V.V.A.K. een bittere noodzaak fereniging voor Aalsters kultuurschoon jeschermster van ons kultuurpatrimonium L RENDERENDE BIJVERDIENSTE Jierstraatje, Het Rubensschilderij in de dekenale St.-Martinuskerk (Ib) 1960: Het Oud Gasthuis wordt hersteld 1962: Dis was het Begijn hof van St.-Katharina-op-de Zavel te Aalst 1964: Waterhorloges en Raderuurwerken op het Belfort te Aalst. 1965: De Anthroponomie in het Aalsterse gedurende de 14de eeuw: ontstaan van familienamen uit deze voor namen 1967: Het hotel van Lan- burchl van Sint-Maarten. M.J. De Jong 1950: Dirk Martens 1450- 1950 1969: Gedenk- en Hulde boek Frans van Schuylen- bergh met o.m. een levens beschrijving van Dirk Mar tens. In voorbereiding voor 1974: De Zwarte Zusters te Aalst en «De Pestlijders van Ru bens» Roel Van De Plas door aanwerven van abonnementen voor DE VOORPOST Zich wenden Oude Vest 34 - 9330 Dendermonde of telefoneren naar 052-240.60. .J De Voorpost - 19/4/74 - 7 oudste huisje van de stad, op de hoek Zoutstraat - verdient een beter lot (Ib) hulp. Wij citeren geschied schrijver Van Velthem«Op 11 juli, deze gebenedijde dag, wordt dVlaandrens eer door Boudewijn van Poppe- rode, burggraaf van Aalst en door Gwijde van Na men.» De Akademieplaats wordt weer de Oude Vismarkt. In 1961 wordt op hun initia tief een bas-reliëf aange bracht boven de ingang van wat overblijft van het eens zo mooi 17de eeuwse Be gijnhof. In 1963 richtten zij een retrospektieve Leo Piron, schoonzoon van Valerius de Saedeleer in. I 1966 had met toespraken, een orgenrecital en zng, de feestelijke herdenking plaats van de 150ste verja ring van de terugkomst van het Rubensschilderij in de St.-Martinuskerk. Het schilderij: Sint Rochus ontvangst van Christus de macht om de pestlijders te genezen.» (1623) werd in 1794 door de Franse Sans culotten naar het Louvre te Parijs overgebracht, ze hing daar naast de beroem de Kruisafneming van Ru bens die uit de Antwerpse katedraal was weggeno me,. Na de val van Napoleon kwam het schilderij terug. In ditzelfde jaar werd de H. Geestkapel in de Kattestrat daterend van 1470 be dreigd. De Kapel van de H. Geest is wellicht de oudst bewaarde bidplaats van on ze stad, tien jaar ouder dan de kerk van Sint-Martinus. Het H. Geesthof in de Kat- testraat was de kern van sociale voorzieningen; de devotiekapel het oudste Aalsterse symbool van lief dadigheid. De kapel heeft een eenvoudige puntgevel met gotische poort, glas raam en nis, alles bekroond door een kruisbloem. Voor namelijk de achterzijde is mooi. De kapel werd gesloten en de K.O.O. wilde verkopen. Na ellenlange diskussïë werd het ganse gebouw verkochjt aan een Brussel se maatschappij die even wel de kapel diende te bewaren. Schepen van O- penbare Werken De Neve en stadssekretaris Willems hebben de vereniging uit genodigd om hun akkoord te bekomen. In 1967 werd de 100ste verjaardag van de geboorte van Valerius De Saedeleer herdacht. Bij de gelegen heid piaatste WAK een bronzen gedenkplaat tegen over het geboortehuis in de Nieuwstraat. Later werd ook een gedenkplaat aan gebracht aan het huis in de Sint Jobstraat war Gustaaf De Paepe werkte en stierf. De vereniging bemiddelde en een reeks van dertien folkloristische schilderijt- tjes, herinneringen aan de jaren 1300, werden in bruik leen afgestaan en hangen nu in het Oud Gasthuis. Met allerlei bezoeken aan de stad, het inrichten van ontwikkelingsvoordrachten, uitstappen en reizen tot be tere kennis van ons eigen schoon rond V.V.A.K. zijn werking af. PERSPEKTIEVEN Uiteraard heeft de vereni ging ook toekomstplannen. IN een gesprek dat wij had den met Fritz Courteaux, ondervoorzitter en tevens voorzitter van de Heem kundige kring «Het land Van Aalst» kwamen volgen de toekomstplannen naar voor. Er is een schrijven gericht aan minister Chabert, be treffende de oudste woning van de stad Aalst. Ze is gelegen op de hoek van de Lange Zoutstraat en de Sluierstraat. Het huis heet- In in 1952 het Begijnhof van Aalst werd ■ebroken, gaf de heer Fritz Courteaux een lidelvoordracht in de Sint-Martinuskerk ■r de vereniging Bolaska. Na de causerie «d nog wat nagekaart, spreker waar- Juwde voor het feit dat het Oud Hospitaal •elfde weg opging als het Begijnhof. Jlen Leo Singelijn en Raymond Vernaeve ben hun beste beentje voorgezet en treden om het behoud van dit historisch ouw. Op 16 december 1952 ontstond js de vereniging voor Aalsters kultuur- oon. (WAK) werden in 1953 een eerste maal ontvan- i door de toenmalige burgervader Debun- en hun inspanningen werden een eerste al beloond: ,het Oud Hospitaal bleef paard nsen als R. De Schaepdrijver, J. De sest, R. Moreels, E. Van Schuylenberg, Courteaux, Jan Van dre Hulst (voorzitter) een hele schare beschermende leden, leden en effektieve leden hebben als doen de eerste plaats bij hun stadsgenoten angstelling op te wekken voor het eigen tuurschoon. Zij zorgen in samenwerking t de openbare besturen voor het beveili- i van het historisch en esthetisch uitzicht i de stad, alsmede van het openbare en ,^ate archief, dat de bron va onze lokale aschiedenis uitmaakt. "«streven ernaar alle voorwerpen met histo- "^he en folkloristische waarde van de edergang te redden en steunen alle pogin- or om de lokale folklore in ere te houden. p|e gebouwen, straten, delen van straten, linen die een historische of een estheti- le waarde hebben worden beschreven en inventaris gebracht. wordt advies uitgebracht over alle wij- ingen die betrekking hebben op gebwou- tkompleksen voorkomend in deze inven- s. voorwerpen, in publiek privaat bezit, met ge- iedkundige, kunsthisto- he of folkloristische irde zijn samengebracht en beschrijvende inven- 5. Advies wordt uitge- :ht over de maatregelen zouden dienen getrof- om voormelde voorwer- van de ondergang te den of hun verdwijning de stad Aalst te voor- tWEZEN LIJKING EN A.K. heeft in hun twin- jaar aktiviteit reeds heel verwezenlijkt, waarvan hier enkele feiten weer- en. 956 ter gelegenheid van 100ste verjaring van de chting van het stand- Id van Dirk Martens en aanleg van de spoorlijn ssel-Aalst-Gent, werd tentoonstelling inge- it met schilderijen ilst in de 19de eeuw» in nenwerking met het stadsbestuur en de maat schappij der Belgische spoorwegen. In 1959 namen de restau ratiewerken aan het Oud- Hospitaal, daterend uit de 13de eeuw, een aanvang en dit vooral dankzij de mede werking van schepen van Oenbare Werken Claus De toenmalige voorzitter Raymond De Schaepdrijver kon na zeven jaren strijd de eerste pluim op zijn hoed steken. Dit was tevens de eerste prestatie van het V.V.A.K. In dit jaar werd ook meege werkt aan de «Veertien daagse van de musea». In 1960 wordt op hun verzoek Paperodedries veranderd in de oorspronkelijke «Poppe- rodedries» naar Boudewijn Van Popperode, burchtheer van Aalst, die een hoofdrol speelde in de Guldenspo renslag. Toen Artois doordrong tot aan de standaard van Gwij de Van Namen snelden de Vlaamse edelen Gwijde ter te vroeger de stad Antwer pen. Het heeft een trapge vel van bak- en zandsteen, met sterk dominerende ho rizontale lijnen, kruismone- len en met krullen en rol werk omlijste vlakken; ook de zijgevel met uitstprin- gende verdiepen is een in- terressant voorbeeld van mfddeleeuwse konstrukiie. Dit huis dateert uit de SPaanse periode en moet absoluut van de ondergang gered worden. Ernstige re stauratie is dringend nodig. De hoofdarchitekt van d provincie Oost-Vlaanderen stelt er veel belang in. Hij verklaarde ondermeer dat te Gent ook Spaanse gevels zijn, doch zonder zijgevel. Aalst bezit hiet dus een waardevol overblijfsel uit deze periode. Burgemees ter van Vlissingen op be zoek te Aalsst, kon bij het zien van deze prachtgevel zijn verontwaardiging over de toestand waarin het zich bevindt niet verbergen. «Dat zou bij ons niet ge beuren!» was zijn kommen- taar. Ter illustratie kunnen we verwijzen nara ^rugge en Veere (Nederland). Te Brugge is opgericht de Stichting Marcus Geraard, een v.z.w.d. met als hoofd bedoeling het aankopen an oude gebouwen die bijdra gen tot het eigen karakter van de stad, maar die in slechte toestand verkeren, en een inwendige en uit- Het Oud-Hospitaal kreeg uiteindelijk een degelijke bestemming(lb) Een deel van de Pupillen school is bedreigd door Af braak. Dit deel, vroeger Ka pucijnenklooster in de 17de eeuw is juist dat wat histo risch en esthetisch interes sant is. V.V.A.K. heeft ge ijverd om de afbraak te ver hinderen. De kapel van St.-Job, een enige veldkapel dreigt te vervallen. Ze wordt door de Paters niet meer gebruikt. Deze stemmige bidplaats Etikhoofse periode «winter landschap» en «zomerland schap» zijn te bezichtigen op het bureau van de stads sekretaris. Is dit wel de juiste plaats? De V.V.A.K. gaf heel wat publikaties uit: F Courteaux: 1955: Oude gevels, fraaier stadsbeeld 1957: Waar stond de eerste Aalsterse bidplaats genhove en zijn bewoners in de Kapellestraat 1970: De kapel van de H. Geest en de armenzorg te Aalst 1971: De gheselen van der rethorycke in 't guide van sente kathelinnen 't aelst. 1973: Over de Schoolstraat of het Puytenputvoetwegs- ken en omfeving. F. Courteaux en R. Van der Linden 1968: Sint-Niklaas, patroon der winkeliers te Aalst, een moet hersteld worden. Het Keizerlijk Plein, Ka stanje Veten in de volks mond, is een deel van de oude stadsomwalling. De huizenrij aan de linkerkant bevatten Empire elemen ten, stralen een indruk van aristokratische voornaam heid uit, en moeten behou den blijven. Op de grote markt zijn alle historische stijlen aanwe zig van het Romaanse tot het Neo Klassicisme. Volgende gebouwen zijn daar geklasseerd: het Schepenhuis met Belfort en Gebiedhuisje, enige 13de eeuws gebouw van die aard dat in ons land bewaard bleef. Het is in onz gewesten één der pro fane gebouwen, opgetrok ken in mooie romaans-go- tische overgangsstijl, ver der de Beurs van Amster dam, daterend uit de 17de eeuw, een renaissance- bouw met barokke topge vels, werd tussen 1949 en 1952 hersteld, wijst de rich ting waarin zou moeten ge werkt worden bij eventuele gevelherstellingen van woonhuizen op de Grote Markt. Verder in de Sint- Martinuskerk, bidplaats waaraan de namen van be roemde katedraalbouwers als de Waeghemaker en Keldermans verbonden zijn, ook geklasseerd. Het spreekt vanzelf dat het V.V.A.K. daadwerkelijk wil meewerken aan de realisa tie van een museum. Aan de stad werden dan ook reeds verschillende schen kingen gedaan waaronder een met gouddraad gebor duurde vlag van de «Bok kenrijders» samen met een paar andere gedenkstukken uit de plaatselijke politieke strijd van het einde der 19de eeus, vlag die nog nergens tentoongesteld is; schilderij «Boo gaard» van de Leieperiode van Valerius De Saedeleer en twee schilderijtjes uit de wendige restauratie nodig hebben. Deze huizen wor den na restauratie terig aan de geïnteresseerde kopers aangeboden. te Veere, op het eiland Walcheren, werden na d wereldoorlog door een ver- De beschermde kapel in de Kattestraat (Ib) zamelaar oude vervallen he renhuizen en kleine wonin gen op gekocht en gere staureerd in de typische bouwkundige stijl van het vroegere vissershaventje, bloeiend modern centrumv van «Yachting» Wordt het oudste huis te Aalst gerestaureerd dan sprssVt het vanzelf dat de rrtoderne bekleding van het benedenverdiep meteen verdwijnen moet.

De Voorpost | 1974 | | pagina 7