NAUSIKAA: ANDERS DAN ANDER fiRUiR ROSETTE VAN DER STUYFT: EERST IN HET DOEL, NU OP DE FIETS JENNY DESMET: WAAROM NIET HILDE DIERICKX: VOORLOPIG STOPPEN MARC VAN BEVER: LATE ROEPING 20 - 19/4/74 - De Voorpost Ergens onderweg tussen Wetteren en Dendermonde pikten we Hilde Dierickx op: «Ik kom van Gent en wilde het voor één enkel keertje liftend proberen,» vertelde ze. En de sport «Voorlopig is het amen en gedaan met de kompetitie. Ik ben nu aan mijn eerste jaar geneeskunde toe, en je mag me geloven of niet: aan atletiek doen en studeren, gaan niet samen...» Hilde heeft een hele carrière als atlee achter de rug. Kenners hebben in haar altijd een belofte gezien, en dat was ze ook. Ze trainde zoals het moest, be zit het broodnodige talent en de resultaten logen er niet om. Hilde heeft ook al eens een minder gunstige periode mee gemaakt, maar dat overkomt iedereen die aan sport doet. Ze liet de moed niet zakken bij de eerste scheutje Lang hebben we met Hilde Die rickx niet gepraat tijdens dat toevallige interview in de wa gen: zelfs al respekteren we zo goed en zo kwaad het gaat de snelheidsbeperking, een ritje van enkele kilometers is zo af gelopen. We kregen nochtans tijd genoeg om naar haar ver haal te luisteren: «Ik zou graag tandarts worden. Voor de eer stejaars is de universiteit geen pretje: je leven wordt onder steboven gegooid. Je moet de kursussen nauwgezet bijhou den, anders geraak je hope loos achterop. Tijdens «de blok» de hele materie grondig doornemen is gewoon onmo gelijk als je gedurende de rest van het jaar geluierd hebt. Daarom was het kiezen of de len. Ik heb gekozen: de kompe- titiesport heb ik voorlopig op gegeven. Dat betekent nu me teen weer niet dat ik «foei atle tiek» gezegd heb: als het va kantie is, zoals nu, of ik wil me eens ontspannen, trek ik de spikes aans». Hilde Dierickx zullen we deze zomer dus niet op de sintel- baan zien. Dan toch niet om hoog te mikken en prestaties na te hollen die nationaal wat te betekenen hebben. Een defini tief afscheid wordt het echter niet. Integendeel: het Dender- mondse meisje heeft niet alle ambities in de lappenmand ge gooid Als ze voelt dat ze het op school rooit, keert ze wellicht terug: tijdens de grote vakantie hard trainen en in 1975 hopelijk de verloren plaats heroveren, zijn twee objektieven die op haar verlangenlijstje staan. Hilde Dierickx (arch.) Tweeëntwintig is Rosette Van der Stuyft. Vorig jaar kocht ze een koersfiets en debuteerde als wielrenster. Waarom «Doodeenvou dig», zegt haar pa: «ze heeft reeds alle sportdisciplines beoefend.» Alleen in de boksring klimmen deed ze nog niet. Maar dat is ten slotte geen meisjeswerk. Ze fietste in drie dagen naar München om er de Olympische Spelen bij te wonen. Als toe schouwster uiteraard. En om dat ze het prettig vond schafte ze zich meteen een BWB- vergunning aan... OVERWINNING Echt aan kompetitiesport doet Rosette slechts sinds een paar weken: ze trof bijna onmiddel lijk de roos: in Oudenaarde reed ze samen met Mariette Laenen, deelneemster aan'het wereldkampioenschap, zeven tien ronden lang voor het pelo ton uit en klopte haar k'onkur- rente na een lange afmattende sprint. Maandag startte ze te Gijzegem. Terwijl Rosette ach teraan in het peloton een bab beltje sloeg met Nicole Van Den Broeck kneep diezelfde Laenen er op haar eentje tus senuit, bleef doorduwen en won met voorsprong. «Als Van den Broeck en Goeminne na dien een handje hadden willen toesteken, zou de uitslag he lemaal anders geweest zijn,» vertelde een verbazend frisse Rosette na de aankomst. Tij dens de laatste ronde organi seerde men de jacht op de «fu gitive», Doch toen was het wild buiten schot. Rosette Van der Stuyft rukte het peloton aan flarden en graaide de tweede plaats vlak voor de neus van de geroutineerde Marie-Therèse Naessens weg... KEEPER Rosette Van der Stuyft is niet de eerste de best: te Gijzegem maakte ze haar humaniora rond en achteraf haalde ze bo venop een diploma regentes aardrijkskunde en biologie. Omdat sport haar altijd heeft aangesproken begon ze te voetballen. Bij Nausikaa stond ze in het doel. Aan atletiek deed ze ook-al: aangesloten bij AC Ninove liep ze zowel bij de juniores als bij de seniores aardige rezultaten bij mekaar. Tot ze in de wielrennerij ver zeilde. Eigenlijk had ze daar al vroeger willen mee beginnen, doch toen ze nog studeerde ontbrak de nodige tijd om in tensief te trainen Nu staat ze iedere dag in de klas, en omdat 22 uurtjes les geven de hele «Je vraagt me waarom ik koers. Mag ik de rollen even omke ren Nou goed: waarom zou ik het niet doen Jenny De Smet, 15 jaar jong, nog elke doordeweekse dag op de schoolbanken want ze wil een «goeie stiel» leren, weet dat ze snel kan fietsen. Vorig seizoen supporterde ze voor Eddy Mettepenningen, je weet wel, haar buurman en een stevige knaap die een massa overwinningen bij mekaar spurtte als nieuweling en het ook bij de juniores probeert waar te maken. Doch sinds het begin van dit seizoen klom Jenny zelf op de «tweewieler met het kromme stuur». De eerste keer was het ge woon kennismaken met de konkurrenten, maar vorige week zaterdag zat ze stevig in het zadel: tussen al die gerou tineerde «koereurs» stond ze figuurlijk meer dan haar man netje en puurde er een der tiende prijs uit. Niet kwaad voor iemand die nog erg groen is in die keiharde rennerij. Dat resul taat behaalde Jenny te Oude naarde, waar Rosette Van der Stuyft, een meisje dat flink op weg is om DE revelatie te wor den, de robuuste Mariette Lae nen na een lange sprint voor schut zette. DOORDUWEN Bij de dames zijn er drie leef tijdsgroepen: Jenny is nog ka- det. Dat betekent dat ze bij de allerjongsten mag meedoen. Het aantal kilometers is ook al beperkt: meer dan 48 mogen die jonge snaken niet afleggen. Maar wat wil je: veel wedstrij den staan niet op het lijstje en daarom moet Jenny het opne men tegen meisjes die reeds meerderjarig zijn, al houden de afgevaardigden er een apart klassement op na voor de ka- detten. Op paasmaandag klom Jenny De Smet te Gijzegem op het racekarretje. Na afloop was overduidelijk bewezen dat ze zich niet met een bijdegronds figurantenrolletje moest tevre den houden: ze finishte in het spoor van gevestigde namen Supporters Met een vi tocar moesten die niet voerd worden, doch pa, en een aantal vrienden op post om hun favoriet! te moedigen: «We wet» Jenny het kan,» vertelden] koor: geen enkele kadet voor haar over de eindst Jenny De Smedt (c) als wereldkampioene Nicole Van den Broeck, Christiane Goeminne en Marie-Josée Fontaine. Wedden dat ze een kanjet een kans maakt om natiffj kampioene in haar kategaL worden Het damesvoetbal komt traag van de grond. De KBVB is aan een nationale en provinciale kompetitie toe. Doch overweldi gend is het voorlopig nog niet Het moet langzaam groeien. Links en rechts zijn er ook regionale kompetities waarvan we de verdiensten en het belang niet onderschatten, doch waar van moeilijk kan gezegd worden dat ze luid zullen naechoën op het klankbord van een ruime belangstellingsgroep. Da mesvoetbal wordt ook een beetje als een «verschijnsel», een poging tot emancipatie beschouwd. Kan zijn. Alhoewel men het ook anders kan stellen: meisjes doen aan atletiek, zwemmen, nemen zelfs aan wielerkoersen deel. Waarom zouden ze dan niet tegen een bal mogen trappen. De tegen standers van het damesvoetbal beweren dat het niet este- tisch is, een aanfluiting van de vrouwelijke charme en noem maar op. Dat heeft men destijds over damesatletiek ook ge zegd. Rosette Van der Stuyft (c) wereld niet is, ook al moeten de huistaken verbeterd worden en de kursussen voorbereid, kan ze nu regelmatig oefenen: 60 k 70 kilometer per dag. Aantal dat wel eens tot 150 wordt op gedreven... En de leerlingen Die vinden niets buitennissigs aan die sportbedrijvigheid van de juffrouw Dat vele schottende meisjes weinig kaas gegeten hebben van de techniek en het taktisch bij de meeste teams ook niet dat is, kan onmogelijk ge loochend. Daar is echter een redelijke verklaring voor: de jangens hebben een voetbal traditie, als we het zo mogen zeggen. Op de speelplaatsen van de lagere scholen hollen velen achter een bal aan. Wie veronderstelt dat hij het ook bij een klub zal kunnen waarma ken, klopt bij een vereniging aan en leert, als dreumes bijna, de «knepen» van het vak. In die grote massa peipjonge «kan didaten» voltrekt zich stilaan maar zeker een natuurlijke se- lektie: de minder begaafden gaan er mettertijd automatisch uit omdat ze ofwel geen speel- kansje krijgen, ofwel zelf inzien dat ze nergens kunnen gera ken. NOG NIET Het damesvoetbal is nog niet uitgebouwd zoals het bij de Marc Van Bever is op 21 februari verjaard: 18 is hij nu. In 1973 klom hij voor de allereerste keer in zijn leven op een racefiets. Omdat hardrijden hem aansprak, begon hij te koersen. De meeste jongeren beginnen er al heel vroeg aan: eerst leren ze vallen en opstaan in wedstrijden voor onderbeginne lingen en nadien betalen ze aan de «bond» een échte «licen ce». De postman uit Serskamp heeft die «Herschool» niet doorgemaakt en al schaadde dat een beetje aan zijn «stuur- vastheid», dan heeft hij nog al de tijd van de wereld om de opgelopen schade te delgen. Denderend was het debuut van Marc Van Bever niet, maar de «kenners» zagen al heel gauw dat die jongen meer kon dan de doorsnee debutant: hij rijfde een karrevracht ereplaatsen bij de eerste tien binnen en het ziet er naar uit dat een allereer ste overwinning niet lang'uit blijft. vooral omdat Van Bever een flink stukske kan temporij den en onder het spandoek niet van de traagsten is. GOEIE START Was 1972 een «proefseizoen» dan moet dit jaar zowat «de doorbraak» worden. Marc Van Bever nam in elk geval een goeie aanloop. Hij debuteerde met een vijfde plaats, doch na dien kreeg hij griep. Zodat hij pas op 30 maart voorgoed uit zijn sloffen schoot: in Nieuwkerken-Waas en in het Westvlaamse Handzame mocht ij langs de prijzentafel passeren en begin april finishte hij te Handzame als nummer vijf. In het kampioenschap van Oost-Vlaanderen te Hofstade waren meer dan 130 deelne mers. Marc was er in een on overzichtelijke valpartij betrok ken, leed veel tijdverlies, ach tervolgde en was toch nog ne gentiende: «Ik voel dat het gaat en als er nu niet al te veel pech meer bijkomt, bol ik vandaag of morgen met een palm huis- toe.» Eigenlijk is koersen voor Mare Van Bever een hobby. Zijn be roep gaat voor alles, maar dat betekent nu weer niet dat hij later geen prof zou willen wor den. Daar is echter een voor waarde aan verbonden: hij moet garanties hebben. Zijn betrekking opgeven om links of rechts een obskuur en onder betaald knechtenrolletje te gaan vertolken, zegt hem niet. Omdat pa en ma weten dat Mare het allemaal zeer nuchter bekijkt, hebben ze niets tegen die wielrennerij: vader en de broers trekken zelfs mee naar alle koersen en treden als ver zorgers op. POSTMAN Hij moet er honderd procent van overtuigd zijn dat hij een «crack» wordt, anders blijft Mare Van Bever postman. Dat staat nu reeds vast. Een crack worden betekent voor hem: kopman van een ploeg spelen. Als dèt echt niet kan: «mij niet gezien hoor», is de stellige overtuiging van deze junior. Mare moet je bovendien niet over doping praten: «Ik heb er lak aan. Wat denk je wel: aan sport doen voor de pret en je dan ook nog opfokken. Laat dat aan de sukkeltjes over, ze zul len later aan den lijve onder vinden wat ze gedaan hebben. Nog geen enkele keer hebben de verantwoordelijken mij op het gebruik van stimulerende middelen gekontroleer, maar ze mogen me altijd 'roepen. Ik ben er gerust in: als ik het zon der dat gevaarlijk goedje niet kan, gooi ik nog liever mijn fiets weg.» Intussen supporteren al de kol lega's van Gent X, en vooral Raf Aelbrecht en zijn echtge note voor deze renner Ze ho pen dat de streek van Dender monde en Wetteren in Mare Van Bever mettertijd een op volger van Sylvain Grysolle, Achiel Buysse en Frans Bon duel mag begroeten. «mannen» gaat. Eerst en vooral voelen zich niet zoveel meisjes aangetrokken door die ten onrechte als «zware en on vrouwelijke sport» wegge wuifde discipline. En secundo is het betrekkelijk klein aantal aktieve ploegen zo beperkt, dat een definitieve doorbraak nog wel een poosje kan uitblijven Dat gebrek aan spreiding ver hindert voorlopig(?) het door breken van de barrière... Staat het damesvoetbal bij ons nog in de babyschoentjes, dan mag toch voortverteld dat Nau sikaa, de ploeg van het Sint Vincentiusinstituut te Gijze gem, al een heel eind gevor derd is. En toch blijft het team een buitenbeentje: de «shot tende» dametjes doen niet aan kompetitie. Niet omdat ze schrik hebben van «pandoe ringen», maar omdat de sport voor ze nog altijd in het teken staat van het «mens sana in corpore sano» en studeren voorrang heeft, is het gewoon onmogelijk zich aan vaste data te binden. Vooral omdat be paalde kompetitiedagen heel slecht in het schooljaar gesitu eerd zijn: wie kan zich in volle eksamen- of blokperiode de weelde veroorloven de boeken in de hoek te gooien om tegen een bal te gaan trappen En dan zwijgen we nog maar over trainen: je moet fisisch in orde zijn om meer dan een uur op een terrein te hollen. Intussen namen de verant woordelijken kontakt op met de officiële instanties van de Be lgische Voetbalbond. Een heel poosje hebben Marie-Jeanne Wesemael, die voor de public relations instaat, en R. Van de Perre op een antwoord moeten wachten. Doch er liep nu toch een vriendelijke brief binnen en hopelijk komt er een vlotte dia loog tussen de klub en de bond Een van de knelpunten is het feit dat damesverenigingen voralsnog niet zelfstandig kun nen staan: ze krijgen geen ei gen stamnummer en moeten via een «mannenklub» aanslui ten. Al hebben we vernomen dat de voetballende ladies in de schoot van hun «vaderklub» een verregaande autonomie kunnen ven/verven. BLAD Hoe ook: Nausikaa doet aan, en iedereen die beg met de sport bedrijvend !3 mes, hoopt dat eens of iets positiefs uit de bus ko moet Nausikaa het voo stellen met matchen teg« jj dere niet-geaffilieerde genoemde amateursplo het staat paalvast dat me wel taktisch als techniscl r heel eind boven de midde uittorent. Bovendien is d< u itstekend g est ru ktu reerc s zelfs een mededelinger L een gestencild tijdschrif niet alleen nuttige inlichl over het leven van Naiifc zelf bevat, doch ook infon8ch verstrekt over alle wat voetbal en zelfs extrapso) IK problemen te maken hee Nausikaa een buitenbeerf8- een «verschijnsel» ii Vlaamse sportwereldje gendeel: een op soliede tg' gebouwde vereniging meisjes die zich niet lat< kapselen tussen vier mj dametjes die aan «gezf sp emancipatie» doen. Je niet anders dan er respekt opbrengen. NEEM DE STEK NIET HET SNOER Een raad van het Belgische Rode I

De Voorpost | 1974 | | pagina 20