HAPPENING '74VIJFTIEN JAAR FRO LIEVE ANNA EEN VOLKSE TRADITIE KRUISWEG DOOR AALSTERSE STRATEN PEKTAKULAIR ONGELUK O ZIE JE DAN MAAR WEER DENDERMONDE OMWONENDEN IN HET VERWEER TEGEN V. BETONWEG EN BOUW ENDERMONDE De Voorpost - 19/4/74 - 3 istellen Villen we absoluut een brokje literatureluur plegen waarvan titel niets maar dan ook geen gebenedijde iota met de leve (houd te maken heeft. Omgekeerd moet het ook zo wezen. i k We een Anna love story verwacht, zit dus glad verkeerd. Een de terk verhaal kunnen we evenmin serveren, Anna is geen usje van Greet noch van Annelies. Een officieel erkende e aam die we dus rustig zouden kunnen aanbevelen als dat de 1 ee )edoeling was. Vermits we zelf onze voorkeur laten gaan aan iaar klankvolle troetelnaampjes als Sidarta, namen met ach- 'ew ?rgrond als Isolde of grillen als een Jonathan zullen we 3 to iropaganda in die richting aan anderen overlaten. Alleen de te )pdracht van deze zoziejedanmaarweer is voor die lieve ch Irma bestemd. Hebben we ergens gelezen dat ze toevallig issen de bloesjes, behaatjes en kousen van haar meeste- esje terecht was gekomen. Let wel, lezer, de voorgaande zin vordt geschraagd en gedragen door dat woordje toevallig. n9 fes dat er niet, dan zouden we de boeken lekker kunnen m luiten. Parkiet Anna was dan immers niet meer dan een n< anariepiet die Jef heet. Dat woordje maakt hem echter (de erd arkiet, zij) tot slachtoffer van wat we met een algemene term id ie unnen aanduiden als was woede van vrouwpersonen. Als er f isl u nog mensen zijn die zich een heel klein beetje solidair oelen met Anna dan is dit stukje geslaagd zelfs al gaat het 'an niet over een pront, alsdan niet frivool of charmerend ma-meisje. Zonden we in een leuk boekje uit 1805, toen Aalst welgeteld 1.521 inwoners binnen de stadsmuren had, een versje over P.l/e Sint-Annabrug. Vooraleer we dat neerschrijven willen we leze inleiding van Petrus Van Nuffel weergeven. Kunt ge etleloven dat nu nog meestal de lantaarns met olie branden en ian koorden gespannen zijn, en dat men pas begonnen is net deze in de muren aan ijzers vast te hechten Dat zomaar \ls woordje om de toon aan te duiden. Dat er niet veel nieuws ®ocnder de zon is kunnen we dan hieruit opmaken. Het stads- 3er tudget is ongeveer in evenwicht, maar er staan nog voor 9 0.000 frank leveringen te betalen van vorige jaren. De her pro telling van de Sint-Annabrug, afgebrand door de Engelsen, )ij hun aftocht, had veel geld gekost 'k Zie een nieuw' Sint-Annabrugge, Zij is wijd en breed van rugge, Zij is goed en sterk gesticht En ze draagt om 't even licht... ordVen zou zich haast in 1974 wanen nu de rommelende plan- en van de rotte brug in 't water werden gegooid. Alleen dit 'erschilin 1805 was er te Aalst nog geen auto te bespeuren, iat-staat ook in 't boeksken. 3e duivel is er blijkbaar mee gemoeid. Passeren we deze véek óp de lieve Sint-Annalaan. Ze ziet er goed uit, die laan. Misschien heb ik het helemaal mis, maar het moeten Japanse lersen zijn die zo'n prettig uitzicht verlenen. Ik weet het eigen- ijk niet, mijn vrouw zegt dat, dus is het zo. De Sint-Annalaan, nu met rose bloemetjes getooid, mag er best wezen. Als we elemaal eerlijk zijn, we zijn wat afgunstig want weinig Aals- enaars kunnen van zo dichtbij van de natuur genieten. Moet tWhet natuurlijk gebeuren dat we een vrouw aan de slag zien W ee maakt de stoep schoon. Vooruitziend als ze was, zwiepte ee eerst duchtig met de takken waar ze bijkon; kwestie van de I bloemetjes niet te lang te laten buitenstaan. Ja, mijnheer, we f hebben daar een boel vuiligheid van, ge kunt dat niet gelo gen: We zijn stilletjes afgedropen en, madame, we kunnen het "innjiiet geloven. Maar wat moet ge doen, madame, is van die >orthomen blijven. Wij willen de lente ook wel eens van dichterbij wilkien, madame. jaaEn thuis hebben wij niks dan een paar bloempotten, madame, dalen mijn vrouw begint het vervelend te vinden dat ik ieder jaar t kalleen maar kan zeggenHet wordt lente, ik buig me over büen bloempot». YKI Vervolg pag. 1 tische passages en dansen werden ingelast...) Is het daarom dat de FRO-jongens in onze prozaïsche computertijd de meest nuchteren ontroert Is het daarom dat de grote dich ter Bertus Aatjes over de groep letterlijk schreef: «Wat FRO brengt is een geheel persoon lijke kunstuiting. Een van de meest verbazende facetten is de krachtige rivier van leven svreugde die stroomt door heen hun kunstwerkjes. Zij zijn direkte loten van de leven svreugde en welke kunstvorm is dat nog vandaag En in een Franse krant vonden we: D'est un spectacle enchanteur, agréable, léger, pétillant quie donne un sentiment de facilité et qui doit être trés difficile a réaliser...» Beweging, ritme en kleur: ingrediënten van een nieuw Fro-programma. (v) VERRUIMDE PLOEG Het spreekt vanzelf dat voor dit groot Happeningprojekt een beroep werd gedaan op een groot aantal mensen. Voor de kostumering wordt op vijf ver schillende plaatsen gewerkt (tot werkplaatsen in Vest- Vlaanderen), voor podiums werd een beroep gedaan op de technische dienst van de stad, voor decor werden gerouti neerde mensen aangespro ken, voor muziek en projektie, voor regie, licht, klank, voor administratie, voor... Te veel op op te noemen: zowel freelance-mensen als mensen van de kemleiding werken sa men met de vijftig fro-jongens aan het programma. Wie de vorige programma's mee maakte, komt zeker terug. En de anderen Die verwachten ze nu ook eens k maar even buiten heeft ge- ian wanneer het asfaltbedrijf rktgeparkeerde wagens, opgehangen wasgoed, Jderspeelgoèd. Alles de eken, drempels, vensterban- n, rolluiken en vensters >r elerlijk alles is bedekt met een Ie en dikke laag grijs stof. n dat duurt nu zo al jaren, ineer eerste klachten tegen het drijf dagtekenen reeds van 69. Ze werden gevolgd door idere, in 1970,'71,'72 en'73. en evenwel zonder resul- at. Ook een bezwaarschrift gediend bij de Bestendige iputatie bleef zonder gevolg, ize instantie adviseerde het drijf enkel de grintheuvels op ANDRE HEYVAERT Het wordt wel even wennen voor diegenen die met de m«vroegere» Fro vertrouwd waren, (v) Waar veel volksgeTnspireerde tradities, evenals stoeten en processies verdwijnen, houdt de levende kruisweg op Goede Vrijdag in de Aalsterse St.-Jozefparochie stand. De vierentwintigste uitgang vorige vrijdag was opnieuw een uiting van volkse devotie (jm) Vervolg van blz. 1 het terrein in de zomermaan den af en toe met water te be sproeien. Over de enorme rookontwikkeling de hoofd schuldige werd met geen woord gerept. EXPLOITATIE VOORWAARDEN In de exploitatievergunningen, verleend door de Bestendige Deputatie op vier december 1964 en op vijf mei 1967, werd nochtans uitdrukkelijk bedon gen dat «de nodige maatrege len worden getroffen om te vermijden dat het opgezogen stof de buurt hindert. Zonodig moet de niet stofvrije lucht van dit stof worden vrijgemaakt in een doeltreffend toestel, zodat de uitgestoten lucht de buurt niet hindert» En dat doet die lucht nu toevallig wel. Het is zonneklaar dat het omstreden asfaltbedrijf de exploitatie voorwaarden zwierig aan zijn laars lapt en er de voorkeur aan geeft de zuiveringsinstallatie want die is er ongebruikt te laten. Die doet blijkbaar en kel dienst wanneer de Arbeid- sinspektie eens een keer op bezoek komt. Het wordt werkelijk hoog tijd dat dit bedrijf zijn matten oprolt en elders, buiten de bestaande woonkernen en groenzones, een onderkomen zoekt. Bur gemeester De Bisschop was het daar woensdag jl. volko men mee eens. moerstraat te Dendermonde verloor Luc Van den Broeck wonende, Meerstraat te nderbelle de kontrole over het stuur van zijn personenwegen. Hij slipte en kwam tegen electriciteitspaal terecht. De bestuurder zat geklemd in zijn wagen en werd gewond naar de kliniek te Dendermonde. De stroom viel uit, en verscheidene t.v. raakten defekt als gevolg van de kortsluiting die na de aanrijding ontstond. H.D.W. PETITIE Het gaat niet op dat verder de aanwezigheid van een derge lijke inrichting in een dichtbe woonde wijk en in de nabijheid van een rekreatieoord (het stadspark) wordt toegelaten. De verschillende P.V.'s, op gesteld door de politie te Aalst, het herhaalde schrijven van geneesheren en de massa's stof die men overal aantreft, zullen wel iedereen ervan over tuigd hebben dat het milieu sterk verontreinigd wordt en de toestand zo langzamerhand onhoudbaar kan worden ge noemd. In een petitie, die ook aan de voornaamste prominenten ter ondertekening zal worden voorgehouden, dringen de be woners van de «bestofte» wijk er bij de diverse instanties op aan dat tegen de NV Betonwe- genbouw dezelfde strenge en onverbiddelijke maatregel wordt genomen als tegen het gelijkaardig bedrijf (sinds jaren gevestigd aan de Scheldebrug te Dendermonde), waaraan, om milieuhygiënische rede nen, geen nieuwe exploitatie vergunning meer werd ver leend. Dit behoort tot de taak van de overheid die de vergunning heeft verleend, in dit geval de Bestendige Deputatie, die deze vergunning terug kan in trekken of nieuwe, meer effi ciënte voorwaarden inzake hinderbestrijding kan opleg gen. Zo het asfaltbedrijf het met de richtlijnen van de diverse in stanties niet al te nauw blijft nemen en zich allerminst stoort aan de opgelegde exploitatie voorwaarden kan drastischer worden opgetreden en mag de burgemeester, of de bevoegde technische ambtenaar, ertoe besluiten over te gaan tot de stopzetting van de exploitatie. Zoals de zaken er nu voor staan kan het in ieder geval werkelijk niet langer blijven du ren. FRANS KIECKENS Niet alleen oudere Aalstenaars volgen de staties van Kristus lijdensweg, door meerdere straten van de parochie, doch ook heel wat - zoniet het overgrote deel - jongeren (jm) Aan akteurs en figuranten is er geen gebrek. Jozef Lissens, de Kristusfiguur, nam voor de achttiende maal deel aan de kruisweg en nam de Kristus-uitbeelding voor de vierde maal op zich (jm)

De Voorpost | 1974 | | pagina 3