LEO CANJELS GELOOFDE IN DOELMAN DANNY CHRISTIAENS JONGE BERLARENAAR WAS TWEE JAAR BIJ KLUB BRUGGE «IK WEET DAT IK DE BESTEN WAARD BEN, IK VRAAG ALLEEN DAT MEN IN MIJ GELOOFT» 22 - 26/4/74 - De Voorpost Ik weet dat ik het kan, ik wil het ook bewijzen. Maar dan moet men me een kans geven.(r) NAAR DE WESTHOEK Die transfer naar het fiere Brugge kwam er niet zomaar de poorten worden niet open gegooid voor de eerste de be ste Eerst komen er testwed strijden en nadien, -en zelfs op de eerste plaats, kijkt men «wie» de kandidaat is er moe ten stevige garanties zijn op het stuk van de morele en zelfs intellektuele bagage van de be trokken jongere. Een profcar rière, want daar moet het ten slotte regelrecht naartoe, wordt op een soliede basis gebouwd. Improviseren of gokken moet men zoveel mogelijk uitsluiten. Vooral trainer Canjels, u weet wel, de Hollandse trainer van blauwzwart, geloofde onmid dellijk in Christiaens. Resultaat was dat Danny naar de Wes thoek verhuisde. Hij ging er bij «pleegouders» wonen, trainde zoals nooit tevoren en leefde nog alleen voor zijn sport. De transfer naar Brugge was niet definitiefover twee seizoenen liep de verbintenis, maar er be stond een goede hoop dat de overeenkomst tussen Danny's vroegere klub en de eerste na- tionaler mettertijd zou verlengd worden. Dat eerste seizoen is een mee valler geweest. Oefenmeester Canjels pompte Christiaens -niet alleen de noodzakelijke dosis zelfvertrouwen in, hij eerde hem ook nog een massa <nepen van het vak. Daaren boven doorliep de Berlarenaar alle «staties» hij keepte met le UEFA's, de juniores, de in vallers en mocht ook al eens in het fanionteam onder de lat Maar toen het seizoen 1972- 1973 afgelopen was, begon de larigheid. Op 1 oktober van vorig jaar moest Danny onder de wapens. Hij trok het blauwe matrozenplunje aan, bleef drie dagen in de buurt van Brugge en verhuisde nadien prompt naar Heverlee. Op de school banken zitten. Twee maand bleef Danny in het Leuvense en kwam achteraf in de ka zerne van Oostende terecht. ANDERE TRAINER Er was bij Brugge een en ander veranderd toen Danny Christi aens uit Heverlee terugkeerde. Canjels was door De Wit, een andere Nederlander, opge volgd. Het hoe en het waarom moeten we vanzelfsprekend niet in geuren en kleuren vertel len de voetbalfans weten dat het allemaal te maken had met een interview dat in de pers verscheen. Voor Danny Chris tiaens betekende een en ander een ingrijpende ommekeer zijn afwezigheid uit het «klub- milieu» impliceerde een ver vreemding. De Wit kende hem niet zo goed en eigenlijk was het niet zo venwonderlijk dat Danny een beetje genegeerd werd. Geloofde Canjels door dik en dun in de door hem «ontdekte» Christiaens, voor De Wit was de Berlarenaar eerder een naam met een vraagteken achter Een beetje ontgoochelend werkte die vaststelling wel, maar Danny's moreel leed er in het geheel niet onder. Drie keer per week tufte hij van Oos tende naar de Klokke om te trainen en na een paar weken stond hij al in de invallersploeg. Zowel tegen Racing Whites, Standard Luiks, Beverens en Beerschots «tweede team». Hij was ook «bankzitter» voor Luc Sanders tijdens de match tegen Beerschot Eigenlijk had men in Brugge nooit geloofd dat «matroos Christiaens» dit seizoen nog zou terugkeren tijdens zijn le gerdienst doet een jongere, zelfs al is hij geobsedeerd door zijn sport en zoekt hij naar alle achterpoortjes om toch naar het stadion te kunnen gaan, niet altijd wat hij wenst. Vooral omdat na de diensturen een uitgebreid gamma «vrijetijds- mogelijkheden» voor het grij pen liggen, zoeken de meesten het bovendien liever in een avondje-uit dan in keiharde fy sische inspanningen Gemakkelijke ontspanning en gekommercialiseerd amuse ment trokken Danny echter niet aanliever dan in het anoni- maat weg te deemsteren en een vol jaar te «verliezen», trok hij het trainingsplunje aan. Die uitstekende mentale inge steldheid leidde tot een toena dering tussen de «onbekende» Christiaens en trainer De Wit. Vooral toen laatstgenoemde, na de komst van Happel, de zorg kreeg over de jeugd, leerde De Wit de Berlarenaar beter kennen en waarde ren. Resultaatde sfeer is he lemaal omgeslagen en Christi aens «staat» er opnieuw. Het is niet meer diezelfde Danny Christiaens van twee jaar geledende eerder tengere jongen van toen is uitgegroeid tot een robuuste atleet, een man die blijkbaar tegen een duwtje kan. Hij glimlacht even als we hem dat vertellen Nou ja, wat zou je willen, een hele tijd heb ik alleen aan sport gedaan. Bijna de dag lang trainen en nu ik soldaatje speel beperkt mijn bedrijvigheid zich niet alleen totvoetballen Hopen, zwemmen, het hoort er allemaal bij Toen F.C. Berlare eerder toevallig naar Eerste Provinciale promoveerde, werden de dirigenten door die gang van zaken een beetje overdonderd. Er bleef nog heel weinig tijd over om naar volwaardige versterking uit te kijken omdat de transferperiode er bijna op zat wanneer officieel werd medegedeeld dat de klub een trapje hoger klom. Bovendien waren er nog andere wolfijzers en schietgeweren het terrein in de Broekstraat werd verkaveld en er moest gauwgauw een oplossing gevonden worden. Ten slotte verhuisden de puiten metal hun hebben en houden naar Overmere. Slechts één schamel seizoentje rooide Berlare het in de hoogste provin ciale afdeling, ledereen deed zijn best, doch niemand kan van een raap een appel maken. Resultaat van het experiment was opnieuw degrade ren. Eén pluspunt stak erin keeper Danny Christiaens reveleerde zich tot DE belofte. Als zestienjarige hield hij de ploeg meer dan op zijn beurt over eind. Zijn goal was af en toe een echte schietbarak. Maar precies daar door schitterden de facetten van Danny's talent als onvervalst diamant. Danny Christiaens is op het terrein van de Overmeerse Kloosterlandstraat «ontdekt» door scouts van vooraanstaande verenigingen. Eén van die klubs was het toen op brede vlerken wiekende F. C. Brugge dat trouwens een jaartje later landskampioen werd. DIALOOG Onder het beleid van Leo Can jels werden de keepers aan een speciale training onder worpen. Oefenen gebeurde in «groepsverband»lopen, techniek, taktiek en aanscher pen van de fysische konditie hoorde er natuurlijk allemaal bij. Doch één keer per week haalde men de doemannen uit het peloton en er volgde steeds een apartje voor de «akroba- ten». Want dat laatste zijn doelmannen toch wel een be etje. Met het heengaan van Canjels was ook die gespecialiseerde keeperstraining zo goed als opgedoekt. Slechts sporadisgh gebeurde het nog. Danny Christiaens wilde het graag zoals vroeger en drong er tot in den treure toe op aan om die verloren gegane «traditie» te rug op te nemen. Hij vroeg zelfs een onderhoud met het be stuur en door de «groene» tafel werd zijn verzoek ingewilligd. Het kwam tussen Christiaens en het bestuur op dat stuk zelfs tot een vlotte dialoog Tot eind december steekt Danny Christiaens in het «ma- trozenkostuum» de drie laat ste maanden moet je niet als legerdienst tellen,» zegt hij, «die doe ik als supplement bij het verplichte jaartje omdat ik anders naar Duitsland moest». Danny zal wel iedere dag naar de kazerne te Oostende moe ten, doch 's avonds is hij vrij. Tijd om te trainen heeft ie dus. En op zondag kan hij ook voet ballen. Dat zal niet meer als lid van Klub Brugge zijn, want op het einde van dit seizoen is zijn verbintenis afgelopen en keert hij automatisch naar zijn vroe gere vereniging terug. Of hij ook voor de fusieploeg FCSK Overmere speelt, is een ander paar mouwen de belangstel ling die voor hem bestaat, zal bijna automatisch in een trans fer naar een ploeg uit de natio nale afdelingen resulteren. Danny werd trouwens al eens meer voor een test geïnviteerd en enkele dagen geleden speelde hij nog met Jong Klub Brugge een match tegen Vierde Klasser Aalter. Waar nemers vertelden achteraf dat een heleboel positieve zaken aan de keeping van deze bijna twintigjarige vastzaten. UITSTEKENDE LEERSCHOOL Is dat tweejarig verblijf van Danny Christiaens voor de be trokkene een goeie zaak ge weest «Inderdaad» is het spontane antwoord, «om maar een paar zaken te citeren toen ik voor Berlare speelde had ik een heilige schrik voor hoge ballen. Nu heb ik daar geen enkel probleem mee Het is gewoon een kwestie van «stielkennis». Vroeger stond ik op de doellijn geplaktik durfde gewoon niet buiten de «kleine rechthoek» gaan. Nu is gans het strafschopgebied mijn domein, en als het echt moet ren ik ook een heel eind het terrein op. Ik was twee jaar geleden een doelman in de let terlijke zin van het woord in Brugge heb ik ook leren voet ballen, meespelen met de an deren, aanvoelen wat gaat ge beuren. Het heeft ook een be etje met zelfvertrouwen te ma ken. Je mag natuurlijk achter spelers van een provinciale ploeg niet vergelijken met jon gens die geschoold worden met het oog op een profloop baan op hoger niveau is er meer organisatie. Niet omdat de trainer beter is, doch ge woon omdat de waarde van het spelersmateriaal niet doorde weeks is». Ook de trainingen zijn totaal anders dan in lagere afdelin gen «In Berlare werd ge vraagd of we wilden oefenen. Bij Brugge moet je het doen. Je wordt er trouwens ook voor be taald. Enkele rondjes lopen en tegen je zin een beetje tegen een balletje trappen om de tijd te doden, helpt je geen millime ter in de goeie richting een carrière opbouwen stelt hoge eisen. Ik vind het normaal dat ze iemand die zijn best niet doet naar de kleedkamer stu ren. Met de mentaliteit van een luilak geraakt een voetballer, en dat zal wel voor alle discipli nes zijn, nooit boven de mid delmaat». TOEKOMST Danny Christiaens heeft aan het Brugs intermezzo twee biezonder positieve dingen overgehoudenhij heeft on dervonden dat hij Eerste Na tionale waard is en zijn belang stelling voor voetbal evenals zijn grenzeloze ambities zijn er Danny Christiaens, vertrouwen in de toekomst (r) Danny is nog steeds de grote belofte van voor twee jaar. Hij is echter rijper geworden en heeft meer stielkennis verworven, zodat hij een grote loopbaan tegemoet gaat, zegt de h. Frans Van de Wiele, een man die voetbal ademt, (r) nog door aangescherpt. Of hij vandaag of morgen door een eersteklasser benaderd wordt, bezorgt hem geen slapeloze nachten Danny weet wat hij kan en van primordiaal belang is dat men hem het vertrouwen schenkt. «In Brugge heeft men mij naar een professionele in gesteldheid gekanalizeerd. Begrijp me niet verkeerd dat heeft niets met centen te ma ken. Veeleer betekent het dat ik het keepen, het uitoefenen van het doelmanschap, als een stiel heb leren benaderen. Er bestaat een hemelsbreed ver schil tussen iemand die in sport bedrijven slechts een boeiende hobby ziet, en degene die de perfektie nastreeft en zichzelf geen foutje vergeeft Hoe Danny de toekomst ziet «Kiezen tussen de verschil lende aanbiedingen, en vooral liefst aan het andere eind van België voetballen. Mij waar maken in mijn nieuwe omge ving en bewijzen dat Canjels de zaken juist had bekeken toen hij mij te Berlare weghaal de. Of dat nu in 's lands hoog ste afdeling of in vierde klasse gebeurt, laat mij koudik wil voetballen, het is een stuk van mijn leven geworden». Danny Christiaens heeft met Jong Klub Brugge tegen een massa befaamde buitenlandse ploegen gespeeldBayern Munchen, Leeds United. Inter Milaan en weet ik veel. Hij trad in het buitenland op en kwam met veel ervaring en een rijke dosis routine huistoe hij staat dus niet met lege handen en heeft veel voor op tal van an dere leeftijdsgenoten die dat in ternationaal kontakt ontberen. Danny heeft buiten een keep ersloopbaan nog wat anders op het oog graag zou hij eens of later het D-diploma als moni tor in de lichamelijke opvoe ding op zak steken. Vooraleer hij daaraan toe is, zit daar drie jaar schoollopen aan vast. Al leen op zaterdag moet hij naar de kursussen, zodat er tijd ge noeg rest om andere zaken te doen. Intussen is zijn legerdienst nog steeds niet rond hij is geselek- teerd voor de volgende mili taire kampioenschappen en voetbalt trouwens iedere woensdag. Een dagelijkse training, zelfs in het «dode sei zoen» heeft Christiaens er ook al voor overVan Rompaey, ht< een speler van Willebroelfve «woont» evenals Danny in d kazerne te Oostende. Met zij tweetjes spenderen ze dag n dag een vol uur aan (hoe kai het anders)voetbal«J Ói blijft dan in de sfeer. Sommige aa gooien na het seizoen d pf shoe's met een zucht van ver lichting in een hoekje. Ik ka dat gewoon nietmisschie ben ik ergens een maniak maar het is nu eenmaï zo LUISTEREN Of we Danny Christiaens vana augustus in de streek van Aals en Dendermonde zullen ziei akteren, kan vandaag no< niemand met ja of nee beant woorden. Mettertijd worden w< op dat stuk wel wijzer. Intussei luisterden we graag eens naa het oordeel van een kenner de h. Frans Van de Wiele, ie mand die voetbal ademt en al dirigent van FC Berlare de ont bolstering van Danny's taler1 van- dichtbij heeft meege maakt«We hebben zijn kon takt met een grote klub nooi kunstmatig in de hand ge werktChristiaens is ontdek geworden. Voor ons was hi uiteraard een aangename ver rassing toen we vaststelder dat voor hem meer dan wone belangstelling bestond Ikzelf vind het fijn dat Dann} een loopbaan kan opbouwen Vooral omdat hij naast de aan geboren kwaliteiten ook di goeie mentaliteit bezithij laai zich niet uit zijn lood slaan bi W de eerste tegenslag, bezit eer :hL moreel dat bergen verzet ei leeft zoals iedere sportman da zou moeten doen. Toen hive twee jaar geleden naar Bruggr ek verhuisde was dat met het oo< t op een profcarrière. Die zit e uvv nog altijd in voor hem op 20 >t jarige leeftijd is hij nog altijd DE belofte. Maar er is meerhij i:6 nu rijper geworden, heeft mee pt inzicht en de stielkennis die hi opdeed kun je niet zomaa wegwuiven. Het natuurtalen van voor twee jaar is nu to an volle ontplooiing gekomen. II er geloof onvoorwaardelijk ir bt hem». En Danny zelf «Ik vraac j( slechts één zaak,» zegt doe- man Christiaens «geef m( J(t een kans en ik bewijs wie en|it wat ik ben MARC MARCEL

De Voorpost | 1974 | | pagina 22