal behouden en een woonkamer en twee gara ges worden nog bijgebouwd. De voorzijde van het oude huis was vroeger, zonder veel vakkun digheid, geverfd en daarna bepleisterd. Dit pleisterwerk is er nu volledig afgehaald *odat het metselwerk terug zichtbaar is, wat de authenticiteit zeker ten goede komt. De ramen waren voorzien van vensterlui ken, waarvan de haken nog in de muur aanwezig zijn. Nieuwe luiken zullen worden aange bracht. De trap aan de achter zijde, met zijn prachtige leu ning, wordt ook behouden. HeL is wel opvallend dat de pastorij achteraan mooier is dan voor aan. Men kan zich de vraag stellen of de achterzijde niet oorspronkelijk de voorzijde was en of er geen straat liep naast de dender. Het interieur, met de massieve deuren en de mooie plafondversierselen wordt ook volledig behouden en bijgewerkt. Er wordt wel gewijzigd wat de indeling der kamers betreft. De prachtige eikenhouten meubelen in Louis XV stijl werden overgebracht naar de kelders van de kerk en zullen later op hun oorspronke lijke plaats worden terugge plaatst. Deze meubelen zijn trouwens geklasseerd. De kos ten worden geschat op ruim vijf miljoen en komen ten laste van de staat, de provincie en de gemeente. Momenteel is er voor ongeveer twee miljoen uitge voerd en men hoopt met de werken klaar te komeii tegen het einde fpn het jaar. De pastorij behoort samen met het kapelleken Ter Muren en de St.-Amanduskapel tot de oud ste gebouwen van Erembode gem, en men ziet het nu al: het wordt de trots van gans de gemeente. Dirk Walgraef De opknapwerken aan de pastorij komen beslist niet te vroeg. (Ib) cK^aU^QeM.-Pastorj-UCure" straat waar de zevende sta tie wordt uitgebeeld «Jezus valt voor de tweede maal onder het kruis». Vervolgens Meuleschette- straat waar de achtste sta tie wordt uitgebeeld (Jezus vermaant mde wenende vrouwen). Dan de Koolstraat (negende statie). In het Astridpark wordt de elfde statie uitge beeld «Jezus wordt aan het kruis genageld». Het is tel kens het hoogtepunt van de kruiswegmanifestatie. Te midden van een prachtige omgeving op de flank van een kleine heuvel staat het kruis met de Stervende Kristus. De boetetocht gaat verder langs de Duivekeetstrat (elfde Statie), de Vlaande- renstraat (twaalfde statie). In de Sint-Jozefskerk krij gen wij de uitbeelding van de 14e statie «Jezus wordt in het graf gelegd». Dit grootse gebeuren op de ZO Het Dendermondse bedrijf De Meester wordt het d( jongste weken niet gemakkelijk gemaakt. Een mogelij Ote ke inplanting van een asfaltproducentende fabriek oèen terreinen aan de nieuwe Denderbrug te Gijzegem kreej tijdens het commodo en incommodo onderzoek af t< rekenen met honderden mondelinge en schriftelijke be zwaren. Nu wordt de inplanting van hetzelfde bedrijf aan de Zeebergbrug te Aalst, dat vooral gericht is oj jru betonwegenbouw, door de bewoners van de aanpalen jgi de straten gekontesteérd. Sedert jaar en dag produ ceert het bedrijf te Aalst niet alleen betonproduktei doch voor de bewoners van de Vilanderstraat, Van de ''^y Noot straat, E. Bosteelstraat ook stof en vuiligheid Geen huisvrouw acht haar was veilig. Stof kar afgenomen worden bij hopen. Rook hindert de wegge» bruikers, bij een slechte windrichting, aan de Zeeberg brug. Het is niet de eerste maal dat er klachten geui werden. Recentelijk werd een politierapport opgesteld. D( klacht die aan de burgemeester overgemaakt werd diende aan de bestendige deputatie doorgegeven t< worden daar het om een bedrijf van eerste kategorii gaat. Aan de provinciale diensten om in deze kwestii van hinder van het leefmilieu voor de bewoners tussei de zeebergbrug en het park, een beslissing te treffen) (jv) St.-Jozefsparochie is elk jaar maar mogelijk dank zij de medewerking van het stadsbestuur die elk jaar opnieuw zorgt voor het plaatsen van de kruisen. Sedert vele jaren zorgen brandweerlieden onder lei ding van luitenant michiels voor de prachtige verlich ting van de uitgebeelden "statie. Helpen hem erbij: de heren Verspaille, Welle- man en Gillade. De politie zorgt voor het goede verloop van de tocht. Gans dit gebeuren staat onder leiding van de «Ghe- sellen van het H. Kruis» o.a. Emiel Backaert, Pol De Brauwer, Walter Van Herre weghen, Frans De Koninck en de parochiepriesters. Dit jaar wordt de kruisweg manifestatie iets nieuws, in voorbereiding reeds voor de vijfentwintigste uitgang volgend jaar. Op maandag 8 april 1974 li de heer Benoit Puttemai op 67-jarige leeftijd te Aalsf overleden. Deze zeer ge liefde figuur, gedurendi vele jaren schoolhoofd de wijk Arend, verwierf vooral bekendheid als au teur van het boek «Pe Klak». Op donderdag 11 april te 1® uur ging de absoute door in de parochiekerk van zijr'o®1 geboortedorp Baardegemllefl waarna het stoffelijk over] schot ten grave werd ge dragen, ledereen wordt uit] genodigd tot de Plechtig Rouwdienst in de Part chiekerk van het H. Hart t Aalst op maandag 15 aprl te 11 uur. Rouwadres: Bredestraaj 162 Aalst. Langs deze weg bieden v aan de familie onze blijkerf van medeleven aan. Brieven waarvan de afzender niet aan de redactie bekend iskomen niet voor plaatsing in aanmerking.j De redactie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de ii.houd staat. De pastorij te Erembodegem een van de enige, zoniet het enige gebouw met historische waarde. (Ib) Een zo kostbaar bezit laten wij vervallen en verkwanse len: eerst blinkende tegel tjes tegen aan geplakt, nu overstreken met helle, schreeuwerige kleuren, een echt karnavalspak! Kan een handelaar niet begrijpen dat een voorname gevel de ernstige koper meer aan spreekt dan het ordinaire kleurengespetter? De vereniging voor Aalsters kultuutschoon staat erop dat deze zijn waarde zou terug krijgen naar de teke ning van architekt Bernard Goethals, als illustratie op genomen in de «Historiek der oude straten» door Pe- trusk van Nuffel (Januair 1914). De aanleg van het KEIZER LIJK PLEIN is ee lofwaardi ge en (althans gedeeltelijk) geslaagde urbanisatie op de vroegere omwalling van de stad: de Kastanje Ves ten. De eerste huizen werden er gebouwd in 1792, linden en wilde kastanjelaars ston den er reeds in 1805! Het toenmalige stadsbestuur heeft zich wellicht geïnspi reerd op de imposante schepping van het Brussel se Koningsplein. Het is hier -toch aan de ene zijde een voornaam en tijdge bonden geheel geworden, enigszins te vergelijken met de gelukkig gaaf ge bleven Cogels-Osylei te Antwerpen. Sedert Enkele jaren wordt die uniformiteit (Guicciardine-16de eeuw) Aalst is toegetreden tot het verbond van «Historische steden». Daar verheugt de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon zich om, o- vertuigd dat ons stadsbe stuur zich voortaan ernstig zal bekommeren voor het behoud en de restauratie van gebouwen die een hi storische of architektoni- sche betekenis hebben! In verband hiermee moeten wij toch een heftig protest laten weerklinken in zake de behandeling —of liever mishandeling - van het OUDSTE HUIS van Aalst. Gelegen op de hoek van de Lange Zoutstraat en van het Sluierstraatje, droeg deze woonst in 1610 een uithangbord met de naam «De Stadt Antwerpen». De uit zand- en baksteen opge trokken gevel is door uit springende kordons sterk horizontaal geleed, de dak lijn zit verborgen achter de kenschetsende trapgeven. Het is echter vooral de gevel aan de kant van het straatje die merkwaardig is en wijst op de gotische konstruktie van het ge bouw: de verdieping kraagt over en wordt gesteund door zware eiken balken. Zei de hoofdarchitekt van de provincie: «Wij hebben in Gent verscheidene hui zen met sgn. SPaanse ge vels, maar dergelijk speci men bezitten wij niet.» En nochtans, Gent is een kunststad! echter te Aalst op brutaj wijze geschondenl Herhaaldelijk vroegen ontwaardigde Aalstenaa I) ons wat de WAK daarti gen had gedaan. Ons an woord: «Twee afgevaardi den van onze verenigir .hebben ruim een half u het voorgelegde plan b sproken met de architekt i tegenwoordigheid van f schepen van Openba Werken. Wij hebben he rot op het hart gedrukt de st van het geheel te eerbiec gen. Hij heeft onze opme kingen aanhoortd. m er geen rekening mee houden». Zijn de stads- en de provii ciebesturen, zijn de kor missies van monumentei zorg dan machtelobs in or land ondanks de vele we ten, ondanks het druk! gepraat over stadskernve nieuwing en over de lee baarheid van oude stedei Heeft iedereen de «vrijheic zijn medeburgers een stul je schoonheid te ontni men? Ongebonden vrijhei is hier synoniem van kul tuuranarchie. Nu Aalst zich zelf erken als «historisch» gedurer de vijf eeuwen was onzi, stad de hoofdplaats van hef Land van Aalst- hoopt d vereniging voor Aalster Kultuurschoon dat he stadsbestuur konsekent za zijn en alles in het wer stellen om'het weinige da nog overblijft van de vroe gere schoonheid te behou den en desnoods te restau reren. De weg moet wordei gevonden om hiervoor d< wettelijke betoelaging te bekomen. Het kleine Oudenaarde begonnen met de uitvoe ring van een plan dat 40( gebouwen moet redden var de ondergang! Zal Aalst dit voorbeeld vol gen? De WAK hoopt het, steeds bereid tot onbaat zuchtige samenwerking. Uit naam van de Vereniging t voor Aalsters Kuituur schoon, 1 De ONdervoorzitter »s F. Courteaux

De Voorpost | 1974 | | pagina 6