HET GOED IS OM WERKEN )ESSO, WAAR jelooflijk snel knopen die meisjes de strengen vast.(v) heer Desseaux keurt het tapijt terwijl het de laatste bewerking ondergaatde randen worden eraf toneden.(v) De Voorpost - 12/4/74 - 7 DE PRODUKTEN In de ontvangsthall stond de h. Desseaux uitleg te verstrek ken bij een maquette van het bedrijf. Hier konden wij duide lijk volgen hoe de fabriek is ge groeid na de overname van de vroegere fabriek «NV Union Robert Ramlot». Als gids kre gen wij de heer Desseaux him self die ons eerst meenam naar de showroom zodat wij de eindprodukten konden bekij ken, vooraleer kennis te maken met het produktieproces. Kleu rige en mooi gestileerde ronde of rechthoekige afgepaste ta pijten in acryl of wol worden in Nederland gefabriceerd, terwijl geweven tapijt in de afdeling te Waasmunster wordt gemaakt. Te Dendermonde worden tapij ten getuft. Tuften is een nieuwe ontwikkeling in het machinaal TAPIJT«MAKEN. Het grootste voordeel ervan is dat het veel sneller gaat dan weven. Bij tuf ten maken rijen van duizende naalden allemaal op hetzelfde moment een lusje, zelfs van verschillende hoogte als het moet, zodat men de mogelijk heid tot een hoog-laag struk- tuur verkrijgt. Honderden monsters van vast tapijt hangen in de showroom. Verschillende modekleuren, waarvan nu vooral «Berber» in trek is en verschillende grond stoffen zoals wol, nylon, acryl en polyester-nylon, zorgen voor de variaties. Al deze tapij ten kunnen dan nog op twee manieren worden gemaakt, als bouclé- of als pooltapijt. Bij bouclé is de lus niet doorge sneden, bij een pooltapijt wel PRODUKTIEPROCES «Dit zijn tenslotte maar dooie dingen, zegt de h. Desseaux, laat ons liever eens gaan kijken hoe onze mensen een tapijt maken, te beginnen bij de ba len wol.» Bij de toegang van de fabriek naar de kantine liggen verscheidene soorten vast ta pijt in de vloer verwerkt. «Zo testen wij de kwaliteit van onze tapijten, zegt de h. Desseaux. Misschien lijkt het wollen stuk wel iets meer vuil, toch zal het de andere stukken overleven. Wol is nog steeds uniek!» In een grote hall waar brede buizen doorheen mekaar kron kelen wordt de wol gemengd. Wij spreken hier steeds van wol, maar ook de kunststoffen worden op dezelfde manier verwerkt. Toen wij eraan kwa men lagen er balen Argentijnse en Ierse wol. De Argentijnse leek harder, terwijl de Ierse schapen blijkbaar donziger zijn. De opgegeven hoeveel heden worden dan elektro nisch afgewogen en nadien opgezogen in een ingewik kelde machine die verschei dene behandelingen in reeks na mekaar uitvoert. Zo worden de verschillende soorten ge mengd, ontstoft en losge maakt, zodat ze nadien in ve zels kunnen worden gespon nen. De eerste bewerkingen gebeuren praktisch volledig binnenin de gigantische ma chines, het in vezels spinnen kan men wél volgen. Door mid del van zaagtanden die als het ware de vezels kammen en persrollen die geribd zijn krijgt men een ragfijn vlies. Dat vlies wordt steeds fijner gemaakt zodat wij duidelijk de zeer dunne draadjes kunnen onder scheiden. Op dat moment wordt er wol van een andere kleur bijgevoegd, die in dit geval de veel gevraagde Berbervariatie zal geven. Het vlies wordt dan samen gewre ven en gerokken zodat men een draad verkrijgt die op strengen wordt gebracht. Die strengen worden dan op bobij nen gezet. Voor de kunststoffen gebruikt men een gelijkaardig procédé, dat echter wel iets spektaku- lairder is. Het twee-en-een- halve meter brede vlies wordt samengeperst tot een dikke «lont», die verscheidene be werkingen ondergaat en steeds maar smaller en regel matiger wordt. De laatste fase gebeurt verrassend snel. Een lont met een dikte van onge veer één centimeter wordt in één bewerking een dunne draad en onmiddellijk op bobij nen gezet. In de twijnerij worden de ver schillende draden samenge bracht. Zo bekomt men bij voorbeeld tweedraad. Van die klossen of bobijnen worden dan opnieuw strengen gemaakt die met een verbluf fende snelheid en handigheid door enkele meisjes worden vastgemaakt. Die strengen verhuizen naar een schuimbad waar zij gewassen worden en issen Dendermonde en Denderbelle ligt de tapijtenfabriek DESSO die na vierhonderd mensen tewerkstelt. Hoewel deze nederzetting voor de t d( eek van het grootste belang is, blijkt zij toch voor velen onder ons een jeiij ote onbekende te zijn. Bewijs daarvan de meer dan duizend nieuwsgie ren die vorige week vrijdag tijdens de opendeurdag een informatief zoek aan de fabriek brachten. Een vriendelijke portier zocht een \atsje voor onze wagen en wij lieten ons meedrijven met de stroom der uoekers. Reeds van buiten geeft de fabriek een zeer nette en frisse ójdruk. Diepgroene graspleinen met hier en daar een bloemenperk hellen tenfgzaam naar de ontvangsthall met showroom. mensen van DESSO verwelkomden er de bezoekers en vormden iiinere groepen zodat er gemakkelijk uitleg kon verstrekt worden bij de pdgang in de fabriek. Zeker een duizendtal belangstellenden bezochten de fabriek.(v) De ingang van de fabriek ruim, modem, luchtig.(v) EEN PRETTIG BEDRIJF Na deze rondgang die twee uur Op dergelijke machines worden de tapijten getuft.(v) verscheidene keren geperst. De wasserij staat in een reus achtige hall waar ook de ver verij is ondergebracht. Om te verven wordt een indrukwek kende gloednieuwe machine gebruikt die de draden verft onder druk. PIER EN POL Tijdens de rondgang heeft het ons wel verrast hoe vertrouwe lijk de heer Desseaux omging met zijn personeel, een schou derklopje, een handdruk en zelfs een voornaam spaart hij niet. De zoon van de heer Des seaux vertelde ons daarom trent dat het tenslotte de werk nemers zijn die mede helpen belangrijke beslissingen te tref fen en dat er daarom een goede verstandhouding moet heersen tussen personeel en leiding. Een dergelijke sfeer draagt ertoe bij om problemen te helpen oplossen. Problemen die kunnen rijzen langs beide zijden. duurde, konden wij ons even verfrissen aan de bar in de mooie eetzaal. Daar werd ver der gekout en indrukken uitge wisseld. Het totaalbeeld van het bedrijf is net, ordelijk, ruim en modern. Men heeft op geen vierkante meter gekeken om het de werknemers zo aange naam mogelijk te maken. Tij dens onze gesprekken met verschillende werknemers er- vaarden wij dat zij werkelijk be kommerd zijn om het welzijn van het bedrijf, een zorg die enkel kan voortvloeien uit het besef dat ook het bedrijf zich voor hen interesseert. (medegedeeld) TUFTING Op een nylon onderlaag wor den dan door duizenden naal den de lusjes geprikt in een on gelooflijk tempo. Achter de tuf- tingmachines staat een hele batterij bobijnen en reserve- bobijnen zodat een doolhof van draden doorheen buisjes de machine voedert. Een elektro nisch systeem zorgt voor het dessin. Als er een hele rol is afgewerkt wordt de kwaliteit ervan gekontroleerd en nadien worden de fouten op een feil loze automatische manier ge stopt. Zo garandeert DESSO tapijten van topkwaliteit. Een tamelijk jonge kerel die een dergelijke machine be diende vertelde ons dat hij er graag werkte, er goed werd be taald en dat de sfeer in het be drijf zeer goed was. «Ik zou niet willen veranderen», zei hij. Met het tuften alleen is de kous of het tapijt nog niet af. De draden de pool zeggen de insiders moeten dan nog vastgelegd, verankerd worden. Daartoe wordt onderaan de ta pijt een laag latex aangebracht. Een machine van tachtig nieter lengte brengt eerst een laag la tex aan. Dan gaat de tapijt in een droogkast. Nadien wordt er een laag schuimlatex bijge voegd om terug in een droog kast te verdwijnen die de latex bestendigt. De voorlaatste fase is het af werken: de randen worden er afgesneden en dan worden de tapijten opgerold en verpakt om naar het magazijn te ver huizen, vanwaar ze op bestel ling direkt naar de kleinhandel gaan. Desso produceert ge noeg, zodat de klanten nooit moeten wachten. Honderddui zend vierkante meter vasttapijt komen er wekelijks uit de ma chines. Even tijd voor een kwinkslag .(v) >1 je het verschil Dit is Argentijnse en dat is Ierse wol j van de h. Desseaux.(v) De bezoekers luisteren aandachtig naar de e1 >ri zij en

De Voorpost | 1974 | | pagina 7