REQUIEM OOR EEN HEIUGE oeykens- etzen Printer-reportage uit het gesproken dagboek van Fernand Malfeyt De Voorpost - 26/4/74 - 5 Fernand Malfeyt een die in Dendermonde neer van de jongsten is, Fernand Malfeyt, of «de of «de zoon van de gaas». i geleden vertrok hij uit de 'jstraat om zich in St.- is te vestigen. Tijdens de iren ist.ij een gewetens- nauwgezet apoteker in zijn vrije tijd komt zijn tenziel boven en pleegt 'erdaad in allerlei vormen fotografie. Malfeyt, een met lachende oogjes en 'fijne ironie in de taal, is vroeger naar het Verre N(jen geweest en heeft van iiiit prachtige beelden te- sbracht die zijn knus inte- een stemmige oosterse geven. Zoals bij iedereen ens het oosten zag is in lart het heimwee naar de °'4e geheimzinnige verre EMteien levendig gebleven hij graag de kans greep it jaar op stap te gaan met slgian Printer Trotters, niet Printer maar als oud- ner van de stad Dender de die traditioneel een deelnemers voor reizen levert. Een Ije bij Malfeyt is een boei- ^'r' uitstap, want de man kan alleen prachtig fotografe- -s1naar ook prettig vertellen. - zijn woordenvloed is te veranderen om een tlreportage te brengen. moet het meegemaakt [«jen om het te kunnen gelo- zegt Fernand Malfeyt. 350 km. tocht van Agra Kajuraho aan boord van Indische autocar, langs ge, hobbelige, onmoge- wegen, die de naam iway» dragen maar soms neer zijn dan een karre- behoort tot het meest ationele wat een burger van bij ons meemaken Toen men ons de eerste Het was alsof ze langs de rode weg, in het stof en in het verschroeide gras, niet ver van het dodenhuis, gezapig tegen malkander stonden te praten over de nieuwtjes van overal, in afwachting van de plechtige rouwdienst. Vermoedelijk hadden ze het in hun onverstaanbare taal ook over de waarde van de overledene. Hun gevaarlijke koppen keken streng en koel, hun borsten blonken blank in het felle licht als het pasgestreken witte hemd van een galakostuum, ze hadden allen hun lang zwartgrijs pak aan, met ergens wat blauwe schijnen volgens de jongste mode. Onder kale bomen zochten zij beschutting tegen de hitte van de zon, maar ze waren niet ongeduldig. Èrhing over de groep de waardigheid, zelfzeker heid en rust die uitgaat van al degenen die weten dat zij altijd het laatste woord hebben. Ze wisten dat het weldra hun beurt zou zijn om de dode de laatste eer te bewijzen, aan dewelke zelfs de heiligen hier niet ontsnap pen. Enkele laatkomers vielen met brede vlerkenslag uit het helderblauw van de hemel en trachtten zo weinig mogelijk op te vallen wanneer ze plaats namen tussen de wachtenden. Ze keken nieuwsgierig naar de plaats waar de dode lag, hun ogen blonken als messen». Die eerste indruk heeft men bij het zien van de reeks prachtige dia's welke apoteker Fer nand Malfeyt tussen Agra en Kajuraho in Indië maakte van de honderden gieren die in zeven minuten tijd het kreng van een gevilde heilige koe oppeuzelden, precies op het moment dat de Belgian Printer Trotters voorbij kwamen. Zij waren getuigen van een wreed, uitzonderlijk gebeu ren dat wij tevoren in deze reportage kort beschreven maar dat pas zijn volle kleur en betekenis krijgt als men de beelden en de verhalen van de h. Malfeyt heeft gezien en gehoord. ons gedurende een hele tijd kon bijhouden op een fiets die voor een rikshaw was gespan nen. Wij vreesden al dat al die miserie nutteloos zou geweest zijn toen wij in de verte plots, heel hoog in het blauw van de hemel, enkele gieren zagen. Hun vlucht is majestatisch, in drukwekkend. Ze hebben een wijde vleugelslag, ze wiegen in de lucht met een kalmte en een rust die bewijst dat zij zeker zijn van hun akelige macht. Na sier lijke bochten heel hoog in het blauw van de eindeloze hemel doken ze allen naar dezelfde plaats langs de weg. Toen onze bus nader kwam zagen wij méér dan 200 gieren sa men. Het was een fantastische vergadering, echt een samen komst gelijk in de buurt van een sterfhuis. Een paar tientallen meter verder stond een boer een dode (heilige) koe te villen. Heel handig verwijderde hij de huid van het kreng. Al die tijd bleven de gieren sereen op af stand wachten. Ze verroerden praktisch niet. Niets verried hun vraatzucht of hun onge duld. Het was of ze al de tijd hadden. Geïnteresseerd keken ze naar het werk van de boer. Pas had deze gedaan, nauwelijks was hij een paar passen van het kreng verwijderd, of al de gie ren, alsof ze gehoorzaamden aan één geheimzinnig start signaal, stormden gelijktijdig op het kreng van de dode koe 1 Autocar waarmee de avontuurlijke tochten in het binnenland werden uitgevoerd (foto leyt) keer de bus toonde waarin wij zouden reizen voelden wij ons ongemakkelijk. Het was een oeroud, onmogelijk', uitge teerd, kleurloos vehikel, een soort uitgeleefde barak op wie len, iets tussen de afgedankte varkensstal en een verlaten kippenhok, een krot met vuile smerige zetels meer gewoon aan vlooien en aan spinne- webben dan aan mensen, ze tels waarop alleen onver schrokken reizigers kunnen met hotsebotsen over gaten en putten die als weg dienst de den kwam het gevaarte op dreef, misschien dank zij de stinkende wierookstokjes die de chauffeur in zijn stuurkabine opbrandde om de boze gees ten te verdrijven. Om de vijf voet moesten wij halt maken om tol te betalen aan de grens van een of ander distrikt, dan weer werden we opge houden bij een spoorwegbar- De h. Merlevede wou bewijzen dat hij ook op een fiets even snel reed als de autobus en het lukte hem nog ook! (foto Malfeyt) rkstraat 70 10 DENDERMONDE 052-216.32 - 248.93 Telex 26795 plaats nemen die voor hun zit vlak genoeg hebben aan gaten en kapotte veren tussen de vage souvenirs van kussens. Echt een smerig iets. Reislei der Delrue heeft de Indiërs aan het verstand gebracht dat men Printers onmogelijk in dergelijk gevaarte kon transporteren zonder verdacht te worden van een aanslag op de persvrijheid. Derhalve kregen wij na lang parlesanten een volgens lokale normen gloednieuwe bus van amper zes maanden, een bus die volgens de mening van de plaatselijke verantwoorde lijken tot de kategorie «luxury coaches» behoorde en ten minste in teorie airconditio ning aan boord had Met een grondige poetsbeurt was het al flink gehavende en versleten vehikel leefbaar zodat de Prin ters moedig aan het vertrek kwamen. Na een moeilijke start reel die neergelaten was, niet omdat een trein in aantocht was maar omdat het personeel in staking was. Onder invloed van onze financiële bijdragen aanvaardde het telkens de sta king voor een tijdje op te schor ten. Rijden in India is onmoge lijk zonder heftig klaxoneren, kwestie van de pelgrims, de wandelaars, de fietsers, de hei lige koeien, de kamelen en de kudden schapen uit de weg te krijgen. De claxon van onze bus was stuk zodat de chauf feur voor elk getoeter met spe ciale draadjes werken moest om geluid uit zijn gevaarte te krijgen. Deze operatie nam vanwege de chauffeur en de motor zoveel energie in beslag dat de bus telkens vertraagde zodat wij vreesden nooit aan het eind van de tocht te komen. De bus reed soms zo traag dat Jacques Merlevede uit Kortrijk Honderden gieren stonden aan de straatkant te wachten tot de koe was gevild. Hun akelige bekken gericht naar het kadaver. Enkele soortgenoten arriveren nog juist op tijd, want het maal gaat beginnen, (foto Malfeyt) middellijke buurt fotograferen, men mocht naast ze roepen en armgebaren maken, ze bleven vreten en bijten en scheuren. Sommige gieren dansten op de kop van hun konfraters om een plaats te krijgen op de koe, an deren dansten op het kreng als wilden ze van dit zonderlinge requiem voor de heilige een ware sabbath maken Wie zoiets ziet wordt stil en ang stig: al het grandioze, al het ge heimzinnige, al het wrede, harde en onvermijdelijke van de natuur krijgt men hier on verwachts voorgeschoteld. Op hadden de balg, de longen, de ingewanden van de koe open gereten en stukgevreten om toch maar niets achter te laten. Zonder van mekaar afscheid te nemen vlogen ze weg, moge lijk naar andere requiems, naar andere festijnen terwijl een paar tientallen, vermoedelijk de gulzigsten, in een boom vlogen om uit te blazen en van de inspanningen te bekomen. Nu herinner ik mij dat sommige gieren al van tevoren in de bo men zaten, om vandaaruit een betere kijk te hebben op het werk van de boer die de koe wolk die op ons af kwam was een rodeo. Een rodeo van buffels en ossen, voor lichte wagens gespannen. De dieren die anders met een tergende lusteloze traagheid over zon overgoten wegen dweilen en al de tijd van de eeuwigheid hebben renden nu over de breedte van de weg naast me kaar, achter mekaar, voor me kaar, en joegen daarbij die stofwolk in de hoogte. Nie mand begrijpt hoe het mogelijk is maar op elk van die wagens zat een man die het span min of meer in toom hield maar Op de grond zijn de gieren wegens hun akelige bezigheid voor ons westerlingen geen geliefde vogels, maar in de lucht spreiden zij hun vlerken met een ongelooflijke majesteit.(foto malfeyt) zeker ogenblik hebben we zware bakstenen naar de gie ren gegooid opdat ze even zouden opvliegen om ons de kans te geven foto's te maken van het kreng onder de storm loop van die zonderlinge be grafenisondernemers. Na luttele sekonden stoven de gieren weer op het kreng af, ze knaagden aan de botten, ze snauwden malkander af om de laatste restjes te krijgen. Dat helse hallucinante spekta kel heeft welgeteld zeven mi nuten geduurd. Na die zeven minuten vlogen de laatste gie ren weg en zag men van de heilige koe nog alleen de blote botten, wit in de zon. Niet al leen hadden de gieren alles opgegeten, ze hadden ook de afwas en de grote kuis gedaan want de beenderen van de koe waren zonder een restje vlees achtergebleven. De gieren aan 't villen was. Alleen al om dit fantastisch ta fereel loonde het de moeite per autocar van Agra naar Kaju raho te rijden af en toe langs florissante dorpen, langs de tenten van moslim nomadenstammen dichtbij de rivieren, en altijd door dat ein deloze enorme grandioze landschap.» «Plots,» zegt Fernand Malfeyt verder, «zagen wij in de verte weer een stofwolk boven de weg hangen. Wij dachten dat men speciaal ter ere van 'ons bezoek begonnen was met een nieuw galgenmaal van de gie ren. Zo rap hij kon spoedde onze autocar zich in de richting van de wolk die alsmaar dichter scheen te komen. Ineens sloeg onze chauffeur zijn wagen van de rijweg af om bezijden zo snel als mogelijk halt te hou den. Maar goed ook, want de over remmen beschikte hij niet. Voortgedreven door de woeste blinde losgeslagen kracht van de dieren liet hij zich meesleu ren, vol betrouwen op Boedha of Allah en op het instinkt van de dieren, die inderdaad meestal halt maken ook als ze onverwacht voor een hindernis verschijnen, maar die niette min af en' toe een andere kar, een vat, een zak of een pelgrim langs de weg onderste boven lopen en onder het stof begra ven. Het is een geluk dat op het nip pertje onze car bezijden de weg gesukkeld was zoniet wa ren twee ossenspannen tegen ons gevaarte te pletter gevlo gen,» zegt Malfeyt, die spoedig de doorstane emoties van de dag vergeet omdat hem alweer nieuwe verhalen zijn te binnen gevallen af. Een golf van gieren streek over de dode koe, een zwarte golf die het ganse kreng bedek te. Ineens waren de gieren heel anders gewordenwreed, vraatzuchtig, hatelijk. Ze voch ten tegen mekaar, ze drumden, ze beten, ze krabden, ze sloe gen met hun vleugels, ze maakten schorre scherpe ge luiden, ze duwden, ze wilden allemaal tegelijk bij die dode koe. Sommige gieren sleurden met hun sterke kromme snavel heelder lappen vlees uit het kreng van de koe weg, en gin gen er vandoor met een zware biefstuk. Het was een gekrijs en een gejoel van jewelste Er was zoveel geweld dat na een poos zowel de koe als de gie ren door een dikke laag stof bedekt waren. De gieren lieten zich door niets afleiden van hun luguber feestmaalmen kon ongehinderd in hun on- Toen in de verte een stofwolk zichtbaar werd, oordeelde de chauffeur het wijselijk zijn bus opzij te zetten. Het bleek een soort van Koers vooi ossewagens te zijn. (foto Malfeyt)

De Voorpost | 1974 | | pagina 5