KUISVROUW 'st lendermonde °°L ITS EN UIT DE IJEEK VAN HET EEFMILIEU ZUSTER AUGUSTINE VIJFTIG JAAR IN HET KLOOSTER TWEE JONGELUI MAAKTEN VOOR MILJOENEN BROKKEN IN BOTTELARIJ URGEMEESTER VAN DEN HOOFF 1EDREIGD MET LOCK-OUT <i Mechels schoonmaakbedrijf BEHEER VAN EIGENDOMMEN VAN DEN ABEELE P. De Voorpost - 26/4/74 - 3 lee if om 15 u de prijsuitreiking van de tekenwedstrijd in ver- t nd met de milieuproblematiek en om 20 u een referaat door or^epen Hubert Maes over de Dendermondse milieuknel- nten twee aktiviteiten in het oud gemeentehuis van it-Gillis wordt op zaterdag 27 april een punt gezet ach- de Groene Week van het leefmilieu. Tot zaterdag 27 april )en eveneens de milieutentoonstellingen in de koninklijke ademie aan de Dijkstraat en in het oud-gemeentehuis aan Sint-Gillislaan. Het was op zaterdag 20 april dat de ten- instelling in het oud-gemeentehuis geopend werd door mouw Monique Caudron-Cool, de voorzitster van ATB De tuurvrienden en van het komitee dat de Groene Week \cht. In haar openingstoespraak onderstreepte de voorzit- •r het sensibiliserende belang van een dergelijke week en btte zij haar dank tot de financiële sponsorsASLK en het idsbestuur en de verenigingen die met minder geld, IS iar met meer mankracht steunden: de Koninklijke Touring ki ib van België, RALDES, de Fotografische Kring van Den- :ht rmonde, het stedelijke ACW, de aktiegroep leefmilieu van j0,i asrode, De Wielewaal, de stedelijke jeugdraad en de initia- fnemers van de Groene Week, ATB De Natuurvrienden. Na re( ar kwam een andere Cool, de burgemeester van de stad, 9e n het woord om er zijn genoegen over uit te drukken dat 3d' eral ten lande leefmilieukomitees opgericht worden, die de hai erheden terecht attent maken op de mi lieu noden. De bur- ve, meester citeerde de Duitse schrijver E.J. Koestner, waar schreef:Alle natuurgebieden hebben één ding gemeen: 1 1 r? ze in stand te houden is iedereen onafgebroken nodig, d iar één mens kan ze in één dag afbreken.» De citerende ch rgemeester haalde er ook Herwig Henson bij, waar die breef: Morgen kan het te laat zijn, de wereld is een rotte m( el, indien wij voor onszelf niet een hoekje zuiver houden.» irgemeester Cool vroeg het werk voor het leefmilieu en de tie er rond niet te verzwakken, en te blijven aandringen bij openbare instanties voorde bescherming van het wat ons ;t t kostbaarste is, namelijk: onze kinderen. Want vergeten wij it, aldus de spreker, dat de kans op overleving iedere dag vÊiner wordt zo wij niet reageren op al wat onze omgeving dreigt. Op zondag 22 april werd de tweede tentoonstelling m opend en verving schepen Hubert Maes zijn op oud- oe peis rendez-vous zijnde medestadsbestuurders om via tn n speech met dank aan de inrichters en met een pleidooi or een daadwerkelijke hulp aan de verbetering van het iailieu, de ekspositie te openen. Deze keer was er geen :eptie, iets waarvoorschepen Maes namens het stadsbes- ir verontschuldigde. HOUD OF VORM tentoonstelling in het oud-gemeentehuis verzamelde het irk van kreatieve mensen, hoofdzakelijk de tekenende en bilderende kinderen en de fotografen van de plaatselijke ng. Een knappe, permanente diareeks was ook hier te zien s tentoonstelling in de akademiezaal toonde meer aktiege- -(hte dingen en dit vooral onder impuls van de aktiegroep i ifmilieu van Baasrode, die hun stands van hun milieuten- onstelling tijdens de paasdagen van Baasrode naar Den- rmonde overgebracht hadden. Hun stand was wel een orbeeld voor de andere tentoonstellende verenigingen, idat de Baasroodse stand niet alleen treffend dokumenta- nk rateriaal over hun akties bracht persknipsels, foto's, aai leningen maar vooral omdat ze dit materiaal duidelijk en stematisch wisten te ordenen, met slogans en begelei dde teksten wisten te verklaren, omdat ze in de verschil- n de stands het belang en draagkracht van hun onderschei en akties tegenover de vroeger gevoerde akties wisten af te sgen. Hun tematiek is al bekend genoeg: vatenkot, Baas de Broek, dossier leefmilieu, asfaltplan Keur, sluikstorten, m izomeer. Overigens toonde de elfspositie enorm veel kran- knipsels, prenten uit tijdschriften, plastic flessen aan een )ompje, vogelkooitjes om op het onmenselijke van de vo- lh< ivangst attent te maken. Wellicht was het beter geweest >péetzo veel van die interessante dokumenten tentoon te stel- nmaar ze overzichtelijker te ordenen en te voorzien van gemene krachtlijnen die een meer systematisch inzicht ge- in in de oorzaken en de gevolgen van de verontreiniging en bkele metodes en strijdmiddelen aangeven om die oorzaken i kop in te drukken. Tevens benadrukte dit deel van de ntoonstelling de algemeen-maatschappelijke en socio- ,r )litieke oorzaken niet wie verontreinigt waarom verontrein- t hij waarom kan hij blijven verontreinigen waar ligt de acht van de verontreiniger hoe kan men tegen die macht Ha gaan RALDES, de regionale aktiegroep leefmilieu Den- A )ren Schelde, raakte enkele plaatselijk-Dendermondse mi- ewuknelpunten aan: de vraag naar en de nood aan passieve kreatie, aan een verbrandingsoven, aan een waterzuiver- gsstation, aan een verantwoord stadsbeeld. Terecht wees ALDES in verband met het stadsbeeld op triestige Oude ist-situatie en waarschuwde de aktiegroep voor aktie, in- en de Dender uit de stad zou verdwijnen. In dit weekblad jut ilichten we op een andere plaats de RALDES-akties en jla andpunten i.v.m. het kasteelpark van Berlare en de moge- te inplanting van een asfaltplan te Gijzegem. In het voorbije eek-end verspreidde de Dendermondse jeugd verder ze- P€ nduizend pamfletten in de stad, werden na een ruimere lomplanting nog vóór de week van het leefmilieu op zater- V ignamiddag vijfentwintig symbolische boompjes geplant in et Heidepark te Appels en ging een groepje op zondagna- iddag onder leiding van Harry Smet en Erik Bombay biolo- sch en ornitologisch wandelen langs de Schelde te Grem- ergen. pe PAUL VAN DEN EEDE dcu vervolg van blz. 1 maar eigenlijk deed ze nog veel meer dan dat. Ze deed ook alle bestellingen, alle beta lingen, alle bureelwerk, ze re gelde het personeelswerk en zo meer. Dagen van zestien werkuren waren dan ook de normale regel. Nu staat Zuster Augustine net als haar mede zusters «slechts» om zes uur op, maar vroeger kon ze om kwart na vier uit de veren. Na het opstaan ging ze het officie bidden, dan volgde meditatie 'en om zes uur de H. Mis. Daarna ging ze ontbijten om tot het middaguur de zieken te gaan verzorgen en haar be- stuurswerk te verrichten. Pm 12 uur werd er weer gebeden, dan ging men middagmalen en daarna had men een half uurtje rekreatie. Afgezien van de kof fiepauze om half vier werd het een ganse namiddag weer werken tot 19 uur. Om 19 uur gebruikten de zusters het avondmaal en om 21 uur had den ze de laatste avonddienst. Meestal kon men daarna gaan slapen, maar heel dikwijls ge beurde het dat men de nacht wake moest verrichten. Zuster Augustine heeft vaak om de drie nachten nachtwake ge daan. En zelfs 's zondags werd het niet veel beter, want dan had zuster Augustine ook dik wijls van zeven uur 's mor-A gens tot negen uur 's avonds dienst. «Maar ik deed het met veel plezier,» zegt ze heel een voudig en bescheiden, alsof het verkeerd zou zijn te vertel len hoe men gans zijn leven in dienst stelde van de zieken. BIJNA DOODGEKLOF^T «Soms,» vertelt Zuster Augus tine, «kreeg ik dan nog stank voor dank. Mensen kwamen me verwijten, omdat ik het geld voor de verpleging ontving. Die prijzen zijn natuurlijk enorm gestegen vroeger kostte het zeven en een halve frank om op de mannenzaal te liggen en vandaag kost dat duizend frank. Meer dan eens hebben we de mensen gratis ver pleegd, want ze hadden sim pelweg geen geld. Toen waren nog heel veel mensen niet aangesloten bij de mutualiteit. Zo hebben we eens een jon gen negen maanden lang gra tis verzorgd, want hij was min derjarig en zijn ouders bezaten niets. Of een meisje, wiens verzorging en verpleging ne gentienduizend frank kostte, kon evenmin betalen. Soms krijg je dan toch van sommige mensen blijken van dankbaar heid. Gisteren, bij mijn jubelvie ring, kreeg ik bijvoorbeeld een kadootje van iemand die ik der tig jaar geleden verzorgd heb, en ik weet nochtans heel goed dat het die man heel veel ge kost moet hebben, om het ge schenk te kopen. Want het zijn zeker geen rijke mensen». Samen met haar is de Sint- Blasiuskliniek gegroeid en uit gebreid. De kliniek werd in 1925 geopend Zuster Au gustine was toen één jaar in het klooster in 1929 werd er een verdiep op gezet, en in 1933 en 1936 werd er weer uitgebreid. 1936 was het jaar, waarin de nieuwe vleugel van tien ka mers geopend werd en in 1940 kon men de nieuwe operatie zaal in gebruik nemen. Dan werd het oorlog. De Duitsers nemen hun intrek in de kli nieksgebouwen en zuster Au gustine en haar medezusters worden er buitengezwierd. «Ge kunt spreken over men sen, waar het bloed van voren inkomt en langs achter weer uitvloeit, maar dat was in die oorlogsjaren meer dan eens het geval». Dan volgt het ont roerende verhaal over de da gen toen de bom in Dender- monde inviel en toen mensen met armen en benen af. af schuwelijk verminkt vol bloed en pijnlijk geschreeuw, in de voorlopig ingerichte barakken- kliniek gebracht werden. Na de oorlog wordt de kliniek weer uitgebreidde wasserij in 1946, de vrouwenafdeling in 1947 en de mannenzaal in 1948. Toch was het in die tijden nog erg moeilijk werken bij de verpleging. Een lift kende men bijvoorbeeld niet en de zieken moesten toen toch ook nog bo ven en beneden gedragen worden. In 1950 krijgt de kliniek twee verlos- en een afwach- tingskamer bij en in 1953 de tweede verdieping. Zuster Au gustine heeft dit alles heel van nabij gevolgd en heel veel voor deze uitbouw gedaan. En ze heeft zo heel veel beleefd in deze kliniek, dingen die te schoon zijn om in doktersro mannetjes te schrijven. «Zo werd ik dertig jaar geleden eens op nachtdienst aangeval len door iemand die delirium tremens had en die man had mij bijna doodgeklopt, maar hij slaagde er niet in, omdat hij kleiner was dan mij,» zegt de zachte stem van de grote zus ter. Op een dertigtal meter van de Sint-Blasiuskliniek staat het standbeeld van de Grote Zwartrok nog altijd onbewogen vervolg van blz. 1 In deze plaats bevinden zich een dertigtal metalen kastjes waarin persoonlijke bezittingen worden opgeborgen. Een tien tal van deze kasten waren slot- vast. Een reden voor het duo om de deuren hiervan te kra ken. Groot moet de ontgooche ling geweest zijn want er werd niets gevonden dat ze konden gebruiken. De tocht werd voortgezet. Na het openbreken van een paar deuren geraak ten zij in het bureel van de zaakvoerder. Hier werd alles opengebroken. Splinternieuwe bureelmeubelen werden on herstelbaar beschadigd terwijl de inhoud ervan over het bu reel verspreid werd. Twee klaarliggende brieven werden geopend. In één van de omsla gen zat dan toch het begeerde geld. Zevenhonderd en twee frank. Geen centiem meer. Zij werden moezoeken is immers een zware bezigheid. Daarom werd besloten even uit te rusten. In een kast vonden de vandalen een volle fles whisky, twee glazen en een kistje sigaren. De inhoud van de fles werd broederlijk ver deeld en uitgedronken. Een si gaartje smaakte hier best bij. Met verse krachten zochten de kerels nadien verder. In de vergaderzaal vonden ze een draagbare radio die ze best konden gebruiken om de sfeer wat meer animo te geven. Na dat nog een paar burelen wer den omgekeerd is het duo in de computerzaal terecht geko men. Wat ze hier uitrichtten zul len zij zich waarschijnlijk nog lang heugen. De rekening zal immers aan hun ribben plakken. Twee computers werden zwaar be schadigd. De metalen deuren werden gewoon weggeplooid. De geheugendozen werden op Als n Den Hooff zegt dat de toe ts opgebruikt werd, dan mo- we hem geloven op zijn H>rd. Het is immers ondenk- Y ir dat de burgemeester met 20.000 ballen een «tournée lérale» zou gegeven heb- in één van Mespelares egen. Ondertussen, echter, ^ft deze zaak het effekt van i sneeuwbal gekregen, eds meer openbare bestu- dringen bij burgemeester Den Hooff op terugbeta- aan. 5ERINGSKOMMISSARIS jongste verwikkeling in de 'ooik dateert van vorige week. sdagavond aan de telefoon Herman Van Den Hooff te vertellen dat van hoger- id gedreigd werd met het en van een regeringskom- saris naar Mespelare, in dien nog langer getalmd werd met de terugbetaling. De taak van deze laatste zou er dan in hoofdzaak in bestaan de 20.000 fr. langs wettelijke weg te rekupereren d.w.z. door ze in te schrijven als gemeente lijke uitgaven op de begroting 1974. Ondertussen blijven Van Den Hooff en zijn schepencollege bij hun vroeger ingenomen standpunt: niet betalenDe aanwezigheid van een rege- ringskommissaris toch wel een zelden toegepaste proce dure in Mespelare zou voor de burgemeester een tijdelijke lock-out betekenen, een de gradatie tot gewoon raadslid dus. De taak van deze rege- ringskommissaris zou eventu eel nog kunnen verlengd wor den tot met de vervroegde ge meenteraadsverkiezingen op het einde van dit jaar. Er rijzen inderdaad te Mespelare juri dische problemen over de al dan niet rechtsgeldigheid van de gemeentebeslissingen, in dien oppositie lid Van Der Jeught zijn kat naar de ge meenteraad zou sturen. Een en ander houdt verband met het aantal leden dat sedert de verkiezingen in 1970 van 7 op 4 teruggevallen is. OPPOSITIE Dinsdagavond zijn we over het probleem van de terugbetaling aan Nationale Opvoeding nog gaan praten met het enig op positielid Frans Van Der Jeught. Deze was echter karig met zijn uitleg. Het komt erop neer dat, volgens Van Der Jeught, de burgemeester schuld treft in deze toestand. vervolg van bl,?. 1 «Hij» (wanneer Van Der Jeught het over de burgemeester heeft gebruikt hij altijd dit woord) moet zijn reglementen maar kennen. Trouwens, aldus Van Der Jeught, «hij» heeft al tijd nagelaten ons, gemeente raadsleden, over deze zaak ten gepaste tijde in te lichten. Alles wordt door «hem» ach- terduims gehouden. Als ik een vraag stel, weigert «hij» bo vendien nog te antwoorden. OPLOSSING Het ziet er naar uit dat een op lossing van het geschil tussen Mespelare en het ministerie van Nationale Opvoeding nog lang niet in het vooruitzicht kan gesteld worden. Beide partijen verliezen niet graag hun ge zicht door toegevingen te doen. Bijgevolg blijft iedereen op zijn standpunt naar de hemel te wijzen. Wordt het geen tijd om hiernaast een standbeeld van Zuster Augus tine, de Grote Zuster, té plaat sen de grond geworpen. Alsof dit alles nog niet genoeg was, werden tientallen draden bin nen in de computermachine afgerukt. Eén van hen vond het toen al welletjes en verliet het gebouw langswaar hij geko men was. De andere, zeven tien jaar oud, trok toen naar de parking en vertrok met een achttons vrachtwagen voor een uitstapje naar Oostende zoals hij zijn spitsbroeder tot afscheid toeriep. DE ONTKNOPING Dinsdagmorgen omstreeks 10.30 uur, nadat de direkteur de politie van de afwezigheid van het trio had op de hoogte gebracht kwam een van hen, een achttienjarige jongeman gewoon, alsof er niets gebeurd was, de werkplaatsen van de firma binnengewandeld. Van uit de burelen had men toen reeds bemerkt dat hij, alvorens binnen te gaan, schuw naar de politiewagen had gekeken. Tij dens een eerste ondervraging wist hij natuurlijk van niets. De hele zaak begon er voor hem heel benard uit te zien toen een van de agenten hem er attent op maakte dat er aan zijn jas een knoop ontbrak. Even trachtte de man zich nog te redden door te zeggen dat dit sedert geruime tijd het geval was, doch toen de agent de ontbrekende knoop uit zijn tas haalde was er geen ontaennen meer aan. Zijn teamgenoot was inmiddels nog steeds op zwier met de gestolen vracht wagen. Rijkswacht en politie diensten over gans het land werden verwittigd. In de na middag was ook die jonge man er aan voor zijn moeite. Te Er- pe, ter hoogte van de Vijf Hui zen, wou de vrachtwagen niet meer verder. De jonge boef zette zijn tocht te voet verder naar Aalst, waar hij zich kwam aangeven bij de stedelijke poli tie, moe van zijn nachtelijke uitstap in Oostende. HDW OUDEGEM KONINKLIJKE FANFARE „DE WARE BELGEN" Op zondag 21 april jl. werden de feestelijkheden, ingericht ter gelegenheid van ,,1000 jaar Aalter" op luisterrijke wijze ingezet met een internationale stap- en majorettenwed- strijd. Rekening houdend met de stijlvolle uitvoering te Baas rode op 9 september 1973 had het Proviciaal Bestuur van Fedekam er om verzocht, de K.F. „De Ware Belgen" te laten optreden tijdens deze grootse feesten. Onder leiding van dirigent Frederik Den Roover werd op amper enkele weken tijds, de verplichte mars „1000 jaar Aalter" ingestudeerd, en ook de majoretten bleven niet ten achter. Wanneer tijdens het voorafgaande wandelconcert te Aalter de fanfare uiterst sympatiek en gul onthaald werd door het talrijk opgekomen publiek, kon het niet anders of er zou meesterlijk gemusiceerd worden tijdens de wedstrijden die voor een jury op het gemeenteplein plaats vonden. De jeugdige majoretten voerden op onberispelijke wijze een prachtshow uit op een mars naar keuze. Na de beide uitvoeringen mocht de K.F. fanfare een warm en dankbaar applaus in ontvangst nemen. Rond 18.30 u. werd vervolgens, samen met nog 11 andere muziekverenigingen de mars 1000 jaar Aalter schitterend ten uitvoer gebracht. Tijdens de daarop volgende receptie en prijsuitreiking op het gemeentehuis onder voorzitterschap van de heer burgemeester van Aalter en in aanwezigheid van talrijke binnen- en buitenlandse prominenten mocht de voorzitter van De Ware Belgen de h. Jacques Dubois, een zeer prachtig ere-plakket in ontvangst nemen. De spanning en de vreugde bereikte echter het hoogte punt wanneer werd aangekondigd dat de K.F, „De Ware Belgen" uit Oudegem in zijn geheel, in uitmuntendheid werd geklasseerd. Voor de kunstvolle uitvoering van de opgelegde mars, werd de fanfare opgenomen in Ere-Divisie en nog liefst met het hoogst aantal te bereiken punten. Deze buitengewoneprestatie bewijst dat er flink werk wordt geleverd en dat het een betekenisvolle waarborg inhoudt voor al de reeds geplande uitstappen voor de komende maanden. Proficiat aan alle leden van de K.F. „De Ware Belgen". DRINGEND GEVRAAGD voor het reinigen van burelen en lokalen na 17 uur te Dendermonde 5-dagen per week - telkens 4 uur Zich aanmelden A. CRABEELS en ZOON Vlietje 23, 2800 Mechelen Tel. 015-170.32 - 118.79 Ten gerieve van eigenaars van bebouwde eigendommen kennen wij twee vormen van dienstverlening gewoon beheer verhuring volgens uw wensen opstellen van de staat van bevinding vaststellen van de huurschade Indexaanpassingen innen van <te huurgelden regelen van betwistingen en geschillen uitgebreid beheer eri onderhoud het gewoon beheer zoals hierboven verrekening van algemene onkosten onder de huurders onderhoudskontrakten voor CV, lift, antenne, enz. werken van onderhoud en herstel Twintig jaar ervaring op het gebied van goederenbeheer, verhuringen, verkoop, verkavelingen, verzekeringen en bouwopdrachten. Vraag vrijblijvend inlichtingen lange Maat 11 HAMME 052/48122 Tcl 03/ 76 35 L Llndenlaan 1 BEVEREN 03/75 98 61 03/ 7635 85

De Voorpost | 1974 | | pagina 3