5! HUISVESTING EN GRONDBELEID TE IEBBEKE Werkgroep Leefmilieu vecht niet langer meer tegen de bierkaai BC FOSQEUS MELDERT Baasrode ENORME BELANGSTELLING VOOR TENTOONSTELLING OVER MILIEUPROBLEMEN GOLFBILJART AALSTERSE RUSTOORDEN EN HOSPITAAL STEEDS BETER UITGERUST 28 - 19/4/74 - De Voorpost Sedert haar oprichting, zowat een jaar geleden, heeft de Baasroodse Werkgroep Leefmilieu met beperkte middelen onverpoosd geijverd voor de verbetering van het leefmilieu in de streek van Dendermonde, in het algemeen, en in Baasrode in het bijzonder. Haar akties en optreden verwekten soms wrevel in sommi ge, vooral overheidskringen. Denken we maar aan de protesten tegen de vestiging van een asfaltbedrijf op het Keur, het gemeentelijk stort in het natuurgebied van de Vlassenbroekse polder, de vatenwasserij Tout- futs op de Briel. Ongetwijfeld heeft de Werkgroep zich hierdoor heel wat vijandigheid uit sommige kringen op de hals gehaald. Dat de zwijgende meerderheid aan de kant van de Werkgroep staat werd echter bewezen door het feit dat honderden bezoekers aan de tentoon stelling en andere aktiviteiten, door de Werkgroep tij dens het jongste Paasweekeinde op touw gezet, hun entoesiasme ten opzichte van het streefdoel van de Werkgroep niet onder stoelen of banken staken. PESSIMISME De opening van de tentoonstel ling over het leefmilieu te Baas rode en omgeving had plaats op vrijdag 12 april in de feest zaal van de nieuwe gemeente lijke jongensschool. Een hon derdtal aanwezigen, waaron der burgemeester Van Gaever, schepen Veyt en raadslid Schelkens, waren op deze vooropening aanwezig. Nadat Gustaaf Van Gucht, de spil van de werkgroep, de aanwezigen verwelkomd had, werd het woord verleend aan de h. Van Nuffel, planoloog en sekretaris van RALDES (overkoepelend orgaan van milieuwerkgroepen in de Leie-, Durme- en Schel- déstreek). Volgens spreker wordt ons leefmilieu bepaald door omkeerbare en onom keerbare processen. Omkeer baar is een toestand van ver vuiling die kan afgeremd en nadien volledig gestopt wor den. Na verloop van jaren zorgt de natuur er zelf voor dat het landschap in zijn oorspronke lijke staat hersteld wordt. Als voorbeeld citeerde de h. Van Nuffel de Theems in Engeland die tot voor een paar jaar de Burgemeester Van Gaever, schepen Veyt en de hoofdon derwijzer van de gemeenteschool in gesprek met Roger Troch tijdens de receptie, (rp) vergelijking met de huidige toestand van de Schelde kon doorstaan, maar waar nu op nieuw vis aangetroffen wordt. Het verschil ligt hem hierin dat de Engelse overheid daadwer kelijk de strijd tegen de milieu vervuiling aangebonden heeft, terwijl men in België maar laat begaan. Wij beschikken wel over goede wetten om milieu bezoedeling tegen te gaan, doch deze wachten reeds jaren op de nodige uitvoeringsbeslui ten. Wat de onomkeerbare proces sen betreft, ziet de h. Van Nuf fel de toekomst eerder pessi mistisch tegemoet. Onom keerbaar zijn alle vormen van bezetting van de gronden, bij voorbeeld de weekendhuizen. In verband met de eventuele verwijdering van de weekend huisjes te Wuustwezel, heeft spreker uit goede bron verno men dat het Ministerie van Landbouw onder druk van sommige belangengroepen gekapituleerd heeft. De huisjes die er zonder bouwvergunning neergezet werden mogen blij ven staan. Een noodoplossing om deze vorm van milieu- schending tegen te gaan ziet spreker in een degelijk plan van Ruimtelijke Ordening. Het doel van ruimtelijke ordening is volgens de h. Van Nuffel drieër lei. Er moet aan de bodem een bestemming gegeven worden zodanig dat elk individu aan zijn trekken komt. Speculatie met gronden wordt door de overheid veelal oogluikend toegelaten. Het tweede doel van ruimtelijke ordening is de voorwaarden scheppen zoda nig dat het sociaal leven zich evenwichtig kan ontplooien. Hierbij dient gedacht aan het voorbehouden van voldoende ruimten voor socio-kulturele aktiviteiten. Ten derde is ruim telijke ordening de geleider van het ekonomisch leven. Een slechte inplanting van een in dustrieterrein b.v. stelt men vast in Liedekerke, waar de bedrijven, wegens de slechte ligging van het terrein, niet scheutig zijn om er zich te ves tigen. De h. Van Nuffel stelt vast dat de overheid inzake mi lieubeheer grotendeels te kort schiet. Ook de enkeling kan er wegens zijn beperkte moge lijkheden niets aan verande ren. Voor de milieuwerkgroe pen is de taak weggelegd om als drukkingsgroep de open bare opinie te sensibiliseren voor de milieuproblemen om aldus de overheid ertoe te be wegen er eindelijk iets gaan aan te doen. Spreker noemde de Baasroodse Werkgroep de meest dynamische van gans de streek, uitspraak dip wij ten- volle beamen. NATUURPARK SCHELDELAND Na de h. Van Nuffel was het de beurt aan de h. Raemdonck, architekt-planoloog en afge vaardigde van de Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedeschoon, om aan de hand van een diaprojektie aan te to nen hoe men de Scheldestreek tussen Dendermonde en Krui- beke als natuurpark kan be houden. Een uur lang wist deze emi nente causeur de toehoorders te boeien door commentaar te leveren bij de dia's, geschoten op plekjes waarmee de natuur vrienden vertrouwd zijn, o.a. Weert aan de Schelde. Boei end was het vooral omdat de h. Algemeen zicht op de tentoonstelling, (rp) Gustaaf Van Gucht tijdens zijn openingsrede (Rp) Op initiatief vn KWB-Leb- beke liep tijdens de paas dagen in «Ons Huis» Leo Duboisstraat een tentoon stelling rond het tema «Huisvesting en grondbe leid» Bedoeling van het geheel opzet was o.a. een nieuwe start te geven aan een po ging tot bewustmaking der bevolking in verband met de problematiek rond huis vesting en grondbeleid, de aktie ook verder te zetten en de beleidsmensen een aantal aanduidingen te ge ven, wat betreft de manier van aanpak. Ook de jeugd werd bij de aktie betrokken en kon in een tekenwedstrijd haar vi sie over huisvesting-grond- beleid-milieu weergeven Zaterdag, tijdens de ope ning kwam R. Van de Poel, nationaal sekretaris ACV, aan het woord. Hij bekeek de zaak vanuit syndikaal standpunt en benadrukte o.a. de noodzaak van het overheidsinitiatief inzake grondbeleid en huisves ting. Tijdens de debatavond, ge organiseerd vorige dins dag, waren wel de Leb- beekse schepenen Van Humbeeck en Moyersoen aanwezig, doch afgevaar digden van de bouwmaat schappij «Veilig Wonen» en van de interkommunale DDS - beide betrokken bij bouwrealisaties te lebbeke - merkten we niet op. De aanwezigen konden dus en ken de beide schepenen konkrete vragen stellen De visie van de kristelijke mutualiteiten werd vertolkt door P. Peleman. Hij be klemtoonde de specifieke noden van de gehandicap ten, in verband met de huisvesting. Uit de diskus- sie achteraf bleek dat zowel bij de bouwmaatschappijen als bij de gahandicapten zelf, in dit verband, een mental iteitsverantdering moet optreden. Mevr. Steendam, verbondsvoor- zitster KAV, drukte erop dat ook de vrous inspraak wenst, niet alleen bij het plannen en realiseren van sociale woonwijken maar ook bij het ontwerpen van de woonomgeving (o.a. vei lige straten enz.) Een van de wijzen waarop dit zou kunnen gebeuren zag spreekster in het aanvaar den van de adviesraden in de bouwmaatschappijen. SPECIFIEK LEBBEEKSE TOESTANDEN Nadat beide schepenen er op hadden gedrukt dat in het BPA-Stationsstraat uit gemeentelijk initiatief, een woonblok voor bejaarden en een appartementsge bouw voor jonggehuwden zal opgericht worden, maakte A. Tirez enkele vaststellingen in verband met het grondbeleid te Leb- beeke. Hij besprak o.a. het feit dat een voorstel van de ge meenteraad om bouwtoela- ting te verelenen aan elke uitgeruste weg, door de hogere overheid werd afge keurd. waar dit blijkbaar in de buurgemeente buggen- hout wel mag. Hij vroeg zich af of het een gepaste politiek is dat de COO van Dendermonde —ergens toch ook wel een sociale- instelling - bepaalde gron den te Lebbeke (Brug straat) in kavels legt waar op amper woningen van zes meter kunnen opgericht worden. Worst dit voorstel afgekeurd, datn doet men een tegenvoorstel de gron den aan te kopen voor een bedrag van 10 miljoen Derde vraag die spreker zich stelde was de instantie te bepalen welke een vlug ge en efficiënte manier gronden kan verwerven die tegen sociale prijzen ter beschikking kunnen ge steld worden. Met DDS (toch een interkokmmunale met heel wat meer armslag dan de gemeente zelf) sleept het reeds vijf jaar aan. Met welk resulataat? A Tirez stelde ook het op richten van een regie voor het verwerven van bouw grond in vraag. Hij zag .dit te realiseren in de vorm van een gemeentelijke v.z.w. Raemdonck de dia's zodanig uit gekozen had dat het voor de kijker duidelijk gesteld werd hoe ongerept mooi het op sommige plaatsen in het Scheldelandschap is, alsmede hoe afgrijselijk lelijk het elders door mensenhanden ge- maakde problemen werden in woord en beeld aangesneden het storten de vi'sputten, de hoogspanningskabels die het landschap ontsieren, de ruil verkavelingen b.v. om rivieren recht te trekken, de integratie van gebouwen in het land schap, boomkappingen, be scherming van de dorpsker nen. In verband met de rekrea- tie in het kader van het land schap wees de h. Raemdonck erop dat een natuurgebied niet mag dienen als verblijfsrekrea- tieoord. In België is er nog slechts 1/3 HA. grond per in woner beschikbaar. Wat zal het worden als ieder van ons een tweede en zelfs een derde verblijf voor zich gaat opeisen? EEN VLOEK De ode aan het Scheldeland schap, zoals die weerklinkt in de verzen van Emiel Verhae- ren, Jan Hammenecker en an dere dichters, werd door de mensen van de Baasroodse Werkgroep Leefmilieu in beeld gebracht door middel van een sfeervolle diamontage over de Vlassenbroekse polder. De enige wanklank in dit paradijse lijke natuurgebied, het ge meentelijk stort in het Broek, werd in de diamontage terecht een vloek genoemd. De Werk groep heeft door haar protes- takties van de Bestendige De putatie verkregen dat de stort- vergunning in augustus van dit jaar opgeschort wordt. Mede door de zorgen van de Werk groep zal deze stortplaats her- beplant worden. TENTOONSTELLING De sfeervol ingerichte tentoon stelling in de turnzaal van de gemeentelijke jongensschool werd in de loop van zaterdag en zondag door honderden be langstellenden van binnen en buiten de gemeente bezocht. Vanwege rector Alois Gerlo van de Brusselse Universiteit, die tot tweemaal toe de ten toonstelling kwam bezichtigen, mochten de organisatoren ge lukwensen in ontvangst ne men. Volgende tema's werden in deze expositie uitvoerig be licht aan de hand van foto's en Dit voorstel zal trouwens tijdens de bespreking van de begroting voorgelegd worden. Op een vraag uit het pu bliek, of er reeds inspan ningen geleverd werden voor het openstellen van privé-groene ruimten voor het grote publiek, ant woordde schepen Moyer soen dat reeds kontakten gelegd worden o.a. met Castel Heizijde, Dr. Buyse en de Missiezusters. Vaak echter stuitte men hierbij op een hoge huurprijs en het feit dat de gemeente personeel zou moeten ter beschikking stellen voor het onderhoud. Pierre Van Rossem Wij hebben gemeend toch even te mogen stilstaan bij een ploeg als BC Fosqeus. In de golfbiljartkompetrtye van Aalst is deze ploeg voor de derde maal kampioen geworden. Wel heeft zij het dit jaar niet gemakkelijk gehad. Met ploegen als Moorsel en Hand in Hand had zij steeds de handen vol en kon slechts een gelijkspel afdwingen. Fosqeus was echter niet alleen op federaal vlak een topper. Ook nationaal lieten deze biljarters zich opmerken. Ze speelden zich vrij vlot door de schiftingen van de Bekerwedstrijden en werden finalist voor de beker der kampioenen. Algemeen werd verwacht dat zij voor deze beker tegen een sterk BVA uit Leuven het onderspit zouden delven. RVA zag deze wedstrijd als een forma liteit. Al vlug echter zouden deze konkurrenten ervaren dat met Fosqeus niet te spotten valt. Een sterk spelende De Gols won de eerste wedstrijd. De Leeuw als tweede verloor nipt. doch Servrags. zeker wel de beste speler bij Fosqeus en misschien wel een der beste spelers uit de Federatie Aalst (een speler waarvan geruchten de rónde doen dat hij Fosqeus en Aalst zou verlaten om terug te gaan spelen naar het Pajottenland wat een verlies zou betekenen) zette Fosqeus terug op winst zodat er nog niets gezegd was. De tegenpartij begreep dat ze nu alles op alles moest zetten wilde zij terug kampioen van België worden. Hoe sterk Fosqeus zich verdedigde en al won Pieters zijn eerste manche tegen Verhaegen hij moest toch het onderspit delven. Ook Van Humbeek verloor zijn partij zodat RVA terug kampioen werd, al was het dan niet zo gemakkelijk als vooraf gezegd. In de afgelopen maanden werden heel wat initiatie ven uitgevoerd zoals de uit- breidings- en aanpassings- werken in het rustoord St.- Lieven, waar de zowat ne gentig minder-valide pa tiënten een grotere gerust heid kunnen opbrengen voor wat de brandbeveili ging betreft. Voor de bo venste zalen werd gezorgd voor een verbindingsgang voor eventuele evakuatie, terwijl de vernieuwde in gang van het rustoord toe gang geeft voor een brand weerwagen. Voor het hospitaal wer den nieuwe receptiedienst aan de ingag van de Gasthuis straat evenals een ver nieuwd lokaal voor de por tier en telefonist in gebruik genomen. De sociale dienst kreeg nieuwe loka len terwijl tevens de uitbe taling van de steun per mandaat het vernederend aanschuivenin de rij voor komt. Een projekt waarvoor woensdag jl. de prijsaan- bieding doorging, nl. de aankoop voor radiologie en isotopen, nodig voor diag nosen te stellen, waarbij vijf zes miljoen frank mee gemoeid zijn, zal vermoe delijk nog dit jaar gereali seerd zijn. VERZORGDE DIENSTVER LENING Eind deze maandkomt de onthaalbrochure voor het hospitaal klaar; de patiën ten en bezoekers vinden in de brochure naast het grondplan modaliteiten geschriftenvatenkot, dossieï sluikstorten, Baasrode Broi Kindertekeningen, Belgisch#! Natuur- en Vogelreservaterf historiek en doelstellingen vaijP de werkgroep, asf; Verder waren er stands vail RALDES en van Natuurparf Scheldeland. Tijdens het Paasweekeindl werden ook films vertoond ovej, Moerzeke-Castel en over Natuurparken in België. Vermeldenswaard is evenee het feit dat het Baasroods c meentebestuur de zalen vai de gemeenteschool gratis tel beschikking van de Werkgroep heeft gesteld en zelfs de recei tiekosten voor zijn rekenint nam. Alleszins een positie! punt ten voordele van dit gej meentebestuur dat de jongston tijd door verscheidene sportjni en kulturele verenigingen nogal op de korrel genomeiiu werd in verband met financiëleb steun aan dergelijke groepej ringen. Met de organisatie van dez^i milieudagen te Baasrode heef de Werkgroep recht in de rod gemikt. Proficiat, mensen! Doe zo voort en misschien tq volgend jaar. ROBERT PEETERl Het wordt bijna een traditie dat de Kommissie van Openbare Onderstand te Aalst tijdens de halfjaarlijkse perskonferentie een reeks van reeds tot stand gekomen initiatieven en verbeteringen evenals een aantal projekten kan voorleggen. Realisaties en perspektieven die stuk voor stuk de bewoners van de St.-Job en St.-Lieven rustoorden evenals de patiënten van het St.-Elisabeth- gasthuis een betere verzorging verschaffen. Blijft mhet knelpunt van de inplanting van het nieuw ziekenhuis aan het Beekbeld te Aalst. Men zit niet verden dan zes maand terug, terwijl er slechts gezocht wordt naar de snelste procedureweg ofwel via het onteigeningsplan afowel via het bestaande Bijzonder Plan van Aanleg. voor inschrijving, verblijf, dagindeling, afrekening, tairijke pratische tips. De patiënten kunnen op de haarkapper-kapster en voor verstrooiing op de dagblad- venter beroep doen. De rust is sedert de her vorming van de parkings, de gewijzigde verkeersaan- wijzingen en de invoering van de blauwe zone in de ffethuisstraat teruggekeerd in het Sint-Elisabethgast- huis. Wat nog steeds als bepaald hinderlijk overkomt is het bezoek dat het hos pitaal dagelijks - en zeker in de vakantieperiodes - mag ontvangen van tien tallen kinderen uit de buurt die de open ruimten van het hospitaal als de ideale speeltuin aanzien. Ware brommerraces dragen zeker niet bij tot de gewenste herstellingsatmosfeer voor de patiënten. Wr dienen de ouders die in de direkte omgeving wonen hun ver antwoordelijkheid op te ne men. DIEPVRIESMAALTIJDEN Ékbst de gewone bedeling door de K.GDdiensten aan bejaarden en hulpbehoe venden in de stad van war me middagmalen, tot op heden slechts tijdens de vijf werkdagen, zal eer daags overgegaan worden tot het bedelen van diep vriesmaaltijden op week ends. zon- en feestdagen. Een verwarmingsoventje zal ter beschikking gesteld worden. In de refter van de K.O.o. nemen dagelijks itsl; het irij< f>24 een dertigtal personen maaltijd, daarnaast moge personeelsleden van d K.O.O. en het stadspersojfër neel aan veertig frank eei on middagmaal nemen. Rijs hier echter de vraaf of voo K.O.O. en zeker voor he stadspersoneel geen stren gere normen zouden moe ten toegepast worden want inderdaad zo reed! personen die een hoofd be R( trekking hebben in het pri vé en slechts in stadsber band werken als bijjob, ooi 's middags van de K.O.O maaltijd profiteren, dat roept dit wel enige vraagteCn kens op. IRI JEUGDBESCHERMING Met het jeugdbescher mingskomitee van Dender monde kwam het tot eei overeenkomst om tot eei irl betere koördinatie en af tk< spraak te komen inzake dfv'? plaatsing van kinderen ir 'j'1 homes. ®n, nd bc De K.O.O. beschikt ovend vier homes, twee jongens te Lebbeke onder leidinj Le van broeders van Oostakke twee voor meisjes Gijzegem met zusters vat St.-Vincentius. Blijft wel d< vraag of de vrijzinnigen een ruime garantie voor de vrijj waring van hun overtuiging krijgen. tul tejeki Lx- lilt in) FE INVENTARIS De huidige kommissie wièlui een herhaling van de be J" schuldigingen die geuit werden i.v.m. het verdwi nen van historische 6 waardevolle stukken uit de r H. Geestkapel, bij het ven laten van het pand totaal voorkomen en hoopt op detw oprichting van een arbitrai re kommissie die vooreerst een inventaris van het pa trimonium van de kunsthi storische en waardevollefch bezittingen van de K.O.O. of ondergebracht in ge bouwen van de kommissieNt zou opmaken en naderhand uitmaken aan wie deze be zittingen toebehoren Johan Velghe Bp: de

De Voorpost | 1974 | | pagina 28