N.C.M.V. ZELE DENKT AAN DE TOEKOMST! VEILIG VERKEE VOOR DE JEUGD TE ZELE CABRITA VERHUIST NAAR INDUSTRIETERREIN Direktie en bouwvakkers feestten bij planting van de «mei» BOEKHOUDER Ets. J. MINNEBO N.V. ABSOLUUT REKORD IN TWEEDE KWISRONDE: 'T ROS KENT BUNA ALLE ANTWOORDEN 10 - 3/5/74 - De Voorpost Met de medewerking van de Kuituur- en Vormingsdienst voor de middengroepen NCMV organiseerde de plaatselijke middenstandsorganisatie een reeks studiedagen, die de ba sis moeten vormen om te trachten een toekomstplanning voor de middenstand op te maken. Het schijnt wel zo dat de winkelier het reeds verschillende jaren moeilijk heeft, het geen zich resulteert in het verdwijnen van veel winkels en bij de overblijvenden een daling van de verkoop. Om de mogelijkheden van eigen omgeving te onderzoeken, hebben de leden zich zelf achter de studietafel gezet en de toestand eens terdege ontleedt TOEKOMS7PERSPEK71EF Aan de hand van hun bevin dingen brachten ze een reeks suggesties naar voor, die de richting in eigen groep moet bepalen en daarnaast willen ze aan de gemeentelijke overheid ook een reeks punten voorleg gen, die er zouden kunnen toe bijdragen om de middenstand te helpen heropbloeien. Wat kan nu volgens de studie- konklusies de gemeente doen om Zele te laten uitgroeien tot een handels- of kommercieel centrum. Op de invalswegen zou men borden dienen te plaatsen die verwijzen naar het Centrum. Ter gelegenheid van aktiviteiten zou men bijvoorbe eld de Kouter verkeersvrij moe ten houden. Daarnaast zou het zwaar- en doorgaand verkeer uit het centrum moeten gehou den worden en een snelheids beperking dienen opgelegd. Wat het uitzicht van de ge meente zelf betreft zou het gemeentebestuur bepaalde plaatsen moeten voorbehou den voor winkelruimte. De in kom van de gemeente zou moeten gesaneerd worden, zodat Zele binnenrijden een aangename indruk geeft en niet zoals het nu op sommige plaatsen is, waar het eerder op een openluchtwerkplaats lijkt. Het gemeentelijk sportstadion zou dienen uitgebouwd wor den en de oprichting van een zwembad zou hier in een voor naam punt moeten vormen. De voetpaden zouden moeten verbreed, verbeterd en aange past te worden. Het plaatsen van papierbakken zou moeten leiden tot een properder uit zicht en bloemen en planten moeten zorgen voor het frisse uitzicht. Ook de middenstander zelf mag niet apatisch toezien en moet een ruim aandeel hebben in de eigen heropbloei. Een eerste initiatief zou kun nen zijn de ganse gemeente in één verkoopsaktie betrekken en daarnaast moet men tot samenwerking komen tussen de twee bestaande einde- jaarsverkoopsakties. De mid denstanders moeten bewust gemaakt worden dat elektrici teit niet duur en dat goed ver lichte etalages zoveel aantrek kelijker zijn. De middenstander moet meehelpen om een ge zellige buurt te helpen vormen, door het inrichten van buurtak- tiviteiten, volksspelen, wandel tochten en verkenningstoch- Het Zeelse industrieterrein heeft van bij de aanvang nooit mogen klagen over tekort aan belang stelling. Het is nu zelfs zover dat het praktisch volzet is door nieuwe nederzettingen en dat verscheidene open gronden reeds in optie zijn genomen. Aan de rand van dat industrieterrein verrijst sinds een jaar de gigantische nieuwe fabriek van de N.V. Gebroeders Goossens die fabrikant is van vastttapljt onder de welluidende merknaam Cabrita. De fabriek die momenteel nog steeds gevestigd is in het volle centrum van Zele kon er niet verder uitbreiden en was dus verplicht om andere oorden op te zoeken. Het industrieterrein was uiteraard het meest geschikt. Vroeger reeds gaven wij in dit blad een overzicht van de produktie de Cabrita levert. FEEST Zowel de bouwvakkers die onder leiding van de firma Nobels-Peelman uit Sint-Niklaas een enorme fabriek optrokken in amper één jaar, als de direktie van de N.V. Goossens Gebr. waren tegenwoordig op de korte viering die een eerste faze van de bouwwerken afsloot. Na de planting van de «mei» op het dak werd een drankje aangeboden in de hall die later zal dienst doen als opslagplaats. Wij zagen er naast de heren Goossens ook de h. Nobels van de bouwfirma. Burgemeester Geerinck woonde ook de belangrijke gebeurtenis bij. NIEUW Begeleid door de h. Penninger mochten wij een bezoek brengen aan het gebouw, waarin sommige afdelingen reeds aan het werk zijn. Vooraleer wij daarover echter uitleg kunnen verstrekken moeten wij er eerst even aan herinneren wat Cabrita nu eigenlijk maakt. Er worden enkel getufte tapijten geproduceerd, vast tapijt wel te verstaan in alle kwaliteiten, kleuren, en afmetingen. Het tuften is een speciaal procédé dat heel wat sneller gaat dan weven en daarom stilaan de geweven tapijten verdringt. Op een weefsel in jute of polypropyleen worden door duizenden naalden de draden aangebracht. Imponerende machines, gevoed door honderden klossen draad zorgen voor deze bewerking. In de vestiging op het industriepark staan de gloednieuwe machines reeds gemonteerd, terwijl degene die in gebruik zijn over enkele maanden zullen worden overgebracht. In de nieuwe fabriek konden we reeds zien hoe de tapijten op hun geheel geverd en gewassen worden. TWEE MANIEREN Er bestaan twee manieren om tewerk te gaan. Ofwel kan men met een kleurloze draad tuften om nadien het gehle tapijt te ven/en, ofwel kan men vertrekken met een bedrukte draad. Dat laatste procédé is nieuw voor Cabrita. Wij waren de eerste buitenstaanders die een kijkje mochten nemen in die speciale hall waar de draden worden bedrukt, niet zonder deat de verantwoordelijke eerst de toelating was gaan vragen aan de h. Karei Goossens. Eerst worden de smaenstellingen van de kleuren beproefd in een mini-laboratorium. Dan worden dezelfde verhoudingen kleurstoffen opgeslagen in containers, vanwaar doorzichtige glazen leidin gen de kleuren naar de machine voeren. Die leidingen zijn in glas opdat door verkeerde manipula ties geen ongelukken zouden gebeuren. De draden worden dan bedrukt, gewassen en gedroogd in één lange machine. Het procédé vraagt wel wat tijd, daar voor het bedrukken de draden eerst lappen worden gebreid om nadien terug te worden uitgetrokken en terug op klossen te worden gezet. Vroeger tufte Cabrita met bedrukte draden, maar die werden zo aangekocht. Door het zelf drukken kan Cabrita ne een eigen kleurengamma samenstellen; wat wel een volgslagen nieuwigheid is. Daar de vraag zeer groot is moet Cabrita zo snel mogelijk het nieuwe bedrijf op volle toeren laten draaien, zodat er nog een heel tijdje zal moeten heen en weer gereden worden tussen de oude en de nieuwe fabriek. De nieuwe nederzetting is ruim berekend, met voldoende plaats en grote halls, zodat de arbeiders in optimale omstandigheden aan de slag kunnen. Om het gevaar van rondrijdende heftrucks te bezweren werden imponerende hefbruggen geinstalleerd die voor het vervoer van de produkten binnen de fabriek zullen zorgen. Cabrita werkt momenteel met dire ploegen, door de uitbreiding van de produktie zullen nieuwe werknemers moeten worden aangetrokken. Een bijdrage om het probleem van de pendel, dat onze streek reeds zolang beroert, te helpen oplossen. ten. Door het richten van slo gans moeten de Zeienaars aangespoord worden om bij de middenstand te komen, maar in de eerste plaats moet men er toe komen dat de middenstan ders zelf bij de middenstand kopen en niet in de grote aan kooppolen zoals het niet mees tal geval is. Daarnaast wordt aan de winkeliers aangeraden om konsekwent te zijn in eigen zaak en een «huis van ver trouwen» te zijn waarvan de grote eigenschappen als eer lijkheid, scholing, service en vakmanschap schering en in slag zijn. Ook zou er moeten toekomen om een stukje van de ge meente zo in te richten dat het terug aan het verleden doet denken en hiervoor zou vol gens de gemaakte studie het Zandbergplein best in aan merking kunnen komen, met het terug oprichten van een windmolen en de «zandberg» en dit alles afgerond met wan delmogelijkheden. PLANNING REALISEREN IN FAZEN Om in de toekomst tot een be paalde werking te komen werd er een planning opgesteld en bij middel van verschillende fa zen zou men trachten iets te verwezenlijken. Het eerste punt zou moeten zijn dat men tot samenwerking komt tussen het gemeentebestuur, de be volking en de middenstanders. Een eerste werkelijke realisatie die men in de zomer 1974 reeds zou moeten kunnen uit voeren onder vorm van een proefperiode zou het herprofi leren van de markt zijn door middel van spoorwegdwarslig gers, waartussen het verkeer zou moeten blijven met een verkeersvrije ruimte tegen de holle marktwand (winkels en café's) en de kiosk zou gans de zomer op de markt dienen te staan. Als animatie voor de zomer zou men week van de jeugd en een week van de ouden van dagen kunnen organiseren, waarop de middenstand allerlei gebe urtenissen op de Markt organi seert als bijvoorbeeld een jeugdfeest en een oude markt, waarop oude ambachten wor den uitgeoefend. In het najaar '74 zou men aan een najaarsweek van de mid denstand kunnen denken met de Cesar Meeusstraat gedu rende die periode uitsluitend wandelstraat. Het inrichten van opendeur- en praatavonden waarbij de bevolking wordt uit genodigd met de middenstan ders in de winkels te komen praten over wat de midden stand te bieden heeft en over de gemeenteplanning. Die avonden zouden geen ver koopsavonden zijn maar alleen maar kontakt en kennisma king. De faze voor de winter '74 zou er dan uit bestaan om een defi nitieve marktsituatie op te ma ken met herprofileren van rij weg, het aanleggen van een wandelgebied en een parking, waarbij er bomen zouden gep land worden. Een vaste kiosk bouwen, waarin verwerkt wordt een wachtplaatsje voor auto busreizigers, telefooncel, toilet voor dames en heren. Het plaatsen van fietsrekken nabij de kerkpoort en het plaatsen van zitbanken. Iedere winkelier zou aan zijn zaak een uithang- boord plaatsen, karakteristiek voor zijn zaak. De studieavonden hebben ze ker tot iets positiefs geleid als we al de gegevens in overwe ging nemen, het is nu aan de initiatiefnemers om ze te reali seren. BENO Deelnemers aan de operatie «Veiligheid voor de jeugd» Ieder jaar wordt er voor de leerlingen van de Zeelse scho len, zowel wat het lager als het middelbaar onderwijs betreft, een prijskamp ingericht, die handelt over de verkeersregle menten. Het gemeentebestuur zorgt er voor dat voor de deelnemers mooie naturaprij- zen aan verbonden zijn en de Heer Van Acker, Rijkswacht- kommandant Kusé en Pokant van de zaak. De belangstelling in de scholen zowel vanwege het lerarenkorps als vanwege de leerlingen is heel groot en na een preselektie die in de verschillende onderwijsinrich tingen zelf was doorgevoerd, namen er 152 jongens en meis jes aan de verschillende reeksen deel. Op de prijsuitreiking die vorige zaterdag plaats vond was er ook vanwege het Schepencol lege veel belangstelling want naast Burgemeester Geerinck waren ook de Schepenen Fran cois, Van Extergem en De Kimpe aanwezig en de raads zaal was overvol gelopen met ouders en deelnemers. Verheu gend voor het sukses van de prijskamp over de verkeersvei ligheid was dat er dit jaar een ere-laureaat mocht gehuldigd worden. Een 12-jarige jongen: Edwin Van Wesemaele die in zijn leeftijdsgroep het maxi mum der punten haalde. Schepen Van Extergem be toonde zijn dankbaarheid te genover de leraars die van in de laagste cyclus het hunne bij dragen om de jonge mensen vertrouwd te maken met het ingewikkelde labyrint dat het verkeersreglement zeker is. Rijkswachtkommandant Kusé toetste de verkeerssituatie aan de werkelijkheid en bracht de statistieken van 1972 even beeld en dan bijzonder daar waar het gaat over de ongeval len waarbij kinderen van min der dan 14 jaar bij betrokken zijn. In 1972 werden er 10.916 dergelijke verkeersongevallen genoteerd, waarbij er 139 kin deren de dood vonden en er 2663 zwaar gekwetst werden. Hij wees er dan ook op dat de eerste zorg moet zijn een grote voorzichtigheid aan de dag te leggen. Burgemeester Geerinck kaatste de bal naar de volwas senen terug en wees er op dat men in sommige gevallen meer van de kinderen verwacht, dan dat men bereid is zelf te doen. Daarnaast vroeg hij aan de vol wassenen om te kunnen aan vaarden wanneer men in over treding is. Politiekommissaris Bogaert maakte volgende uitslagen bekend: 1. Certijn Kristel, 2. De Mets Luc, 3. Schepens Kathleen. 4. Van Cauwenberghe Luc, 5. Calus Peter, 6. Coppieters Martine. 7. Malfliet Hilde, 8. Van Praet Mark, 9. Callaert Christel, 10. Dauwe Julien, 11. D'Hossche Ginette, 12. Kint Johan en 13. Van Damme Ronny. WIJ wensen aan te werven (28-32 J.) - Studieniveau gegr. boekhouder (A1-B3/1) of gelijkwaardig - Enkele jaren ervaring in bedrijfs- en loon- boekhouden - Tweetalig Nederlands-Frans - Initiatief hebben en verantwoordelijkheids zin bezitten zijn onontbeerlijk Er wordt geboden - Stabiele betrekking met interessante toe komstmogelijkheden voor bekwaam element - Boeiende werkkring in dynamisch geleide firma. Na ontvangst van kandidatuurstelling zal een sollicitatieformulier worden toegestuurd. Inaustriepark B10 - 9140 ZELE Bepaald sensationeel was de kwisronde, die schaakklub 't Ro in de tweede ronde van het Dendermondse Kwistornooi van d< Vlaamse Klub speelde. Tot de ontzetting en verbazing van alli kwisteams én van de jury slaagde 't Ros erin om op één n; alle kwisvragen foutloos te beantwoorden. Schaakklub Ros zelf stond verwonderd van z'n eigen krachttoer en woi uiteraard met veel zwier de tweede ronde en ging bovendiei samen met ATB De Natuurvrienden de leiding nemen in d< algemene rangschikking. De kwisvragen in deze tweede rondf waren nochtans niet van de poes. De moeilijkheidsgraad van d< kwisvragen lag nog een niveau hoger dan de a^niet eenvoudige vragen van de eerste ronde. Maar 't Ros stoorde zich daai allemaal niet aan: soms door pure kennis, soms door een rake gok verzamelde 't Ros een puntenaantal dat nog nooit door eer kwisteam in de Dendermondse kwisgeschiedenis behaald werd, POL TAMINAU Op de tweede ronde op vrijdag 26 april in zaal Casino waren weer heel wat supporters present. Ongeveer tweehonderdzestig formulieren werden in de bus voor de zaalkwis gevonden. Dit wijst wel op de stijgende publieke belangstelling, die het kwistornooi mag genieten. Het herkennen van vijf indikatiefjes van één of ander televisieprogramma vormde de hoofdvraag in deze tweede ronde, terwijl het schatten van de gemiddelde schoenmaat van de juryleden de schiftingsvraag werd. Het werd dus een kwis voor mensen die met schatten en schatjes over de baan kunnen. De zaalkwis van de eerste ronde werd al eveneens een buitenkansje voor de schatters, want dan moest men het gemiddelde gewicht van de juryleden in de schiftings vraag opgeven. Negenennegentig mensen namen toen deel aan de kwis en van hen was Paul Taminau, schaker bij 't Ros, de beste, paul Taminau, die zich al dichtend en literaire tijdschriften van vijftien frank verkopend door dit leven werkt, mocht van de voorzitter van het Handelscentrum Sint-Gillis, Maurice Van der Cruyssen, een kombinatie van een barometer^ en een hydrometer in ontvangst nemen. Zijn huisje in de Sint-Gillisse Hemelstraat zal er wel bij varen. Dan werd dew< eerste reeks gespeeld tussen Opba Opwijk, VOK Moorsel. "r Voxland van de Landwacht, de Jonge Natuurvriendenj KWB-Buggenhout, CVP-jongeren, Volksunie en Ritompclub. VOK en KWB namen de leiding in deze eerste reeks, maar moesten deze leidersplaats reeds na tien vragen overlaten aan de Ritompklub van Tony Francois. Ritompklub stevende duidelijk naar de eerste plaats in deze reeks met een vijfentwintigpuntenstand. De nieuwkomers lieten zich in deze reeks opmerken; OPBA werd immers tweede met drieëntwintig punten en VOK plaatste zich derde met éénentwintig punten, VOK deelde de derde plaats met de Volksunie, die na een zwakke start nog hoge ogen wist te gooien in de laatste vijf vragen. Als dat geen taktiek is. KWB-Buggenhout werd vijfde met twintig punten en Voxland werd zesde met één klein puntje minder. Blijkbaar wat oververmoeid door hun week van het leefmilieu presteerden de Jonge Natuurvrienden minder dan op de debuutavond en moesten zich tevreden stelen met zestien punten op de zevende plaats. En de CVP-jongeren deden het ook al in het kader van de Olympische gedachte Niet winnen, maar deelnemen is het belangrijkstei eindigden zo als laatsten met vijftien punten. Doe zo voort. LEVE T ROS De tweede, geschiedenismakende reeks bracht volgende teams aan de wedstrijdtafels Cantecleer, Jongsocialisten, familie Michiels, Averechts, Locodam Antwerpen. Eureka, Vlaamse Klub en de genieën van schaakklub 't Ros. Na vijf vragen reeds tien punen, na tien vragen en de inzet van het ros tweeëntwin tig punten en na vijftien vragen en één foutief antwoord op het laatste, won 't Ros deze reeks en meteen de ronde met dertig punten. In den beginne konden de jongsocialisten nog even bij het ontstuimige Ros aanklampen, maar het Ros moest niet al te veel van de rode jongsocialisten hebben en draafde dan maar op haar eentje verder naar de eindstreep. De jongsocialisten werden heel verdienstelijk tweede met achttien punten, Locodam en de Vlaamse Klub volgden met zeventien punten. Met twaalf punten werd het Eureka-team vijfde. Cantecleer verspeelde zijn ros en de familie Michiels kon de joker maar voor de helft gebruiken. Gevolg: beiden eindigen vroom samen op de zesde plaats met elf punten. De Averechtsen die het ros eveneens kwijtraakten, werden met tien punten achtste. De jongelui boksten de derde reeks onder mekaar uit, al zaten er ook nog enkele oudere krakers in deze reeks. De spelers: Zenith, Juvenes Zele, KSA Jong-Vlaanderen, ATB De Natuurvrienden, 't Toreken uit Lebbeke, Lovebird Wetteren, Jeugd zonder Dak, de Wijze Wuitens uit Hamme en Elckerlyc. ATB De Natuurvrienden, die de eerste kwisronde won. zette zich ook deze keer scherp en won de reeks met vijfentwintig punten. Mooi op een rijtje volgden de Wijze Wuitens uit- Hamme en jeugdklub 't Toreken, Zenith, Lovebird uit Wetteren. KSA en Jeugd zonder Dak, Elckerly en Juvenes. AVONDSTAND 1. 't Ros. 2. Ritomp en ATB de Natuurvrienden 25 p. 4. OPBA 23 p. 5. Zenith, 't Toreken en Wijze Wuitens 22 p. 8. VOK en Volksunie 21 p. 10. KWK, KSA en Jeugd zonder Dak 20 p. 13. Elckerlyc en Voxland 19 p. 15. Jongsocialisten 18 p. 16. Locodam, Vlaamse Klub, Juvenes en Lovebird 17 p. 20. Jonge Natuurvrienden 16 p. 21. CVP-jongeren 15 p. 22. Eureka 12 p. 23. Cantecleer en Michiels 11 p. 25. Averechts 10 p. NA TWEE RONDEN 1't Ros en ATB de Natuurvrienden 52 p. 3. OPBA 44 p. 4. Voxland, Volksunie, Wijze Wuitens, 't Toreken, Ritompklub 43 p. 9. Zenith 42 p. 10. Vlaamse Klub 41 p. 11. Jongsocialisten en VOK 40 p. 13. Jonge Natuurvrienden, Locodam 39 p. 15. Lovebird. Elckerlyc, KSA 36 p. 18. Juvenes 35 p. 19. KWB 34 p 20. CVP-jongeren 32 p. 21. Michiels, Jeugd zonder Dak 31 p. 23. Kantecleer, Eureka 30p. 25. Averechts 24 p. Op vrijdag 3 mei wordt de derde ronde in het Gildenhuis aan de Otterstraat gespeeld. Paul Van den Eede

De Voorpost | 1974 | | pagina 10