WEMMEN EN YOGA DE REMEDIE EGEN OUD WORDEN VOOR 76-JARIGE JAN LIEBAUT TE VOET DOOR 'T LAND VAN AALST k° IlALSTERSE FILMKLUB )P NATIONAAL VLAK KINOVA PRESENT AALST ZORG OM LEEFMILIEU WOLFSANGEL DOET HET OP ZUN IERS BRANDWEER AALST KLAAR VOOR DE WEDSTRIJD De Voorpost - 19/4/74 - 9 .mm noemen we iemand die de zeventig voorbij is eigenlijk oud Met pensieon, een sselken kinderen een een reeks kleinkinderen, oma met de onvervangbare breinaalden en opa gduttend boven de krant. Als het past graag nog eens met wat weemoed of in vuur en vlam ir de goeie oude tijd babbelen. Met nieuwjaar een fles jenever voor hem en nog een vaasken haar. En zolang we maar bijeenzijn geeft het niet dat de klok onherroepelijk «kom je ja kom je ik wacht op jou» slingert. Wat doet een opa op een van de eerste lentedagen De kranigsten ens een flink ingeduffeld pasje naar de zon wagen of een lijstje opmaken van wat in den hof et gebeuren. De voorzichtigen van achter het raam toekijken hoe er weer lenteleven in de \uwerij komt. De niesoren hun glorietijd knuffelen en blijven herhalen dat het vroeger kortere fers waren. Wat z allemaal doen als op zo'n alledaagse werkdag een wildvreemde aan hun rdeur bel komt hangen is opschrikken. Waarom bij mij, mijnheer Ik doe toch niks wereld- kend en als het zo zou zijn, ik ben te oud om er nog veel tamboer over te maken. Istenaar Jan Liebaut, 76, is net als de anderen. «Waarom zou ik hoog van de toren blazen 7 een kwestie van adem, als die me niet in de steek laat zal ik er wel nog wat jaartjes mee yaan». Wij zijn wel zo stout geweest er even aan te twijfelen of dit zo doodnormaal is: Janske aut met zijn 76 lentes brengt het voor mekaar iedere dag een paar uur aan sport te doen. „■al Yoga en zwemmen. Op zijn vierenzeventig haalde hij drie gouden medailles bij proven trhet Olympisch minimum. En dat je op jouw leeftijd nog zo aktief, levenslustig, geestig, razend mig bent, is dat zo gewoon, ouwe taaierd. :n sprake van terugduiken het verleden bij Jan-Patj jen ze in de zwemkom-. :t vijftig jaar huwelijksleven iter de rug, zeven kinderen itgebracht, vijfentwintig |r dienst bij de politie, van en nog meer meegemaakt i er nochtans stof in. Maar hij ipt liever over vandaag en als dan toch blijft aandringen mt er wel nog iets dat teren gebeurde. AGORDE Vie met pensioen is moet de ir mmisjes doen hé jong. Om ei 'ieus te zijn: ik sta elke [vi )rgen om vijf uur op, soms is t wel eens een half uurtje er maar dat moet ik dan kopen. Na het opstaan doe ik u uur yoga, nu eens wat ïger dan weer wat korter, het 'e ngt ervan af of ik me niet t erslaag. Als mijn oefenpro- et am ma 's morgens niet hele- vl Bal afgewerkt is doe ik er in d ja namiddag mee voort. Voor en geld ter wereld zou ik hter mijn halfzesmis willen ie geven, geestrijke oefening er em ik dat.» Terwijl mevrouw I u s koffiebakje nog eens vult 3y igen we of Jan dan in n liningspak naar de kerk ikt. «Nee man, ik heb er oit moeten van weten tam- m te maken rond wat ik doe. e< ga in perfekte kleding naar daar. Wel met de zwembroek in mijn omgeving want van de Kapucijnenkerk gaat het in looppas naar het zwembad. Daar zwem ik zo'n vier-vijfhon- derd meter schoolslag, om een andere spierbeweging te heb ben al een baantje crawn, wat oefening en in het water en op de springplank een saldo gaat nog altijd.» Na de noen moet er absoluut een slaapje volgen en 's avonds om tien uur kruipt Jan tussen de dekens: «Zijt gerust, in de winter heb ik het even lastig als gelijk wie om uit dat warme nestje te komen. Als je met een oog open en één toe die donkterte ziet is het niet zo geestig. Ik weet echter dat ik moet verdergaan, een machien dat niet gebruikt wordt...» En mevrouw is het daar roerend mee eens» hij is het gewoon en hij moet het blijven doen». Jan steekt een sigaartje op, wij ook. Hij rookt er drie per dag. niet meer «als we er eens uitvliegen en ik trek er eentje meer door, dan wordt ik het 's anderen daags gewaar. Hetzelfde met het eten, kruiden-vet-sausen zijn voor mensen van onze leeftijd uit den boze.» ADEMEN LANGS DE NEUS Het valt wel dadelijk op dat de twee sporttakken die Jangsken dagelijks beoefend er zijn die 6 lan Liebaut in rustpauze. (Ib) een volledig gebruik van üe spieren vergen en... dat men er adem voor nodig heeft. «Altijd langs de neus in- en uitademen, dat vergeten vele jongeren. Als je soms ziet hoe ze met wijdopen oven in het water ploeteren». Voor yoga heeft hij een boontje dat voel je zo. Lof voor zijn leraars, de gebroeders Kieckens, en lof voor de sport zelf. Het is hem niet te doen om geweldige prestaties, dat was het nooit, sport is voor Jan Liebaut een middel om in konditie te blijven. Terwijl hij ons aan de hand van een reeks foto's de yogaleer uit de doeken doet naar de training gaat Jan niet meer, ik ken er genoeg van om rustig zelf in beweging te bijven vertelt hij nog dit: «dat mens waar ik op 30 maart vijftig jaar mee getrouwd ben kon zekere morgen de armen niet hoog genoeg meer heffen om haar te soigneren. Met een paar eenvoudige oefeningen kwam het na enkele dagen weer helemaal in orde.» Elké dag gaat Jan een viertal minuten op het hoofd staan: zijn middeltje tegen hersen bloedingen en dergelijke din gen meer. Bij de dagelijkse oefeningen zit er nog eentje dat we onze lezers graag willen aanbevelen. Als je thuis ergens een kastje hebt staan dat 80 cm hoog is (dat van Jan is er 83) spring er dan elke morgen 12 keer op en af. met de twee voeten samen. Volgens onze vijftigduizend kilo beton ver werken niet de minste hinder op. Jan deed het en hij kan het dus weten. HERINNERINGEN Een van zijn goeie herinnerin gen is wie die van de Olym pische proeven. De grens daar voor was op vijftigjarigen bere kend dus deed Jan mee met mannen die toch altjd wel een twintig jaar jonger waren. Onze jonge veteraan koos als num mers het touwspringen, fietsen en natuurlijk zwemmen. «Geloof maar dat drie minuten aan een stuk koordeke sprin gen niet gemakkelijk is maar enfin, het lukte toch. Bij de 25 meter zwemmen was ik bijna gezien: het maximum bedroeg een halve minuut en ik deed er juistgeteld 29 sekonden over. De langere afstand, 100 meter, ging dan weer beter. Men mocht er 2'30" over doen en ik tikte aan bij 2'12". Voor de laatste proef nam ik de veertig kilometer fietsen. Voor die 30 kilometer marcheren had ik wel wat schrik, niet dat het te ver is, maar ik verkies toch de korte boven de langere pijn». Een andere manifestatie van onze sportman uit de vorige eeuw hoeveel zijn er in België eigenlijk die op die leeftijd nog aktief meedoen?was een gezinswedstrijd in Sint-Lam- brechts-Woluwe. «Wij waren de enigen die met een echt-recht streeks driegeslacht in het water zouden komen. Mijn kleinzoon Geert vertrok als eerste en hij moest zijn konkur- rent een paar steken voor sprong laten. Onze Clement vier keer kampioen der beide Vlaanders en twee keer tweede in het nationaal zwemkam- pioenschap kon iets van de achterstand goedmaken maar had toch nog altijd een meter- tje achterstand. Toen was het de beurt aan Patj en 'k geloof dat ik daar soms wel zeven slagen deed zonder te ademen. Aan het einde had ik ruim drie meter voorsprong». WIE IS DE OUDSTE Eigenlijk mochten we dit niet schrijven want Jan drukte ons telkens weer op het hart «Niet overdrijven, ik ben niet gewoon op wat ik doe te stoefen en ge moogt het ook niet doen. Niet teveel tamtam.» Terwijl we lustig op onze vallingbol knge knagen neem er maar eentje, 't is beter dan een sigaret komt een foto tevoorschijn met twee rijen struise beren in zwembroek.» Voila, dit is een van de spellekes die een trainer speelt» Jan bedekt met een vel papier de koppen van de bovenste rij fermgebouwde kerels. «Haal er de oudste nu eens uit». Zelfs de hulp van een vrouwelijk ook kan ons niet redden en we doen maar een gokje, mis. Wanneer het papier van de hoofden verdwijnt zien we dat het alle maal mannen zijn die twintig, dertig en meer weken terug aan de slag zag op het Ijsberen- tornooi in Dendermonde wij rillen al bij de gedachte moet deemoedig toegeven dat we hier voor een gril van de natuur staan. «Nee, jongen Jan kan inderdaad doorgaan voor onze grootvader alleen oefening en volhouden en iets over hebben voor de gezond heid en het fit zijn». En Jan blijft met de forse moed die hij 's morgens om vijf uur moet opbrengen ook krante- knipsles, foto's en bekers bo venhalen. «Dit zijn er drie die ik met bakschieten behaalde, ja, een mens moet zijn ontspan ning hebben ook. De naam en het jaartal heb ik er zelf in gegraveerd. Van alles al wat gedaan allé». Vroeger ook nog gewichtheffen en oefeningen met die spierontwikkelde trek- spullen. Wij vragen of de kinderen ook aan sport doen. «Wij hebben ze wel langs die kant opgevoed, in den hof al eens wat geplaceerd waar ze hun jong geweld konden op botvieren maar eigenlijk ging er geen van de zeven echt mee door». De wens van Jan schre ven we reeds hoger: rustig, onopvallend, gezond en wel nog een tiental jaar mogen mee doorgaan. Als hij straks zijn honderdste verjaardag viert in het zwembad of in het Yoga- centrum? zullen we er nog eens bijzijn, dachten we. Mis schien zijn we dan al een ferm stuk aangedikt en happen we verveeld naar adem als we een paar trappen moeten beklim men, maar we zullen er zijn. De Watertorenstraat ligt erwat zonnig verlaten bij als we afscheid neme nvan Jan Lie baut. Welnee, hij is geen held maar we kijken toch nog even wat afgunstig naar zijn taai- frisse body voor we in de wagen kruipen. Zesenzeventig jaar mogen mee doorgaan. Als hij straks zijn honderste verjaar- P it 3 b Wanneer tijdens het weekeinde in 26-27 april a.s. te Turn out de federale wedstrijden 1 ïor amateurs-kineasten door- ig< aan is Aalst met twee films 'ke ertegenwoordigd, nl. «De na rant» van de h. Cornand en H De Galapagoseilandcn» van de cla De Vos. Beide deelnemers 1 b ijn lid van de plaatselijke Imklub Kinova. v< iegroeid uit de vooroorlogse »z< alsterse foto- en kinoklub en en feitelijke start als KINOVA ge 'ocht deze klub in de loop der t ren meer dan behoorlijke we Sultaten boefPH in nationale eel internationale wedstrijden, idl lrw'jl zij tevens als een soort loederklub kan aanzien wor- no en van de Sint-Niklase, Zeelse ed n Geraardsbergse klubs. Mede nder impuls van de heer Van dag viert in het zwembad ot in het Yogacentrum? zullen we er nog eens bijzijn, dachten we. Misschien zijn we dan al ee nferm stuk aangedikt en hap pen we verveeld naar adem als we een paar trappen moeten beklimmen, maar we zullen er zijn. De Watertorenstraat ligt er wat zonnig verlaten bij als we afscheid nemen van Jan Lie baut. Welnee, hij is geen held maar we kijken toch nog even wat afgunstig naar zijn taai- frisse body voor we in de wagen kruipen. Zesenzeventig jaar onopvallend volhouden om ge zond en fit te blijven is ruim schoots voldoende om een stuk je te plegen. Terwijl we voorbij rijden wuift hij nog eens na. Namiddg met lekkere koffie, sportieve taal van een oudere man. Zonder flikflooien maar met overtuiging. Misschien toch onze mening over oud zijn of worden nog wat dieper her zien. Zouden we de wagen laten staan en naar huis hollen. André Heyvaert «De Schroef» Jan Liebaut vol lof over zijn yoga-leraars, de gebroe ders Kieckens en Marcel De Neef. (Ib) Het wordt een 1 mei traditie. Net zoals de vijf vorige jaren richt de voetbalklub, een onderafdeling van de vriendenkring van F.F.R. op 1 mei 1974 met de steun van de Vlaamse Wandelaarsbond, afdeling V.A.B. en de West- en Oost-Vlaamse wandelaarsbond, een wandeltocht in met als doel benevens lichamelijke ontspanning een geschiedkundige en aardrijkskundige verrijking. der Straeten, voorzitter van Kinova. werden de kontaktmo- gclijkheden met andere klubs verruimt door de toetreding in I960 tot VAKOV, of het Oostvlaams verbond van film amateurs. en de werking sedert eind vorig jaar in de N.A.B. of de groepering der nederlands- talige amateurskineasten. Zowel Kinova als de Zeelse VTB smalfilmklub Hocus Fo cus mochten tijdens de provin ciale wedstrijden van eind maart jl. te vermelden resulta ten behalen. Kregen bij de Zeelse filmklub eervolle vermel dingen de h. Backaert, met «Het was herfst» in de reporta gereeks «Tunesië» van de heer Vael in de toeristische reeks en in de speelfilms «Katalyse» van J. Klinck, en «De Morgen stond» van de heer Vael en Goossens. Voor Kinova kregen de reeds hierboven vermelde films «De Krant» en «De Galapagoseilan dcn» respektievelijk een gouden en een bronzen medaille, ter wijl daarnaast de h. Cornand voor «Requiem voor een groot moeder» en de heer J. Colom- bier voor «De dierentuin» en «Hallo-hallo» eervolle vermel dingen kregen. Voor wie de filmopname als amateur enige aantrekkings kracht heeft, kan steeds terecht bij de filmklub Kinova. die steeds op maandagavond in salons De Vrede, Vredesplein bijeenkomt, terwijl de Zeelse klub in lokaal Huize Tijl, Zandbergplein 7, Zele veertien daags op woensdagavond om 20.15 uur belegt. een vergadering Ondanks het regenweer van vorig jaar kende dit initiatief een groot sukses met 1060 deelnemers. Dit jaar mag op een nog grotere belangstelling gerekend worden daar verschil lende wandelklubs o.a. Wette- ren, Ronse, Aalter, Nieuw- poort, leper en Westende reeds hun deelneming toegezegd hebben. Alhoewel een publiciteit van zowat twintigduizend folders voor de scholen bestemd is, en de direkties zeer positief staan tegenover deze vorm van ont spanning, toch is nog nooit een leraar lichamelijke opvoeding met een klas aan de start verschenen, zegt direkteur van F.F.R., niettegenstaande een speciale prijs waarmee de school met de grootste procen tuele aanwezigheid bedacht wordt. Het parkor gaat over goede en slechte wegen, wat zeker de verhitting van de voeten ver mindert. en laat de deelnemers kennismaken met de witloof streek. Startplaats is de feest zaal van F.F.R. ledereen hoeft niet de grootste afstand te wandelen. Er is een keuze mogelijkheid tussen 50, 43, 35, 24 of 13 km. Volgens de afstand gaat de wandeling over Erpe, Mere, Nieuwerkerken. Ottergem, Vlekkem, Burst, Bavegem, Zonnegem. Oordegem, Vlierze- le. Op de omloop staan kontro- leposten waar iedere wandelaar het deelnemerskaartje kan la ten knippen. Bij die kontrole- posten is een bevoorrading van frisdranken, en een verzor- gingspost onder de algemene leiding van de hoofdverpleeg ster van F.F.R. Op één van de kontroleposten zal BLOSO aanwezig zijn, daar zullen de deelnemers een gezondheids paspoort kunnen behalen door een proef bestaande uit een paar turnoefeningen en spelle tjes af te leggen. Dit is een primeur voor de deelnemers en vervangt de Bloso Aktie Olym pisch minimum. Een rustplaats is voorzien in het jeugdtehuis te Ottergem waar geluncht kan worden. Een «vliegende bezemwagen» volgt om eventuele opgevers mee te nemen. Bij aankomst in de feestzaal van F.F.R. ontvangt elke deel nemer een gratis lot voor een tombola met een tweehonderd tal prijzen geschonken door het Ministerie van Kuituur en zakenrelaties van de inrichten de fabriek. Daar worden ook de prijzen aan de deelnemers uitgereikt. Diegene die vooraf 100 fr. inschrijvingsgeld betaalden, krijgen het brevet in Middel eeuws gotisch schrift, een keuze en een lukse medaille met de afbeelding van Dirk Martens. De keure maakt lid van de «Orde van Dirk Martens». Wie 20, 25, 35, 45, 50 fr. naargelang de afstand betaalde krijgt het zelfde brevet met een gewone medaille. Het spijt de fabrieksbestuurder Willy Baetslé, medeorganisator dat de wandeltocht via T.V. in de serie «Leef nu» niet kon worden opgenomen, gezien het feit dat zo'n initiatief gekop peld moet worden aan andere vrijetijdsbezigheden ingericht door het stadsbestuur, hij hoopt dat volgend jaar een grotere publiciteit kan gemaakt worden in samenwerking met het stadsbestuur. Roel Van de Plas De zorg om het leefmilieu blijft in de direkte belangstelling staan, terecht. Ook in de Denderstreek wordt men met de regelmaat van een klok gekonfronteerd met inbreuken tegen da natuur, lawaai- en vervuilingshinder... Belangrijk is al deze gegevens te plaatsen in een ruimer kader en op zoek te gaan naar de onderlinge verbanden. Met dit perspektief voor ogen richt de Stichting Lodewijk de Raet op zaterdag 27 april a.s. een studienamiddag over het leefmilieu in, te Aalst, met medewerking van het stadsbestuur. De namiddag vangt aan om 13.30 uur in de lokalen van de Stedelijke Jeugdbiblioteek. Kattestraat. Aalst, waarna om 14 uur verwelkoming namens het regionaal komitee Dender- Noord van de Stichting Lodewijk De Raet door R. Librecht, voorzitter en L. Van der Helst, verantwoordelijke projekt leefmilieu. De heer S. Van Nuffel, lie. aardrijkskunde-stede- bouw en ruimtelijke ordening houdt een referaat over de milieubedreigingsproblemen in het gewest Aalst, waarop prof. P. Polk, ekoloog aansluit met «Door minder welvaart naar meer welzijn?». Nadien is er ruime gelegenheid om in diskussiegroepen van gedachten te wisselen. Inschrijven voor de studienamiddag kan men bij de heer Renaat De Waegeneer, Zavelbaan 107, Aalst, door storting van de bijdragen (150 fr, dokunientatiemap inbegrepen, 50 fr. voor studenten en werkende jongeren) of tijdens de studienamiddag van 13.30 uur tot 14 uur. Van 26tot en met 28 april gaat de Aalstcrse kunstgroep Wolfsangel naar het Choral and Folk Dance Festival in Cork, Zuid-Ierland. De groep zal op dit festival voor koorzang en volksdans de optredens van de verschillende groepen met choreografie, vlaggenzwaaien en dans «aan eikaar moeten praten». Op 11 mei treedt Wolfsangel nogmaals op ditmaal in eigen stad in een Ierland-show gehouden in de Keizershallen samen met de Aer Lingus Musical Society uit Ierland. Het ganse «Icrland-initiatief» wordt dan afgerond met een tournee doorheen dit land van 15 tot en met 31 juli. Met het oog op de komende Provinciale en nationale wedstrijden bij de brandweer is men ook te Aalst druk aan het oefenen, temeer daar er voor de Aalsterse sportploeg heel wat op het spel staat. Deze spuitgasten mogen tot de besten uit de provincie gerekend worden. Hun palmares bewijst het. Twee jaar geleden wonnen ze voor de derde maal het provinciaal Kampioenschap waardoor ze voorgoed in het bezit kwamen van de Wisselbeker. Vorig jaar werden ze slecht met luttelle seconden geklopt door een sterk Oudenaarde, de grootste rivaal van Aalst. Deze sportwedstrijd bestaat er in op de kortst mogelijke tijd de opsteling klaar te leggen voor een brandbestrijding. Nadien volgt nog een hindernissenwedstrijd in volle uitrusting. Iedereen kan dus best begrijpen dat dit harde training vergt en dat gebeurt dan onder de kundige leiding van sporttrainer Willy Alloo en de Sportoffisier Uit. Karei Ruysinck. De ploeg bestaat uit Van de Velde J.M., Bouwagie R.. De Pierre P.. Callebaut R.. Boeykens R., Van de Velde J.P., Weymeersch R.. Descamps J., Ringoir R. en maes R.

De Voorpost | 1974 | | pagina 9