AALSTERSE BIBLIOTEEK, EEN MEKKA VOOR BOEKENLIEFHEBBERS Vernieuwd filiaal geopend aan Oude Gentbaan RADIOSERIE OVER PRIES TER DAENS GAAT BEGIN VOLGEND JAAR OP ANTENNE LEBBEKE RAADSZAAL WERD DRUK BEZOCHT VERKOOPSCENTRUM Aalst BEN PUTTEMAN TEN GRAVE GEDRAGEN 8 - 19/4/74 - De Voorpost Zaterdagavond had in aanwezigheid van het Stadsbes tuur, van de heer Valère Arickx, inspekteur van het biblio theekwezen, van de heer Van Moerzeke, gedelegeerde van de dienst openbare lektuurvoorziening van het Minis terie van Nederlandse Kuituur, de officiële opening plaats van het verruimd en vernieuwd filiaal van de Aalsterse openbare bibliotheek aan de Oude Gentbaan. Dit filiaal werd voor het eerst opgericht in 1966 in een klaslo kaal van de kleuterschool en maakte deel uit van de uitbrei ding die als centrum de belang rijke centrale met diskoteek en jeugdafdeling in de Kattestraat is. Dank zij de oprichting van de nieuwe kleuterschool «'t Kla- proosje» geopend in 1971, werd de mogelijkheid verkre gen om te verruimen, en wer den stappen gezet voor de vernieuwing. Dank zij de tal rijke stappen bij de bevoegde diensten van het Ministerie en mede door het begrip van de kommissie belast met de for maliteiten tot het verkrijgen van subsidies kon deze vernieu wing op korte termijn verwe zenlijkt worden en de nodige tijdelijke sluiting tot een mini mum herleid worden. Thans beschikt men over een verdubbelde oppervlakte, het meubilair is totaal vernieuwd en de toegang langs de straat kant, vroeger aan de achter zijde van het gebouw, alsmede de aantrekkelijke uitstalramen, zullen de belangstelling van de bewoners van de wijk Schaar beek, nog meer dan vroeger, verhogen. Ze kunnen gebruik maken van de rijke variëteit van lektuur die hun ter be schikking wordt gesteld. Het fi liaal bevat ongeveer achtdui zend boeken, in alle genres, lektuur voor oud en jong. Het beheer is toevertrouwd aan Julien Smet, die zich ver der zal inspannen grote en kleine lezers bij hun boeken- keuze met raad en daad bij te staan. De heer Van Den Eede, sche pen van Kuituur en onderwijs, was de tolk van het stadsbes tuur en schetste in zijn ope ningsrede de geschiedenis van het Aalsters bibliotheekwezen, hoe het groeide en wat door de opeenvolgende stadsbesturen werd gedaan om tot een alge meen uitleencijfer van 329.460 voor het jaar 1973 te komen. We laten schepen Van Den Eede die verwees naar het re feraat dat de huidige bibliote- karis tot het bekomen van zijn diploma bij de Middelbare Bi bliotheekschool in 1965 verde digde, aan het woord. «Het blijkt dat men moet terug gaan tot 1862 om enig spoor te vinden van belangstelling vanwege de stadsoverheid voor de openbare lektuurvoor ziening. Eerst op 6 april 1864 besloot de gemeenteraad tot de oprichting van een officiële bibliotheek, waarvoor in de be groting een bedrag van 200 fr. werd ingeschreven. In 1865 werd dan ook de eerste «bi- bliothèque publique» ingericht die gedurende 1 uur per week voor het publiek werd openges teld in een klein lokaal op het stadhuis. In 1872 verhuisde de biblio theek reeds naar een lokaal van de gemeenteschool aan de Vrijheidsstraat. In 1888 werd een boekenlijst gedrukt die 2918 titels bevatte. Op dit ogenblik is de boekerij reeds drie uur per week open. Lezers onder de 16 jaar mogen echter geen boeken ontlenen. Tot in 1894 veranderde er niet veel aan deze toestand. Wel kon men in 1895 het boeken fonds verdubbelen en werden betere resultaten geboekt. Een vaststelling echter2/3 van het fonds waren in de franse taal. In de laatste jaren van de vo rige eeuw kon men toch reeds spreken van een uitleencijfer van 8000 wat alles in acht ge nomen nog niet zo te versma den was. De oprichting van een vrije bi- blioteek in 1902 was er waar schijnlijk de oorzaak van dat dit cijfer echter niet meer ver hoogde gedurende een min of meer lange periode. Toch moet men erkennen dat het een ver dienste was van de toenmalige bibliotekaris om de cijfers te kunnen handhaven, en zelfs in 1909 nog lichtelijk te verhogen, spijts de z.g. konkurrentie. In '1911 kon men weer enige belangstelling vaststellen in de gemeenteraad. Een raadslid trok de aandacht op een nood zakelijke aanpak voor ver nieuwing. In 1913 bereikte men voor de eerste keer de 10.000 uitleningen. Tijdens wereldoorlog I werd de bibliotheek druk bezocht. Ge volg van de oorlogsjaren, meer dan 2.500 boeken bleken ver dwenen te zijn. In 1921 werd weer op het stadsbestuur beroep gedaan, wijzende op de inverval zijnde boekerij. Inmiddels werd het de bibliotekaris niet gemakkelijk gemaakt. Door talrijke verhui zingen van de stadsschouw burg naar een gebouw in de Vlaanderenstraat, waar zich ook een dispensarium bevond, later terug naar het huis van de direkteur van de lagere school Vredeplein om weer terug naar de stadsschouwburg te ko men, hadden als gevolg weinig bemoedigende uitslagen. De tweede wereldoorlog was een nieuwe struikelsteen. Onze Aalstenaars hadden het te druk met hun levensmidde len voorziening zodat zij geen tijd schenen te hebben voor bezoeken aan de stadsbiblio- teek. Het regentbesluit van 26 juli 1947 verplichtte de stad anderhalve frank per inwoner Tijdens meerdere autoloze zondagen kwam BRT-Oost- Vlaanderen op de binnenkoer van het Aalsterse stadhuis op namen maken, waarbij de diverse toneelverenigingen mee werkten om «straattaferelen» op band te nemen voor de «su- perproduktie» van BRT-Oost-Vlaanderen, nl. de radioserie van zeventien afleveringen naar het boek van L.P. Boon, «Pie- ter Daens». Half april, zijn de opnamen van de stemmen, die volledig in de studio van de Sint-Margrietstraat gebeurden, klaar. De rol van Priester Daens werd vertolkt door Cyriel Van Gent, Pieter Daens door Anton Cogen, Hugo Van den Berghe staat in voor de Aalsterse socialistische voorman Georges Van der Meersch. Ook op Jo De Meyere, Herman Bruggen, Nand Baert, werd beroep gedaan. Tijdens de Aalsterse opnamen bezorgde een oud-daensist de verloren gewaande partituur van «De Groen Vaan», de daen- sistische mars aan Louis De Meester, zodat deze de mars kon rekonstrueren en als leidmotief aanwenden voor de serie Enkel dienen nu nog opnamen van stappende fanfares ge maakt te worden, terwijl daarna het montagewerk kan begin nen. Zo alles volgens planning verloopt zal deze eerste grote reali satie van de Oostvlaamse BRT op antenne gaan in januari '75, in wekelijkse afleveringen van een kwartier. uit te trekken ten behoeve van de openbare biblioteek. De uitleenzittingen werden op gedreven tot vijfmaal twee uur wekelijks. Spijts alles bleef het probleem van de akkomodatie akuut. Het toenmalig stadsbestuur be loofde verbetering en weer werd het een verhuis. Verheugend was het dan in 1960 te kunnen vaststellen welke ommekeer zich voor deed wanneer het stadsbes tuur de beslissing nam tot op richting van twee filialen met De bibliotheekfiliaal aan de Oude Gentbaan, kan als voorbeeld gesteld worden. Dit onderlijnde hoofdinspek- teur van het bibliotheekwezen de h. Valère Arickx, tijdens de opening. (Ib) hoopt op een spoedige hervat- teek verwezenlijkt, ting van de werken aan het Kul- tureel Centrum in de Molen straat. Pas als dit centrum klaar is kan de hoofdbiblioteek met de jeugdbiblioteek en de disko teek gecentraliseerd worden en verdere plannen tot oprich ting van een diateek en media- ROEL VAN DE PI name in de St.-Jobstraat en in de Binnenstraat. In 1963 werd de centrale Kat testraat full-time opengesteld en erkend als middelbare bi blioteek met een vast kader. In 1964 werd de diskoteek opge richt. Het huidig stadsbestuur wil op deze wijze verder gaan en \okl Istei s ee oorg< ebat oor ai orh i Tot slot feliciteerde de f wig Arickx het stadsbestuur deze nieuwe verwezenlijl en zag het Aalsterse bit en teekwezen met zijn hoog rr dement, als het Mekka l er Oost- en West-Vlaanderer v het De jongste raadszitting te Lebbeke werd gekenmerkt door een vrij ongewoon schouwspel. Zowel de voltallige raad als de andere aanwezigen werden immers vergast op een parade van vertegenwoordigers, die één na ééfi - zelfs in duo en trio - hun waar kwamen aanprijzen. Er werd geargumenteerd, gekeurd, betast en geroken met het uiteindelijke resultaat dat de vertegenwoordigers hun respektieve firma's goed nieuws konden overbrengen: de business draaide uitstekend op de Lebbeekse raadszit ting. Dat deze handelswijze soms tot vreemde situaties leidde hoeft niemand te verbazenéén der vertegen woordigers, wellicht tuk op een gloedvol betoog, kwam zelfs ongevraagd aan het woord en bombardeerde e- ven later een raadslid tot schepen. Dit komisch-ge- nante gedoe was echter bijkomstig. Hoofdzaak was het feit dat besloten werd, via vrij on verwachte stemmingen, aardgas i.p.v. stookolie aan te wenden voor de verwar ming van het sportkom- pleks, in datzelfde komplex een volautomatische kassa zal geïnstalleerd worden en in datzelfde gebouw de vloer van de sporthal zal uitgevoerd worden in par- kett in plaats van latexfalt. Welk standpunt men nu ook inneemt of deze wijzi gingen al dan niet gerecht vaardigd zijn, of de uitga ven eraan verbonden kal dan niet verantwoord zijn, toch schort er ergens wat. Het degraderen van een raadszaal tot een verkoops centrum schept gevaarlijke precenten en ook al moet de raad in ruime mate geïn formeerd worden, toch is de werkwijze te Lebbeke niet vrij van kritiek. Er be staan immers andere kana len om de raad voor te lich ten. Erg jammer is dan bovendien achteraf te moe ten vernemen dat sommige dossiers leeg blijken- te zijn, wanneer leden van de raad zich wensen te infor meren. AARDGAS i.p.v. STOOKO LIE Nadat tijdens de vorige raadszitting de princieps beslissing genomen werd, aardgas i.p.v. stookolie aan te wenden voor de verwar ming van het sportkom- pleks kwamen drie afge vaardigden van de gas maatschappij «Interdender» de resultaten bekend ma ken van een vergelijkende studie gas-olie. Een instal latie met een ventilator brander zou wat de ver- bruikskosten betreft, een jaarlijkse besparing bete- kenen van 521.000 F. Ook de investeringskosten (100.000 F) en de onder houdskosten (16.000 F) zouden lager liggen. Ande re voordelen in het gebruik van aardgas zagen deze he ren in de langere levens duur van de ketel en een lagere graad van lucht be zoedeling. Op de vraag of voor het gebruik van aardgas een speciale kabine zou moeten opgericht worden werd ne gatief geantwoord; de voorziene kabine in het BPA-stationsstraat zou ge bruikt kunnen worden. De leidingen zouden van hier uit vertrekken, het sport- kompleks bereiken en ver der doorgetrokken kunnen worden tot de woningen van «Veilig wonen». De werken zouden uitgevoerd kunnen worden binnen de tijdspanne van vier maan den. Met algemeenheid van stemmen werd de prin ciepsbeslissing van vorige raadszitting bevestigd. AUTOMATISCHE KASSA EN KLEDERBEWAAR- PLAATS Tweede verkoper in de rij was een vertegenwoordiger van een firma uit Wilsele, die bereid is voor een be drag van ongeveer ander half miljoen een automa tische kassa en klederbe- waarplaats te installeren. Argumenten pro waren de stiijgende personeelskos ten en de besparing van vier vijf personeelsleden. De meerinvestering die nu noodzakelijk zou zijn, zou echter op lange termijn een besparing van ettelijke mil joenen betekenen. De BSP-fraktie herhaalde zijn standpunt van vorige raadszitting en beklem toonde dat naar hun me ning werkverschaffing een meer gezonde investering betekent. Ze stemden dan ook tegen. De overige raadsleden stemden voor. Bepaalde betalings- en on- derhoudsmodaliteiten moe ten echter nog op punt gezet worden. Op verzoek van raadslid A. Tires werd een punt aan de agenda toegevoeg, nl. het toekennen van gunsttarie ven aan bepaalde katego- rieën van de bevolking in verband met de abonne menten op de kabeltelevi sie. Gestemd werd over dit punt echter niet, daar O. Van den Broeck ook een punt aan de dagorde wilde toegevoegd zien, nl. het vervangen van de latesfalt- bevloering door tarkett. Op aanvraag voor A. Tirez schorste burgemeester Bosman de zitting voor tien minuten. ANDERE BEVLOERING Na een schorsing van ruim een half uur, werden de diskussies hervat. Aan de NV Cat zal een schrijven gericht worden waarin om tariefverlaging van het a- bonnementsgeld zal ge vraagd worden, o.a. voor gehandicapten (66%). Na het 2/3 akkoord de vervanging van de vloerbe kleding in de sporthal op de agenda te nemen, begon hierover de diskussie. Allereerst namen sport raadvoorzitter Maurice van Dam me en twee afgevaar digden van de firma die tarkett aanlegt, de verdedi ging van deze vloerbekle ding op zich. A. Tirez verdedigde klaar en duidelijk zijn standpunt. Hij verklaarde zich tegen stander van de wijziging en bracht het ontstaan en de evolutie van het sportkom- pleks in herinnering. Bij de toewijzing, aldus de h. Ti rez, werd het laagste bod niet eens aanvaard, maar wel het tweede laagste. Al les gebeurde zonder enige inzage van de gemeente raad. Alle meeruitgaven zullen nu zowat drie mil joen bedragen. Voeg hierbij het voorziene 2,5 miljoen nadelige saldo per jaar en maak dan eens de reke ning, verzocht spreker. Ver geet niet dat we de 50 miljoen benaderen, her haalde hij nog. Daarom stelde hij voor de bevloe ring uit te voeren volgens het bestek. Naar zijn me ning konden achteraf nog altijd herstellingen uitge voerd worden. Raadslid De Backer voegde er nog aan toe of met deze meeruitgave de begroting nog in evenwicht kan ge houden worden. Schepen Moyersoen van zijn kant verklaarde op zijn stappen te durven terugkomen, na dat hij zich terdege geïnfor meerd had. Frans Tas druk te zijn vrees uit, dat op deze meeruitgave de ont werper opeijn zijn percentje zou mogen rekenen. R. meert van zijn kant vroeg zich af of het zo normaal is, dat een agendapunt dat afgekeurd wordt, op een volgende zitting opnieuw moet behandeld worden. A. Tirez beklemtoonde nog even dat het sportkompleks slechts voordeel biedt aan een beperkt deel van de bevolking Op andere ge bieden wordt heel weinig gedaan, vervolgde hij, ge woonweg omdat er geen financiële mogelijkheden meer openblijven. Hierte gen argumenteerde sche pen Van Humbeek dat de mogelijkheid bestaat, ge deelten van de tweede par king te verkopen als bouw grond. Op die manier zou de gemeente gedeeltelijk bepaalde sommen rekupe- reren Het spervuur van pro en kontra ging verder en raadslid F. Tas vroeg zich af waarom de geïnteres seerde firma van tarkett de kans kreeg haar waar aan te prijzen en de firma die la texfalt produceert, niet aan het woord kwam. A. De Mol van zijn kant stelde voor eerst de begroting te behandelen, en de moge lijkheid vrij te laten te be snoeien op de sportsubsi- dies en dan pas een beslis sing te nemen. Schepen F. Moyersoen verduidelijkte dat de meeruitgave voor de tarkettbevloering tenslotte toch maar een jaarlijkse aflossing zal betekenen van ongeveer 100.000 F per jaar. Twee raadsleden kwa men hierna nog aan het woord: A. Abbeloos, zag het fundamentele in van de bevloering van de sporthal doch zag langs de andere kant het feit dat de provin cie wel zijn zegen gaf voor :t vi iter »tg< r di es ei er n ipt li dan AGC Vie i latexfalt. Raadslid Quir mm lier tenslotte kon moei rieu; aannemen dat de ontvipge pers van de sporthal, latexfalt voorschreven, bevoegd zouden zijn. deze drukke diskussoe de stemming uiteinde moeten beslissen. Met Brsl; gen stemmen voor zes tegen, werd de bevl aal ring in tarkett aanvaa kop jnger ingt liter Stemden voor: burgeme gevi ter Bosman, de scheper em Biesemans, Van Husk beeck, J. Tas en Moyügei soen en de raadsleden Mol, Van de Broeck, Weyenberg Stemden tegenraadslerf' A. Tirez, F. Tas, L. Backer, Quintelier, Mi en Abbeloos. Het gor< was gevallen. Na goedk ring va het jaarverslag werd de bespreking van begroting naar de volger donderdag verwezen. Pierre Van Ross iinu ikt. oit n ti ga Zoals gemeld is de auteur van het boek «Pee Klak» op maan dag 8 april overleden te Aalst. De heer Benoit Putteman werd geboren te Baardegem op 16 december 1907. In de lagere school bleek dat Benoit Putteman zeer begaafd was en hij mocht dan ook ver der studeren om alzo het on derwijzersdiploma te beko men. Tot 1939 was hij onder wijzer aan de stadsschool op de wijk Arend te Aalst. Op 1 maart 1939 werd hij tot schoolhoofd benoemd aan de gemeentelijke jongensschool van zijn geboortedorp Baarde gem. Pas een paar jaar later werd de betrekking van schoolhoofd op de wijk Arend vakant verklaard en de heer Putteman ver huisde opnieuw naar Aalst, maar deze keer als school hoofd. Tot hij op rust ging, heeft hij plichtsbewust zijn onderwij- zerstaak uitgeoefend. Lange tijd had hij ernaar gestreefd om direkteur zonder klas te wor den, dit is hem echter nooit ge lukt. Pas toen hij op rust ging werd het vereiste aantal leer lingen bereikt, zodat zijn op volger zich volledig kon wijden aan de taak van direkteur. Ondertussen had Ben Putte man zich verdienstelijk getoont op verschillende terreinen. Als reserve-officier bracht hij het bij het Belgisch leger tot ma joor. Als verzekeringsinspek- teur heeft hij eveneens ontel bare vrienden gemaakt. Doch hij werd het meest bewonderd om de letterkundige werken die hij kreëerde. Ben Putteman heeft meer ge schreven dan iemand ver moedt. Kindertoneelstuk kwamen van zijn hand, één van «België, ons vaderlai werd ooit opgevoerd op Aalsterse Grote Markt ter ge genheid van de kermis. J Toneelstukken vloeiden uit a pen, hiervan was één der vol naamste «Als de nachteg zingt.» De bekroning van 2 werk was zeker de volkse I man «Pee Klak». In dit bJ voelt men aan hoeveel de h< Putteman hield van zijn vc Op eenvoudige wijze heeft het leven in de twintiger jar beschreven. De schrijver he ons door zijn werk het be meegegeven waarin wij ten vinden hoe gelukkig die e< voudige mensen, onze groi ouders, waren. Een geluk Bu een eenvoudi die waarschijn!^ buiten ons bereik ligt met V onze welvaart en komfort. In de woning van de heer Pi teman in de Bredestraat Aalst prijkt zijn levensleuze b Va ven de haard: «Het recht om m leven is arbeid, het doel om du leven is liefde.» Door zijn i x> beid heeft hij vele leerling! aa volksjongens, medewerkt srt en kollega's geholpen na ra schonere levenskansen. H Dc dankbaarheid lag in de kla der stem waarmee zij hem b jn groetten: «Meester!» 'n Als dank heeft een massa v< >e| deze geliefde figuur vergezt al naar zijn laatste rustplaats zijn geboortedorp Baardege De Plechtige Rouwdienst de wijk Heilig Hart te Aalst we Sl verleden maandag evenee door een groot aantal vriendl!n bijgewoond. Wij bieden aan de familie no e' maals onze blijken van med n leven aan.

De Voorpost | 1974 | | pagina 8