k BOOMPLANTINGSAKTIE TIJDENS WEEK VAN HET LEEFMILIEU «NAAR DE GROND VAN DE ZAAK» MET KWB ZELE! SCHAKEN 'T ROS SCHAAKT NU OOK IN OPENLUCHT ROS BEIAARD PARADEERT TWEI ZONDAGEN IN '75 JUUL KEPPENS IN EIGEN ATELIER TE LEBBEKE 10 - 19/4/74 - De Voorpost Als in verschillende andere gemeentn zijn in dendermonde een aantal verenigingen werkzaam, die zich rechtstreeks of onrecht streeks met de milieuproblematiek bezighouden. Ieder afzonder lijk kunnen deze verenigingen niet zo heel doen aande sanering of tenminste toch het behoud van ons leefmilieu. Vormen deze vere nigingen echter een hecht front, dan wordt hun aktie al heel wat effektiever en doeltreffender. In deze zin is de samenwerking tussen de Dendermondse verenigingen om een hoofdzakelijk informatieve week van het leefmilieu in te richten, erg knap. ATB De Natuurv rienden lanceerde op het einde van vorig jaar het idee om een leefmilieu week te organiseren en zoch hiervoor kontakt met de Algemene Spaar- en Lijfrentekas van Dendermonde, de Koninklijke Touring Club van België, RALDES, de Fotografische Kring van Dendermonde, het Stedelijke A.C.W., het Aktiekomitee Leefmilieu van Baasrode, De Wielewaal en de stedelijke jeugdraad. BOOMPJES PLANTEN Het is de stedelijke jeugdraad, die de eerste aktiviteit in het kader van de week van het leefmilieu van 20 tot 27 april koördineert. De jeugdvere nigingen zullen immers over gans Dendermonde zevendui zend pamfletten verspreiden, waarop het programma van de week van het leefmilieu staat afgedrukt. Op hetzelfde pam flet staan eveneens slogans in verband met leefmilieuproble men te lezen. Deze openingsak- tiviteit gaat in de loop van zaterdag 20 april door en op deze dag, meer precies om 14 uur 30 komen de boomplanters aan het Groot Zand samen om een half uur later boompjes, heesters en struiken in het Heidepark van het voormalige Appels te gaan planten. De technische dienst van de stad verleent hiervoor zijn medewer king, de ganse week van het leefmilieu staat trouwens onder auspiciën van de stad. Oor spronkelijk waren de inrichters zinnens om in verschillende straten boompjes te gaan plan ten. De bedenking dat de boompjes, die bij vroegere plantingsakties vaak in biolo- gisch-onverantwoorde gronden terechtkwamen, dikwijls slecht onderhouden werden en daar om snel vergingen, deed de inrichters uitzien naar een meer verantwoorde plantings plaats. Eveneens op zaterdag 20 april om 18 uur wordt in de feestzaal van het gemeentehuis van het ook al voormalige Sint- Gillis een tentoonstelling inge richt. Thema is natuurlijk leef milieu en de Fotografische Kring van Dendermonde en Koninklijke Touring Klub van België eksposeren er. Op zon dag 71 april om 11 uur wordt in de koninklijke akademie voor schone kunsten aan de Dijkstraat een tweede tentoon stelling geopend, waarvoor ATB De Natuurvrienden en de Aktiegroep Leefmilieu van Baasrode verantwoordelijk zijn. Beide tentoonstellingen lopen door tot en met 27 april 1974. LANGS SCHELDE EN DENDER Op zondag 21 april om 14 uur vertrekt op de Grote Markt een wandeling langs de Dender- en Scheldeoevers van Grember- dijk. Bioloog Harry Smet en ornitoloog Erik Bombay zullen dit gebied op haar biologische en ornitologische waarde toet sen. Hopelijk uitgerust van de wetenschappelijke wandeling, wordt de voorzitter van Raldes Harry Smet op maandagavond 22 april weer aktief, want dan modereert hij in de grote zaal van het gemeentehuis te Sint- Gillis een paneelgesprek over de kaderwet op het natuur behoud. Harry Smet wil via dit debat aantonen dat Koninklij ke Besluiten op deze kaderwet dringend noodzakelijk zijn. wil de kaderwet effektief iets bete kenen. Paneelleden zijn de heren Saey, Stalmans, Van den Broeck en Van Goethem. Piet Saey belicht de kaderwet inza ke zijn toepassing op de ruim telijke ordening. Jacky Van Goethem handelt over de eko- logische aspekten van de ka derwet, Stalmans beschouwt het zaakje vanuit juridisch standpunt en Van den Broeck vergelijkt de kaderwet op het natuurbehoud in België met gelijkaardige wetten in de EEG. Eén van de meest pro gressieve advokaten van België, John Bultincfc. houdt op woens dag 24 april om 20 uur op het stadhuis een voordracht met als onderwerp «Eet U gezond». Zaterdag 27 april wordt de week van het leefmilieu beslo ten. Die dag is er om 15 uur in het gemeentehuis van Sint- Gillis de prijsuitreiking van de verband met de leefmilieu- problematiek en de tekenwed- wedstrijd voo het vinden van het origineelste onderwerp in strijd voor kinderen. Kantonaal inspekteur Carein reikt de prijzen uit en de plechtigheid wordt muzikaal opgeluisterd door de Kargot's. Tenslotte houdt de schepen van de welzijnszorg, Hubert Maes, op zaterdag 27 april om 20 uur een spreekbeurt op het Dender mondse stadhuis. In zijn refe raat behandelt schepen Maes plaatselijke milieuvraagstukken als de vooruitzichten in ver band met de Dender, het huisvuil en de verwerking ervan en de industrievestiging. Paul Van den Eede. «Naar de grond van de zaak» is het tema dat KWB Zele zich stelt in de loop van 1974. De zorg van de Kristelijke Arbeidersbeweging zal in 1974 dan ook hoofdzakelijk gaan naar het grondbeleid met al zijn ingrediënten. Het is namelijk zo dat elkeen graag zyn eigen huisje met het tuintje heeft en dan liefst in een gezonde, rustige omgeving niet ver uit de buurt van speelpleinen. Maar deze doelstelling wordt voor velen een probleem, want het onontbeer lijke «grond» wordt zeer dure koopwaar. Van bij haar oprichting heeft de KWB regelmatig aandacht besteed aan ruimtelijke orde ning en grondbeleid. Zeer bin nenkort krijgende gewestplan nen kracht van wet. En volgens KWB is er van het overgrote deel van de stellingnamen nog weinig verwezenlijkt, vooral omdat vele plaatselijke overhe den onvoldoende of in het Het verschil tussen de sekretaris en de voorzitter van de Dendermondse schaakklub 't Ros zit hem in de «d», die de vierde letter van hun familienaam vormt. Bij de sekretaris is het een hoofdletter D en bij de voorzitter is het een kleine d. Je schrijft dus «Aan de heer Paul Van Damme» en «Aan de heer Michel Vandamme». Ofwel schrijf je hen niet en bezoek je hen rechtstreeks. Bel je in de Breestraat aan bij de baardige Paul Van Damme en sta ja vóór men opendoet de riante voorgevel van zijn stijlvolle woning te bestuderen, dan merkje snel dat hier weer een onderwijsman woont, die zijn zogenaamd karige wedde met wat leningen en verzekeringen probeert aan te dikken. En hierin ook ferm lukt. OPENLUCHTSCHAKEN Paul Van Damme moet zich de jongste weken als schaker wel erg goed voelen, want via een wegeltje achter zijn huis komt hij op een pleintje terecht dat vóór enkele weken nog zo braak en smerig was als het groot is en waar nu zes sierlijke marmeren schaaktafels uit de grond rezen. Zowaar een open luchtschaakspel. Paul Van Damme en zijn medeschakers van 't Ros kunnen het zelf moeilijk geloven. Het zo snel en onverwachts, zoals de meeste fijne en trieste dingen. Maar dan herinnert hij zich dat enkele jaren geleden in de gemeentelijke sportraad van Sint-Gillis een voorstel gefor muleerd werd. om een open luchtschaakspel te laten ma ken. Het was toen de bedoeling dat het openluchtschaakspel heel grote vakken zou hebben, iets naar het Duitse voorbeeld van Dortmund, waar het open luchtschaakspel de omvang heeft van een voetbalveld. Zo groot is het dan weer niet in Dendermonde geworden, maar wel plaatste men zes prachtige schaaktafels op een pleintje achter de Sint-Gillisse nieuwe wijk. Er liggen daartussen arduinen plaveisels en in de openingen tussen de verschil lende stenen gaat men binnen kort boompjes planten, zodat hier midden een volkrijke buurt een parkje werd ingericht waar de vierentwintig stoelen rond de schaaktafels op zomer se dagen ook door niet- schakers kunnen en zullen ge bruikt worden. Het gaat hier om een initiatief van SM Volkswelzijn. Naast de Van- damme/Van Damme's bestaat het huidige bestuur van de schaakklub 't Ros sedert '66 aangesloten bij de koninklijke Belgische Schaakbond uit twee De Trochs, wiens namen identiek geschreven worden, wat er opwijst dat deze kerels wel eens broers zouden kunnen zijn, of tenminste toch familie leden. Zeer juist, tot spijt van de éne en nog groter plezier van de andere zijn Hubert en Ides De Troch broers en respektievelijk schatbewaarder Paul Van Damme en Hubert De Troch nemen het eerste Dendermondse openluchtschaakspel in gebruik. en kommissaris-feestleider van 't Ros. Ondervoorzitter Marcel Van Nuffel en de andere kommissaris Koen Gaubert vervolledigen het bestuur. Schaakklub 't Ros, die in september '65 ontstond in de schoot van de Vlaamse Klub en er zich in '69 vandistanciëerde, telt momenteel tweeëndertig aktieve leden. De aktiviteiten van de klub ontplooien zich op drie terreinen nl. op plaatselijk, provinciaal en nationaal ni veau. Op eigen veld wordt het klubkampioenschap, het lente- tornooi en het blitskampioen- schap betwist. Verder neemt 't Ros deel aan het klubkam pioenschap van Oost-Vlaande- ren. waar men zich reeds twee jaar in de kwart-finale wist te plaatsen, terwijl verschillende 't Ros-spelers aan het individueel kampioenschap van Oost- Vlaanderen deelnemen. Op na tionaal vlak speelt men in vierde klasse en werd eindigde 't Ros daar verleden jaar tweede. WAAROM JE SCHAAKT «Het schaakspel is om zijn eer biedwaardige ouderdom be roemd. Het is het onderwerp van oosterse en middeleeuwse legenden. Koningen en ridders beschouwden het als het hun passende tijdverdrijf. Toch kan men vandaag vari een eeuw schaak spreken, want om streeks het midden van de vorige eeuw bleef het schaak spel niet langer het spel van de bevoorrechte klasse, wat reeds lang een fiktie was, maar het begon aan populairiteit te win nen.» Met deze woorden begint Thieme's Schaakboek, een boek dat Paul Van Damme ook ooit van zijn vrouw als verjaar dagsgeschenk gekregen heeft. In dat boek. we mogen er niet té veel uit citeren, we moeten toch zelf ook nog es een inspanning doen om iets deftigs te schrijven wel in dat boek stelt de auteur dat er van de twintigduizend toeschouwers bij een voetbalmatch er mis schien maar twintig zijn die schaak spelen. Maar deze twin tig zijn mensen uit het volk. uit alle rangen en standen, een bepaald soort mensen, dat in alle landen te vinden is. Ook bij 't Ros zitten alle soorten mensen; een dokter, een onder wijzer, een optieker en zo meer. allemaal sjofele kerels, waar tussen jammergenoeg een pitti ge juffrouw ontbreekt. Vraag je hen waarom ze schaken, dan gaan de 't Ros- schakers uren en uren aan het diskussiëren tot ontzetting van geheel geen gebruik maken van reeds bestaande mogelijkheden om een adekwate ruimtel'ike ordening en een rechtvaardig grondbeleid uit te werken. Alleen georchestreerde akties kunnen hieraan verandering brengen en daaraan wil de KWB verandering brengen. Na deze thematiek in plaatse lijke studiekringen te hebben doorgenomen wil de KWB van Zele daar ook iets konkreet gaan aan doen. Na een reeks informatieavonden die hoofd zakelijk handelden over het plaatselijk sociaal grondbeleid, komen ze nu naar voor met een grootsopgevatte tentoonstelling op arrondissementele leest ge schoeid. VEELZIJDIG PROGRAMMA Van zaterdag, 20 april tot maandag 22 april zal het pro bleem grondbeleid belicht wor den aan de hand van een tentoonstelling, waar in de eerste plaats aan de hand van foto's en cijfers het probleem naar voor komt. Ook de huidige plannen worden voor gesteld en daarbij neemt het gewestplan een belangrijke plaats in en vanzelfsprekend sluiten de gemeentelijke plan nen er onmiddellijk bij aan. Op die manier krijgen de toeschouwers een duidelijk zicht op de plannen die op dit ogenblik de situatie van de grond in eigen gemeente be palen. Daarbij worden ook de uitzichten van de beweging zelf belicht. De plechtige opening heeft plaats op vrijdag. 19 april om 20 uur in het Gildenhuis met als gastspreker de heer Staf Mathyssen, nationaal verant woordelijke van de C.M. Op zaterdag. 20 april en zondag 21 april is de tentoonstelling open van 10 tot 12 uur en van 14 tot 20 uur en op maandag, 22 april van 18 tot 22 uur. Op maandag 22 april te 20 uur zal er een debatavond doorgaan waarop de politieke mandatarissen kennis zullen maken met de verzuchtingen van de werkne- mersgroep in verband met grondbeleid, sociale huisvesting en woonomgeving. VRAGENFORMULIER Een aantal principes in ver- de echtgenote van een topscha- ker, die zuchtend zegt dat de schakers soms tot de kleine, fijne, nachtelijke uurtjes analy ses kunnen maken van partij en. En dan hoor je «Schaken is de enigste sport, waarin geluk noemt dat je tegenspeler slecht speelt.» Iets anders «Schaken is een inspanning en toch een ontspanning, omdat de inspan ning op een andere terrein, ligt.» De derde man. «Ik durf moeilijk zeggen of schaken een sport, een wetenschap of een kunst is. Wellicht is het een kombinatie van de drie.» Ten slotte -Het boeiendste aan schaken is het individuele ele ment. Je kunt je eigen vol maaktheid toetsen aan die van anderen.» Pas als je zelf schaakt, kun je deze fascine rende denksport ietwat begrij pen en er voor je hele, lieve leven lang door betoverd wor den en natuurlijk dan bij 't Ros aansluiten. Ook voor de dames. Paul Van den Eede band met de toekomstige orde ning en het vastleggen van prioriteiten worden ter discus sie voorgelegd onder vorm van een vragenformulier dat door de bezoeker kan ingevuld wor den. KWB Zele geeft hieraan een toemaatje. Er zullen ook blanco formulieren zijn waarop de bezoeker zijn eigen ideeën kan naar voor brengen of voorstellen doen. De beste suggestie zal beloond worden met een gratis dagreis voor twee personen, samen met de KWB, naar La Roche, Durbuy en omstreken. RUIME INFORMATIE Deze tentoonstelling biedt niet alleen de kans om eens rustig een aantal plannen en foto's te bekijken, maar er worden ook mogelijke manieren van optre den van de overheid gesugge reerd, onder andere prijsdruk- king, grondverwerving, aan dacht voor de verzorging van de woonomgeving. Tot slot worden er een aantal tips en suggesties gegeven in verband met sociale woningbouw, aan gepaste huisvesting voor be jaarden en gehandicapten, wo ningen voor grote en jonge gezinnen en voorzieningen voor de jeugd, verkeersveiligheid, groen in de gemeente, socio- culturele 'infrastruktuur, rekre- atiezones en industrieterreinen. Daarnaast wordt er speciale aandacht besteed en duidelijk informatie gegeven aan de bestaande tegemoetkomingen aan bouwers, verbouwers en huurders. Deze tentoonstelling is voor KWB Zele geen eindpunt, want na de tentoonstelling zullen ze in samenwerking met KAV en andere geïnteresseerde groepen het probleem van de speelter reinen op de gemeente gaan aanpakken. Deze tentoonstelling zal zeker de moeite lonen en een bezoek overwaard zijn, nu naar aanlei ding van de verkaveling Lange- straat, Dendermondse baan het sociaal grondbeleid wel aan de orde staat. BENO WOESTELING TE ZELE Vrijdagnacht kwam Frans Verleysen uit Zele (42 j) in kennelijke staat thuis, waar hij woont samen met zijn moeder, zijn stiefvader en zijn 20-jarige zzon Elie. Het kwam er tot een hoogoplo pende ruzie die gevaarlijk dreigde af te lopen toen Ver leysen zijn zoon bedreigde met een mes. De ter hulp ge snelde politieagent Van Ach ten kreeg zelfs klappen. De man werd door onderzoeks rechter Brasseur onder aan houdingsmandaat geplaatst en overgebracht naar Den dermonde. WAGEN IN ETALAGE TE SCHOONAARDE Zondagnacht rond 1u30reed Maria Hermans uit Baasrode komende van Berlare over de brug van Schoonaarde zo maar rechtdoor en verdween prompt in het uitstalraam van de heer Roggeman die daar een zaak uitbaat van sier- schouwen. Er werd heel wat schade aangericht. José Roggeman verbleef aan zee. Dendermonde was de pit tige smaak en de rozige kleur van het kopvlees bijna van opwinding verge ten, toen in het herfsterige novembereinde van vorig jaar officieel bekendge maakt werd dat het eeu wige Ros Beiaard in negen tienvijfenzeventig door de smalle straten van de smi- lende Denderstad zou trek ken. Vijf maanden zijn se dertdien verlopen en in die tijd werden reeds de eerste stappen en kontaktnamen gemaakt om van de Om megang '75 iets enorms te maken. En bepaald revele rend stroomt hierbij het be richt binnen dat voor het eerst in de boeiende Ros Beiaard-geschiedenis het Peirt niet één, maar twee opeenvolgende zondagen door de stad zal trekken. Er vallen heel wat steekhou dende argumenten voor deze twee Ommegangen binnen acht dagen aan te voeren. Het belangrijkste argument is wel dat het on verantwoord is een inves tering van miljoenen fran ken en van ontelbare uren werkzaamheid van hon derden mensen, slechts al leen tijdens die paar uren dat de stoet uitgaat, be loond te zien. Daarbij komt dat wanneer een eerste Ommegang ver- drenkt in een triestige, kille regen, dat dan nog de mo gelijkheid bestaat dat de tweede Ommegang open- bloeit in een teder lente weertje. En mensen, die om één of andere reden niet in de mogelijkheid zijn om de eerste Ommegang te zien, krijgen tijdens de tweede Ommegang nog de moge lijkheid om de gemiste kans goed te maken. FEEST IN MEI De inrichters besloten de Ommegang '75 in mei te la ten doorgaan. Men hield hierbij rekening met het feit dat de maand juni zoals in '58 minder voor een Ommegang geschikt is, omdat de scholieren en studenten, die zouden moeten instaan voor de fi guratie en dies meer, in juni hun eindeksamens moeten afleggen. De maanden juli en augustus kwamen evenmin voor een Omme gang in aanmerking, omdat dan te veel mensen zo wel als de inrichters als de eventuele kijkers naar de Ommegang in het bui tenland verblijven. Sep tember, vlak na de verlof periode, was evenmin inte ressant, omdat de Omme gang tijdens de verlofpe riode met teveel afwezige inrichters nie*-kan voorl reid worden. Men weet de schepen van toerisi en feestelijkheden door stadsbestuur aangesti werd om de Ommegang te organiseren. Dat VW-voorzitter Luc meersch en hij zocht ni een stoetenbouwer. Antwerpenaar Frans Vi Immerseel was kandidi en na wekenlange ond» handelingen overdewedi van de stoetenbou werd de h. Van Immers* vorige maand officieel stoetbouwer aangesti Frans Van Immerseel is man, die naast vele and» Vlaamse folklorestoet» ook de Ros Beiaardommj gang van 1958 organist de. Toen hij zes jaar gei» den zijn aktiviteiten al 2 stoeten bouwer stopzet! C beloofde hij dat hij nog bereid zou zijn om de R<jM< Beiaardommegang in richten. De h. Van Immel Zi seel heeft immers st< een biezondere interes» voor de legende rond Peirt gekoesterd. Hij bi zo bijvoorbeeld een m; kante verzameling van kumenten en voorwerp» in verband met de folkl* rond het Ros Beiaard, kunstmiddens staat V< Immerseel bekend als fijnzinnig tekenaar en onl 3» werper van brandglasr! 2 men. r 6' - 6I NIEUWS VAN L 7. HET ROS BEIAARD Bij de jongste Ommegai gen werd het veelgelez» en populaire tijdschi «Nieuws over het Ros Bi aard» gepubliceerd, uitgave werd aan de bevi king te koop aangebodeboi en bevatte alle informattiur over de komende Omm<Pri gang. Ter gelegenheid vsRis de Ommegang '75 zal dtia< tijdschrift opnieuw in hf' Ie R< leven geroepen worde om de bevolking uitvoei en duidelijk te informerefei, over de Ommegang. H#^ tijdschrift zou nu eehW^J gratis over gans Gn Dendermonde op achtdi zend exemplaren verschi nen. Oorspronkelijk als veertiendaagse uitgave «Nieuws van het Ros Bi aard» in de weken vóór hemelse Ros Beiaai gebeurtenis wekelijks vi de pers komen. Eerstdaa» zullen de heren Wiéct meersch en Van Immers» overgaan tot de oprichtii van verschillende koniu^ tees, die verantwoordelijjrst zullen zijn voor de orgai satie, de financies, de pr< motie en de publiciteit. je|J PAUL VAN DEN EEffHl IW Van 13 april tot 1 mei stelt Juul Keppens tentoon in z atelier, Konkelgoedstraat 29, Lebbeke. De tentoonstelli is alle dagen open van 14 tot 20 uur, ook op afspraak T 052/22800

De Voorpost | 1974 | | pagina 10